Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Θα έδειχνες στο παιδί και θα το καταλάβαινε σε μισή ώρα και στην άλλη μισή θα σου έκανε και υποδείξεις γιατί αργείς :)

Σχετικό είναι αυτό. Κάποια παιδιά απλώς αρνούνται να ξεβολευτούν. Έχω δείξει άπειρες φορές πώς να στέλνουν μήνυμα κε ασκήσεις στο eclass κ κάποιοι επιμένουν να τε στέλνουν από μειλ γιατί δεν ξέρουν αλλιώς. Και για τα διαγωνίσματα, είχα ανεβάσει ένα αρχείο δοκιμαστικα για να μπουν όλοι να δουν κ ζήτησα να μου στείλουν όλοι όσοι δεν το είχαν ξανακάνει, ένα μήνυμα με φωτο για να μην ψάχνουν εκείνη την ώρα πώς γίνεται. Άφησα μια βδομάδα περιθώριο με προειδοποιήσεις σχεδον καθημερινές στα τμήματα που βλέπω συχνά. Πόσοι έστειλαν δοκιμή; τρεις. κ τελευταία στιγμη άλλοι δεν ήξεραν πού να μπουν, δεν άνοιγε το αρχείο το κινητό τους, χίλια μυρια θέματα. Και πάλι βέβαια κρίνοντας από το πόσοι συβαδελφοι μου θα μπορούσαν να ανταποκριθούν στη διαδικασια, καλά τα πήγαν τα παιδιά! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Σχετικό είναι αυτό. Κάποια παιδιά απλώς αρνούνται να ξεβολευτούν. Έχω δείξει άπειρες φορές πώς να στέλνουν μήνυμα κε ασκήσεις στο eclass κ κάποιοι επιμένουν να τε στέλνουν από μειλ γιατί δεν ξέρουν αλλιώς. Και για τα διαγωνίσματα, είχα ανεβάσει ένα αρχείο δοκιμαστικα για να μπουν όλοι να δουν κ ζήτησα να μου στείλουν όλοι όσοι δεν το είχαν ξανακάνει, ένα μήνυμα με φωτο για να μην ψάχνουν εκείνη την ώρα πώς γίνεται. Άφησα μια βδομάδα περιθώριο με προειδοποιήσεις σχεδον καθημερινές στα τμήματα που βλέπω συχνά. Πόσοι έστειλαν δοκιμή; τρεις. κ τελευταία στιγμη άλλοι δεν ήξεραν πού να μπουν, δεν άνοιγε το αρχείο το κινητό τους, χίλια μυρια θέματα. Και πάλι βέβαια κρίνοντας από το πόσοι συβαδελφοι μου θα μπορούσαν να ανταποκριθούν στη διαδικασια, καλά τα πήγαν τα παιδιά! 

Εγω παλι στην ηλικια των μαθητων σου δ πιστευω οτι δ ξερουν, αλλα οτι δ θελουν να ασχοληθουν

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Εγω παλι στην ηλικια των μαθητων σου δ πιστευω οτι δ ξερουν, αλλα οτι δ θελουν να ασχοληθουν

Ναι αυτό εννοώ. κάποιοι δεν ασχολούνται από αδιαφορία κ κάποιοι καλοί μαθητες επειδή έχουν μάθει να τους λύνει άλλος τα προβλήματα, σκεψου ότι τα στέλνουν από τα μέιλ των γονέων μερικοί... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σχετικό είναι αυτό. Κάποια παιδιά απλώς αρνούνται να ξεβολευτούν. Έχω δείξει άπειρες φορές πώς να στέλνουν μήνυμα κε ασκήσεις στο eclass κ κάποιοι επιμένουν να τε στέλνουν από μειλ γιατί δεν ξέρουν αλλιώς. Και για τα διαγωνίσματα, είχα ανεβάσει ένα αρχείο δοκιμαστικα για να μπουν όλοι να δουν κ ζήτησα να μου στείλουν όλοι όσοι δεν το είχαν ξανακάνει, ένα μήνυμα με φωτο για να μην ψάχνουν εκείνη την ώρα πώς γίνεται. Άφησα μια βδομάδα περιθώριο με προειδοποιήσεις σχεδον καθημερινές στα τμήματα που βλέπω συχνά. Πόσοι έστειλαν δοκιμή; τρεις. κ τελευταία στιγμη άλλοι δεν ήξεραν πού να μπουν, δεν άνοιγε το αρχείο το κινητό τους, χίλια μυρια θέματα. Και πάλι βέβαια κρίνοντας από το πόσοι συβαδελφοι μου θα μπορούσαν να ανταποκριθούν στη διαδικασια, καλά τα πήγαν τα παιδιά! 

