Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Σιγουρα οι συμβουλες τις Αγλαιας ειναι πιο βασιμες εγω ειμαι μια μεμονωμενη περιπτωση αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι περιμενα 2 βδομαδες να ξαναρθει το γαλα κ μεχρι τοτε το αλλο στηθος ειχε προσαρμοστει σε αυτη την καατασταση μιας κ ολα τα γευματα ηταν απο αυτο (για να φανταστεις ειχε γινει τετραπλασιο σε μεγεθος )βεβαια δεν ξερω αν αυτο ηταν σωστο αλλα σαν αποτελεσμα οκ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

προσεχε μην πινει αιματακι κ ολα θα πανε καλα :lol:

 

 

Το αίμα δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στο μωρό.

 

Ο παιδίατρός σου σε συμβούλεψε λανθασμένα, αυτό για το αίμα δεν το έχει διαβάσει πουθενά, απλά υποθέτει και αυθαιρετεί.... :?

 

Ο δικός σου πόνος μπορεί να είναι αιτία για να διακόψεις προσορινά το θηλασμό, αλλά όχι το αίμα...

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να διακοψεις για λιγο το θηλασμο?5 μερες ας πουμε μεχρι να ηρεμησει το στηθος απο τον πονο?οχι οτι εχω καποιο πονο αλλα ας μη μεινω με την απορια :P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.. Χτες πάνω που χάρηκα γιατί είχε αδειάσει όλο το στήθος μετα το θηλασμό και δεν είχα ιδιαίτερο πόνο, το απόγευμα ήρθε να μας δει η θεια του άντρα μου που είναι μαία και μου λέει για να το δω το στήθος σου.. πάω να το βγάλω με προσοχή-γιατί είχα το επίθεμα- και εκει πάνω μου τραβάει εκείνη του σουτιέν και καθώς είχε κολλήσει το επίθεμα στο στήθος..καταλαβαίνετε.. επιδεινώθηκε η κατασταση,πόνος.... το βράδυ που σηκώθηκα να ταϊσω το μπέμπη, ένα μαρτύριο, αλλά έσφιξα τα δόντια..

Στο πρώτο λεπτό το γαλατάκι ήταν ρόζ, φοβήθηκα για το μωρό, αλλά καθώς συνέχιζα, μουλιαζε η πληγούλα και σταμάτησε το αιματάκι..

Ρε κορίτσια, τι πόνος!!! Αφού όταν βλέπω το ρολόι ότι πλησιαζει η ώρα να τον ταϊσω απο το πονεμένο στήθος με πιάνει τρέμουλο...

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!
Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο βρε κορίτσι!!! :)

Αν ο πόνος είναι ανυπόφορος μπορείς να ξεκινάς το θηλασμό πάντα από το άλλο στήθος ώστε να μην καταπονείς το πονεμένο στην αρχή που οι θηλαστικές κινήσεις είναι πιο δυνατές. Δώσε δλδ για 5' το 'καλό' και συνέχισε κανονικά το θηλασμό από το 'πονεμένο'

Απόφυγε όσο γίνεται να φοράς επίθεμα μέχρι να γίνει καλά. Βάζε καλύτερα τα κοχύλια θηλασμού όταν δεν μπορείς να είσα γυμνή.

Ένα γιατροσόφι που εμένα μου είχε 'πάει' αρκετά είναι να βάζω μέσα στο επίθεμα τριμμένο καρότο (οπωσδήποτε βιολογικό). Πολύ δροσιστικό και ανακουφιστικό. Το έκοβα ροδελίτσες με το πατατοκαθαριστήρι γιατί όταν το έτριβα στον τρίφτη δυσκολευόμουν να καθαρίσω το στήθος μετά. :wink:

το απόγευμα ήρθε να μας δει η θεια του άντρα μου που είναι μαία και μου λέει για να το δω το στήθος σου.. πάω να το βγάλω με προσοχή-γιατί είχα το επίθεμα- και εκει πάνω μου τραβάει εκείνη του σουτιέν και καθώς είχε κολλήσει το επίθεμα στο στήθος..καταλαβαίνετε.. επιδεινώθηκε η κατασταση,πόνος....
:evil::evil::twisted::evil::twisted:

Μην αφήσεις ξανά καμιά θεία να ανακατευτεί. Μαια ή όχι :evil:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια εχω μια απορία. Την αλλή εβδομαδα συμπληρώνω 40 ημέρες αποκλειστικού θηλασμου ( YES ) :lol: .... ποια ειναι η ποιο σημαντική βελτίωση που εχετε παρατηρήσει μόλις συμπληρωθούν 40 ημερες ? Στην παραγωγή στο στήθος στο πρόγραμμα του μωρού........................ ??????????

