Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Καλησπερα σε ολες τις μαμάδες!Εγκυκλοπαιδικα,ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια σας για το ενδεχομενο ο εκνευρισμος να περναει στο γαλα οταν θηλαζω...Η μαια μου μου ειχε πει οτι η αδρεναλινη (απο τα νευρα) περναει στο γαλα κ ο μπεμπης μετα χορευει...Εχετε κατι υποψιν;Η αληθεια είναι οτι το παρατηρησα αλλα σκεφτομαι μηπως ειμαι προκατειλημμένη...

νομιζω ισχυει στο ψυχολογικο κομματι

ειδικα το πρωτο τριμηνο μαμα κ μωρο ειναι πολυ συνδεδεμενοι

αν το μωρο για παραδειγμα εχει πονακια η κλαιει,κ η μαμα δ ειναι κ αυτη οσο γινεται ηρεμη το κανει ολο πιο δυσκολο

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Silky είπε:

Πιο πολύ πιστεύω ότι περνάει μέσω ασυνείδητων κινήσεων εκτός αν ίσως μιλάμε για παθολογικές καταστάσεις ( αρρύθμιστες θυρεοειδής) 

Οταν λες ασυνειδητες κινησεις;Πχ να κινουμαι νευρικα,να τον πιανω αποτομα;Γιατι τετοια δεν του κανω...Το μονο που οταν ξυπναει καθε 2 ωρες (ενω ειχε στρωσει γι αρκετο καιρο ο υπνος του) νιωθω εκνευρισμο εσωτερικα κ σκεφτομαι διαφορα...Κ οταν σηκωνεται το πρωι ειναι μουντρουχος!Λες κ περασε στο γαλα η κακη μου διαθεση...

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Καλησπερα σε ολες τις μαμάδες!Εγκυκλοπαιδικα,ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια σας για το ενδεχομενο ο εκνευρισμος να περναει στο γαλα οταν θηλαζω...Η μαια μου μου ειχε πει οτι η αδρεναλινη (απο τα νευρα) περναει στο γαλα κ ο μπεμπης μετα χορευει...Εχετε κατι υποψιν;Η αληθεια είναι οτι το παρατηρησα αλλα σκεφτομαι μηπως ειμαι προκατειλημμένη...

Δεν γνωριζω αν περναει η ανδρεναλινη στο γαλα (πολυ πιθανο), αλλα πιστευω οτι ο εκνευρισμος μας γινεται αντιληπτος απο τα μωρα μας κυριως μεσω της ενεργειας μας, των χτυπων την καρδιας, της θερμοκρασιας μας. Αναλογως με την συναισθηματικη κατασταση που βρισκομαστε, εκπεμπουμε θερμοτητα απο διαφορετικα σημεια του σωματος, αλλοτε περισσοτερη αλλοτε λιγοτερη. Ας μην ξεχναμε οτι ειμαστε ηλεκτρικα σωματα στην ουσια και εκπεμπουμε θερμικη ενεργεια. Αυτη η επικοινωνια πιστευω ειναι που μεταβιβαζει στον αλλον (και στα μωρα μας, που πιστευω οτι ειναι περισσοτερο δεκτικα και "ευαλωτα" αν θες) το εκνευρισμο μας, την στεναχωρια μας, την χαρα  μας, το αγχος μας κλπ. Φυσικα, οι ασυνειδητες κινησεις παιζουν τον ρολο τους, αλλα απ'οτι εγραψες κατι τετοιο δεν ισχυει στην περιπτωση σου.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη μια κουβέντα που ειχα σημερα σ ενα οικογενειακο τραπεζι θελω να εκφρασω την αγανάκτησή μου για το πως αντιμετωπιζεται ο θηλασμος κυριως απο εκπροσωπους της παλιοτερης γενιας...Οταν εμεινα εγκυος 2 πράγματα επιθυμουσα διακαως:να γεννησω φυσιολογικα κ να θηλασω!Οταν το πρωτο απετυχε λογω ινσουλινοεξαρτωμενου διαβητη κύησης,εριξα ολο το βαρος στο θηλασμο.Εχω ξαναγραψει σε αλλες αναρτησεις πως ξεκινησα με μεικτή διατροφη κ το γυρισα στον αποκλειστικο θηλασμο,με τον μπεμπη μου να ειναι 4 μηνων (παρα κατι) κ 8 κιλα!Νιωθω λοιπον πολυ περηφανη γι αυτο το κατορθωμα κ προθυμη να συνεχισω τουλαχιστον μεχρι ενα χρονο!Κ εδω ερχεται η αγανακτηση..."Ενταξει,μεχρι χρονο τρωγεται,μετα κατανταει αηδια...παιδι με δοντια που να μασαει μπριζολα,να θηλαζει;Ειναι περιεργο απο ψυχολογικη αποψη".Πραγματικα,δεν μπορω να περιγραψω το θυμο που ενιωσα!!!Το πιο φυσιολογικο κ το πιο ομορφο πραγμα της μητροτητας να οριοθετειται χρονικα κ αισθητικα;Αηδια ο θηλασμος κ οχι το καπνισμα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης πχ;Ολα στο βωμο της ευκολιας κ της καλοπερασης,λες κ η αποκτηση παιδιου δε σημαινει αυτοθυσια εξ ορισμου...Ακουσα κ τ οτι δεν εχουν ολες την πολυτελεια να θηλαζουν τοσο πολυ λογω εργασιας.Οκ,το δεχομαι!Εαν καποια δεν εργαζεται ωστόσο,πρέπει παλι να αποφυγει την "αηδια" αυτη,για να κανει τι ουσιαστικότερο στη ζωη της;