Σε τρολαρουν σε αυτες τις ηλικιες.

Στο "τεστ τωρα στη Λογοτεχνια, μετραμε χρονο 15' και ο βαθμος θα μετρησει", απροειδοποιητα, σε διαβεβαιω οτι κανεις δε δυσκολευτηκε να βρει οσα χρειαζονταν στη δικη μας Β Γυμνασιου, ακομη και οσοι μεχρι τωρα δηλωναν διαφορα απιθανα προβληματα ;) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Σε τρολαρουν σε αυτες τις ηλικιες.

Στο "τεστ τωρα στη Λογοτεχνια, μετραμε χρονο 15' και ο βαθμος θα μετρησει", απροειδοποιητα, σε διαβεβαιω οτι κανεις δε δυσκολευτηκε να βρει οσα χρειαζονταν στη δικη μας Β Γυμνασιου, ακομη και οσοι μεχρι τωρα δηλωναν διαφορα απιθανα προβληματα ;) 

Όχι πάντα, είναι κ παιδιά που δεν τριπλάρουν. Τα ξέρω κ ξέρω κ τους γονείς. απλώς είναι χαϊδεμένα. Η μαμα θα λύσει το πρόβλημα. εγω είμαι κ λίγο ευθυνόφοβη κ δεν τους ζορίζω γιατί αυτοί οι γονείς συνήθως κάνουν φασαρίες. Μετανιώνω μετά. Αλλά προτιμώ αυτό από το να γίνει κανένας χαμός, γιατί δεν βοήθησα τα παιδθα να στείλουν τα διαγωνισμα κλπ. Το να μπορούν να ακολουθήσουν πέντε οδηγίες εντωμεταξύ το θεωρώ σαφώς σημαντικότερο από το να παπαγαλίζουν τους πρωτεργάτες της εικονομαχίας, αλλά δυστυχώς δεν έχω τα νεύρα να το υποστηρίξω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Όχι πάντα, είναι κ παιδιά που δεν τριπλάρουν. Τα ξέρω κ ξέρω κ τους γονείς. απλώς είναι χαϊδεμένα. Η μαμα θα λύσει το πρόβλημα. εγω είμαι κ λίγο ευθυνόφοβη κ δεν τους ζορίζω γιατί αυτοί οι γονείς συνήθως κάνουν φασαρίες. Μετανιώνω μετά. Αλλά προτιμώ αυτό από το να γίνει κανένας χαμός, γιατί δεν βοήθησα τα παιδθα να στείλουν τα διαγωνισμα κλπ. Το να μπορούν να ακολουθήσουν πέντε οδηγίες εντωμεταξύ το θεωρώ σαφώς σημαντικότερο από το να παπαγαλίζουν τους πρωτεργάτες της εικονομαχίας, αλλά δυστυχώς δεν έχω τα νεύρα να το υποστηρίξω...

Στο facebook όμως κ στο Twitter μια χαρά ανεβάζουν φωτό κλπ... Απ' τη στιγμή που τους έδειξες πως να σου στέλνουν τις εργασίες δεν δικαιολογείται να μην το κάνουν. Μπορείς να τους πεις βήμα βήμα να το γράψουν κ να το κάνουν αν δεν θυμούνται

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Στο facebook όμως κ στο Twitter μια χαρά ανεβάζουν φωτό κλπ... Απ' τη στιγμή που τους έδειξες πως να σου στέλνουν τις εργασίες δεν δικαιολογείται να μην το κάνουν. Μπορείς να τους πεις βήμα βήμα να το γράψουν κ να το κάνουν αν δεν θυμούνται

μα έχω ανεβάσει οδηγίες με screenshot!!! προφανώς κ δεν δικαιολογούνται αλλά άντε να μπλέκεις τώρα με μυστηρίους γονείς, για  μια διαδικασια  που μπάζει από παντού!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

μα έχω ανεβάσει οδηγίες με screenshot!!! προφανώς κ δεν δικαιολογούνται αλλά άντε να μπλέκεις τώρα με μυστηρίους γονείς, για  μια διαδικασια  που μπάζει από παντού!!! 

