Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β επιπεδου:Μονηρης ομφαλικη αρτηρια


Recommended Posts

νομιζω και εγω γυρω στα 150 πληρωσα στο μητερα

με το καλο να ερθει το μωρακι σου και ολα καλα θα πανε οπως πηγαν και σε μενα και σε πολλα αλλα κοριτσια που ξερω :wink::D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

.. ευχαριστώ πολύ .. μακάρι ρε κορίτσια .. μακάρι να πάνε όλα καλά γιατί έχω αρχίσει να απογοητεύομαι πάρα πολύ .. :(

 

Να εχεις πιστη κοπελα μου κι ολα θα πανε καλα θα το δεις......

Ετσι κι εγω ειχα απογοητευτει τρομερα, αλλα δοξα το Θεο με πολλη πιστη και την ξαπλοθεραπεια που μου ειχε πει ο γιατρος για καλυτερη αιματωση του πλακουντα (απο το Β επιπεδου και μετα δεν εκανα απολυτως τιποτα, μονο ξαπλες, ξαπλες, ξαπλες και φυσικα οχι μετακινησεις περα δωθε)φθασαμε στην 34 εβδ. και η μικρη μας μαιμουδιτσα αναπτυσσεται κανονικοτατα σε ολα, και οπως μας λεει ο γιατρος η αναπτυξη της ειναι οπως θα ηταν και σε ενα φυσιολογικο εμβρυακι με 2 αρτηριες........... :wink:

Πιστη και πολλη θετικη σκεψη............. :wink:

Fagm.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια έχετε καμιά σας εμπειρία από μονήρη ομφάλιο λώρο?εμφανίστηκε σε μια φίλη μου, δηλαδή διαγνώστηκε στο β΄ επιπέδου και ο γιατρός της είπε να την παρακολουθούνε κάθε 15 μέρες για να δούνε πώς τρέφεται το παιδί. ποιος κίνδυνος υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μαράκι. Και σε μένα διαγνώστηκε στην Β' επιπέδου μονήρης ομφαλική αρτηρία. Δηλαδή ο ομφάλιος λώρος, αντί να έχει δύο αρτηρίες, έχει μόνο μία. Οι γιατροί σε αυτήν την περίπτωση συστήνουν αμνιοπαρακέντηση, γιατί στο 1/3 των περιπτώσεων εμφανίζονται χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Στο υπόλοιπο 2/3 των περιπτώσεων τα παιδιά είναι φυσιολογικά. Επίσης, επειδή μέσω του ομφάλιου λώρου τρέφεται το έμβρυο, οι γιατροί κοιτάνε και τις μετρήσεις του εμβρύου, για να δούνε αν μεγαλώνει σωστά ή όχι. Εγώ έκανα αμνιοπαρακέντηση και βγήκαν όλα φυσιολογικά, όσον οφορά τις χρωμοσωμικές ανωμαλίες, αλλά παρόλα αυτά προσέχουμε και την ανάπτυξη του εμβρύου. Ελπίζω να πάνε όλα καλά για τη φίλη σου.

Link to comment
Share on other sites

είχε κάνει λήψη τροφοβλάστης στην 13η εβδομάδα λόγω ηλικίας οποτε έχοει αποκλειστεί ο κινδυνος χρωμοσωμικών ανωμαλιών..γι αυτό τους είπε να προσέχουν το βάρος του παιδιού εαν τρέφεται σωστά..εσένα κάθε πότε σε έβλεπε ο γιατρός και σε ποια εβδομάδα γέννησες τελικά?εκτός εαν ειναι σε αυτή σου την εγκυμοσύνη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε αυτήν την εγκυμοσύνη διαγνώστηκε η μονήρης ομφαλική αρτηρία. Περίπου ανά τρείς βδομάδες, ευτυχώς μέχρι τώρα όλες οι μετρήσεις είναι μέσα στα όρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Επαναφέρω το θεμα, για να μην ανοίξω νέο. Γυρίσαμε κι εμεις από το Β επιπέδου. Όλα φυσιολογικά ετός του ότι έχουμε δύο κι όχι τρία αγγεία στο λώρο. Ο γιατρός μου πήγε να αναφέρει την αμνιοπαρακέντηση, αλλά μετά σε συννενόηση με τους δυο υπερηχογραφιστές κι επειδη η αυχενική και όλα τα υπόλοιπα ευρήματα του β επιπέδου είναι καλά, ειπαν να μην ασχοληθούμε περαιτέρω. Ξανα doppler την 34 και συνεχης επανάληψη από εκεί μεχρι τέλους.

