Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειμαι 21 εβδομαδων ακριβως σημερα...ειναι το πρωτο μου και το καταλαβαμε πριν απο 3 μερες......!! ε απο τοτε δεν εχει σταματησει....ο γιατρος στο τελευταιο υπερηχογραφημα ειχε πει οτι ειναι υπερκινητικο....απλα οι κινησεις του ενω ειναι πολλες δεν εχουν την δυναμη να φτασουν στην "επιφανεια" λόγω του οτι ειναι μικροκαμομενο ακομα....περασαν 3 βδομαδες και να ΄μαστε τωρα ....αλλαζει συνεχεια θεση!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μην αγχωνεστε!!! Οι πρωτοτοκες το νιωθουμε συνηθως στην 20η εβδομαδα οποτε μεχρι να μπειτε στην 20η υπομονη!!!! Τι να κανουν τα κακομοιρα τα μπεμπουλινια ειναι μικρα εχουν μπολικο χωρο και δεν φτανουν ευκολα στα τοιχωματα της κοιλιας :wink:

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μάλλον και εγώ το ένιωσα το μωράκι μου και μάλλον λέω μίας και δεν είμαι και 100% σίγουρη.

Είναι αρκετές μέρες που νιώθω κάτω χαμηλά στην κοιλία μου να με κτυπάει κάτι από μέσα στο μέγεθος του μικρού δακτύλου του χεριού μου. Είμαι σίγουρη ότι δεν είναι ‘’εντερικό θέμα’’. Αν πάντως είναι το μωράκι μου μπορώ να πω ότι θα είναι αρκετά ζωηρούλη.

:)

Link to comment
Share on other sites

Kαλέ ναι, είναι πολύ νωρίς ακόμα, ειδικά αν είναι η πρωτη σου εγκυμοσύνη, μην αγχώνεσαι. :)

 

Πρωτη ειναι. Περιμενω με αγωνια την πρωτη κλωτσιτσα :lol:

 

 

Ράνια 36 μαλλον το μωρακι ειναι. :wink:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ανυπομονώ και εγώ να το νιώσω!!πιστεύω ότι θα είναι κάτι ξεχωριστό και μοναδικό,ειδικά όταν πιά οι κινήσεις γίνουν πιό έντονες και συντονισμένες και δεν αρκεστούν σε ένα απαλό "γουργουριτό".

Εϊμαι στα μέσα της 16η εβδομάδας.Το σάβατο μπαίνω στην 17η.

 

Λέτε να έχω ελπίδες από εκεινη τον εβδομάδα ή θα πρέπει να περιμένω να τελειώσει και αυτή?

Υπάρχει περίπτωση να το έχω νιώσει χτες-σήμερα ας πούμε και να μην το έχω πάρει χαμπάρι?ή να νομίζω ότι είναι το εντερό μου?

 

είναι το πρώτο μου παιδάκι και ξέρω ότι οι πρωτότοκες μανούλες αργούν να ακούσουν το μωρό...

απλά ρωτάω μήπως ξέρει κάποια κοπελα να μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι στην αρχη είναι σαν να σε ενοχλει το εντερο.. Καλυτερα και καθημερινα θα αρχισεις να το ακους περιπου αο την 20η εβδομαδα... βεβαια ειναι και θέμα παιδιου. οσο για το συναισθημα ειναι οντως κατι που μονο οταν το νιωσεις καταλαβαινεις...

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα....όταν έχεις αυτη την αίσθηση-ότι δηλαδή σε ενοχλεί το έντερο-και τοποθετήσεις το χέρι σου πάνω στο σημείο που το νιώθεις αυτο το γουργουρητό,αυτο που νιώθεις στην παλάμη σου είναι ίδιος με τον ήχο του γουργουρητου από το έντερο,ή είναι κάτι διαφορετικό και πιό βαθύ??

γιατί το έντερο όταν κάνει θορύβους είναι αρκετά αισθητοί στην επιφάνεια της κοιλιάς...

Link to comment
Share on other sites

βρε κοπελιες, εμενα για 2ο μωρακι δεν θα επρεπε να με εχει ταραξει ως τωρα στις κλοτσιες? γιατι οι γερες που καταλαβα ηταν τα ξημερωματα των Χριστουγεννων και προχτες... κατα τ'αλλα ησυχια... αγχωνομαι πολυ...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ενιωσα προχτες σαββατο το πρωι που εκλεινα ακριβως 17 εβδ. ενα...φουρφουρισμα :lol: κατω απο τον αφαλο και μου ειπαν οτι ειναι το μπεμπε μου. Ελπιζω να ηταν γιατι δεν ξανακουνηθηκε απο τοτε. :roll:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΒΑΒΥ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ 5ο ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΩΡΑ ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ!!!ΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΝΤΟΝΟ ΑΡΧΙΚΑ.ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΓΑΡΓΑΛΗΤΟ ΜΕ ΦΤΕΡΟ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑ!!!ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΣΤΙΓΜΕΣ ΗΡΕΜΙΑΣ!!!ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΑΙΣΘΗΣΗ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρωτη φορα το ενιωσα ακριβως 4,5 μηνων.Ηταν σα μικροι σπασμοι και μαλιστα νομιζα οτι ηταν τα εντερα μου για τουαλετα!!!Τελικα δεν το ξανανιωσα για καποιες μερες και μετα μια φορα τη μερα περιπου.Τωρα απο τοτε που εκλεισα τον 5ο το νιωθω συνεχεια, ολη μερα σχεδον και η κοιλια μου μαλιστα παλλεται.Οποιος βαζει το χερι του το νιωθει!!!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΕΝΙΩΣΑ ΣΤΗΝ 19η ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΣΚΙΡΤΗΜΑ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΝΙΩΣΕΙ ΠΟΤΕ. Ε ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΙΓΜΑ ΕΔΙΝΕ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ..... ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΜΟΥ!!!!!! :lol::lol::lol:

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια το ένιωσα την 17 εβδομάδα και από τότε το νιώθω κάθε μέρα ακόμα και όταν έχει λόξιγκα. Το πρωί μεταξύ 10 με 11 είναι πιο ζωηρό.

Όταν το ένωσα για πρώτη φορά δεν ήταν ούτε φουρφούρισμα ούτε χάιδεμα αλλά σαν να με ακούμπαγε εσωτερικά το μικρό νυχάκι από το χέρι μου σαν ένα μικρό τικ.

Αυτή ήταν ή πρώτη κλοτσιά από το μωράκι μου και έκτοτε δεν έχει σταματήσει καθόλου για να μην ανησυχεί η μανούλα του.

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

17η εβδομάδα. Ένιωσα κάτι σαν μπουρμπουλήθρες στην κοιλιά μου!

Τώρα που έχω γεννήσει και σκέφτομαι αυτή την αίσθηση του να κινείται το μωράκι σου, μέσα σου, συνειδητοποιώ πόσο υπέροχο πράγμα είναι! Απολαύστε το, λοιπόν!!!!

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Ρανια μου δε ξερω γιατι αλλα νομιζω θα γινεις πολυ τρυφερη μανουλα!!!! Με το καλο το μωρο σου....και ολα καλα να πανε!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ Ειρήνη μου μακάρι να βγω μια σωστή μάνα.

Με το καλό να έρθουν όλα τα μωράκια του κόσμου. :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...