Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

 

Θα ήθελα μια βοήθεια για το παρακάτω.

Έχω ένα μωράκι 40

ημερών και θηλάζουμε αποκλειστικά. Την ταιζω κάθε φορά από το ένα στήθος για 30-30 λεπτα. Θα ήθελα να μάθω πώς μπορώ να αντλώ, καθώς έχω και θηλαστρο, για να εχει γάλα το παιδί όταν λείπω.

Δηλαδή όταν την θηλάζω από το δεξί στήθος και αντλώ ταυτόχρονα από το αριστερό μετά στον επόμενο θηλασμό θα πρέπει να κάνω το αντίστροφο; Δηλαδή να θηλάσω από το αριστερό και να αντλώ το δεξί;  Επίσης πόση ώρα να κάνω άντληση;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας. Εχω ενα μπεμπη 4 μηνων. Τις πρωτες μερες της γεννησης του τον θηλαζα αλλα μου εκανε πληγες( οπως σε ολες τις πρωταρες πιστευω) σε σημειο που να βγαζω αιμα κ να μην αντεχω ουτε πεντε λεπτα. Επισης απο τη τριτη κιολας μερα που κατεβηκε το γαλα ειχα παρα πολυ με αποτελεσμα.να χρειαζεται να αντλω.. στο σπιτι ξεκινησα τις αντλησεις συστηματικα κ του  το εδινα με μπιμπερο. Αγχωθηκα μηπως δεν τα καταφερω με το θηλασμο κ δεν τον θηλασα τελικα( το μετανιωσα φυσικα)κ συνεχισα να αντλω κ να το δινω με μπουκαλι. Το γαλα μου ηταν παντα παρα πολυ(εχω πολυ αποθεμα στο καταψυκτη. Τις δυο.τελευταιες μερες μου μειωθηκε πολυ η ποσοτητα(βγαζω απο τη καταψηξη γιατι δεν φταίει). Μπορει να φταίει το οτι  τις τελευταιες μερες δεν αδειαζα τελειως το στήθος; τι μπορω να κανω για να επαναφερω τη ποσοτητα; 

Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Lina! είπε:

Γεια σας. Εχω ενα μπεμπη 4 μηνων. Τις πρωτες μερες της γεννησης του τον θηλαζα αλλα μου εκανε πληγες( οπως σε ολες τις πρωταρες πιστευω) σε σημειο που να βγαζω αιμα κ να μην αντεχω ουτε πεντε λεπτα. Επισης απο τη τριτη κιολας μερα που κατεβηκε το γαλα ειχα παρα πολυ με αποτελεσμα.να χρειαζεται να αντλω.. στο σπιτι ξεκινησα τις αντλησεις συστηματικα κ του  το εδινα με μπιμπερο. Αγχωθηκα μηπως δεν τα καταφερω με το θηλασμο κ δεν τον θηλασα τελικα( το μετανιωσα φυσικα)κ συνεχισα να αντλω κ να το δινω με μπουκαλι. Το γαλα μου ηταν παντα παρα πολυ(εχω πολυ αποθεμα στο καταψυκτη. Τις δυο.τελευταιες μερες μου μειωθηκε πολυ η ποσοτητα(βγαζω απο τη καταψηξη γιατι δεν φταίει). Μπορει να φταίει το οτι  τις τελευταιες μερες δεν αδειαζα τελειως το στήθος; τι μπορω να κανω για να επαναφερω τη ποσοτητα; 

Ευχαριστω εκ των προτέρων!