Σε ποιες τάξεις διδάσκεις; γυμνάσιο αν θυμάμαι καλά;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πρέπει να το βάλω στο θέμα της τηλεκπαίδευσης, αλλά anyway...

Δείτε μια πολύ ωραία εκπαιδευτική πλατφόρμα  

 

kahoot.com

 

Και πχ ένα ωραίο τεστάκι με θέμα Frozen create.kahoot.it/details/states-of-matter-frozen/00d06307-8b30-45b2-a13e-136e284a6df0

 

Κάτι τέτοια χρησιμοποιούν εξωτερικό και τρελαίνομαι με το "Μας ακούυυυει ο Κωστάααακηηηης;"

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Σε ποιες τάξεις διδάσκεις; γυμνάσιο αν θυμάμαι καλά;

ναι γυμνάσιο. Στην Α Γυμνασίου το διαγωνισμα ήταν τραυματική εμπειρία. Ήθελα χάπι πίεσης. κυρία πού να μπούμε; κυρία βλέπω ένα αρχείο. κυρία δεν το βλέπω. κυρία μπήκε στις ασκήσεις κ δεν έχει (είχα πει ότι δεν είναι στις ασκήσεις). κυρία το έγραψα. τι να κάνω; κυρία πώς θα το στείλω; κυρία εγω το έστειλα, το πήρατε; (εν χορω από 5 άτομα χωρίς να λενε ποιος μιλάει)...  Στην γυμνασίου αν εξαιρέσεις δυο τρεις που δεν ήξεραν πώς να το στείλουν, ούτε που ρώτησαν κάτι! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω οτι αυτο ειναι ενα απο τα καλα της τηλεκπαιδευσης που θα πρεπει να μας μεινει

αφου λοιπον 13-15χρ ειναι μες στα σοσιαλ μια χαρα μπορουν να μαθουν κ μεηλ η καποια βασικα στις πλατφορμες

καιρος να τους μαθουν οι γονεις να ειναι λιγο αυτονομα,κ να μην τα "διαβαζουν" σε εκεινες τις ηλικιες

η μεγαλη μου μετα απο εναν μηνα πλεον ανοιγοκλεινει κ υπολογιστη,κ μπαινει στα μαθημα με copy-paste το λινκ

αν την αφησω κ το μεηλ στην κυρια θα στειλει

ειδα meme που συνεκρινε την τηλεκπαιδευση με σεσιον με πνευματα:mrgreen:

γιαννη,μας ακους;εισαι μαζι μας;;;;

:-P

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

ειδα meme που συνεκρινε την τηλεκπαιδευση με σεσιον με πνευματα:mrgreen:

γιαννη,μας ακους;εισαι μαζι μας;;;;

Ναι αυτό ήταν πετυχημένο! 

Αν κανεις το λάθος κ μιλήσεις για κάποια λεπτά συνεχόμενα, κάποια στιγμή πετάγεται κάποιος κ λέει «κυρία εδώ κ λίγη ώρα δεν σας ακούω καθολου». κ αναρωτιέσαι το σημαίνει εδώ κ λίγη ώρα, πόσοι ακόμη δεν ακούν, αν είσαι τελοιος γελοίος τελικά που νομίζεις ότι κανεις μάθημα...

Just now, vicky86 είπε:

νομιζω οτι αυτο ειναι ενα απο τα καλα της τηλεκπαιδευσης που θα πρεπει να μας μεινει

αφου λοιπον 13-15χρ ειναι μες στα σοσιαλ μια χαρα μπορουν να μαθουν κ μεηλ η καποια βασικα στις πλατφορμες

κανονικά ναι, βέβαια οι μισοί εκπαιδευτικοί αν τους πεις να ανεβάσουν φωτο από το κινητό στο eclass θα πουν ότι δεν ξέρουν πώς γίνεται. Οπότε τι απαιτήσεις να εχεις από τα παιδιά... 

 

Το να μην τα διαβάζουν... όταν πέρσι πλήρωναν ιδιαίτερα για να μας στέλνουν έτοιμες απαντήσεις στην προαιρετική τηλεκπαίδευση, τι να πεις; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι αυτό ήταν πετυχημένο! 

