Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν με αφήνουν να κοιμηθω με το αγόρι μου


Βίκυ99

Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εγω από πολλούς συγγενείς έχω νιώσει μεγάλη αγάπη. Μπορεί σε αρκετές περιστάσεις να ένιωθα αμήχανα αλλά δεν ήταν όλοι έτσι. Επίσης οι γονεις μου είχαν μεγάλο κοινωνικό κυκλο φίλων μαζί με πολλές επαφές με πολλούς συγγενείς. δεν είναι ασύμβατα αυτά - απλώς δεν είχαν αυτό που λέμε παρέες για το δικό μας χατίρι. 

 

Τελος πάντων κ ο άντρας μου δν είναι της αποψης ότι δεν τον νοιάζουν οι συγγενείς κλπ απλώς σαν τύπος δρν θέλει να τον πιέζουν κ να τον αγχώνουν κ δν μπορεί την ιδέα ότι στις διακοπές του θα έχει πρόγραμμα για να βλέπει τους πάντες, πράγμα που εγω είχα από τότε που έφυγα από το σπίτι. επίσης δεν τιυ αρεεει το να πηγαινουμε το παιδί επισκέψεις. αυτά είναι δυο πράγματα που προφανώς διαφέρουμε κ που δν τα είχα υπολογίσει εκ των προτέρων, είναι δλδ σημαντικά για μένα. γθα το παιδί θα ήθελε να γνωρίσει κάποιους ανθρώπους που αγαπάμε, απλώς έχει κάποιες προϋποθεσεις στο μυαλό τιυ πχ θα προτιμούσε να είναι σε δικό μας χώρο ή συο εξοχικό τους (κάποιοι είναι κοντά στα χωρια μας) για να περάσει καλύτερα ο μικρός άρα κ όλοι μας, κ επίσης δν καταλαβαίνει γιατί αγχωνόμαστε τόσο αν κάτι δν γίνει τώρα κ γίνει κάποιους μήνες μετά σε άλλη φάση πιο βολική. κατά τύχη μάλιστα τώρα ελεγε για όταν πάμε στο χωριό της μαμάς μου να πάμε κ στις θείες της (όλα αυτά που λέμε να κάνουμε όταν τελειώσει η πανδημία.....). 

Για το παιδι διακρινω μι δυσκολια,που ισως ειναι λιγο δικαιολογημενη οσο ειναι μικρο. Κατα τα αλλα ομως,γιατι δηλαδη ο μικρος σε μια διωρη-τριωρη επισκεψη να περασει ασχημα σε ενα σπιτι;

συμφωνω στο οτι δεν θα τον πηγαινα απο εδω και απο εκει για να τον δουνε σαν να ειναι εκθεμα, αλλα αν ειναι να πατε επισκεψη, αν ειστε εσεις χαλαροι το παιδι θα το αντιληφθει σαν κατι φυσιολογικο. Θα του δωσουν και ολοι σημασια και θα περασει καλα. Ή δεν θα περασει καλα αλλα οκ,δυο ωρες ειναι θα περασουν! Ας εχετε κι ενα παιχνιδι του μαζι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 488
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Fenia27 είπε:

Εγώ νομίζω ότι αρχικά κόβεις τον αέρα με αυτή την απάντηση και ότι όντως δείχνεις ότι αποφασίζετε μαζί και θέλεις να συζητήσεις με τον άνθρωπο σου πρώτα από όλα. Τα κακοπροαίρετα σχόλια εμένα δεν με απασχολούν από κανένα και δεν διστάζω να απαντήσω σε αυτά ακόμη και να πω ότι ο άντρας μου δεν θέλει οπότε όχι και τέλος. Δεν σημαίνει ότι με κάνει ότι θέλει ούτε ότι με καταπιέζει. Εγώ ξέρω ότι αν θέλω να κάνω κάτι πολύ θα με στηρίξει και εννοείται θα το κάνει και εκείνος.Όπως εγώ κάνω το ίδιο. Γιατί ήμαστε ένα ζευγάρι που σεβόμαστε και βάζουμε ο έναν ψηλα τον άλλον έχουμε διάκριση στις ανάγκες του καθενός όπως και του τόπου και του χρόνου

.. Αυτό φαίνεται και στους άλλους όσο κι αν θελήσουν (που δεν συμβαίνει στην περίπτωση μας) να υπονομεύσουν μια απόφαση του ζευγαριού η ακόμη να βάλουν τις πονηρές φυτιλιες τους. 

 

Μα δεν εννοώ ότι θα βάλουν φιτιλιες κακοπροαιρετα. Μπορεί όντως να φοβούνται ότι η κορη τους/ο γιος τους πιέζεται και ενώ θέλει κάποια πράγματα δεν το "αφήνει" ο άλλος. Λίγα τέτοια συμβαίνουν; Οπότε αν όντως σε κάτι διαφωνείς με τον άντρα σου θέλει λίγο τρόπο στο πώς να το πεις χωρίς να φανεί αυτός ο "κακός". 

