Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετάβαση σε γάλα σε μωρό 13 μηνών. Φόρμουλα η φρέσκο;


Recommended Posts

Κορίτσια ,αλλάζουμε γάλα και με κάποια δεδομένα βρίσκομαι σε απορία. Η μικρή είναι 13 μηνών και το βάρος για την ηλικία της είναι χαμηλό (8 κιλά). Δεν ευθύνεται για αυτό κάτι παθολογικο μιας που οι εξετάσεις της είναι καλές. Γενικά είναι ένα αδύνατο μωρό. Τώρα που περπατάει έχει γίνει λιγοφαγη και η συνεχόμενη κίνηση δεν την βοηθά.Ομως από θέμα βιταμινών είμαι καλυμμένη καθώς τρώει φρούτα ,λαχανικά, γιαούρτι κτλ. 

Στην πρόσφατη επίσκεψη στον γιατρό μου είπε να διαλέξω η φρέσκο ή να συνεχίσουμε με φόρμουλα 3. Τον ρώτησα τι πιστεύει πως θα ήταν καλύτερο για την περίπτωση της και μου είπε πως θα προτιμούσε να συνεχίσω με φόρμουλα για να ενισχύσω κάπως το βάρος της. Η φόρμουλα είναι περισσότερο εμπλουτισμένη από το φρέσκο για τέτοιες περιπτώσεις. Μου διευκρίνισε πως η πρόταση του δεν είναι δεσμευτική και έχω το ελεύθερο να επιλέξω μεταξύ των δύο. Τι θα κάνατε; Υπάρχει κάποια μαμά με παρόμοιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν γνωρίζω από άποψη βάρους, αλλά γενικά δεν συμπαθώ τη σκόνη, οπότε κι εγώ με το που χρόνισε του το γύρισα σε φρέσκο. 

Νομίζω ότι θα πάρει βάρος από τροφές, δεν νομίζω ότι είναι υπερβολικά χαμηλό τα 8 κιλά!

Link to comment
Share on other sites

Η κατεύθυνση των περισσότερων παιδιάτρων είναι φόρμουλα  αλλά δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Και η δική μου παιδίατρος έτσι μου είχε πει, ό,τι νομίζεις εσύ. Και εμένα η κόρη μου έτσι ήταν από βάρος, αλλά αποφάσισα στο χρόνο να εισάγω φρέσκο γάλα και να μη συνεχίσω το συμπλήρωμα που της έδινα να είναι φόρμουλα (γιατί θήλαζε κιόλας). Στο δικό μου μυαλό, είναι χίλιες φορές καλύτερο τα όποια συστατικά να παίρνονται από τροφές και όχι από υποκατάστατα. 

Έχετε κάνει εξετάσεις αίματος; μια ένδειξη ίσως μπορούσες να την πάρεις από εκεί. Αν πχ είχε χαμηλό σίδηρο και δεν είναι καλόφαγο, από το να το πήζεις στο κρέας κάθε μέρα, ίσως να είχε νόημα να συνεχίσεις με φόρμουλα.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω φρεσκο θα προτιμουσα,πρωτα κατσικισιο κ μετα αγελαδινο

απο κιλα κ ο δικος μου τοσο ηταν,κ μαλιστα με ελλειψη σιδηρου κ βιτ d,αλλα δ τεθηκε θεμα για σκονη ουτε απο μενα ουτε απο την γιατρο,παρολο που πηρε συμπληρωματα(κ θηλαζε κιολας).ειδικα θα προτιμουσα να τρωει καθε μερα κρεας,παρα να δινω γαλα σκονη που ειναι οξυμωρο οτι εχει επιπλεον σιδηρο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , vtgian είπε:

Η κατεύθυνση των περισσότερων παιδιάτρων είναι φόρμουλα  αλλά δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Και η δική μου παιδίατρος έτσι μου είχε πει, ό,τι νομίζεις εσύ. Και εμένα η κόρη μου έτσι ήταν από βάρος, αλλά αποφάσισα στο χρόνο να εισάγω φρέσκο γάλα και να μη συνεχίσω το συμπλήρωμα που της έδινα να είναι φόρμουλα (γιατί θήλαζε κιόλας). Στο δικό μου μυαλό, είναι χίλιες φορές καλύτερο τα όποια συστατικά να παίρνονται από τροφές και όχι από υποκατάστατα. 

