Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρά από δότες σπέρματος


Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , Lenia16 είπε:

Μα βρε @ninaki80 για ποιον είναι επιπόλαιο; Για σένα; Κ τι μας νοιάζει; Γιατί επιμένεις κ δεν μπορείς να αποδεχτείς ότι υπάρχουν κ άλλες οπτικές;

βρε δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν αλλες οπτικες αλλα μην μου πεις οτι αυριο οταν το παιδι σου στα 20 σου πει οτι δεν θελω να κανω παιδι δεν θα γελασεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 670
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 7 λεπτά , Αννα 35 είπε:

Λενια, στα 38 μου έτη νομίζω πως έχω επίγνωση του τι θα έκανα ή τι δεν θα έκανα. Μάλιστα, θεωρώ, επειδή ακριβώς είμαι μητέρα, έχω βιώσει το μεγαλείο της μητρότητας, σε περίπτωση αμφιθυμιας, η απόφαση μου, εάν ετίθετο υπό σκέψη, θα ερρεπε προς την κατεύθυνση της τεχνητής γονιμοποίησης. 

Είμαι βεβαία, πως δεν θα το προσπαθούσα για πολλούς και διάφορους λόγους, άρα το συμπέρασμα με βάση τα παραπάνω είναι, ότι μάλλον δεν την πολυθελω τη μητρότητα.

 

πρίν από 2 λεπτά , Lenia16 είπε:

Επιτρεψε μου να διαφωνήσω. Πιστεύω και εμμένω σ αυτό ότι μέχρι να βρεθείς μπροστά στο εκάστοτε δίλημμα δεν μπορείς να ξέρεις τι θα κάνεις. Σίγουρα βάσει του σκεπτικού σου τείνεις προς κάποιες επιλογές έναντι άλλων αλλά αν δε βρεθείς στο turning point δε γίνεται να ξερεις με τόση σιγουρια.

 

Άννα,τα 38 έτη προσωπικά δεν μου λένε κάτι. Ίσα ίσα μου λένε ότι σε μία σχετικά "νορμάλ" ηλικία έγινες μητέρα. Εγώ έγινα στα 40 μου πρώτη φορά μητέρα (πολύ εύκολα, το λέω, φυσιολογική σύλληψη, φυσιολογική εγκυμοσύνη και ακολούθησε κ 2ο παιδάκι ενάμισυ χρόνο μετά). Ξέρεις πόσα πράγματα έχω αναθεωρήσει από τότε ? Από τα 40 μου ? Και είμαι σίγουρη ότι μεγαλώνοντας θα αναθεωρήσω και άλλα. 

 

Λένια, συμφωνώ κ εμμένω κ εγώ στο ίδιο. 

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που δεν κατανοώ είναι, γιατί η άποψη που εκφράζω, μαζί με άλλες συνομιλητριες, πρέπει υποχρεωτικά να τεθεί υπό αμφισβήτηση.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , ninaki80 είπε:

γιατι αυτη η επιλογη αλλαζει μεσα απο τα χρονια κατα ενα 90%. επιλογη θα το ελεγα εαν εφτανες 50 χρονων ειχες εξασφαλισει την γονιμοτητα σου κ παλι δεν ηθελες παιδι.

Δηλαδή το ενδεχόμενο να εφτανα στα 50 και να ηθελα μεσα μ παιδι, αλλα να απεφευγα να κανω επειδή θα με θεωρουσα "μεγαλη"  για κατι τετοιο,  δεν υφίσταται σαν επιλογή??? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Αννα 35 είπε:

Το μόνο που δεν κατανοώ είναι, γιατί η άποψη που εκφράζω, μαζί με άλλες συνομιλητριες, πρέπει υποχρεωτικά να τεθεί υπό αμφισβήτηση.

γιατι πολυ απλα εισαι απολυτη οτι δεν θα εκανες κατι ιατρικο για να λυσεις ενα ιατρικο σου θεμα ενω δεν εχεις αντιμετωπισει αυτο το θεμα. 