 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

κ εμένα πολύ άσχημη απάντηση μ φαίνεται αυτή. σαν να μην μπορείς να αποφασίσεις χωρίς την έγκριση του. κ με ενοχλεί όταν μ λέει ότι κάποιος του πρότεινε κάτι κ είπε οι θα το συζητήσει μαζί μου. λες κ είμαι καμία μέγαιρα κ θα πω όχι. 

 

Εγώ ακόμα και σε φίλους νιώθω περίεργα όταν το λέω αυτό. Πχ αν θα πάμε για καφέ. Νιώθω ότι λέγοντας ότι θα τον ρωτήσω, αν τελικά δεν μπορούμε θα φανεί σαν να μην ήθελε εκείνος. Μην πω για όταν μου πρότεινε η φίλη μου να γίνει κουμπάρα και μετά νονά. Όταν της είπα ότι θέλω αλλά θα ρωτήσω και τον άντρα μου ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιει κι ένιωθα ότι της κακοφανηκε. Ο άντρας μου εντωμεταξυ δεν είχε αντίρρηση (την ήξερε και ο ίδιος πριν με γνωρίσει απλά δεν ήταν τόσο στενοί) αλλά όντως είπε ότι κανονικά η πρόταση έπρεπε να γίνει ενώπιον και των δύο. Κι έγινε και στη βάφτιση το ίδιο, με την ίδια φίλη. (Το μόνο πράγμα που μου έχει πει κάτι, για γονείς δεν είχαμε ποτέ θέμα ευτυχώς αν και θα μπορούσαμε, γιατί εγώ η ίδια είχα πεθερά τη μαμα μου δεν θα τη χωνευα!) Τέλος πάντων του είπα ότι οι περισσότερες κοπέλες κανονίζουν την κουμπάρα και βάζουν απλά μια φίλη τους για να το σώσω (όντως στους πιο πολλούς γάμους που έχω πάει, φίλη της νύφης είναι η κουμπάρα, σε σημείο που απορώ πώς δεν είπαν και οι άντρες να βάλουν κι έναν δικό τους!) Και ήταν εξίσου αμήχανο όταν βρεθήκαμε κι έπρεπε να φέρουμε την κουβέντα στο ότι το συζητήσαμε και συμφωνεί για την κουμπαρια, γιατί ουσιαστικά με την κοπέλα το είχαμε κλείσει μόνες.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , irin είπε:

Για το παιδι διακρινω μι δυσκολια,που ισως ειναι λιγο δικαιολογημενη οσο ειναι μικρο. Κατα τα αλλα ομως,γιατι δηλαδη ο μικρος σε μια διωρη-τριωρη επισκεψη να περασει ασχημα σε ενα σπιτι;

συμφωνω στο οτι δεν θα τον πηγαινα απο εδω και απο εκει για να τον δουνε σαν να ειναι εκθεμα, αλλα αν ειναι να πατε επισκεψη, αν ειστε εσεις χαλαροι το παιδι θα το αντιληφθει σαν κατι φυσιολογικο. Θα του δωσουν και ολοι σημασια και θα περασει καλα. Ή δεν θα περασει καλα αλλα οκ,δυο ωρες ειναι θα περασουν! Ας εχετε κι ενα παιχνιδι του μαζι. 

ναι εκεί υπάρχει μια υπερβολή, βέβαια δεν θεωρεί a priori ότι θα περάσει άσχημα απλώς δεν είναι το στιλ του η «επίσκεψη» που φοράμε τα καλά μας κ καθόμαστε στο σαλόνι κ μας σερβίρουν γλυκό του κουταλιού. (το παρωδώ λίγο αλλά ας πούμε ότι αυτό είναι το κλίμα επίσκεψης σε μια γιαγιά 80 χρόνων- αν του έλεγες βέβαια πάμε σε μια γιαγιά στο χωριό που έχει κοτέτσι, κάθε μέρα εκεί θα ήταν) δλδ χρησιμοποιεί κάπως το παιδί για να καλυψει κ τη δική του απαρέσκεια. αλλά βασικά κάπως το θεωρεί αυτό σαν έκθεμα που λες κι εσυ. το βασικό όμως είναι ότι οκ είμαστε μακριά, δεν μπορούμε να τους βλέπουμε όλους, το παίρνουμε απόφαση, σε πρώτη φάση κοιτάμε να χτίσει μια σχέση με τους άμεσα στενούς κ επιπλέον να απολαύσουμε τις διακοπές μας, προσαρμοζόμαστε σ αυτές τις συνθήκες, αποδεχόμαστε ότι δεν θα έχουμε τη σχέση που είχαμε πριν ή τη σχέση που θα είχαμε αν μέναμε στην Αθήνα. πράγμα στο οποίο επίσης έχουμε μια βασική διαφωνία γιατί εγω θεωρώ ότι όποιος φεύγει έχει την ευθύνη να συντηρήσει τη σχέση με τους άλλους. 

