Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Super.mum είπε:

Δεν ξέρω τι θα έκανα αν δούλευα. Ίσως είχα και εγώ νταντά .. η τουλάχιστον κάποια κοπέλα που ξέρω και προσέχει παιδάκια και τα αγαπάει. Σαν δεύτερη λύση θα είχα τον παιδικο και σαν Τρίτη την γιαγιά .. είναι βέβαια και στην γιαγιά όπως είπαμε παραπάνω αλλά στην δικιά μου περίπτωση η γιαγιά θα ήταν η τελευταία μου λύση 

Το πρόβλημα είναι μετά τα 3 πιστεύω. Αν δεν είναι το παιδί να πάει νηπιαγωγειο όπως εμείς μετά τα 3,5 σίγουρα χρειαχεται κάτι διαφορετικό. εγω δλδ είμαι χαρούμενη γενικα που γεννήθηκε νωρίτερα κ πρόλαβε τη χρονιά για να πάει νηπιαγωγειο, γιατί ούτως ή άλλως φέτος θα ήταν καλύτερο να είναι σχολείο. απλώς λόγω τξς συγκυρίας κ αφού δεν υπάρχει κανονικότητα, δεν μου αρέσει η ιδέα να πάει τώρα σχολείο κ αυτές τος συνθήκες. πιστεύω ότι θα μας αναστατώσει κ θα δημιουργήσει προβλήματα παρα θα προσφέρει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Ακόμα και σε στυλ παιχνιδιού το αντιλαμβάνεται έτσι? 

 

Παντα σαν παιχνιδι το κανουμε και ξενερωνει. Λεει «τωρα παιζουμε,δεν κανουμε μαθημα». Η μονη περιπτωση που δεχτηκε λιγο ηταν οταν παρατηρουσαμε πινακιδες απο οχηματα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , annoulen είπε:

Πραγματικά δεν νομίζω το παιδάκι που πήγε παιδικό σταθμό να στραβοκοιτάξει το άλλο παιδάκι που δεν πήγε παιδικό σταθμό :smile:.  Το λέω χαριτολογώντας, γιατί αυτό θα με ένοιαζε βασικά. 

οι εκπαιδευτικοί εννοώ. αν θεωρούν ότι το παιδί είναι ελλιπώς προετοιμασμένο κ δημιουργεί πρόβλημα. γιατί υποτίθεται ότι είναι δίκη τους δουλειά να τα προσαρμόσουν, αλλά αν ο κανόνας είναι να είναι όλα έτοιμα για σχολείο κι εμείς η εξαίρεση, προφανώς θα χτυπάει άσχημα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

οι εκπαιδευτικοί εννοώ. αν θεωρούν ότι το παιδί είναι ελλιπώς προετοιμασμένο κ δημιουργεί πρόβλημα. γιατί υποτίθεται ότι είναι δίκη τους δουλειά να τα προσαρμόσουν, αλλά αν ο κανόνας είναι να είναι όλα έτοιμα για σχολείο κι εμείς η εξαίρεση, προφανώς θα χτυπάει άσχημα. 

 

A,  κ εγώ εγραψα κατεβατό για τους γονείς, σόρρυ :oops:

 

Κοίτα κ εγώ θα είχα τον προβληματισμό τον δικό σου, ειλικρινά, όσο και "μη λογικό" κ αν ακούγεται αυτό. Σίγουρα δεν είναι ο κανόνας και ούτε εσείς θα είστε η εξαίρεση, αλλά είναι αναλόγως και τη δασκάλα. Πόσο όρεξη έχει, πόσο ευέλικτη είναι, πόσο αγαπάει τη δουλειά της κτλ κτλ. 

 

Μία όχι τόσο "ορεξάτη" δασκάλα/νηπιαγωγός θα έχει θέμα πάντως και με τα παιδάκια που έχουν πάει παιδικό σταθμό πριν, με αυτά που είναι πιο ζωηρά π.χ.

Δυστυχώς είναι γεγονός. Τουλάχιστον σε εμένα μου έχει συμβεί, και σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο μάλιστα.  

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 55 λεπτά , annoulen είπε:

 

Πραγματικά δεν νομίζω το παιδάκι που πήγε παιδικό σταθμό να στραβοκοιτάξει το άλλο παιδάκι που δεν πήγε παιδικό σταθμό :smile:.  Το λέω χαριτολογώντας, γιατί αυτό θα με ένοιαζε βασικά. 

 

Τώρα, εάν αναφέρεσαι στους γονείς (που μάλλον εκεί αναφέρεσαι), απλώς να σκεφτείς ότι υπάρχουν πολλά "στρατόπεδα" γονιών σε όλα τα σχολεία :

- γονείς που τα έστελναν παιδικό Vs γονείς που δεν τα έστελναν

- εργαζόμενες μητέρες Vs μη εργαζόμενες μητέρες

- γονείς που τους αρέσει η δασκάλα Vs γονείς που δεν τους αρέσει η δασκάλα

- γονείς παιδιών που τσακώνονται Vs γονείς παιδιών που δεν τσακώνονται,

- γονείς που ασχολούνται με τα κοινά του σχολείου Vs γονείς που δεν ασχολούνται καθόλου

κ.ο.κ. 

 

Εδώ παλαιότερα μου είχε πει μία μητέρα (που δεν εργάζονταν αλλά έψαχνε για δουλειά), ότι, εφ΄ όσον έχω τους γονείς μου για την παραλαβή των παιδιών (άσχετα εάν η μητέρα μου μπαινόβγαινε τότε στο νοσοκομείο, αλλά οκ εκείνη δεν το ήξερε), να αποσύρω την αίτηση για το ολοήμερο για να μην κρατάω τη θέση ενός άλλου παιδιού γιατί εκείνη, λέει, δεν μπορούσε να ψάξει για δουλειά (έχοντας το παιδί στο σπίτι το μεσημέρι) και εμμέσως πλην σαφώς "της έτρωγα" τη θέση.....  Παλιά αυτό, γιατί τώρα δεν υπάρχει περιορισμός στα ολοήμερα. Δλδ δες κ εδώ στραβοκοίταγμα, ένα άλλο "στρατόπεδο" : εργαζόμενη μητέρα που έχει το παιδί στο ολοήμερο (εγώ δλδ) Vs μη εργαζόμενη μητέρα που θέλει να έχει το παιδί στο ολοήμερο για τους λόγους της ....  Τη στραβοκοίταξα κ εγώ, με στραβοκοίταξε κ εκείνη και όλα καλά :-D:-D

 

Προχωράς και αναλόγως στεναχωριέσαι ή δεν στεναχωριέσαι εάν σε στραβοκοιτάξουν ή όχι, εάν θα ενταχθείς κ εσύ κάπου ή όχι..... 

