Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύ αυξημένη τιμή Β12!


Recommended Posts

Καλημέρα μανούλες!

Θα ήθελα γνώμες και βοήθεια αν κάποια μανούλα έχει παρόμοια εμπειρία!

Στα πλαίσια των ετήσιων εξετάσεων αίματος που μας γράφει η παιδίατρος για τα παιδιά (δύο αγοράκια 6 & 9 ετών),

πρόσθεσα επιπλέον και προσδιορισμό της βιταμίνης Β12, έχοντας διαβάσει πόσο σημαντική είναι για τον οργανισμό

και ότι η έλλειψή της προκαλεί διάφορα όπως πτώση του ανοσοποιητικού κλπ.

Στον μεγάλο μου γιο η βιταμίνη ήταν πολύ υψηλή (είχε 1154 με όριο του μικροβιολογικού 1100) ενώ στον μικρό ήταν 628.

Στην αρχή χάρηκα που είχε τόσο καλή συγκέντρωση βιταμίνης αλλά αργότερα μπήκα να διαβάσω σχετικά και έπαθα ένα ψιλο -σοκ.

Όλα τα άρθρα που διάβασα έγραφαν ότι η υψηλή συγκέντρωση βιταμίνης στο αίμα συνδέεται με διάφορα νοσήματα, από δυσλειτουργίες του συκωτιού

μέχρι νεοπλασματικές ασθένειες.

Η παιδίατρος που την πήρα τηλέφωνο δεν έδειξε να γνωρίζει κάτι σχετικά και μου είπε ότι θα το κοιτάξει.

Λέω να απευθυνθώ σε ένα παιδοαιματολόγο για αρχή και να επαναλάβω την εξέταση σε μία -δύο βδομάδες.

Έχετε να μου προτείνεται κάποιον? Έχετε καμιά παρόμοια εμπειρία?

Κάθε βοήθεια δεκτη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αρχικά ψυχραιμία.

Το γεγονός οτι η παιδίατρός σας δεν ξέρει κάτι σχετικό, ίσως είναι και καθησυχαστικό. Τα όρια του μικροβιολογικού αφορούν σίγουρα παιδιά; ή έχουν αφήσει των ενηλίκων (συχνό λάθος); Έχω γνωστό που έχει το ίδιο πρόβλημα ο ίδιος (υψηλή συγκέντρωση σιδήρου και κάνει προς το παρόν αφαιμάξεις) και επειδή το συζητούσαμε (έχει μικρή κόρη και ανησυχεί ένα παραπάνω) μου έλεγε ότι είναι σπάνιο σε παιδιά. 

Διαβάζουμε συχνά πυκνά σε διάφορα άρθρα για το πόσο σημαντική είναι η μία ή η άλλη βιταμίνη αλλά πρέπει να είμαστε εξαιρετικά φειδωλοί απέναντι σε τέτοια άρθρα. Είναι πολύ πιθανό η εξέταση που του έκαναν στο μικροβιολογικό να μην είναι καν η σωστή ή για να γίνει να χρειάζεται ειδική προετοιμασία. Είναι το ίδιο με τις μετρήσεις χοληστερίνης στα βρέφη, που προτείνονται από τα μικροβιολογικά αλλά ένας ενημερωμένος παιδίατρος θα μας πει ότι σε υγιή παιδιά δεν υπολογίζονται ως δείκτες. Ή με την μέτρηση της D, που αν την ζητήσεις έτσι γενικά ως εξέταση, μάλλον θα σου κάνουν εξέταση λάθος δείκτη.

Η άποψή μου είναι ότι πρώτα έπρεπε να ρωτήσεις τον γιατρό σας για το θέμα και μετά να προχωρήσεις σε συγκεκριμένες εξετάσεις. Μήπως θα ήταν καλύτερο πριν κάνετε οποιαδήποτε επανάληψη (και βάλεις και το παιδί σε τέτοια διαδικασία) να δεις τι θα σου πει ο παιδίατρός σας ή να πάρεις πρώτα γνώμη και από κάποιον άλλο; Τα άρθρα που διαβάσεις, εκτός και αν ανήκεις στον ιατρικό κλάδο (και ξέρεις να τα αξιολογήσεις), είναι πιο πιθανό να σε τρομοκρατήσουν παρά να σε βοηθήσουν. Προσωπικά, αν πρόκειται για σοβαρά θέματα, προτιμώ πάντα να απευθύνομαι στο Παίδων (αν είσαι Αθήνα) ή στο Ιπποκράτειο (αν είσαι Θεσσαλονίκη). 

Link to comment
Share on other sites

vtgian, καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Η αλήθεια είναι ότι και ο μικροβιολόγος μου είπε ότι τα όρια αυτά είναι για ενήλικες και ότι δεν έχει υπόψη του 

τα όρια για τα παιδιά. Όσο και να έψαξα δεν βρήκα σαφή όρια για παιδιά ή διαχωρισμό τους από των ενηλίκων.