πρίν από 5 λεπτά , little lamb είπε:

Εγώ ακόμα και σε φίλους νιώθω περίεργα όταν το λέω αυτό. Πχ αν θα πάμε για καφέ. Νιώθω ότι λέγοντας ότι θα τον ρωτήσω, αν τελικά δεν μπορούμε θα φανεί σαν να μην ήθελε εκείνος.

ναι και για φίλους το λέω. προτιμώ μια ασαφη απάντηση του στιλ «οκ κ θα τα πούμε αργότερα μήπως προκύψει κάτι» ή «οκ να ρωτήσω μόνο μήπως εντωμεταξύ κανόνισε κάτι άλλο» που αφήνει ένα περιθώριο άρνησης χωρίς να φανεί ποιος δεν θέλει ή ότι κάποιος δεν μπορεί να πάρει αποφάσεις. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι εκεί υπάρχει μια υπερβολή, βέβαια δεν θεωρεί a priori ότι θα περάσει άσχημα απλώς δεν είναι το στιλ του η «επίσκεψη» που φοράμε τα καλά μας κ καθόμαστε στο σαλόνι κ μας σερβίρουν γλυκό του κουταλιού. (το παρωδώ λίγο αλλά ας πούμε ότι αυτό είναι το κλίμα επίσκεψης σε μια γιαγιά 80 χρόνων- αν του έλεγες βέβαια πάμε σε μια γιαγιά στο χωριό που έχει κοτέτσι, κάθε μέρα εκεί θα ήταν) δλδ χρησιμοποιεί κάπως το παιδί για να καλυψει κ τη δική του απαρέσκεια. αλλά βασικά κάπως το θεωρεί αυτό σαν έκθεμα που λες κι εσυ. το βασικό όμως είναι ότι οκ είμαστε μακριά, δεν μπορούμε να τους βλέπουμε όλους, το παίρνουμε απόφαση, σε πρώτη φάση κοιτάμε να χτίσει μια σχέση με τους άμεσα στενούς κ επιπλέον να απολαύσουμε τις διακοπές μας, προσαρμοζόμαστε σ αυτές τις συνθήκες, αποδεχόμαστε ότι δεν θα έχουμε τη σχέση που είχαμε πριν ή τη σχέση που θα είχαμε αν μέναμε στην Αθήνα. πράγμα στο οποίο επίσης έχουμε μια βασική διαφωνία γιατί εγω θεωρώ ότι όποιος φεύγει έχει την ευθύνη να συντηρήσει τη σχέση με τους άλλους. 

 

Δεν ειναι ακριβως ευθυνη. Συμφωνω οτι τις λιγες φορες που θα πας Αθηνα θα ενημερωσεις εσυ κλπ. Κατα τα αλλα οποιος ενδιαφερεται για τον αλλον τον παιρνει και τηλ. Οποτε σκεφτει ο ενας τον αλλο πχ. Και καπως ετσι αυθορμητα συντηρουνται οι σχεσεις. Κι εγω μεγαλωσα με τα «ο νεοτερος παιρνει τον μεγαλυτερο» αλλα αυτα ειναι για τυπικες σχεσεις με γιαγιαδες κλπ. Με αδερφια-ξαδερφια κλπ ολοι οφειλουν να συντηρησουν,αν το θελουν

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι ένα αστείο πάνω σε αυτά: κάποια στιγμή ήθελε η γιαγιά μου να μου δώσει κάτι τραπεζομάντηλα, καρεδακια κλπ (έχει ολόκληρο στοκ -κι άλλες γιαγιάδες φίλων μου απ' ο,τι μαθαίνω) κι όταν της είπα ότι θέλω να μπορεί να έρθει και ο άντρας μου όταν πάω για να τα δει κι αυτός, κουφαθηκε που ένας άντρας θα είχε γνώμη για αυτά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 hours ago, Fenia27 said:

Πάντα μα πάντα η απάντηση μου σε όλα είναι θα το συζητήσω με τον άντρα μου και θα σας πω. Το ίδιο και εκείνος.

Προσωπικά δεν έχω δώσει ποτέ τέτοια απάντηση και η αλήθεια είναι ότι θα το σκεφτόμουν πάρα πολύ να ξαναπροτείνω κάτι σε κάποιον που θα μου έδινε τέτοια απάντηση. Μου κάνει λίγο (πολύ δηλαδή) , τώρα είμαι παντρεμένη και δεν μπορώ να αποφασίζω μόνη μου. Δεν λειτουργώ πια ως οντότητα, αλλά ως ζευγάρι. Όπως τα ζευγάρια που στέλνουν κοινά μηνύματα για ευχές(ίου) ή έχουν φωτό προφίλ μαζί στα social. 