Σου έχει έρθει περίοδος; Τις μέρες εκείνες μειώνεται η ροή οπότε βγαίνει με περισσότερο κόπο. Εγώ το πάθαινα αυτό σε όλη την φάση μετά την ωορρηξία, κάθε μήνα και χειρότερα. Είναι ακόμα όμως νωρίς κ μπορείς να το επαναφέρεις. αρκεί να κρατήσεις σταθερό αριθμό αντλήσεων (8 σίγουρα) και σίγουρα μία μετά τα μεσάνυχτα. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εχει ερθει περιοδος..εδω κ ενα μηνα περιπου κανω 4-5 αντλησεις τη μερα(μια ματα τις 12) κ δεν ειχα προβλημα με τη παραγωγη μου. Ισα ισα που μου περισευε παρα πολυ...τωρα το αδριαζω τελειως το στηθος κ αφηνω το θηλαστρο κ λιγο παραπανω να τραβαει, μηπως λαβει μηνυμα ο οργανισμος να παραγει περισσοτερο γαλα..8 αντλησεις μου φαινονται παρα πολλες πλέον...στην αρχη εκανα τοσες κ δεν το αντεχα...δεν ξερω το αλλο να κανω ή τι μπορει να φταιει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Lina! είπε:

Δεν μου εχει ερθει περιοδος..εδω κ ενα μηνα περιπου κανω 4-5 αντλησεις τη μερα(μια ματα τις 12) κ δεν ειχα προβλημα με τη παραγωγη μου. Ισα ισα που μου περισευε παρα πολυ...τωρα το αδριαζω τελειως το στηθος κ αφηνω το θηλαστρο κ λιγο παραπανω να τραβαει, μηπως λαβει μηνυμα ο οργανισμος να παραγει περισσοτερο γαλα..8 αντλησεις μου φαινονται παρα πολλες πλέον...στην αρχη εκανα τοσες κ δεν το αντεχα...δεν ξερω το αλλο να κανω ή τι μπορει να φταιει..

Στην αρχή δεν φαίνεται η μείωση των αντλησεων. Εγώ στους 5,5 μήνες έκοψα τη μετανεσονυχτια κ αρχικά ήμουν οκ, κ 1,5 μήνα μετά που μπήκαν κ οι τροφές κ το περιόρισε το γάλα, επειδή ήμασταν κ διακοπές, έπεσα στις 4-5 κ μέσα σε 15 μερες η παραγωγη μου περιορίστηκε πολυ. ήτανε νωρις κ την επανέφερα, αυστηρα ομως με 8 αντλήσεις, μετά γύρω στους 10 μήνες είχαμε τη βάφτιση κ πάλι ήμουν για λίγες μέρες ασυνεπής κ με δυσκολία την κράτησα σε ένα επίπεδο που να βγάζω απλώς την ημερήσια κατανάλωση με 7 αντλησεις μεχρι τπυς 12 μήνες, όπου έφτασα πλέον αγκομαχώντας. Δεν ειχα μεγαλη παραγωγη εξαρχης, ομως ειχα κ μωρο που με την εισαγωγη των στερεων χόρταινε κ έκοψε τα ενδιάμεσα γάλατα- πράγμα όχι απαραίτητα καλό αλλά από το να πίνει σκόνη το θεωρούσα προτιμότερο. 

 

Δεν το λεω για να σε αποθαρρύνω, αλλα μην περιμενεις με θηλαστρο να κρατησεις μεγαλη παραγωγη για πολλους μηνες. Εισαι κοντα ομως στην εισαγωγη των στερεων οπότε μπορεις να εχεις αυτο σαν ρεαλιστικό στοχο αρχικα, κ μετά βλέπεις πώς θα πάει. 

 

Μην αποκλείεις κ το ενδεχομενο της περιοδου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.. απλα μου κακοφανηκε γιατι τοσους μηνες ειχα παρα πολυ(μπορει να εχω κ 70 σακουλακια γαλα στον καταψυκτη, χωρια αυτο που πετουσα). Κ εγω προτιμω το δικο μου με κοπο παρα σκονη...τουλαχιστον να κρατησω τη παραγωγη μεχρι να μπουν οι τροφες που θα χρειζομαι λιγοτερο..δηλαδη μου προτεινεις να αυξησω τις αντλησεις..

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Lina! είπε:

δηλαδη μου προτεινεις να αυξησω τις αντλησεις..

