Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

Βεβαιως και ανταποκρίνεται...και εμενα το ιδιο κανει!!

 

Εγω δεν το έχω τσεκάρει ακόμα αυτό :(

Απλά ξαπλωμένη καταλαβαίνω και με την αφή πλέον που βρίσκεται.

Ε, λοιπόν σήμερα θα το τσεκάρω κι εγω!!!

:lol::lol::lol:

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ την 17η με 18η εβδομάδα . . . Πάντως τώρα που ειμαι στην 21η την νιώθω πολλές φορές κατά την διάρκεια της ημέρας και τις περισσότερες με σκουντάει σαν να είναι θυμωμένη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Εγώ γιατί δεν την έχω νιώσει ακόμα??? :(

Είμαι 18 εβδομάδων και 3 μέρες.

Βέβαια η γιατρός είπε μετά την 20 λόγω πρωτότοκου αλλά διαβάζοντας

αυτά που γράφετε ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites

Βασω εγω ειμαι στην 20η εβδομαδα και ακομη δεν το εχω καταλαβει ...

 

Ολο μου λενε για κατι γουργουρισματα και φτερουγισματα αλλα δεν εχωκαταλαβει τιποτα ακομη...

 

Να παω την αλλη εβδομαδα να κανω τον β επιπεδου να μου φυγει και αυτο το αγχος...

Link to comment
Share on other sites

Βασω εγω ειμαι στην 20η εβδομαδα και ακομη δεν το εχω καταλαβει ...

 

Ολο μου λενε για κατι γουργουρισματα και φτερουγισματα αλλα δεν εχωκαταλαβει τιποτα ακομη...

 

Να παω την αλλη εβδομαδα να κανω τον β επιπεδου να μου φυγει και αυτο το αγχος...

 

Μην ανησυχεις και εγω 20-21 εβδομαδα την καταλαβα την σκατουλα και αυτο εγινε βραδυ την ωρα που ηρεμουσα.Βασικα πριν ξαπλωσω πινω και τον σιδηρο μου με χυμο πορτοκαλι,που οπως ειναι γνωστο "αναστατωνει" τα εμβρυακια :D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ανησυχεις και εγω 20-21 εβδομαδα την καταλαβα την σκατουλα και αυτο εγινε βραδυ την ωρα που ηρεμουσα.Βασικα πριν ξαπλωσω πινω και τον σιδηρο μου με χυμο πορτοκαλι,που οπως ειναι γνωστο "αναστατωνει" τα εμβρυακια :D:D

 

Αυτό δε το κατάλαβα! Πως τα αναστατώνει δηλαδή! Στην πρώτη εγκυμοσύνη που έφτανα να παίρνω 2 σιδήρους την ημέρα δεν κατάλαβα καμιά διαφορά σε αντίδραση του μωρού! Και να ρωτήσω κάτι άλλο! Δε πρέπει να είστε νηστικές για το σίδηρο? Γιατί εγώ τον παίρνω νηστικιά με λίγο νερό. Να δοκιμάσω και γω λέτε με χυμό μήπως δω διαφορά?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις και εγω 20-21 εβδομαδα την καταλαβα την σκατουλα και αυτο εγινε βραδυ την ωρα που ηρεμουσα.Βασικα πριν ξαπλωσω πινω και τον σιδηρο μου με χυμο πορτοκαλι,που οπως ειναι γνωστο "αναστατωνει" τα εμβρυακια :D:D

 

Αυτό δε το κατάλαβα! Πως τα αναστατώνει δηλαδή! Στην πρώτη εγκυμοσύνη που έφτανα να παίρνω 2 σιδήρους την ημέρα δεν κατάλαβα καμιά διαφορά σε αντίδραση του μωρού! Και να ρωτήσω κάτι άλλο! Δε πρέπει να είστε νηστικές για το σίδηρο? Γιατί εγώ τον παίρνω νηστικιά με λίγο νερό. Να δοκιμάσω και γω λέτε με χυμό μήπως δω διαφορά?

 

λοιπον,οταν πινεις χυμο πορτοκαλι μα τον σιδηρο,γινεται πολυ καλυτερη απορροφηση σιδηρου,το ιδιο ισχυει και αμα τον παρεις νυστικη.

το ferrum fol που περνω ειναι μασωμενα δισκια και εχει 100mg το καθε χαπακι και γραφει οτι αυτο μπορεις να το περνεις οποιαδηποτε ωρα ,νυστικη ή οχι,αλλα καλυτερα μου ειπε ο γιατρος να το περνω 30' πριν το φαι,καλο ειναι επισης να μην τρως μαζι με το σιδηρο,φαγητα με ασβεστιο,καφε,τσαι γοατι μειωνεται παλι η απορροφηση σιδηρου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ, η γιατρός μου είπε πως δεν υπάρχει περίπτωση να το νιώσω πριν το τέλος της 20ης.

Πάντως δεν πίνω συγκεκριμένα σίδηρο, αλλά την pregnacare. Δεν ξέρω αν την ξέρετε και το μαγνήσιο Mag2.