Εγώ αν θέλω να πάω κάπου που ξέρω ότι θα θέλει και ο άντρας μου, ή ότι δεν θα έχει πρόβλημα, απαντώ θετικά χωρίς να ρωτήσω. Αν εγώ θέλω και δεν ξέρω αν εκείνος θέλει, ξέρω ότι θα τον πείσω :mrgreen:. Τώρα αν δεν θέλει, απλά θα πάω χωρίς αυτόν. Όπως και εγώ δεν θα του πω να μην πάει κάπου που δεν θέλω να πάω εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Yovanna είπε:

Προσωπικά δεν έχω δώσει ποτέ τέτοια απάντηση και η αλήθεια είναι ότι θα το σκεφτόμουν πάρα πολύ να ξαναπροτείνω κάτι σε κάποιον που θα μου έδινε τέτοια απάντηση. Μου κάνει λίγο (πολύ δηλαδή) , τώρα είμαι παντρεμένη και δεν μπορώ να αποφασίζω μόνη μου. Δεν λειτουργώ πια ως οντότητα, αλλά ως ζευγάρι. Όπως τα ζευγάρια που στέλνουν κοινά μηνύματα για ευχές(ίου) ή έχουν φωτό προφίλ μαζί στα social. 

Εγώ αν θέλω να πάω κάπου που ξέρω ότι θα θέλει και ο άντρας μου, ή ότι δεν θα έχει πρόβλημα, απαντώ θετικά χωρίς να ρωτήσω. Αν εγώ θέλω και δεν ξέρω αν εκείνος θέλει, ξέρω ότι θα τον πείσω :mrgreen:. Τώρα αν δεν θέλει, απλά θα πάω χωρίς αυτόν. Όπως και εγώ δεν θα του πω να μην πάει κάπου που δεν θέλω να πάω εγώ. 

Ναι κι εγω σκέφτομαι ότι αν ξέρεις ότι κάτι αρέσει στον άλλον κ δεν υποψιάζεσαι ότι μπορεί να έχει κάτι άλλο στο μυαλό του ή να μην θέλει λόγω κάποιας άλλης συνθήκης, μπορείς να πεις ναι εξαρχησ (ή έστω να το αφήσεις ανοιχτό για επιβεβαίωση) κ αντίστοιχα αν ξέρεις ότι δεν αρέσει, είτε αρνείσαι είτε όπως λες κανονίζεις μόνος. εκτός αν μιλάμε για κάτι αρκετά σοβαρό ή δεσμευτικό όπως να δεχτείς μια πολυήμερη πρόσκληση για διακοπές πχ που φυσικά θα συνεννοηθείς. 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει εμάς δεν μας έχει τύχει ποτέ να μη θέλει ο ένας να πάει κάπου που μας κάλεσαν, αλλά δεν μου κολλάει και να πω ναι χωρίς να ρωτήσω γιατί μπορεί να μην τον βολεύει η μέρα/η ώρα. Και γενικά γιατί δεν μου αρέσει να του πω σαν ανακοίνωση "κανόνισα για την τάδε μέρα να πάμε στους τάδε"

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, little lamb said:

Εντάξει εμάς δεν μας έχει τύχει ποτέ να μη θέλει ο ένας να πάει κάπου που μας κάλεσαν, αλλά δεν μου κολλάει και να πω ναι χωρίς να ρωτήσω γιατί μπορεί να μην τον βολεύει η μέρα/η ώρα. Και γενικά γιατί δεν μου αρέσει να του πω σαν ανακοίνωση "κανόνισα για την τάδε μέρα να πάμε στους τάδε"

Ε δεν το λες έτσι. Θα πεις μίλησα με την Μαρία πχ και είπαμε το ΣΚ να πάμε για κάνα φαγάκι όλοι μαζί. Ή, μας κάλεσε η μαμά μου για Πάσχα και εφόσον δεν έχουμε κανονίσει κάτι άλλο, της είπα ότι λογικά θα πάμε. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

εμένα πολύ άσχημη απάντηση μ φαίνεται αυτή. σαν να μην μπορείς να αποφασίσεις χωρίς την έγκριση του. κ με ενοχλεί όταν μ λέει ότι κάποιος του πρότεινε κάτι κ είπε οι θα το συζητήσει μαζί μου. λες κ είμαι καμία μέγαιρα κ θα πω όχι

Ο καθένας όπως νιώθει δεν υπάρχει σωστό και λάθος...δεν είναι θέμα ότι δεν μπορείς να αποφασίσεις χωρίς την έγκριση του άλλου. Δεν είναι θέμα έγκρισης αλλά κοινής απόφασης αν ας πούμε με ρωτήσουν οι γονείς μου θα έρθετε εδώ για Πάσχα...προφανως θα το συζητήσω με τον άντρα μου και θα αποφασίσουμε και θα τους απαντήσω...η αν θέλετε να πάμε σήμερα έξω να φάμε...θα πω προφανώς να ρωτήσω και τον άντρα μου αν θέλει η αν είναι κουρασμένος η αν ήθελε να πάμε κάπου άλλο Υ....οργανωνομαι μαζί με τον άντρα μου και ανακοινώνω ....αυτό μας βολεύει και ήμαστε μια χαρά έτσι μεταξύ μας και σε τάξη οι υπόλοιποι....

