Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με το θήλαστρο όταν αντλείτε πολλές φορές τη μέρα το βάζετε σε διαφορετικά μπουκαλάκια; Επίσης κάθε φορά αποστειρώνετε το θήλαστρο; Εγώ πήρα το swing και καταφέρνω να αντλήσω μόνο μια φορά τη μέρα και μάλιστα περίπου 50ml. Ο μικρός μου συνεχίζει να τρώει κάθε 2 ώρες, αυτό σημαίνει οτί το γάλα δεν του φτάνει; Μετά καταψύχω το γάλα σε σακουλάκια της medela αλλά δε συμφέρει. Αν πάρω μπουκαλάκια μπορώ να προσθέτω το γάλα μέσα στο κατεψυγμένο μέχρι να γεμίσω ένα πλήρες γεύμα; Επίσης παίρνω μαγιά μπύρας για δεύτερο 15μερο. Μόλις τη σταμάτησα μειώθηκε πάλι το γάλα. Μπορώ να συνεχίσω (21 χάπια τη μέρα) για όσο καιρό θα θηλάζω ή πειράζει αυτή η ποσότητα τον οργανισμό; Είναι φυσιολογικό να τρώει μόνο για 5-6 λεπτά σε κάθε γεύμα; Μετά βάζει τα κλάματα. Έχω μπερδευτεί πολύ με τη διαδικασία, αλλά θέλω να συνεχίσω το θηλασμό. Καλό μας κουράγιο και Καλή Χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΙΑ ΠΟΛΛΗ ΩΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ- ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ. ΓΙΑΥΤΟ ΝΟΙΚΙΑΣΑ ΤΟ SYMPHONY THS MEDELA. ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΤΟ, ΩΣΤΟΣΟ ΔΕ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΟΛΥ Η ΧΟΑΝΗ ΤΟΥ ΜΠΟΥΚΑΛΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ LACTASET THS MEDELA.

ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ,, ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ;

Εγώ έχω το mini και νοίκιασα και το symphony. Οι χοάνες μου φαίνονται όλες ίδιες... Δεν ξέρω τι να σου πω γι αυτό :?

 

ΠΑΝΤΩΣ Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΛΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΗ- ΟΛΟ ΤΟ 24ΩΡΟ ΑΝΤΛΩ ΜΟΝΟ 2 ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΩΝ 150 ΜL ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΑΝΤΛΩ ΤΟ ΠΡΩΙ. ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΑ ΑΝΑ 20 ΜL.... ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. TI AΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;

 

Η ποσότητα που αντλείς είναι πολύ καλή, αν υποθέσουμε ότι θηλάζεις κιόλας. Οσο περισσότερο το αφήνεις στο στήθος το μωρό και το θήλαστρο θα αυξάνεται η παραγωγή. Υπομονή και θα δεις διαφορά....

 

Οσο μπορείς μείωνε την ποσότητα συμπληρώματος που χρειάζεται μετά το θηλασμό για να πεινάει πιο νωρίς και να ξαναθηλάζει. Ξέρω είναι φοβερά χρονοβόρο και κουραστικό όλο αυτό αλλά κάποια στιγμή θα το θυμάσαι και θα είναι περασμένα ξεχασμένα....

 

Οταν σκεφτόμουν τα δύσκολα και είχα πρόβλημα προσπαθούσα να σκέφτομαι μία μέρα κάθε μέρα...

 

Κουράγιο :wink:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Η ποσότητα που αντλείς είναι πολύ καλή, αν υποθέσουμε ότι θηλάζεις κιόλας.

 

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΠΑΝΙΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΠΙΑ. ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ. ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕς ΩΡΕΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΓΥΡΙΣΕ ΜΠΟΥΜΕΡΑΓΚ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΜΟΝΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΛΟΙΠΟΝ... ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΙ ΕΚΖΕΜΑ ΚΑΙ ΛΕΩ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΩΦΕΛΗΘΕΙ ΑΠ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ...ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΟΛΥ ΔΥΟ ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΟ 24ΩΡΟ... ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ....