Αν κανεις το λάθος κ μιλήσεις για κάποια λεπτά συνεχόμενα, κάποια στιγμή πετάγεται κάποιος κ λέει «κυρία εδώ κ λίγη ώρα δεν σας ακούω καθολου». κ αναρωτιέσαι το σημαίνει εδώ κ λίγη ώρα, πόσοι ακόμη δεν ακούν, αν είσαι τελοιος γελοίος τελικά που νομίζεις ότι κανεις μάθημα...

κανονικά ναι, βέβαια οι μισοί εκπαιδευτικοί αν τους πεις να ανεβάσουν φωτο από το κινητό στο eclass θα πουν ότι δεν ξέρουν πώς γίνεται. Οπότε τι απαιτήσεις να εχεις από τα παιδιά... 

 

Το να μην τα διαβάζουν... όταν πέρσι πλήρωναν ιδιαίτερα για να μας στέλνουν έτοιμες απαντήσεις στην προαιρετική τηλεκπαίδευση, τι να πεις; 

νομιζω στον τομεα της τεχνολογιας πρεπει να εχεις παραπανω απαιτησεις απο τα 13χρ απο 40χρ συναδελφους σου για παραδειγμα

πολλα απο αυτα που κανουν οι γονεις δ τα καταλαβαινω:confused:

οπως να λενε τις απαντησεις στα νηπια:Pκ μαλιστα ενω ακουγονται:-P

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αν κανεις το λάθος κ μιλήσεις για κάποια λεπτά συνεχόμενα, κάποια στιγμή πετάγεται κάποιος κ λέει «κυρία εδώ κ λίγη ώρα δεν σας ακούω καθολου». κ αναρωτιέσαι το σημαίνει εδώ κ λίγη ώρα, πόσοι ακόμη δεν ακούν, αν είσαι τελοιος γελοίος τελικά που νομίζεις ότι κανεις μάθημα...

 

Με ολη μου την αγαπη, τα παιδια σε δουλευουν ψιλο γαζι ;)  

Να ενημερωσω για τα βασικα: - Δεν σας ακουω, - Ειχε μπει ενας αλλος με το λογαριασμο μου, -Προσπαθουσα να μπω αλλα δε με δεχοσασταν

Σε ολες τις ταξεις ολα τα παιδια νομιζω το δοκιμασαν. Στα πιο "ψαγμενα", αν υποπτευονται διαγωνσιμα, συνεννοουνται να μην μπουν και μετα ισχυριζονται ολα μαζι οτι κατι ειχε παθει το webex.

Yπαρχουν τα πολυ σοβαρα θεματα, οπως παιδια με κακη συνδεση η κακο εξοπλισμο η και καθολου εξοπλισμο. Τα υπολοιπα, ειναι τα αντιστοιχα του "μου εφαγε την εργασια ο σκυλος" και "πεθανε η γιαγια μου (για τεταρτη φορα)".

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Με ολη μου την αγαπη, τα παιδια σε δουλευουν ψιλο γαζι ;)  

Να ενημερωσω για τα βασικα: - Δεν σας ακουω, - Ειχε μπει ενας αλλος με το λογαριασμο μου, -Προσπαθουσα να μπω αλλα δε με δεχοσασταν

Σε ολες τις ταξεις ολα τα παιδια νομιζω το δοκιμασαν. Στα πιο "ψαγμενα", αν υποπτευονται διαγωνσιμα, συνεννοουνται να μην μπουν και μετα ισχυριζονται ολα μαζι οτι κατι ειχε παθει το webex.

Yπαρχουν τα πολυ σοβαρα θεματα, οπως παιδια με κακη συνδεση η κακο εξοπλισμο η και καθολου εξοπλισμο. Τα υπολοιπα, ειναι τα αντιστοιχα του "μου εφαγε την εργασια ο σκυλος" και "πεθανε η γιαγια μου (για τεταρτη φορα)".

