Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαπειλούμενη σε ιδιωτικό τομέα


adaki87

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Η σύζηγος μου δουλεύει σε ιδιωτικό νοσοκομείο στο οποίο προσέρχονται όπως ειναι φυσικό και ύποπτα ή επιβεβαιωμένα περιστατικά covid .Διανύουμε το 3ο μήνα κύησης ήθελα να ρωτήσω είναι λόγος το συγκεκριμένο εργασιακό περιβάλλον (περιστατικά covid είτε ύποπτα έίτε επιβεβαιωμένα) ώστε να χορηγηθέι άδεια επαπειλούμενης κύησης.Η αλήθεια είναι ότι κάθε μέρα που πηγαίνει στη δουλειά με ζώνουν τα φίδια για την ασφάλεια της και του μωρού μας και θέλω να σταματήσει να εργάζεται. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 19/1/2021 at 10:20 ΜΜ, jojos4 είπε:

Καλησπέρα,

 

Η σύζηγος μου δουλεύει σε ιδιωτικό νοσοκομείο στο οποίο προσέρχονται όπως ειναι φυσικό και ύποπτα ή επιβεβαιωμένα περιστατικά covid .Διανύουμε το 3ο μήνα κύησης ήθελα να ρωτήσω είναι λόγος το συγκεκριμένο εργασιακό περιβάλλον (περιστατικά covid είτε ύποπτα έίτε επιβεβαιωμένα) ώστε να χορηγηθέι άδεια επαπειλούμενης κύησης.Η αλήθεια είναι ότι κάθε μέρα που πηγαίνει στη δουλειά με ζώνουν τα φίδια για την ασφάλεια της και του μωρού μας και θέλω να σταματήσει να εργάζεται. Ευχαριστώ.

Οι έγκυες από όσο ξέρω αυτή την συγκεκριμένη περίοδο λόγω κορονοιου παίρνουν άδεια επαπειλούμενης κύησης όταν εργάζονται σε τέτοια επαγγέλματα , όπου δε μπορεί να εφαρμοστεί τηλεργασια. Υπάγονται στις ευπαθείς ομάδες. Αλλά και να μην ισχύει αυτό ( που δε νομίζω να μην ισχύει) θα μιλούσα με γυναικολόγο στη θέση της συζύγου σας , ώστε να μου χορηγηθεί σχετική άδεια, γιατί δουλεύει σε περιβάλλον όπου υπάρχουν πολλές πιθανότητες να νοσήσει. Το θέμα είναι βέβαια τι θέλει και η ίδια

Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2021 at 10:20 ΜΜ, jojos4 είπε:

Καλησπέρα,

 

Η σύζηγος μου δουλεύει σε ιδιωτικό νοσοκομείο στο οποίο προσέρχονται όπως ειναι φυσικό και ύποπτα ή επιβεβαιωμένα περιστατικά covid .Διανύουμε το 3ο μήνα κύησης ήθελα να ρωτήσω είναι λόγος το συγκεκριμένο εργασιακό περιβάλλον (περιστατικά covid είτε ύποπτα έίτε επιβεβαιωμένα) ώστε να χορηγηθέι άδεια επαπειλούμενης κύησης.Η αλήθεια είναι ότι κάθε μέρα που πηγαίνει στη δουλειά με ζώνουν τα φίδια για την ασφάλεια της και του μωρού μας και θέλω να σταματήσει να εργάζεται. Ευχαριστώ.

 

Δεν είναι επαπειλούμενη, αλλά υπάγεται στις ρυθμίσεις για ευπαθείς ομάδες λόγω κορονοϊού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σας, 

Είμαι στην δέκατη εβδομάδα κύησης και η γιατρός μου συνέστησε να απέχω από την εργασία μου λόγω κάποιων επιπλοκών, έτσι μου έγραψε αναρρωτική για 1 μήνα. Ο εργοδότης μου θα καταβάλει  το σύνολο του μισθό για αυτό το μήνα καθώς εργάζομαι στην εταιρία 7 χρόνια με καθαρο μισθό 720€. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι ποσό θα καταβληθεί από τον ασφαλιστικό φορέα; ( ΙΚΑ)

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/4/2021 at 2:20 ΜΜ, Angi30! είπε:

Καλημέρα σας, 

Είμαι στην δέκατη εβδομάδα κύησης και η γιατρός μου συνέστησε να απέχω από την εργασία μου λόγω κάποιων επιπλοκών, έτσι μου έγραψε αναρρωτική για 1 μήνα. Ο εργοδότης μου θα καταβάλει  το σύνολο του μισθό για αυτό το μήνα καθώς εργάζομαι στην εταιρία 7 χρόνια με καθαρο μισθό 720€. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι ποσό θα καταβληθεί από τον ασφαλιστικό φορέα; ( ΙΚΑ)

ευχαριστώ!