Link to comment
Share on other sites

Χάπια μαγιάς έχω πάρει πάνω από 6 φορές μέχρι τώρα (6 εβδομάδες δηλαδή). Κάθε φορά με την επόμενη να μεσολαβεί μία εβδομάδα χωρίς χάπια.

Τη δοσολογία μου την είπε η κα Πατσούρου Άννα (παιδίατρος - σύμβουλος θηλασμού, συγγραφέας του βιβλίου "θηλασμός - μια υπέροχη σχέση"). Τη δοσολογία τη γράφει και στα βιβλία της.

 

Η δοσολογία που πήρα λοιπόν, είναι: 4 φορές την ημέρα, από 10 χάπια τη φορά για 7 ημέρες, μετά το φαγητό.

 

Κι εγώ μερικές φορές ξυπνούσα αργά (9-10 το πρωί) και τα έπαιρνα μετά. Κανόνιζα να μεσολαβούν τουλάχιστον 3 ώρες ανάμεσα στα χάπια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΣΤΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΛΑΚΤΙΝΑ. ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΜΑΛΑΚΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΛΑΤΥ.

 

http://www.medela.ch/ISBD/en/breastfeeding/products/personal.php

 

δες στο παραπάνω λινκ για τα μεγέθη, συνήθως έχουν στην εταιρεία.

 

το μέγεθος είναι πολύ σημαντικό γι αυτό διάλεξε το σωστό για σένα.

 

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ SYMPHONY ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΟΥΛΟΥΣΑΝ ΔΥΟ ΔΥΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΤΟ ΑΠΛΟ.

 

Θα ήταν καλό να έχεις διπλό σύστημα άντλησης τώρα που προσπαθείς να αυξήσεις την παραγωγή. Κακώς σου προτείνανε το μονό...

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ. ΤΑ 20 ΜΛ ΤΑ ΑΝΤΛΩ ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΛΑΞΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΑ ΚΙ ΕΓΩ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ katrin!!!

 

Για να αυξήσεις την παραγωγή θα προγραμματίζεις αντλήσεις κάθε δίωρο από τις 8 το πρωί μέχρι τις 12 το βράδυ (δεν θα σου βγαίνουν αλλά τις 8 θα τις καταφέρνεις άνετα το 24ωρο αν κάνεις τέτοιο προγραμματισμό). Αν προγραμματίσεις τρίωρες αντλήσεις τις περισσότερες μέρες δεν θα καταφέρεις να αντλείς 8 φορές γιατί όλο και κάτι γίνεται με το μωρό και χάνεται μία άντληση. Όταν προγραμματίζεις περισσότερες δεν αγχώνεσαι αν χάσεις κάποια :wink:

 

Θα προσπαθείς να κάνεις 8-10 αντλήσεις το 24ωρο

 

Δεν έχει νόημα να αντλείς για ένα μισάωρο το στήθος αν δεν υπάρχει ροή, είναι καλύτερα να αντλείς 3 10λεπτα ανά 2 ώρες παρά ένα μισάωρο.

 

Μεταξύ 12 τα μεσάνυχτα και 6 το πρωί θα πρέπει να κάνεις τουλάχιστον μία άντληση.

 

Το γάλα θα αυξηθεί αλλά όχι αμέσως, χρειάζονται τουλάχιστον 3-4 μέρες εντατικών αντλήσεων (8-10 το 24ωρο και η μία να είναι βραδυνή) για να δεις κάποια αύξηση. Το γάλα θα συνεχίσει να αυξάνεται όσο εφαρμόζεις αυτό το πρόγραμμα.

 

Η ποσότητα που αντλείς τώρα με το πρόγραμμα που υποθέτω ότι κάνεις φαίνεται καλή. Μάλλον δεν ανλείς τη νύχτα, αυτό έχει όμως ως αποτέλεσμα να μειώνεται συνέχεια το γάλα σου. Βάλε οπωσδήποτε τη νυχτερινή άντληση και σε 3-4 24ωρα θα δεις διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΓΛΑΙΑ!! ΕΧΩ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΩΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΤΛ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟΣΟ. ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΝΤΛΩ ΓΥΡΩ ΣΤΗ ΜΙΑ ΠΡΙΝ ΠΑΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ. Η ΠΡΩΙΝΗ ΑΝΤΛΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΩΣ ΑΡΓΑ -ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 10.