Όχι ρε συ, αφού τα ίδια λενε κ στην τάξη. Στην πρώτη γυμνασίου ξέρεις το διαδικασια είναι το διαγωνισμα; πιο πολλή ώρα εξηγείς, παρα γράφουν. προφανώς ρωτάνε για χαζολόγημα κ για να ψαρέψουν, αλλά πιστεύω ότι ως ένα σημείο έχουν μάθει κ να μην αυτενεργουν, να μη σκέφτονται, θεωρούν ότι θα είναι από πάνω κάποιος να τους δείχνει πού θα γράψουν το όνομα κλπ. απλώς αναρωτιέμαι γιατί οι δάσκαλοι δεν το έχουν ξεκόψει αυτό νωρίτερα. Γιατί προφανώς από κάπου θεωρούν ότι αυτό είναι αναμενόμενο να γίνεται. μέχρι το τέλος της πρώτης πάντως έχουν στρώσει γενικα, η διαφορα στην ωριμότητα μεταξύ α κ β γυμνασίου είναι τεράστια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Με ολη μου την αγαπη, τα παιδια σε δουλευουν ψιλο γαζι ;)  

Να ενημερωσω για τα βασικα: - Δεν σας ακουω, - Ειχε μπει ενας αλλος με το λογαριασμο μου, -Προσπαθουσα να μπω αλλα δε με δεχοσασταν

Τώρα που σε διαβάζω προσεκτικά, με προβλημάτισες. Δηλαδή όταν εκεί που κάνω μάθημα κάποιος γράφει στο τσατ ότι με ακούει με διακοπές, το κάνει για να με καθυστερήσει; αυτό δεν το είχα σκεφτεί. προφανώς αυτούς που ρωτάς κατι κ μετά από ώρα λένε ότι είχε κολλήσει το μικρόφωνο, τους υποψιάζομαι. ή αν ρωτήσω κάτι κ ζητήσουν να το επαναλάβω. αλλά στα καλά καθούμενα εκεί που μιλάω, αν κάποιος πεταχτεί κ πει ότι κολλάω ή ακόύγομαι βαθιά, δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να μην το εννοεί! 

 

Για τα διαγωνίσματα πάλι εκπλήσσομαι. εδώ έχουμε φετίχ με τα διαγωνίσματα. για να καταλάβετε, όταν ηθρε η εγκύκλιος για ηλεκτρονική αξιολόγηση, περίμενα ότι θα το αρνούμασταν όλοι, αλλά η πρώτη κουβέντα ήταν: τι θα πουν οι γονείς αν δεν βάλουμε διαγώνισμα; και αν έχουν λείψει από μέρα που γράφουμε, μας κυνηγάνε για να γράψουν για΄τι θεωρούν ότι είναι σμαντικό για τον βαθμό. ενώ σε άλλα μέρη όντως προσπαθούν να τα αποφύγουν. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Έσπερος είπε:

Τώρα που σε διαβάζω προσεκτικά, με προβλημάτισες. Δηλαδή όταν εκεί που κάνω μάθημα κάποιος γράφει στο τσατ ότι με ακούει με διακοπές, το κάνει για να με καθυστερήσει; αυτό δεν το είχα σκεφτεί. προφανώς αυτούς που ρωτάς κατι κ μετά από ώρα λένε ότι είχε κολλήσει το μικρόφωνο, τους υποψιάζομαι. ή αν ρωτήσω κάτι κ ζητήσουν να το επαναλάβω. αλλά στα καλά καθούμενα εκεί που μιλάω, αν κάποιος πεταχτεί κ πει ότι κολλάω ή ακόύγομαι βαθιά, δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να μην το εννοεί! 

 

Για τα διαγωνίσματα πάλι εκπλήσσομαι. εδώ έχουμε φετίχ με τα διαγωνίσματα. για να καταλάβετε, όταν ηθρε η εγκύκλιος για ηλεκτρονική αξιολόγηση, περίμενα ότι θα το αρνούμασταν όλοι, αλλά η πρώτη κουβέντα ήταν: τι θα πουν οι γονείς αν δεν βάλουμε διαγώνισμα; και αν έχουν λείψει από μέρα που γράφουμε, μας κυνηγάνε για να γράψουν για΄τι θεωρούν ότι είναι σμαντικό για τον βαθμό. ενώ σε άλλα μέρη όντως προσπαθούν να τα αποφύγουν. 