 

Τώρα προφανώς σε φίλους ήμαστε αλλιώς...συνήθως κανονίζουμε και μόνοι μας γιατί έχουμε τους ίδιους φίλους απλά πάντα τσεκαρουμε για παν ενδεχόμενο μήπως έχει κανονίσει ο άλλος και κάτι...

 

Κυρίως οι πιέσεις ασκούντάι από γονείς και συγγενείς

...όχι από φίλους 

..εξού και η διαφορετική προσέγγιση από έμενα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 12 λεπτά , Fenia27 είπε:

Ο καθένας όπως νιώθει δεν υπάρχει σωστό και λάθος...δεν είναι θέμα ότι δεν μπορείς να αποφασίσεις χωρίς την έγκριση του άλλου. Δεν είναι θέμα έγκρισης αλλά κοινής απόφασης αν ας πούμε με ρωτήσουν οι γονείς μου θα έρθετε εδώ για Πάσχα...προφανως θα το συζητήσω με τον άντρα μου και θα αποφασίσουμε και θα τους απαντήσω...η αν θέλετε να πάμε σήμερα έξω να φάμε...θα πω προφανώς να ρωτήσω και τον άντρα μου αν θέλει η αν είναι κουρασμένος η αν ήθελε να πάμε κάπου άλλο Υ....οργανωνομαι μαζί με τον άντρα μου και ανακοινώνω ....αυτό μας βολεύει και ήμαστε μια χαρά έτσι μεταξύ μας και σε τάξη οι υπόλοιποι....

 

Τώρα προφανώς σε φίλους ήμαστε αλλιώς...συνήθως κανονίζουμε και μόνοι μας γιατί έχουμε τους ίδιους φίλους απλά πάντα τσεκαρουμε για παν ενδεχόμενο μήπως έχει κανονίσει ο άλλος και κάτι...

 

Κυρίως οι πιέσεις ασκούντάι από γονείς και συγγενείς

...όχι από φίλους 

..εξού και η διαφορετική προσέγγιση από έμενα...

Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες προφανώς, άλλο το πού κ ποτέ θα πας διακοπές άλλο το αν θα βγεις Σάββατο μεσημέρι ή βράδυ. Απλώς η διατύπωση με ξενίζει. Το «θα συνεννοηθούμε κ θα σας πούμε» μου φαίνεται πιο φυσικό γιατί όντως αφήνει το περιθώριο να μην ξέρεις το πρόγραμμα ή τις διαθέσεις του άλλου κ θες επιβεβαίωση ή ρύθμιση κάποιων λεπτομερειών, χωρίς να εννοειται ότι κάποιος δίνει την εγκρισή του. 

 

Τωρα γελάω γιατί εγγ το κάνω αυτό το να ρωτήσω τον άντρα μου στον χασάπη. επειδή δεν μπορώ να υπολογίσω ποσότητες, δλδ αν πάω κ μου πει ότι έχει κατσίκι ή γουρούνι τόσα κιλα κ ποσο θέλω να μου κρατήσει, για να μην κάνω καμία γκάφα σαν μια φορά που κόντεψα να παραγγείλω χοιρινό για να τρώμε όλο τον χρόνο επειδή δεν είχα καταλάβει τη διαφορά τιυ γουρουνιού γάλακτος από το μεγάλο ζώο, αν τύχει να πάω εγώ στον χασάπη του λέω ότι θα ρωτήσω τον άντρα μου. Ή στην αρχή όταν πήγαινα στον ψαρά που έπαιρνα να ρωτήσω αν τρώμε το τάδε ψάρι ή ποσα καλαμάρια θελουμε. Ρεζίλι! Για να καλύπτομαι κάπως συνήθως λέω ότι τον παίρνω για να δει τι χωράει η κατάψυξη! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Fenia27 είπε:

Κυρίως οι πιέσεις ασκούντάι από γονείς και συγγενείς

...όχι από φίλους 

..εξού και η διαφορετική προσέγγιση από έμενα...

 

Μπα και από φίλους. Κυρίως φίλες δικές μας δηλαδή. Εγώ καταλαβαινω συχνά ότι θεωρούν ότι θα το κανονίσουμε εμείς οι κοπέλες μεταξύ μας και απλά θα το πούμε στους άντρες κ θα συμφωνήσουν. Από κουμπαριά μέχρι καφέ. Και νιώθω λίγο σε δυσκολη θέση, παρόλο που ξέρω ότι θα συμφωνήσει. Σαν να κανονίζουμε χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη τη γνώμη τους.