 

Προσπαθω να καταλάβω τι πρέπει να περιμένω..........

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια εχω μια απορία. Την αλλή εβδομαδα συμπληρώνω 40 ημέρες αποκλειστικού θηλασμου ( YES ) :lol: .... ποια ειναι η ποιο σημαντική βελτίωση που εχετε παρατηρήσει μόλις συμπληρωθούν 40 ημερες ? Στην παραγωγή στο στήθος στο πρόγραμμα του μωρού........................ ??????????

 

Προσπαθω να καταλάβω τι πρέπει να περιμένω..........

 

Το βασικότερο που μπορεί να περιμένεις είναι βελτίωση στην ψυχολογία σου μιας και με την εδραίωση του θηλασμού αρχίζει και φεύγει σιγά σιγά από το μυαλό σου το κατά πόσο τρέφεται το μωρό σου σωστά...

Όλα τα άλλα νομίζω πως είναι τελείως υποκειμενικά! :?

Link to comment
Share on other sites

και εκει πάνω μου τραβάει εκείνη του σουτιέν και καθώς είχε κολλήσει το επίθεμα στο στήθος..καταλαβαίνετε.. επιδεινώθηκε η κατασταση,πόνος....

 

:twisted: δεν θα αφήνεις ούτε να σε πλησιάζουν, πόσο μάλλον να σε αγγίζουν τόσο βάρβαροι άνθρωποι...

Ρε κορίτσια, τι πόνος!!! Αφού όταν βλέπω το ρολόι ότι πλησιαζει η ώρα να τον ταϊσω απο το πονεμένο στήθος με πιάνει τρέμουλο...

 

έχει σημασία να μην πονάς, αν με τις θηλές σιλικόνης πονάς λιγότερο να τις χρησιμοποιείς.

 

τα υπόλοιπα όπως σου τα έγραψαν :wink:

 

Κουράγιο και καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλες σας! Απο το ένα στήθος (χωρίς σιλικόνη) δεν καταλαβαίνω τίποτα, μη σας πω οτι το ευχαριστιέμαι κιόλας και απο το άλλο (με σιλικόνη) το πρώτο λεπτό είναι παρα πολύ δύσκολο και μέχρι το τέλος αισθάνομαι την κάθε ρουφιξιά σαν μια ενοχλητική τσιμπιά..

 

έχει σημασία να μην πονάς, αν με τις θηλές σιλικόνης πονάς λιγότερο να τις χρησιμοποιείς.

 

Θα την κρατήσω μόνο απο δεξί όπου υπάρχει το πρόβλημα και ο Θεός να βάλει το χέρι του να μην πάρει την κάτω βόλτα και το άλλο.. :roll: Είναι κρίμα, γιατί συμπλήρωμα έδωσα μόνο την πρώτη μέρα που επιστρέψαμε απο την κλινική και αυτό 2 γεύματα όλο κι όλο, μέχρι να δώ που βρίσκομαι και να μην αγχωθώ.. Ο μικρός φάνηκε απο την αρχή συνεργάσιμος.. Το στοματάκι πρέπει να μάθουμε να ανοίγουμε καλύτερα :o:o

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καινούριοι μπελάδες...Εδώ και μια εβδομάδα, έχει επουλωθεί η πληγούλα που είχα στο ένα στήθος, όμως απο τότε έχει εμφανιστεί έντονος πόνος -τσούξιμο-κατα τη διαρκεια του θηλασμού και όταν τελειώνει ο θηλασμός παρατηρώ μια μικρή ασπρίλα στη θηλή για ένα λεπτό περίπου (μετά επανέρχεται το χρώμα της θηλής) και έντονο κάψιμο... Έχετε υπόψιν σας κτ??

Ο γιατρός μου είναι σε διακοπές και δεν θέλω να τον ενοχλήσω...

Επίσης σε μια μικρή έρευνα που έκανα στο internet διάβασα οτι πρόκειται γα μια μόλυνση που λέγεται vasospasm (http://www.kellymom.com/bf/concerns/mom/nipple-blanching.html )και οτι ένας απο τους λόγους που το παθαίνει κανείς είναι είναι και η έκθεση του στήθους στον αέρα... Η αλήθεια είναι οτι 30 μέρες τώρα κυκλοφορώ με το β...ί απέξω για να στρώσει η θηλή και η θηλή έπαθε τα χειρότερα!!