Δεν νομίζω να κάνουν ψέματα όλα τα παιδιά. Κ εμείς σήμερα την ώρα της τηλεκπαίδευσης ένα παιδάκι κάποια στιγμή δεν άκουγε την δασκάλα ενώ οι υπόλοιποι την ακούγαμε. Αυτό που έκανε η μαμά του για να ξεκολλήσει ήταν να βγει κ να ξανά μπει

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Δεν νομίζω να κάνουν ψέματα όλα τα παιδιά. Κ εμείς σήμερα την ώρα της τηλεκπαίδευσης ένα παιδάκι κάποια στιγμή δεν άκουγε την δασκάλα ενώ οι υπόλοιποι την ακούγαμε. Αυτό που έκανε η μαμά του για να ξεκολλήσει ήταν να βγει κ να ξανά μπει

Ε κ εγω αυτό τους γράφω. κ συνήθως φτιάχνει. αλλά δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί να τα λενε κ για πλάκα. για να καλύψουν το ότι κάνουν κάτι άλλο, σίγουρα θα το λενε. αλλα αυτό φαίνεται. εμεις δεν έχουμε κ έκτροπα που ακούω άλλου. τις πρώτες μέρες πήγαιναν να μπουν άσχετοι αλλά μέχρι εκεί. μια φορά κάποιος μπήκε με όνομα άλλου επίσης., άλλου μπαίνουν κ τετοια. δεν έχω βέβαια την ψευδαίσθηση ότι παρακολουθούν ανελλιπώς όλοι. 

Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρω τα post εδώ ως πιο σχετικό topic)

Πραγματικά μόνο εδώ έχω συναντήσει τόσους προβληματισμούς για τα sms, τις μετακινήσεις ατόμων, κλπ. Just saying επειδή μου κάνει εντύπωση.

 

Σε click away αγορά από μεγάλο κατάστημα παιχνιδιών-γραφικής ύλης, η παραγγελία έγινε στο όνομα του συζύγου, το μήνυμα εστάλη στο κινητό του, προωθήθηκε σε συγγενικό μας πρόσωπο, όπου και παρέλαβε τα προϊόντα. Γιατί να μην μπορεί να παραλάβει άλλος (με το αποδεικτικό της παραγγελίας);

 

Επίσης ποτέ δεν φέρω ταυτότητα όταν βγαίνω για περίπατο, ψώνια στο σούπερ μάρκετ, κλπ. Δηλαδή κατά μόνας ή/και με τα παιδιά ή/και με τον σύζυγο. Εάν επιδείξω το μήνυμα δεν είμαι καλυμμένη; Ποιο το νόημα της ταυτοποίησης; Τι σημασία έχει εάν το όνομα στο sms περιπάτου πχ (δεν μιλώ για ιατρό ή τράπεζα, ή παροχή βοήθειας αλλά κι εκεί όμως) είναι το δικό μου ή το παρατσούκλι μου ή ψευδώνυμο; Σημασία δεν έχει ότι έστειλα μήνυμα, άρα συμμορφώνομαι με την οδηγία (και ιδανικά συμφωνώ με αυτήν, άλλο θέμα αυτό); Το μήνυμα δεν έχει νόημα ελεγκτικό αλλά υποδεικνύει συμμόρφωση (έχει αναφερθεί και πιο πάνω αυτό). Δεν μιλώ να αλλάζεις νομό, να εκτελλείς εργασία, να κάνεις κάποια ιδιαίτερη μετακίνηση, κλπ. Μιλώ για δημότη που κυκλοφορεί εντός ορίων του δήμου-περιοχής για καθημερινές ασχολίες-ανάγκες.

 

Από τον Οδηγό του Πολίτη

 

Για την κατ’ εξαίρεση μετακίνηση των περ. (α) και (ιβ) της παρ. 2 πρέπει ο πολίτης να φέρει υποχρεωτικά μαζί του την αστυνομική του ταυτότητα ή διαβατήριο, καθώς και βεβαίωση κίνησης (βεβαίωση τύπου Α), σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή. 

 

Όπου περιπτώσεις α) και ιβ) οι ακόλουθες:

α) Μετακίνηση από και προς την εργασία ή κατά τη διάρκεια της εργασίας.

ιβ) Μεταφορά από και προς τον τόπο εργασίας συζύγου ή συγγενούς πρώτου βαθμού, εφόσον υφίσταται σχετική ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρω, και πάλι, εδώ την απάντηση μου)

@little lamb καθότι είμαι άνθρωπος που στηρίζει τα παράλογα μέτρα των ημερών, δεν μιλώ καθόλου με πνεύμα αντίδρασης. Μιλώ καθαρά τυπικά και με πνεύμα κοινής λογικής (ότι έχει απομείνει τέλοσπάντων). Επίσης, έχω τελείως διαφορετική εικόνα (από κάποιους) για τους ελεγκτικούς μηχανισμούς-μηχανισμούς επιβολής της τάξης και δεν είμαι προκατειλημμένη αρνητικά προς αυτούς.