ΚΑνείς δεν ανέφερε εμβρυοκαρδιολογο.

Λέτε να το ψάξω παραπάνω από μόνη μου. Η αλήθεια είναι ότι αγχώθηκα...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διανύουμε την 23η βδομάδα , και στον υπέρηχο β επιπέδου που κάναμε ο γιατρός μας είπε ότι η κορούλα που περιμένουμε έχει μονήρης ομφαλική αρτηρία και μικρό στομάχι . Ανυσηχουμε πολύ ,η εύκολη λύση τον γιατρών είναι να το βγάλεις ,εμείς δεν θα το θέλαμε , αλλά κανένας δεν μας εγγυάται τίποτα .βλεπω εδώ πολλές τέτοιες περιπτώσεις , αλλά πείτε μου σας παρακαλώ τελικά πόσες από εσάς τελικά το γεννήσατε το μωρό σας . και γεννηθήκαν φυσιολογικά παιδιά η με προβλήματα ?

Παρακαλώ βοηθήστε μας !

Link to comment
Share on other sites

Διανύουμε την 23η βδομάδα , και στον υπέρηχο β επιπέδου που κάναμε ο γιατρός μας είπε ότι η κορούλα που περιμένουμε έχει μονήρης ομφαλική αρτηρία και μικρό στομάχι . Ανυσηχουμε πολύ ,η εύκολη λύση τον γιατρών είναι να το βγάλεις ,εμείς δεν θα το θέλαμε , αλλά κανένας δεν μας εγγυάται τίποτα .βλεπω εδώ πολλές τέτοιες περιπτώσεις , αλλά πείτε μου σας παρακαλώ τελικά πόσες από εσάς τελικά το γεννήσατε το μωρό σας . και γεννηθήκαν φυσιολογικά παιδιά η με προβλήματα ?

Παρακαλώ βοηθήστε μας !

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑΝ2 einai to 1o minima mou sto forum parolo pou kata kairousto parakolouth, k ayto giati exw perasei paromoia fasi k eipa na se kathyshxasw ligo alla na sou po na to psaxeis kiolas gia na eisai oso pio kalummeni ginete gia psixologikous kiriws logous...

Eimaste ki emeis apo ta koritsakia me omfaliki arthria moniri alla ap thn arxi de panikovlithikame. i giatros mou k o kyrios pou kanei iperixous me enimerwsan xwris paniko, ap thn arxi...o aktinologos mas de apla mas to anefere irema irema san kati fusiologiko k mas eipe pos apla isws gennithi ligo mikroula giati isws ton 9o mina detha trwei poli. de mas eipe kan gia kardies nefra kai tetoia, afise isws thgiatro mou na mou ta pei gia na mi mas panikovalei! Telika mou ipan pos oses periptosis exoun dei se sygrisi k me ola ta allla apotelesmata exetasewn kanis den antimetopise thema kai pos ths giatrou mou ths exei tyxei 3 fores ta 4 teleftea xronia kai ola ta pedakia itan mia xara. Mas eipan an theloume na pame se emvriokardiologo pio polu gia na mas fygei i idea. kamia fusika kouventa gia amnioparakentisi! Alitheia to xeres pos synithos symveni se koritsia? 1 sta 100 peripou pithanotites kai 2 sta 3 einai koritsakia!

Pantws opos eipan k pio pano ta koritsia, min diavazeis K PISTEVEIS oti vreis gia to thema sto internet, tha deis ta panta asxima, tha diavaseis gia arrwsties klp, k telika thaxeis tromaxei adika, opos egw otan ta diavaza! eixa vevea kai meta tis sxetikes exetaseis ligo kathusixastei... emis kaname k ta nefra iperixo (pigame mazi me ton isxion peripou 2 minon) k imaste twra 6 minon kai mia xara... kai telika i mikri vgike 3600, 500 grammaria pio megali apo thn prwth mou, dil. an den itan monniris pou tha ftane????