Χωρίς αύξηση των αντλήσεων δεν γίνεται κάτι, κι όσο πιο νωρίς το αντιμετωπίσεις, τόσο γρηγορότερα θα επανέλθει η παραγωγή σου. Είναι καλό που έχεις περίσσευμα, σου δημιουργεί μια αίσθηση ασφάλειας. Υποθέτω έχεις νοσοκομειακό διπλής άντλησης; Γιατί κι αυτό παίζει ρόλο, συστηματική άντληση με απλό θήλαστρο δεν μπορεί να διατηρηθεί. Υπάρχει κ η μέθοδος του power pumping που υποτίθεται ότι μιμείται τη συμπεριφορά βρέφους που είναι σε άλμα και θηλάζει ασταμάτητα. Δηλαδή προγραμματίζεις μια ώρα που θα έχεις ελεύθερη (λέμε τώρα....) και κάνεις ένα εικοσάλεπτο, μετά 10 λεπτά διάλειμμα, μετά 10 λεπτά άντληση, μετά 10 λεπτά διάλειμμα και μετά άλλα 10 λεπτά άντληση. Αυτό κάποιες που το έκαναν για 2-3 μέρες συνεχόμενα, είδαν μετά αύξηση της παραγωγής. Εγώ δεν μπορεσα να το κάνω συστηματικά κι έτσι δεν είδα να με βοηθάει σε κάτι. Αλλά για να το λένε, κάπως θα έχει αποτέλεσμα. Όλα αυτά γενικά όσο πιο κοντά στην έναρξη του θηλασμού τα κάνεις, τόσο πιο αποτελεσματικά είναι. 

 

Εγώ από γαλακταγωγά δεν είδα κανένα αποτέλεσμα κι έδωσα μια περιουσία σε τσάγια, βοτάνια και κάψουλες. 

 

Είναι πολύ βοηθητικό να επικοινωνήσεις και με σύμβουλο θηλασμού να σου δωσει ιδέες. 

Link to comment
Share on other sites

Θηλαστρο εχω ηλεκτρικο της avent μονης αντλησης.. Αρχικα το πηρα για το περισευμα γιατι ειχα υπερπαραγωγη αλλα τελικα κατεληξα να το χρησιμοποιω αποκλειστικα..αυξησα τις αντλησεις κ βλεπω διαφορα..θα ξεκινησω κ power pumping..θα επικοινωνησω κ με συμβουλο θηλασμου να ειμαι σιγουρη γιατί θελω να το κρατησω οσο περισσοτερο γινεται.. σ ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες κ το χρονο που αφιερωσες να μου απαντήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα μανούλες..
Ήρθε η ώρα να αποθηκεύσω γάλα.
Νοίκιασα θήλαστρο νοσοκομείακο εχω σακούλακια nuk ..
Πόσο αποθηκεύεται σε κάθε σακουλάκι ? Η χωρητικότητα είναι 180 μλ..
Καθε πόσες ώρες κάνετε άντληση ?
Ποτέ κάνετε? 

Φοβάμαι για υπερπαραγωγή... 

Εχθές έκανα 2 αντλήσεις κ μάζεψα μόνο 90 μλ κ απ τα 2 στήθη.σήμερα μάζεψα μόλις 60..
Μόλις βγει απντην κατάψυξη αν αποθηκεύσω 180 μέσα σε ποση ώρα πρέπει να καταναλωθεί??
Ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας.Ονομαζομαι Μαρκελλα και πριν 6 μερες γεννησα πρόωρα 2 κοριτσάκια,μολις είχα μπει 32 εβδομαδα.  Εκανα κ.τ σε ιδιωτικό Μαιευτήριο ,απο την πρωτη μέρα ζητησα θήλαστρο αλλα δυστυχως δεν με βοηθησε καποια κοπελα ως προς την χρήση του ή να μου δώσει καποιες συμβουλες. Το αποτέλεσμα ηταν να πιεσω το στηθος μου και να το πιεσω να βγάλω το πρωτογαλα, παρήγγειλα νοσοκομειακό για το Σπίτι και πηρα το spectraS1plus με διπλή αντληση .  Μέχρι στιγμής το ανώτερο που εχω βγάλει είναι 20 μλ,η συχνότητα είναι ανά  ²ωρο κ το βράδυ ανα ³ωρο ,το στηθος μου έχει γεμίσει γρουμπαλακια και με πονάει. Πηρα νιουροφεν ,μου είπε τηλεφωνικά μια παιδίατρος επειδή τυγχάνει να ειναι και πιστοποιημένη Σύμβουλος θηλασμου, κανω και μασαζ με ζεστες κομπρεσες και μετα απο καθε αντληση βάζω κρύες κομπρέσες. Δεν βλέπω καμία διαφορα μονο ότι μειώνεται η ποσότητα του γάλατος, πόνο και οίδημα. Τα μωρά λόγω κορονοιου δεν με αφήνουν καθόλου να τα δω  ,ειναι στη μεθ και θα τα δω μετα απο 3 εβδομαδες..Οποια γνωρίζει τι λαθος κανω ή πως να το χειριστώ παρακαλώ νσ μου απαντήσετε.:) Ευχαριστω εκ των προτέρων. 
 
