Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διάφορες στις συμβουλές παιδιάτρων


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! 
Έχω ένα αγοράκι 9 μηνών (σήμερα το έκλεισε ) και γενικά τα πάμε πολύ καλά με την διατροφή, ο παιδίατρος μας αφήνει να φάμε τα πάντα εκτός από ακτινίδιο , φράουλα , σπανάκι , παντζάρι κ γαλακτοκομικά (μέχρι να κλείσει το έτος ). Όμως ο παιδίατρος της φίλης μου που έχει ίδια ηλικία μωράκι , της λέει ότι απαγορεύονται κάποια φρούτα (πχ λωτος , η αλλά εξωτικά φρούτα ) κ επιτρέπεται το ακτινίδιο . Επίσης της επέτρεψε κ τα γαλακτοκομικά. Έχω μπερδευτεί παρά πολύ! Υπάρχει όντως απαγορευτικό σε αυτά η απλώς ο κάθε παιδίατρος λέει την άποψη του;

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες/συμβουλές σας. 
ευχαριστω εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κάθε παιδίατρος λέει άλλα γενικότερα, όχι μόνο στα τρόφιμα, αυτά είναι το λιγότερο...

Π.χ.

Άλλοι φουλ υπέρ του θηλασμού - αλλοι "δεν φτάνει, δεν έχεις γάλα, δώσε ξένο για να κοιμάται, το ξένο είναι εμπλουτισμένο με βιταμίνες"

Άλλοι να κάνεις κάθε βράδυ ορό και αναρροφητηρι στη μύτη προληπτικά - άλλοι μόνο αν είναι άρρωστο γιατί καταστρέφεται η φυσική λειτουργία του βλεννογόνου

Άλλοι χαμομήλι - άλλοι κανένα υγρό εκτός από γάλα το πρώτο εξάμηνο 

Άλλοι να μη βάζει χέρια στο στόμα κ δώστε πιπίλα - άλλοι ότι είναι απαραίτητο αναπτυξιακό στάδιο τα χέρια στο στόμα κ να μην το εμποδίζουμε 

Άλλοι αμέσως μετά το χρόνο φρέσκο γάλα ώστε αν έχει πάρει σκόνη να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο - άλλοι ότι είναι καλύτερη η σκόνη μέχρι και μετά τα δύο επειδή είναι εμπλουτισμένη

Άλλοι παράλληλα με την εισαγωγή των στερεων να δίνεις και γάλα σε κάθε γεύμα μέχρι να τις συνηθίσει - άλλοι με το που μπει στερεό γεύμα δεν ξαναδινεις γαλα εκείνη την ώρα για να συνηθίσει

Άλλοι μπανάκι κάθε βράδυ - άλλοι όχι 

Άλλοι ύπνο στο ίδιο δωμάτιο με τους γονείς - άλλοι όχι 

Άλλοι να είναι ξυπόλητο όταν πρωτομαθαινει να περπατάει - άλλοι παπούτσι με το που θα πρωτοδοκιμασει δύο βηματακια 

Άλλοι γιαούρτι πρόβειο/κατσικίσιο με πετσα - άλλοι παιδικά γιαουρτακια γιατί θα το πειραξει το κανονικό γιαούρτι

Άλλοι φαρίν λακτε και ρυζαλευρο για πρώτη επαφή με τις στερεές - άλλοι κατ'ευθειαν φαγητά 

Άλλοι κάθε μέρα κρέας και μάλιστα μοσχάρι - άλλοι κι άλλα κρέατα (πχ αρνί, κατσίκι) και όχι κάθε μέρα 

 

Δεν βγάζεις ακρη!

Έχω φίλους που έχουμε κάνει τα εντελώς αντίθετα στα παιδιά μας όσον αφορά τα πάντα, σύμφωνα ο καθένας με τον παιδίατρό του!

 

Στο κυρίως ερώτημα, μέχρι το χρόνο μας είχε πει κι εμάς όχι φράουλα, σπανάκι, παντζάρι, μέλι, ζάχαρη, αλάτι, φρέσκο γάλα, χοιρινό. Μόνο αυτά νομίζω.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν συντρέχουν πολύ συγκεκριμένοι λόγοι υγείας, μετά τους 6 μήνες και μέχρι το έτος το παιδί μπορεί να φάει τα πάντα, εκτός από μέλι, ζάχαρη, αλάτι και φρέσκο γάλα. Μετά το έτος μπορούμε να τα δώσουμε και αυτά. 

Αυτά σύμφωνα με διεθνείς οδηγίες και με τον ελληνικό Εθνικό Διατροφικό Οδηγό.

