Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Β επιπεδου:Μονηρης ομφαλικη αρτηρια


Recommended Posts

Καλησπέρα

Ομολογώ πως ησύχασα αρκετά με αυτα που διάβασα αν κ τα περισσότερα ποστ ήταν αρκετά παλια! Είμαι 12 εβδομάδων και μου είπανε πως έχω μονήρη ομφαλική αρτηρία στην αυχενική. Όλες οι άλλες μετρήσεις ήταν οκ. Βέβαια η γιατρός στο ΙΑΣΩ μου είπε πως μπορεί το αγγείο να φανεί αργότερα. Θα ξαναπάω σε 2 εβδομάδες και ελπίζω να πάνε όλα καλά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια καλησπερα.ειναι η πρωτη φορα που γραφω,αν και πολλες φορες εχω αναζητησει εξηγησεις μεσα απο τις εμπειριες σας διαβαζοντας σας.ειμαι στην 22 εβδομαδα κυησεως και σημερα πηγα για τον β επιπεδου.εκει μου ειπαν οτι ολα ειναι φυσιολογικα εκτος απο τον ομφαλιο λωρο που αντι για 3 αγγεια εχει 2.ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω καθολου γιατι ολες οι αλλες εξετασεις ειναι πολυ καλες.(αυχενικη και β επιπεδου).το μονο που μου συνεστησε ειναι εναν υπερυχο σε εμβρυοκαρδιολογο τελειως προληπτικα για να σιγουρευτουμε.στον β επιπεδου ολα εκεινος τα βρηκε απολυτως φυσιολογικα.ειναι το πρωτο μου και εχω τρελαθει.μεχρι τωρα ολα πηγαιναν ρολοι στην εγκυμοσυνη μου.ειμαι 31 ετων.επισης μου ειπε οτι θα το παρακολουθουμε στο τριτο τριμηνο για να βλεπουμε την αναπτυξη του,αλλα γενικα η εμπειρια του του λεει οτι δεν επηρεαζει αυτο το γεγονος την εγκυμοσυνη και την υγεια του μωρου.συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα εχω πανικοβληθει.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα.ειναι η πρωτη φορα που γραφω,αν και πολλες φορες εχω αναζητησει εξηγησεις μεσα απο τις εμπειριες σας διαβαζοντας σας.ειμαι στην 22 εβδομαδα κυησεως και σημερα πηγα για τον β επιπεδου.εκει μου ειπαν οτι ολα ειναι φυσιολογικα εκτος απο τον ομφαλιο λωρο που αντι για 3 αγγεια εχει 2.ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω καθολου γιατι ολες οι αλλες εξετασεις ειναι πολυ καλες.(αυχενικη και β επιπεδου).το μονο που μου συνεστησε ειναι εναν υπερυχο σε εμβρυοκαρδιολογο τελειως προληπτικα για να σιγουρευτουμε.στον β επιπεδου ολα εκεινος τα βρηκε απολυτως φυσιολογικα.ειναι το πρωτο μου και εχω τρελαθει.μεχρι τωρα ολα πηγαιναν ρολοι στην εγκυμοσυνη μου.ειμαι 31 ετων.επισης μου ειπε οτι θα το παρακολουθουμε στο τριτο τριμηνο για να βλεπουμε την αναπτυξη του,αλλα γενικα η εμπειρια του του λεει οτι δεν επηρεαζει αυτο το γεγονος την εγκυμοσυνη και την υγεια του μωρου.συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα εχω πανικοβληθει.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει καποιος να μου απαντησει?

 

δεν υπαρχει λογος να πανικοβαλεσαι και στο λεει μια μαμα που της ειχαν κοπει τα ποδια :rolleyes::rolleyes::rolleyes: αν ειναι το μοναδικο ευρημα δεν συντρεχει λογως ανησυχιας!Αν διαβασεις παραπανω τις ιστοριες μας ολες εχουν αισιο τελος!!!και να εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου αν ηταν θα σε παροτρυνε να κανεις και αλλες εξετασεις!!!οτι σε προβληματιζει ειμαι εδω να βοηθησω οπου μπορω ;) ολα καλα θα πανε :D

2009-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν υπαρχει καποιος να μου απαντησει?

kathy 1980 και εγω το ιδιο ειχα ,εκανα την εξεταση στον εμβρυοκαρδιολογο και ολα καλα.μια χαρα θα πανε ολα θα δεις μην σε πιανει πανικος.και να σου πω και κατι αλο.... συμπτωση και εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη μου το ειχα και στα 31.μηπως περημενεις και κοριτσακι????σου ευχομαι μια ευκολη εγκυμοσυνη και με το καλο να ερθει στον κοσμο το αγγελουδι σου.