Ή ένα άλλο που κάνουν φίλοι και μου φαίνεται πιεστικό, αντί να πουν κατ'ευθειαν την πρόταση που έχουν, ρωτάνε "το Σάββατο έχετε κανονίσει κάτι;" κι επειδή δεν ξέρεις ακόμα την πρόταση δεν ξέρεις αν θα πεις ναι ή όχι. Αν πεις δεν έχω κανονίσει μετά δύσκολα αρνείσαι αυτό που θα προτείνουν κι αν πεις έχω κανονίσει μπορεί να χάσεις τελικά κάτι καλό :-P

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

ντί να πουν κατ'ευθειαν την πρόταση που έχουν, ρωτάνε "το Σάββατο έχετε κανονίσει κάτι;" κι επειδή δεν ξέρεις ακόμα την πρόταση δεν ξέρεις αν θα πεις ναι ή όχι

Απαντάς διπλωματικά του στυλ "Έχετε κάτι να προτείνετε?/τι σκεφτόσασταν για το Σάββατο?/τι λέγατε για το Σάββατο? " χωρίς ναι ή όχι. Αφού ακούσεις την πρόταση απαντάς! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, little lamb said:

 

Μπα και από φίλους. Κυρίως φίλες δικές μας δηλαδή. Εγώ καταλαβαινω συχνά ότι θεωρούν ότι θα το κανονίσουμε εμείς οι κοπέλες μεταξύ μας και απλά θα το πούμε στους άντρες κ θα συμφωνήσουν. Από κουμπαριά μέχρι καφέ. Και νιώθω λίγο σε δυσκολη θέση, παρόλο που ξέρω ότι θα συμφωνήσει. Σαν να κανονίζουμε χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη τη γνώμη τους.

Ή ένα άλλο που κάνουν φίλοι και μου φαίνεται πιεστικό, αντί να πουν κατ'ευθειαν την πρόταση που έχουν, ρωτάνε "το Σάββατο έχετε κανονίσει κάτι;" κι επειδή δεν ξέρεις ακόμα την πρόταση δεν ξέρεις αν θα πεις ναι ή όχι. Αν πεις δεν έχω κανονίσει μετά δύσκολα αρνείσαι αυτό που θα προτείνουν κι αν πεις έχω κανονίσει μπορεί να χάσεις τελικά κάτι καλό :-P

Προφανώς δεν αναφέρεσαι σε φίλους, αλλά σε φιλικές γνωριμίες, διότι προσωπικά , αν είναι να δω τους φίλους μου, ποσώς με ενδιαφέρει τί θα κάνουμε, αρκεί να περάσουμε χρόνο μαζί. Δεν μπορώ να σκεφτώ τί μπορεί να είναι αυτό που θα μου προτείνουν και θα πω , ωχ την πάτησα που είπα ότι είμαι ελεύθερη. Και στο κάτω κάτω, αν μου πρότειναν κάτι που απεχθάνομαι , πχ να πάμε στα μπουζούκια (αν και δεν έχω φίλους που πάνε στα μπουζούκια και ακόμη και αν είχα δεν θα μου πρότειναν να πάω) , φίλοι είναι, θα τους πω ότι δεν μου αρέσει η ιδέα και να κάνουμε κάτι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Yovanna είπε:

Προφανώς δεν αναφέρεσαι σε φίλους, αλλά σε φιλικές γνωριμίες, διότι προσωπικά , αν είναι να δω τους φίλους μου, ποσώς με ενδιαφέρει τί θα κάνουμε, αρκεί να περάσουμε χρόνο μαζί. Δεν μπορώ να σκεφτώ τί μπορεί να είναι αυτό που θα μου προτείνουν και θα πω , ωχ την πάτησα που είπα ότι είμαι ελεύθερη. Και στο κάτω κάτω, αν μου πρότειναν κάτι που απεχθάνομαι , πχ να πάμε στα μπουζούκια (αν και δεν έχω φίλους που πάνε στα μπουζούκια και ακόμη και αν είχα δεν θα μου πρότειναν να πάω) , φίλοι είναι, θα τους πω ότι δεν μου αρέσει η ιδέα και να κάνουμε κάτι άλλο. 