8-10 ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

 

ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΔΙΠΛΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΔΙΔΥΜΑ. Η ΧΟΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΗ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΕΓΕΘΟΣ, ΑΛΛΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΚΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΔΙΠΛΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ. ΠΡΟΤΙΜΩ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καταρχην θελω να πω ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω στην Αγλαια για τις συμβουλες της για το θηλασμο.Ειδικα η συμβουλη που μου εδωσες για τη λανολινη αποδειχτηκε σωτηρια!!! Πηρα την Purelan την οποια βαζω μετα απο καθε θηλασμο,αφου πρωτα αλειψω τη θηλη με λιγο γαλα οπως λενε και οι οδηγιες,και πραγματικα εχω δει πολυ μεγαλη διαφορα!!! :D Εκει που και οι δυο θηλες ηταν πληγωμενες,με αιμα και ξεραμενα κομματια πανω,τωρα εχουν γινει σαν καινουριες!!! Και φυσικα ο θηλασμος επαψε πια να ειναι μια επιπονη διαδικασια. Εχω ομως μια απορια: στις οδηγιες της Purelan γραφει οτι δε χρειαζεται να ξεβγαζουμε τη θηλη απο την αλοιφη πριν το θηλασμο. Εγω ομως ανησυχω μηπως βλαψει το μωρο αμα τη φαει γι΄αυτο και καθε φορα πριν το βαλω να θηλασει παιρνω γαζα και φυσιολογικο ορρο και την καθαριζω. Οσο να 'ναι ομως μενουν καποια υπολειμματα πανω,αφου η Purelan κολλαει σα ρετσινι,και σιγουρα το μωρο τρωει και λιγη αλοιφη καθε φορα που θηλαζει. Η ερωτηση ειναι,επειδη εχει καποιους κολικους (που απ' ο,τι ξερω βεβαια ειναι φυσιολογικοι στα νεογεννητα) υπαρχει περιπτωση να τους επιδεινωνει η αλοιφη; Το οτι καθαριζω τη θηλη με τη γαζα και το φυσιολογικο ορρο πριν το θηλασμο μπορει να μου ξαναδημιουργησει προβλημα με πληγες; Το κανω βεβαια οσο πιο απαλα γινεται. Και τελος,απο τη στιγμη που εχουν κλησει οι πληγιτσες στις θηλες,να τη συνεχισω την Purelan ή να τη σταματησω;

Ευχαριστω εκ των προτερων!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Joe

Πάντως εγώ που χρησιμοποιούσα τη lansinoh που είναι κάτι αντίστοιχο, δεν την ξέβγαζα... ένα απο τα πλεονεκτήματά της σε σχέση με άλλες κρέμες του εμπορίου που προορίζονται για την ίδια χρήση... :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΕΧΩ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΩΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΤΛ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟΣΟ.

 

Ακριβώς γι αυτό σου λέω το δίωρο, για να γίνεται κάτι στο τρίωρο!

:wink:

 

ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΝΤΛΩ ΓΥΡΩ ΣΤΗ ΜΙΑ ΠΡΙΝ ΠΑΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ. Η ΠΡΩΙΝΗ ΑΝΤΛΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΩΣ ΑΡΓΑ -ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 10.

8-10 ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

 

Είναι καλό να κάνεις και μία βραδυνή άντληση. Δεν είναι καλό να αφήνεις να περνάει 6ωρο. Κανένα μωρό δεν κάνει 6 ωρες για να φάει. Ο οργανισμός σου παίρνει το μήνυμα ότι έχεις μεγάλο παιδί...

 

ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΔΙΠΛΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΔΙΔΥΜΑ.

 

:shock::shock::shock:

Θα σε παρακαλούσα να μου πεις από ποιο γραφείο σου το είπαν (Αθήνας ή Θεσσαλονίκης) επείγει να τους πάρω τηλέφωνο και να το διορθώσω...