Δεν εχω ιδεα γιατί ο παιδίατρος έχει απαγορέψει το σπανάκι, το πατζάρι και τα γαλακτοκομικά. Για τη φράουλα και το ακτινίδιο υποθέτω ότι φοβάται για τυχόν αλλεργίες, αλλά αυτό δεν ισχύει. Ίσα-ίσα, όσο νωρίτερα τα δώσεις τόσο πιθανότερο να μην εμφανιστούν. Επειδή κι εγώ είχα έναν φόβο, έκανα πάντα τις εισαγωγές καθημερινή πρωί-μεσημέρι, και κάποια τα έδωσα αρχικά σε πολύ μικρή ποσότητα (πχ φράουλα, ξηρούς καρπούς), την οποία αύξανα σταδιακά μέχρι να βεβαιωθώ ότι δεν υπάρχουν συμπτώματα αλλεργίας. 

Ξαναλέω ότι αυτά ισχύουν για υγιή βρέφη. Δεν ξέρω τι οδηγίες δίνονται αν το παιδί είχε εμφανίσει ΓΟΠ, για παράδειγμα. 

Link to comment
Share on other sites

Πατζαρι και σπανακι απαγορευονται μεχρι το ετος γιατι εχουν νιτρικα αλατα. Γιαουρτι κ τυρι μπορεις να δινεις κ πριν το χρονο εκτος αν το παιδι σου εχει αλλεργια. Εγω εδωσα στους 7 μηνες αν κ το μωρο μου ειχε δυσανεξια στην πρωτεινη της αγελαδας ως βρεφος. μια  χαρα τα πηγε κανενα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Αν δεν συντρέχουν πολύ συγκεκριμένοι λόγοι υγείας, μετά τους 6 μήνες και μέχρι το έτος το παιδί μπορεί να φάει τα πάντα, εκτός από μέλι, ζάχαρη, αλάτι και φρέσκο γάλα. Μετά το έτος μπορούμε να τα δώσουμε και αυτά. 

Αυτά σύμφωνα με διεθνείς οδηγίες και με τον ελληνικό Εθνικό Διατροφικό Οδηγό.

Δεν εχω ιδεα γιατί ο παιδίατρος έχει απαγορέψει το σπανάκι, το πατζάρι και τα γαλακτοκομικά. Για τη φράουλα και το ακτινίδιο υποθέτω ότι φοβάται για τυχόν αλλεργίες, αλλά αυτό δεν ισχύει. Ίσα-ίσα, όσο νωρίτερα τα δώσεις τόσο πιθανότερο να μην εμφανιστούν. Επειδή κι εγώ είχα έναν φόβο, έκανα πάντα τις εισαγωγές καθημερινή πρωί-μεσημέρι, και κάποια τα έδωσα αρχικά σε πολύ μικρή ποσότητα (πχ φράουλα, ξηρούς καρπούς), την οποία αύξανα σταδιακά μέχρι να βεβαιωθώ ότι δεν υπάρχουν συμπτώματα αλλεργίας. 

Ξαναλέω ότι αυτά ισχύουν για υγιή βρέφη. Δεν ξέρω τι οδηγίες δίνονται αν το παιδί είχε εμφανίσει ΓΟΠ, για παράδειγμα. 

συμφωνω απολυτα,κ εγω ετσι κινηθηκα οπως κ δυο παιδιατρους που ειχα ρωτησει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/11/2022 at 9:51 ΠΜ, Piccoloangel είπε:

Καλημέρα σε όλους! 
Έχω ένα αγοράκι 9 μηνών (σήμερα το έκλεισε ) και γενικά τα πάμε πολύ καλά με την διατροφή, ο παιδίατρος μας αφήνει να φάμε τα πάντα εκτός από ακτινίδιο , φράουλα , σπανάκι , παντζάρι κ γαλακτοκομικά (μέχρι να κλείσει το έτος ). Όμως ο παιδίατρος της φίλης μου που έχει ίδια ηλικία μωράκι , της λέει ότι απαγορεύονται κάποια φρούτα (πχ λωτος , η αλλά εξωτικά φρούτα ) κ επιτρέπεται το ακτινίδιο . Επίσης της επέτρεψε κ τα γαλακτοκομικά. Έχω μπερδευτεί παρά πολύ! Υπάρχει όντως απαγορευτικό σε αυτά η απλώς ο κάθε παιδίατρος λέει την άποψη του;

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες/συμβουλές σας. 
ευχαριστω εκ των προτέρων!

