Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

Καλημέρα! άργησα να γράψω αλλά δεν έχω Internet :(

Xάλασε ο υπολογιστής μου, τώρα μόνο στη δουλειά μέχρι να φτιαχτεί..

Λοιπόν άρχισα και εγώ σιγά σιγά να την αισθάνομαι χαμηλά στον αφαλό. Κάτι σαν τσιμπήματα, σαν σπασμούς. Στην αρχή νόμιζα πως είχα αέρια αλλά τελικά είναι αυτή. :)

Κορίτσια καλή χρονιά, χρόνια πολλά σε όσες και όσους γιόρταζαν και γιορτάζουν και αυτή είναι η χρονιά όλων των εγκύων!!

Εύχομαι όλες να είσαστε καλά και με το καλό το μωρό στην αγκαλιά σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειμαι καταγχωμενη .....

 

Απο χθες δεν αισθανομαι σχεδον καθολου το μωρο...

Τι παγακια εβαλα στην κοιλια , τι σοκολατες τσακισα...

 

Αυτο τιποτα...παρα μονο κατι ανεπαισθητα χτυπηματα που δεν μπορω να διαχωρισω αν ειναι το μωρο ή το εντερο...

 

Εχει παθει καμια κατι παρομοιο? :(

 

Ειμαι στην 23η εβδομαδα οπως λεει και το τικερακι ...

Link to comment
Share on other sites

ειμαι καταγχωμενη .....

 

Απο χθες δεν αισθανομαι σχεδον καθολου το μωρο...

Τι παγακια εβαλα στην κοιλια , τι σοκολατες τσακισα...

 

Αυτο τιποτα...παρα μονο κατι ανεπαισθητα χτυπηματα που δεν μπορω να διαχωρισω αν ειναι το μωρο ή το εντερο...

 

Εχει παθει καμια κατι παρομοιο? :(

 

Ειμαι στην 23η εβδομαδα οπως λεει και το τικερακι ...

 

Μην ανησυχεις εγω πριν κανα 2 βδομαδες,δεν την ενιωθα την σκατουλα για κανα 3μερο(απλα κατι ανεπαισθητα χτυπηματα οπως λες και εσυ και δεν ηξερα απο που προερχονται και αν ειναι η ιδεα μου).

Ειχα δοκιμαει τα παντα απο "γιατροσοφια" αλλα τιποτα...Ωσπου μετα απο τις 3 αυτες μερες αρχισε ξανα να χουζουρευει και να να κινειται :D

Το ειπα στην γιατρο μου και ειπε οτι ηταν φυσιολογικο,

οτι δεν κινουνται ολη την ωρα ή αυτο μπορει να γινεται την ωρα που κανουμε καποια εντονη δραστηριοτητα ή κοιμομαστε του καλου καιρου ή χτυπαει προς τα μεσα(δηλαδη η πλατουλα τους ειναι προς την κοιλια μας). :D

Αν νιωθεις εσυ καλυτερα με το να ρωτησεις τον γιατρο σου τοτε καντο,αλλα δεν ειναι τιποτα!

Και να δεις που σε λιγο καιρο(εγω απο προχτες 26w6d)θα χτυπαει πολυ πιο συχνα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Μην αγχώνεσται βρε κορίτσια...θα έρθει κι αυτό...