 

Όχι δεν εννοούσα κάτι τέτοιο, δεν το διατύπωσα καλά. Εννοούσα ας πούμε να έχεις και κάτι άλλο στο μυαλό σου, πχ να πας σε κάτι συγκεκριμένο σαν ζευγάρι, πχ μια παράσταση/ταινία/συναυλία, αλλά αν δεν ακούσεις και την πρόταση των φίλων να μην ξέρεις τι να πεις στο "έχεις κανονίσει κάτι;" Γιατί μπορεί να σου προτείνουν κάτι καλύτερο από αυτό που είχες στο μυαλό σου, μπορεί και όχι. Οπότε δεν βοηθάει κάπου το να σε ρωτάνε αν έχεις κανονίσει, μου φαίνεται πολύ πιεστικό, σαν ότι αν πεις πως δεν έχεις κανονίσει κάτι πρέπει να δεχτείς. Ούτε μπορείς να πεις προφανώς "έχω κάτι στο μυαλό μου αλλά πες μου τι σκέφτεσαι κ θα σου πω" γιατί φαίνεται σαν "αν δεν έχω κάτι καλύτερο να κάνω θα βρεθούμε!" (Προφανώς αναφέρομαι σε μια παράσταση/ταινία που δεν τους ενδιαφέρει, αλλιώς προφανώς προτείνεις να πάτε μαζί) Τέλος πάντων σε αυτή τη θέση έχω να βρεθώ από όταν ήμουν ζευγαράκι με τον άντρα μου που πηγαίναμε όντως σε παραστάσεις κλπ, τώρα κάτι το μωρό κάτι ο κορωνοϊος δεν τυχαίνουν τέτοια διλήμματα!

Link to comment
Share on other sites

Ή κατι που μου ήρθε τώρα (γιατί τα έχω ξεχάσει τώρα με τις καραντίνες), μπορεί να είχες στο νου σου ας πούμε να κανονίσεις με άλλους φίλους που έχεις ξερω'γω πιο πολύ καιρό να τους δεις, αλλά αν δεν ακούσεις την πρόταση να μην ξερεις τι να πεις γιατί μπορεί να είναι καλό και να το προτιμήσεις αλλά μπορεί να είναι και ένας απλός καφές κι επειδή τα είπατε πρόσφατα να προτιμάς να δεις κάποιον άλλο που έχεις πιο πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , little lamb είπε:

Ή κατι που μου ήρθε τώρα (γιατί τα έχω ξεχάσει τώρα με τις καραντίνες), μπορεί να είχες στο νου σου ας πούμε να κανονίσεις με άλλους φίλους που έχεις ξερω'γω πιο πολύ καιρό να τους δεις, αλλά αν δεν ακούσεις την πρόταση να μην ξερεις τι να πεις γιατί μπορεί να είναι καλό και να το προτιμήσεις αλλά μπορεί να είναι και ένας απλός καφές κι επειδή τα είπατε πρόσφατα να προτιμάς να δεις κάποιον άλλο που έχεις πιο πολύ καιρό.

οποτε θα φτυσεις τους φιλους που εχεις καιρο να δεις γτ σου προτειναν παρασταση που ηθελες να δεις αλλοι φιλοι:confused:

δ ξερω,ολα αυτα μου ακουγονται πολυ ακυρα.σαν να δυσκολευεις την ζωη σου 

τοσο δυσκολο ειναι να κανονισεις να δεις φιλους στις μερες μας;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ να έχεις κανονίσει με αυτούς που έχεις καιρό και να το ακυρώσεις! Απλά να είχες σκεφτεί να τους δεις. Μπορεί και να μην μπορούσαν εξάλλου. Δεν είπα ότι είναι τόσο δύσκολο γενικά, απλα λέω παραδείγματα για το ότι μου φαίνεται άσχημη η σκέτη ερώτηση "έχεις κανονίσει κάτι;" πριν πεις την ιδέα. Σαν να θες να δεσμεύσεις το ότι ο άλλος μπορεί να δει εσένα και μετά να προτείνεις τι να κάνετε. Εγώ δεν το λέω ποτέ έτσι, λέω ότι έχω την τάδε πρόταση αν δεν έχεις κανονίσει κάτι.

 