 
Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2020 at 8:32 ΜΜ, Calliope 2110 είπε:

Καλησπέρα μανούλες..
Ήρθε η ώρα να αποθηκεύσω γάλα.
Νοίκιασα θήλαστρο νοσοκομείακο εχω σακούλακια nuk ..
Πόσο αποθηκεύεται σε κάθε σακουλάκι ? Η χωρητικότητα είναι 180 μλ..
Καθε πόσες ώρες κάνετε άντληση ?
Ποτέ κάνετε? 

Φοβάμαι για υπερπαραγωγή... 

Εχθές έκανα 2 αντλήσεις κ μάζεψα μόνο 90 μλ κ απ τα 2 στήθη.σήμερα μάζεψα μόλις 60..
Μόλις βγει απντην κατάψυξη αν αποθηκεύσω 180 μέσα σε ποση ώρα πρέπει να καταναλωθεί??
Ευχαριστώ πολύ..

Καλησπέρα, θηλάζεις το μωρό σου κ κανείς 2 αντλήσεις την ημέρα? Εγώ αυτό που θα έκανα με τα σακουλάκια είναι να αντλήσω μια φορα, να το βάλω στο ψυγείο με μπουκάλι κ μετά όταν ξανά αντλήσω να το ξανά βάλω σε άλλο μπουκάλι στο ψυγείο κ όταν έρθουν σε ίδια θερμοκρασία να τα βάλω κ τα δυο σε σακουλάκι κ στην κατάψυξη μετά. Να θυμάσαι ότι αν πρέπει να αναμίξεις γάλατα θα πρέπει να έχουν ίδια θερμοκρασία κ όχι το ένα κρύο κ το άλλο ζεστό. Στην κατάψυξη αντέχουν κάποιους μήνες ανάλογα κ με την θερμοκρασία της κατάψυξης αλλά δεν θυμάμαι πόσο καιρό. Κ στο ψυγείο αν δεν κάνω λάθος αντέχουν 2 μέρες αλλά εγώ πάντα τα κρατούσα ως μια μέρα για να είμαι σίγουρη.

5 ώρες πρίν, Markellaanastasiou είπε:
Καλημέρα σας.Ονομαζομαι Μαρκελλα και πριν 6 μερες γεννησα πρόωρα 2 κοριτσάκια,μολις είχα μπει 32 εβδομαδα.  Εκανα κ.τ σε ιδιωτικό Μαιευτήριο ,απο την πρωτη μέρα ζητησα θήλαστρο αλλα δυστυχως δεν με βοηθησε καποια κοπελα ως προς την χρήση του ή να μου δώσει καποιες συμβουλες. Το αποτέλεσμα ηταν να πιεσω το στηθος μου και να το πιεσω να βγάλω το πρωτογαλα, παρήγγειλα νοσοκομειακό για το Σπίτι και πηρα το spectraS1plus με διπλή αντληση .  Μέχρι στιγμής το ανώτερο που εχω βγάλει είναι 20 μλ,η συχνότητα είναι ανά  ²ωρο κ το βράδυ ανα ³ωρο ,το στηθος μου έχει γεμίσει γρουμπαλακια και με πονάει. Πηρα νιουροφεν ,μου είπε τηλεφωνικά μια παιδίατρος επειδή τυγχάνει να ειναι και πιστοποιημένη Σύμβουλος θηλασμου, κανω και μασαζ με ζεστες κομπρεσες και μετα απο καθε αντληση βάζω κρύες κομπρέσες. Δεν βλέπω καμία διαφορα μονο ότι μειώνεται η ποσότητα του γάλατος, πόνο και οίδημα. Τα μωρά λόγω κορονοιου δεν με αφήνουν καθόλου να τα δω  ,ειναι στη μεθ και θα τα δω μετα απο 3 εβδομαδες..Οποια γνωρίζει τι λαθος κανω ή πως να το χειριστώ παρακαλώ νσ μου απαντήσετε.:) Ευχαριστω εκ των προτέρων. 
 