εγώ πάντως άρχισα στην 20η εβδομάδα να νιώθω τον πριγκηπάκο μου και τώρα αν καμιά μέρα είναι πιο ήσυχος τρελλαίνομαι χα χα βέβαια αυτό συμβαίνει πολύ σπάνια...έχω την εντύπωση πως αυτό το παιδί θα είναι άυπνο σαν κι εμένα...μέρα νύχτα το νιώθω να κλοτσά :lol::lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άρχισα να νοιώθω τον μπέμπη μου περίπου στην 15η εβδομάδα. Βεβαια σαν φτερούγισμα ή γουργούρισμα μια φορα την ημέρα ή καθε δυο μέρες. Τωρα ο μπεμπίκος μου κουνιέται όλο και περισσότερο. Όποτε κάθομαι τον καταλαβαίνω αλλωτε πιο έντονα αλλωτε πιο χαλαρά. Έχει πλάκα όμως, όταν τον νοιώθω και βάζω το χέρι μου ή το χέρι του άντρα μου να τον νοιώσει και εκείνος, ο μικρός σταματάει, αν το βγάλω μετα από λίγο ξαναρχιζει. Αρχισε από τώρα τα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα να νοιώθω τον μπέμπη μου περίπου στην 15η εβδομάδα. Βεβαια σαν φτερούγισμα ή γουργούρισμα μια φορα την ημέρα ή καθε δυο μέρες. Τωρα ο μπεμπίκος μου κουνιέται όλο και περισσότερο. Όποτε κάθομαι τον καταλαβαίνω αλλωτε πιο έντονα αλλωτε πιο χαλαρά. Έχει πλάκα όμως, όταν τον νοιώθω και βάζω το χέρι μου ή το χέρι του άντρα μου να τον νοιώσει και εκείνος, ο μικρός σταματάει, αν το βγάλω μετα από λίγο ξαναρχιζει. Αρχισε από τώρα τα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει πως μερικές βδομάδες αργότερα θα βλέπουμε και καμιά πατουσίτσα στην κοιλιά μας, ή ακόμη και η κοιλιά να μετατοπίζεται ολόκληρη όταν το μωρό θα αλλάζει στάση. Πότε λέτε συμβαίνει αυτό?

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει πως μερικές βδομάδες αργότερα θα βλέπουμε και καμιά πατουσίτσα στην κοιλιά μας, ή ακόμη και η κοιλιά να μετατοπίζεται ολόκληρη όταν το μωρό θα αλλάζει στάση. Πότε λέτε συμβαίνει αυτό?

 

συνηθως στον 7 μηνα, αρχιζει να φαινεται πιο εντονα στον 8 μηνα που ειμαι τωρα πολλες φορες η κοιλια μου αν την δεις εχει πολυ γελιο!!! :D:D:D:D:D φαινεται σαν να εχει το αγκωνακι του και πιεζει. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ρε κοριτσια εδω και μερικες μερες αισθανομαι ενα γουργουρισμα χαμηλα, πρωτογνωρο γιατι ξερω πως γουργουριζει η κοιλια μου κανονικα, και λεω ...λες να??? αλλα δεν ειναι πολυ νωρις?

και μαλιστα σε ανυποπτες στιγμες, ειτε ειμαι καθιστη, ειτε ξαπλωμενη... τι να πωωω

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ενιωσα στην 17η ευδομαδα και βασικα στην αρχη τρομαξα γιατι δεν καταλαβα τι ειναι :oops::lol: τα ενιωθα σαν ελαφρια μουδιασματα στην κοιλια.

Τωρα κλωτσαει αρκετα η μπουμπου και ο αντρουλης μου τρελενεται να βαζει το χερι στην κοιλια μου :D:D . Μαλιστα την τελευταια ευδομαδα μου ριχνει κατη κλωστιτσες στην κιστη που ειναι λιγο ενοχλιτικες..... :?:shock:

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ενιωσα στην 17η ευδομαδα και βασικα στην αρχη τρομαξα γιατι δεν καταλαβα τι ειναι :oops::lol: τα ενιωθα σαν ελαφρια μουδιασματα στην κοιλια.

