Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο Covid σε ηλικίες 5+


irin

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπήκαμε και εμείς, αλλά στο κοντινό νοσοκομείο δεν έδινε κανένα ραντεβού και το επομενο ήταν το Αγία Σοφία, που είχε διαθέσιμα από 30-31 Δεκέμβρη και μετά, ε και δε θέλω να κάνουμε αλλαγή χρόνου και να έχει κανένα πυρετό το παιδάκι. Δεν ξέρω καν αν θα είμαστε τις γιορτές στην Αθήνα  Επίσης λέμε να κλείσουμε να πάμε με την παρέα της (που όλοι έχουν αποφασίσει ότι θα το κάνουν) ώστε να νιώσουν πιο δυνατά τα μικρούλια, οπότε θα πρέπει να συντονιστώ με τους άλλους. Εμάς πάντως οι παιδίατροι της παρέας είναι όλοι θετικοί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , vtgian είπε:

Μπήκαμε και εμείς, αλλά στο κοντινό νοσοκομείο δεν έδινε κανένα ραντεβού και το επομενο ήταν το Αγία Σοφία, που είχε διαθέσιμα από 30-31 Δεκέμβρη και μετά, ε και δε θέλω να κάνουμε αλλαγή χρόνου και να έχει κανένα πυρετό το παιδάκι. Δεν ξέρω καν αν θα είμαστε τις γιορτές στην Αθήνα  Επίσης λέμε να κλείσουμε να πάμε με την παρέα της (που όλοι έχουν αποφασίσει ότι θα το κάνουν) ώστε να νιώσουν πιο δυνατά τα μικρούλια, οπότε θα πρέπει να συντονιστώ με τους άλλους. Εμάς πάντως οι παιδίατροι της παρέας είναι όλοι θετικοί.

 

Ναι, τώρα  μόνο το Αγία Σοφία δίνει διαθεσιμότητα, νωρίς το πρωί που μπήκα εγώ υπήρχαν ελάχιστα και στο Παίδων Πεντέλης και στο Αττικό αλλά τώρα τίποτα. Μου έκανε καλή εντύπωση ότι το σύστημα αναγνώρισε ότι πρόκειται για αδέρφια και έβγαλε διαθεσιμότητα με διαφορά 10' και για τις 2 δόσεις.

 

Τα ξύπνησα το πρωί, τους ανακοίνωσα ότι σε 5 μέρες θα κάνουν εμβόλιο και για πρώτη φορά στα χρονικά έκαναν πάρτυ από την χαρά τους. Μετά τους είπα "Σας απαγορεύω να αρρωστήσετε μέχρι την Τετάρτη" και ο γιος μου απάντησε με την καινούρια αγαπημένη του φράση "Μαμά το'χεις κάψει" :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Deena said:

 

Στην ίδια πλατφόρμα που κλείσαμε κι εμείς. Βάζεις τους κωδικούς σου, πας στην διαχείριση ραντεβού και πάνω - πάνω υπάρχει ένα drop down με τίτλο ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΛΙΤΗ. Εκεί επιλέγεις το όνομα του παιδιού.

Και πάλι δεν μου βγάζει τίποτα, τι να πω , μήπως επειδή έχει νοσήσει?? μα έχουν κλείσει έξι μήνες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , kotsifikos είπε:

Και πάλι δεν μου βγάζει τίποτα, τι να πω , μήπως επειδή έχει νοσήσει?? μα έχουν κλείσει έξι μήνες.

πρωι πρωι μπηκα να δω, ειχε ραντεβου για 15/12! δεν έκλεισα, γιατί ακόμα δεν το χω παρει αποφαση. προφανώς μετά κλείστηκαν όλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 20 λεπτά , kotsifikos είπε:

Και πάλι δεν μου βγάζει τίποτα, τι να πω , μήπως επειδή έχει νοσήσει?? μα έχουν κλείσει έξι μήνες.

 

Μάλλον με τη νόσηση έχει να κάνει.

 

Έχει αποσαφηνισθεί αν τα παιδιά που έχουν νοσήσει θα κάνουν μία ή δύο δόσεις?

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Deena said:

 

Μάλλον με τη νόσηση έχει να κάνει.

 

Έχει αποσαφηνισθεί αν τα παιδιά που έχουν νοσήσει θα κάνουν μία ή δύο δόσεις?