Έχετε κάνει εξετάσεις αίματος; μια ένδειξη ίσως μπορούσες να την πάρεις από εκεί. Αν πχ είχε χαμηλό σίδηρο και δεν είναι καλόφαγο, από το να το πήζεις στο κρέας κάθε μέρα, ίσως να είχε νόημα να συνεχίσεις με φόρμουλα.

Ναι κάναμε εξετάσεις και στους 6 μήνες και τον προηγούμενο μήνα και ήταν όλα στα φυσιολογικά επίπεδα. Δεν έδειξαν κάτι ανησυχητικό η χαμηλό. 

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ αντιπαθώ τις σκόνες και ότι επεξεργασμένο για αυτό και εκεί που είχα επιλογή όπως οι τροφές δεν έδωσα /δίνω. Η επιλογή της φόρμουλας τίθεται μόνο στο θέμα του βάρους σε συνάρτηση με την ολιγοφαγια της (3 μπουκιες μεσημεριανό) και ότι "σπόρο" τρώει μόνη της (1 κομματάκι ροδάκινο, 2 κόκκους φακής) μετά αρχίζει το κυνήγι...  Βρίσκει αλλού ενδιαφέρον και είναι λογικό για την ηλικία τής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχει τοσο μεγαλη διαφορα θερμιδικα το γαλα σκονη απο το φρεσκο;δ το εχω ψαξει ποτε

γενικα ομως θα επικεντρωνομουν στο να κανω πιο "παχυντικα" τα φαγητα

Link to comment
Share on other sites

ρωτάω καθαρά εγκυκλοπαιδικά γιατι δεν εχει ερθει η ωρα μας για φρεσκο. Αν θεωρει φτωχό ή τέλως παντων μη επαρκές το φρεσκο, γιατι δεν συνιστα τα εμπλουτισμένα φρεσκα που ειναι  για παιδια; σε συγκριση με τη σκονη δεν ειναι πλησιέστερα σε κατι πιο αγνό;

Link to comment
Share on other sites

τα εμπλουτισμενα ειναι πιο ευκολα να τα ετοιμασεις σε σχεση με την σκονη,κατα τα αλλα το ιδιο επεξεργασμενα ειναι

ειναι οπως τα γιαουρτια κ τα επιδορπια γιαουρτιου,εγω καπως ετσι τα σκεφτομαι απλοικα

επισης αυτα τα παιδικα εχουν γευση(η τουλ ενα που ξερω απο παιδακι του περιβαλλοντος),οποτε καμια σχεση με το γαλα

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχουν γεύση, είχα πάρει κατα λάθος και ήταν σαν να πίνω γιαουρτι με φρουτα. Προςφατα βεβαια πηρα για τον εαυτό μου παιδικο κατςικιςιο για να κανω πιο ομαλά τη μεταβαση σε κανονικο κατσικίσιο που παλια μου φαινόταν μπλιαχ, ωστε αν δινω στον μικρο να πίνω κι εγώ χωρις να αηδιάζω. οι θυσίες της μητροτητας! χαχα!  σε σχεση με τη σκονη παντως υπέθετα ότι είναι λιγότερο επεξεργασμένα. 