 

 

Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει δεν της είπες; Ναι εκεί ήταν το θέμα που δεν μπορούσε να ψάξει δουλειά..το μεσημέρι..

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, irin είπε:

Παντα σαν παιχνιδι το κανουμε και ξενερωνει. Λεει «τωρα παιζουμε,δεν κανουμε μαθημα». Η μονη περιπτωση που δεχτηκε λιγο ηταν οταν παρατηρουσαμε πινακιδες απο οχηματα. 

Πολύ καλή ιδέα αυτή! Δεν την είχα σκεφτεί. Αν δεν δέχεται είναι δύσκολο. Πάντως στα προνήπια θα παρακινηθει, κάνουν ωραία πράγματα με παιχνιδιάρικο τρόπο, και είναι ένα σύνολο, δεν είναι μεμονωμένο "μάθημα". 

 

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

αλλά αν ο κανόνας είναι να είναι όλα έτοιμα για σχολείο κι εμείς η εξαίρεση, προφανώς θα χτυπάει άσχημα. 

Όσο άσχημα και να χτυπήσει όταν σου συμβαίνει προσπαθείς να το αντιμετωπίσεις. Δεν αντιδρούν όλα τα παιδιά το ίδιο. Αλλά προσαρμόζονται εύκολα κι ας μην έχουν πάει παιδικό. Αλλά θέλουν χρόνο. Η νηπιαγωγός προφανώς και πρέπει να βοηθήσει το παιδί στην προσαρμογή σε συνεργασία με τους γονείς βέβαια. Δεν γίνεται να ακολουθούν άλλη γραμμή οι γονείς και άλλη η δασκάλα. Αλλά αυτά βλέπονται σε δεύτερο χρόνο.

 

Πιθανότατα το παιδί να σε εκπλήξει. Να ξετρελαθει που θα έχει τόσα παιχνίδια γύρω του και παιδάκια. Οι κανόνες δεν είναι τόσο φοβεροί όσο νομίζουμε και ακολουθούνται συνήθως από την πλειονότητα των παιδιών. 

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ κομμάτι κομμάτι (μιλάω για δημόσιο νηπιαγωγείο)...

 

On 24/8/2021 at 8:12 ΠΜ, Έσπερος είπε:

Επανέρχομαι τώρα που πλησιάζει ο καιρός με πολλές απορίες!! 

 

Εχετε να προτείνετε βιβλία για την προσαρμογή; Έχουμε τον Τιμο αλλά δεν με καλύπτει ιδιαίτερα. Είδα από βιβλίο προτάσεις ένα Πικο και Λολα, θα το ψάξω. Κάτι άλλο; Κάτι ρεαλιστικό που να δείχνει ακριβώς πώς είναι το σχολείο, όχι απλα ότι πάνε για να παίξουν. 

 

Εκτος από βιβλίο υπάρχει κάποιο παιδικό σχετικό; δεν έχω ιδέα από παιδικά. καμία Πεπα ίσως; 

 

Αν και πήγαινε παιδικό η κόρη μου, νηπιαγωγείο (όχι προνήπιο) πήγε σε άλλο σχολείο (χωρίς προηγούμενους συμμαθητές) και το είχα και εγώ λίγο άγχος το πως θα της έρθει. Είχαμε διαβάσει ένα βιβλίο που είχε απλοποιημένη τη προετοιμασίας μιας γιορτής νηπιαγωγείου (με ηχητικό γέλια και χαρούμενες φωνές παιδιών). Τίποτα το ιδιαίτερο, της άφησε απλά μια θετική αίσθηση. Το κυριότερο που βοήθησε είναι ότι επισκεφθήκαμε το σχολείο και γνωρίσαμε τη δασκάλα πριν την έναρξη. Μια φορά τον Ιούνιο (για την εγγραφή, όπου μίλησε με το παιδί και του έδωσε μια ζωγραφιά) και λίγες ημέρες πριν την έναρξη (όπου πήγαμε ένα μικρό γλαστράκι για το καλό και μίλησε για λίγο με το παιδί - με πολύ ενθουσιασμό αλλά και με σκοπό να το κάνει να νιώσει ασφάλεια). 

 

On 24/8/2021 at 8:12 ΠΜ, Έσπερος είπε:

 

Σχετικα με τα πράγματα: το κολατσιό το βάζετε μέσα στο τσαντάκι τους ή σε άλλο τσαντάκι; θα παίρνει και κάποιο φρούτο μαζί, αρα θέλω καλύτερα ισοθερμικο. Οπότε θα έχει δυο τσαντάκια; μήπως υπάρχει κάποιο φαγητοδοχείο με ενσωματωμένη θήκη για να μπαίνει η παγοκυστη; τα παγούρια τους τα έχουν έξω κ πίνουν όποτε θέλουν; ή τα αφήνουν στην τσάντα; 

 

Εμάς είχε ψυγείο το σχολείο και αν έδινες κάτι σχετικό το έβαζε εκεί η νηπιαγωγός μέχρι την ώρα του κολατσιού (πχ γιαούρτι με φρούτα, τυρί κλπ). Εμείς είχαμε μια κλασική τσάντα νηπιαγωγείου που είχε μέσα μια αλλαξιά ρούχα, ένα απλό πλαστικό φαγητοδοχείο, πετσέτα φαγητού και εξωτερική θήκη για το νερό. Το νερό το έχουν όπου θέλουν μαζί τους και πίνουν όποτε θέλουν (σε εμάς τουλάχιστόν). Επιπλέον μαζί τους είχαν τουλάχιστον 4 καθαρές μάσκες, σακουλάκι για τις χρησιμοποιημένες, αντισηπτικά μαντηλάκια ή υγρό, τη βεβαίωση του σελφ τεστ, χαρτομάντηλα. Υποθέτω ότι αν μένει ολοήμερο, τότε ναι, θέλεις φαγητοδοχείο ξεχωριστό για αποφυγή ατυχημάτων.