 

Πυρετό έχεις? Ίσως να είσαι στα πρόθυρα της μαστίτιδας η να έχεις πάθει κιόλας. Λες ότι βγάζεις ανα δίωρο η 3ωρο. Πόσο διαρκεί η κάθε άντληση? Εμένα μου είχαν δώσει την οδηγία να βγάζω για 40 λεπτά συνολικά κ από τα δύο στήθη. Αφού κανείς διπλή άντληση 20 λεπτά. Όπως σου είπε η παιδίατρος να βάζεις κομπρεσες κ πριν την άντληση να κάνεις μασάζ στο στήθος, από πάνω προς τη θηλή. Εγώ δεν είχα κάνει ποτέ διπλή άντληση αλλά δεν θα βολευομουν κιόλας γιατί για να βγει το γάλα παράλληλα έπρεπε να το κάνω μασάζ κ να το πιέζω. Σε τι ένταση το βάζεις? Αν είναι χαμηλή ίσως να μην βοηθάει στο να αντλήσει το γάλα. Πάντως δοκίμασε με το ένα χέρι να πιέζεις το στήθος σε διάφορες περιοχές κ με το άλλο να πιάνεις το θηλαστρο. Εγώ όταν έκανα άντληση πρώτη φορά με το θηλαστρο δεν έβγαινε καθόλου γάλα, ίσως να έβγαιναν 5 μλ σε 40 λεπτά κ μετά με είδε μια κοπέλα κ μου είπε αυτό το κόλπο ( να ναι καλά, γιατί οι μαίες μου είχαν δείξει μόνο πως να το ανοίγω κ να το κλείνω κ να ανοίγω κ να κλείνω την ένταση). Να σου ζήσουν τα μωράκια κ γρήγορα να τα πάρεις σπιτάκι!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Καλησπέρα, θηλάζεις το μωρό σου κ κανείς 2 αντλήσεις την ημέρα? Εγώ αυτό που θα έκανα με τα σακουλάκια είναι να αντλήσω μια φορα, να το βάλω στο ψυγείο με μπουκάλι κ μετά όταν ξανά αντλήσω να το ξανά βάλω σε άλλο μπουκάλι στο ψυγείο κ όταν έρθουν σε ίδια θερμοκρασία να τα βάλω κ τα δυο σε σακουλάκι κ στην κατάψυξη μετά. Να θυμάσαι ότι αν πρέπει να αναμίξεις γάλατα θα πρέπει να έχουν ίδια θερμοκρασία κ όχι το ένα κρύο κ το άλλο ζεστό. Στην κατάψυξη αντέχουν κάποιους μήνες ανάλογα κ με την θερμοκρασία της κατάψυξης αλλά δεν θυμάμαι πόσο καιρό. Κ στο ψυγείο αν δεν κάνω λάθος αντέχουν 2 μέρες αλλά εγώ πάντα τα κρατούσα ως μια μέρα για να είμαι σίγουρη.