Συγχωρεστε μου τη "ζαλαδα",απλως ενιωσα την αναγκη να εκφραστω σ αυτο το φορουμ που τοσο μ εχει βοηθησει απο τοτε που παλευα για τον θηλασμό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Με αφορμη μια κουβέντα που ειχα σημερα σ ενα οικογενειακο τραπεζι θελω να εκφρασω την αγανάκτησή μου για το πως αντιμετωπιζεται ο θηλασμος κυριως απο εκπροσωπους της παλιοτερης γενιας...Οταν εμεινα εγκυος 2 πράγματα επιθυμουσα διακαως:να γεννησω φυσιολογικα κ να θηλασω!Οταν το πρωτο απετυχε λογω ινσουλινοεξαρτωμενου διαβητη κύησης,εριξα ολο το βαρος στο θηλασμο.Εχω ξαναγραψει σε αλλες αναρτησεις πως ξεκινησα με μεικτή διατροφη κ το γυρισα στον αποκλειστικο θηλασμο,με τον μπεμπη μου να ειναι 4 μηνων (παρα κατι) κ 8 κιλα!Νιωθω λοιπον πολυ περηφανη γι αυτο το κατορθωμα κ προθυμη να συνεχισω τουλαχιστον μεχρι ενα χρονο!Κ εδω ερχεται η αγανακτηση..."Ενταξει,μεχρι χρονο τρωγεται,μετα κατανταει αηδια...παιδι με δοντια που να μασαει μπριζολα,να θηλαζει;Ειναι περιεργο απο ψυχολογικη αποψη".Πραγματικα,δεν μπορω να περιγραψω το θυμο που ενιωσα!!!Το πιο φυσιολογικο κ το πιο ομορφο πραγμα της μητροτητας να οριοθετειται χρονικα κ αισθητικα;Αηδια ο θηλασμος κ οχι το καπνισμα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης πχ;Ολα στο βωμο της ευκολιας κ της καλοπερασης,λες κ η αποκτηση παιδιου δε σημαινει αυτοθυσια εξ ορισμου...Ακουσα κ τ οτι δεν εχουν ολες την πολυτελεια να θηλαζουν τοσο πολυ λογω εργασιας.Οκ,το δεχομαι!Εαν καποια δεν εργαζεται ωστόσο,πρέπει παλι να αποφυγει την "αηδια" αυτη,για να κανει τι ουσιαστικότερο στη ζωη της;

Συγχωρεστε μου τη "ζαλαδα",απλως ενιωσα την αναγκη να εκφραστω σ αυτο το φορουμ που τοσο μ εχει βοηθησει απο τοτε που παλευα για τον θηλασμό...

