Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

Κι εμάς μας είχε πει ότι στους 8 θα αρχίσει κομματάκια.Αυτο με το ένα φαγητό για όλους εννοώ κοριτσια, λογικά δεν είναι για όλες τις μέρες ε; Πχ αυτά που είπα πριν (σουφλέ, μακαρόνια, μουσακά και τέτοια) υποθέτω δεν θα τα τρώει μέχρι κάποια ηλικία κ τις μέρες που θα έχουμε τέτοια θα τρώει άλλα.

Ε ναι μουσακά, μακαρονια, σουφλέ ακομη οχι

Στα υπόλοιπα φαγητα όσο γίνεται το ιδιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Κι εμάς μας είχε πει ότι στους 8 θα αρχίσει κομματάκια.Αυτο με το ένα φαγητό για όλους εννοώ κοριτσια, λογικά δεν είναι για όλες τις μέρες ε; Πχ αυτά που είπα πριν (σουφλέ, μακαρόνια, μουσακά και τέτοια) υποθέτω δεν θα τα τρώει μέχρι κάποια ηλικία κ τις μέρες που θα έχουμε τέτοια θα τρώει άλλα.

 

Aν έχει δοκιμάσει όλα τα συστατικά ήδη, ναι μπορεί να φάει οτιδήποτε τρώτε, αρκεί να μην έχει αλάτι μέχρι να χρονίσει, οπότε λίγο δύσκολο π.χ. το σουφλέ γιατί δε μαγειρεύεται χωρίς αλάτι και το βάζεις μετα. Αν όμως έχει π.χ. φάει κολοκύθι και μοσχάρι, μια χαρά τρώει κολοκυθάκια γεμιστά, ή όταν μπει το κρέας μπορεί να φάει και μακαρονάκι μικρού μεγέθους με κιμά, ή να δοκμάσει τη μελιτζάνα σε κοκκινιστό με μελιτζάνες κλπ. Από το χρόνο και μετά, τρώει κανονικότατα οτιδήποτε τρώτε, εκτός αν για κάποιο λόγο δώσει άλλες οδηγίες ο παιδίατρός σας, και παστίτσιο και μουσακά και όλα

Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2019 at 6:55 ΜΜ, Balia89 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια.

Να σας ρωτησω το αγορι μου ειναι 7 μηνων κ θελω να κανω εισαγωγη το φρεσκο κρεμμυδι.

Ποιο μερος δινω? Και με τι το δώσατε εσεις? 

Δείτε και αποτέλεσμα αναζήτησής μέσα στο θέμα. https://parents.org.gr/forum/search/?&q= κρεμμύδι &type=forums_topic&item=13790&search_and_or=and&sortby=relevancy

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2019 at 6:55 ΜΜ, Balia89 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια.

Να σας ρωτησω το αγορι μου ειναι 7 μηνων κ θελω να κανω εισαγωγη το φρεσκο κρεμμυδι.

Ποιο μερος δινω? Και με τι το δώσατε εσεις? 

Ότι κρατας όταν βάζεις κ σε εσάς. Κυριως από το λευκο κ την αρχή του πρασινου

Κανονικά μέσα σε κρεατοχορτοσουπα αντί για ξερό κρεμμύδι. Αργότερα σε οσπρια. Κ γενικα όπου έχω πράσινα λαχανικά μου ταιριάζει προσωπικά. Πχ με πράσο, σπανακι

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω, το μωράκι μου είναι 8 μηνών κ κάτι ημερών και θέλω να του ξεκινήσω αυγό. Ο παιδιατρος λέει τον 10 μήνα αλλά μου φαίνεται πολύ αργά. Εσείς πότε ξεκινήσατε αυγό; έχω πρόβλημα γιατί δεν ξέρω τι να του δίνω σαν απογευματινό. Προς το παρόν το πρωί του δίνω αχλάδι με αβοκάντο κ γιαούρτι κ το απόγευμα πάλι γιαούρτι. Πόσο γιαούρτι να φάει πια; επίσης, έχω πρόβλημα κ στηωφρουτοκρεμα. Λόγω δυσκοιλιοτητας έχω αποκλείσει μπανάνα κ μήλο με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι φρούτα να δώσω αυτή την εποχή. Το προτείνετε; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maria_tweety είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω, το μωράκι μου είναι 8 μηνών κ κάτι ημερών και θέλω να του ξεκινήσω αυγό. Ο παιδιατρος λέει τον 10 μήνα αλλά μου φαίνεται πολύ αργά. Εσείς πότε ξεκινήσατε αυγό; έχω πρόβλημα γιατί δεν ξέρω τι να του δίνω σαν απογευματινό. Προς το παρόν το πρωί του δίνω αχλάδι με αβοκάντο κ γιαούρτι κ το απόγευμα πάλι γιαούρτι. Πόσο γιαούρτι να φάει πια; επίσης, έχω πρόβλημα κ στηωφρουτοκρεμα. Λόγω δυσκοιλιοτητας έχω αποκλείσει μπανάνα κ μήλο με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι φρούτα να δώσω αυτή την εποχή. Το προτείνετε; 