Τωρα κλωτσαει αρκετα η μπουμπου και ο αντρουλης μου τρελενεται να βαζει το χερι στην κοιλια μου :D:D . Μαλιστα την τελευταια ευδομαδα μου ριχνει κατη κλωστιτσες στην κιστη που ειναι λιγο ενοχλιτικες..... :?:shock:

 

Κι εγω νιωθω κατι φυσαλιδες η γουργουρητα αλλα παντα εχω αμφιβολιες αν ειναι το μωρο! Εχει όμως δυο τρεις μερες που νιωθω κατι αποτομα χαλαρα ομως χτυπηματακια στην ουρ.κυστη μου! Λετε να ειναι μικρες κλωτσιες; :shock:

Αχ θα με τρελανει μεχρι να σιγουρευτω! :D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το μικρό μου μαγκάκι την έχει ξεκάνει την ουρ. κύστη χα χα...και με το πρώτο χτύπημα τρέχω τουαλέτα γιατι δεν μπορώ να τα κρατήσω ούτε δευτερόλεπτο :lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

απο χθες άρχισε κι εμένα τις μεγάλες βόλτες. Ξαφνικά άδειασε η κοιλιά μου από τη μια και μαζεύτηκε όλο από την άλλη. Άσε που παραμορφώθηκε ο αφαλός και τρόμαξα. Έκανε γουβα γύρω-γύρω,ενώ στο κέντρο είχε πεταχτεί. Κι επειδή με ψιλοενόχλησε, την χάιδεψα και έτρεξα να ξαπλώσω, και κάθισε πιο ήσυχα το πουλάκι μου.

 

Αλλά όλο μου πετάει κώλο από τη δεξιά μεριά. Τι ναι αυτό το πράμα??? :lol::lol::lol:

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ένιωσα για 1η φορά το 2ο μωράκι μου.Εκεί που ήμουν ξαπλωμένη το μεσημέρι ένιωσα κάτι σαν γαργαλητό,κάτι σαν φυσαλίδες,μια ξαφνική αγαλίαση!Είμαι ευτυχισμενη!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ένιωσα για 1η φορά το 2ο μωράκι μου.Εκεί που ήμουν ξαπλωμένη το μεσημέρι ένιωσα κάτι σαν γαργαλητό,κάτι σαν φυσαλίδες,μια ξαφνική αγαλίαση!Είμαι ευτυχισμενη!

Μπράβο embryoyla!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Με το καλό να το πάρεις και στην αγκαλιά σου. :D

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εδω και μερικες ημερες νοιωθω κατι τσιμπηματακια εντονα στα χαμηλα....ειναι στιγμιαια και δεν ποναω καθολου........απλα νοιωθω σα να μου χτυπαει απο μεσα η μαιμουδιτσα μας......Ειναι εφικτο να αρχισε απο τωρα να μας κανει αισθητη την παρουσια της?Ειμαστε 14η εβδομαδα....

Fagm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά άδειασε η κοιλιά μου από τη μια και μαζεύτηκε όλο από την άλλη. Άσε που παραμορφώθηκε ο αφαλός και τρόμαξα. Έκανε γουβα γύρω-γύρω,ενώ στο κέντρο είχε πεταχτεί. Κι επειδή με ψιλοενόχλησε, την χάιδεψα και έτρεξα να ξαπλώσω, και κάθισε πιο ήσυχα το πουλάκι μου.

 

Αλλά όλο μου πετάει κώλο από τη δεξιά μεριά. Τι ναι αυτό το πράμα??? :lol::lol::lol:

 

Ωραία περιγραφή Niki!

 

Εγώ παρατηρώ συχνά δυο "βουνά":shock:,ένα στα δεξιά και ένα στα αριστερά αλλά δεν ξέρω τί είναι,πωπός,κεφάλι...

Στον τελευταίο υπέρηχο η μία είχε θέση με το κεφάλι προς τα κάτω και η άλλη από πάνω της οριζόντια.Υποθέτω πως οι ορατές με το μάτι κινήσεις λοιπόν ανήκουν στη δεύτερη.Ποιός ξέρει,μακάρι να μπορούσαμε να δούμε μέσα τί γίνεται :D:D

 

Μπορεί όμως τώρα να έχουν αλλάξει θέση,θα το μάθω τη Δευτέρα που θα κάνω βιοφυσικό προφίλ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...