 

On 24/8/2021 at 8:12 ΠΜ, Έσπερος είπε:

 

Σχετικα με τις δεξιότητες: κάνουμε κάποια δουλειά με το ψαλιδάκι, απλώς όμως κόβει ευθεία και συνήθως με δική μου βοήθεια. Στη ζωγραφική έχει μείνει πολύ πίσω. Ξέρει πώς να κρατήσει σωστά αν του το πεις αλλά μιυ λέει ότι θέλει να το κρατάει λάθος. Προσπαθει αν του πεις να ζωγραφίσει στο περίγραμμα, αλλά μόλις του φύγει η γραμμή απογοητεύεται κ το μουντζουρώνει όλο κ βασικά δεν κάνει καμία προσπάθεια να σχεδιάσει κάτι. απλώς βάφει. Εγω ζωγραφίζω χάλια, δεν μπορώ να του δείξω κάτι. Η νταντά έκανε καταπληκτικές ζωγραφιές, αλλά δεν έχει παρακινηθει ιδιαίτερα κ είχε περάσει κι ένα διάστημα που δεν ήθελε καθολου τους μαρκαδόρους κι έτσι έμεινε πολύ πίσω. από άλλες χειροτεχνίες, έχει κάνει διαφορα με την νταντά με δική του μικρή συμμετοχή πχ να κολλαει κάτι. Γενικα όταν κάνουν τέτοιες εργασίες, πώς ακριβώς δουλεύει το σύστημα; Γενικα πώς κυλάει η μέρα; έχω δει ότι υπάρχει ωρολόγιο αλλά δεν ξέρω αν το τηρούν ακριβώς γιατί το λέει κιόλας ότι υπάρχει ευελιξία. Υποτίθεται ότι τέτοιες δραστηριότητες εντάσσονται στη θεματική που δουλεύουν; και τι γίνεται με τα παιδιά που δεν μπορούν να κάνουν κάτι; 

 

Δουλεύουν κάθε μέρα και από κάτι. Πότε ψαλίδι, πότε πλαστελίνες, πότε κόλλες, πότε ζωγραφική και σε συνδυασμό με άλλα θέματα. Πχ δουλεύουν τον αριθμό πέντε και πρέπει σε φωτοτυπία να ζωγραφίσουν τον αριθμό. Δουλεύουν το γράμμα "β" και πρέπει να ζωγραφίσουν τις εικόνες που έχουν σχέδια λέξεων που αρχίζουν από το γράμμα αυτό. Ή πρέπει να το φτιαξουν με πλαστελίνη. Έχουν πρόγραμμα κανονικό πάντως και το τηρούν. Εμάς μας είχε πει να μη μπαίνουμε σε διαδικασία σύγκρισης δεξιοτήτων, διαφέρουν όλα μεταξύ τους και δεν έχει νόημα. Αν έβλεπε εκείνη κάτι σημαντικό, το ανέφερε κατευθείαν στο γονιό.

 

On 24/8/2021 at 8:12 ΠΜ, Έσπερος είπε:

 

Σχετικα με τα ρούχα έχω έισης θέμα ότι δεν συνεργάζεται να μάθει να τα βάζει κ να τα βγάζει. ξέρει ότι στο σχοκειο αν χρειαστεί θα το κάνει μόνος του, αλλά δεν θέλει να ντυθεί στο σπίτι. να κατεβάσει τα ρούχα για την τουαλέτα το κάνει με πολλή πίεση, αλλά τα υπόλοιπα όχι. γελάει κ λέει ότι δεν μπορεί αλλά στο σχολείο θα μπορεί. τι να κάνω, να τον αφήνω κ να φεύγω μέχρι να ζοριστεί; 

Αναμένεται να ανεβάζει-κατεβάζει μόνος του τα ρούχα του. Θα το κάνει μια χαρά, είμαι σίγουρη. Απλά με εμάς "χαιδεύονται". Και στο λέω που η δική μου 6,5 χρονών γαϊδάρα μου ζητάει να της φορέσω τα παπούτσια "γιατί δεεεεε μπορείιιιιι...". Αν της πω φύγαμε τώρα για να δει φίλη της, τα έχει φορέσει μόνη της πριν τελειώσω τη λέξη "φίλη". :roll:

 

On 24/8/2021 at 8:12 ΠΜ, Έσπερος είπε:

 

Στο σχολείο τα αγοράκια φοράνε σορτς όταν έχει ζέστη; Μου είπαν να πάρω μπαλώματα για τα παντελόνια γιατί φθείρονται τα γόνατα, πιστεύετε ότι είναι αναγκαίο; 

 

Για αυτό δεν ξέρω. Εμένα αν και κυλιόταν στα πατώματα, γόνατα δεν έγδαρε ποτέ ούτε χρειάστηκε μπαλώματα. Αλλά της έκοψε στον παιδικό με ψαλίδι το καλσόν ένας συμμαθητής της (φρίκη). Φυσικά και φοράνε αγόρια/κορίτσια σόρτς.

 

On 24/8/2021 at 8:12 ΠΜ, Έσπερος είπε:

Για το πώς θα κάνει παρέα με τα παιδάκια, τι να τιυ πω; δεν είναι ο τύπος που θα κάτσει μόνος του να πιάσει κουβέντα. μπορεί να είναι κοντά κ απλώς να κοιτάει τι κάνουν. αλλά τα παιδάκια εδώ θα γνωρίζονται από τους παιδικούς σταθμούς, δεν ξέρω πόσα είναι που δεν έχουν ξαναπάει και δεν θα ξέρουν κανέναν. Τι να του πω ότι θα κάνει την πρώτη μέρα; 

 

Τίποτα δε χρειάζεται να κάνει. Η δασκάλα θα τα βάλει σε ομάδες 4 ατόμων, που θα τηρήσουν μέχρι το τέλος της χρονιάς. Με τους νέους του φίλους θα παίζει, θα μιλάει, θα κάνουν αστεία και η δασκάλα θα τους μάθει ένα σωρό καινούρια και διασκεδαστικά πράγματα. Μέχρι εκεί του λες και αρκεί.

 

 

Γενικά, μη παραμιλάτε για το νέο σχολείο γιατί μπορεί να τον αγχώσετε άθελά σας. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Πιθανότατα το παιδί να σε εκπλήξει. Να ξετρελαθει που θα έχει τόσα παιχνίδια γύρω του και παιδάκια. Οι κανόνες δεν είναι τόσο φοβεροί όσο νομίζουμε και ακολουθούνται συνήθως από την πλειονότητα των παιδιών. 

ναι αυτό το θυμάμαι κι από άλλη συζήτηση. μου κάνει εντύωση βέβαια γιατί επηρεάζομαι από τη συμπεριφορά των δικών μου μαθητών, αλλά για να το λένε όλες οι κοπέλες, υποθέτω θα ισχύει. 

 

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Η νηπιαγωγός προφανώς και πρέπει να βοηθήσει το παιδί στην προσαρμογή σε συνεργασία με τους γονείς βέβαια. Δεν γίνεται να ακολουθούν άλλη γραμμή οι γονείς και άλλη η δασκάλα. Αλλά αυτά βλέπονται σε δεύτερο χρόνο.

