Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε νιώσατε το μωρό σας...?


Recommended Posts

Να ξεαγχωθείς γιατί δε θα σε βοηθήσει σε τίποτα! :P

Κοίτα... αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος (σάκχαρο, πίεση κλπ) μη σε πολυνοιάζουν τα κιλά. Εγώ έχω ένα άγχος γιατί έχω ήδη επιπλέον κιλά και δε θέλω να πάρω κι άλλα... Κι επειδή ξέρω τον μεταβολισμό μου, φοβάμαι ότι θα δυσκολευτώ να τα χάσω, αν πάρω πολλά... Μόνο με γυμναστική κάνω δουλειά και απ' όσα έχω διαβάσει για τα μετά της γέννας... πού χρόνος!

Με λίγα λόγια τα κιλά που θα πάρουμε έχουν να κάνουν με μας, με το δικό μας σώμα. Εντάξει, δε λέω, με απασχολεί το θέμα, αλλά πρώτα απ' όλα με ενδιαφέρει να γεννήσω ένα γερό παιδί! Τα κιλά που θα μου μείνουν, πού θα πάει, θα χτυπηθώ, θα τα χάσω κάποια στιγμή. Εξάλλου αν διάβασες και τα ποστ των άλλων κοριτσιών, με επιμονή και υπομονή τα κιλά χάνονται.

Καλή μας συνέχεια! :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ξεαγχωθείς γιατί δε θα σε βοηθήσει σε τίποτα! :P

Κοίτα... αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος (σάκχαρο, πίεση κλπ) μη σε πολυνοιάζουν τα κιλά. Εγώ έχω ένα άγχος γιατί έχω ήδη επιπλέον κιλά και δε θέλω να πάρω κι άλλα... Κι επειδή ξέρω τον μεταβολισμό μου, φοβάμαι ότι θα δυσκολευτώ να τα χάσω, αν πάρω πολλά... Μόνο με γυμναστική κάνω δουλειά και απ' όσα έχω διαβάσει για τα μετά της γέννας... πού χρόνος!

Με λίγα λόγια τα κιλά που θα πάρουμε έχουν να κάνουν με μας, με το δικό μας σώμα. Εντάξει, δε λέω, με απασχολεί το θέμα, αλλά πρώτα απ' όλα με ενδιαφέρει να γεννήσω ένα γερό παιδί! Τα κιλά που θα μου μείνουν, πού θα πάει, θα χτυπηθώ, θα τα χάσω κάποια στιγμή. Εξάλλου αν διάβασες και τα ποστ των άλλων κοριτσιών, με επιμονή και υπομονή τα κιλά χάνονται.

Καλή μας συνέχεια! :)

 

Εχεις δίκιο!!!Καλή μας συνέχεια!!

 

ΖΟΥΖΟΥΝΙΤΣΑ ΜΟΥ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχωνεσαι! Ειναι ησυχο το κακομοιρο!. Εδω εγω που το χω νιωσει εχει 2 μερες που μεταβιας εχει κανει 2-3 κινησουλες ισα ισα για να μην ανησυχησω. Πριν 3-4 μερες με ειχε πεθανει στην κλοτσια! τι να πεις...ποιος ξερει τι κανουν εκει μεσα!

Παντως εχω παρατηρησει οτι οσο ειμαι στο ποδι, κανω δουλειες, ειμαι για ψωνια, μαγειρευω κτλ κοινως δε βαζω κωλο κατω δεν κουνιεται καθολου. Αμα ξαπλωσω σε κανενα καναπε κατι γινεται.... :D

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι??Σήμερα κλείνω τις 19 βδομάδες και δεν έχω νιώσει τίποτα ακόμα...(πέρα από κάτι γκλουπ γκλουπ σαν να εχω πιει πολύ νερό...)

Πότε συνήθως τα αισθανόμαστε για πρώτη φορά και τι ωρες??

Είναι και το πρώτο μας...μήπως αργήσουμε να το καταλάβουμε...??