Τώρα που λες αν είναι δύσκολο να δεις φίλους, θυμαμαι μια πολύ εκνευριστικη φάση οταν πρωτομετακομισαμε, που λίγο πολύ κάθε σ/κ επιδιώκαμε να καλούμε κάποιους στο νέο σπίτι (καλα κάναμε γιατί μόλις 2 μήνες μετά τη μετακόμιση έσκασε ο κορωνοϊος). Έχει λοιπόν ο άντρας μου έναν κολλητο που του πρότεινε να έρθουν με την κοπέλα του ή να βρεθούμε, δεν θυμάμαι ακριβώς, και απαντούσαν πάντα "θα δούμε, θα ξαναμιλήσουμε" κλπ. Ήμασταν λοιπόν στην αναμονη, δεν προτείναμε σε άλλους, και την Παρασκευή ή και Σάββατο ακόμα έλεγαν ότι τελικά δεν θα μπορέσουν αυτό το σ/κ. Και τότε δεν προλαβαίναμε να κανονίσουμε κάτι με άλλους και ξεμεναμε. Έγινε 2-3 σαββατοκύριακα αυτό κ μετά καλούσα εγώ δικούς μου. Ο άντρας μου βέβαια θεωρεί ότι δεν ήταν κακό που δεν απαντούσαν γρήγορα και ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα, προτείνεις σε αρκετούς και κάποιος θα μπορέσει και αν μπορέσουν πολλοί δεν έγινε και κάτι να συμπέσουν. Που εγώ δεν συμφωνώ αν δεν γνωρίζονται, προτιμώ να αφιερώνουμε χρόνο χωριστα σε κάθε "σετ" καλεσμένων, εκτός αν πιστεύουμε ότι θα κολλήσουν αρκετά μεταξύ τους που δεν είναι πάντα εύκολο και πιθανό.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Ε δεν το λες έτσι. Θα πεις μίλησα με την Μαρία πχ και είπαμε το ΣΚ να πάμε για κάνα φαγάκι όλοι μαζί. Ή, μας κάλεσε η μαμά μου για Πάσχα και εφόσον δεν έχουμε κανονίσει κάτι άλλο, της είπα ότι λογικά θα πάμε. 

Πονηρο θηλυκό κατεργαρα γυναίκα :-P

 

 

3 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Απαντάς διπλωματικά του στυλ "Έχετε κάτι να προτείνετε?/τι σκεφτόσασταν για το Σάββατο?/τι λέγατε για το Σάββατο? " χωρίς ναι ή όχι. Αφού ακούσεις την πρόταση απαντάς! :D

Και τους εχεις για χαζους εσυ :P

 

 

1 hour ago, vicky86 είπε:

οποτε θα φτυσεις τους φιλους που εχεις καιρο να δεις γτ σου προτειναν παρασταση που ηθελες να δεις αλλοι φιλοι:confused:

δ ξερω,ολα αυτα μου ακουγονται πολυ ακυρα.σαν να δυσκολευεις την ζωη σου 

τοσο δυσκολο ειναι να κανονισεις να δεις φιλους στις μερες μας;

Ελα ντε :(

 

Κι εμένα ολη αυτή η συζήτηση μου έρχεται κάπως... Σου προτείνουν, λες ναι η όχι... Πόσο δυσκολο ειναι τελικά? Είτε είναι φίλοι είτε απλώς μια παρέα που δεν είστε κ κολλητοί... Εγώ πήρα σήμερα μια φίλη όχι κολλητή εννοώ δεν εχουμε την τρομερή οικειοτητα είχαμε πει θα βρεθουμε μια απο αυτές τις μέρες.

της λέω αυριο μπορείς? Όχι. Το Σάββατο μπορείς? Όχι.Την Κυριακή μπορείς? Ναι. 

Αλλά δεν μπορώ εγωωωω :P

 

όντως αυτή ήταν η κουβέντα μας κι έκλεισε το θέμα. Πάμε για το άλλο ΣΚ :P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτό είναι το θέμα όμως, ότι πολλοί δεν λένε ναι ή όχι, σε έχουν στο περίμενε, τελικά λένε όχι την τελευταία στιγμή και χανεις την ευκαιρία να δεις άλλους (first world problems προ κορωνοϊου :-P )

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , little lamb είπε:

Ε αυτό είναι το θέμα όμως, ότι πολλοί δεν λένε ναι ή όχι, σε έχουν στο περίμενε, τελικά λένε όχι την τελευταία στιγμή και χανεις την ευκαιρία να δεις άλλους (first world problems προ κορωνοϊου :-P )

Μα ποια ειναι η τελευταία στιγμή? Που ρωτάς την πεμπτη για το επόμενο 3ημερο? Πόσο νωρίς να κανονίσεις να δεις κάποιον? 

Και μια μέρα πριν μια χαρά είναι... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , diane2020 είπε:

Μα ποια ειναι η τελευταία στιγμή? Που ρωτάς την πεμπτη για το επόμενο 3ημερο? Πόσο νωρίς να κανονίσεις να δεις κάποιον? 

Και μια μέρα πριν μια χαρά είναι... 

 

Μα αν έχετε πει ας πούμε ότι ίσως βρεθείτε Κυριακή και σου πει Σάββατο απόγευμα ότι τελικά δεν μπορεί, δύσκολα βρίσκεις άλλον ελεύθερο για την Κυριακή. Τέλος πάντων, δεν είναι τόσο σημαντικό. Απλά όταν είπα πριν ότι μπορεί να "συγκρίνω" κάποιες πιθανές εξόδους για να διαλέξω είπατε οι περισσότερες ότι δεν έχω δίκιο. Τώρα που λέω ότι κάποιοι μας αφήνουν στο περίμενε -πιθανότατα γιατί κι εκείνοι θέλουν να δουν μήπως τους προκύψει κάτι καλύτερο- λέτε δεν είναι κακό!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...