Link to comment
Share on other sites

Kathy 1980, τον Ιούλιο του 2010. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μου βρήκαν ακριβώς το ίδιο. Την ίδια μέρα μάθαμε και το φύλλο. Είχα αγοράκι. Οι εξετάσεις μέχρι τότε άψογες.

Παθαινω πανικό. Ο γιατρός μου προσπαθούσε να με καθησυχάσει. Μου είπε νΑ μην κάνω τίποτα. Όλα είναι οκ.

Διαβάζοντας εδώ, του λδω ότι θέλω να κάνω υπέρηχο με εμβρυοκαρδιολογο. Το θεώρησε περιττό, γιατί θα φαινόταν κάτι στη Β επιπέδου. Επέμενα. Μου έκλεισε ραντεβού.

Ο υπέρηχος δεν έδειξε τίποτα. Όπως δε θα δείξει και ο δικός σου.

Οι υπόλοιποι μήνες ήταν ένα μαρτύριο. Άγχος και ο γιατρός να προσπαθεί να με κάνει να ηρεμήσω.

Τις τελευταίες εβδομάδες με παρακολουθούσε τακτικά. Φτάνω 2 μέρες πριν την ΠΗΤ. Είχα διαστολή, συσπάσεις τίποτα. Το βάρος του μικρού λίγο. Δεν έπαιρνε βάρος.

Στις 12 Νοέμβρη με βάζει με πρόκληση. Μετά αοι 10 και ώρες γέννησα τον ομορφουλη μου.

Ήταν μόνο 2800, στις 40 εβδομάδες. Αλλά ήταν, και είναι, υγιεστατος!!!

Και το δικό σου το μωράκι είναι μια χαρά.

Αν είχε το οτιδήποτε, θα είχες και αλλες ενδείξεις

Δε θα σου πω ότι δεν είναι τίποτα. Θα σε κοροιδευα. Αλλά πραγματικά, αν υπήρχε πρόβλημα θα φαινόταν. Οι εξετάσεις σου είναι άψογες. Μόνο αυτό. Ξέρεις ποσες γυναίκες είχαν το ίδιο και δε το γνώριζαν!;!

Ο μικρός μου είναι ένα ζουζουνι, σκέτη γλυκα! Σε ένα μήνα θα κλείσει τα 2. Πριν 2 μήνες απέκτησε και αδερφουλη.

Αλλά από το άγχος μου δε χάρηκα την πρώτη μου εγκυμοσύνη.

Προσπάθησε να μη κανείς το ίδιο λάθος.

Απόλαυσε τη κάθε στιγμή. Και ειμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει λογος να πανικοβαλεσαι και στο λεει μια μαμα που της ειχαν κοπει τα ποδια :rolleyes::rolleyes::rolleyes: αν ειναι το μοναδικο ευρημα δεν συντρεχει λογως ανησυχιας!Αν διαβασεις παραπανω τις ιστοριες μας ολες εχουν αισιο τελος!!!και να εχεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου αν ηταν θα σε παροτρυνε να κανεις και αλλες εξετασεις!!!οτι σε προβληματιζει ειμαι εδω να βοηθησω οπου μπορω ;) ολα καλα θα πανε :D

ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!Δεν φανταζεσαι ποσο με καθυσηχασες.διαβασα ολο το θεμα που εχετε γραψει οι μανουλες τις εμπειριες σας και η αληθεια ειναι οτι μου εδωσε μεγαλη ελπιδα!

Link to comment
Share on other sites

kathy 1980 και εγω το ιδιο ειχα ,εκανα την εξεταση στον εμβρυοκαρδιολογο και ολα καλα.μια χαρα θα πανε ολα θα δεις μην σε πιανει πανικος.και να σου πω και κατι αλο.... συμπτωση και εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη μου το ειχα και στα 31.μηπως περημενεις και κοριτσακι????σου ευχομαι μια ευκολη εγκυμοσυνη και με το καλο να ερθει στον κοσμο το αγγελουδι σου.

ναι κοριτσακι περιμενω...αχ κοριτσια με κανετε τοοοσο χαρουμενη.την ακουω που με χτυπαει συνεχεια και κλαιω απο χαρα....πιστευω οτι και σε μενα τα πραγματα θα εξελιχθουν πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Kathy 1980, τον Ιούλιο του 2010. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μου βρήκαν ακριβώς το ίδιο. Την ίδια μέρα μάθαμε και το φύλλο. Είχα αγοράκι. Οι εξετάσεις μέχρι τότε άψογες.

Παθαινω πανικό. Ο γιατρός μου προσπαθούσε να με καθησυχάσει. Μου είπε νΑ μην κάνω τίποτα. Όλα είναι οκ.