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι??Σήμερα κλείνω τις 19 βδομάδες και δεν έχω νιώσει τίποτα ακόμα...(πέρα από κάτι γκλουπ γκλουπ σαν να εχω πιει πολύ νερό...)

Πότε συνήθως τα αισθανόμαστε για πρώτη φορά και τι ωρες??

Είναι και το πρώτο μας...μήπως αργήσουμε να το καταλάβουμε...??

 

Αυτά τα γκλουπ γκλουπ είναι το μωρό σου, απλά επειδή είναι το πρώτο σου δεν ξέρεις ακόμα να αναγνωρίζεις τις κινήσεις του. Εγώ το κατάλαβα πρώτη φορά την 21η εβδομάδα, που μου έδωσε μια γερή και πλέον ήμουν σίγουρη. Αλλά αυτό παίζει από κοπέλα σε κοπέλα...

Link to comment
Share on other sites

foivi μου λες ε??

Απο την άλλη πάλι αυτά τα γκλουπ γκλουπ τα ένιωσα την 15η-16η εβδομαδα πρωτη φορα...λίγο νωρίς...σε ένα βιβλίο που έχω λέει ότι αυτά τα γκλουπ γκλουπ σημαίνει ότι το ζουζούνι κάνει τούμπες κλωτσά κλπ. αλλά τους κραδασμούς τους απορροφά το αμνιακό υγρό (γι'αυτό το γκλουπ...)

Εγώ εννοώ ΠΟΤΕ θα νιώσω την γερή κλωτσιά... :D:D:D χιχιχιχιχι!!!

Ας περιμένουμε λίγο ακόμα...

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ προβληματίστηκα .... εγώ γιατί καμμία φορά εδώ και μία εβρομάδα νοιώθω ένα ελαφρύ χτυπηματάκι πότε δεξία πότε αριστερά πότε κάτω και πότε πάνω από τον αφαλό και έβαλε και ο άντρας μου το χέρι του και ένοιωθε κ αυτός κάτι να συμβαίνει....μήπως δεν πάμε καλά στα μυαλά μας οικογενειακώς????

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ έχω αρχίσει να ανυπομονώ και νομίζω πως κάτι νιώθω.Ανεπαίσθητα σχεδόν και μόνο 1-2 φορές τη μέρα.Είναι πολύ νωρίς...αλλά τί να πω.Δεν μοιάζει με κάτι άλλο!!Ίσως είναι ευσεβής πόθος!!!

Το διάστημα του ενός μήνα από επίσκεψη σε επίσκεψη δεν περνάει με τίποτα!!!Με ρωτάνε σε ποια βδομάδα είμαι και απαντάω"αν είναι όλα καλά, στην 14η..."και μέσα μου διερωτώμαι...είναι;;Όλα πάνε πολύ καλά μέχρι στιγμής,αλλά το μυαλό κολλάει ώρες-ώρες!Όταν κλωτσάει, νομίζω ότι δε θα ανησυχώ...

Έχω ραντεβού τη Δευτέρα και η γιατρός μου είπε πως αυτή τη φορά θα μας πει και φύλο!Ό,τι και να΄ναι...θα τρελαθώ!!!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

E, NAI LOIPON!!!

 

EΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΚΟΥΣΕ ΤΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΠΟΥ ΜΙΞΟΚΛΑΙΓΕ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΜΕ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΜΟΥ!!! ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΚΛΟΥΚΟΥ ΓΚΛΟΥΚΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑΚΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΓΕΓΟΝΟΣ!!

 

:D:D:D:D:D

 

ΟΧΙ, ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΑΓΧΩΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΩΣ ΤΩΡΑ, ΜΟΝΟ ΗΣΥΧΟ ΔΕΝ ΗΤΑΝ!!

 

ΑΑΑΑΧΧΧΧ.... ΤΩΡΑ ΝΟΙΩΘΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ... ΕΝΑ ΑΧΟΣ ΛΙΓΟΤΕΡΟ...