Λέτε αυτό να ευθύνεται..;;;;

Τι να κάνω για να ανακουφιστώ λίγο;;

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να σε δει μια σύμβουλος θηλασμού, για να επιβεβαιώσει αν το μωρό πιάνει σωστά το στήθος. Γιατί μπορεί να ευθύνεται αυτο.

 

Αν όχι, υπάρχει περίπτωση να είναι thrush (καντιντίαση). Για το οποίο υπάρχει θεραπεία. (grapefruit seed extract, dactarin, και διατροφή).

 

Πιστεύω πως ένα απ'αυτα τα δυο σου προκαλεί τον πόνο.

 

 

Για να ανακοθγιστείς, δοκίμασε ζεστό αέρα. Με σεσουάρ. Αύτό προτείνει η kellymom. Eπίσης, All purpose nipple ointment, βοηθάει αρκετά. Δες και δω για πληροφορίες για καντιντίαση.

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=257532&highlight=#257532

 

Εύχομαι περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Για να ανακοθγιστείς, δοκίμασε ζεστό αέρα. Με σεσουάρ.

 

Εύχομαι περαστικά.

 

Σε ευχαριστώ πολύ Χλόη, έχω δοκιμάσει το σεσουάρ και θερμοφόρα πάνω απο το σουτιέν και το μπλουζάκι αμέσως μετά το θηλασμό.. Είδα αρκετή ανακούφιση.. Και η daktarin πιστεύω βοήθησε τη συνέστησε και η παιδίατρος.. Βάζω και την θηλή σιλικόνης και η αλήθεια είναι πως μια βελτίωση την είδα..

 

 

Gerakina μου πολύ συγκινητικό.. Καλή Συνέχεια σε όλες τις μανούλες.. Θηλάζουσες και μη...

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να προσέχεις λίγο με τις ψευδοθηλές, να μη συνηθίσει το μωρό. Μπορεις να παίρνεις κι ένα παυσίπονο λίγο πριν το θηλασμό, μέχρι να καλυτερεύσουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Βάζω στο στόμα της μικρής μου dactarin oral gel με οδηγία παιδιάτρου

γιατί έχει μυκητίαση.

Βάζω και στο στήθος γιατί νιώθω μια ενόχληση γενικά και πόνο όταν θηλάζει.

Δεν την ξεπλένω πριν θηλάσω γιατί σκέφτηκα οτι την παίρνει κι η μικρή έτσι κι αλλιώς,τι λέτε?

Επίσης βγάζω κάθε πρωί 50μλ γάλα με το θήλαστρο γιατί είναι τρομερά πρησμένο το δεξί στήθος.

Το γάλα αυτό είναι καλό και κατάλληλο για κατάψυξη?

Πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο με το θήλαστρο,εκτός από αποστείρωση?

Link to comment
Share on other sites

Βάζω στο στόμα της μικρής μου dactarin oral gel με οδηγία παιδιάτρου

γιατί έχει μυκητίαση.

Βάζω και στο στήθος γιατί νιώθω μια ενόχληση γενικά και πόνο όταν θηλάζει.

Δεν την ξεπλένω πριν θηλάσω γιατί σκέφτηκα οτι την παίρνει κι η μικρή έτσι κι αλλιώς,τι λέτε?

Επίσης βγάζω κάθε πρωί 50μλ γάλα με το θήλαστρο γιατί είναι τρομερά πρησμένο το δεξί στήθος.

Το γάλα αυτό είναι καλό και κατάλληλο για κατάψυξη?

Πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο με το θήλαστρο,εκτός από αποστείρωση?

gerakinaki μου εχεις καντιντιαση?

την ντακταριν δεν τη ξεπλενεις.

το γαλα ειναι καταλληλο για καταψυξη μην ανησυχεις!!!

και οχι δεν κανεις κατι αλλο με το θηλαστρο!!!

σμακ!!! :D

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Έτσι φαίνεται.. :cry:

Και δεν μπορώ να κόψω και τη ζάχαρη..κάθε απόγευμα με πιάνει μανία για γλυκό!! :D

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

gerakina μου,τουλαχιστον πλακωσου στα γιαουρτια που κανουν καλο!!!

μην το αφησεις ετσι.