7 ή 8 μηνών νομίζω βάλαμε κρόκο και γύρω στον 10ο ασπράδι, αλλά άλλοι το δίνουν κ πιο νωρίς κ το ασπράδι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω, το μωράκι μου είναι 8 μηνών κ κάτι ημερών και θέλω να του ξεκινήσω αυγό. Ο παιδιατρος λέει τον 10 μήνα αλλά μου φαίνεται πολύ αργά. Εσείς πότε ξεκινήσατε αυγό; έχω πρόβλημα γιατί δεν ξέρω τι να του δίνω σαν απογευματινό. Προς το παρόν το πρωί του δίνω αχλάδι με αβοκάντο κ γιαούρτι κ το απόγευμα πάλι γιαούρτι. Πόσο γιαούρτι να φάει πια; επίσης, έχω πρόβλημα κ στηωφρουτοκρεμα. Λόγω δυσκοιλιοτητας έχω αποκλείσει μπανάνα κ μήλο με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι φρούτα να δώσω αυτή την εποχή. Το προτείνετε; 

Αυγο εδωσα απο τον 7ο και στους δυο, υστερα απο προτροπη του παιδιατρου. Για απογευματινο μπορεις πλεον να δινεις τοστακι με μαυρο ψωμι και κασερι, αυγοφετες, αυγο (σε διαφορες μορφες) κα. Ωραιες ιδεες για σνακ εχει συνηθως η @vicky86

 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω, το μωράκι μου είναι 8 μηνών κ κάτι ημερών και θέλω να του ξεκινήσω αυγό. Ο παιδιατρος λέει τον 10 μήνα αλλά μου φαίνεται πολύ αργά. Εσείς πότε ξεκινήσατε αυγό; έχω πρόβλημα γιατί δεν ξέρω τι να του δίνω σαν απογευματινό. Προς το παρόν το πρωί του δίνω αχλάδι με αβοκάντο κ γιαούρτι κ το απόγευμα πάλι γιαούρτι. Πόσο γιαούρτι να φάει πια; επίσης, έχω πρόβλημα κ στηωφρουτοκρεμα. Λόγω δυσκοιλιοτητας έχω αποκλείσει μπανάνα κ μήλο με αποτέλεσμα να μην ξέρω τι φρούτα να δώσω αυτή την εποχή. Το προτείνετε; 

Εμεις βαλαμε τρίτο γευμα στον 9ο,κ το αυγο κάπου εκει

Δ θα εδινα γιαουρτι κ στα φρουτα, για να δίνω το απογευμα, έχεις δοκιμάσει με βρασμένο μηλο μήπως δ επιβαρύνει το έντερο; επίσης εβαζα βρωμη κ αποξηραμενα που γενικα βοηθανε. Αλλα φρουτα εποχής πορτοκαλι, μανταρίνι, ακτινίδιο, όσο βρίσκεις λωτο, ανανά, ρόδι, μανγκο. Επίσης με φρούτα ταιριάζει κ καροτο, παντζαρι

Για σπογευμα συνηθως εδινα πάλι λαχανικα, γιαουρτι, πουρε γλυκοπατατας η γλυκιάς κολοκύθας, ψητή κολοκύθα η φρουτα, τραχανα, αυγοφετες, ομελέτες, ψωμι-ντοματα-ανθοτυρο, ρυζογκοφρετες,για οταν ειμασταν εξω κριτσινια, μαφιν, πιτες(σπιτικα, κ οχι τοσο στον 8ο προς 10ο κ με μετρο) 

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα αυτό σας το έχει πει ο γιατρός; Περίεργο μου φαίνεται, ειδικά το γιαούρτι πρωί κ το αυγό απόγευμα.Ειμαστε ίδια ηλικία (σε μια βδομάδα 8 ) κ το αυγο το ξεκινήσαμε 7 μηνών. 3 μέρες μόνο τον κρόκο κ μετά και το ασπράδι. Το τρώει είτε μετά τα φρούτα κ πριν το μεσημεριανό, ειτε μέσα στο μεσημεριανό. Γιαούρτι απόγευμα από 6μισι μηνών. Στα φρούτα εμείς βάζουμε (εκτός από μήλο κ μπανανα που δεν μπορείτε) αχλάδι, ακτινίδιο, μανταρίνι, πορτοκαλι, αβοκάντο, ρόδι. Οτιδήποτε εκτός από φράουλα μας είπε. Σήμερα μας είπε να βάλουμε και ψάρι, άσπρο κρέας, όσπρια, λαδερα, ζυμαρικά.