Πρώτον συγχαρητήρια που κατάφερες να θηλασεις αποκλειστικά... Κατά δεύτερον θα ακούσεις πολλά από διάφορους αλλά από το ένα αυτακι να μπαίνει κ απ' το άλλο να βγαίνει.. Εσύ θα κάνεις αυτό που θες κ θεωρείς σωστό για το παιδί σου κ άσε τους υπόλοιπους να λένε ότι θέλουν, κάποιοι τα λένε από ζήλια γιατί δεν είχαν την θέληση κ την αντοχή να θηλάσουν κ κάποιοι άλλοι απλά είναι τελείως ανενημερωτοι πάνω σε αυτό το θέμα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Ο μπεμπακος μου εγινε 4 μηνων χτες κ παρατηρω καποιες αλλαγές στο θηλασμο...Καταρχάς,εχει δειξει προτίμηση στον ξαπλωτο θηλασμο,υποπτευομαι λογω εντονης ροης.Επειτα,δεν αποκοιμιεται οπως παλια πανω στο στηθος,εκτος αν είναι οι ωρες του ύπνου του.Επισης,ενω ειχαμε ξεκινησει με δυσκολια στο ρεψιμο,συνεχισαμε με πολυ ευκολο ρεψιμο κ τωρα πια δε ρευεται σχεδόν καθόλου!Πως τα βρίσκετε ολα αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Νορμαλ ! Αυτό που δεν αποκοίμιεται στο στηθος τώρα σε εμάς ξαναγύρισε που κοντεύουμε 5 μηνών. Όχι όλη την ώρα αλλά κανα 10 λεπτό 20 Λετπτο ύπνο τον παίρνει. 

Επισης εμένα εδώ και λίγες μερες ξεκίνησε να βγάζει που και που γουλιές ενώ παλιά δεν έβγαζε καθόλου. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Καλησπέρα!Ο μπεμπακος μου εγινε 4 μηνων χτες κ παρατηρω καποιες αλλαγές στο θηλασμο...Καταρχάς,εχει δειξει προτίμηση στον ξαπλωτο θηλασμο,υποπτευομαι λογω εντονης ροης.Επειτα,δεν αποκοιμιεται οπως παλια πανω στο στηθος,εκτος αν είναι οι ωρες του ύπνου του.Επισης,ενω ειχαμε ξεκινησει με δυσκολια στο ρεψιμο,συνεχισαμε με πολυ ευκολο ρεψιμο κ τωρα πια δε ρευεται σχεδόν καθόλου!Πως τα βρίσκετε ολα αυτα;

Απόλυτα φυσιολογικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καθε 10-15 μερες εδώ ειμαστε με καινουριες ανησυχίες...Σημερα κλεινει ο μπεμπης μου τους 4,5 μηνες κ βλεπω οτι περνανε 4-5 ωρες μεχρι να πεινάσει ακομα κ κατα τη διαρκεια της ημερας!Απο κιλα εχει μεινει στασιμος απο την τελευταία επισκεψη στον παιδίατρο,αλλα εχει φτάσει τα 8 κιλα!Χορταινει γιατι εχω περισσοτερο γαλα ή μηπως εχει κοπει λιγο η ορεξη του απο τα παλιοδοντακια που τον παιδευουν;Αρχισε κ σιδηρο,μηπως του κοβει την ορεξη;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Polina87 είπε:

Καθε 10-15 μερες εδώ ειμαστε με καινουριες ανησυχίες...Σημερα κλεινει ο μπεμπης μου τους 4,5 μηνες κ βλεπω οτι περνανε 4-5 ωρες μεχρι να πεινάσει ακομα κ κατα τη διαρκεια της ημερας!Απο κιλα εχει μεινει στασιμος απο την τελευταία επισκεψη στον παιδίατρο,αλλα εχει φτάσει τα 8 κιλα!Χορταινει γιατι εχω περισσοτερο γαλα ή μηπως εχει κοπει λιγο η ορεξη του απο τα παλιοδοντακια που τον παιδευουν;Αρχισε κ σιδηρο,μηπως του κοβει την ορεξη;

 

Γιατί άρχισε σίδηρο; Κάνατε εξετάσεις, ή προληπτικά; Ο σίδηρος μπορεί να προκαλέσει πολύ έντονη δυσφορία οπότε δεν νομίζω ότι είναι περίεργο να έχει κόψει και την όρεξη.

Δες εδώ για το θέμα: https://kellymom.com/nutrition/vitamins/iron/

Πάντως γενικά θα έπρεπε να το ενθαρρύνεις μέσα στη μέρα να θηλάζει κοντά στο δίωρο, δεν είστε σε ηλικία που επιτρέπονται τόσοι λίγοι θηλασμοί.

 

Link to comment
Share on other sites

όσο μεγαλώνει θα βλέπεις την καμπύλη πρόσληψης βάρους να μην είναι σταθερή καμπύλη αλλά να έχει κάποια  plateau για κάποιες εβδομάδες και μετά να ξαναπαίρνει πάλι, 

σαν καμπύλη με σκαλοπάτια κάπως. Είναι και άλματα ανάπτυξης... δεν θυμαμαι πως λέγεται στα αγγλικά! 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Γιατί άρχισε σίδηρο; Κάνατε εξετάσεις, ή προληπτικά; Ο σίδηρος μπορεί να προκαλέσει πολύ έντονη δυσφορία οπότε δεν νομίζω ότι είναι περίεργο να έχει κόψει και την όρεξη.