η προϊσταμένη (δεν γνωρίζω αν έρχετα κ άλλη δασκάλα) είναι μεγάλη, μάλλον κοντά στη σύνταξη. αυτό έχει το καλό της εμπειρίας, αλλά κατάλαβα κι ότι είναι της παλιάς σχολής, ότι όλα τα παιιδά προσαρμόζονται (αυτό το στιλ ότι εντάξει θα κλα΄ψουν λίγο και μετά θα συνηθίσουν, χωρίς να εμβαθύνουμε ιδιαίτερα). Μου είπε ότι προβλέπεται προσαρμοσμένη προσέλευσ και παραμονή ανάλογα με τις ανάγκες άρα δεν σκοπεύει να την εφαρμόσει εξαρχής προληπτικά απ ό,τι κατάλαβα. Το ότι είναι έμπειρη δίνει την ασφάλεια ότι θα ξέρει να χειρίζεται καταστάσεις. από την άλλη επειδή ξέρω κ από τους παλιούς συναδέλφους ότι είναι συνήθως πολύ συντηρητικοί στο μάθημα, φοβάμαι ότι θα τους κάνει παλιομοδίτικα πράγματα αλλά τι να κάνουμε. ει΄ναι δευτερεύον σε σχέση με όσα άλλα με ανησυχούν. κι εκείνη με κοίταξε με έκπληξη όταν της είπα ότι δεν έχει πάει σχολείο, γιατί είχα πει πριν ότι είμαστε συνάδελφοι και απορούσε με ποιον ήταν τόσο καιρό. δεν έκανε σχόλιο, απλώς είχε έκπληξη. 

 

πρίν από 35 λεπτά , vtgian είπε:

Γενικά, μη παραμιλάτε για το νέο σχολείο γιατί μπορεί να τον αγχώσετε άθελά σας. 

 

δεν μιλάμε πολύ, σίγουρα δεν μιλάμε παραπάνω από όσο χρειάζεται, ίσως και να μιλάμε λιγότερο. έτσι κι αλλιώς το σχολείο του ήταν οικείο σαν έννοια επιεδη το γνωρίζει από εμάς, έχει δει και πολύ webex το κακόμοιρο κι έχει και μια στρεβλή εικόνα του τι είνια μάθημα! δεν ξέρω κιόλας τι ακριβώς να του πω, γι αυτό δεν  μιλάω πολύ. έχουμε πει γενικά ότι θα έχει παιδάκια και δασκάλα και θα μαθουν πολλά πράγματα και θα κάνουν πλαστελίνες κ ζωγραφική κ παραμύθια κλπ κ θα κάνει φίλους, θα τρώνε την ώρα που θα τους πει η κυρία να φάνε, θα βγουν ε΄ξω στην αυλή των ώρα που θα πει η κυρία κ θα μπουν μέσα όταν πει η κυρία, ότι αν θέλει τσίσα θα ρωτάει την κυρία κ θα πηγαίνει μόνος του, αυτά. 

 

Αυτό με τις ομάδες είναι λόγω covid? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αυτό με τις ομάδες είναι λόγω covid? 

 

Σε ομάδες ήταν πάντα (εμάς είχαν χρώματα) αλλά μέσα στη χρονιά άλλαζε η σύσταση της ομάδας ανάλογα με τις δυνάμεις/αδυναμίες των μελών, που η νηπιαγωγός διακρίνει κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Λόγω covid απαγορεύτηκαν οι αλλαγές - μια ακόμα βλακεία κατά την άποψή μου αφού τα παιδιά έτσι και αλλιώς στην ίδια ελλιπώς αεριζόμενη και μικρή αίθουσα συγχρωτίζονται. Οι τυπικότητες μας μάραναν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 29 λεπτά , vtgian είπε:

 

Σε ομάδες ήταν πάντα (εμάς είχαν χρώματα) αλλά μέσα στη χρονιά άλλαζε η σύσταση της ομάδας ανάλογα με τις δυνάμεις/αδυναμίες των μελών, που η νηπιαγωγός διακρίνει κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Λόγω covid απαγορεύτηκαν οι αλλαγές - μια ακόμα βλακεία κατά την άποψή μου αφού τα παιδιά έτσι και αλλιώς στην ίδια ελλιπώς αεριζόμενη και μικρή αίθουσα συγχρωτίζονται. Οι τυπικότητες μας μάραναν.

Ναι βλακείες αντιγραφή πρωτοκόλλων από το εξωτερικό χωρίς να υπάρχουν άλλες προϋποθεσεις όπως διαφορετικοί χώροι, υπαίθρια μαθήματα, πολλοί παιδαγωγοί. σταθερές ομάδες σε νηπιαγωγεία προκατ ή ισόγεια πολυκατοικίας με ακάλυπτο για αυλή. και μετά απορούμε γιατί έξω τα σχολεία έμειναν περισσότερο ή τελείως ανοιχτά… Ελπίζω να μην ασχολούνται πολύ μ αυτά. στο δικό μας σχολείο ο διευθυντής επιμένει για τα χωριστά διαλείμματα κ κατά τ άλλα τα παιδιά είναι όλη την ώρα κολλημένα με την πιο στενή παρέα τους κ αναμιγνύονται μετά σε λεωφορεία με παιδιά άλλων σχολείων συν τον υπόλοιπο κόσμο που παίρνει κτελ για τα χωρια. τυπικότητες χωρίς ουσια. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

οι εκπαιδευτικοί εννοώ. αν θεωρούν ότι το παιδί είναι ελλιπώς προετοιμασμένο κ δημιουργεί πρόβλημα. γιατί υποτίθεται ότι είναι δίκη τους δουλειά να τα προσαρμόσουν, αλλά αν ο κανόνας είναι να είναι όλα έτοιμα για σχολείο κι εμείς η εξαίρεση, προφανώς θα χτυπάει άσχημα. 

το παιδι δ χρειαζεται να ειναι προετοιμασμενο για το νηπιαγωγειο

εκτος απο βασικη αυτοεξυπηρετηση εμας οι δασκαλες δ ειχαν καμια αλλη απαιτηση

υπαρζουν περιπτωσεις που δ "φαινεται" στο παιδι αν πηγε παιδικο η οχι.παιδακι που πηγε απο μωρο κ ουτε γνωσικα συγκρατησε κτ,ουτε ακολουθει κανονες,που ετσι κ αλλιως στα 3συνεργαζονται λιγοτερο.κ παιδακια που δ πηγαν κ ομως ηταν "δουλεμενα " στο σπιτι κ απο χαρακτηρα ισως πιο συνεργασιμα σε κανονες κλπ.το εχω ζησει ακριβως με τα παιδια μου,κ το ξερω

δ υπαρχει περιπτωση ολα τα αλλα παιδακια να κοβουν τελεια,να κανουν γραμματακια,να τηρουν ολους τους κανονες κ το προγραμμα κ το δικο σου να ξεχωριζει

ουτε φυσικα θα κανει τετοιες διακρισεις η δασκαλα κ ουτε θα επρεπε

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

προσαρμοσμένη προσέλευσ και παραμονή ανάλογα με τις ανάγκες άρα δεν σκοπεύει να την εφαρμόσει εξαρχής προληπτικά απ ό,τι κατάλαβα. 