κ μαλιστα ενω εχεις παιδια λες οτι εγω δεν θα καιγομουν κιολας για παιδια αν δεν μπορουσα να τα καταφερω.

ειναι σαν να λεει ενας εκατομυριουχος σε εναν που δεν εχει να φαγητο εγω δεν.καιγομαι κ.για τα λεφτα μου

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , little lamb είπε:

 

Συμφωνώ, απλά δεν καταδικάζουμε τόσο πολύ κάποιον που "δεν έχει ζωή πέραν της δουλειάς του", όσο βλέπουμε εδώ να καταδικάζονται όσοι "δεν έχουν ζωή πέραν των παιδιών τους". Γιατί, εκτός από το παράδειγμα με τις φίλες μου, πάρα πολύς κόσμος το μόνο που κάνει είναι να πηγαίνει δουλειά-σπίτι, σπίτι-δουλειά, όλος του ο κοινωνικός κύκλος να είναι από εκεί, να μην έχει κανένα άλλο ενδιαφέρον και να συζητάει μόνο για αυτό. Κι όμως δεν το καταδικάζουμε τόσο πολύ, θεωρείται πιο επιτυχημένο στις μέρες μας. Ενώ το να ασχολείται κάποιος μόνο με το παιδί του, να κάνει παρέα μόνο με άλλες μαμάδες στην παιδική χαρά και να συζητάει μόνο για μαμαδοθέματα (που δεν το υποστηρίζω, απλά επισημαίνω τι συμβαίνει) το καταδικάζουμε και το θεωρούμε μπας κλας και κολλημένο. Αυτό εννοώ, αλλά είμαι εκτός θέματος!

Noμίζω ότι εδώ δεν καταδικάζουμε γενικώς και αορίστως όποιον δεν έχει ζωή πέρα από τα παιδιά του, αλλά όποιον χρησιμοποιεί τα παιδιά του για να καλύψει δικά του ελλείμματα. 

 

Από κει και πέρα, το πόση ζωή έχεις πέρα από τα παιδιά σου και πόσο σε ικανοποιεί ή όχι αυτή η κατάσταση, είναι καθαρά υποκειμενικό. Εμένα πχ δεν μ αρέσει που στα πεντάλεπτα που ξεκλεβω σχολιάζω στο parents, αλλά όσες φορές έχω δοκιμάσει να κάνω κάτι άλλο, διαπιστώνω ότι δεν μπορώ χωρίς συνοχή. Μπορώ δηλαδή να διαβάσω την επικαιρότητα, αλλά δεν μπορώ ένα βιβλίο. Θα προτιμούσα να διαβάζω ένα βιβλίο, οκ αυτή τη στιγμή δεν μπορώ, δεν μου φταίει το παιδί σε κάτι, αλλά δεν με κάνει λιγότερο καλή μητέρα το ότι πολλές φορές ενώ παίζουμε εγώ σκέφτομαι αχ τι ωραία που θα ήταν τώρα να έπαιζε ένα μισάωρο μόνος του για να κάτσω κι εγώ να διαβάσω το βιβλίο μου χωρίς διακοπές. Κάποια άλλη μπορεί να μην την ενοχλεί. Αυτό όμως όλο είναι τελείως εκτός θέματος. Δεν ξέρω αν γίνετια κατανοητή η διαφορά που προσπαθώ να εξηγήσω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Δηλαδή το ενδεχόμενο να εφτανα στα 50 και να ηθελα μεσα μ παιδι, αλλα να απεφευγα να κανω επειδή θα με θεωρουσα "μεγαλη"  για κατι τετοιο,  δεν υφίσταται σαν επιλογή??? 

υφισταται εννοειτε αλλα αυτο ειναι κ μια ενδειξη μετανοιας στο οτι δεν εκανες νωριτερα κ ενας πονος μεσα σου οτι θες κατι αλλα το καταπιεζεις για αλλους λογους

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ninaki80 said:

γιατι αυτη η επιλογη αλλαζει μεσα απο τα χρονια κατα ενα 90%. επιλογη θα το ελεγα εαν εφτανες 50 χρονων ειχες εξασφαλισει την γονιμοτητα σου κ παλι δεν ηθελες παιδι.