Η απαντηση ειναι πολυ απλή ο κάθε γιατρος δεν εχει μελετήσει όλες τις οδηγίες κ τις πληροφορίες για όλα τα φρούτα του κόσμου. Οποτε οι οδηγίες ειναι συνήθως για τα πιο συνηθισμένα που έχουν γίνει κ μελέτες οτι προκαλούν πιο πολύ δυσανεξίες κ αλεργιες.  Οι απαγορεύσεις αφορούν ένα μεγάλο ποσοστό από μελέτες δεν σημαίνει ότι κάθε παιδί θα πάθει κάτι . Τωρα αν εσυ πας κ παρεις ένα εξωτικό φρούτο που κυκλοφορεί τα τελευταία χρόνια στην Ευρώπη πχ σιγα μην έχει γίνει μελέτη οτι μπορούν να το φάνε τα μωρά.  Βεβαια στις χώρες των φρούτων μπορει τα μωρά να τα τρώνε κανονικά αλλά μελέτη κτλ μπορει να μην έχει γίνει. Γιαυτο οι παιδίατροι συστήνουν τα φρούτα που κυκλοφορούν ευρέως κ ανάλογα κ απαγορεύουν.  Τωρα για τον λωτο πχ κ αυτο δεν είναι φρουτο που πολυκυκλοφορει οποτε κ ο γιατρος μπορει να μην έχει κ ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2022 at 9:51 ΠΜ, Piccoloangel είπε:

Καλημέρα σε όλους! 
Έχω ένα αγοράκι 9 μηνών (σήμερα το έκλεισε ) και γενικά τα πάμε πολύ καλά με την διατροφή, ο παιδίατρος μας αφήνει να φάμε τα πάντα εκτός από ακτινίδιο , φράουλα , σπανάκι , παντζάρι κ γαλακτοκομικά (μέχρι να κλείσει το έτος ). Όμως ο παιδίατρος της φίλης μου που έχει ίδια ηλικία μωράκι , της λέει ότι απαγορεύονται κάποια φρούτα (πχ λωτος , η αλλά εξωτικά φρούτα ) κ επιτρέπεται το ακτινίδιο . Επίσης της επέτρεψε κ τα γαλακτοκομικά. Έχω μπερδευτεί παρά πολύ! Υπάρχει όντως απαγορευτικό σε αυτά η απλώς ο κάθε παιδίατρος λέει την άποψη του;

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες/συμβουλές σας. 
ευχαριστω εκ των προτέρων!

 

Καλημέρα και να σου ζήσει!

 Το θέμα διατροφή και παιδίατροι είναι πονεμένο και συνοψίζεται συνήθως στην έκφραση "κάθε παιδίατρος και άλλη αντιμετώπιση". Πράγμα που αγχώνει πάρα πολύ τους νέους γονείς.

Από την άλλη, υπάρχει ο εθνικός διατροφικός οδηγός, του υπουργείου Υγείας που δίνει την επίσημη κατεύθυνση και που είναι υπέρ-αναλυτικός στο τι επιτρέπεται να φάει ένα παιδί και τι όχι, από βρέφος έως έφηβος στην Ελλάδα (μιλάμε πάντα για το μέσο όρο, για παιδιά που δεν παρουσιάζουν αλλεργίες ή δυσανεξίες)  

diatrofikoiodigoi.gr/files/PDF/KIDS.pdf

Για τη δημιουργία του έχουν συμπράξει καθηγητές και επιστημονικό προσωπικό 40 ατόμων από το Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Χαροκόπειο και το Γεωπονικό. 

Όλοι οι γονείς θα έπρεπε να το διαβάσουν, είναι πάρα πολύ βοηθητικό, λύνει απορίες και εξηγεί με απλά λόγια τις κατευθύνσεις.

 

Ενδεικτικό είναι ότι οδηγός ορίζει ξεκάθαρα ποια είναι αυτά που πρέπει να αποφεύγονται για ηλικίες από 6 έως 12 μηνών. Πρόσθετο αλάτι-ζάχαρη, μέλι, άλλα υγρά εκτός τους βρεφικού γάλακτος και του νερού (πχ χυμοί, αφεψήματα, μεταξύ αυτών και το φρέσκο γάλα οποιουδήποτε ζώου). 

Τα γαλακτοκομικά (τυρί, γιαούρτι κλπ) όχι απλά επιτρέπονται αλλά προτείνονται κιόλας. Για τα φρούτα δεν υπάρχει κανένας επίσημος περιορισμός. Τα όξινα (πορτοκάλι, ακτινίδιο, φράουλα) είναι πιθανό σε κάποια παιδιά να προκαλέσουν ενόχληση αλλά σε καμία περίπτωση δεν απαγορεύονται. Πάντα τα δοκιμάζουμε δίνοντας χρόνο να δούμε την αντίδραση του οργανισμού. 