Αυτή είναι πολυβιταμίνη ειδικά για εγκυμονούσες, περιέχει και σίδηρο και κάτι άλλα. Πάντως με έχει κάνει τούρμπο :D

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις και εγω 20-21 εβδομαδα την καταλαβα την σκατουλα και αυτο εγινε βραδυ την ωρα που ηρεμουσα.Βασικα πριν ξαπλωσω πινω και τον σιδηρο μου με χυμο πορτοκαλι,που οπως ειναι γνωστο "αναστατωνει" τα εμβρυακια :D:D

 

Αυτό δε το κατάλαβα! Πως τα αναστατώνει δηλαδή! Στην πρώτη εγκυμοσύνη που έφτανα να παίρνω 2 σιδήρους την ημέρα δεν κατάλαβα καμιά διαφορά σε αντίδραση του μωρού! Και να ρωτήσω κάτι άλλο! Δε πρέπει να είστε νηστικές για το σίδηρο? Γιατί εγώ τον παίρνω νηστικιά με λίγο νερό. Να δοκιμάσω και γω λέτε με χυμό μήπως δω διαφορά?

 

Τα "αναστατωνει" απο την αποψη,οτι οτιδηποτε γλυκο φαμε ή πιουμε,κανει τα μωρακια μας να κινουνται περισσοτερο και να καταπινουν περισσοτερο αμνιακο υγρο :D

Οσο για τον σιδηρο η γιατρος μου συνεστησε να τον πινω(εννοειται νηστικη) μαζι με χυμο πορτοκαλι για την μεγαλυτερη απορροφηση του απο τον οργανισμο,οπως σωστα ειπε και η aggeliki.

Παντως σημερα το πρωι που ηπια 100 γρ.γλυκοζης λογω της εξετασης(καμπυλη σακχαρου) το νινι κουνηθηκε αρκετα αν και δεν ειναι πρωινη τυπισσα :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επιτελους το μωρο μου θυμηθηκε να μας κανει αισθητη την παρουσια του

 

Και δεν ενοιωσα γουργουρισμα αλλα μια κλωτσιτσα !!τι χαρα εκανα δεν περιγραφεται ...

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους το μωρο μου θυμηθηκε να μας κανει αισθητη την παρουσια του

 

Και δεν ενοιωσα γουργουρισμα αλλα μια κλωτσιτσα !!τι χαρα εκανα δεν περιγραφεται ...

 

Μπράβο joita :lol::lol::lol:

Ωραίο ξεκίνημα έκανε το νινί :D

Κλωτσίτσα κατ' ευθείαν !!!!

Kαι που να δείς απο εδω και περα ..... τα καλύτερα έρχονται!!!

:D:D:D

ειναι μοναδικό συναίσθημα να σου δηλώνει την παρουσία του ενα μωράκι μόλις λίγα εκατοστά :)

Πάλι συγκινήθηκα :oops:

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα νιώθω εδώ και τρεις εβδομάδες περίπου.

Χτυπηματάκια,και μερικές φορές αν συμβεί πριν αποκοιμηθώ τρομάζω.Αλλά αν ακουμπήσω το χέρι μου στην κοιλιά σταματάνε,γιατί;

Ελπίζω να μη με φοβούνται...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα νιώθω εδώ και τρεις εβδομάδες περίπου.

Χτυπηματάκια,και μερικές φορές αν συμβεί πριν αποκοιμηθώ τρομάζω.Αλλά αν ακουμπήσω το χέρι μου στην κοιλιά σταματάνε,γιατί;

Ελπίζω να μη με φοβούνται...

 

Δεν νομιζω να φοβουνται απλα γαληνευουν απο τα χαδια σου :)

Το ιδιο συμβαινει και με το αντρα μου,οταν χαιδευει την κοιλια,το νινι "μαγευεται" και ηρεμει :lol: και το εχει παραπονο γιατι θελει να την νιωθει πιο συχνα, ενω οταν την χαιδευω εγω τρελαινεται και ριχνει κλωτσιτσες! :D:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια το κόλπο για να το "ξυπνήσεις" το νινί είναι να φας κατι γλυκό και πιο συγκεκριμένα σοκολάτα. Εγώ είμαι στην τελευταία εβδομάδα εγκυμοσύνης και επειδή δεν έχει πολύ χώρο πια μεσα στην κοιλίτσα κουνιέται ελάχιστα. Όταν φοβάμαι ότι κάτι δεν πάει καλά τρώω λίγο σοκολάτα, ρίχνει η μπεμπα μια κλωτσιά και όλα οκ :D

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μπεμπούλης έκανε αισθητή την παρουσία του κατά το τέλος της 18ης εβδομάδας! :D

 

Αν και όλοι μου έλεγαν (πεθερά, φίλες) ότι είναι η ιδέα μου και εγώ προβληματιζόμουν (ως πρωτάρα) αλλά τώρα μετά από 10 ημέρες περίπου είμαι απόλυτα σίγουρη πια ότι είναι το μωράκι μου..