 

:D:D:D

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Είδες που αγχωνόσουν τσάμπα; μια χαρά... καλή υπομονή τώρα γιατί εμένα τα διδυμοζουζουνάκια με ξυπνούν την νύχτα (ΑΠΟ ΤΩΡΑ)

 

:D:D:D:D:D:D:D

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι??Σήμερα κλείνω τις 19 βδομάδες και δεν έχω νιώσει τίποτα ακόμα...(πέρα από κάτι γκλουπ γκλουπ σαν να εχω πιει πολύ νερό...)

Πότε συνήθως τα αισθανόμαστε για πρώτη φορά και τι ωρες??

Είναι και το πρώτο μας...μήπως αργήσουμε να το καταλάβουμε...??

 

Γεια σου Κυριακη.Λενε οτι το πρωτο μωρο αργεις να το αισθανθεις...φημες!

Εγω αν και ηταν το πρωτο το αισθανθηκα μολις εκλεισα τον 3 μηνα,την πρωτη εβδομαδα του 4 μηνα( τοτε σταματησαν και οι εμετοι ).

Οσο εισαι σε κινηση μεσα στο σπιτι η την δουλεια δεν θα το ακους.Συνηθως θα το αισθανεσαι το απογευμα που θα εισαι πιο ηρεμη και χαλαρη η το βραδυ που θα εισαι ξαπλωμενη.Εγω πολυ συχνα το αισθανομουν αμεσως μετα το φαγητο (εαν της αρεσε κιολας η γευση ειχαμε τρελο χοροπηδημα! :oops:

matina

Link to comment
Share on other sites

Θα σκάσωωωωωωωωωωωωωωω

 

Εγώ γιατί ΑΚΟΜΑ δεν έχω καταλάβει τίποτα? Μέχρι την Τετάρτη που θα πάω στον γιατρό θα είμαι με την τεράστια ανησυχία για το αν είναι καλά και γιατί δεν το νιώθω...

 

Τι σοκολατάκια τρώω, τι ξάπλες ρίχνω, τι χάδια... Αυτό δεν μου κάνει το χατήρι...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Nikolekaki ειδες!!!! Μπραβο χαιρομαι που αρχισε να κλοτσαει το νινι σου! Ravt μαλλον το νιωθεις αλλα δεν το χεις καταλαβει. Ισως το μπερδευεις με το εντερο σου.

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το αισθάνθηκα μόλις έκλεισα το πρώτο τρίμηνο....Στην αρχή δεν ήμουν σίγουρη...μόλις έκλεισα την 14η εβδομάδα (Σάββατο πρωί στις 8!!) άρχισε να κουνιέται (μπορεί να βοήθησε και η στάση στην οποία κοιμόμουν και το ένιωσα,δεν ξέρω)..... :D:D Την επόμενη μέρα απλά με κλώτσησε ελαφρά και την Δευτέρα πια χόρευε κανονικότατα!!!!! :D:D

Όλοι μου λένε ότι είναι νωρίς απλά εγώ θα πω αυτό που είπαν και άλλα κορίτσια εδώ μέσα....το κάθε μωρό είναι μοναδικό και η κάθε εγκυμοσύνη διαφορετική!!!!Αυτό που για άλλες φαίνεται απίστευτο για κάποιες άλλες είναι φυσιολογικό.... :):)

MRIip3.png

xnmwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άρχισα να το ακούω και να είμαι σίγουρη πλέον ότι είναι αυτό από την μέρα που μπήκα στον 4ο . Σταμάτησαν και οι εμετοί :D και είμαι πολυ χαρούμενη! Πλέον κάθε μέρα το ακούω σαν φτερούγισμα είναι σαν παλμός βάζω το χέρι μου όταν ξέρω ότι θα χτυπήσει και το ακούω σαν τικ μου δίνει μια κάθε λίγο . Ιδιαίτερα το βράδυ που είμαι ξαπλωμένη και χαλαρή. Έχει πολυ πλάκα!