 

Aν το ερώτημα είναι αν θα πάρετε περισσότερα χρήματα από τον κανονικό μισθό όχι. Το ΙΚΑ επιδοτεί και ο εργοδότης καλύπτει τη διαφορά μέχρι τον  μισθό για αυτό το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2021 at 10:08 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Aν το ερώτημα είναι αν θα πάρετε περισσότερα χρήματα από τον κανονικό μισθό όχι. Το ΙΚΑ επιδοτεί και ο εργοδότης καλύπτει τη διαφορά μέχρι τον  μισθό για αυτό το μήνα.

Και αν συνεχίσω την άδεια, επιδοτούμε μόνο από το ΙΚΑ σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!! Είμαι 4 μηνών έγκυος κ λόγω των συνθηκών εργασίας ( βάρη,ορθοστασία) ο γυναικολόγος είπε να απέχω! Το ερώτημα είναι το εξής και αν κάποια κοπέλα το έχει κάνει κ γνωρίζει θα με βοηθούσε. Πλέον καταθέτουμε την άδεια ηλεκτρονικά στον εφκα, κοντεύω μήνα που κατέθεσα τη πρώτη άδεια κ ακόμα δεν έχουν εγκρίνει τπτ αλλά ούτε έχω κ κάποια άλλη ενημέρωση! Γνωρίζετε ποσό καιρό χρειάζεται για να εγκριθεί κ να πληρωθεί επιτέλους;; 

Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2021 at 12:56 ΜΜ, mpempoula11 είπε:

Καλησπέρα!! Είμαι 4 μηνών έγκυος κ λόγω των συνθηκών εργασίας ( βάρη,ορθοστασία) ο γυναικολόγος είπε να απέχω! Το ερώτημα είναι το εξής και αν κάποια κοπέλα το έχει κάνει κ γνωρίζει θα με βοηθούσε. Πλέον καταθέτουμε την άδεια ηλεκτρονικά στον εφκα, κοντεύω μήνα που κατέθεσα τη πρώτη άδεια κ ακόμα δεν έχουν εγκρίνει τπτ αλλά ούτε έχω κ κάποια άλλη ενημέρωση! Γνωρίζετε ποσό καιρό χρειάζεται για να εγκριθεί κ να πληρωθεί επιτέλους;; 

Επειδή γενικά ό,τι έχει να κάνει με το δημόσιο καθυστερεί όταν είναι να πάρεις χρήματα, προσπάθησε να επικοινωνησεις μέσω του "εφκα μένουμε σπίτι". Στέλνεις μήνυμα και αν έχουν τσίπα και φιλότιμο στο τοπικό υποκατάστημα, σου απαντούν. Τηλέφωνο σπάνια σηκώνουν γενικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα σας,