Kala apotelesmata se oles tis monireis periptwseis mas!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είμαι και εγώ μια από αυτές! εμείς αγοράκι βέβαια... πράγματι το πρώτο που μας είπε ο γιατρός είναι ΜΗΝ κοιτάξετε στο internet γιατί θα πανικοβληθείτε...μιας και οι άλλες εξετάσεις ήταν καλές... είμαστε στην 24 εβδομάδα... θα κάνουμε και τον υπέρηχο και θα επανέλθω με νεότερα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχάριστο πολύ v&a η απάντηση σου είναι είναι ένα φως στο τούνελ που διανύουμε . μας έδωσες πολύ κουράγιο,εύχομαι και σε σένα galaksidiκαλά αποτελέσματα. .τώρα είμαστε στην 26 βδομάδα και η κλινική μας εικόνα έχει ως έξεις :έχουμε κάνει αμνυοπαρακεντηση από πιο νωρίς για τα κλασικά και 21 μικροελιπτικα σύνδρομα είναι καλή .έχουμε κάνει αυχενική διαφάνεια είναι καλή. πηγαμε σε εβρυοκαρδιολογο και μας ειπε ότι έως τώρα όλα είναι καλά .στον υπέρηχο μας λένε ότι το ουροποιητικό φέρνετε καλό έως τώρα (δεν δείχνει κάποια διάταση).

Επεισεις να πω ότι έχουμε το 1ο παιδί μας που είναι αγοράκι φυσιολογικό το 2ο που είναι κοριτσάκι με σύνδρομο .και τώρα το 3ο που περιμένουμε και είναι πάλι κοριτσάκι και αγωνιούμε πολύ…

Εάν είναι εύκολο περιμένω και άλλες κοπέλες που έχουν η είχαν τέτοια περίπτωση με μονήρης ομφαλική αρτηρία και να μας πουν για την ανάπτυξη τους είναι φυσιολογική η αντιμετώπισαν η αντιμετωπίζουν κάποια προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

είμαι κ εγώ άλλη μια υποψήφια μητέρα, διανύω την 28η εβδομάδα και έχω κοριτσάκι με μονή ομφαλική αρτηρία. Το ανακαλύψαμε κατά τη διάρκεια του Β υπερήχου και επιπλέον διαπιστώθηκε αρχικά ότι το μωράκι ήταν και μικρότερου βάρους. Μετά από συμβουλή του γιατρού μου κάναμε όλες τις εξετάσεις που έκανες κ εσύ ΜΑΡΙΑΝ2 (αμνιοπαρακέντηση, εμβρυοκαρδιολόγο) και για την ώρα όλα είναι καλά. την προηγούμενη βδομάδα ο γιατρός μου είδε ότι η μπέμπα έχει πλέον φυσιολογικό βάρος και ενώ αρχικά τρομάξαμε μήπως βγει πρόωρο (λόγω μικρού βάρους), τώρα είμαστε πιο εφησυχασμένοι. Θα κάνουμε μεγάλο υπέρηχο στο τέλος του 7ου για να δούμε πάλι εκτενέστερα το βάρος της μπέμπας και γενικώς θέλει πιο στενή παρακολούθηση. Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε ψύχραιμοι, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia.

euxomai me to kalo se oles!!!! ego eimai idi mama 2 katapliktikon koritsion kai epeidi perasa apo mia laxtara se kathe egkimosini ithela na sas hremiso ligo.

h proti mou kori eixe moniri omfaliki arthria, o giatros mou mas eixe pei oti den yparxei anisixia dioti to synantoyn poly syxna kai oti otan genniotan to paidi tha eprepe na tou kano uperixo nefron. ontos etsi egine kai to paidi einai mia xara!!!! oute sta nefrakia tou exei provlima, oute pouthena.

sto deytero paidi eixame megali ayxeniki diafania (3,1) ekana amnioparakentisi, ola ediksan kala kai ontos to koritsaki mou einai ygeiestato kai paneksipno.

kalo einai na akoume tous giatrous kai na psaxnoume alla merikes fores einai ypervolikoi kai mas tromazoun xoris kapoio idiaitero logo.

isos to na eimaste iremes einai to kalytero kai gia ta morakia mas!!!!

