Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λήξη εξάμηνης άδειας μητρότητας Οαεδ


kate17

Recommended Posts

στον ΟΑΕΔ πηγα και ρωτησα με κατασταση ενσημων!!!μετρανε το τελευταιο 14μηνο απο το οποιο αφαιρουν τους τελευταιους δυο μηνεσ!!!τους ειπα ωρεσ και μερεσ που δουλευω...μου ειπαν οτι το εξαμηνο μετραει κανονικα..αλλα δεν μετρανε ενσημα οι δυο μηνεσ πριν την γεννα και οι δυο μηνεσ μετα!!!συμφωνα με το ενσημα που εχω αφαιρωντας τους δυο τελευταιους μηνεσ μπανω στο ταμειο ανεργιασ για 8μηνεσ με 360 το μηνα +10% για το μωρο!!το θεμα μου εμενα ειναι γιατι δεν ισχυουν οι μηνεσ (αδεια κυησης και αδεια λοχειας)

20 hours ago, Lenia16 said:

Οι μήνες άδειας μητρότητας κ λοχείας καθώς κ το εξάμηνο του ΟΑΕΔ δεν υπολογίζονται στα συνταξιμα χρόνια άρα δεν υπολογίζονται κ ως ένσημα για το ταμείο ανεργίας ούτε κ ως προϋπηρεσία. 

αδεια κυησης κ λοχειας δεν μετρανε..το εξαμηνο μετραει..για το ταμειο τουλαχιστον..στον οαεδ ετσι μ ειπαν ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 17 λεπτά , sweety** είπε:

στον ΟΑΕΔ πηγα και ρωτησα με κατασταση ενσημων!!!μετρανε το τελευταιο 14μηνο απο το οποιο αφαιρουν τους τελευταιους δυο μηνεσ!!!τους ειπα ωρεσ και μερεσ που δουλευω...μου ειπαν οτι το εξαμηνο μετραει κανονικα..αλλα δεν μετρανε ενσημα οι δυο μηνεσ πριν την γεννα και οι δυο μηνεσ μετα!!!συμφωνα με το ενσημα που εχω αφαιρωντας τους δυο τελευταιους μηνεσ μπανω στο ταμειο ανεργιασ για 8μηνεσ με 360 το μηνα +10% για το μωρο!!το θεμα μου εμενα ειναι γιατι δεν ισχυουν οι μηνεσ (αδεια κυησης και αδεια λοχειας)

αδεια κυησης κ λοχειας δεν μετρανε..το εξαμηνο μετραει..για το ταμειο τουλαχιστον..στον οαεδ ετσι μ ειπαν ..

Μμμ εμένα έτσι μου είπαν πρόσφατα στο ταμείο μου γιατί ζήτησα μια βεβαίωση ασφαλισμένου. Οκ εφόσον το ρώτησες στον ΟΑΕΔ αυτό έχει σημασία. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Lenia16 said:

Μμμ εμένα έτσι μου είπαν πρόσφατα στο ταμείο μου γιατί ζήτησα μια βεβαίωση ασφαλισμένου. Οκ εφόσον το ρώτησες στον ΟΑΕΔ αυτό έχει σημασία. 

α μιλας για το ταμειο ..και εγω στο ικα που ρωτησα αρχικα οταν πηγα να παρω τα ενσημα μου ειπαν οτι δεν ξερουν μετα ενας αλλος υπαλληλος οτι δεν μετρανε...στον ΟΑΕΔ ρωτησα μου ειπαν οτι μετρανε..ρωτησα και τηλεφωνικα και μετα πηγα και απο εκει για να σιγουρευτω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!!!

Θα ηθελα την βοηθεια σας αν ξερετε..

Τελος οκτωβρη τελιωνει το 6μηνο του ΟΑΕΔ κ γυριζω στη δουλεια( ειμαι ιδιωτικη υπαλληλος σε αλυσιδα καταστηματων).

Θα ηθελα πολυ να παρω το μειωμενο ωραριο αλλα ο εργοδοτης μου θα με αναγκασει να μη το παρω με το να με στειλει σε καταστημα της αλυσιδας πολυ πιο μακρια απο το σπιτι μου(πχ βορεια προαστια ενω μενω προαστια Πειραια).. ξερω οτι ειναι παρανομο αλλα σκεφτομαι πολυ τον γιο μου κ δεν θα ηθελα να λειπω ολη μερα απο το σπιτι!

Γι'αυτο σκεφτομουν την ισοχρονη αδεια αντι μειωμενου ωραριου αλλα δεν ξερω πως να κανω το αφεντικο μου να δεχτει(αν το δεχτει κ αυτο) κ εγω εχω αμεση αναγκη την αδεια την επιπλεον.