δουλεύω εδώ και 14 χρόνια οκτάωρη σε βρεφικό σταθμό ιδιωτικό με 11μηνες συμβάσεις (κάθε χρόνο καινούρια σύμβαση).Φέτος έμεινα έγκυος  πρώτη φορά και η σύμβασή μου λήγει τέλη ιουλίου  δεν είχα πάρει άδεια καθόλου αλλά λογο αποκόλλησης τώρα στον 6 μήνα o γυναικολόγος μου ( ιδιώτης )μου έγραψε άδεια για ένα μήνα  και πέρασα και απο επιτροπή με ελεγκτή στο ΙΚΑ και πήγα να τα καταθέσω στις παροχές όπως μου είπαν για να πληρωθώ. Εκεί μου είπαν ότι τουλάχιστον σε 2 μήνες θα με πάρουν να περάσω απο επιτροπή για τις πρώτες 15 μέρες που πληρώνει το ΙΚΑ και να εγκριθεί η πληρωμή. Δεν δέχτηκαν να απαντήσουν σε τίποτα μιας και δεν κατάλαβα τι εννοεί ...μπορεί κάποιος-α να με βοηθήσει?Λόγο covid στο τηλ σου λένε να κλείσεις κι άλλο ηλεκτρονικά ραντεβού όπου δεν υπάρχει ελεύθερο για όλο το μήνα και έχω μπερδευτεί τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας! Βρίσκομαι στις πρώτες εβδομάδες κύησης ύστερα απο ενδομητριο θάνατο που ειχα 22.01.2020. Ειναι η τρίτη μας προσπάθεια και οπως δείχνουν οι χοριακες προχωράμε καλά ομως λόγω ιστορικού θρομβοφιλιας, αποβολων κτλ ο γιατρος μου, μου εδωσε 31 μερες αναρρωτικη λόγω επαπειλουμενης κυησης την οποια και θα ανανεωνω. Εγω ξεκίνησα τον Μαιο και σε καινουργιο εργοδοτη και μαλιστα επωνυμο (τρομαρα του) ύστερα απο παραίτηση απο άλλο εργοδοτη. Στα μέσα του μηνα λοιπον ανακάλυψα οτι ειμαι έγκυος και η αντιμετώπιση του ηταν να παραιτηθώ ή απο πλήρη απασχόληση να αλλάξω συμβαση και να γίνω part time. Εγω φυσικά αρνήθηκα, βγηκα σε αναρρωτικη άδεια και ερωτώ: ποιες οι κινησεις απο δω και περα; οι αποδοχες ειναι και απο τον εργοδότη και απο το ικα με βασει τα μεικτα; Απαιτειται και χαρτι απο δημόσιο νοσοκομειο ή αρκεί του ιδιωτη; Τηλεφωνικα το ικα μου ειπε καθε μηνα υπευθυνη δήλωση εργοδότη και αναρρωτικη του ιδιώτη. Επειδή στην συγκεκριμενη εργασια ειμαι μόνο ενα μηνα με περιοριζει καπου; Δεν υπερισχύει η οδηγία του γιατρου μου; Συγνώμη για το κατεβατό!! Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Samsung 91 είπε:

Καλησπερα σας! Βρίσκομαι στις πρώτες εβδομάδες κύησης ύστερα απο ενδομητριο θάνατο που ειχα 22.01.2020. Ειναι η τρίτη μας προσπάθεια και οπως δείχνουν οι χοριακες προχωράμε καλά ομως λόγω ιστορικού θρομβοφιλιας, αποβολων κτλ ο γιατρος μου, μου εδωσε 31 μερες αναρρωτικη λόγω επαπειλουμενης κυησης την οποια και θα ανανεωνω. Εγω ξεκίνησα τον Μαιο και σε καινουργιο εργοδοτη και μαλιστα επωνυμο (τρομαρα του) ύστερα απο παραίτηση απο άλλο εργοδοτη. Στα μέσα του μηνα λοιπον ανακάλυψα οτι ειμαι έγκυος και η αντιμετώπιση του ηταν να παραιτηθώ ή απο πλήρη απασχόληση να αλλάξω συμβαση και να γίνω part time. Εγω φυσικά αρνήθηκα, βγηκα σε αναρρωτικη άδεια και ερωτώ: ποιες οι κινησεις απο δω και περα; οι αποδοχες ειναι και απο τον εργοδότη και απο το ικα με βασει τα μεικτα; Απαιτειται και χαρτι απο δημόσιο νοσοκομειο ή αρκεί του ιδιωτη; Τηλεφωνικα το ικα μου ειπε καθε μηνα υπευθυνη δήλωση εργοδότη και αναρρωτικη του ιδιώτη. Επειδή στην συγκεκριμενη εργασια ειμαι μόνο ενα μηνα με περιοριζει καπου; Δεν υπερισχύει η οδηγία του γιατρου μου; Συγνώμη για το κατεβατό!! Ευχαριστώ πολυ!