Είναι η παρεούλα μου και πραγματικά γίνεται πιο δραστήριο όταν φάω κάτι γλυκό ή το βράδυ που ξαπλώνω! :D

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα νιώθω εδώ και τρεις εβδομάδες περίπου.

Χτυπηματάκια,και μερικές φορές αν συμβεί πριν αποκοιμηθώ τρομάζω.Αλλά αν ακουμπήσω το χέρι μου στην κοιλιά σταματάνε,γιατί;

Ελπίζω να μη με φοβούνται...

Διδυμομανούλα,πως αισθάνεσαι με τις δύο ψυχούλες που κουβαλάς?Εγώ παρόλο που είναι η 2η εγκυμοσύνη,έχω τρομερό άγχος κ φόβο..Στεναχωριέμαι που θα μου τα πάρουν πιο νωρίς κ με καισαρική...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πια έχω συνηθίσει στην ιδέα-και μη σου πω οτι μου ακούγεται σχεδόν "αφύσικο" το να γεννάς μόνο ένα μωρό :D:D:D .

 

Άγχος υπάρχει φυσικά αλλά προσπαθώ να το περιορίζω όσο μπορώ.Για την καισαρική κι εγώ στεναχωρήθηκα πάρα πολύ στην αρχή αλλά τώρα έχω συμβιβαστεί με την ιδέα-και μάλλον ακόμα κι αν μου δινόταν η δυνατότητα να διαλέξω δεν ξέρω αν θα τολμούσα φυσιολογικό.Μάλλον θα φοβόμουν...

 

Πάντως αυτές τις μέρες με έχουνε σκίσει στα κλωτσίδια-και είναι κάποιες φορές που νομίζω πως μου κλωτσάνε τον τράχηλο και νιώθω δυσάρεστα.

Ίσως φταίνε τα γλυκά των ημερών...

Link to comment
Share on other sites

βρε elli,γιατι ο γιατρος σου ,σε εχει βαλει για καισαρικη σωνει και ντε??

ξερω περιπτωσεις με διδυμα που εχουν γεννησει φυσιολογικα,δεν το θεωρω καθολου καλο που σου λεει εξ αρχης για καισαρικη,δεν ειναι λογικο... :?

Link to comment
Share on other sites

βρε elli,γιατι ο γιατρος σου ,σε εχει βαλει για καισαρικη σωνει και ντε??

 

Η γιατρός μου όπως κι εγώ είναι κατά της-αναίτιας-καισαρικής.Απλά μου είπε πως είναι σπάνιο τα δίδυμα να έρχονται και τα δυο με το κεφάλι.Κι εγώ δεν πιστεύω πως θα είμαι η εξαίρεση και το έχω δέσει κόμπο.

Μάλιστα όσο περνάει ο καιρός με φοβίζει ο φυσιολογικός τοκετός(στην δική μου περίπτωση όμως, όχι γενικά).

Αν το πρώτο γεννηθεί φυσιολογικά και στραβώσει κάτι στο δεύτερο να περάσω και τις δυο ταλαιπωρίες;

Link to comment
Share on other sites

Και μένα το ίδιο μου είπε.Ολα τα δίδυμα πια γεννιούνται με καισαρική για να προληφθεί τυχόν ανωμαλία κ δυσάρεστη έκβαση..Εμενα ο μικρος με κλωτσούσε πολυ κ βαριά,τώρα φοβάμαι με τα 4 ποδαράκια.Νιώθω σαν alien... :?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κορίτσια ότι αυτά τα θέματα είναι πιο πολύ το πόσο τόλμηρος είναι ο γιατρός σου σε κάποια θέματα. Και μένα με έβαλε να γεννήσω με καισαρική χωρίς συζήτηση, νωρίτερα από το φυσιολογικό λόγω χολόστασης κύησης (Αυξημένες τρανσαμινάσες-πρόβλημα συκωτιού από τις ορμόνες της εγκυμοσύνης) γιατί δε ρίσκαρε ούτε την υγεία μου ούτε του παιδιού που ήταν ήδη ζορισμένο...Μπορείς σε αυτό να πείς όχι? Και αν κάτι πάει στραβά? Και γω είχα απίστευτες φοβίες με τη καισαρική και ήμουν κάθετα αντίθετη, αλλά όταν είσαι στο μήνα σου και σου λέει ο γιατρός σου, που λογικά εμπιστεύεσαι, "γεννάς άυριο με καισαρική γιατί δεν το διακινδυνέυω" τι μπορείς να πείς! Το κακό είναι που έχει καθιερωθει στην Ελλάδα το ρητό "Μία καισαρική...όλες καισαρικές", δηλαδή αν κάνεις το πρώτο με καισαρική και το δεύτερο είναι στάνταρ καισαρική. Εγώ αυτό δε μπορώ να καταλάβω, ανεξάρτητα άπό τη δικιά μου περίπτωση που θα είναι και πάλι αναγκαίο κακό.Στο εξωτερικό αυτό δεν ισχύει και μάλιστα ο γιατρος μου μου έλεγε ότι η τομή γίνεται χαμηλά για τυχόν επόμενη φυσιολογική γέννα, δηλαδή έχουν προνοήσει για αυτό...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...