Αυτό μου είχε πει και η δικιά μας νηπιαγωγός. Πήγε το παιδί πρώτη μέρα σχολείο, έκλαψε τρεις ώρες μέχρι να σχολασουν, σχημάτισε  άσχημη εικόνα και δεν ήθελε μετά να ξαναπάει. Αν είχαμε κάνει εξαρχής την προσαρμογή που ακολουθήσαμε στην συνέχεια πιστεύω θα ηταν πιο εύκολα τα πράγματα. Τέλος πάντως, είναι κάτι που δεν θα το μάθω.  Μάλλον έτσι λειτουργούν τα νηπιαγωγεία αλλά αν πιστεύεις πως ο γιος σου χρειάζεται εξαρχής ομαλη προσαρμογή συζήτησε το ξανά μαζί της. Εύχομαι να ενθουσιαστεί  από την πρώτη μέρα! 

 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

ναι αυτό το θυμάμαι κι από άλλη συζήτηση. μου κάνει εντύωση βέβαια γιατί επηρεάζομαι από τη συμπεριφορά των δικών μου μαθητών,

Κοίταξε τα μικρά παιδάκια "πλάθονται" μαθαίνουν συνεχώς νέα πράγματα, ακολουθούν πιο εύκολα κανόνες από τα μεγαλύτερα. Πχ η μάσκα που σε γονεις φαινεται κάπως τα παιδιά την δέχτηκαν αδιαμαρτύρητα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Αυτό μου είχε πει και η δικιά μας νηπιαγωγός. Πήγε το παιδί πρώτη μέρα σχολείο, έκλαψε τρεις ώρες μέχρι να σχολασουν, σχημάτισε  άσχημη εικόνα και δεν ήθελε μετά να ξαναπάει. Αν είχαμε κάνει εξαρχής την προσαρμογή που ακολουθήσαμε στην συνέχεια πιστεύω θα ηταν πιο εύκολα τα πράγματα. Τέλος πάντως, είναι κάτι που δεν θα το μάθω.  Μάλλον έτσι λειτουργούν τα νηπιαγωγεία αλλά αν πιστεύεις πως ο γιος σου χρειάζεται εξαρχής ομαλη προσαρμογή συζήτησε το ξανά μαζί της. Εύχομαι να ενθουσιαστεί  από την πρώτη μέρα! 

Το θυμάμαι που το ειχες γράψει κι είχα στενοχωρηθεί πολύ. δεν ξέρω αν θα χρειαστεί κάτι, αλλά θα ήμουν πιο ήσυχη αν κάναμε κάτι σταδιακό για τις 2-3 πρώτες μέρες, που να είναι κ προγραμματισμένο για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα στο σχολείο το δικό μου, γιατί οι πρώτες μέρες είναι πάντα δύσκολες λόγω ελλείψεων κλπ. Από το να εχουμε τίποτα δράματα κ να με παίρνουν απρογραμμάτιστα ότι σπαράζει στο κλάμα κ να μην μπορούμε να φύγουμε  να τον πάρουμε, κ μετά να αλλάζει το πρόγραμμα του σχολείου μου τελευταία στιγμή αν οντωσ λείψω, θα προτιμούσα προσαρμογή κι ας μην χρειαζόταν τελικά. αλλά είδα αυτή τη λογική ότι αυτά είναι άγχη των γονέων κ τα παιδιά προσαρμόζονται κλπ, που φαινεσαι εσυ γραφικός αν επιμένεις. Βέβαια έχουν κι ένα δίκιο στα νήπια ότι οι γονείς συνήθως δεν έχουν άλλον για να κάνει την προσαρμογή οπότε δεν τους απασχολεί να το ζητήσουν. Έχω ακούσει πχ από μαμάδες εδώ κ μάλιστα συναδέλφους μου να λενε πόσο άβολο τους φαινόταν που ο δημοτικός παιδικός σταθμός για λίγες μέρες λειτουργεί με σταδιακα αυξανόμενο ωράριο για όλα τα παιδιά. Που είναι άβολο φυσικά αν δεν εχεις συγγενείς να το πάρουν, ομως το πρόβλημα δεν θα έπρεπε να θεωρείται η προσαρμογή, αλλά η απουσθα διευκολύνσεων για τον εργαζόμενο γονέα σε τέτοιες περιπτώσεις. Μάλλον είναι και αυτό ένας λόγος που η κουλτούρα της σταδιακής προσαρμογής δεν είναι εμπεδωμένη. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το θυμάμαι που το ειχες γράψει κι είχα στενοχωρηθεί πολύ. δεν ξέρω αν θα χρειαστεί κάτι, αλλά θα ήμουν πιο ήσυχη αν κάναμε κάτι σταδιακό για τις 2-3 πρώτες μέρες, που να είναι κ προγραμματισμένο για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα στο σχολείο το δικό μου, γιατί οι πρώτες μέρες είναι πάντα δύσκολες λόγω ελλείψεων κλπ. Από το να εχουμε τίποτα δράματα κ να με παίρνουν απρογραμμάτιστα ότι σπαράζει στο κλάμα κ να μην μπορούμε να φύγουμε  να τον πάρουμε, κ μετά να αλλάζει το πρόγραμμα του σχολείου μου τελευταία στιγμή αν οντωσ λείψω, θα προτιμούσα προσαρμογή κι ας μην χρειαζόταν τελικά. αλλά είδα αυτή τη λογική ότι αυτά είναι άγχη των γονέων κ τα παιδιά προσαρμόζονται κλπ, που φαινεσαι εσυ γραφικός αν επιμένεις. Βέβαια έχουν κι ένα δίκιο στα νήπια ότι οι γονείς συνήθως δεν έχουν άλλον για να κάνει την προσαρμογή οπότε δεν τους απασχολεί να το ζητήσουν. Έχω ακούσει πχ από μαμάδες εδώ κ μάλιστα συναδέλφους μου να λενε πόσο άβολο τους φαινόταν που ο δημοτικός παιδικός σταθμός για λίγες μέρες λειτουργεί με σταδιακα αυξανόμενο ωράριο για όλα τα παιδιά. Που είναι άβολο φυσικά αν δεν εχεις συγγενείς να το πάρουν, ομως το πρόβλημα δεν θα έπρεπε να θεωρείται η προσαρμογή, αλλά η απουσθα διευκολύνσεων για τον εργαζόμενο γονέα σε τέτοιες περιπτώσεις. Μάλλον είναι και αυτό ένας λόγος που η κουλτούρα της σταδιακής προσαρμογής δεν είναι εμπεδωμένη. 