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρια πολυ χαιρομαι που σταματησαν οι εμετοι σου! Τωρα θα νιωσεις την καλη περιοδο της εγκυμοσυνης!!!!! Αυτα τα τικ ειχα κι εγω στην αρχη τωρα οποτε κλοτσαει κουνιεται ολη η κοιλια!. Μπορεις να καταλαβεις την κλοτσια και μονο να κοιτας την κοιλια μου!!!!!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!εγω αρχισα να το νιωθω απο πολυ νωρισ,σαν να ειναι μια πεταλουδιτσα μεσα στην κοιλια μου ,αλλα χτεσ 14w+2d οχι μονο το ενιωσα εγω αλλα και η αδελφη μου με την μαμα μου!!!!!!δεν φανταζεστε την χαρα που ενιωσα εκλαιγα απο συγκινηση!!!η αδελφη μου εβαλε και το προσωπο τησ στην κοιλια τησ , κι ενιωσε το κλοτσιδακι κατευθειαν πανω στο μαγουλο τησ!!!αντε με το καλο να νιωσουν αυτα τα υπεροχα συναισθηματα ολεσ οι εγκυουλεσ!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια,δεν ξέρω,πάνω που νόμιζα ότι κάτι ένιωθα...τώρα τίποτα...Διαβάζω για κλωτσιές και χοροπήδημα από τη 14η εβδομάδα και ανησυχώ.Πεταρίσματα και φυσαλίδες ούτε λόγος!Και αρχίζω να σκέφτομαι και διάφορα.Μήπως έχει πάθει κάτι,μήπως πιέστηκε πολύ από κάποια μου κίνηση.Κάπου διάβασα ότι δεν κάνει να σκύβεις ή να τεντώνεσαι.Πώς είναι δυνατόν ρε κορίτσια;;Βλέπω κάτι ντοκυμαντέρ που οι έγγυες μόνο τούμπες δεν κάνουν...Βασικά,ίσως και να κάνουν..Τί να πώ...δε με σώζει τίποτα.Εμένα έπρεπε να μου κολλήσουν ένα μηχάνημα και να βλέπω το μωρό 24 ώρες το 24ωρο,σαν τη nova!!Ας με κλώτσήσει λίγο το καλό μου μήπως και συνέλθει η μανούλα!!!(Αγγίζω τα όρια του μαζοχισμού ή μου φαίνεται;;)

Και για να μην ξεχνιόμαστε...Καλές γιορτές σε όλες, με μικρά και μεγάλα θαύματα,και...κάτι μου λέει πως η νέα χρονιά δε θα είναι σαν τις άλλες,αφού τα δώρα της είναι ανεπανάληπτα και πολύτιμα!!!Καή δύναμη διαδικτυακτές φιλενάδες!!!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξημερωματα Χριστουγεννων -4 το πρωι- και μετα απο χαζεμα στον υπολογιστη παω για υπνο... και εκει που εχω στο μυαλο μου τα σχολια πολλων μαναδων εδω μεσα που ηδη στις 19 εβδομαδες εχουν νιωσει κλοτσιες, σκεφτομαι γιατι δεν το'χω νιωσει ακομα... :( και εκει που το μυαλο μου ταξιδευει νιωθω μια κλωτσια σαν να πιεζω με τον αντιχειρα μου μεσα απο την κοιλια... μπα λεω ιδεα μου... λες? και ακουμπαω την παλαμη μου να νιωσει ζεστη μηπως το ξανακανει... και το ξανακανε! τελεια! μ'επιασαν τα γελια, ξυπνησα τον αντρα μου, δωσε το χερι σου του λεω!!! δεν το ξαναεκανε μετα βεβαια, και απο εκεινη την ωρα περιμενω να το ξανακανει... και οσο δεν ξανακλωτσαει τοσο ξαναγχωνομαι... που θα παει! θα το ξανακανει!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...