Δες εδώ για το θέμα: https://kellymom.com/nutrition/vitamins/iron/

Πάντως γενικά θα έπρεπε να το ενθαρρύνεις μέσα στη μέρα να θηλάζει κοντά στο δίωρο, δεν είστε σε ηλικία που επιτρέπονται τόσοι λίγοι θηλασμοί.

 

Αρχισε σιδηρο γιατι ειχε αιματοκριτη 28 ενω το οριο ηταν 29 κ λογω ικτερου απ ο,τι μου ειπε ο παιδιατρος...Εννοειται πως καναμε εξετασεις αιματος,δε θα εδινα τιποτα προληπτικα σε μωρο...

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποια αν υπαρχει πρόβλημα με το θηλασμο κ την καμπυλη σακχαρου...;Ειχα διαβητη κυησης κ κανω επανελεγχο!Θα ρωτησω κ τον παιδιατρο,αλλα μεχρι τοτε το σκεφτομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Polina87 είπε:

Γνωριζει καποια αν υπαρχει πρόβλημα με το θηλασμο κ την καμπυλη σακχαρου...;Ειχα διαβητη κυησης κ κανω επανελεγχο!Θα ρωτησω κ τον παιδιατρο,αλλα μεχρι τοτε το σκεφτομαι.

Απ'οτι φαινεται δεν επηρεαζεται καπως αρνητικα εφ'οσον παρακολουθειται τις πρωτες μερες μετα τον τοκετο. Πολυς θηλασμος και επαφη δερμα με δερμα φαινεται οτι βοηθουν τα επιπεδα σακχαρου του μωρου. Οσον αφορα τον διαβητη κυησης μετα τους πρωτους μηνες επανερχεται ο οργανισμος στα φυσιολογικα του, συνηθως δεν χρειαζεται καποια θεραπεια και δεν υπαρχει κανενα θεμα με τον θηλασμο.

http://pediatros-thes.gr/ενδιαφέροντα-νέα/καλύτερη-ρύθμιση-σακχάρου-με-μητρικό/

http://www.mitrikosthilasmos.com/2014/10/diavitis-kyisis-kai-thilasmos.html

http://www.galoucho-lllgr.org/wp-content/uploads/2017/07/19-Έχω-διαβήτη-μπορώ-να-θηλάσω.pdf

 

 

 
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Polina87 είπε:

Γνωριζει καποια αν υπαρχει πρόβλημα με το θηλασμο κ την καμπυλη σακχαρου...;Ειχα διαβητη κυησης κ κανω επανελεγχο!Θα ρωτησω κ τον παιδιατρο,αλλα μεχρι τοτε το σκεφτομαι.

Οχι, κανένα απολυτως

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 27/11/2018 at 12:04 ΠΜ, belleblue είπε:

όσο μεγαλώνει θα βλέπεις την καμπύλη πρόσληψης βάρους να μην είναι σταθερή καμπύλη αλλά να έχει κάποια  plateau για κάποιες εβδομάδες και μετά να ξαναπαίρνει πάλι, 

σαν καμπύλη με σκαλοπάτια κάπως. Είναι και άλματα ανάπτυξης... δεν θυμαμαι πως λέγεται στα αγγλικά! 

 

Τελικα η ανησυχια μου επιβεβαιωθηκε...πηγαμε στον παιδιατρο κ πηρε μονο 350 γραμμάρια αυτο το μηνα.Πηρε υψος φτανοντας τα 73 εκατοστα βεβαια,αλλα στεναχωρηθηκα...Περασα μια μαστιτιδα επειδη δεν ετρωγε κ με ρωτησε ο παιδιατρος αν λιγοστεψε το γαλα μου μετα!Ε,βεβαια,αφου δεν ετρωγε κ γι αυτο επαθα μαστιτιδα!Τωρα σκέφτομαι οτι δεν εχω γαλα θρεπτικο...κ η αληθεια ειναι οτι δεν προλαβαινω να πιω πολυ νερο με τον μπεμπη σκουλαρικι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Polina87 είπε:

Τελικα η ανησυχια μου επιβεβαιωθηκε...πηγαμε στον παιδιατρο κ πηρε μονο 350 γραμμάρια αυτο το μηνα.Πηρε υψος φτανοντας τα 73 εκατοστα βεβαια,αλλα στεναχωρηθηκα...Περασα μια μαστιτιδα επειδη δεν ετρωγε κ με ρωτησε ο παιδιατρος αν λιγοστεψε το γαλα μου μετα!Ε,βεβαια,αφου δεν ετρωγε κ γι αυτο επαθα μαστιτιδα!Τωρα σκέφτομαι οτι δεν εχω γαλα θρεπτικο...κ η αληθεια ειναι οτι δεν προλαβαινω να πιω πολυ νερο με τον μπεμπη σκουλαρικι!

 

Δεν υπάρχει μη θρεπτικό γάλα. Αυτό το ότι το γάλα μπορεί κάτι να πάθει είναι απλά μύθος. Το γάλα παράγεται με το να θηλάζεις: όσο περισσότερο θηλάζεις, τόσο περισσότερο γάλα έχεις. Προφανώς νερό αν δεν πίνεις θα αφυδατωθείς, αλλά λογικά θα διψάς, και αν δεν τρως καλά, θα υποφέρεις εσύ και όχι το γάλα σου ούτε το μωρό, εσύ θα παρουσιάσεις έλλειψη σε ασβέστιο, σίδηρο κλπ, και όχι το γάλα.

Ο θηλασμός θέλει το παιδί στο στήθος και τίποτα άλλο. Αν περάσατε περίοδο όπου θήλαζε κάθε 4-5 ώρες όπως λες πιο πάνω, και παρόλα αυτά πήρε και 350 γραμμάρια, και μη χειρότερα θα σου έλεγα. 

Link to comment
Share on other sites

Μην σκας, και εμένα ένα μήνα πηρε μόνο 400 γραμ νομίζω από 3 σε 4ο. Τον επόμενο μήνα κανονικά αναπλήρωσε. Και σκέψου είναι ελαχιστα πιο κάτω από την πράσινη καμπύλη εξαρχης όποτε έπαθα ένα σοκ. Εμείς τώρα 6 μηνών και κοντεύουμε τα 8 κιλά (κοντεύουμε σπίτι τον βγάζω 7900 σε λιγες μερες πάμε παιδίατρο). Γενικά νομίζω ο μπεμπουλινος σου έχει σπάσει τα κοντέρ, Όποτε λογικό να χαλαρώσει στην πρόσληψη βάρους.  

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Silky είπε:

Μην σκας, και εμένα ένα μήνα πηρε μόνο 400 γραμ νομίζω από 3 σε 4ο. Τον επόμενο μήνα κανονικά αναπλήρωσε. Και σκέψου είναι ελαχιστα πιο κάτω από την πράσινη καμπύλη εξαρχης όποτε έπαθα ένα σοκ. Εμείς τώρα 6 μηνών και κοντεύουμε τα 8 κιλά (κοντεύουμε σπίτι τον βγάζω 7900 σε λιγες μερες πάμε παιδίατρο). Γενικά νομίζω ο μπεμπουλινος σου έχει σπάσει τα κοντέρ, Όποτε λογικό να χαλαρώσει στην πρόσληψη βάρους.  

Ειναι κ ο δικος σου θηριακι!Να σου ζησει! Η αληθεια ειναι οτι την προτελευταια φορα που πηγαμε στον παιδιατρο ελεγα πως δεν αντεχω να σηκωνω 8 κιλα καθε μερα,οπότε την τελευταια με κοιταζε περιεργα..."Με λες κ ανωμαλη" που ειχες πει κ εσυ...Χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2018 at 7:00 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν υπάρχει μη θρεπτικό γάλα. Αυτό το ότι το γάλα μπορεί κάτι να πάθει είναι απλά μύθος. Το γάλα παράγεται με το να θηλάζεις: όσο περισσότερο θηλάζεις, τόσο περισσότερο γάλα έχεις. Προφανώς νερό αν δεν πίνεις θα αφυδατωθείς, αλλά λογικά θα διψάς, και αν δεν τρως καλά, θα υποφέρεις εσύ και όχι το γάλα σου ούτε το μωρό, εσύ θα παρουσιάσεις έλλειψη σε ασβέστιο, σίδηρο κλπ, και όχι το γάλα.