 

1 hour ago, vicky86 είπε:

Εμεις βαλαμε τρίτο γευμα στον 9ο,κ το αυγο κάπου εκει

Δ θα εδινα γιαουρτι κ στα φρουτα, για να δίνω το απογευμα, έχεις δοκιμάσει με βρασμένο μηλο μήπως δ επιβαρύνει το έντερο; επίσης εβαζα βρωμη κ αποξηραμενα που γενικα βοηθανε. Αλλα φρουτα εποχής πορτοκαλι, μανταρίνι, ακτινίδιο, όσο βρίσκεις λωτο, ανανά, ρόδι, μανγκο. Επίσης με φρούτα ταιριάζει κ καροτο, παντζαρι

Για σπογευμα συνηθως εδινα πάλι λαχανικα, γιαουρτι, πουρε γλυκοπατατας η γλυκιάς κολοκύθας, ψητή κολοκύθα η φρουτα, τραχανα, αυγοφετες, ομελέτες, ψωμι-ντοματα-ανθοτυρο, ρυζογκοφρετες,για οταν ειμασταν εξω κριτσινια, μαφιν, πιτες(σπιτικα, κ οχι τοσο στον 8ο προς 10ο κ με μετρο) 

 

Το παντζάρι εμάς μας το έχει απαγορεψει μέχρι κάποιο μήνα (δεν θυμάμαι, θα δω αύριο), μαζί με το σπανάκι.

 

Τραχανά δίνατε απόγευμα; κάπου το έχει πάρει το μάτι μου και αλλου. Δεν ειναι κανονικο φαγητό; Εμάς για μεσημέρι μας τον είπε ως συνοδευτικό κρέατος κ η αλήθεια είναι ότι και για τον εαυτό μου δεν μπορω να φανταστώ να τρώω απόγευμα τραχανά.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Το πρόγραμμα αυτό σας το έχει πει ο γιατρός; Περίεργο μου φαίνεται, ειδικά το γιαούρτι πρωί κ το αυγό απόγευμα.Ειμαστε ίδια ηλικία (σε μια βδομάδα 8 ) κ το αυγο το ξεκινήσαμε 7 μηνών. 3 μέρες μόνο τον κρόκο κ μετά και το ασπράδι. Το τρώει είτε μετά τα φρούτα κ πριν το μεσημεριανό, ειτε μέσα στο μεσημεριανό. Γιαούρτι απόγευμα από 6μισι μηνών. Στα φρούτα εμείς βάζουμε (εκτός από μήλο κ μπανανα που δεν μπορείτε) αχλάδι, ακτινίδιο, μανταρίνι, πορτοκαλι, αβοκάντο, ρόδι. Οτιδήποτε εκτός από φράουλα μας είπε. Σήμερα μας είπε να βάλουμε και ψάρι, άσπρο κρέας, όσπρια, λαδερα, ζυμαρικά.

 

 

Το παντζάρι εμάς μας το έχει απαγορεψει μέχρι κάποιο μήνα (δεν θυμάμαι, θα δω αύριο), μαζί με το σπανάκι.

 

Τραχανά δίνατε απόγευμα; κάπου το έχει πάρει το μάτι μου και αλλου. Δεν ειναι κανονικο φαγητό; Εμάς για μεσημέρι μας τον είπε ως συνοδευτικό κρέατος κ η αλήθεια είναι ότι και για τον εαυτό μου δεν μπορω να φανταστώ να τρώω απόγευμα τραχανά.

Ναι ο γιατρός μου είπε αυγό μετά τον 10 αλλά μου φαίνεται πολύ αργά. Θα το ξεκινήσω νωρίτερα μου φαίνεται. Επίσης, θέλω να δώσω συκώτι που έχει πολύ σίδηρο αλλά δεν μου έχει πει ποτέ ακόμα. Ψάρι κ ξηρούς καρπούς επίσης θ αργήσουμε. Εμένα μου είχε πει όχι σε ντομάτα, πατζάρι, σπανάκι αλλά δεν μου είπε μέχρι πότε. Ντομάτα ποτέ δώσατε; 

Επίσης τρώμε αλεσμένα ακόμα οπότε για αυγό φέτες και ψωμί δύσκολο 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται μπορείς τραχανα σε συνοδευτικό, αλλα το έδινα κ απογευμα ειδικα με ντομάτα κ τυρι η μαγειρεμενο με ζωμο κρέατος πιο μικρά κ το τρωνε κ τωρα μεγάλα για βραδινο