 

Με το διπλό σύστημα μειώνεις το χρόνο άντλησης στο μισό και ο οργανισμός αυξάνει πιο γρήγορα τα επίπεδα προλακτίνης, άρα αυξάνεται πιο γρήγορα η παραγωγή....

 

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΔΙΠΛΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ

 

Δεν χρειάζεται να πάρεις διπλά μπουκάλια, σου αρκεί ένα δεύτερο μπουκαλάκι για να αντλείς ταυτόχρονα, να τελειώνεις πιο γρήγορα, να αυξηθεί πιο γρήγορα η παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΔΙΩΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΤΛ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟΣΟ.

 

Ακριβώς γι αυτό σου λέω το δίωρο, για να γίνεται κάτι στο τρίωρο!

:wink:

 

ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΝΤΛΩ ΓΥΡΩ ΣΤΗ ΜΙΑ ΠΡΙΝ ΠΑΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ. Η ΠΡΩΙΝΗ ΑΝΤΛΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΩΣ ΑΡΓΑ -ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 10.

8-10 ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

 

Είναι καλό να κάνεις και μία βραδυνή άντληση. Δεν είναι καλό να αφήνεις να περνάει 6ωρο. Κανένα μωρό δεν κάνει 6 ωρες για να φάει. Ο οργανισμός σου παίρνει το μήνυμα ότι έχεις μεγάλο παιδί...

 

 

 

 

ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΔΙΠΛΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΔΙΔΥΜΑ.

 

Θα σε παρακαλούσα να μου πεις από ποιο γραφείο σου το είπαν (Αθήνας ή Θεσσαλονίκης) επείγει να τους πάρω τηλέφωνο και να το διορθώσω...

 

 

ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝ. ΩΣΤΟΣΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟΒΟΡΟ. ΟΜΩΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΑΛΑΞΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ (ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΔΑ ΝΑ ΒΟΗΘΑΕΙ) ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΧΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΕΙΛΗΜΜΕΝΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΣΚΛΗΡΕΣ ΑΚΑΜΠΤΕΣ ΧΟΑΝΕΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΠ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ; ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ SYMPHONY ΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΕΣ ΧΟΑΝΕΣ -ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΘΗΛΑΣΤΡΑ .

Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΤΙΝΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ, ΟΠΟΤΕ ΜΟΝΟ Ο,ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ. ΠΑΝΤΩΣ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΡΙΩΡΟ ΠΑΛΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ- ΔΕΝ ΤΟ ΤΗΡΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.

ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΟΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ. ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΔΥΟ ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΟ 24ΩΡΟ. (ΤΩΝ 150 ΜΛ)(ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΕ ΜΗΝΩΝ)

Link to comment
Share on other sites

[

ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝ. ΩΣΤΟΣΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟΒΟΡΟ. ΟΜΩΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΑΛΑΞΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ (ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΔΑ ΝΑ ΒΟΗΘΑΕΙ) ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΧΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΕΙΛΗΜΜΕΝΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΣΚΛΗΡΕΣ ΑΚΑΜΠΤΕΣ ΧΟΑΝΕΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΠ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ; ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ SYMPHONY ΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΕΣ ΧΟΑΝΕΣ -ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΘΗΛΑΣΤΡΑ .

Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΤΙΝΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ, ΟΠΟΤΕ ΜΟΝΟ Ο,ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ. ΠΑΝΤΩΣ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΡΙΩΡΟ ΠΑΛΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ- ΔΕΝ ΤΟ ΤΗΡΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.

ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΟΝ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΤΗ. ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΔΥΟ ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΟ 24ΩΡΟ. (ΤΩΝ 150 ΜΛ)(ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΕ ΜΗΝΩΝ)

 

Ξέρεις όμως μόνο η συχνή άντληση θα σε βοηθήσει να αυξήσεις την παραγωγή :roll:

Για τα 2πλα μπουκάλια έχω μερικά κολπάκια, δεν ξέρω αν τα έχεις ανακαλύψει και εσύ :wink:

1. Ξεκινώ χαμηλά και αυξάνω ένταση σταδιακά

2. Κρατάω τα μπουκαλάκια από τις χοάνες αγκαλιάζοντας το στήθος. Αρχικά δεν το πιεζω καθόλου. Όταν ΄σταματήσει η ροή αρχίζω να πιέζω το στήθος με την χοάνη προς τα μέσα, προσπαθώντας να αλλάζω θέση στην χοάνη κάνοντας όλο τον κύκλο του στήθους *δεν ξέρω αν είναι κατανοητο αυτό

3. Οταν σταματήσει η ροη ξανά, σταματάω να αντλώ με το ένα και συνεχίζω με το άλλο ( Με το ελεύθερο χέρι αλλάζω κανάλι στην τηλεόραση ή γράφω στο parents). Με το χέρι της άντλησης πατάω καλά καλά το στήθος διαμέσου της χοάνης για να στραγγίξει. Αλλάζω χέρι και κάνω το ίδιο στο άλλο στήθος (επανάληψη του 3)

4. Οταν πια άδειαζαν τα στήθη καλά, την εποχή που ήθελα να αυξήσω την παραγωγή καθόμουν άλλο ένα 5λεπτο (δεν έβγαινε τίποτα) αλλά μετά από λίγο μια νέα ροη ξανάρχιζε και από τα 2 στήθη :D Ηταν φρέσκο γάλα που μόλις είχε παραχθεί :D:D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

 

ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝ.

 

Πήρα τηλέφωνο... Υπάρχει νέο προσωπικό που δεν τα έχει καταλάβει καλά. Έκανα μια σύντομη τηλεφωνική ενημέρωση.

 

Λυπάμαι που ταλαιπωρήθηκες...

 

 

ΕΠΙΣΗΣ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΣΚΛΗΡΕΣ ΑΚΑΜΠΤΕΣ ΧΟΑΝΕΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΠ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ;

 

Δεν υπάρχει αλλά αν θέλεις μαλακές μπορείς να πάρεις.

 

 

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ SYMPHONY ΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΕΣ ΧΟΑΝΕΣ -ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΘΗΛΑΣΤΡΑ .

 

Διατίθενται μαζί με το harmony και το swing αλλά πωλούνται και ξεχωριστά. Είναι επιπλέον κόστος αλλα αν το θέλεις φυσικά και μπορείς να το έχεις.

 

Καλό κουράγιο και καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας, ανοιγω αυτο το θεμα μη γνωριζοντας αν υπαρχει ηδη κατι αντιστοιχο λογω ελειψης χρονου!

Ξεκινησα να θηλαζω τη μικρη μου απο την πρωτη μερα της γεννησης της μεχρι σημερα αλλα ποναω φοβερα στις θηλες μου οχι μονο κατα τη διαρκεια του θηλασμου αλλα και σε οτι ερθει επαφη με αυτες οπως σουτιεν, πιζαμες κτλ!

Δε ξερω τι να κανω, ποναω πολυ ετσι που μου ερχετε να σταματησω το θηλασμο αν και ειναι κατι που δε το θελω!

Επισης το μωρο μου δε χορταινει απο το γαλα μου εδω και 2-3 μερες και της δινω συμπηρωμα!

Please βοηθηστε με!!!

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν πονάς σημαίνει ότι το μωρό δεν είναι σωστά τοποθετημένο στο στήθος. Όταν το μωρό δεν είναι σωστά τοποθετημένο στο στήθος δεν μπορεί να πιει αρκετό γάλα, οπότε είναι αναμενόμενο να μην του φτάνει.

 

Αν θέλεις στείλε μου ένα πμ με το πού μένεις ώστε αν υπάρχει ομάδα του συνδέσμου θηλασμού ή επαγγελματίας σύμβουλος θηλασμού να σε παραπέμψω για να σε βοηθήσει να τοποθετήσεις σωστά το μωρό στο στήθος και να μην πονάς.

 

Θα σου γράψω περισσότερα κάποια άλλη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

θα ήθελα την βοηθεια σας...