Σας παρακαλω οποιος γνωριζει καποιον τροπο ή εστω να μαθω απο ποιον οργανισμο μπορω να ενημερωθω,θα χαρω να παρω απαντηση!

Σας Ευχαριστω εκ των προτερων!!

MamaMary

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!απο οσο θυμαμαι δεν ειναι υποχρεωμενος να δεχτει την ισοχρονη αδεια αντι μειωμενου ωραριου.αυτο το κομματι το ειχα ρωτησει στην επιθεωρηση εργασιας.και τηλεφωνικα θα μπορεσουν να σου απαντησουν!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 hours ago, MamaMary:) said:

Καλησπερα σας!!!

Θα ηθελα την βοηθεια σας αν ξερετε..

Τελος οκτωβρη τελιωνει το 6μηνο του ΟΑΕΔ κ γυριζω στη δουλεια( ειμαι ιδιωτικη υπαλληλος σε αλυσιδα καταστηματων).

Θα ηθελα πολυ να παρω το μειωμενο ωραριο αλλα ο εργοδοτης μου θα με αναγκασει να μη το παρω με το να με στειλει σε καταστημα της αλυσιδας πολυ πιο μακρια απο το σπιτι μου(πχ βορεια προαστια ενω μενω προαστια Πειραια).. ξερω οτι ειναι παρανομο αλλα σκεφτομαι πολυ τον γιο μου κ δεν θα ηθελα να λειπω ολη μερα απο το σπιτι!

Γι'αυτο σκεφτομουν την ισοχρονη αδεια αντι μειωμενου ωραριου αλλα δεν ξερω πως να κανω το αφεντικο μου να δεχτει(αν το δεχτει κ αυτο) κ εγω εχω αμεση αναγκη την αδεια την επιπλεον.

Σας παρακαλω οποιος γνωριζει καποιον τροπο ή εστω να μαθω απο ποιον οργανισμο μπορω να ενημερωθω,θα χαρω να παρω απαντηση!

Σας Ευχαριστω εκ των προτερων!!

MamaMary

Καλημέρα, νομίζω πως αν ήθελες ισόχρονη άδεια θα έπρεπε να το είχες δηλώσει πριν το εξάμηνο, γιατί νομίζω πως παίρνεις πρώτα την άδεια και μετά το εξάμηνο, πάρε ένα τηλ στο ΟΑΕΔ και ρώτα. Τώρα για το μειωμένο ωράριο έχει υποχρέωση να σου το δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι θα προσπαθήσουν να σου το θέσουν ως "ή μείνε εδώ και δούλευε τυπικά μειωμένο, ουσιαστικά κανονικά ή σε στέλνουμε στη Κηφισια και θα τρως την ώρα σου στο πήγαινε έλα". Το μειωμένο ωράριο είναι υποχρεωμένοι από το νόμο να σου το δώσουν, θέλουν, δε θέλουν. Τυπικά δηλαδή, και να συμφωνήσεις στο παραπάνω και να μείνεις Πειραιά, αυτοί θα δηλώνουν στον ΟΑΕΔ ότι εργάζεσαι με μειωμένο ωράριο και θα ρισκάρουν να έρθει η επιθεώρηση εργασίας και να σε βρει να εργάζεσαι. 

Την ισόχρονη δυστυχώς μόνο αν θέλουν σου τη δίνουν (αυτό λέει η νομοθεσία) και δεν ξέρω καν αν είναι τώρα εφικτό γιατί πάει έτσι όπως σου έγραψαν παραπάνω, πρώτα ισόχρονη, μετά η εξάμηνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα δε όλους.Ειμαι δασκάλα στον ιδιωτικό τομέα μόνιμη.Στο πρώτο μου παιδί μετα τα επιδόματα του ΙΚΑ πήρα το 9μηνο ανατροφής του Παιδείας.Γενικα γνωρίζετε αν θα μπορούσα να είχα πάρει και το 6μηνο του ΟΑΕΔ κ μετά να είχα πάρει και το 9μηνο; Ή δεν μπορείς να πάρεις και τα δυο; Κατά τη διάρκεια του 9μηνου ο μισθός ήταν ίσος με τον κανονικό μου. ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω όχι δεν γίνεται να πάρεις και το εννεάμηνο και το εξάμηνο, ουσιαστικά το εννεάμηνο που παίρνεις είναι το εξάμηνο συν το μειωμένο ωράριο που παίρνουν ιδιωτικοί υπάλληλοι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...