 

Επίσης ως προς το μάσκα στην πυλωτή και για να πετάξουμε τα σκουπίδια.

Μάσκα στην πυλωτή έχει νόημα, όταν κατοικείς σε πολυκατοικία, σε οικία με άλλα διαμερίσματα και κατοίκους. Όταν η πυλωτή για κάποιον λόγο είναι κοινόχρηστος χώρος ή προσέρχεται σε αυτήν άτομο εκτός της οικογένειας. Όχι όταν αφορά σε αυστηρά ιδιωτικό χώρο που κατοικεί ένα και μόνο νοικοκυριό.

Μάσκα στα σκουπίδια φοράς όταν από την πόρτα του σπιτιού σου-έως την πόρτα της εισόδου-έως τον κάδο υπάρχει πιθανότητα (έστω και απειροελάχιστη) να συναντήσεις κάποιον. Αλλιώς δεν έχει νόημα. Ή μάλλον έχει διότι τον κάδο θα τον πιάσουν κι άλλα άτομα. Οι υπάλληλοι καθαριότητας.

 

Τώρα ότι τριγυρίζουν οι αστυνομικοί και ψάχνουν αφορμή να βάλουν πρόστιμο εκεί που δεν στέκει... δεν ξέρω... προσωπικά, δεν το βλέπω να συμβαίνει, δεν το πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, samsympan είπε:

(Μεταφέρω, και πάλι, εδώ την απάντηση μου)

@little lamb καθότι είμαι άνθρωπος που στηρίζει τα παράλογα μέτρα των ημερών, δεν μιλώ καθόλου με πνεύμα αντίδρασης. Μιλώ καθαρά τυπικά και με πνεύμα κοινής λογικής (ότι έχει απομείνει τέλοσπάντων). Επίσης, έχω τελείως διαφορετική εικόνα (από κάποιους) για τους ελεγκτικούς μηχανισμούς-μηχανισμούς επιβολής της τάξης και δεν είμαι προκατειλημμένη αρνητικά προς αυτούς.

 

Επίσης ως προς το μάσκα στην πυλωτή και για να πετάξουμε τα σκουπίδια.

Μάσκα στην πυλωτή έχει νόημα, όταν κατοικείς σε πολυκατοικία, σε οικία με άλλα διαμερίσματα και κατοίκους. Όταν η πυλωτή για κάποιον λόγο είναι κοινόχρηστος χώρος ή προσέρχεται σε αυτήν άτομο εκτός της οικογένειας. Όχι όταν αφορά σε αυστηρά ιδιωτικό χώρο που κατοικεί ένα και μόνο νοικοκυριό.

Μάσκα στα σκουπίδια φοράς όταν από την πόρτα του σπιτιού σου-έως την πόρτα της εισόδου-έως τον κάδο υπάρχει πιθανότητα (έστω και απειροελάχιστη) να συναντήσεις κάποιον. Αλλιώς δεν έχει νόημα.

Τώρα ότι τριγυρίζουν οι αστυνομικοί και ψάχνουν αφορμή να βάλουν πρόστιμο εκεί που δεν στέκει... δεν ξέρω... προσωπικά, δεν το πιστεύω.

μασκα στα σκουπιδια φοραμε απο την στιγμη που μενωντας σε πολυκατοικια,με το που βγουμε απο την ειδοδο του σπιτιου φοραμε μασκα.κ στην πυλωτη,κ στο παρκινγκ.μιλαμε για πολυκατοικια,οχι για ιδιωτικη μονοκατοικια μια οικογενειας(υπερβολικο αλλα για να ειναι ξεκαθαρο)

τωρα αν θα επρεπε να εχουμε μνμ κ ταυτοτητα δ ξερω ποσο απαραιτητο ειναι.δ πιστευω οτι θα σε δουν στο πεζοδρομιο με σακουλα σκουπιδιων κ θα σου κανουν ελεγχο

δ μου εχει τυχει γτ συνηθως τα πεταμε βγαινωντας για αλλα λογο,απο παντα συνεβαινε αυτο,οχι λογω απαγορευσης μετακινησης