 

Από όσο θυμάμαι για την αναρρωτική υπάρχουν όροι σε ένσημα μέσα στον τελευταίο χρόνο, όχι απαραίτητ στον ίδιο εργοδότη. Το χαρτί του γιατρού αν δεν καταθέσεις χαρτιά στο ΙΚΑ για αναρρωτική για να περάσεις ελεγκτή ή επιτροπή, είναι παντελώς άχρηστο από όσο ξέρω, σαν να μη το πήγες Και η προσκόμση των σωστών εγγράφων βαρύνει εσένα, όχι τον εργοδότη.. Αν δηλαδή έχεις εξαφανιστεί από τη δουλειά απλά με ένα τηλέφωνο για πάνω από 3 μέρες, και δεν έχεις καταθέσει χαρτιά, είσαι βασικά αδικαιολογήτως απούσα και εκεί σηκώνει απόλυση ακόμη και σε εγκυμοσύνη, οπότε αν δεν το έχεις κανονίσει, θα πρέπει να το κάνεις άμεσα. Είανι πολύ συγκεκριμένη η διαδικασία και οι προϋποθέσεις, στείλε κάποιον συγγενή στο ΙΚΑ να βγάλει άκρη. Καταλαβαίνεις βέβαια ότι για τον εργοδότη είσαι στα μαύρα κατάστιχα, και θα πρέπει να είσαι τυπικότατη.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Από όσο θυμάμαι για την αναρρωτική υπάρχουν όροι σε ένσημα μέσα στον τελευταίο χρόνο, όχι απαραίτητ στον ίδιο εργοδότη. Το χαρτί του γιατρού αν δεν καταθέσεις χαρτιά στο ΙΚΑ για αναρρωτική για να περάσεις ελεγκτή ή επιτροπή, είναι παντελώς άχρηστο από όσο ξέρω, σαν να μη το πήγες Και η προσκόμση των σωστών εγγράφων βαρύνει εσένα, όχι τον εργοδότη.. Αν δηλαδή έχεις εξαφανιστεί από τη δουλειά απλά με ένα τηλέφωνο για πάνω από 3 μέρες, και δεν έχεις καταθέσει χαρτιά, είσαι βασικά αδικαιολογήτως απούσα και εκεί σηκώνει απόλυση ακόμη και σε εγκυμοσύνη, οπότε αν δεν το έχεις κανονίσει, θα πρέπει να το κάνεις άμεσα. Είανι πολύ συγκεκριμένη η διαδικασία και οι προϋποθέσεις, στείλε κάποιον συγγενή στο ΙΚΑ να βγάλει άκρη. Καταλαβαίνεις βέβαια ότι για τον εργοδότη είσαι στα μαύρα κατάστιχα, και θα πρέπει να είσαι τυπικότατη.

Έτσι είναι, @Samsung 91. Πρέπει να δεις τις προϋποθέσεις σχετικά με τα ένσημα, δε θυμάμαι τι ακριβώς ισχύει. Και πρέπει να γίνουν άμεσα οι διαδικασίες με τα έγγραφα και το ΙΚΑ αν δεν έχουν ήδη γίνει. Ναι μεν έχεις ως εγκυμονούσα δικαιώματα αλλά πρέπει όλα αυτά τα βαρετά διαδικαστικά να γίνουν σωστά και στην ώρα τους για να μην έχεις άλλα θέματα πέρα από την αντιμετώπιση που είχες έως τώρα από τον εργοδότη σου. Εύχομαι μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Από όσο θυμάμαι για την αναρρωτική υπάρχουν όροι σε ένσημα μέσα στον τελευταίο χρόνο, όχι απαραίτητ στον ίδιο εργοδότη. Το χαρτί του γιατρού αν δεν καταθέσεις χαρτιά στο ΙΚΑ για αναρρωτική για να περάσεις ελεγκτή ή επιτροπή, είναι παντελώς άχρηστο από όσο ξέρω, σαν να μη το πήγες Και η προσκόμση των σωστών εγγράφων βαρύνει εσένα, όχι τον εργοδότη.. Αν δηλαδή έχεις εξαφανιστεί από τη δουλειά απλά με ένα τηλέφωνο για πάνω από 3 μέρες, και δεν έχεις καταθέσει χαρτιά, είσαι βασικά αδικαιολογήτως απούσα και εκεί σηκώνει απόλυση ακόμη και σε εγκυμοσύνη, οπότε αν δεν το έχεις κανονίσει, θα πρέπει να το κάνεις άμεσα. Είανι πολύ συγκεκριμένη η διαδικασία και οι προϋποθέσεις, στείλε κάποιον συγγενή στο ΙΚΑ να βγάλει άκρη. Καταλαβαίνεις βέβαια ότι για τον εργοδότη είσαι στα μαύρα κατάστιχα, και θα πρέπει να είσαι τυπικότατη.