Δεν έχω σχολιάσει ως στιγμήν, αλλά με αυτό το σχόλιο δεν μπόρεσα να κρατηθώ. Πως μπορείς και δίνεις ποσοστά και μάλιστα 90%;; Βασισμένο σε ποια δεδομένα; Στον δικό σου περίγυρο; Μα αυτό δεν είναι αντικειμενικο. Στον δικό μου δεν είναι τόσο σίγουρα, και ούτε ο δικός σου, ούτε ο δικός μου αποτελεί το γενικό σύνολο. Δεν μπορείς να βγάζεις τέτοια συμπεράσματα, είναι μάλλον πεποίθηση, παρά αντικειμενικο συμπέρασμα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ninaki80 είπε:

υφισταται εννοειτε αλλα αυτο ειναι κ μια ενδειξη μετανοιας στο οτι δεν εκανες νωριτερα κ ενας πονος μεσα σου οτι θες κατι αλλα το καταπιεζεις για αλλους λογους

Μα μπορεί να μην το εκανα επειδή δεν υπηρξαν οι καταλληλες συνθηκες... Δηλαδη σωνει και ντε επιμενεις οτι πρέπει να εχω μετανιωσει!!! Το να πει μια γυναίκα οτι "ε καλα θα ηταν να ειχαν έρθει ετσι οι συνθήκες και να ειχαμε ενα παιδακι"  σημαίνει δηλαδή οτι εχει μετανιωσει για τις εως τοτε επιλογες της?? Διαφωνώ καθετα... Ολα ειναι θεμα επιλογων... Η ζωη ειναι σταυροδρόμια... Ειναι λογικο και επομενο λοιπόν οτι για να απολαυσεις κατι στερεισαι κατι αλλο.. Το οτι καποια θα επελεγε ενα συγκεκριμένο δρόμο ξαναλεω, δεν ειναι αυτονόητο για ολες!!! Δεν ειναι αυτονόητο διότι πολυ απλα έχουμε αλλα βιωματα, αλλες αξιες, αλλες εικονες, αλλο αισθημα ευθύνης, αλλες ανασφαλειες... 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , vtgian είπε:

 

Μάλιστα, θα περάσω και νοσηρότητα στα παιδιά μου! Το άκουσα και αυτό! Το πως μεγαλώνω τα παιδιά που ήδη έχω, πόσο παλεύω με προκαταλήψεις (είμαι η κακιά μητριά μη ξεχνάς) και τι περνάω στα παιδιά μου άσε με να το ξέρω καλύτερα. Συγνώμη που δεν θα επέλεγα να φέρω συνειδητά στον κόσμο ένα παιδί που θα έπρεπε να αντιμετωπίσει και άλλα θέματα εκτός από αυτά που υπάρχουν. Και όχι γιατί δεν θα μπορούσα να το θωρακίσω απέναντι σε αυτά (που θα το έκανα) αλλά γιατί σε εμένα είναι σημαντικότερο νβα εξασφαλίσω όσο μπορώ τον ψυχισμό ενός παιδιού από την δική μου ανάγκη. Αυτό είναι βαθιά ριζωμένο μέσα μου και δεν αλλάζει και είναι και τύψεις που διαχειρίζομαι καθημερινά σε σχέση με την μικρή μου κόρη.