Ντοματα ήταν από τις πρώτες εισαγωγες, αρχικά χωρίς σπόρια κ ξεφλουδισμενες αλλα σύντομα ολοκληρη

Συκωτι στην μεγάλη αργήσαμε κ δ το τρωει κιολας. Σιγουρα 10μ ο μικρος είχε φάει αλλα δ θυμαμαι κ καλα

Παντζαρι κ σπανακι κ εγω εχω διαβασει για κτ που έχουν κ το λενε πιο μετά, αλλά μιλάω για μετα τον 8ο, οχι συχνά κ μικρή ποσοτητα(γενικα τα δικα μου ετρωγαν λιγο, οχι κανονικό γευμα) 

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκτός από το 10ο μήνα που επίσης είναι περίεργο, εγώ το είπα για το να τρώει αυγό απόγευμα κ γιαούρτι πρωί.Δεν το έχω ξανακουσει, αλλά τι να πω μπορεί να είναι τυχαίο. Ντομάτα δεν έχουμε δώσει ακόμα αλλά δεν μας την είχε απαγορεύσει.Τωρα στους 8 μας είπε μαγειρεύουμε με όλα τα μυρωδικά κλπ μόνο αλάτι απαγορεύεται. Συκώτι κ ξηρούς καρπούς λογικά δεν πρέπει ακόμα γιατί ούτε εμάς μας έχει πει. Τώρα στους 8 μας είπε αντί όλες τις μέρες αρνι-κατσικι-μοσχαρι (που βάζαμε ως τώρα) να βάλουμε δύο μέρες ψάρι (μπακαλιάρο ή γαύρο ή σαρδέλα) και μια μέρα κοτόπουλο-γαλοπουλα-κουνελι με τα ίδια λαχανικά που βάζαμε (καρότο-γλυκοπατα-μπροκολο κυρίως) απλώς όχι αλεσμένα, εκτός από 1-2 μέρες που θα συνοδεύουμε με τραχανά ή χυλοπίτες ολικής άλεσης. Και 1 μέρα όσπρια ή λαδερο αλεσμένο (χωρίς κρέας ή ψάρι). Επίσης να ξεκινήσουμε ταχίνι στο γιαούρτι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ναι εκτός από το 10ο μήνα που επίσης είναι περίεργο, εγώ το είπα για το να τρώει αυγό απόγευμα κ γιαούρτι πρωί.Δεν το έχω ξανακουσει, αλλά τι να πω μπορεί να είναι τυχαίο. Ντομάτα δεν έχουμε δώσει ακόμα αλλά δεν μας την είχε απαγορεύσει.Τωρα στους 8 μας είπε μαγειρεύουμε με όλα τα μυρωδικά κλπ μόνο αλάτι απαγορεύεται. Συκώτι κ ξηρούς καρπούς λογικά δεν πρέπει ακόμα γιατί ούτε εμάς μας έχει πει. Τώρα στους 8 μας είπε αντί όλες τις μέρες αρνι-κατσικι-μοσχαρι (που βάζαμε ως τώρα) να βάλουμε δύο μέρες ψάρι (μπακαλιάρο ή γαύρο ή σαρδέλα) και μια μέρα κοτόπουλο-γαλοπουλα-κουνελι με τα ίδια λαχανικά που βάζαμε (καρότο-γλυκοπατα-μπροκολο κυρίως) απλώς όχι αλεσμένα, εκτός από 1-2 μέρες που θα συνοδεύουμε με τραχανά ή χυλοπίτες ολικής άλεσης. Και 1 μέρα όσπρια ή λαδερο αλεσμένο (χωρίς κρέας ή ψάρι). Επίσης να ξεκινήσουμε ταχίνι στο γιαούρτι.

Ταχίνι ήθελα κ γω να του βάζω αλλά επίσης μου είπε όχι. Τι να πω θέλω να του δώσω τόσα πράγματα κ με κρατάει πίσω ο γιατρός.εγω σκεφτόμουν να του βάζω αυγό στην φρουτοκρεμα, για να θεωρείται κ πλήρες γεύμα, κ το απόγευμα να δίνω γιαούρτι. Πόσα γραμμάρια κρέας βάζετε στα μωρά; κ επίσης, γιαούρτι με πέτσα τρώνε; εγώ προς το παρόν γιαούρτι του δίνω μισο παιδικό κ μισό με πέτσα κ σιγά σιγά θέλω να του καταργήσω το παιδικό 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δωσαμε κατ'ευθειαν με πέτσα, απλά όχι αγελαδινό.Γραμμαρια κρέας κάπου το έχω γραμμένο, θα το δω όταν πάω σπίτι.Συνολικα γραμμάρια φαγητου μας είχε πει 180 αλλά πάντα μας βγαίνει πανω από 250, για να βγει λιγότερο θα έπρεπε να βάζαμε ένα εκατοστό από κάθε υλικό! Αυγό μας είχε πει κι εμάς ότι μπορούμε μέσα στο φρούτο αλλά το βάζουμε στο μεσημεριανό αν δεν το φάει σκέτο ή αν δεν είμαστε σπίτι την ώρα του αυγού. Αν πιστεύεις ότι κάτι δεν σας λέει καλά ο γιατρός σας μπορεις να δεις τον επίσημο οδηγό για να μην κάνεις πειράματα μόνη σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maria_tweety είπε:

Ταχίνι ήθελα κ γω να του βάζω αλλά επίσης μου είπε όχι. Τι να πω θέλω να του δώσω τόσα πράγματα κ με κρατάει πίσω ο γιατρός.εγω σκεφτόμουν να του βάζω αυγό στην φρουτοκρεμα, για να θεωρείται κ πλήρες γεύμα, κ το απόγευμα να δίνω γιαούρτι. Πόσα γραμμάρια κρέας βάζετε στα μωρά; κ επίσης, γιαούρτι με πέτσα τρώνε; εγώ προς το παρόν γιαούρτι του δίνω μισο παιδικό κ μισό με πέτσα κ σιγά σιγά θέλω να του καταργήσω το παιδικό 

Γιαουρτι με πέτσα από 7μ.εγω του εβαζα μερικές φορές στα φρουτα γτ δ τρωγαμε απόγευμα. Μετα τους 9μ κ απογευμα

Αυγο στην φρουτοκρεμα δ θα εβαζα, γτ μεγαλωνοντας δ θα το τρωνε έτσι, ήθελα ότι τρωνε να είναι κτ που θα ετρωγα κ εγω

Ξηρους 10-11μ τελειως σε πούδρα, δ θυμαμαι για νωριτερα

Ταχινι 8-10μ 

Γραμμάρια δ υπολογιζα, γύρω στα 100ωμο;

Το αυγο δ το τρωγανε έτσι σκετο κ επειδη ήταν μετα τους 9μ ήταν πιο απλο για απογευμα σε διάφορες παρασκευες

 

Link to comment
Share on other sites

Αυγό σε φρούτο κρέμα δεν έδωσα ποτέ, το έδινα με ψωμάκι σε κούπα για δεκατιανο, στον ενατο με προτροπή παιδιάτρου και ψάρι στον δέκατο. Το αυγό πολύ σφιχτό δεν θυμάμαι αν έδωσα κρόκο ή ασπράδι πρώτα. Ψάρι δώσαμε μπακαλιάρο, μπρασκα, σαλαχι και σταδιακά πιο μικρά λυθρίνια, γαυρο, κολιους, και άλλα για σούπα. 

 

Κομμάτια δειλά δειλά στον όγδοο όπως μπανάνα, κορα ψωμιού, μπισκοτακια. Τραχανά ή αστερακι ζυμαρικό εδινα για βραδυνό στον ένατο.

 

Γιαούρτι προβειο με μπανάνα ετρωγε,. Έβαζα ελάχιστη μπανάνα για γλυκα και στην φρουοκρεμα γιατί διαφορετικά δεν αλεθοταν καλα κ ήταν πολύ ξινή. Είχαμε κι εμείς μία δυσκολία που την αντιμετώπιζα με μπάμιες, φασολάκια, λάδι, δαμάσκηνα και βρωμη.

 

Το κρέας το υπολόγιζα με το μάτι περίπου ενα σπιρτόκουτο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , maria_tweety είπε:

Ψάρι κ ξηρούς καρπούς επίσης θ αργήσουμε. Εμένα μου είχε πει όχι σε ντομάτα, πατζάρι, σπανάκι αλλά δεν μου είπε μέχρι πότε. Ντομάτα ποτέ δώσατε; 

Κανονικά μέχρι το έτος πρέπει να έχουν γίνει όλες οι εισαγωγές. τα καθημερινά τρόφιμα δλδ του οικογενειακού τραπεζιού, μην αγχωθεις αν δεν έχει φάει καραβίδα μέχρι τότε! Προλαμβάνει και αλλεργίες, οπότε είνια καλό να μπουν νωρίς και οι ξηροί καρποί. 