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να κανείς ότι πιστεύεις ότι θα χρειαστεί το παιδί σου. Αν εσυ πιστεύεις ότι χρειάζεται αυτή την προσαρμογή για λίγες μέρες να το εφαρμόσετε γιατί εσυ τον ξέρεις καλύτερα από όλους. Εσυ νιώθεις πως μπορεί να φερθεί η τι μπορεί να πάρει στραβά καλύτερα από όλους. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το θυμάμαι που το ειχες γράψει κι είχα στενοχωρηθεί πολύ. δεν ξέρω αν θα χρειαστεί κάτι, αλλά θα ήμουν πιο ήσυχη αν κάναμε κάτι σταδιακό για τις 2-3 πρώτες μέρες, που να είναι κ προγραμματισμένο για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα στο σχολείο το δικό μου, γιατί οι πρώτες μέρες είναι πάντα δύσκολες λόγω ελλείψεων κλπ. Από το να εχουμε τίποτα δράματα κ να με παίρνουν απρογραμμάτιστα ότι σπαράζει στο κλάμα κ να μην μπορούμε να φύγουμε  να τον πάρουμε, κ μετά να αλλάζει το πρόγραμμα του σχολείου μου τελευταία στιγμή αν οντωσ λείψω, θα προτιμούσα προσαρμογή κι ας μην χρειαζόταν τελικά. αλλά είδα αυτή τη λογική ότι αυτά είναι άγχη των γονέων κ τα παιδιά προσαρμόζονται κλπ, που φαινεσαι εσυ γραφικός αν επιμένεις. Βέβαια έχουν κι ένα δίκιο στα νήπια ότι οι γονείς συνήθως δεν έχουν άλλον για να κάνει την προσαρμογή οπότε δεν τους απασχολεί να το ζητήσουν. Έχω ακούσει πχ από μαμάδες εδώ κ μάλιστα συναδέλφους μου να λενε πόσο άβολο τους φαινόταν που ο δημοτικός παιδικός σταθμός για λίγες μέρες λειτουργεί με σταδιακα αυξανόμενο ωράριο για όλα τα παιδιά. Που είναι άβολο φυσικά αν δεν εχεις συγγενείς να το πάρουν, ομως το πρόβλημα δεν θα έπρεπε να θεωρείται η προσαρμογή, αλλά η απουσθα διευκολύνσεων για τον εργαζόμενο γονέα σε τέτοιες περιπτώσεις. Μάλλον είναι και αυτό ένας λόγος που η κουλτούρα της σταδιακής προσαρμογής δεν είναι εμπεδωμένη. 

 

Αυτό μου το είχαν πει και σε εμένα στον παιδικό, ότι οι περισσότεροι γονείς ελλείψει ευελιξίας θέλουν το παιδί από την αρχή να πηγαίνει φουλ ωράριο. Τους τόνιζα ξανά και ξανά, να με πάρουν τηλέφωνο ακόμα και μετά από μισή ώρα αν χρειαστεί να έρθω να την πάρω και κάθε φορά μου ζητούσαν συγνώμη που δεν τα κατάφερναν να την κρατήσουν περισσότερο και με αναστάτωναν.

 

Σχετικά με την προσαρμογή, η δική μας νηπιαγωγός είχε πει ότι θα πάμε κανονικά από την αρχή και αν δει ότι κάτι χρειάζεται αλλαγή θα μας το πει. Τη πρώτη μέρα, το μικρότερο της τάξης (προνήπιο - Δεκέμβριος) είχε πολύ έντονη αντίδραση, αναστατωθήκαμε όλοι, ειδικά όταν είδαμε τη νηπιαγωγό να το παίρνει αγκαλιά με το ζόρι να το πάει μέσα. Αλλά αυτή η γυναίκα είχε το μαγικό τρόπο να μπορεί να ηρεμεί ένα παιδί σε δευτερόλεπτα και το κοριτσάκι από την επόμενη πήγαινε πραγματικά πολύ πολύ χαρούμενο. Και γενικότερα, είχαμε κάποια αρκετά δύσκολα παιδάκια, τα οποία όμως στο θέμα προσέλευσης τα δούλεψε όλα τέλεια χωρίς ανάγκη αλλαγής ωραρίου. Μιλάω για παλιά καραβάνα νηπιαγωγό, με μεγάλη αγάπη στο επάγγελμά της. Εύχομαι να έχετε παρόμοια! Κάθε παιδάκι δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Το θυμάμαι που το ειχες γράψει κι είχα στενοχωρηθεί πολύ. δεν ξέρω αν θα χρειαστεί κάτι, αλλά θα ήμουν πιο ήσυχη αν κάναμε κάτι σταδιακό για τις 2-3 πρώτες μέρες, που να είναι κ προγραμματισμένο για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα στο σχολείο το δικό μου, γιατί οι πρώτες μέρες είναι πάντα δύσκολες λόγω ελλείψεων κλπ. Από το να εχουμε τίποτα δράματα κ να με παίρνουν απρογραμμάτιστα ότι σπαράζει στο κλάμα κ να μην μπορούμε να φύγουμε  να τον πάρουμε, κ μετά να αλλάζει το πρόγραμμα του σχολείου μου τελευταία στιγμή αν οντωσ λείψω, θα προτιμούσα προσαρμογή κι ας μην χρειαζόταν τελικά. αλλά είδα αυτή τη λογική ότι αυτά είναι άγχη των γονέων κ τα παιδιά προσαρμόζονται κλπ, που φαινεσαι εσυ γραφικός αν επιμένεις. Βέβαια έχουν κι ένα δίκιο στα νήπια ότι οι γονείς συνήθως δεν έχουν άλλον για να κάνει την προσαρμογή οπότε δεν τους απασχολεί να το ζητήσουν. Έχω ακούσει πχ από μαμάδες εδώ κ μάλιστα συναδέλφους μου να λενε πόσο άβολο τους φαινόταν που ο δημοτικός παιδικός σταθμός για λίγες μέρες λειτουργεί με σταδιακα αυξανόμενο ωράριο για όλα τα παιδιά. Που είναι άβολο φυσικά αν δεν εχεις συγγενείς να το πάρουν, ομως το πρόβλημα δεν θα έπρεπε να θεωρείται η προσαρμογή, αλλά η απουσθα διευκολύνσεων για τον εργαζόμενο γονέα σε τέτοιες περιπτώσεις. Μάλλον είναι και αυτό ένας λόγος που η κουλτούρα της σταδιακής προσαρμογής δεν είναι εμπεδωμένη. 