 

Αυτά τα έλεγα στην ηλικία των 36, έχοντας ήδη μια αποβολή και με έναν περίγυρο να πιέζει ότι πέρασαν τα χρόνια. Θέλεις να μου πεις ότι ξέρεις καλύτερα από εμένα σε τι βαθμό απελπισίας και ανάγκης για παιδιά ήμουν μετά από μία αποβολή, καλύτερα από εμένα; Δικαιούμαι να έχω άποψη ή όχι ακόμα; 

 

Αυτό που γνωρίζετε με βεβαιότητα τι θα έπρεπε να νιώθει και πιστεύει ο κάθε άνθρωπος, γιατί θα μετανιώσει και γιατί όχι,  στα 30-40-50 επειδή έτσι συνέβη σε εσάς ή σε κάποια πλειοψηφία,  με ξεπερνά. Πραγματικά δεν ξέρω τι σας τριγκάρει τόσο πολύ στη δήλωση ότι μια γυναίκα δεν θα ήθελε να ακολουθήσει τις δικές σας επιλογές. 

 

Λένια, το ίδιο συμβαίνει και με άλλα θέματα όπως ο θηλασμός. Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι να πετάγονται λύσεις όπως εξωσωματική, δότης, υιοθεσία με ευκολία, όπως το και το δώσε φόρμουλα. Όταν μια γυναίκα τα κάνει αυτά συνειδητά γνωρίζοντας τα ρίσκα που αναλαμβάνει, μπράβο της και της εύχομαι το καλύτερο και εγώ μαζί της στον αγώνα της. Αλλά κάποιος πρέπει και να υπενθυμίσει τα ρίσκα, για κάποιους δεν είναι τα θυσιάζω όλα στο βωμο απόκτησης παιδιού. Αμφιβάλλω αν μία από αυτές που μίλησαν για δότη έχουν ψάξει για τις ψυχολογικές προεκτάσεις που μπορεί αυτό να έχει στο παιδί. Ναι, τι να κάνουμε, υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλες μιλάμε εκ του ασφαλούς. 

Πώς γίνεται να παλεύεις με προκαταλήψεις να λες ότι εσύ ξέρεις τι τραβάς και από την άλλη να μου λες ότι το ιδανικό είναι μαμά μπαμπας παιδί ευτυχία; Όχι! Το ιδανικό για την δική σου οικογένεια είναι η δική σου οικογένεια!  Δεν καταλαβαίνω γιατί προσβάλλεσαι από εμένα και όχι από την κοινωνία που σε έχει πείσει ότι η δική σου οικογένεια δεν είναι η ιδανική αλλά είναι δαχτυλοδεικτουμενη (ωσάν κακια μητριά)! Φυσικά και είσαι ιδανική μάνα και έχεις το σωστό περιβάλλον για τα παιδιά σου!  Με μπερδεύει του αντί να το υπερασπίζεσαι θέτεις ως ιδανικό μια ξεπερασμένη ιδέα και παλεύεις καί με τύψεις!  Ας αλλάξουμε την κοινωνία σπάζοντας τις γ@@@ταμπελες ώστε κανένα παιδί να μην έχει στίγμα προτού καν γεννηθεί! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η διαφορά μας είναι ότι είμαι απόλυτη σε κάτι που αφορά αποκλειστικά εμένα. Κι επέτρεψε μου να πω, ότι τον εαυτό μου τον γνωρίζω καλύτερα από οποιονδήποτε.

Ορισμένες, ωστόσο, συνομιλητριες εκφράζετε μια απολυτοτητα σε σχέση με τρίτους.

Δεν είπα ότι επικρίνω ή δεν κατανοώ τα ζευγάρια που επιλέγουν διαφορετικά, τουναντίον τα θαυμάζω. Αλλά δεν δέχομαι να γίνονται υποθέσεις, ακόμα και να διατυπώνονται βεβαιότητες σε ο,τι αφορά μια καθαρά προσωπική μου επιλογή.

  • Μου αρέσει 3

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Αννα 35 είπε:

Η διαφορά μας είναι ότι είμαι απόλυτη σε κάτι που αφορά αποκλειστικά εμένα. Κι επέτρεψε μου να πω, ότι τον εαυτό μου τον γνωρίζω καλύτερα από οποιονδήποτε.

Ορισμένες, ωστόσο, συνομιλητριες εκφράζετε μια απολυτοτητα σε σχέση με τρίτους.

