Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

Ανάμεσα στη 19η και 20η εβδομάδα είχα μια αίσθηση πως μέσα στην κοιλιά μου χτυπάει μια καρδούλα. Έμοιαζε σαν παλμός. Είχα διαβάσει πως όταν νιώσω για πρώτη φορά το μωρό μου θα είναι σαν φτερούγισμα ή κάτι τέτοιο κι έτσι σκέφτηκα (λανθασμένα) πως μάλλον αυτό που ένιωθα δεν ήταν το μωράκι μου. Όμως όσο περνούσαν οι μέρες είχα σχεδόν καθημερινά αυτή την αίσθηση και μάλιστα με το πέρασμα του χρόνου δυνάμωνε σιγά...μέχρι που έγινε αγώνας kick boxing!!!

*

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ κατάλαβα γερές κλωτσήτσες, στην 20 με 21 εβδομάδα.

Λίγο πιο πρίν ήτανε λίγο δύσκολο για μένα το να προσδιορίσω αν όντως ήτανε ο μικρούλης μου που κουνιότανε :)

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια τα έχω παίξει λίγο με το συγκεκριμένο θέμα..Ίσως επειδή είναι το πρώτο μου, δεν καταλαβαίνω τί είναι αυτό που νιώθω ακριβώς.

Από την 18 εβδομάδα περίπου νιώθω αρκετές φορές τη μέρα κάτι σαν σφάχτης (πονάει δηλαδή και διαρκεί 2 δεύτερα) πολύ χαμηλά κοντά στα γεννητικά όργανα. .

 

Κι εγω κατι πονακια εχω χαμηλα ποτε δεξια ποτε αριστερα. Ουτε κλοτσιες, ουτε γουργουρισμα ,ουτε φτερουγισμα!!!! Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται. Δεν νιωθω τιποτα που να με κανει να πιστευω οτι υπαρχει κινουμενο πλασματακι εκει κατω :( . Μεχρι και στηθοσκοπιο εβαλα μηπως ακουσω καρδουλα ή κατι τελοσπαντων αλλα τιποτα!:cry:

 

Αυτα τα πονακια να ειναι το μωρο ή να ειναι συσπασεις?

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ άντε, πότε θα μου κάνει κι εμένα αισθητή την παρουσία του???

Βρε να μη θυμάμαι η γαϊδούρα πότε με πρωτοκλώτσησε το Μαρκούλης μου...

:oops::oops::oops::oops::oops::oops:

 

Περιμένω καρτερικά....

:P:P:P

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Nikolekaki φαντασου τη δικια μου αγωνια που ειναι και το πρωτο μου! Πιστευω οτι εσυ μεχρι τη 16η θα το χεις νιωσει!

 

Περιμενουμε λοιπον και οι δυο με αγωνια την κλοτσια!!! :D

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

"Nikolekaki φαντασου τη δικια μου αγωνια που ειναι και το πρωτο μου! Πιστευω οτι εσυ μεχρι τη 16η θα το χεις νιωσει!

 

Περιμενουμε λοιπον και οι δυο με αγωνια την κλοτσια!!!"

 

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια εγω ειμαι στην 13 βδομαδα και εχει ειδη κανει την παρουσια του αισθητη εδω και μια βδομαδα οταν ενοχληται απο κατι μου δινει κατι κλοτσιες δεν φανταζεστε :lol::lol::lol:

Ειναι το πρωτο μου και ειναι κατσε καλα αισθηση

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι και στηθοσκοπιο εβαλα μηπως ακουσω καρδουλα ή κατι τελοσπαντων αλλα τιποτα!