ειναι λιγες μερες που η μια θηλη μου με ποναει, δαγκωνομαι απο τον πονο οταν πιανει το μωρο. το μωρο εχει δοντακια και πανω και κατω, απο τον εβδομο μηνα. δεν ειχα ποτε πονο μεχρι τωρα, τι να κανω?

 

περιμενω τις συμβουλες σας, ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα την βοηθεια σας...

ειναι λιγες μερες που η μια θηλη μου με ποναει, δαγκωνομαι απο τον πονο οταν πιανει το μωρο. το μωρο εχει δοντακια και πανω και κατω, απο τον εβδομο μηνα. δεν ειχα ποτε πονο μεχρι τωρα, τι να κανω?

 

περιμενω τις συμβουλες σας, ευχαριστω εκ των προτερων..

 

pizizi, να σου ζήσει!

 

Υποθέτω ότι το μωρό δεν σε δαγκώνει όταν πονάς, τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από τα γραφόμενά σου.

 

Αν απλά πονάς και παρατηρείς ελαφρικά ξηροδεμία στη θηλή μεταξύ των θηλασμών, να είναι καντιντίαση. Ψάξε για άσπρα σημάδια στο στόμα του μωρού, μπορεί να μην υπάρχουν αλλά αν υπάρχουν ενισχύουν την υπόθεση που κάνω.

 

Το κακό είναι ότι τις περισσότερες φορές η καντιντίαση δεν δίνει εμφανή σημάδια και μόνο με τον πόνο είναι κάπως δύσκολο να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται...

 

Κόψε τη ζάχαρη εντελώς (αν θέλεις σου δίνω λεπτομερείς οδηγίες) τρώγε γιαούρτια, αν είναι δυνατόν παραδοσιακά, και συζήτησε με τον παιδίατρο να βάλεις ντακταρίν, γέλη, το μωρό την τρώει και θεραπεύει το στόμα του.

 

Περιμένω νέα σου :)

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα την βοηθεια σας...

ειναι λιγες μερες που η μια θηλη μου με ποναει, δαγκωνομαι απο τον πονο οταν πιανει το μωρο. το μωρο εχει δοντακια και πανω και κατω, απο τον εβδομο μηνα. δεν ειχα ποτε πονο μεχρι τωρα, τι να κανω?

 

περιμενω τις συμβουλες σας, ευχαριστω εκ των προτερων..

 

pizizi, να σου ζήσει!

 

Υποθέτω ότι το μωρό δεν σε δαγκώνει για να πονάς.

 

Αν απλά πονάς και παρατηρείς ελαφρικά ξηροδεμία στη θηλή μεταξύ των θηλασμών, να είναι καντιντίαση. Ψάξε για άσπρα σημάδια στο στόμα του μωρού, μπορεί να μην υπάρχουν αλλά αν υπάρχουν ενισχύουν την υπόθεση που κάνω.

 

Το κακό είναι ότι τις περισσότερες φορές η καντιντίαση δεν δίνει εμφανή σημάδια και μόνο με τον πόνο είναι κάπως δύσκολο να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται...

 

Κόψε τη ζάχαρη εντελώς (αν θέλεις σου δίνω λεπτομερείς οδηγίες) τρώγε γιαούρτια, αν είναι δυνατόν παραδοσιακά, και συζήτησε με τον παιδίατρο να βάλεις ντακταρίν, γέλη, το μωρό την τρώει και θεραπεύει το στόμα του.

 

Περιμένω νέα σου :)

 

αγλαϊα μου δεν μας δίνεις άλλη μία φορά τα φώτα σου γιατι έχω κι εγω το ίδιο πρόβλημα εδω και κάτι μερουλες.. θεώρησα οτι απλα ο μικρος δεν πιανει καλα το στήθος και πονάω αλλα μολις διάβασα την pizizi και την απάντησή σου πρόσεξα οτι υπάρχει και ξηροδερμία.. λόγω σαβ/κου, μην απασχολήσω την παιδίατρο (δεν είναι σοβαρό, είναι?) τί αλλο πρέπει να κόψουμε ή να προσέξουμε?? και πως μπορεί να κόλλησε??