Ευχαριστω για την απάντηση. Φυσικα ειμαι στη διαθεση του να του δώσω οτι χρειάζεται προκειμένου να κάνω εγώ τη δουλειά μου κι εκείνος τη δική του. Προέχει η εγκυμοσύνη μου ομως πάνω απ'ολα!!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Samsung 91 είπε:

Ευχαριστω για την απάντηση. Φυσικα ειμαι στη διαθεση του να του δώσω οτι χρειάζεται προκειμένου να κάνω εγώ τη δουλειά μου κι εκείνος τη δική του. Προέχει η εγκυμοσύνη μου ομως πάνω απ'ολα!!

Οχι, με παρεξήγησες τελείως. Δε θα σου ζητήσει τίποτα. Είναι δουλειά σου να βρεις τι χρειάζεται να κάνεις και να το πας εγκαίρως. Δεν θα σε κυνηγήσει ο εργοδότης, απλά θα σου στείλει τα χαρτιά της απόλυσης αν εσύ μόνη σου δεν έχεις κάνει τα σωστά βήματα. Άγνοια νόμου δεν μπορεί να γίνει δεκτή σαν δικαιολογία.

Link to comment
Share on other sites

On ‎6‎/‎6‎/‎2021 at 12:57 AM, love kids said:

να μην έχεις άλλα θέματα πέρα από την αντιμετώπιση που είχες έως τώρα από τον εργοδότη σου.

Αλήθεια τώρα? Σκέψου να προσλαμβάνεις κάποια και να έρχεται 2 βδομάδες μετά και να σου λέει,  είμαι έγκυος και το έμαθα τώρα και θα τα ξαναπούμε σε 1,5- 2 χρόνια, αλλά να αρνείται και να παραιτηθεί , το οποίο θα ήταν το λογικό, το τίμιο και το δίκαιο, αλλά και να αλλάξει σύμβαση. Και είναι κακή η αντιμετώπιση του εργοδότη..
Ελπίζω πραγματικά να υπάρχουν νόμοι που να προστατεύουν τον εργοδότη από τέτοια "απρόσμενα" περιστατικά..

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2021 at 2:44 ΠΜ, Samsung 91 είπε:

Καλησπερα σας! Βρίσκομαι στις πρώτες εβδομάδες κύησης ύστερα απο ενδομητριο θάνατο που ειχα 22.01.2020. Ειναι η τρίτη μας προσπάθεια και οπως δείχνουν οι χοριακες προχωράμε καλά ομως λόγω ιστορικού θρομβοφιλιας, αποβολων κτλ ο γιατρος μου, μου εδωσε 31 μερες αναρρωτικη λόγω επαπειλουμενης κυησης την οποια και θα ανανεωνω. Εγω ξεκίνησα τον Μαιο και σε καινουργιο εργοδοτη και μαλιστα επωνυμο (τρομαρα του) ύστερα απο παραίτηση απο άλλο εργοδοτη. Στα μέσα του μηνα λοιπον ανακάλυψα οτι ειμαι έγκυος και η αντιμετώπιση του ηταν να παραιτηθώ ή απο πλήρη απασχόληση να αλλάξω συμβαση και να γίνω part time. Εγω φυσικά αρνήθηκα, βγηκα σε αναρρωτικη άδεια και ερωτώ: ποιες οι κινησεις απο δω και περα; οι αποδοχες ειναι και απο τον εργοδότη και απο το ικα με βασει τα μεικτα; Απαιτειται και χαρτι απο δημόσιο νοσοκομειο ή αρκεί του ιδιωτη; Τηλεφωνικα το ικα μου ειπε καθε μηνα υπευθυνη δήλωση εργοδότη και αναρρωτικη του ιδιώτη. Επειδή στην συγκεκριμενη εργασια ειμαι μόνο ενα μηνα με περιοριζει καπου; Δεν υπερισχύει η οδηγία του γιατρου μου; Συγνώμη για το κατεβατό!! Ευχαριστώ πολυ!

Γεια σου και με το καλο!

Επειδή έχω περάσει από εκει που ήσουν,κσι σε καταλαβαίνω πλήρως ήθελα να σε ρωτήσω, χωρίς θελω να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου,αν οντως πρεπει να πάρεις αναρρωτική. Οι αποβολες και η θρομβοφιλια δεν είναι λόγος αν δουλεύεις μάλιστα στην πόλη όπου διαμένεις.Ο κοντός τραχηλος ομως κ η αποκόλληση ειναι.Πολλες φορες οι γιατροί δίνουν αβέρτα.Κανεις επικίνδυνη δουλειά?Αν δεν είσαι κι εμβολιασμενη κι αυτο κίνδυνος είναι.Τα λεω ολα αυτα γιατι δεν ξερω τις παραμέτρους κ σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλό να συνεχίζει να εργάζεσαι αν αισθάνεσαι καλά κ να αφήσεις την άδεια για αργότερα που θα ζορίζουν τα πραγματα.