Διαβάζοντας εδώ, του λδω ότι θέλω να κάνω υπέρηχο με εμβρυοκαρδιολογο. Το θεώρησε περιττό, γιατί θα φαινόταν κάτι στη Β επιπέδου. Επέμενα. Μου έκλεισε ραντεβού.

Ο υπέρηχος δεν έδειξε τίποτα. Όπως δε θα δείξει και ο δικός σου.

Οι υπόλοιποι μήνες ήταν ένα μαρτύριο. Άγχος και ο γιατρός να προσπαθεί να με κάνει να ηρεμήσω.

Τις τελευταίες εβδομάδες με παρακολουθούσε τακτικά. Φτάνω 2 μέρες πριν την ΠΗΤ. Είχα διαστολή, συσπάσεις τίποτα. Το βάρος του μικρού λίγο. Δεν έπαιρνε βάρος.

Στις 12 Νοέμβρη με βάζει με πρόκληση. Μετά αοι 10 και ώρες γέννησα τον ομορφουλη μου.

Ήταν μόνο 2800, στις 40 εβδομάδες. Αλλά ήταν, και είναι, υγιεστατος!!!

Και το δικό σου το μωράκι είναι μια χαρά.

Αν είχε το οτιδήποτε, θα είχες και αλλες ενδείξεις

Δε θα σου πω ότι δεν είναι τίποτα. Θα σε κοροιδευα. Αλλά πραγματικά, αν υπήρχε πρόβλημα θα φαινόταν. Οι εξετάσεις σου είναι άψογες. Μόνο αυτό. Ξέρεις ποσες γυναίκες είχαν το ίδιο και δε το γνώριζαν!;!

Ο μικρός μου είναι ένα ζουζουνι, σκέτη γλυκα! Σε ένα μήνα θα κλείσει τα 2. Πριν 2 μήνες απέκτησε και αδερφουλη.

Αλλά από το άγχος μου δε χάρηκα την πρώτη μου εγκυμοσύνη.

Προσπάθησε να μη κανείς το ίδιο λάθος.

Απόλαυσε τη κάθε στιγμή. Και ειμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά!

να σου ζησουν τα παιδακια σου1σε ευχαριστω πολυ1μακαρι να πηγαινουν ολα παντα καλα για ολες τις μελλουσες μανουλες...σας ευχαριστω πολυ!μου δωσατε τοοοοοοοοοοοοοοοοσο ελπιδα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια μου μπηκα να σας πω οτι χθες καναμε τον υπερυχο σε εμβρυοκαρδιολογο και ολα πηγαν ΤΕΛΕΙΑ!!!ειμαι τοσο χαρουμενη!ο γιατρος μου ειπε οτι τωρα δεν χρειαζεται να ανησυχω για τιποτα.ο εμβρυοκαρδιολογος ειπε οτι και να μην εκανα την εξεταση δεν πειραζε.ολα εγιναν για να ηρεμησω εγω.ακομα και για το βαρος στο τριτο τριμηνο,εκεινος οσες περιπτωσεις εχει δει με μονηρης ομφαλικη αρτηρια(και ειναι πολλες)εχουν γεννηθει τα παιδακια με φυσιολογικοτατο βαρος!αχ κοριτσια τι ευτυχια ειναι αυτη...:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p:pμια χαρα ειναι το κοριτσακι μου και ζωηρο ζωηρο...σας ευχαριστω πολυ ολες.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας. Η γυναικα μου ειναι στην 27 εβδομαδα εγκυμοσυνης και ο γιατρος μας ειπε οτι το εμβρυο ειναι μικρο (800gr αντι 890). Εχει μονηρη ομφαλικη αρτηρια και μας προτεινε καλο θα ειναι να νοσηλευτει γιατι χρειαζεται συνεχη παρακολουθηση. Μας ανησηχησε λιγο και ηθελα να ξερω αν γνωριζετε παρομοια περιπτωση. Σας ευχαριστω καλη χρονια σε ολο τον κοσμο!

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, George86 είπε:

Καλησπερα σας. Η γυναικα μου ειναι στην 27 εβδομαδα εγκυμοσυνης και ο γιατρος μας ειπε οτι το εμβρυο ειναι μικρο (800gr αντι 890). Εχει μονηρη ομφαλικη αρτηρια και μας προτεινε καλο θα ειναι να νοσηλευτει γιατι χρειαζεται συνεχη παρακολουθηση. Μας ανησηχησε λιγο και ηθελα να ξερω αν γνωριζετε παρομοια περιπτωση. Σας ευχαριστω καλη χρονια σε ολο τον κοσμο!

Μην αγχώνεστε όλα καλά θα πάνε. Θέλει να σας παρακολουθεί μήπως το μωράκι μείνει λίγο πίσω στην ανάπτυξη κ γεννηθεί μικροκαμωμένο αλλά δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...