όχι δεν έχει!!

Έχει περάσει το εξάμηνο, το πιστοποιητικό του έχει λήξει, θελω να κλείσω ραντεβού και δεν μπορώ, άντε να βγάλω τώρα άκρη στι τι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , kotsifikos είπε:

όχι δεν έχει!!

Έχει περάσει το εξάμηνο, το πιστοποιητικό του έχει λήξει, θελω να κλείσω ραντεβού και δεν μπορώ, άντε να βγάλω τώρα άκρη στι τι συμβαίνει.

 

Κάνε μια ερώτηση σε κανένα φαρμακείο, ίσως ξέρουν. 

 

Πιθανότατα, δεν έχουν ακόμα εντάξει τα νοσήσαντα παιδιά στην πλατφόρμα.

 

Κάπου διάβασα ότι την Τρίτη 14/12 θα γίνει μια live ενημέρωση μέσω ΙΝΤΕΡΝΕΤ για τον εμβολιασμό των παιδιών, κάτι θα πουν και εκεί.

 

Επίσης διάβασα ότι θα ανοίξει και μια ειδική πλατφόρμα με οδηγίες/απαντήσεις σε απορίες για τα παιδιά (????), δεν παίρνω και όρκο.

 

 

@kotsifikos είδα τώρα στο in . gr το παρακάτω :

 

 

Διαδικτυακή εκδήλωση την ερχόμενη Τρίτη

 

Με στόχο την ενημέρωση μαθητών και γονέων για τα οφέλη του εμβολιασμού στις ηλικίες 5-11 κατά της νόσου του κοροναϊού, το υπουργείο Παιδείας διοργανώνει ενημερωτική διαδικτυακή εκδήλωση την Τρίτη 14/12 στις 17:00 το απόγευμα.

Η Ομότιμη Καθηγήτρια Παιδιατρικής και Πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών, Μαρία Θεοδωρίδου και η Καθηγήτρια Παιδιατρικής Λοιμωξιολογίας, Βάνα Παπαευαγγέλου θα απαντήσουν σε απορίες γονέων σχετικά με τον εμβολιασμό των παιδιών τους.

Από σήμερα υποβάλλονται τα ερωτήματα

Τα ερωτήματα θα μπορούν να υποβάλλονται από τους ενδιαφερόμενους από σήμερα, Παρασκευή 10/12, ως και τη Δευτέρα 13/12, στη φόρμα https://forms.gle/5aVjjXPxYVSUUeUr8.

Την εκδήλωση μπορούν να παρακολουθήσουν γονείς, εκπαιδευτικοί, μαθητές και μαθήτριες, αλλά και κάθε ενδιαφερόμενος, από το κανάλι του Υ.ΠΑΙ.Θ. στο YouTube στο σύνδεσμο: https://www.youtube.com/channel/UCYAzzqiqb2347rjG_dVCtxg και από τον λογαριασμό του ΥΠΑΙΘ στο Facebook: https://www.facebook.com/MinEduGR.

Η ηγεσία του υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων καλεί όλους τους ενδιαφερόμενους να υποβάλουν τα δικά τους ερωτήματα στις ειδικούς και να παρακολουθήσουν τη διαδικτυακή ενημέρωση για τη σημασία της εμβολιαστικής κάλυψης κατά της νόσου COVID-19.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , kotsifikos είπε:

όχι δεν έχει!!

Έχει περάσει το εξάμηνο, το πιστοποιητικό του έχει λήξει, θελω να κλείσω ραντεβού και δεν μπορώ, άντε να βγάλω τώρα άκρη στι τι συμβαίνει.

Καλησπέρα. Κι εμένα έχει νοσήσει η κόρη μου και δεν μου βγάζει δυνατότητα να κλείσω ραντεβού. Άρα μάλλον έχει σχέση μ' αυτό

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, princess consuela said:

Καλησπέρα. Κι εμένα έχει νοσήσει η κόρη μου και δεν μου βγάζει δυνατότητα να κλείσω ραντεβού. Άρα μάλλον έχει σχέση μ' αυτό

Έχει κλείσει εσένα το παιδάκι σου το εξάμηνο?