σ` ευχαριστώ (ακόμα μία φορά) εκ των προτέρων :oops:

Link to comment
Share on other sites

 

αγλαϊα μου δεν μας δίνεις άλλη μία φορά τα φώτα σου γιατι έχω κι εγω το ίδιο πρόβλημα εδω και κάτι μερουλες.. θεώρησα οτι απλα ο μικρος δεν πιανει καλα το στήθος και πονάω αλλα μολις διάβασα την pizizi και την απάντησή σου πρόσεξα οτι υπάρχει και ξηροδερμία.. λόγω σαβ/κου, μην απασχολήσω την παιδίατρο (δεν είναι σοβαρό, είναι?) τί αλλο πρέπει να κόψουμε ή να προσέξουμε?? και πως μπορεί να κόλλησε??

σ` ευχαριστώ (ακόμα μία φορά) εκ των προτέρων :oops:

 

Η καντιντίαση είναι συνηθισμένη, οι περισσότεροι παιδίατροι για να τη διαγνώσουν χρειάζονται να δουν εμφανή σημάδια.

 

Δυστυχώς δεν είναι τόσο εύκολο πάντα. Μπορεί να μην υπάρχει καν η ξηροδερμία και να υπάρχει μόνο ο πόνος. Αν βεβαιωθούμε ότι το μωρό πιάνει καλά, ότι το δέρμα στεγνωνει καλά μετά το θηλασμό με λίγο γάλα επάνω, ότι η μαμά δεν ταλαιωπωρεί το στήθος με πλυσίματα που δημιουργούν ξηροδερμία, τότε υποπτευόμαστε κατντιντίαση.

 

Μερικές φορές η καντιντίαση συνοψεύεται και από πόνο εν τω βάθει (δηλαδή μέσα στο στήθος) μεταξύ των θηλασμών (δηλαδή σε ώρες που δεν θηλάζει το μωρό).

 

Το κακό είναι ότι μπορεί να μην υπάρχουν άλλα σημάδια και ο πόνος στη μαμά να είναι αρκετά έντονος έως πολύ έντονος... :?

 

Αν υποχωρήσει με τη ντακταρίν τότε σίγουρα ήταν καντιντίαση...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.... :)

 

θα ηθελα να διευκρινισω οτι εχω πονο μονο στην μια θηλη, παρατηρησα και ξηροδερμια στη βαση της θηλης.. θα ηθελα περισσοτερες λεπτομερειες για αυτο που ειπες με την ζαχαρη και το γιαουρτι..ειναι θεμα διατροφης?

μπορει να κολλησει και το αλλο στηθος?

θα προσπαθησω να ελεγξω και το στομα του μωρου..

 

αγλαια θα μπορουσες να μας πεις περισσοτερες λεπτομερειες για την καντιντίαση, πως κολλαει, πως να προφυλαχτουμε. μονο με την διαιτα αυτη θα δουμε διαφορα η πρεπει να χρησιμοποιησουμε ντακταρίν...

 

σημ. δεν πλενω το στηθος πριν η μετα απο καθε θηλασμο, απλωνω απλα λιγο γαλα, επισις χρησιμοποιω απο την αρχη επιθεματα λογο διαρροων :) ..

Link to comment
Share on other sites

ας πάρουμε τα συμπτώματα απο την αρχή:

ο συγκεκριμένος πόνος σε μένα αρχισε πριν περίπου 2 μέρες οποτε το μωρο μ επιανε καλα μεχρι τωρα οποτε δεν μπορει να "παραστράτησε" αυτες τις 2 μερουλες.. θα το είχα πάρει χαμπαρι

όσο για το στήθος κάθε βράδυ και αφού έχει κοιμηθεί ο μικρος και ξέρω οτι δεν θα φάει για το επομενο 3-4ωρο η πρώτη μου δουλειά είναι να βάλω στο στήθος ειτε γαλα ειτε bepanthol και να το αφησω εξω για ν αναπνευσει πολλες φορες και ολη νυχτα γιατι ο μικρος πλεον κοιμαται τουλαχιστον 7-8 ωρες το βραδυ!

επισης πλυσιμο υπαρχει αλλα παλι καθε βραδυ και πριν την κρεμουλα ή το γάλα και καλό στέγνωμα με καθαρή πετσέτα..