 

euxomai mesa apo tin kardia mou oti kalytero gia oles sas kai pano apo ola gera morakia!!!!!!!!

[CENTER][SIZE=5][COLOR=Cyan][B][COLOR=Lime]Τ[/COLOR][COLOR=Magenta]Α[/COLOR] [COLOR=Lime]Π[/COLOR][COLOR=Magenta]Α[/COLOR][COLOR=Lime]Ι[/COLOR][COLOR=Magenta]Δ[/COLOR][COLOR=Lime]Ι[/COLOR][COLOR=Magenta]Α[/COLOR] [COLOR=Magenta]Μ[/COLOR][COLOR=Lime]Ο[/COLOR][COLOR=Magenta]Υ[/COLOR] [COLOR=Lime]Ε[/COLOR][COLOR=Magenta]Ι[/COLOR][COLOR=Lime]Ν[/COLOR][COLOR=Magenta]Α[/COLOR][COLOR=Lime]Ι[/COLOR] [COLOR=Magenta]Η [/COLOR][COLOR=Lime]Ζ[/COLOR][COLOR=Magenta]Ω[/COLOR][COLOR=Lime]Η[/COLOR] [COLOR=Magenta]Μ[/COLOR][COLOR=Lime]Ο[/COLOR][COLOR=Magenta]Υ[/COLOR][COLOR=Lime]![/COLOR][COLOR=Magenta]![/COLOR][COLOR=Lime]![/COLOR][COLOR=Magenta]![/COLOR][COLOR=Lime]![/COLOR][COLOR=Magenta]![/COLOR][COLOR=Lime]![/COLOR][COLOR=Magenta]![/COLOR][COLOR=Lime]![/COLOR][COLOR=Magenta]![/COLOR][/B][/COLOR][/SIZE]
[/CENTER]
Link to comment
Share on other sites

Θέλω και πάλι να σας ευχαριστήσω κορίτσια και σένα mammy25 και σε σένα xerxis σου εύχομαι ένα καλό και υγειές κοριτσάκι .H κάθε απάντηση σας από δω είναι πολύτιμη για μας , και μας δυναμώνει στον αγώνα μας ,μιας και εμείς έχουμε ένα περισσότερο λόγω να ανυσηχουμε .Σε μια βδομάδα ακόμα θα κάνουμε επαναληπτικό υπέρηχο να δούμε ότι όλα τα υπόλοιπα συνεχίζουν να είναι καλά .Αν υπάρχουν και κακίες απαντήσεις μην διστάζετε να τις γραψετε . η κάθε απάντηση σας είναι ένα στήριγμα για μας .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Δε μου λετε κορίτσια, στο β επιπέδου σας έκαναν τη διάγνωση της μονήρους ομφαλικης αρτηρίας?

Εμενα μου το είπαν -σαν υποψία βεβαια, αν και είναι σημειωμένο σαν εύρημα στις απαντήσεις- από την αυχενική διαφάνεια και μου ειπαν ότι θα επανεξεταστει στο β' επιπέδου. Η αυχενική ήταν πολύ καλή και δε μου πρότειναν αμνιο. Εχω πολύ άγχος όπως καταλαβαίνετε, γιατί όταν κάνω την β΄επιπέδου θα διανύω την 22η εβδομάδα, τι άμνιο να κάνω τότε?...

Πάντως στις μηνιαίες επισκέψεις στον γιατρό, το μωρό αναπτύσσεται φυσιολογικά.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλα μου το ειπαν στη αυχενικη, γιατι ηταν αρκετα νωρις...εμεις τσεκαραμε το μωρο που αναπτυσσοταν μια χαρα και επισης βγηκε και μεγαλο μεγαλο ειδικα σε σχεση με την 1η μου που δεν ειχε μονηρη αρτηρια. το μονο που μου ειχανε πει ηταν πως στον 9ο ισως να μη παρει βαρος τοτε δηλαδη που "πρεπει να φουλαρει". εμβρυοκαρδιολογο σας προτεινανε εσας?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα,