εγω ταλαιπωρουμαι εδω και 3 μηνες τωρα. :shock:

δυστυχως δεν το προλαβα και πονουσα φρικτα,δεν μπορουσα ουτε να αντλησω!!! :cry::cry:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα φώτα σας παρακαλώ! Προσπαθώ να θηλάσω, δεν βλέπω να έχω όμως πολύ γάλα, δηλ. αν πατήσω ελαφρά το στήθος αυτό βγάζει μια σταγόνα μόνο και το επίθεμα που βάζω είναι πάντα στεγνό. Έχω βγάλει 3-4 φορές με το θήλαστρο 90ml κάθε φορά και από τα δύο στήθη. Τρώω σούπες, πίνω νερά, μπύρες, χυμούς θα μου κατέβει και άλλο γάλα λέτε; Την μικρή όταν την βάζω στο στήθος άσχετα που δεν βγάζει όταν το πατάω, εκείνη όταν ρουφάει βγάζει γάλα; Ακόμα καλά καλά δεν μπορώ να την βολέψω στο στήθος μου για να πιάνει την άλω και όχι μόνο τη θηλή.Επιτέλους ένα από τα τρία παιδιά μου ρουφάει καλά και στεναχωριέμαι αν δεν τα καταφέρω τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα φώτα σας παρακαλώ! Προσπαθώ να θηλάσω, δεν βλέπω να έχω όμως πολύ γάλα, δηλ. αν πατήσω ελαφρά το στήθος αυτό βγάζει μια σταγόνα μόνο και το επίθεμα που βάζω είναι πάντα στεγνό. Έχω βγάλει 3-4 φορές με το θήλαστρο 90ml κάθε φορά και από τα δύο στήθη. Τρώω σούπες, πίνω νερά, μπύρες, χυμούς θα μου κατέβει και άλλο γάλα λέτε; Την μικρή όταν την βάζω στο στήθος άσχετα που δεν βγάζει όταν το πατάω, εκείνη όταν ρουφάει βγάζει γάλα; Ακόμα καλά καλά δεν μπορώ να την βολέψω στο στήθος μου για να πιάνει την άλω και όχι μόνο τη θηλή.Επιτέλους ένα από τα τρία παιδιά μου ρουφάει καλά και στεναχωριέμαι αν δεν τα καταφέρω τελικά.

 

το οτι το επιθεμα ειναι στεγνο δεν λεει κατι,επισης το οτι αντλησες λιγο επισης δεν λεει κατι.

μαγια μπυρας παιρνεις?

αν οχι να παρεις!!!!

τι εννοεις μπυρες???ελπιζω οχι αυτην που πινουμε.....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αυτή που πίνουμε χωρίς αλκοόλ φυσικά. Έτσι μου είπαν από το νοσοκομείο όταν έφυγα. Για μαγιά μπύρας δεν ξέρω κάτι. Κορίτσια έχω μαύρα μεσάνυχτα για ότι αφορά το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ αυτή που πίνουμε χωρίς αλκοόλ φυσικά. Έτσι μου είπαν από το νοσοκομείο όταν έφυγα. Για μαγιά μπύρας δεν ξέρω κάτι. Κορίτσια έχω μαύρα μεσάνυχτα για ότι αφορά το θηλασμό.

 

οχι μπυρα κοπελα μου!!!για να εχεις αποτελεσματα με αυτη τη μπυρα πρεπει να πιεις 1 βαρελι!!!

να παρεις απο το φαρμακειο μαγια μπυρας ειναι συμπληρωμα διατροφης αν παρεις της lanes ειναι 3 φορες τη μερα επι 7 ταμπλετες=21 ταμπλετες τη μερα.

θα εχεις αποτελεσματα αμεσα απο την 4η μερα και μετα.

παιρνεις για 2 εβδομαδες και σταματας μια εβδομαδα-ρεπο.

αν χρειαστει ξαναπαιρνεις.

βεβαιωσου οτι το μωρακι σου πιανει καλα τη θηλαια αλω.

αν χρειαστεις παραπανω βοηθεια τοτε να σε βοηθησει μια συμβουλος θηλασμου.

μην αγχωνεσαι,τον πρωτο καιρο ειναι δυσκολα. :wink:

να σου ζησει!!! :D:D

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αααχ κι εγώ τα ίδια στην αρχή...

Θήλαζα με πληγωμένες θηλές κ έβαζα την κρεμούλα που μου δώσανε στην κλινική...

Τώρα όλα καλά, έφυγαν οι πληγές κ συνεχίζουμε φυσικά να θηλάζουμε, αλλά το γάλα λιγοστεύει (αν κ πίνω υγρά κ παίρνω κ μαγιά μπύρας σε χαπάκια) κ έτσι καταλήξαμε να θηλάζουμε όλη μέρα κ όλη νύχτα, μισή ώρα κάθε φορά και παραπάνω μην σας πώ, κ μετά της δίνω κ συμπλήρωμα, αφού δεν χορταίνει κ πλαντάζει στο κλάμα κ κάθε φορά πίνει 100 με 110 ml.

Αυτά κ από μας.

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...