 

Μερικές φορές η καντιντίαση συνοψεύεται και από πόνο εν τω βάθει (δηλαδή μέσα στο στήθος) μεταξύ των θηλασμών (δηλαδή σε ώρες που δεν θηλάζει το μωρό)

 

κάτι σαν έντονα τσιμπηματάκια?? κι απο αυτα εχω αλλα ειχα την εντυπωση οτι ειναι επειδη παραγεται το γαλα (καπου το διαβασα κι αυτο)

 

εγω μπορω να χρησιμοποιησω daktarin?? (επειδη ο μικρος ειναι μολις 46 ημερων)

δεν μας λες και τα περι διατροφης, σε περιπτωση που δεν μπορω να δοκιμασω τη κρεμα?

ευχαριστωω..

Link to comment
Share on other sites

προς ενημέρωση..

τελικα κατα 99% δεν ηταν καντιντιαση εμενα.. δοκίμασα μια ενυδατικη κρέμα της prenatal και έφυγε η ξηρότητα στις θηλες κατα ενα μεγαλο ποσοστο και σημερα θηλασα μια χαρα με ελαχιστα πονακια..2 μέρες έκοψα και την ζάχαρη ( μηπως τελικα εφταιγε και αυτο γιατι εχω πλακωθει στα γλυκα αυτες τις μερες?)

τα τσιμπηματακια υπαρχουν μεν αλλα πιστευω οτι ειναι απο αυτο που προανεφερα " κάτι σαν έντονα τσιμπηματάκια?? κι απο αυτα εχω αλλα ειχα την εντυπωση οτι ειναι επειδη παραγεται το γαλα (καπου το διαβασα κι αυτο) "

πωπω με ολα αυτα που διαβαζω καθημερινα στο φορουμ μηπως εχω καταντησει ΑΣΘΕΝΗΣ ΚΑΤΑ ΦΑΝΤΑΣΙΑΝ?? :lol::lol:

καλά δεν λεω επιρρεάζομαι πολυ αλλα ευχομαι να μην κάνω λάθος "διαγνώσεις"! :oops::wink:

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές η καντιντίαση συνοδεύεται και από πόνο εν τω βάθει (δηλαδή μέσα στο στήθος) μεταξύ των θηλασμών (δηλαδή σε ώρες που δεν θηλάζει το μωρό)

 

κάτι σαν έντονα τσιμπηματάκια?? κι απο αυτα εχω αλλα ειχα την εντυπωση οτι ειναι επειδη παραγεται το γαλα (καπου το διαβασα κι αυτο)

 

τα τσιμπιματάκια αυτά τα νιώθεις όταν αρχίζει να κατεβαίνει το γάλα, μετά από 1-2 λεπτά θηλασμού

 

αυτό που περιγράφω είναι ενοχλητικός πόνος που τον νιώθεις βαθιά

 

εγω μπορω να χρησιμοποιησω daktarin?? (επειδη ο μικρος ειναι μολις 46 ημερων)

 

θα το συζητήσεις με το γιατρό (όποια ηλικία και να έχει το παιδί).

 

Οι γιατροί που δεν είναι εξοικειωμένοι με μωρά που θηλάζουν μπορεί να μην σκεφτούν και αυτή την εκδοχή (όταν δεν δίνει εμφανή συμπτώματα), το γράφω μόνο για να μπορείτε να συγκρίνετε. Δεν συνταγογραφώ!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

πωπω με ολα αυτα που διαβαζω καθημερινα στο φορουμ μηπως εχω καταντησει ΑΣΘΕΝΗΣ ΚΑΤΑ ΦΑΝΤΑΣΙΑΝ?? :lol::lol:

καλά δεν λεω επιρρεάζομαι πολυ αλλα ευχομαι να μην κάνω λάθος "διαγνώσεις"! :oops::wink:

 

Χαίρομαι που βελτιώθηκε!

 

Αν το πρόβλημα επιμείνει και ο δικός σου παιδίατρος δεν καταφέρει να σε βοηθήσει τα ξαναλέμε.

 

Καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...