Είχα ζητήσει να με πάρουν τηλεφωνο αλλά δεν πήραν. Γενικά ισχύει αυτό που λες, δηλ δεν ειδοποιούν αν δεν είναι μεγάλη ανάγκη, μάλλον για να μην αναστατώσουν το πρόγραμμα του γονιού. Αλλά εγώ δεν δούλευα τότε και ήλπιζα πως αν ήταν τόσο άσχημα τα πράγματα θα με ειδοποιούσαν. Τέλος πάντως. 

 

Πάντως αν πιστεύεις πως το παιδί χρειάζεται ομαλή προσαρμογή εξαρχής, συζήτησε το με την νηπιαγωγό. Έχεις δίκιο να σκέφτεσαι και το πρόγραμμα του σχολείου σου, οπότε κάπως πρέπει να το δείτε ή να κανονίσεις κάτι με την  κοπέλα που τον κρατά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Είχα ζητήσει να με πάρουν τηλεφωνο αλλά δεν πήραν. Γενικά ισχύει αυτό που λες, δηλ δεν ειδοποιούν αν δεν είναι μεγάλη ανάγκη, μάλλον για να μην αναστατώσουν το πρόγραμμα του γονιού. Αλλά εγώ δεν δούλευα τότε και ήλπιζα πως αν ήταν τόσο άσχημα τα πράγματα θα με ειδοποιούσαν. Τέλος πάντως. 

 

Πάντως αν πιστεύεις πως το παιδί χρειάζεται ομαλή προσαρμογή εξαρχής, συζήτησε το με την νηπιαγωγό. Έχεις δίκιο να σκέφτεσαι και το πρόγραμμα του σχολείου σου, οπότε κάπως πρέπει να το δείτε ή να κανονίσεις κάτι με την  κοπέλα που τον κρατά. 

Τι εννοείς ; Ήταν πολύ χάλια τα πράγματα το παιδί έκλεγε και δεν σε πήραν ; 

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος σου @Έσπερος  πως αισθάνεται για το σχολείο?  Τσαντουλα έχει διαλέξει?  Δείχνει ενθουσιασμό? 

πρίν από 4 λεπτά , Super.mum είπε:

Τι εννοείς ; Ήταν πολύ χάλια τα πράγματα το παιδί έκλεγε και δεν σε πήραν 

Το ωράριο την πρώτη μέρα ήταν  8:00 με 11:00. Έκλαιγε με το που τον άφησα μέχρι να τον πάρω. Ό,τι κι αν του έδινε η δασκάλα δεν έπιανε, ό,τι κι αν του έλεγε δεν άκουγε, δεν συμμετείχε, περιφερόταν και έκλαιγε. 

Δεν με πήρε κάνεις τηλέφωνο ενώ το είχα ζήτησει! Ήμουν πολύ στεναχωρημένη για αυτή την κακή αρχή τότε. Εννοείται πως μετά δεν ήθελε καν να μπει μέσα στην τάξη. Ήταν ο μικρότερος της τάξης τότε, γεννημένος Δεκέμβρη και καθόλου έτοιμος από οτι φάνηκε. Το δουλέψαμε πολύ, με πολύ αργά βήματα σε συνεργασία με την δασκάλα για να καταφέρει να προσαρμοστεί πλήρως, να τρώει, να κάνει εργασίες, να συμμετέχει, να παίζει στο διάλειμμα κτλ. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

γιος σου @Έσπερος  πως αισθάνεται για το σχολείο?  Τσαντουλα έχει διαλέξει?  Δείχνει ενθουσιασμό? 

Γενικα μιλάει με χαρά για το σχολείο εδώ κ μήνες. Τσάντα δεν έχουμε πάρει ακόμα, δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να περιμενω οδηγίες ή αν είναι όλες ίδιες. Το να διαλέξει δεν το είχα σκεφτεί. Γιατί θέλω να βρει μια καλή ο άντρας μου με προδιαγραφές από το ιντερνετ. 

πρίν από 28 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Πάντως αν πιστεύεις πως το παιδί χρειάζεται ομαλή προσαρμογή εξαρχής, συζήτησε το με την νηπιαγωγό. Έχεις δίκιο να σκέφτεσαι και το πρόγραμμα του σχολείου σου, οπότε κάπως πρέπει να το δείτε ή να κανονίσεις κάτι με την  κοπέλα που τον κρατά. 

Η κοπέλα δουλεύει πλέον αλλού, δεν έχω πολλή ευελιξία. Γι αυτό θέλω να ξέρω. Θα κάνουμε μια βόλτα ακόμα πριν από τον αγιασμό για να βολιδοσκοπήσω. Καταλαβεινω ότι κι οι νηπιαγωγοί έχουν δίκιο από την πλευρά τους, αν είναι μια με 20 παιδιά δεν μπορεί κάθε λίγο να ανοιγοκλείνει πόρτες κατά πώς βολεύει τον κάθε γονιό κ ταυτόχρονα να ασχολείται με την προσαρμογή των υπολοίπων. αυτά θέλουν περισσότερο κόσμο διαθέσιμο. Θα δω όμως, αν ας πούμε είναι κι ένας την πρώτη μέρα μέχρι τις 11, θα δούμε πώς θα πάει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

Γενικα μιλάει με χαρά για το σχολείο εδώ κ μήνες. Τσάντα δεν έχουμε πάρει ακόμα, δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να περιμενω οδηγίες ή αν είναι όλες ίδιες. Το να διαλέξει δεν το είχα σκεφτεί. Γιατί θέλω να βρει μια καλή ο άντρας μου με προδιαγραφές από το ιντερνετ. 

Τι προδιαγραφες καλε; Πηγαινετε μαζι του σε ενα μαγαζι και δειτε τσαντες νηπιαγωγειου. Ολες παρομοιες ειναι. Το μονο που αλλαζει ειναι αν θα εχει ροδακια ή οχι. Αν ειναι ισογειο καλυτερα με ροδακια. Αν οχι,χωρις. 
να διαλεξει μονος του σχεδιο,ηρωες κλπ. Σου φαινεται χαζο αλλα τα παιδια εχουν αποψη. 
και να διαλεξει και παγουρακι και ταπερ κλπ. Κι ας δωσετε συνολικα και 5-10€ παραπανω απ’οτι αν τα περνατε online. Θα εχει τη χαρα να διαλεξει εκεινος!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , irin είπε:

Τι προδιαγραφες καλε; Πηγαινετε μαζι του σε ενα μαγαζι και δειτε τσαντες νηπιαγωγειου. Ολες παρομοιες ειναι. Το μονο που αλλαζει ειναι αν θα εχει ροδακια ή οχι. Αν ειναι ισογειο καλυτερα με ροδακια. Αν οχι,χωρις. 
να διαλεξει μονος του σχεδιο,ηρωες κλπ. Σου φαινεται χαζο αλλα τα παιδια εχουν αποψη. 
και να διαλεξει και παγουρακι και ταπερ κλπ. Κι ας δωσετε συνολικα και 5-10€ παραπανω απ’οτι αν τα περνατε online. Θα εχει τη χαρα να διαλεξει εκεινος!