Εγώ τώρα μίλησα με την αδερφή μου δεν της βγάζει ούτε εκείνης για τον μικρό της γιο (ετών 9 ) που δεν έχει νοσήσει!!

Πάντως @Deena σε ευχαριστώ πολύ , υπέβαλλα ερωτήματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , kotsifikos είπε:

Έχει κλείσει εσένα το παιδάκι σου το εξάμηνο?

Εγώ τώρα μίλησα με την αδερφή μου δεν της βγάζει ούτε εκείνης για τον μικρό της γιο (ετών 9 ) που δεν έχει νοσήσει!!

 

Κλείνει το εξάμηνο την άλλη εβδομάδα. Αλλά αν δεν βγάζει και της αδερφής σου δεν ξέρω τι να πω! Μήπως κάτι δεν βλέπουμε;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , princess consuela είπε:

Κλείνει το εξάμηνο την άλλη εβδομάδα. Αλλά αν δεν βγάζει και της αδερφής σου δεν ξέρω τι να πω! Μήπως κάτι δεν βλέπουμε;

 

Κάτι παίζει δεν μπορεί, έχω μιλήσει με ένα σωρό γονείς από το πρωι, όλοι έχουν καταφέρει να μπουν στην πλατφόρμα. Απλά προς το παρόν εκτός από το Αγία Σοφία, σε όλα τα υπόλοιπα νοσοκομεία είτε δεν βγάζει καθόλου διαθεσιμότητα, είτε βγάζει πια μετά τα μέσα Γενάρη.

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω και με τον γιατρό μας να δω μήπως ξέρει κάτι περισσότερο! θα ρωτήσω και στο φαρμακείο.

25 minutes ago, princess consuela said:

Κλείνει το εξάμηνο την άλλη εβδομάδα. Αλλά αν δεν βγάζει και της αδερφής σου δεν ξέρω τι να πω! Μήπως κάτι δεν βλέπουμε;

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , kotsifikos είπε:

Θα μιλήσω και με τον γιατρό μας να δω μήπως ξέρει κάτι περισσότερο! θα ρωτήσω και στο φαρμακείο.

 

Αν μάθεις κάτι θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσες να μου πεις κι εμένα! Κι εγώ το ίδιο εννοείται αν βγάλω άκρη!

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, princess consuela said:

Αν μάθεις κάτι θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσες να μου πεις κι εμένα! Κι εγώ το ίδιο εννοείται αν βγάλω άκρη!

Ναι φυσικά θα σε ενημερώσω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 hours ago, princess consuela said:

Ευχαριστώ πολύ!

λοιπόν χθες πήγα και στο φαρμακείο , δεν ήξερε η φαρμακοποιός γιατί δεν έχει ανοίξει εφόσον έχει περάσει το εξάμηνο, μετά κοίταξε και άλλα αμκα παιδιών που έχει και υπήρξαν και άλλα που δεν έβγαζαν  δεν ήξερε όμως γιατί. Το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρω που πρέπει να απευθυνθώ για να κλείσω ραντεβού ή έστω να μάθω τι συμβαίνει και δεν έχει ανοίξει ακόμα, μήπως πχ τα παιδιά που νόσησαν έχουν 9μηνο και όχι τρίμηνο?? ποιος όμως θα απαντήσει?? θα παρακολουθήσω  την Τρίτη και την διαδικτυακή εκδήλωση λογικά κάτι θα πουν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , kotsifikos είπε:

λοιπόν χθες πήγα και στο φαρμακείο , δεν ήξερε η φαρμακοποιός γιατί δεν έχει ανοίξει εφόσον έχει περάσει το εξάμηνο, μετά κοίταξε και άλλα αμκα παιδιών που έχει και υπήρξαν και άλλα που δεν έβγαζαν  δεν ήξερε όμως γιατί. Το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρω που πρέπει να απευθυνθώ για να κλείσω ραντεβού ή έστω να μάθω τι συμβαίνει και δεν έχει ανοίξει ακόμα, μήπως πχ τα παιδιά που νόσησαν έχουν 9μηνο και όχι τρίμηνο?? ποιος όμως θα απαντήσει?? θα παρακολουθήσω  την Τρίτη και την διαδικτυακή εκδήλωση λογικά κάτι θα πουν.