Δεν είπα ότι επικρίνω ή δεν κατανοώ τα ζευγάρια που επιλέγουν διαφορετικά, τουναντίον τα θαυμάζω. Αλλά δεν δέχομαι να γίνονται υποθέσεις, ακόμα και να διατυπώνονται βεβαιότητες σε ο,τι αφορά μια καθαρά προσωπική μου επιλογή.

μα δεν ειναι επιλογη σου αυτο προσπαθουμε να σου πουμε . δεν επελεξες αυτη την μεθοδο γιατι δεν.χρειαστηκε.αρα δεν μπορεις να ξερεις αν θα την.επελεγες. 

ειναι σαν να ελεγα εγω  δεν.θα εκανα ποτε μεταμοσχευση ενω χτυπα ξυλο δεν εχει χρειαστει. αν δεν ποναω κ δεν εχω κ τιποτα γιατι να μην πω οτι δεν μου αρεσει η μεθοδος της μεταμοσχευσης. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ninaki80 είπε:

μα δεν ειναι επιλογη σου αυτο προσπαθουμε να σου πουμε . δεν επελεξες αυτη την μεθοδο γιατι δεν.χρειαστηκε.αρα δεν μπορεις να ξερεις αν θα την.επελεγες. 

ειναι σαν να ελεγα εγω  δεν.θα εκανα ποτε μεταμοσχευση ενω χτυπα ξυλο δεν εχει χρειαστει. αν δεν ποναω κ δεν εχω κ τιποτα γιατι να μην πω οτι δεν μου αρεσει η μεθοδος της μεταμοσχευσης. 

Εκφράζει την αποψη της!! Εχει καθε δικαίωμα!!! Ειλικρινά η συζητηση μου θυμιζει σκηνικό οταν ημουν εγκυος οπου ολες οσες ειχαν δώσει φόρμουλα  μ ελεγαν να προσεχω τις υπερμαχες τ θηλασμου για να μη με πρηξουν και οταν εν τέλει γεννησα και αποφασισα να θηλασω, μου επρηζαν τα αυτια οτι δεν θα με κανει καλυτερη μανα ο θηλασμος και τα δικα τς παιδιά που ηπιαν ξενο μια χαρα μεγαλωσαν και αλλα τετοια ωραια!!! 

Ειλικρινά, εχω την αισθηση πως κανεις ακριβως το ιδιο... Φοβουμενη πως θα σε κατηγορησουμε για κατι, επιτιθεσαι σε οποια εκφράζει διαφορετικη γνωμη απο εσενα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Εκφράζει την αποψη της!! Εχει καθε δικαίωμα!!! Ειλικρινά η συζητηση μου θυμιζει σκηνικό οταν ημουν εγκυος οπου ολες οσες ειχαν δώσει φόρμουλα  μ ελεγαν να προσεχω τις υπερμαχες τ θηλασμου για να μη με πρηξουν και οταν εν τέλει γεννησα και αποφασισα να θηλασω, μου επρηζαν τα αυτια οτι δεν θα με κανει καλυτερη μανα ο θηλασμος και τα δικα τς παιδιά που ηπιαν ξενο μια χαρα μεγαλωσαν και αλλα τετοια ωραια!!! 

Ειλικρινά, εχω την αισθηση πως κανεις ακριβως το ιδιο... Φοβουμενη πως θα σε κατηγορησουμε για κατι, επιτιθεσαι σε οποια εκφράζει διαφορετικη γνωμη απο εσενα

δεν ειπα να μην εκφραση την γνωμη της ειπα απλα οτι αυτα που λεει ειναι εντελως εκ του ασφαλους κ στην πραγματηκοτιτα δεν θα τα επρατε

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Δηλαδή ο σύντροφος τι ρόλο παίζει; Είναι απλά ο εύκολος δότης του σπέρματος; Θα τα καταλάβαινα όλα αυτά αν μιλάγαμε για κοινή επιθυμία ενός ζευγαριού, ή για την προσπάθεια ενός ανθρώπου μόνου να γίνει γονιός. 