Link to comment
Share on other sites

Τα εμπλουτισμένα (αυτά που κυκλοφορούν στα ράφια εκτός ψυγείου σε χάρτινη συσκευασία) δεν τα βλέπω καθόλου με καλό μάτι ,ίσως με χείριστο από την σκόνη που θεωρώ καθαρή χημεία.. Τουλάχιστον στην σκόνη ξέρω από μια αρχή ότι δίνω χημεία ,στο εμπλουτισμένο τι δίνω; Ένα γάλα που λήγει μετά από 2 χρόνια και αντέχει εκτός ψυγείου ; Με παραπέμπει  σε τύπου  εβαπορε . Ίσως είναι λάθος η γνώμη αλλά στο μυαλό μου αυτό τον συνειρμο κάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να πούμε εδώ ότι βάσει των εθνικών διατροφικών οδηγών (diatrofikoiodigoi.gr) 

  • τα παιδιά ηλικίας 1-2 ετών πρέπει να καταναλώνουν πλήρες γάλα (3,5% περιεκτικότητα σε λίπος) και γαλακτοκομικά προϊόντα. Δεν μειώνουμε την πρόσληψη λίπους στις ηλικίες αυτές.
  • Το γάλα είναι σημαντικό για τα παιδιά και πρέπει να καταναλώνεται καθημερινά. Μόνο στην περίπτωση που το παιδί δεν πίνει καθόλου γάλα, δοκιμάστε να «χτυπήσετε» το γάλα με φρούτα στο μίξερ ή να προσθέσετε σε αυτό λίγο μέλι ή κακάο. Είναι προτιμότερο από το να μην πιει καθόλου γάλα. Εναλλακτικά, διασφαλίστε ότι καταναλώνει άλλου είδους γαλακτοκομικά προϊόντα, όπως γιαούρτι ή τυρί.

Τα παιδιά άνω των 2 ετών μπορούν να καταναλώνουν πλήρες ή ημι-αποβουτυρωμένο γάλα και γιαούρτι (1,5-2% περιεκτικότητα σε λίπος).

Ενδεικτικά, ανάλογα με την ηλικία, η κατανάλωση γάλακτος και γαλακτοκομικών προϊόντων μπορεί να είναι:

1-2 ετών 2-3 ετών 4-8 ετών 9-13 ετών 14-18 ετών
2 μερίδες/
ημέρα
2 μερίδες/
ημέρα
2-3 μερίδες/
ημέρα
3-4 μερίδες/
ημέρα
3-4 μερίδες/
ημέρα



1 μερίδα ισοδυναμεί με:

  • 1 ποτήρι γάλα (250 ml)
  • 1 κεσεδάκι γιαούρτι (200 γραμμάρια)
  • 1 κομμάτι σκληρό τυρί μεγέθους σπιρτόκουτου (30 γραμμάρια, π.χ., φέτα, γραβιέρα)
  • 2 κουταλιές της σούπας μαλακό τυρί (60 γραμμάρια, π.χ., ανθότυρο, κατίκι, μυζήθρα)
  • 1 φέτα τυρί για τοστ (30 γραμμάρια, π.χ., κασέρι)
  • ½ ποτήρι γάλα (125 ml) συμπυκνωμένο (εβαπορέ)
Link to comment
Share on other sites

Χίλιες φορές φρέσκο γάλα πλήρες κατσικίσιο αν το πίνει αλλιώς αγελαδινό, να είναι διάρκειας λίγων ημερών και κατά προτίμηση από μικρές φάρμες. Θα συμφωνήσω με Βίκυ να αυξήσεις τα λιπαρά στα γεύματα για περισσότερες θερμίδες.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο, αν πάτε στη σελίδα πολύ γνωστής εταιρίας που κάνει γάλατα "για παιδιά" θα δείτε ότι μετά το πρώτο έτος συστήνουν 3 μερίδες την ημέρα (!!!) και φυσικά το γάλα δεν είναι πλήρες (3,5% λιπαρά). Στον αντίλογο βέβαια, θα πουν κάποιοι (ειδικά όσοι ακολουθούν vegan διατροφή) ότι το γάλα δεν χρειάζεται καθόλου. Εδώ οι τελευταίες συστάσεις του υπουργείου υγείας (2018) σχετικά με την σίτηση βρεφών και νηπίων λέει:

Επί χορτοφαγικής διατροφής ή άλλων ιδιαίτερων διατροφικών συνηθειών της οικογένειας, και ιδίως των πιο αυστηρών και περιοριστικών εξ’ αυτών (π.χ. vegan), το βρέφος θα πρέπει να λαμβάνει τα κατάλληλα διατροφικά συμπληρώματα ώστε να εξασφαλιστεί ότι λαμβάνει επαρκή ποσότητα βιταμίνης Β12, βιταμίνης D, σιδήρου, ψευδάργυρου, φυλλικού οξέος, ω-3 λιπαρών οξέων, πρωτεϊνών και ασβεστίου, ενώ παράλληλα να έχει τακτική παιδιατρική και διαιτολογική παρακολούθηση. Η ενημέρωση είναι απαραίτητη ώστε οι γονείς να κατανοήσουν ότι οι δίαιτες αυτές δεν είναι διατροφικά επαρκείς και έχουν συγκεκριμένες ελλείψεις σε θρεπτικά συστατικά απαραίτητα για την ανάπτυξη του βρέφους, και ως εκ τούτου οι συνέπειες της αποτυχίας να ακολουθήσουν τις συστάσεις για τη διατροφική επάρκεια της δίαιτας του βρέφους είναι σοβαρές.

Link to comment
Share on other sites

κ γω για εμπλουτισμενα ψυγειου εκανα λογο.να πω την αληθεια δ τα ξεχωριζω σε εμπλουτισμενα,σκονη η συμπηκνωμενα,για μενα τπτ απο αυτα δ ειναι γαλα

παντως απο μια προχειρη αναζητηση βλεπω οτι πανω κατω τις ιδιες θερμιδες εχουν 60-80 στα 100μλ,οποτε δ ειναι κ αυτο που θα σε κανει να καταληξεις σε γαλα

επισης θα ελεγχα για ζαχαρη στα εμπλουτισμενα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Αν διαβάσετε έξω τη συσκευασία είτε στη σκόνη είτε στα εμπλουτισμένα ψυγείου κανένα δεν γράφει γάλα,γράφει ρόφημα αυτή ειβαι η διαφορά με το “φρέσκο γάλα»  όποτε προσωπικά θεωρώ ότι είτε δώσεις σκόνη είτε ψυγείου για ενός έτους έως 3 που αναγράφει είναι το ίδιο . Συγκρινα και τα συστατικά μεταξύ φορμουλας και εμπλουτισμένου και ήταν χωρισ Μεγάλες διάφορες .Προσωπικά πήγα να κάνω την αλλαγη αυτή και πήρα το Ολύμπος βιολογικό για ενός έτους έπαθα πλάκα με το ποσό γλυκό ήταν είχε  γεύση βανίλια , παράξενο για βιολογικό γάλα, αν μάθει το παιδί ότι αυτή τη γεύση έχει το γάλα άντε να πιει το κανονικό μετα , ακομα

και η φόρμουλα που επινε μικρός τέτοια γλυκιά γεύση δεν είχε.θα προτιμούσα να δώσω το φρέσκο αλλά ακομα

μου είπε ο παιδίατρος είναι νωρίς οι μισοί λένε δώσε οι άλλοι όχι απορώ και εγώ ώρες ωρες 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως με το που έκλεισε χρόνο ξεκινήσαμε φρέσκο γάλα με την οδηγία του παιδιάτρου. Μετά από λίγους μήνες δοκιμάσαμε κατσικίσιο και αφού το έπινε μια χαρά το συνεχίζουμε!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Η μικρή μου είναι 13 μηνών, θηλάζει κ πίνει κ γάλα σκόνη. Ο παιδίατρος μου είπε μέχρι 18 μηνών να συνεχίσω με σκόνη κ μετά να δώσω αγελαδινό. Κατσικίσιο από 2 ετών. Στη μεγάλη μου κόρη όμως είχα άλλη παιδίατρο η οποία από 12 μηνών μας ξεκίνησε κατσικίσιο γάλα, παράλληλα με θηλασμό. Αντίστοιχα, διαβάζω εδώ ότι κ εσείς από 12 μηνών δώσατε φρέσκο γάλα. Τελικά τι ισχύει; Θα ήθελα να δώσω φρέσκο γάλα αλλά πώς να παρακάμψω την οδηγία του παιδιάτρου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,πλέον οι περισσότεροί παιδίατροι συστήνουνε φόρμουλα μεχρι  τα δύο έτη.Έγω περίπου 15-16 μηνών σταμάτησα την σκονη και έδωσα φρέσκο συγκεκριμένα αγελαδινό γιατι δεν έπινε κατσικίσιο.Το ότι σου είπε ο παιδίατρος να δώσεις σκονη μέχρι  18 μηνών δεν σημαίνει πως πρέπει να το κάνεις,σιγά την σημαντική οδηγία που θα παρακάμψεις.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Lenia16 είπε:

Καλησπέρα! Η μικρή μου είναι 13 μηνών, θηλάζει κ πίνει κ γάλα σκόνη. Ο παιδίατρος μου είπε μέχρι 18 μηνών να συνεχίσω με σκόνη κ μετά να δώσω αγελαδινό. Κατσικίσιο από 2 ετών. Στη μεγάλη μου κόρη όμως είχα άλλη παιδίατρο η οποία από 12 μηνών μας ξεκίνησε κατσικίσιο γάλα, παράλληλα με θηλασμό. Αντίστοιχα, διαβάζω εδώ ότι κ εσείς από 12 μηνών δώσατε φρέσκο γάλα. Τελικά τι ισχύει; Θα ήθελα να δώσω φρέσκο γάλα αλλά πώς να παρακάμψω την οδηγία του παιδιάτρου;

ειδικα πανω σε θεμα διατροφης ο παιδιατρος απλα προτεινει

δικη σου επιλογη ειναι τι θα δωσεις

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Καλησπέρα! Η μικρή μου είναι 13 μηνών, θηλάζει κ πίνει κ γάλα σκόνη. Ο παιδίατρος μου είπε μέχρι 18 μηνών να συνεχίσω με σκόνη κ μετά να δώσω αγελαδινό. Κατσικίσιο από 2 ετών. Στη μεγάλη μου κόρη όμως είχα άλλη παιδίατρο η οποία από 12 μηνών μας ξεκίνησε κατσικίσιο γάλα, παράλληλα με θηλασμό. Αντίστοιχα, διαβάζω εδώ ότι κ εσείς από 12 μηνών δώσατε φρέσκο γάλα. Τελικά τι ισχύει; Θα ήθελα να δώσω φρέσκο γάλα αλλά πώς να παρακάμψω την οδηγία του παιδιάτρου;

Εγώ έδωσα και στα δυο μου παιδιά φρέσκο γάλα μετά τον χρόνο. Τώρα σκέφτομαι και στον τρίτο αν τελικά καταφέρω να αποθηλασω. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα πω, εθνικός διατροφικός οδηγός που σημαίνει ότι από το χρόνο και μετά, μπορείς να δώσεις ότι επιθυμείς εσύ.

Το κατσικίσιο είναι ένα "αγνό" γάλα, με περισσότερα λιπαρά και θερμίδες. Το αγελαδινό υπερτερεί αν θυμάμαι καλά σε κάποια απαραταίτητα στοιχεία (νομίζω βιταμίνη b μεταξύ άλλων) αλλά τα περισσότερα αγελαδινά είναι τίγκα στις ορμόνες λόγω μαζικής παραγωγής. Οι φόρμουλες ενδεχομένως να είναι πιο "ενισχυμένες", αλλά αν το παιδί έχει μια σωστή διατροφή, γιατί να το φορτώσεις με τεχνητά; Και φυσικά πάντα υπάρχει η επιλογή του να μη δώσεις γάλα, ειδικά αν θηλάζεις ακόμα, το γιαούρτι και το τυρί επαρκούν μια χαρά. 