Πυρετό έχεις? Ίσως να είσαι στα πρόθυρα της μαστίτιδας η να έχεις πάθει κιόλας. Λες ότι βγάζεις ανα δίωρο η 3ωρο. Πόσο διαρκεί η κάθε άντληση? Εμένα μου είχαν δώσει την οδηγία να βγάζω για 40 λεπτά συνολικά κ από τα δύο στήθη. Αφού κανείς διπλή άντληση 20 λεπτά. Όπως σου είπε η παιδίατρος να βάζεις κομπρεσες κ πριν την άντληση να κάνεις μασάζ στο στήθος, από πάνω προς τη θηλή. Εγώ δεν είχα κάνει ποτέ διπλή άντληση αλλά δεν θα βολευομουν κιόλας γιατί για να βγει το γάλα παράλληλα έπρεπε να το κάνω μασάζ κ να το πιέζω. Σε τι ένταση το βάζεις? Αν είναι χαμηλή ίσως να μην βοηθάει στο να αντλήσει το γάλα. Πάντως δοκίμασε με το ένα χέρι να πιέζεις το στήθος σε διάφορες περιοχές κ με το άλλο να πιάνεις το θηλαστρο. Εγώ όταν έκανα άντληση πρώτη φορά με το θηλαστρο δεν έβγαινε καθόλου γάλα, ίσως να έβγαιναν 5 μλ σε 40 λεπτά κ μετά με είδε μια κοπέλα κ μου είπε αυτό το κόλπο ( να ναι καλά, γιατί οι μαίες μου είχαν δείξει μόνο πως να το ανοίγω κ να το κλείνω κ να ανοίγω κ να κλείνω την ένταση). Να σου ζήσουν τα μωράκια κ γρήγορα να τα πάρεις 

Πυρετό δεν εκανα ευτυχως ,βέβαια παιρνω και  αντιβίωση λογω κ.τ κ αντιφλεγμονώδη για το οιδηματοποιημενο μαστό  (zinadol &nurofen ) Κανω ανά 2 ωρες διπλή  αντληση για 10 με 15 λεπτα την καθε φορά, 3ωρο το κανω το βράδυ για να ξεκουράζομαι λίγο. Τα ml είναι ποτε 10 πότε 15 μάξιμουμ 20. Πιστεύω έχω επηρεαστεί και ψυχολογικά λόγω της καταστασης, ουτε αγκαλια δεν της πήρα ,κ στα τηλέφωνα που παίρνω για να ενημερωθώ για τα παιδια είναι ολα τόσο ψυχοφθορα Το μόνο που με χαροποιεί καθε φορά είναι που μαζεύουμε τις σύριγγες που γεμιζω με το γαλάτάκι μου και το πάει ο μπαμπάς τους στο νοσοκομειο ,φτάνει έξω απ'την πηγή και δεν τον αφήνουν να πιει νερό ..anyway θα κοιτάξω να κανω ξεχωριστές αντλήσεις για να κανω μαλαξεις ταυτόχρονα . Σε ευχαριστώ πολύ 

Επεξεργάστηκαν by Markellaanastasiou
Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2020 at 1:26 ΠΜ, Markellaanastasiou είπε:

Πυρετό δεν εκανα ευτυχως ,βέβαια παιρνω και  αντιβίωση λογω κ.τ κ αντιφλεγμονώδη για το οιδηματοποιημενο μαστό  (zinadol &nurofen ) Κανω ανά 2 ωρες διπλή  αντληση για 10 με 15 λεπτα την καθε φορά, 3ωρο το κανω το βράδυ για να ξεκουράζομαι λίγο. Τα ml είναι ποτε 10 πότε 15 μάξιμουμ 20. Πιστεύω έχω επηρεαστεί και ψυχολογικά λόγω της καταστασης, ουτε αγκαλια δεν της πήρα ,κ στα τηλέφωνα που παίρνω για να ενημερωθώ για τα παιδια είναι ολα τόσο ψυχοφθορα Το μόνο που με χαροποιεί καθε φορά είναι που μαζεύουμε τις σύριγγες που γεμιζω με το γαλάτάκι μου και το πάει ο μπαμπάς τους στο νοσοκομειο ,φτάνει έξω απ'την πηγή και δεν τον αφήνουν να πιει νερό ..anyway θα κοιτάξω να κανω ξεχωριστές αντλήσεις για να κανω μαλαξεις ταυτόχρονα . Σε ευχαριστώ πολύ 