Ο θηλασμός θέλει το παιδί στο στήθος και τίποτα άλλο. Αν περάσατε περίοδο όπου θήλαζε κάθε 4-5 ώρες όπως λες πιο πάνω, και παρόλα αυτά πήρε και 350 γραμμάρια, και μη χειρότερα θα σου έλεγα. 

Ωστε μυθος;Παλι καλα...Με καθησυχασες,ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να ρωτήσω κάτι και εγώ ...θηλασα τον 1ο γιο μου 4.5 μήνες λόγο κακής ενημέρωσης γιατί είχε αλλεργία στην πρωτεΐνη του γάλακτος,στον 2ο είχα ενημερωθεί πιο πολύ ,είχε κ αυτός θέμα αλλά με σωστή αποχή θηλασα αποκλειστικά μέχρι 13μήνες...μετά επειδή ήθελα να μείνω έγκυος τον σταματήσαμε τον θηλασμό από.επιλογή αλλά η αλήθεια είναι ότι τότε μπήκε κατευθείαν στο φρέσκο γάλα κ η πλάκα είναι.ότι ξετρελαθηκε που περίμενα ότι δεν θα θέλει...τώρα ούσα έγκυος στην κόρη τώρα ,αυτό που παρατήρησα γενικά κ τις 2 φορές είναι ότι από τον 4ο μήνα μέχρι κ τον 6ο δεν μου έπαιρναν βάρος γενικά ,ο 1ος γι'αυτό τον λόγο μπήκα στερεές πιο νωρίς στον 5ο μήνα ,στον 2ο από τον 6ο κλεισμένο μήνα αλλά το έβλεπα.κ από τις πάνες δεν είναι τόσο βρεγμενες όσο ήταν τους πρώτους 3 μήνες...κ λέω μήπως δεν του έφτανε κ σε αυτόν το γάλα μου γιατί με το που μπήκαμε στερεές πήρε αμέσως βάρος Κ θηλαζα βέβαια ακόμα αλλά τώρα το σκέφτομαι για το 3ο...πάντως σαν πρόσληψη βάρος ο 2ος μέχρι 3μηνών πήρε πολύ βάρος μέχρι 3 μηνών γεννήθηκε 3440 κ Ήταν 7.040 από εκεί κ πέρα βλέπω Ότι πήρε 460γρ το μήνα και μετά 4ο με 5ο μήνα 130γρ μόνο.και θηλασμους κάναμε 8 το 24ωρο με 4 φορές τσισα κ 2 κακά συνήθως.μήπως παίζει ρόλο ή αλλεργία?ξεκίνησε κ σ'αυτόν από 1.5 μηνών με αίμα στα κακά,λίγο έκζεμα,έντονη νινιδα κ ατοπική δερματίτιδα 

Επεξεργάστηκαν by ζουζουνιτσα!

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  να σου ζήσει το μωράκι. Επειδή θηλαζα τα παιδιά μου ένα χρόνο το κάθε ενα εχω να σε συμβουλεψω το εξής. Τα μωρά σε αυτή την ηλικία πρέπει να τρώνε οποτε πεινάνε.Όσο περισσότερο το ταΐζεις τόσο το στήθος σου κατεβάζει γαλα. Για να κατεβάζεις πολύ γάλα Εκτός από καλο φαγητο πρέπει και να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς περισσότερο....επισεις πρεπει να προσέχεις εσυ τι τρως για να έχει όρεξη και το παιδί να το τρώει να μην το ενοχλει. 

Link to comment
Share on other sites

@Polina87 αυτό που υπάρχει, είναι το γάλα που βγαίνει στην αρχή κ αυτό που βγαίνει στο τέλος. 

στό τέλος είναι το λιπαρό, - κρέμα γάλακτος ας το πούμε. 

Εάν μια μαμά δεν αδειάζει σωστά το στήθος, τότε το μωρό θα παρει μόνο το πρώτο γάλα που είναι πιο αραιό και λιγότερα λιπαρά άρα λιγότερο θρεπτικό. 

Κανονικά μια μαία ή συμβουλος πρέπει πάντα να δείχνει πως αδειάζουμε σωστά το στήθος. 

υπάρχει περίπτωση μια μαμά να έχει παραπάνω ποσότητα γάλακτος,  (πχ υπερπαραγωγή) ή αυξημένη ροή (τρέχει με περισσότερη ταχυτητα απο αυτήν που μπορεί να κατπιεί το μωρό) και το μωρό να πίνει από το πρώτο που είναι πιο ελαφρύ και να μην προλαβαίνει να πίνει το λιπαρό που ειναι στο τέλος. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...