Εδω δεν απαντάω βεβαια σε αυτό που ρώτησες αλλα εκανα μια σκεψηβκβτην ειπα γιατο οι καιροί είναι δύσκολοι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Yovanna είπε:

Αλήθεια τώρα? Σκέψου να προσλαμβάνεις κάποια και να έρχεται 2 βδομάδες μετά και να σου λέει,  είμαι έγκυος και το έμαθα τώρα και θα τα ξαναπούμε σε 1,5- 2 χρόνια, αλλά να αρνείται και να παραιτηθεί , το οποίο θα ήταν το λογικό, το τίμιο και το δίκαιο, αλλά και να αλλάξει σύμβαση. Και είναι κακή η αντιμετώπιση του εργοδότη..
Ελπίζω πραγματικά να υπάρχουν νόμοι που να προστατεύουν τον εργοδότη από τέτοια "απρόσμενα" περιστατικά..

 

H νομοθεσία προστατεύει την κύηση, ακόμη και αν υπήρχε με την πρόσληψη και δεν ανακοινώθηκε στον εργοδότη.

Φυσικά αν όχι μόνο ανακοινώσεις κύηση με το καλημέρα αλλά και μπεις σε αναρρωτική διαρκείας, είναι απόλυτα λογικό να είναι καχύποπτος ο άλλος και να πιστεύει ότι έγινε εσκεμμένα.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

 

H νομοθεσία προστατεύει την κύηση, ακόμη και αν υπήρχε με την πρόσληψη και δεν ανακοινώθηκε στον εργοδότη.

Φυσικά αν όχι μόνο ανακοινώσεις κύηση με το καλημέρα αλλά και μπεις σε αναρρωτική διαρκείας, είναι απόλυτα λογικό να είναι καχύποπτος ο άλλος και να πιστεύει ότι έγινε εσκεμμένα.

Αργκ αν με το που  ξεκινήσεις εργασία κάπου , ανακαλύψεις ότι είσαι έγκυος (ακόμη και αν δεχτούμε ότι δεν το γνώριζες, πριν, λέμε τώρα, αλλά συμβαίνουν και αυτά), και έχεις σκοπό να σταματήσεις και να γυρίσεις σε 1,5 χρόνο στην καλύτερη, το είμαι έγκυος, πρέπει να συνοδεύεται από το συγνώμη δεν ήξερα και παραιτούμαι. Αν δεν έχεις σκοπό να σταματήσεις, το ανακοινώνεις και λες εγώ θα ήθελα να μείνω, καταλαβαίνω όμως τη θέση σας, πείτε μου τί θέλετε. Αλλά να λες και "τρομάρα του " από πάνω , επειδή πρότεινε το λογικό, τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Yovanna είπε:

Αργκ αν με το που  ξεκινήσεις εργασία κάπου , ανακαλύψεις ότι είσαι έγκυος (ακόμη και αν δεχτούμε ότι δεν το γνώριζες, πριν, λέμε τώρα, αλλά συμβαίνουν και αυτά), και έχεις σκοπό να σταματήσεις και να γυρίσεις σε 1,5 χρόνο στην καλύτερη, το είμαι έγκυος, πρέπει να συνοδεύεται από το συγνώμη δεν ήξερα και παραιτούμαι. Αν δεν έχεις σκοπό να σταματήσεις, το ανακοινώνεις και λες εγώ θα ήθελα να μείνω, καταλαβαίνω όμως τη θέση σας, πείτε μου τί θέλετε. Αλλά να λες και "τρομάρα του " από πάνω , επειδή πρότεινε το λογικό, τι να πω..

 

Προφανώς και δεν παραιτείσαι, γιατί θα χάσεις ασφάλιση και δεν ζούμε στο Μεσαίωνα. Αλλά θα βγεις με πολλή σκέψη σε αναρρωτική (και αυτό το λέω γενικότερα, η αναρρωτική είναι πολύτιμη και απαραίτητη, αλλά η κατάχρηση είναι κατάπτυστη). 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

 

Προφανώς και δεν παραιτείσαι, γιατί θα χάσεις ασφάλιση και δεν ζούμε στο Μεσαίωνα. Αλλά θα βγεις με πολλή σκέψη σε αναρρωτική (και αυτό το λέω γενικότερα, η αναρρωτική είναι πολύτιμη και απαραίτητη, αλλά η κατάχρηση είναι κατάπτυστη). 