 

Κι εγώ κι εγω το ίδιο κανω!!!! :lol:

Μάλλον είναι κοινό σύμπτωμα στις τρελλαμένες μέλλουσες πρωτομαμάδες! :lol:

 

Πάντως είμαι πλέον σίγουρη ότι κάτι νιώθω και σίγουρα δεν είναι τα έντερά μου ή το στομάχι μου ή ο,τιδήποτε άλλο! Σα να κινείται ένα ψαράκι, μια τέτοια αίσθηση έχω. Μια φορά μόνο το κατάλαβα για καλά, όταν έσκυψα να πιάσω κάτι και μαλλον τον στρίμωξα τον μπέμπη και ένιωσα ένα χτύπημα αρκετά δυνατό!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote name="zouzounel

Κι εγώ κι εγω το ίδιο κανω!!!! :lol:

Μάλλον είναι κοινό σύμπτωμα στις τρελλαμένες μέλλουσες πρωτομαμάδες! :lol:

[/quote]

 

Ειμαστε ηδη χαζομαμαδες τι να κανουμε! :oops::oops::oops:

Καθε μερα μαυτο τον καημο ξυπναω και λεω στον αντρα μου "λες να κλοτσισει σημερα?" :D

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια φορά μόνο το κατάλαβα για καλά, όταν έσκυψα να πιάσω κάτι και μαλλον τον στρίμωξα τον μπέμπη και ένιωσα ένα χτύπημα αρκετά δυνατό!

 

Μη μου λες τετοια θαρχισω τα σκιψιματα!!!!! :D:D:D

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, η ψυχή μου η όμορφη σαν να άκουσε το παράπονό μου χτες και σήμερα το πρωί που ξύπνησα και ήμουν ξάπλα στο κρεβάτι ανάσκελα, μου έδωσε το σήμα του. Το ένιωσα!!!!!!!!!

Όπως είπες anna+ ένιωσα σαν ένα χτύπο καρδιάς. Έκανε γύρω στις 5-6 φορές ντουκ ντουκ ντουκ κι όταν έβαλα το χέρι στην κοιλιά χαμηλά το κατάλαβα και με την αφή. Στην αρχή σάστισα κι ούτε καν ανάσαινα. Μετά από 5 δεύτερα φώναξα τον άντρα μου, έβαλε το χέρι στην κοιλιά μου αλλά τίποτα, είχε σταματήσει. Έμεινε ο άντρας μου με το παράπονο!! Νομίζω ότι στο δεύετρο παιδάκι μου θα καταλαβαίνω πολύ πιο εύκολα τα σήματα. Τώρα δυσκολεύομαι.

Mariapap82 τελικά είναιθέμα ημερών για να το νιώσεις και να το καταλάβεις. Γιατί τελικά αυτά που αισθανόμαστε όντως είναι κινήσεις μωρού, γιατί αυτό που ένιωσα σήμερα ήταν ακριβώς η ίδια αίσθηση με αυτό που ένιωθα τις προηγούμενες μέρες αλλά σε πολύ μεγαλύτερη ένταση και δύναμη. Είναι τόσο τέλειο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Κρατούσα την ανάσα μου για να μην τελειώσει..... :D:D:D:D:D Από τώρα τρελή μάνα, δεν το συζητώ.....

Link to comment
Share on other sites

To πρώτο πεταλούδισμα στην κοιλιά μου το κατάλαβα στην 17η εμβομάδα..

Τι ωραίο συναίσθημα!!

 

 

και γω το ίδιο..στην 17η εβδομάδα!!!

στην αρχή νόμιζα ότι είναι το έντερό μου...αλλά τις επόμενες μέρες που ένιωσα ακριβώς το ίδιο αλλά πιο έντονα, βεβαιώθηκα..

Τι υπέροχο συναίσθημα!!!

Τώρα η μικρή μου είναι 9,5 περίπου μηνών, αλλά εκείνη την 1η φορά που την ένιωσα, δεν την ξεχνάω!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mariapap82 τελικά είναιθέμα ημερών για να το νιώσεις και να το καταλάβεις. Γιατί τελικά αυτά που αισθανόμαστε όντως είναι κινήσεις μωρού, γιατί αυτό που ένιωσα σήμερα ήταν ακριβώς η ίδια αίσθηση με αυτό που ένιωθα τις προηγούμενες μέρες αλλά σε πολύ μεγαλύτερη ένταση και δύναμη. Είναι τόσο τέλειο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Κρατούσα την ανάσα μου για να μην τελειώσει..... :D:D:D:D:D Από τώρα τρελή μάνα, δεν το συζητώ.....