Δεν υπάρχουν διάφορες ποιότητας, ανατομίας κλπ; Ροδάκια δεν παίρνουμε γιατί διασχίζουμε ένα πεζοδρόμιο χωματόδρομο για να πάμε κ μετά έναν επαρχιακό δρόμο ταχείας κυκλοφορίας, δεν χρειάζεται να σέρνουμε κ τσάντα μ αυτές τις συνθήκες. μάλλον θα δούμε κάποια που μας κάνουν κ θα του προτείνουμε κάποια να διαλέξει από αυτά. 

 

α και μιας κ λέμε γι αυτά, επειδή εμείς δεν βλέπουμε παιδικά, ξέρει μόνο στρουμφάκια κ τα κλασικα Μίκυ Ντόναλντ κλπ. Ο,τι άλλο ξέρει είναι τυχαία από σχέδια σε ρούχα, παζλ κλπ. Τι βλέπουν γενικα τώρα τα παιδάκια; για να του δείξω κάποια να είναι προετοιμασμένος για τις συζητήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Γενικα μιλάει με χαρά για το σχολείο εδώ κ μήνες. Τσάντα δεν έχουμε πάρει ακόμα, δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να περιμενω οδηγίες ή αν είναι όλες ίδιες. Το να διαλέξει δεν το είχα σκεφτεί. Γιατί θέλω να βρει μια καλή ο άντρας μου με προδιαγραφές από το ιντερνετ. 

Τσάντα θα πάρουν λογικά από την πρώτη μέρα σχολείου μετά τον αγιασμό, οπότε  χρειάζεται. Προδιαγραφές συγκεκριμένες δεν ξέρω αν υπάρχουν. Όλες οι τσάντες είναι ίδιες, μικρές, με μια κυρια θήκη, ίσως και μια μικρή μπροστά και τσεπακια στα πλαινα, για παγούρινο και μωρομαντηλα πχ. Να διαλέξει κάτι του γούστου του νομίζω είναι σημαντικό. Επίσης παγούρινο μπορείς να πάρεις και τάπερ, για τα σχολικά θα σας δώσουν λίστα. Αααα και μια πετσετουλα φαγητού για νηπιαγωγειο, είναι κάτι μικρά τετράγωνα πανάκια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Έσπερος είπε:

Γενικα μιλάει με χαρά για το σχολείο εδώ κ μήνες. Τσάντα δεν έχουμε πάρει ακόμα, δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να περιμενω οδηγίες ή αν είναι όλες ίδιες. Το να διαλέξει δεν το είχα σκεφτεί. Γιατί θέλω να βρει μια καλή ο άντρας μου με προδιαγραφές από το ιντερνετ. 

 

α. Δεν υπάρχουν οδηγίες για τις τσάντες, μη ρωτήσεις τίποτα τέτοιο τη δασκάλα θα σε πάρει στο ψιλό δούλεμα :) Μια απλή σχολική τσάντα, που να μπορεί να χωράει αυτά που σου είπα. 

β. Εννοείται ότι τη τσάντα θα πρέπει να τη διαλέξει το παιδί και να τον αφήσεις να πάρει όποια του αρέσει, ακόμα και αν εσύ βγάζεις σπυράκια με το σχέδιο. Τα μόνο που μπορείς εσύ να προαποφασίσεις και να τον καθοδηγήσεις είναι αν θα έχει ροδάκια ή όχι.

γ. Εννοείται ότι του ζητάς να διαλέξει αυτός παγούρι, τάπερ, πετσετούλα για το φαγητό. Μετά θα έχει άποψη και για το αντισηπτικό (που ο Γιώργος έχει μπλε με σχέδιο αυτοκίνητο).

 

Η δασκάλα θα σας πει μόνο για γραφική ύλη. Εμάς είχε ζητήσει μεγάλη μολυβοθήκη για να έχει κάθε παιδί τους δικούς του μαρκαδόρους, ένα σετ πλαστελίνες, ένα σετ πολύχρωμα Α4 φύλλα χοντρά, ένα κεσεδάκι από γιαούρτι, κόλλα, ψαλίδι (αυτά θυμάμαι).

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , vtgian είπε:

 

α. Δεν υπάρχουν οδηγίες για τις τσάντες, μη ρωτήσεις τίποτα τέτοιο τη δασκάλα θα σε πάρει στο ψιλό δούλεμα :) Μια απλή σχολική τσάντα, που να μπορεί να χωράει αυτά που σου είπα. 

β. Εννοείται ότι τη τσάντα θα πρέπει να τη διαλέξει το παιδί και να τον αφήσεις να πάρει όποια του αρέσει, ακόμα και αν εσύ βγάζεις σπυράκια με το σχέδιο. Τα μόνο που μπορείς εσύ να προαποφασίσεις και να τον καθοδηγήσεις είναι αν θα έχει ροδάκια ή όχι.

γ. Εννοείται ότι του ζητάς να διαλέξει αυτός παγούρι, τάπερ, πετσετούλα για το φαγητό. Μετά θα έχει άποψη και για το αντισηπτικό (που ο Γιώργος έχει μπλε με σχέδιο αυτοκίνητο).

 

Η δασκάλα θα σας πει μόνο για γραφική ύλη. Εμάς είχε ζητήσει μεγάλη μολυβοθήκη για να έχει κάθε παιδί τους δικούς του μαρκαδόρους, ένα σετ πλαστελίνες, ένα σετ πολύχρωμα Α4 φύλλα χοντρά, ένα κεσεδάκι από γιαούρτι, κόλλα, ψαλίδι (αυτά θυμάμαι).

Αυτες τις πετσετουλες φαγητου ψαχνω και δεν τις βρισκω (online). Θα βρω στα jumbo??

@Έσπερος ο mickey παιζει πολυ σε τσαντες. Μετα θα δει πολλες mcqueen, paw patrol, spiderman, πιτζαμοηρωες. Και τιποτα να μην του πεις, σε μια εβδομαδα θα σου τα αναλυσει εκεινος. 
τα δικα μου δεν ειχαν δει ποτε,αρχικα νομιζαν οτι ειναι μονο σε τσαντες και παγουρια. Μετα καταλαβαν οτι μπορουν να τα δουν στην τηλεοραση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...