Στείλε αίτημα στη σελίδα τους.κανε ένσταση.μηπως δεν άνοιξαν όλοι οι αμκα μαζί?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos είπε:

λοιπόν χθες πήγα και στο φαρμακείο , δεν ήξερε η φαρμακοποιός γιατί δεν έχει ανοίξει εφόσον έχει περάσει το εξάμηνο, μετά κοίταξε και άλλα αμκα παιδιών που έχει και υπήρξαν και άλλα που δεν έβγαζαν  δεν ήξερε όμως γιατί. Το πρόβλημα είναι πως δεν ξέρω που πρέπει να απευθυνθώ για να κλείσω ραντεβού ή έστω να μάθω τι συμβαίνει και δεν έχει ανοίξει ακόμα, μήπως πχ τα παιδιά που νόσησαν έχουν 9μηνο και όχι τρίμηνο?? ποιος όμως θα απαντήσει?? θα παρακολουθήσω  την Τρίτη και την διαδικτυακή εκδήλωση λογικά κάτι θα πουν.


Περίεργο πραγματικά.

 

Διαβαζα στο Twitter ότι ισως επειδή οι αλλαγές στην χρονική ισχύ των πιστοποιητικών νοσησης δεν έχουν νομοθετηθεί ακόμα, δεν έχουν πέσει στην πλατφόρμα τα νοσήσαντα παιδιά.

 

Βεβαια αυτό δεν εξηγεί γιατί δεν βγάζει και κάποια αλλά μη νοσησαντα.

 

Α…επίσης κάποιοι άλλοι γράφανε ότι δεν τους έβγαζε τα παιδιά όταν αναζητούσαν με ΑΜΚΑ παιδιού αλλα με ΑΦΜ γονέα και το έβγαλε τελικά όταν έκαναν αναζήτηση με ΑΜΚΑ και επίθετο παιδιού.

 

Άλλοι επίσης δεν είχαν κάνει αντιστοίχιση του ΑΜΚΑ με το κύριο όνομα του παιδιού και δεν έβρισκε το σύστημα το παιδί για αυτό τον λόγο.

 

Το τελευταίο το είχα πάθει κι εγώ, είχα βγάλει τα ΑΜΚΑ των παιδιών πριν την βάφτιση και δεν είχα κάνει την διαδικασία με αντιστοιχήσω τα ΑΜΚΑ με τα ονόματα, με αποτέλεσμα όταν ήθελα να βγάλω τος βεβαιώσεις αρνητικού ραπιντ από την πλατφόρμα να μην βρίσκει τα παιδιά, γιατί από το φαρμακειο είχαν δηλωθεί ως ΑΚΟ (άνευ κυρίου ονόματος, αυτό αντιστοιχούσε στον ΑΜΚΑ τους), ενώ το gov.gr έπαιρνε στοιχεία από τα προστατευόμενα μέλη της φορολογικής δήλωσης ή το ληξιαρχείο (;;;;) όπου ήταν δηλωμένα τα ονόματα, οπότε δεν μπορούσε να κάνει την αντιστοίχιση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας said:

Στείλε αίτημα στη σελίδα τους.κανε ένσταση.μηπως δεν άνοιξαν όλοι οι αμκα μαζί?

Μπαίνω για να κάνω ένσταση και εκεί που επιλέγεις την χρονολογία γέννησης βγάζει πως δεν ανήκει στην ηλικιακή ομάδα που εμβολιάζεται αυτή τη περίοδο!! ότι να είναι γενικά!!

 

41 minutes ago, Deena said:


Περίεργο πραγματικά.

 

Διαβαζα στο Twitter ότι ισως επειδή οι αλλαγές στην χρονική ισχύ των πιστοποιητικών νοσησης δεν έχουν νομοθετηθεί ακόμα, δεν έχουν πέσει στην πλατφόρμα τα νοσήσαντα παιδιά.

 

Βεβαια αυτό δεν εξηγεί γιατί δεν βγάζει και κάποια αλλά μη νοσησαντα.

 

Α…επίσης κάποιοι άλλοι γράφανε ότι δεν τους έβγαζε τα παιδιά όταν αναζητούσαν με ΑΜΚΑ παιδιού αλλα με ΑΦΜ γονέα και το έβγαλε τελικά όταν έκαναν αναζήτηση με ΑΜΚΑ και επίθετο παιδιού.

