Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος και ύψος


Recommended Posts

@apricot κι εγώ θα σου πω από την προσωπική μου εμπειρία. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με το ύψος των γονιών. Εμένα η μαμά μου είναι 1,65 κι ο μπαμπάς μου 1,85. Αδιαθέτησα όταν πήγα 1η γυμνασίου και είχα ύψος 1,50κάτι και τώρα είμαι 1,68. Δηλαδή πήρα πάνω από 10 πόντους. Η ξαδέρφη μου (ο μπαμπάς της 1,90κάτι και η μαμά της 1,70κάτι) όταν αδιαθέτησε ήταν γύρω στο 1,60 (τέλη δημοτικού με αρχές γυμνασίου) και τελικό ύψος έχει πάνω από 1,80. Οπότε μην ανησυχείς, θα πάρει κι άλλους πόντους... Και επειδή είναι κάτι που το έχω συζητήσει με πολλές κοπέλες, αν μια κοπέλα δεν το πάρει όλο το ύψος απότομα (που βλέπουμε κάτι κοριτσάκια στο δημοτικο με ύψος πάνω από 1,60), θα ψηλώσει κανονικά μετά την περίοδο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 140
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο μονος τροπος να ξερεις αν τοπαιδι θα ψηλωσει αλλο ειναι με μια απλη ακτινογραφια. Αλλα με φυσιολογικο υψος ηδη και περιοδο πια, δε νομιζω οτι εχει νοημα, αυτο εχει νοημα πριν την περιοδο, μετα δεν αλλαζει κατι.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ. Εμείς είμαστε σε ύψος, ο άντρας μου 1,74 και εγώ 1,72. η μικρή όταν αδιαθέτησε ήταν 1,59 οπότε πήρε 6 πόντους από τότε και θέλω να δω πόσο θα πάρει ακόμη. Θυμαμαι για μένα ότι ειχα αδιαθετήσει το ίδιο (στην πεμπτη) και ενώ δεν θυμάμαι το ΄συνολο των πόντων που πήρα , πήρα σίγουρα 6 πόντους το δευτερο χρόνο που είχα αδιαθετήσει. Χάνω το πρώτο κομμάτι και άρα δεν ξέρω το συνολικό. Ξερω πως εχει ήδη κανονικο ύψος αλλα ετσι ειναι οι μαμαδες ψαχνουν τα παντα!!! υπαρχει άλλη εμπειρια??

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

 Γεια σας! 

Αυτό που με ανησυχεί λίγο είναι το ύψος.

 Ήμουν 11 όταν μου ήρθε η πρώτη περίοδος.

Δεν ξέρω ακριβώς πόσο ύψος είχα τότε αλλά νομίζω ήμουνα γύρο στο 162-63.

Τώρα είμαι 166 και είμαι 12.

Έχω διαβάσει σε κάποια site ότι τα κορίτσια μετά από την περίοδο ψηλώνουν 10 εκατοστά το πολύ.

Είμαι περήφανη για το ύψος μου αλλά θα ήθελα να μάθω πόσο ακόμα θα ψηλώσω.

(θα ήθελα να γίνω από 170-173-4)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

:-)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πολύ σχετικά όλα. Είναι και η κληρονομικότητα στη μέση, αλλά και οι ρυθμοί ανάπτυξης δεν είναι στάνταρ για όλους.

 

Εγώ ήμουν σχετικά μικροκαμωμένο παιδί και τελικά ψήλωνα μέχρι τα 20 κι είμαι 1,75 με πατέρα άνω του 1,90 και μητέρα 1,65.

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σας η κόρη μου αδιαθέτησα πριν από τέσσερις μήνες ήταν 11,9 δηλαδή 12 γτ από ότι έχω ακούσει ότι από το μισό και μετά θεωρείσαι την επόμενη ηλικία αρα 12 στήθος έχει ελάχιστο τριχωφιια αρκετή εγω είμαι η μαμά ύψος 1,58 και ο μπαμπάς 1,86 όταν αδιαθέτησε ήταν στο 1,53 και τώρα μετά από τέσσερις μήνες είναι στο 1,60 θέλει να φτάσει στις 170 με 175 θα ψηλώσει άλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα 