 

Μια δική μου συμβουλή εκ των υστέρων. Υπάρχουν παιδάκια που είναι κάπως ανρητικά στις τροφές κ τρώνε πολύ μετά το έτος, υπάρχουν κ άλλα που είναι εύκολα κ δεκτικά. Αν είστε στη δεύτερη κατηγορία, προσπαθήστε να δοκιμάσετε τα πάντα όσα τρώτε εσείς, άμεσα. μέχρι 1,5 δλδ να έχει δοκιμάσει το παιδί ό,τι είναι πιθανό να φάει στο σπίτι σας, στα σπίτια των συγγενών ή σε μια ταβέρνα που τρώτε. γιατί βλέπω από τον δικό μου που ξεκίνησε πολύ εύκολα, ότι όσο περνούσε ο καιρός γινόταν λιγότερο δεκτικός σε νέες γεύσεις. πχ γλυκοπατάτες δεν χρησιμοποιούσαμε, δεν είχα ασχοληθεί ποτέ να φτιάξω. πήρα μια φορά όταν ήταν γύρω στα 1,5, ούτε να την αγγίξει. αδιαφόρησε. ή τρόφιμα που είναι μόνο εποχιακά κ βγαίνουν λίγες εβδομάδες τον χρόνο, τα έτρωγε πέρσι, τώρα που τα ξαναέβγαλα, δεν τα θέλει, χωρίς να τα δοκιμάσει. κι επειδή εμείς είχαμε βολευτεί με κάποια στάνταρ που έτρωγε, πέρασε μια φάση βαρεμάρας ίσως ή δεν ξέρω κι εγώ τι κ ήμουν σε αδιέξοδο (τα έγραφα σε άλλο θέμα) και συνειδητοποίησα ότι είναι μεν καλόφαγος, και γενικά τρώει όλες τις ομάδες, αλλά τρώει αρκετά στάνταρ πράγματα. πχ μπιφτέκια τρώει. λαχανοντολμάδες ή γιουβαρλάκια που δεν φτιάχνουμε γιατί δεν μας αρέσουν, δεν έχει φάει ποτέ. έτσι αν ξαφνικά μου βαρεθεί πχ κ το μπιφτέκι, δεν έχω εναλλακτική στον κιμά. γυρνώντας πίσω στον χρόνο, αυτό θα το άλλαζα σίγουρα. 

 

Επίσης, έχω καταλάβει ότι με εξαίρεση φρέσκο γάλα, ζάχαρη αλάτι μ μέλι που είναι απαγορευτικά, όλα τα άλλα είναι πραγματικά ασαφή κ μάλλον αδιάφορα κ παίζουν ρόλο κ προτιμήσεις ή κολλήματα των παιδιάτρων. σίγουρα στο πρώτο παιδί είμαστε αγχωμένοι κ ρωτάμε για το καθετί, αλλά αν ρωτήσεις 10 γνωστο΄ςυ με 10 διαφορετικούς γιατρούς, θα έχουν άλλο πρόγραμμα, οπότε πραγματικά δεν έχει καμία μα καμία σημασία. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/12/2019 at 3:03 ΜΜ, maria_tweety είπε:

Ταχίνι ήθελα κ γω να του βάζω αλλά επίσης μου είπε όχι. Τι να πω θέλω να του δώσω τόσα πράγματα κ με κρατάει πίσω ο γιατρός.εγω σκεφτόμουν να του βάζω αυγό στην φρουτοκρεμα, για να θεωρείται κ πλήρες γεύμα, κ το απόγευμα να δίνω γιαούρτι. Πόσα γραμμάρια κρέας βάζετε στα μωρά; κ επίσης, γιαούρτι με πέτσα τρώνε; εγώ προς το παρόν γιαούρτι του δίνω μισο παιδικό κ μισό με πέτσα κ σιγά σιγά θέλω να του καταργήσω το παιδικό 

 