 

Άλλοι επίσης δεν είχαν κάνει αντιστοίχιση του ΑΜΚΑ με το κύριο όνομα του παιδιού και δεν έβρισκε το σύστημα το παιδί για αυτό τον λόγο.

 

Το τελευταίο το είχα πάθει κι εγώ, είχα βγάλει τα ΑΜΚΑ των παιδιών πριν την βάφτιση και δεν είχα κάνει την διαδικασία με αντιστοιχήσω τα ΑΜΚΑ με τα ονόματα, με αποτέλεσμα όταν ήθελα να βγάλω τος βεβαιώσεις αρνητικού ραπιντ από την πλατφόρμα να μην βρίσκει τα παιδιά, γιατί από το φαρμακειο είχαν δηλωθεί ως ΑΚΟ (άνευ κυρίου ονόματος, αυτό αντιστοιχούσε στον ΑΜΚΑ τους), ενώ το gov.gr έπαιρνε στοιχεία από τα προστατευόμενα μέλη της φορολογικής δήλωσης ή το ληξιαρχείο (;;;;) όπου ήταν δηλωμένα τα ονόματα, οπότε δεν μπορούσε να κάνει την αντιστοίχιση.

 

 

έχω δοκιμάσει όλους τους συνδυασμούς για αυτό και απορώ, δεν ξέρω τι συμβαίνει και το χειρότερο είναι πως δεν βγαίνουν να κάνουν μία ανακοίνωση ώστε να ξέρουμε τι συμβαίνει, δεν έχει και κάποια φόρμα επικοινωνίας ώστε να  επικοινωνήσω μαζί τους.

 

Σας ευχαριστώ πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Μπαίνω για να κάνω ένσταση και εκεί που επιλέγεις την χρονολογία γέννησης βγάζει πως δεν ανήκει στην ηλικιακή ομάδα που εμβολιάζεται αυτή τη περίοδο!! ότι να είναι γενικά!!

 

έχω δοκιμάσει όλους τους συνδυασμούς για αυτό και απορώ, δεν ξέρω τι συμβαίνει και το χειρότερο είναι πως δεν βγαίνουν να κάνουν μία ανακοίνωση ώστε να ξέρουμε τι συμβαίνει, δεν έχει και κάποια φόρμα επικοινωνίας ώστε να  επικοινωνήσω μαζί τους.

 

Σας ευχαριστώ πολύ !!!

 

Έχει κάποια επιλογή εκεί στο κουμπί με τις ευπαθείς ομάδες νομίζω, να στείλεις αίτημα υποστήριξης (κι ας μην είσαι ευπαθής). Για δες το.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Μπαίνω για να κάνω ένσταση και εκεί που επιλέγεις την χρονολογία γέννησης βγάζει πως δεν ανήκει στην ηλικιακή ομάδα που εμβολιάζεται αυτή τη περίοδο!! ότι να είναι γενικά!!

 

έχω δοκιμάσει όλους τους συνδυασμούς για αυτό και απορώ, δεν ξέρω τι συμβαίνει και το χειρότερο είναι πως δεν βγαίνουν να κάνουν μία ανακοίνωση ώστε να ξέρουμε τι συμβαίνει, δεν έχει και κάποια φόρμα επικοινωνίας ώστε να  επικοινωνήσω μαζί τους.

 

Σας ευχαριστώ πολύ !!!

Μα το Αμκα δεν το βγάζουμε έτσι κι αλλιώς μετά τη γέννηση?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Μα το Αμκα δεν το βγάζουμε έτσι κι αλλιώς μετά τη γέννηση?

Αν εννοείς τη σχολική κάρτα γίνεται η αντιστοίχηση στο όνομα χωρίς να έχουμε κάνει κάτι παραπάνω.στο μικροβιολογικο που της έχω κάνει rapid δεν μου έχουν πει κατι

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Αν εννοείς τη σχολική κάρτα γίνεται η αντιστοίχηση στο όνομα χωρίς να έχουμε κάνει κάτι παραπάνω.στο μικροβιολογικο που της έχω κάνει rapid δεν μου έχουν πει κατι

Όχι, δεν εννοώ την σχολική κάρτα, εννοώ την βεβαίωση αρνητικού rapid που εκδίδεται από το gov.gr. Η σχολική κάρτα λειτουργεί κατά δήλωση, εγώ έχω τύχει και έχω πληκτρολογήσει και λάθος ένα ψηφίο στον ΑΜΚΑ ή/και στο όνομα του παιδιού και έχει προχωρήσει η έκδοση. Το ίδιο και τα μικροβιολογικά, σου παίρνουν τα στοιχεία όταν πας για πρώτη φορά, οπότε μετά κάθε δική τους βεβαίωση που σου δίνουν είναι βάσει των στοιχείων αυτών.