η κόρη μου ειναι 12 χρόνων της ήρθε η περίοδος πριν τρεις μήνες στα 11,9 όμως έχω διαβάσει ότι από το μισό και πάνω θεωρείσαι στην επόμενη ηλικία αρα στα 12 έχει ύψος 160 εγω η μαμά της είμαι 158 και ο μπαμπάς 186 θέλει να φτάσει στο 173 πιστευτέ ότι θα πάρει άλλο ύψος?πειτε καμία γνώμη 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας. Έχω έναν προβληματισμό. Η κόρη μου αδιαθετησε 11χρονών και 4 μηνών. Μέχρι τότε ήταν αρκετά ψηλή. Νομίζω 1.57 στην έκτη δημοτικού αν δεν κάνω λάθος. Και εγώ είχα αδιαθετήσει στην ίδια ηλικία και έχω τώρα ύψος 1.73 όμως δεν θυμάμαι πότε ψήλωσα. Από τότε (πάει Δευτέρα Γυμνασίου τώρα) έχει φτάσει 1.64. Το καλοκαίρι που μας πέρασε δεν πήρε καθόλου ύψος. Νομίζω ότι πήρε έναν πόντο τον προηγούμενο χειμώνα. Ι μπαμπάς είναι 1.76. Υπάρχει περίπτωση από τις εμπειρίες σας να πάρει ξαφνικά τώρα 6-7 πόντους ή σταμάτησε η ανάπτυξή της? Οστική πυκνότητα που είχαμε κάνει στα 10 ήταν ίση με την ηλικία της. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
On 25/10/2018 at 4:46 ΜΜ, ΙωάνναΧ είπε:

Καλησπέρα σας. Έχω έναν προβληματισμό. Η κόρη μου αδιαθετησε 11χρονών και 4 μηνών. Μέχρι τότε ήταν αρκετά ψηλή. Νομίζω 1.57 στην έκτη δημοτικού αν δεν κάνω λάθος. Και εγώ είχα αδιαθετήσει στην ίδια ηλικία και έχω τώρα ύψος 1.73 όμως δεν θυμάμαι πότε ψήλωσα. Από τότε (πάει Δευτέρα Γυμνασίου τώρα) έχει φτάσει 1.64. Το καλοκαίρι που μας πέρασε δεν πήρε καθόλου ύψος. Νομίζω ότι πήρε έναν πόντο τον προηγούμενο χειμώνα. Ι μπαμπάς είναι 1.76. Υπάρχει περίπτωση από τις εμπειρίες σας να πάρει ξαφνικά τώρα 6-7 πόντους ή σταμάτησε η ανάπτυξή της? Οστική πυκνότητα που είχαμε κάνει στα 10 ήταν ίση με την ηλικία της. 

Καλησπέρα εμένα η κόρη μου αδιαθέτησε λίγες ημέρες πριν κλείσει τα 11 με ύψος 1,55  και 46 κιλά . Αγχώνεται γιατί φοβάται οτι δεν θα ψηλώσει άλλο και την ενδιαφέρει επειδή είναι αθλήτρια και  θέλει να ψηλώσει τουλάχιστον 10 πόντους... Αλλού διαβάζω οτι τα κορίτσια ψηλώνουν για τα επόμενα 2 χρόνια και αλλού οτι ψηλώνουν μέχρι τα 16. Έχει κάποια μαμά προσωπική εμπειρία;;

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, roro27 είπε:

Καλησπέρα εμένα η κόρη μου αδιαθέτησε λίγες ημέρες πριν κλείσει τα 11 με ύψος 1,55  και 46 κιλά . Αγχώνεται γιατί φοβάται οτι δεν θα ψηλώσει άλλο και την ενδιαφέρει επειδή είναι αθλήτρια και  θέλει να ψηλώσει τουλάχιστον 10 πόντους... Αλλού διαβάζω οτι τα κορίτσια ψηλώνουν για τα επόμενα 2 χρόνια και αλλού οτι ψηλώνουν μέχρι τα 16. Έχει κάποια μαμά προσωπική εμπειρία;;

 

 

Η κόρη μου από όταν αδιαθέτησε πήρε ελάχιστο ύψος, εγώ ούτε πόντο από όσο θυμάμαι. Μία φίλη της κόρης μου που αδιαθέτησε πολύ μικρή, έμεινε και σε εκείνο το ύψος σχεδόν. Μία ακτινογραφία θα σας δείξει, αλλά μόνο ενημερωτικά, δεν είναι κάτι που μπορείτε να αλλάξετε. 

Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2019 at 7:17 ΜΜ, roro27 είπε:

Καλησπέρα εμένα η κόρη μου αδιαθέτησε λίγες ημέρες πριν κλείσει τα 11 με ύψος 1,55  και 46 κιλά . Αγχώνεται γιατί φοβάται οτι δεν θα ψηλώσει άλλο και την ενδιαφέρει επειδή είναι αθλήτρια και  θέλει να ψηλώσει τουλάχιστον 10 πόντους... Αλλού διαβάζω οτι τα κορίτσια ψηλώνουν για τα επόμενα 2 χρόνια και αλλού οτι ψηλώνουν μέχρι τα 16. Έχει κάποια μαμά προσωπική εμπειρία;;

 

Νομίζω ότι ένας παιδίατρος είναι πιο κατάλληλος να απαντήσει , σε συνδυασμό με ενδοκρινολόγο κ γυναικολόγο που να ειδικεύεται στην εφηβική γυναικολογία . 

Οι εξετάσεις του παιδιού δεν έδειχναν κάτι ; 

Ξερω ότι πριν έρθει η περίοδος , εφόσον κανεις εξετάσεις , υπάρχει η δυνατότητα να την καθυστερήσεις ώστε να έχεις μεγαλύτερη ανάπτυξη . Αλλά νομίζω ότι άπαξ και έρθει περίοδος δεν υπάρχει πλέον αυτή η δυνατότητα . 

Βοηθαει πολύ η σωστή άθληση ώστε να πάρει κάποιος το μέγιστο ύψος που προβλέπεται από τον οργανισμό του όπως και η σωστή διατροφή . Έχω περιπτώσεις στο περιβάλλον μου αρκετές που πήραν μεσοσταθμιστικα 5 πόντους ως επιπλέον ύψος αλλά μέχρι εκεί . 

Τα κορίτσια δεν ψηλώνουν μέχρι τα 16 - μπορούν να ψηλώνουν μέχρι και τα 19 αλλά εξαρτάται από τις ορμόνες τους, από τα γονίδιά και από το περιβάλλον. 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω τη δική μου περίπτωση... Αδιαθετησα 14 χρονών και 4 μηνών! Στα μέσα της τρίτης γυμνασίου. Πολύ αργά σε σχέση με τις αδερφές και τις φίλες μου. Η μητέρα μου είχε αγχωθει γιατί εκτός από την περίοδο που δεν είχα, δεν είχα ούτε στήθος μέχρι τότε, ούτε ύψος. Χαρακτηριστικό είναι ότι σε όλο το Γυμνάσιο όλοι νομίζανε ότι πάω Τρίτη δημοτικού το πολύ!!! Είχα φοβερό κόμπλεξ με αυτό. Παρόλα αυτά από το επόμενο καλοκαίρι, πριν πάω λύκειο και μετά άρχισε και το στήθος να μεγαλώνει (και πολύ μάλιστα)  αλλά πήρα και ύψος. Μη φανταστείτε ότι είμαι και το πρώτο μποι 1,63, αλλά μετά την έλευση της περιόδου πήρα αρκετό ύψος αν σκεφτεί κανείς ότι ήμουν πολύ κοντή, σαν μαθήτρια τρίτης δημοτικού!!! Οπότε όλα σχετικά είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Αδιαθετησα πέμπτη δημοτικού και είχα ύψος 1,55 και έμεινα εκεί. Με είδε αναπτυξιολόγος στην δευτέρα γυμνασίου, η οποία μετά απο το οικογενειακό ιστορικό (γονείς και οι δυο 1,70 αλλά γιαγιάδες στρουμφάκια) και οστική ηλικιά (που εβγαινε για 18 ετών) ,μου είπε ότι αυτό είναι το ύψος μου, αυτά ειναι τα γονίδια μου και τέλος. Θυμάμαι με ντροπή ότι έβαλα τα κλάματα μπροστά της και ήρθε η γυναίκα και με αγκάλιασε και συνειδητοποίησα εκείνη την στιγμή ότι η αναπτυξιολογος  ήταν πιο κοντή απο εμένα ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αδιαθετησα πρώτη φορά Τετάρτη δημοτικου(ακόμα θυμάμαι την ντροπή μου)δεν ήξερα τι είχε πάθει και φοβόμουν να το πω..δεν θυμάμαι τι ύψος είχα τοτε θυμάμαι όμως ότι ήμουν ποιο ψηλό από την δασκάλα μου τότε και είχα ξεκινήσει να έχω και στήθος ..Πρέπει να πήρα από όσο θυμάμαι περίπου 10ποντους Μετά την περιοδο.νομιζω πρώτη γυμνασίου σταματησα.. .Τώρα είμαι 1.74 ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...