Αλλά όπως πολύ σωστά είπες δεν είμαι γιατρός και γι' αυτό σκέφτομαι να απευθυνθώ σε κάποια πιο εξειδικευμένη

ειδικότητα όπως αιματολόγος κλπ. Αν πάρω στο Παίδων να ρωτήσω έτσι γενικά ή θα πρέπει να κλείσω ραντεβού με κάποιον 

συγκεκριμένο γιατρό?

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου είπε ο μικροβιολόγος φαίνεται να επιβεβαιώνει το γεγονός ότι η μέτρηση αυτή δεν αξιολογείται στα παιδιά. Διαφορετικά θα είχαν τιμές.

Μπορείς πάντα να τους καλέσεις στο Παίδων και να ζητήσεις να κλείσεις απογευματινό ραντεβού με αιματολόγο. Θα σε καθοδηγήσουν αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

επειδη η ιδια εχω ελλειψη Β12 και κανω αγωγη ανα διαστηματα, εκανα και την εξεταση στο ετησιο τσεκ απ και στον μικρο μου,κατοπιν συστασης της παιδιατρου...αρα προφανως ελεγχεται και στα παιδια η συγκεκριμενη βιταμινη...αυτο που θα εκανα, θα ηταν μια επαναληψη σε αλλο εργαστηριο (παντα υπαρχει η περιπτωση λαθους μετρησης) και θα απευθυνομουν στον παιδιατρο για την αξιολογηση της...μην διαβαζεις απο το διαδυκτιο,καμμια εξεταση δεν αξιολογειτε μονη της,οι γιατροι κοιτανε το συνολο των εξετασεων για να βγαλουν συμπερασματα...

 

(δεν ειδα στο χαρτι παντως να αναγραφουν συγκεκριμενα ορια για τα παιδια,αρα μαλλον θα ισχυουν οι τιμες αναφορας για ολους)

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, ginger cookie είπε:

vtgian, καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Η αλήθεια είναι ότι και ο μικροβιολόγος μου είπε ότι τα όρια αυτά είναι για ενήλικες και ότι δεν έχει υπόψη του 

τα όρια για τα παιδιά. Όσο και να έψαξα δεν βρήκα σαφή όρια για παιδιά ή διαχωρισμό τους από των ενηλίκων.

Αλλά όπως πολύ σωστά είπες δεν είμαι γιατρός και γι' αυτό σκέφτομαι να απευθυνθώ σε κάποια πιο εξειδικευμένη

ειδικότητα όπως αιματολόγος κλπ. Αν πάρω στο Παίδων να ρωτήσω έτσι γενικά ή θα πρέπει να κλείσω ραντεβού με κάποιον 

συγκεκριμένο γιατρό?

 

Ψαχνοντας, βρήκα αυτό:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8197515

 

 7-11 years = 312-1237 ng/L;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...
On 11/5/2017 at 8:39 ΠΜ, ginger cookie είπε:

Καλημέρα μανούλες!

Θα ήθελα γνώμες και βοήθεια αν κάποια μανούλα έχει παρόμοια εμπειρία!

Στα πλαίσια των ετήσιων εξετάσεων αίματος που μας γράφει η παιδίατρος για τα παιδιά (δύο αγοράκια 6 & 9 ετών),

πρόσθεσα επιπλέον και προσδιορισμό της βιταμίνης Β12, έχοντας διαβάσει πόσο σημαντική είναι για τον οργανισμό

και ότι η έλλειψή της προκαλεί διάφορα όπως πτώση του ανοσοποιητικού κλπ.

Στον μεγάλο μου γιο η βιταμίνη ήταν πολύ υψηλή (είχε 1154 με όριο του μικροβιολογικού 1100) ενώ στον μικρό ήταν 628.

Στην αρχή χάρηκα που είχε τόσο καλή συγκέντρωση βιταμίνης αλλά αργότερα μπήκα να διαβάσω σχετικά και έπαθα ένα ψιλο -σοκ.

Όλα τα άρθρα που διάβασα έγραφαν ότι η υψηλή συγκέντρωση βιταμίνης στο αίμα συνδέεται με διάφορα νοσήματα, από δυσλειτουργίες του συκωτιού

μέχρι νεοπλασματικές ασθένειες.

Η παιδίατρος που την πήρα τηλέφωνο δεν έδειξε να γνωρίζει κάτι σχετικά και μου είπε ότι θα το κοιτάξει.

Λέω να απευθυνθώ σε ένα παιδοαιματολόγο για αρχή και να επαναλάβω την εξέταση σε μία -δύο βδομάδες.

Έχετε να μου προτείνεται κάποιον? Έχετε καμιά παρόμοια εμπειρία?

Κάθε βοήθεια δεκτη!

Καλημέρα,

έχω το ίδιο θέμα με το γιο μου, είχε σε έλεγχο 993 Β12.. Εσάς τελικά τι σας είπαν ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...