 

Όταν κάνεις όμως ράπιντ σε φαρμακείο, ο φαρμακοποιός δεν τυπώνει κάποιο έγγραφο να σου δώσει, αλλά ανεβάζει το αποτέλεσμα σε μια πλατφόρμα στο gov.gr, με μόνο στοιχείο τον ΑΜΚΑ αυτού που έχει κάνει το τεστ. Για να πάρεις εσύ έγγραφο με το αποτέλεσμα στα χέρια σου πρέπει να μπεις στην πλατφόρμα αυτή με κωδικούς taxis. Σημειωτέον ότι υποχρέωση να ανεβάζουν τα αποτελέσματα στην πλατφόρμα έχουν και τα μικροβιολογικά και το κάνουν όντως, άσχετα αν σου δίνουν και δική του βεβαίωση (βέβαια έγκυρο QR CODE που σκανάρεται από την σχετική εφαρμογή είναι μόνο αυτό που βγαίνει από την πλατφόρμα, όχι τυχόν QR CODE που έχει το χαρτί του μικροβιολογικού).

 

Η πλατφόρμα των ράπιντ του gov.gr, επειδή είναι συνδεδεμενη με την ΑΑΔΕ, βρίσκει φυσικά τα στοιχεία τα δικά σου (βάσει κωδικών taxis) αλλά και τα στοιχεία των παιδιών σου όπως δηλώνονται στις φορολογικές δηλώσεις ως προστατευόμενα/εξαρτώμενα μέλη (με τα ονόματά τους φυσικά). Εάν επιλέξεις ότι επιθυμείς την έκδοση βεβαίωση αρνητικού ράπιντ για το παιδί σου, σου ζητάει στη συνέχεια τον ΑΜΚΑ του. Εάν λοιπόν ο ΑΜΚΑ του παιδιού αντιστοιχεί πχ σε ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΑΡΡΕΝ/ΘΗΛΥ/ΑΚΟ (άνευ κυρίου ονόματος), ενώ η ΑΑΔΕ που δίνει στοιχεία στο gov.gr έχει καταχωρημένο το παιδί ως ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΓΙΩΡΓΟ/ΜΑΡΙΑ, σου βγάζει μήνυμα ότι δεν βρέθηκε αντιστοίχηση, οπότε δεν μπορείς να εκδώσεις βεβαίωση.

 

Ο ΑΜΚΑ όντως βγαίνει μετά τη γέννηση, όταν ακόμα τα παιδιά δεν έχουν λάβει κύριο όνομα, αλλά δεν ενημερώνεται αυτόματα στη συνέχεια από το ληξιαρχείο μετά την ονοματοδοσία, ούτε καν από τα επιμέρους ασφαλιστικά ταμεία ακόμα κι αν ο γονιός έχει κάνει εκεί δήλωση του ονόματος, πρέπει να γίνει ξεχωριστή διαδικασία σε ένα ΚΕΠ. Εγώ όπως είπα, μέχρι πολύ πρόσφατα, δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι ο ΑΜΚΑ των παιδιών δεν περιείχε τα ονόματά τους, χρειάστηκε κάποια στιγμή να κάνουν ράπιντ στο φαρμακείο, δεν μπορούσα για τον παραπάνω λόγο να εκδώσω την βεβαίωση, μου το επισήμανε η φαρμακοποιός, έκανα την διαδικασία στο ΚΕΠ και αμέσως διορθώθηκε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena είπε:

Όχι, δεν εννοώ την σχολική κάρτα, εννοώ την βεβαίωση αρνητικού rapid που εκδίδεται από το gov.gr. Η σχολική κάρτα λειτουργεί κατά δήλωση, εγώ έχω τύχει και έχω πληκτρολογήσει και λάθος ένα ψηφίο στον ΑΜΚΑ ή/και στο όνομα του παιδιού και έχει προχωρήσει η έκδοση. Το ίδιο και τα μικροβιολογικά, σου παίρνουν τα στοιχεία όταν πας για πρώτη φορά, οπότε μετά κάθε δική τους βεβαίωση που σου δίνουν είναι βάσει των στοιχείων αυτών.