Στην ηλικία που είστε, το βασικό στα στερεά είναι να μάθει τις γεύσεις και τις υφές. Οπότε ούτε αυγό στη φρουτόκρεμα είναι καλή ιδέα (εκτός αν συνηθίζετε στην οικογένειά σας να τρώτε αυγά ανακατεμένα με φρούτα) αλλά και η ίδια η φρουτόκρεμα σιγά σιγά θα έπρεπε να γίνει κομμάτια φρούτου και όχι πια πολτός. Εσείς τι τρώτε για δεκατιανό ή απογευματινό; Εκεί είναι το λογικό να βασιστείτε, προφανώς λίγο πιο προσαρμοσμένα σε μικρό παιδί. Αν δηλαδή τρώτε γιαούρτι στραγγιστό, ή πρόβειο, το ίδιο δώστε και στο παιδί. Αν τρώτε τυρόπιτα, φτιάξε μία σπιτική με πιο ανάλατο τυρί. Αν τρώτε φρουτα, δώστε και στο παιδί την ίδια ώρα. Να μπαίνει όσο γίνεται στη λογική του οικογενειακού τραπεζιού. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια! Το μωράκι μου είναι τώρα 7 μισή μηνών και πάμε με συμβουλές παιδιάτρου και τρώμε 1ο γεύμα (θηλάζω αποκλείστηκα) γάλα , 2ο γεύμα φρουτοκρεμα (Μήλο, αχλάδι και μπανάνα) , 3ο γεύμα γάλα , 4ο γεύμα είχαμε πλούσια χόρτο σούπα με τα πάντα όλα μέσα (πατάτα , καρότο , κολοκύθα , μπρόκολο , κουνουπίδι , κρεμιδι , πράσο , μαϊντανό , σέλινο κ λίγο λαδακι ) και όλα τα υπόλοιπα γεύματα γάλα , εκτός από μερικές κουταλιές που του έδινα το βράδι δημητριακό πλιγούρι. Τώρα αντί για την χόρτο σούπα κάποιες μέρες έχουμε και κρέατοςουπα και κάποιες άλλες κοτοσουπα. Τι άλλο μπορώ να προσθέσω στην διατροφή του , από φρούτα θα αρχίσω να δοκιμάζω κ διαφορά αλλα. Δημητριακό τι άλλο μπορώ μα δώσω ; Από όσπρια που μου είπε ότι μπορώ να ξεκινήσω τι να δώσω τι προτείνεται ; 

Just now, Irina095 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Το μωράκι μου είναι τώρα 7 μισή μηνών και πάμε με συμβουλές παιδιάτρου και τρώμε 1ο γεύμα (θηλάζω αποκλείστηκα) γάλα , 2ο γεύμα φρουτοκρεμα (Μήλο, αχλάδι και μπανάνα) , 3ο γεύμα γάλα , 4ο γεύμα είχαμε πλούσια χόρτο σούπα με τα πάντα όλα μέσα (πατάτα , καρότο , κολοκύθα , μπρόκολο , κουνουπίδι , κρεμιδι , πράσο , μαϊντανό , σέλινο κ λίγο λαδακι ) και όλα τα υπόλοιπα γεύματα γάλα , εκτός από μερικές κουταλιές που του έδινα το βράδι δημητριακό πλιγούρι. Τώρα αντί για την χόρτο σούπα κάποιες μέρες έχουμε και κρέατοςουπα και κάποιες άλλες κοτοσουπα. Τι άλλο μπορώ να προσθέσω στην διατροφή του , από φρούτα θα αρχίσω να δοκιμάζω κ διαφορά αλλα. Δημητριακό τι άλλο μπορώ μα δώσω ; Από όσπρια που μου είπε ότι μπορώ να ξεκινήσω τι να δώσω τι προτείνεται ; 

Και ξέχασα ξεκινάμε και αυγό να δοκιμάζουμε κρόκο πριν το 4ο γεύμα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Το μωράκι μου είναι τώρα 7 μισή μηνών και πάμε με συμβουλές παιδιάτρου και τρώμε 1ο γεύμα (θηλάζω αποκλείστηκα) γάλα , 2ο γεύμα φρουτοκρεμα (Μήλο, αχλάδι και μπανάνα) , 3ο γεύμα γάλα , 4ο γεύμα είχαμε πλούσια χόρτο σούπα με τα πάντα όλα μέσα (πατάτα , καρότο , κολοκύθα , μπρόκολο , κουνουπίδι , κρεμιδι , πράσο , μαϊντανό , σέλινο κ λίγο λαδακι ) και όλα τα υπόλοιπα γεύματα γάλα , εκτός από μερικές κουταλιές που του έδινα το βράδι δημητριακό πλιγούρι. Τώρα αντί για την χόρτο σούπα κάποιες μέρες έχουμε και κρέατοςουπα και κάποιες άλλες κοτοσουπα. Τι άλλο μπορώ να προσθέσω στην διατροφή του , από φρούτα θα αρχίσω να δοκιμάζω κ διαφορά αλλα. Δημητριακό τι άλλο μπορώ μα δώσω ; Από όσπρια που μου είπε ότι μπορώ να ξεκινήσω τι να δώσω τι προτείνεται ; 