Μα φυσικά πας σαν ζευγάρι. Αυτό το έγραψα γιατί λέχθηκε ότι θα χαλάσει η σχέση de facto και η αντίδραση μου είναι ότι οι σχέσεις που δεν είναι να κρατήσουν χαλάνε για πολύ μικρότερα πράγματα η μήπως αν κάνεις παιδιά και όλα σου έρθουν βολικά δεν θα χωρίσεις ποτέ; Στην ρευστότητα των σχέσεων στέκομαι. Το ας είναι που μπερδεύει,δεν το έχω έτσι στο μυαλό μου. 

  • Μου αρέσει 1

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Εκφράζει την αποψη της!! Εχει καθε δικαίωμα!!! Ειλικρινά η συζητηση μου θυμιζει σκηνικό οταν ημουν εγκυος οπου ολες οσες ειχαν δώσει φόρμουλα  μ ελεγαν να προσεχω τις υπερμαχες τ θηλασμου για να μη με πρηξουν και οταν εν τέλει γεννησα και αποφασισα να θηλασω, μου επρηζαν τα αυτια οτι δεν θα με κανει καλυτερη μανα ο θηλασμος και τα δικα τς παιδιά που ηπιαν ξενο μια χαρα μεγαλωσαν και αλλα τετοια ωραια!!! 

Ειλικρινά, εχω την αισθηση πως κανεις ακριβως το ιδιο... Φοβουμενη πως θα σε κατηγορησουμε για κατι, επιτιθεσαι σε οποια εκφράζει διαφορετικη γνωμη απο εσενα

κ για το θυλασμο αν ελεγα κ εγω πριν γεννησω οτι θα θηλασω αποκλειστικα κ ελεγα στους αλλους οτι εγω αποκλειετε να δωσω φορμουλα. μετα αν εβρισκα τα σκουρα κ εδινα φορμουλα θα με μουτζωνα γιατι ελεγα μπαρουφες πριν την πατησω

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

δεν ειπα να μην εκφραση την γνωμη της ειπα απλα οτι αυτα που λεει ειναι εντελως εκ του ασφαλους κ στην πραγματηκοτιτα δεν θα τα επρατε

Ειλικρινά μου κάνει εντύπωση η επιμονή σου!!! Ποια είσαι εσυ που ξέρεις πως θα επραττε η καθεμία??? 

Οπως ειπα εχθες συνάδελφος μου αποφασισε στα 50 της να κάνει παιδι με δοτη και το πετυχε στα 52,ενω αντίθετα, ξαδερφη μου που εοναι στα 40φευγα έχει αποφασισει να μεινει αυεκνη διότι οπως η ιδια δηλωνει, ακομα και να βρει τον κατάλληλο συντροφο, αισθανεται πολυ μεγαλη για να τεκνοποιησει... Δηλαδη ουτε αυτό σ λεει κατι??? Ναι εσυ και καποιες αλλες γυναίκες θα κανατε τα πάντα για να γεννησετε οι ιδιες ενα παιδι! Μπράβο σας! Μεγια σας και καπελο σας και σας θαυμαζω γτ εγω δεν θα το εκανα! Δεν μπορείς ομως και δεν εχεις κανένα δικαίωμα να αφιριζεις την οποια διαφορετικη αποψη!! 

Link to comment
Share on other sites

@ninaki80 έχει τεράστια διαφορά να λες "μπορεί να άλλαζες γνώμη" και άλλο να λες με απόλυτη βεβαιότητα "δεν θα τα έπραττες". Γιατί απλούστατα δεν είσαι εκείνη, ούτε εκείνη είναι εσύ! Και για τη μεταμόσχευση που λες, μπορεί κάποιος όντως να μην έκανε αν του τύχαινε, πώς είσαι τόσο βέβαια ότι θα το έκαναν όλοι; (είναι το ίδιο παράδειγμα που είχα πει κάμποσες σελίδες πριν για τη χημειοθεραπεία) Όντως μπορεί να το λέει τώρα χωρίς να του έχει τύχει, αλλά δεν σημαίνει ότι και αν του τύχαινε θα το έκανε σίγουρα, αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις. Πες απλά "μπορεί να το έβλεπες διαφορετικά", όχι "θα έκανες το τάδε ή το τάδε", με απόλυτη βεβαιότητα!