 

Όταν κάνεις όμως ράπιντ σε φαρμακείο, ο φαρμακοποιός δεν τυπώνει κάποιο έγγραφο να σου δώσει, αλλά ανεβάζει το αποτέλεσμα σε μια πλατφόρμα στο gov.gr, με μόνο στοιχείο τον ΑΜΚΑ αυτού που έχει κάνει το τεστ. Για να πάρεις εσύ έγγραφο με το αποτέλεσμα στα χέρια σου πρέπει να μπεις στην πλατφόρμα αυτή με κωδικούς taxis. Σημειωτέον ότι υποχρέωση να ανεβάζουν τα αποτελέσματα στην πλατφόρμα έχουν και τα μικροβιολογικά και το κάνουν όντως, άσχετα αν σου δίνουν και δική του βεβαίωση (βέβαια έγκυρο QR CODE που σκανάρεται από την σχετική εφαρμογή είναι μόνο αυτό που βγαίνει από την πλατφόρμα, όχι τυχόν QR CODE που έχει το χαρτί του μικροβιολογικού).

 

Η πλατφόρμα των ράπιντ του gov.gr, επειδή είναι συνδεδεμενη με την ΑΑΔΕ, βρίσκει φυσικά τα στοιχεία τα δικά σου (βάσει κωδικών taxis) αλλά και τα στοιχεία των παιδιών σου όπως δηλώνονται στις φορολογικές δηλώσεις ως προστατευόμενα/εξαρτώμενα μέλη (με τα ονόματά τους φυσικά). Εάν επιλέξεις ότι επιθυμείς την έκδοση βεβαίωση αρνητικού ράπιντ για το παιδί σου, σου ζητάει στη συνέχεια τον ΑΜΚΑ του. Εάν λοιπόν ο ΑΜΚΑ του παιδιού αντιστοιχεί πχ σε ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΑΡΡΕΝ/ΘΗΛΥ/ΑΚΟ (άνευ κυρίου ονόματος), ενώ η ΑΑΔΕ που δίνει στοιχεία στο gov.gr έχει καταχωρημένο το παιδί ως ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΓΙΩΡΓΟ/ΜΑΡΙΑ, σου βγάζει μήνυμα ότι δεν βρέθηκε αντιστοίχηση, οπότε δεν μπορείς να εκδώσεις βεβαίωση.

 

Ο ΑΜΚΑ όντως βγαίνει μετά τη γέννηση, όταν ακόμα τα παιδιά δεν έχουν λάβει κύριο όνομα, αλλά δεν ενημερώνεται αυτόματα στη συνέχεια από το ληξιαρχείο μετά την ονοματοδοσία, ούτε καν από τα επιμέρους ασφαλιστικά ταμεία ακόμα κι αν ο γονιός έχει κάνει εκεί δήλωση του ονόματος, πρέπει να γίνει ξεχωριστή διαδικασία σε ένα ΚΕΠ. Εγώ όπως είπα, μέχρι πολύ πρόσφατα, δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι ο ΑΜΚΑ των παιδιών δεν περιείχε τα ονόματά τους, χρειάστηκε κάποια στιγμή να κάνουν ράπιντ στο φαρμακείο, δεν μπορούσα για τον παραπάνω λόγο να εκδώσω την βεβαίωση, μου το επισήμανε η φαρμακοποιός, έκανα την διαδικασία στο ΚΕΠ και αμέσως διορθώθηκε το θέμα.

Ευχαριστώ.. θα το δω.ναι.σε κεπ είχα παει

πρίν από 16 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ευχαριστώ.. θα το δω.ναι.σε κεπ είχα παει

Δηλ αν θέλω να κάνω ραπιντ σε φαρμακείο πρέπει να πάω ξανά σε ΚΕΠ η γίνεται ηλεκτρονικά?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...