 

Μακαρι μακαρι πολυ ωραια το περιγραφεις ελπιζω κι εγω συντομα....

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω ένοιωσα το μωράκι μου στην 20η περίπου βδομάδα. Νομίζω ότι και νωρίτερα κάτι ένοιωθα αλλά έλεγα ότι είναι το έντερο κτλ..Εδώ και δέκα μέρες όμως είμαι σίγουρη ότι είναι το μωράκι μου! Αισθάνομαι σαν μικρές κλωτσίτσες στην κοιλιά μου..

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το μωράκι μου το άκουσα στην 17η εβδομάδα. Από τότε το ακούω συνέχεια, βάζω το χέρι στην κοιλιά μου για να το νιωσω καλύτερα και γενικά θεωρώ ότι είναι η πρώτη μας επικοινωνία!!!Βέβαια κάποια μου ειχε πεί ότι θα το ακούσω μια φορά και μετά θα το ξαναακούσω μετά από ένα μήνα!! :shock: Καμία σχέση.!

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ζουζουνες μου το ενιωσα παρα πολυ καλα και καταλαβα οτι ειναι το μπεμπακι μου μολις πριν μια εβδομαδα.... στην 18η δηλαδη!!!! παρολα αυτα μπορω να πω οτι το ενιωσα πολυ νωριτερα σαν να εχω αερα στην κοιλια μου....αλλα τωρα καταλαβα οτι δεν ηταν αερας!!!!!!!!! και το πουλακι μου ξυπναει κατι ωρες και σκουνταει τη μανουλα...παντα οταν ξαπλωνω να ξεκουραστω ή το βραδυ που πεφτω για υπνο.... η οταν τρωω σοκολατα Παυλιδης φραουλα(ειναι και εκλεκτικο,ιδιο ο πατερασ του!!!! μα τιποτα απο μενα πια?????) :roll::P

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Nicolekaki τι εγινε? Το ενιωσες το μπεμπουλινι σου? Εγω σημερα το πρωι μπορω να πω οτι το καταλαβα πρωτη φορα!!!! :D Ενιωσα ενα δυνατο γουργουρισμα εκει που ημουν ξαπλωμενη και αρχικα τρομαξα! Καταλαβα ομως οτι ηταν αυτο! Τι να κανει αραγε εκει μεσα το μικρο μου...

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αταξίες κάνει το μωράκι σου και εσύ θα το απολαμβάνεις κάθε φορά :wink::D

 

Τα δικά μου, μόλις σταματάει το ένα (που π.χ. μπορει να με κλωτσάει προς τα κάτω) ξεκινάει το δεύτερο (που μπορεί να κλωτσάει προς τα πάνω δεξιά) και είμαστε σε ένα συνεχόμενο πανυγήρι. Εγώ μέσα στην τρελή χαρά και ας μην είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη! Αυτά είναι...... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλα εσυ με τα δυο μωρα θα χεις τρελαθει! :D Ποδι πανω ποδι κατω μαχη θα γινεται! Πλακα πρεπει να χει! Αντε να δω τωρα ποτε θα ξαναγυρισει πλευρο ο δικος μου...πολυ ησυχο τον νιωθω :wink:

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μου το έλεγαν και δεν το πίστευα μέχρι που το διαπίστωσα. Τα έμβρυα αντιδρούν στα γλυκά, εγώ π.χ. αν κάθομαι στον υπολογιστή και τρώω κάτι γλυκό (μπισκότο, σοκολάτα) αρχίζουν να "χορεύουν" και τα δύο μαζί από τη χαρά τους, δοκίμασέ το!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμμ λες????? Εγω παρολο γλυκατζου με την εγκυμοσυνη ολο αλμυρα θελω να τρωω! Μηπως να ξεκινησω παλι τα γλυκα? :lol: Θα το δοκιμασω παντως σευχαριστω!!!!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...