 

Για σπανάκι και παντζάρι έχω διαβάσει και εγώ ότι πρέπει να αποφεύγονται λόγω νιτρικών αλάτων (που είναι βαριά για τα νεφρά) αλλά το έχω ακούσει σε ομάδα του fb και σίγουρα όχι στο διατροφικό οδηγό.

 

Τα περί εξωτικών φρούτων νομίζω είναι υπερβολές. Ο λωτός ας πούμε κάθε άλλο παρά εξωτικό φρούτο δεν είναι πλέον αφού παράγεται στην Ελλάδα και στη Μεσόγειο πολλά πολλά χρόνια τώρα (και μάλιστα είναι και πολύ ωφέλιμο!). Μήπως η μπανάνα που δίνεται κατά κόρον, δεν είναι εξωτική; Ή δίνουμε όλοι μόνο Κρήτης (αφού μόνο εκεί έχουμε μπανανιές); Αβοκάντο; το ίδιο.

 

Σε κάθε περίπτωση όμως, συζητάμε με τον παιδίατρο, του αναφέρουμε τον διατροφικό οδηγό (που ως επαγγελματίας υγείας θα έπρεπε να γνωρίζει) και ακούμε το σκεπτικό του.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ηθελα να προσθεσω.ο λωτος ειναι εξαιρετικη επιλογη,τα παιδια μου τον λατρευουν,εγω δ τρωω ιδιαιτερα,κ ηταν απο αυτα που δ το πολυσκεφτηκα κ πολυ αν θα δωσω,αλλα εδωσα απλα,γτ πολυ απλα εχουμε δεντρα με λωτους,βρισκομαι β.ελλαδα

σπανακι-παντζαρι  επισης δ πολυσκεφτηκα,ειναι επισης παραγωγης,μεχρι να κανω αλλες εισαγωγες τα παιδια ηταν περιπου 9μ,κ η συνολικη ποσοτητα που καταναλωναν πολυ μικρη για να ανησυχησω

συν οτι δ μου απαγορεψε κτ περαν αλατι-ζαχαρη-μελι-φρεσκο γαλα καποοος παιδιατρος

Link to comment
Share on other sites

@Piccoloangel ρώτησες γιατί δεν επιτρέπει τα γαλακτοκομικά; Ειδικά αυτά είναι πολύ περίεργο. Μήπως είπε απλά το φρέσκο γάλα; Ή τα αλμυρά τυριά; Σε εμάς ας πούμε στην αρχή είχε πει μόνο ανθότυρο κ μανούρι (και σε φιλους άλλος γιατρός είχε πει la vache qui rit, για να καταλάβεις τις διαφορές!)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παρά παρά πολύ για τον χρόνο σας και τις αναλυτικές απαντήσεις ! Όλα αυτά που γράψατε τα είχα κ εγώ στο μυαλό κ συμφωνώ απόλυτα . Ο μπέμπης έχει φάει σχεδόν τα πάντα , αλεσμένα ακόμα μέχρι να μπορεί να μασήσει αλλά δεν έχει αρνηθεί κάτι (εκτός από το κουνουπίδι που δεν του αρέσει ιδιαίτερα ) . 
ο παιδίατρος μου γενικά μας επιτρέπει πολλά κ μας αντιμετωπίζει πολύ σωστά θεωρώ, δεν μας χαϊδεύει αυτός ούτε καλό/κακο μαθαίνει τον μπέμπη. Τα γαλακτοκομικά δεν ξέρω γιατί βέβαια , αλλά θα τον ξαναρωτησω για να μου φύγει η απορία . 
Ειναι τόσα πολλά αυτά που θελουμε να ρωτήσουμε σαν νεες μαμάδες! 
και πάλι ευχαριστώ παρά πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θυμάμαι καλά (με επιφύλαξη το λέω) για το γιαούρτι και το γάλα μας είχε πει όχι η παιδίατρος λόγω των ζωντανών βακτηρίων και των ενζυμάτων που έχουν. Ότι δεν είναι έτοιμος ο οργανισμός του μωρού γι' αυτά ακόμα.

Για τα τυριά θυμάμαι ότι πρότεινε να τρώει κυρίως τα κίτρινα γιατί είναι πλούσια σε ασβέστιο αλλά επειδή περιέχουν αλάτι δεν κάνει ακόμα νομίζω για σας.

Επεξεργάστηκαν by elemaxi
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...