Ε ναι προφανώς. Και εκείνη γι'αυτό δεν παραιτείται . Να λέμε όμως τα πράγματα με το όνομα τους. Εκμετάλλευση στην προκειμένη. Και να μην απορούμε με τους κακούς εργοδότες που θα το σκεφτούν δεύτερη φορά δυστυχώς πριν προσλάβουν μια γυναίκα παντρεμένη χωρίς παιδιά. Γι 'άυτό "θυμώνω". Ως γυναίκα μιλάω περισσότερο και λιγότερο ως εργοδότης.

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2021 at 2:44 ΠΜ, Samsung 91 είπε:

την οποια και θα ανανεωνω

 

εάν σε ενδιαφέρει η εργασία αυτή, μήπως να το ξανασκεφτείς ? εκτός και ο γιατρός σου είναι κάθετος με αυτό. 

Προηγείται η εγκυμοσύνη, εννοείται, αλλά μου είχε τύχει κ σε εμένα η "πρόταση" από τον γιατρό μου για αναρρωτική λόγω επαπειλούμενης, του στυλ "να σου γράψω μια αδειούλα να ξεκουραστείς?" , την οποία δεν πήρα τελικά λόγω φόρτου εργασίας. Αλλά δεν χρειάζονταν πραγματικά να την πάρω. Κ εγώ με θρομβοφιλία ήμουν, με ενέσεις ηπαρίνης και στις 2 εγκυμοσύνες, και "προχωρημένης" ηλικίας (40 ετών στην πρώτη κ 41,5 ετών στην δεύτερη). Όμως ιατρικά, δεν συνέτρεχε λόγος αποχής από εργασία. 

Εάν όμως συντρέχει λόγος, εννοείται, ούτε συζήτηση. Πάνω απ'  όλα το μωράκι σας.

Απλώς στο λέω γιατί θα δημιουργήσεις μια εικόνα "κάπως" και στον εργοδότη σου αλλά και στους συναδέλφους σου. 

Εύχομαι να έχεις μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Με το καλό ! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Αλήθεια τώρα? Σκέψου να προσλαμβάνεις κάποια και να έρχεται 2 βδομάδες μετά και να σου λέει,  είμαι έγκυος και το έμαθα τώρα και θα τα ξαναπούμε σε 1,5- 2 χρόνια, αλλά να αρνείται και να παραιτηθεί , το οποίο θα ήταν το λογικό, το τίμιο και το δίκαιο, αλλά και να αλλάξει σύμβαση. Και είναι κακή η αντιμετώπιση του εργοδότη..
Ελπίζω πραγματικά να υπάρχουν νόμοι που να προστατεύουν τον εργοδότη από τέτοια "απρόσμενα" περιστατικά..

Η αλήθεια είναι εκ παραδρομής διάβασα ότι ξεκίνησε στον νέο εργοδότη Μάρτιο. Η κύηση προστατεύεται από το νόμο ακόμη κι αν ήξερε για την εγκυμοσύνη της κατά την πρόσληψη και τη φανέρωσε μετά. Θα συμφωνήσω ότι το σωστό θα ήταν να παραιτηθεί ή να συζητήσει με τον εργοδότη τι μπορεί να γίνει, που δεν μπορεί δηλ. να γίνει και κάτι άλλο εκτός από το νόμιμο αν δεν παραιτηθεί η ίδια. Θα έλεγα φυσικά αν δεν υπάρχει ανάγκη όντως για αναρρωτικές, να δουλέψει κανονικά αν το επιτρέπει κι η φύση της εργασίας. Πολλές φορές οι γυναικολόγοι προτείνουν να γράψουν άδεια ακόμη κι αν δε χρειάζεται. Το είχε προτείνει και σε μένα αλλά δεν το έκανα. Η αλήθεια είναι πως αν ήμουν ο εργοδότης σαφώς και δε θα μου άρεσε να βρεθώ σε αυτή τη θέση. Και είναι αναμενόμενο να απολυθεί μόλις πάψει να την προστατεύει ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...