Όπως καταλάβατε είμαι κι εγώ μια από εσάς! Διανύω την τρίτη εγκυμοσύνη μου και ήδη από την εξέταση της αυχενικής διαφάνειας η υπερηχογραφίστρια είπε ότι έχει την υποψία πως ο ομφάλιος λώρος έχει 2 αγγεία αντί τριών, κάτι που θα επανελεγχθεί στη β-επιπέδου. Η αλήθεια είναι ότι τα χρειάστηκα και ήμουν έτοιμη να βάλω τα κλάματα αλλά συγκρατήθηκα! Μου εξήγησε ότι εφόσον η μία αρτηρία είναι το μοναδικό εύρημα και όλα έχουν βγει φυσιολογικότατα δε μου συστήνει άμνιο, μόνο εξέταση από εμβρυοκαρδιολόγο μετά τη β-επιπέδου. Τα ίδια ακριβώς μου είπε και ο γυναικολόγος μου παρά την επιμονή μου για αμνιο. Στις 04/05 θα κάνουμε τη β-επιπέδου και καταλαβαίνετε την αγωνία μας! Ελπίζω να είναι όλα καλά... Σήμερα έχουμε την μηνιαία εξέταση στο γυναικολόγο οπότε θα πάρουμε μία ιδέα... Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

v&a δε μας είπαν τίποτα για εμβρυοκαρδιολόγο, απλά επανεξέταση στη β'επιπέδου και βλεπουμε

 

mpoumpoula ακριβώς τα ίδια κι εγώ, ούτε αμνιο μου ειπαν ότι χρειάζεται να κανω

 

Σημερα παω για β' επιπέδου, ελπίζω να εχω μια πιο ξεκαθαρη εικόνα το απόγευμα...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπαν τα εξης προσωπα τα εξης πραγματα:

ακτινολογος: εχει μονηρη ομφ. αρτηρια, σημαινει πως ισως τον τελευταιο μηνα να μην τρεφεται πολυ σωστα ( το παιδι τελικα βγηκε 3.750)

γυναικολογος: κανε αν θελεις εναν υπερηχο καρδιας (με εμβρυοκαρδιολογο) για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. εμενα 3-4 φορες που μου εχει τυχει ολα τα μωρα ηταν μια χαρα.

οικογενειακος φιλος παιδιατρος: επειδη πολλες φορες η μονηρης ομφ. αρτηρια σχετιζεται με προβλημα στη καρδια η τα νεφρα, οταν θα πας να κανεις τον υπερηχο ισχιων κανε και ενα νεφρων.

 

αυτα. ολα μας ηταν καλα:)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

τελικά τα νέα από το β επιπέδου ήταν τα καλύτερα! δεν τίθεται θέμα μονήρους αρτηρίας, όλα φαίνονται καλά και είναι μπέμπα. το καρδιογράφημα μεν δεν το γλίτωσα, λόγω διαβήτη κύησης στην πρώτη εγκυμοσύνη, μου είπαν καλό θα ήταν να την κοιτάξουμε την καρδούλα του μωρού, απλα προληπτικά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα πλέον.

εύχομαι σε όλες σας τα καλύτερα και να μην ξαναγράψει κανείς σε αυτό το θέμα!!!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

zouzounel τελεια! ολα καλα! εγω πιστευω παντως πως τα μωρκια που μας καρδιοχτυπουν ετσι κ μας ταλαιπωρουν κιολας λιγο στην εγκυμοσυνη (κολικο νεφρου εγω), στο τελος αποδυκνυονται φοβερα παιδια!!!! που να δεις τη μικρη μου, ενα ολη μερα χαμογελαστο παιδι:) τα καλυτερα σε ολες μας

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Τα καλύτερα εύχομαι και σε σας!

v&a έτσι κι ο δικός μου, είναι πολύ καλό παιδάκι... στην πρωτη εγκυμοσύνη παιδευόμουν με σάκχαρο και ινσουλινες... ποιος τα θυμάται τώρα αυτά, όταν έχεις ένα μπομπιράκι να σου σκαει χαμόγελα?

mpoumpoula με το καλό και τελικά να δεις που όλα καλά θα είναι, απλά για να μας αγχώνουν γίνονται όλες αυτές οι εξετάσεις, ουφ πια!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...