Και ξέχασα ξεκινάμε και αυγό να δοκιμάζουμε κρόκο πριν το 4ο γεύμα 

Εγώ από όσπρια έχω δώσει μέχρι στιγμής φασόλια και φακές.απο δημητριακά δεν έχω δώσει τίποτα ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Το μωράκι μου είναι τώρα 7 μισή μηνών και πάμε με συμβουλές παιδιάτρου και τρώμε 1ο γεύμα (θηλάζω αποκλείστηκα) γάλα , 2ο γεύμα φρουτοκρεμα (Μήλο, αχλάδι και μπανάνα) , 3ο γεύμα γάλα , 4ο γεύμα είχαμε πλούσια χόρτο σούπα με τα πάντα όλα μέσα (πατάτα , καρότο , κολοκύθα , μπρόκολο , κουνουπίδι , κρεμιδι , πράσο , μαϊντανό , σέλινο κ λίγο λαδακι ) και όλα τα υπόλοιπα γεύματα γάλα , εκτός από μερικές κουταλιές που του έδινα το βράδι δημητριακό πλιγούρι. Τώρα αντί για την χόρτο σούπα κάποιες μέρες έχουμε και κρέατοςουπα και κάποιες άλλες κοτοσουπα. Τι άλλο μπορώ να προσθέσω στην διατροφή του , από φρούτα θα αρχίσω να δοκιμάζω κ διαφορά αλλα. Δημητριακό τι άλλο μπορώ μα δώσω ; Από όσπρια που μου είπε ότι μπορώ να ξεκινήσω τι να δώσω τι προτείνεται ; 

Και ξέχασα ξεκινάμε και αυγό να δοκιμάζουμε κρόκο πριν το 4ο γεύμα 

Απο λαχανικα κ φρουτα νομιζω μπορείς να βάλεις τα πάντα. Κ να δοκιμάσεις κ διαφορα κρέατα. Από οσπρια ξεκίνησα με φακες αλλα λιγο πιο μετα, αν σου είπε να ξεκινησεις δινεις κανονικά. Από 8μ ξεκινησαμε γιαουρτι κ τυρι, ανθοτυρο αρχικά. Μπορείς να βάλεις ρυζι, ζυμαρικο, τραχανα σταρενιο η λαχανικών, φαγοπυρο, κινοα, σιμιγδαλι σε κρεμα, βρωμη

Επισης είχαμε το οκ για αλευρι στον μικρο εδινα συχνά κορα από ψωμι(έκανα εγώ) κ αργότερα κριτσινια κ μαφιν. Είχα αρκετά κακοφαγα παιδια κ δοκίμαζα διαφορά για να φανε ελαχιστο

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

Απο λαχανικα κ φρουτα νομιζω μπορείς να βάλεις τα πάντα. Κ να δοκιμάσεις κ διαφορα κρέατα. Από οσπρια ξεκίνησα με φακες αλλα λιγο πιο μετα, αν σου είπε να ξεκινησεις δινεις κανονικά. Από 8μ ξεκινησαμε γιαουρτι κ τυρι, ανθοτυρο αρχικά. Μπορείς να βάλεις ρυζι, ζυμαρικο, τραχανα σταρενιο η λαχανικών, φαγοπυρο, κινοα, σιμιγδαλι σε κρεμα, βρωμη

Επισης είχαμε το οκ για αλευρι στον μικρο εδινα συχνά κορα από ψωμι(έκανα εγώ) κ αργότερα κριτσινια κ μαφιν. Είχα αρκετά κακοφαγα παιδια κ δοκίμαζα διαφορά για να φανε ελαχιστο

Τέλεια ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κάτι μου είπε και για φριγανια η παιδίατρος κ δεν θυμάμαι με κάτι να την συνδυάσω και να την λιώσω 

Link to comment
Share on other sites

Στις φακές του μικρού σ αυτήν την

ηλικια έβαζα εκτός από ντομάτα, καρότο κ χρωματιστή πιπεριά. τελικά μας άρεσε κ τις πιπεριές τις βάζουμε κ στις δικες μας τωρα. 

 

μπορεις κ τα κατεψυγμενα λαχανικα, φασολακια κ αρακα. εκτος αν δεν θες ντοματα επειδη δεν ειναι εποχης. οταν εμας ηταν τοσο μικρος, ηταν η εποχη τους κ τις βάλαμε απο νωρις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Τέλεια ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Κάτι μου είπε και για φριγανια η παιδίατρος κ δεν θυμάμαι με κάτι να την συνδυάσω και να την λιώσω 

Να σου πω την αλήθεια οι υδατάνθρακες θέλουν λίγο προσοχή. Δλδ να τους προσφέρεις αφού έχει φάει το βασικό φαγητο. 

Την φρυγανιά μπορείς να την δώσεις με ανθοτυρο κ ντοματα, να μαλακώσει. Αν τρωει κομμάτια, αλλιως δ βρίσκω το λόγο. Είναι μικρή ακομη, εστίασε αλλου

Πιο χρήσιμο θεωρώ σπιτικα μπισκοτα τύπου μασητικα για τα δοντια

Η αργότερα να βαλεις φρυγανιά στο γιαουρτι, αν κ προτιμουσα φρουτα κ βρωμη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...