 

Και το "αν ελεγα στους αλλους οτι εγω αποκλειετε να δωσω φορμουλα. μετα αν εβρισκα τα σκουρα κ εδινα φορμουλα" δεν είναι το ίδιο, γιατί εκεί τίθεται θέμα επιβίωσης του βρέφους! Για τον εαυτό του μπορεί να αποφασίσει ο καθένας ό,τι θέλει (να μην κάνει μεταμόσχευση ή χημειοθεραπεία κ να "επιλέξει" να πεθάνει γιατί αφορά τον ίδιο -το λέω υπερβολικά για να το καταλάβει, μη με φάτε) αλλά δεν μπορεί να επιλέξει να αφήσει το βρέφος να πεθάνει! Δηλαδή εκεί μπορεί λόγω συνθηκών να "αναγκαστεί" να δώσει φόρμουλα, οπότε όντως δεν στέκει να λέει από πριν "δεν θα έδινα ποτέ". Στις μεταμοσχεύσεις, χημειοθεραπείες, εξωσωματικές με δότη κλπ κλπ δεν αναγκάζεται, επιλέγει. Το να τραφεί το βρέφος δεν είναι θέμα επιλογής!

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

 

πρίν από 6 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Πώς γίνεται να παλεύεις με προκαταλήψεις να λες ότι εσύ ξέρεις τι τραβάς και από την άλλη να μου λες ότι το ιδανικό είναι μαμά μπαμπας παιδί ευτυχία; Όχι! Το ιδανικό για την δική σου οικογένεια είναι η δική σου οικογένεια!  Δεν καταλαβαίνω γιατί προσβάλλεσαι από εμένα και όχι από την κοινωνία που σε έχει πείσει ότι η δική σου οικογένεια δεν είναι η ιδανική αλλά είναι δαχτυλοδεικτουμενη (ωσάν κακια μητριά)! Φυσικά και είσαι ιδανική μάνα και έχεις το σωστό περιβάλλον για τα παιδιά σου!  Με μπερδεύει του αντί να το υπερασπίζεσαι θέτεις ως ιδανικό μια ξεπερασμένη ιδέα και παλεύεις καί με τύψεις!  Ας αλλάξουμε την κοινωνία σπάζοντας τις γ@@@ταμπελες ώστε κανένα παιδί να μην έχει στίγμα προτού καν γεννηθεί! 

 

Ίσως δεν ερμηνεύεις σωστά αυτά που γράφω και κάνεις και λογικά άλματα για το τι πιστεύω για την οικογένειά μου. Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ τι έχω γράψει. Τύψεις νιώθω γιατί έχω φέρει ένα μικρό παιδί σε έναν κόσμο κοινωνικά άδικο να πρέπει να παλέψει απέναντι σε ένα σωρό πράγματα. Όχι για τη δομή της οικογένειάς μου, έλεος!

 