επισης στη μικρη πολη που μενουμε,δ επικεντρωνονται οι ελεγχοι στις γειτονιες για να δουν αν κατεβηκες στο παρκινγκ με μασκα η χωρις(που εφοσον ειναι ανοιχτο κ οχι κλειστο σαν κτισμα του σπιτιου σου,πρεπει κ εκει να βαλεις.δ υποτιθεται φοραμε παντου μεσα κ εξω;)

αλλα εχω την αισθηση οτι ταυτοτητα πρεπει να εχεις για οποιονδηποτε λογο μετακινησης.εκει ειναι στην διακριτικη ευχερεια του καθε ελεγκτη,να σε γραψει,να σε παει για εξακριβωση,η να μην σε γραψει

Link to comment
Share on other sites

@vicky86 συμφωνώ για την ταυτότητα, όταν αφορά σε μετακίνηση με αυτοκίνητο. Πόσο μάλλον αν είσαι οδηγός. Εκεί ναι, ούτως ή άλλως.

Από εκεί και πέρα πεζός με μήνυμα με τον σωστό κωδικό πχ για ψώνια, άσκηση, οι οδηγίες στον Οδηγό του Πολίτη είναι σαφείς (και λογικές). Τώρα εάν σου ζητήσουν ταυτοποίηση για άλλον λόγο. Επειδή πχ το μήνυμα σου γράφει άσκηση κι εσύ κουβαλάς πράγματα, ή βρίσκεσαι σε περιοχή με ιδιαιτερότητες, ή τι να πω έπεσες σε αστυνομικό-περίπτωση, τότε ναι αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως να πιστέψει ότι πηγαμε μόνο για τα σκουπίδια, αν μας δει αφού τα πετάξουμε; Ή αν σε δει στο αυτοκίνητο που πήγες να πάρεις κάτι, πώς ξέρει ότι όντως πηγές να πάρεις κάτι κ δεν γύρισες από κάπου; Μπορεί να τα πει ο καθένας κ να λέει ψέματα, πώς θα ξέρουν ποιοι λένε αλήθεια; Όντως βέβαια δεν έχω δει κι εγώ να ελέγχουν. Και πέρσι ο άντρας μου έκανε συχνά μεγάλες αποστάσεις κ δεν πέτυχε ποτέ έλεγχο. Αλλά και πάλι δεν θα ήθελα να παίξω με τις πιθανότητες, προτιμώ να πετάξω σκουπίδια με μάσκα :razz: (αν κι εμείς όπως η Vicky πάντα τα πετάμε φεύγοντας για κάπου)

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

@vicky86 συμφωνώ για την ταυτότητα, όταν αφορά σε μετακίνηση με αυτοκίνητο. Πόσο μάλλον αν είσαι οδηγός. Εκεί ναι, ούτως ή άλλως.

Από εκεί και πέρα πεζός με μήνυμα με τον σωστό κωδικό πχ για ψώνια, άσκηση, οι οδηγίες στον Οδηγό του Πολίτη είναι σαφείς (και λογικές). Τώρα εάν σου ζητήσουν ταυτοποίηση για άλλον λόγο. Επειδή πχ το μήνυμα σου γράφει άσκηση κι εσύ κουβαλάς πράγματα, ή βρίσκεσαι σε περιοχή με ιδιαιτερότητες, ή τι να πω έπεσες σε αστυνομικό-περίπτωση, τότε ναι αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...

δ εχω δει αναλυτικα της οδηγιες του πολιτη.λεει ξεκαθαρα οτι αν βγεις για οποιονδηποτε αλλο λογω εκτος απο α κ ιβ δ ειναι απαραιτητη η επιδειξη ταυτοτητας σε ελεγχο;κ αυτο ισχυε απο την αρχη του μετρου;

γτ εγω ξερω οτι τουλ εδω που μενουμε οτι χωρις ταυτοτητα σε γραφανε,πλεον σε πανε για ελεγχο.συν οτι κοιτανε τι ονομα εβαλες στο μνμ.δ θα στειλω εγω μνμ κ θα το δωσω πχ στην αδερφη μου το κιν να κοβει βολτες.δλδ θα πρεπει να εχεις ιδιο ονομα σε μνμ κ ταυτοτητα

Link to comment
Share on other sites

(όποιος θελει να βγάλει νόημα στο τι λέμε, παρακαλειται να πάει στο "παιχνίδια ρόλων Djeco" -ω ναι, όσο απίστευτο κι αν φαίνεται- να δει τα προηγούμενα) 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...