Εμείς προτιμήσαμε να δώσουμε αγελαδινο από "μικρή" φάρμα αμέσως μετά το χρόνο.

 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Lenia16 said:

Καλησπέρα! Η μικρή μου είναι 13 μηνών, θηλάζει κ πίνει κ γάλα σκόνη. Ο παιδίατρος μου είπε μέχρι 18 μηνών να συνεχίσω με σκόνη κ μετά να δώσω αγελαδινό. Κατσικίσιο από 2 ετών. Στη μεγάλη μου κόρη όμως είχα άλλη παιδίατρο η οποία από 12 μηνών μας ξεκίνησε κατσικίσιο γάλα, παράλληλα με θηλασμό. Αντίστοιχα, διαβάζω εδώ ότι κ εσείς από 12 μηνών δώσατε φρέσκο γάλα. Τελικά τι ισχύει; Θα ήθελα να δώσω φρέσκο γάλα αλλά πώς να παρακάμψω την οδηγία του παιδιάτρου;

Σε όλο τον κόσμο η οδηγία είναι ότι μετά το έτος μπορείς να δώσεις φρέσκο γάλα. Εγώ έδωσα ακριβώς στο έτος παράλληλα με θηλασμό, δεν καταλαβαίνω γιατί να παίρνει φόρμουλα το παιδί ενώ μπορεί να πιει φρέσκο. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κατσικίσιο έδωσα. Αγελαδινό όχι, με τη λογική ότι έχει πολλά φάρμακα. Στην αρχή ο μικρός δεν το έπινε ιδιαίτερα, αλλά δεν έσκασα και πολύ. Φρόντιζα απλά να τρώει καθημερινά γιαούρτι ή και αμύγδαλα (αλεσμένα σ' εκείνη τη φάση).

Από την άλλη, ο παιδίατρος του ανιψιού μου είπε στην ξαδέλφη μου ότι "το κατσικίσιο κάνει για τα κατσικάκια", κι ότι η φόρμουλα είναι ειδικά σχεδιασμένη για τα παιδιά. Καταλαβαίνω τη λογική, αλλά με χαλάει το φοινικέλαιο. Η φόρμουλα είναι μια θαυμάσια επιλογή όσο είναι μωρό, αλλά μετά το έτος που μπορεί να φάει τα πάντα, γιατί να μην το γλιτώσει όσο γίνεται, εφόσον υπάρχουν πιο υγιεινές εναλλακτικές;

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Ilaeira είπε:

Κι εγώ κατσικίσιο έδωσα. Αγελαδινό όχι, με τη λογική ότι έχει πολλά φάρμακα. Στην αρχή ο μικρός δεν το έπινε ιδιαίτερα, αλλά δεν έσκασα και πολύ. Φρόντιζα απλά να τρώει καθημερινά γιαούρτι ή και αμύγδαλα (αλεσμένα σ' εκείνη τη φάση).

Από την άλλη, ο παιδίατρος του ανιψιού μου είπε στην ξαδέλφη μου ότι "το κατσικίσιο κάνει για τα κατσικάκια", κι ότι η φόρμουλα είναι ειδικά σχεδιασμένη για τα παιδιά. Καταλαβαίνω τη λογική, αλλά με χαλάει το φοινικέλαιο. Η φόρμουλα είναι μια θαυμάσια επιλογή όσο είναι μωρό, αλλά μετά το έτος που μπορεί να φάει τα πάντα, γιατί να μην το γλιτώσει όσο γίνεται, εφόσον υπάρχουν πιο υγιεινές εναλλακτικές;

ωραια τα λεει ο γιατρος🙂το αγελαδινο για τα μοσχαρακια φανταζομαι

συμφωνω οτι μετα τον χρονο δ υπαρχει λογος για σκονη

κ μετα τα δυο,δ ξερω για νωριτερα,κ να μην πινει αν τρωει κατα τα αλλα καλα κ τροφες με ασβεστιο δ υπαρχει θεμα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...