Έγραψα "Υποθέτω ότι όλοι συμφωνούμε ότι το ιδανικότερο όλων για ένα παιδί στην Ελλάδα (υπάρχει λόγος που το τονίζω αυτό) είναι να έρθει σε μια τυπική (μαμά-μπαμπάς) αγαπημένη οικογένεια". Δεν έγραψα ότι η ιδανική οικογένεια είναι η πυρηνική. Σαφώς και για τον καθε ένα ιδανικό είναι αυτό που θέλει. Παρακάτω  έγραψα ότι συγγενείς μου είναι σε γάμο με άτομο ίδιο φύλου και με παιδιά δότη και ότι συμφωνώ απόλυτα με τις πράξεις της. Με τη διαφορά ότι ζει σε άλλη κοινωνία και τις αποφάσεις της τις πήρε μέσα από άλλο πρίσμα. Έγραψα τι είναι ιδανικό για το παιδί στην Ελλάδα. Καταλαβαίνεις τη διαφορά; Αμφισβητείς ότι στη χώρα που ζούμε τα παιδιά που έρχονται από άλλα σχήματα τυχγάνουν διαφορετικής αντιμετώπισης και διακρίσεων; Μόνη σου αναφέρεις πόσα ταμπού υπάρχουν. Υπό αυτό το σκεπτικό λοιπόν, θεωρώ για εμένα δυσκολότερη  έως ανατρεπτική την απόφαση να κάνεις παιδί έχοντας αφετηρία μια κατάσταση η οποία ίσως δυσκολέψει ακόμα παραπάνω το παιδί. Γιατί σκέφτομαι πρώτα τι θα βιώσει το παιδί και μετά την δική μου ανάγκη. Την κοινωνία την αλλάζουμε πρώτα οι ίδιοι, δεν φέρνουμε παιδιά στον κόσμο για να την άλλάξουν αυτά, αυτό είναι η δική μου θέση.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω ότι το ιδανικό περιβάλλον ανατροφής παιδιών είναι η πυρηνική οικογένεια, εφόσον υπάρχει αγάπη, αλληλοκατανόηση κι αλληλοϋποστήριξη μεταξύ συζύγων. Χθες, σήμερα και για πάντα, σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης. Και δεν πρόκειται να απολογηθώ γι' αυτό.

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

 

Ίσως δεν ερμηνεύεις σωστά αυτά που γράφω και κάνεις και λογικά άλματα για το τι πιστεύω για την οικογένειά μου. Ξαναδιάβασε σε παρακαλώ τι έχω γράψει. Τύψεις νιώθω γιατί έχω φέρει ένα μικρό παιδί σε έναν κόσμο κοινωνικά άδικο να πρέπει να παλέψει απέναντι σε ένα σωρό πράγματα. Όχι για τη δομή της οικογένειάς μου, έλεος!

 

Έγραψα "Υποθέτω ότι όλοι συμφωνούμε ότι το ιδανικότερο όλων για ένα παιδί στην Ελλάδα (υπάρχει λόγος που το τονίζω αυτό) είναι να έρθει σε μια τυπική (μαμά-μπαμπάς) αγαπημένη οικογένεια". Δεν έγραψα ότι η ιδανική οικογένεια είναι η πυρηνική. Σαφώς και για τον καθε ένα ιδανικό είναι αυτό που θέλει. Παρακάτω  έγραψα ότι συγγενείς μου είναι σε γάμο με άτομο ίδιο φύλου και με παιδιά δότη και ότι συμφωνώ απόλυτα με τις πράξεις της. Με τη διαφορά ότι ζει σε άλλη κοινωνία και τις αποφάσεις της τις πήρε μέσα από άλλο πρίσμα. Έγραψα τι είναι ιδανικό για το παιδί στην Ελλάδα. Καταλαβαίνεις τη διαφορά; Αμφισβητείς ότι στη χώρα που ζούμε τα παιδιά που έρχονται από άλλα σχήματα τυχγάνουν διαφορετικής αντιμετώπισης και διακρίσεων; Μόνη σου αναφέρεις πόσα ταμπού υπάρχουν. Υπό αυτό το σκεπτικό λοιπόν, θεωρώ για εμένα δυσκολότερη  έως ανατρεπτική την απόφαση να κάνεις παιδί έχοντας αφετηρία μια κατάσταση η οποία ίσως δυσκολέψει ακόμα παραπάνω το παιδί. Γιατί σκέφτομαι πρώτα τι θα βιώσει το παιδί και μετά την δική μου ανάγκη. Την κοινωνία την αλλάζουμε πρώτα οι ίδιοι, δεν φέρνουμε παιδιά στον κόσμο για να την άλλάξουν αυτά, αυτό είναι η δική μου θέση.

 

Μάλλον εξαρτάται πού στην Ελλάδα ζει κανείς, και ποιος είναι ο κύκλος του

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...