Σε καταλαβαίνω να στεναχωριέσαι που είσαι μακρυά τους αλλά να σκέφτεσαι ότι είναι για το καλό τους... Έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου να τις πάρεις αγκαλίτσα κ να τις ρουφήξεις στα φιλιά!!!! Την πρώτη μου κόρη την είχα στην Μενν 23 μέρες.. μου φάνηκαν μαρτύριο μέχρι να περάσουν αλλά τώρα 3 χρόνια κ μετά μου φαίνεται σαν απλά ένα κακό όνειρο, οι φωτογραφίες μου θυμίζουν τι πέρασε το ψυχακι μου μόνο!! Να σου ζήσουν κ να τις πάρεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα!

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2020 at 1:26 ΠΜ, Markellaanastasiou είπε:

Πυρετό δεν εκανα ευτυχως ,βέβαια παιρνω και  αντιβίωση λογω κ.τ κ αντιφλεγμονώδη για το οιδηματοποιημενο μαστό  (zinadol &nurofen ) Κανω ανά 2 ωρες διπλή  αντληση για 10 με 15 λεπτα την καθε φορά, 3ωρο το κανω το βράδυ για να ξεκουράζομαι λίγο. Τα ml είναι ποτε 10 πότε 15 μάξιμουμ 20. Πιστεύω έχω επηρεαστεί και ψυχολογικά λόγω της καταστασης, ουτε αγκαλια δεν της πήρα ,κ στα τηλέφωνα που παίρνω για να ενημερωθώ για τα παιδια είναι ολα τόσο ψυχοφθορα Το μόνο που με χαροποιεί καθε φορά είναι που μαζεύουμε τις σύριγγες που γεμιζω με το γαλάτάκι μου και το πάει ο μπαμπάς τους στο νοσοκομειο ,φτάνει έξω απ'την πηγή και δεν τον αφήνουν να πιει νερό ..anyway θα κοιτάξω να κανω ξεχωριστές αντλήσεις για να κανω μαλαξεις ταυτόχρονα . Σε ευχαριστώ πολύ 

Χρειάζεσαι τουλάχιστον 20 λεπτά άντληση σε κάθε στήθος κάθε 2-3 ωρες. Και οι μαλλαξεις την ώρα που αντλείς θα βοηθήσουν να αδειάζει καλά το στήθος. Επίσης, να σκέφτεσαι τα παιδακια σου την ώρα που αντλείς κι αν έχεις κάποια φωτογραφία τους να κοιτάς μπορεί να βοηθήσει ακόμη περισσότερο (αν δεν έχεις ίσως έλεγες κάποια μαία να σου στείλει). Είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς και η κακή ψυχολογία μπορεί να επηρεάσει την παραγωγή. Να σκέφτεσαι θετικά, οραματισου την μέρα που θα τα πάρετε στο σπιτι, στιγμές μαζί τους, πως τα αγκαλιάζεις κλπ. Καλή δύναμη σου εύχομαι και σύντομα να τα κρατήσεις αγκαλίτσα. 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

Χρειάζεσαι τουλάχιστον 20 λεπτά άντληση σε κάθε στήθος κάθε 2-3 ωρες. Και οι μαλλαξεις την ώρα που αντλείς θα βοηθήσουν να αδειάζει καλά το στήθος. Επίσης, να σκέφτεσαι τα παιδακια σου την ώρα που αντλείς κι αν έχεις κάποια φωτογραφία τους να κοιτάς μπορεί να βοηθήσει ακόμη περισσότερο (αν δεν έχεις ίσως έλεγες κάποια μαία να σου στείλει). Είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς και η κακή ψυχολογία μπορεί να επηρεάσει την παραγωγή. Να σκέφτεσαι θετικά, οραματισου την μέρα που θα τα πάρετε στο σπιτι, στιγμές μαζί τους, πως τα αγκαλιάζεις κλπ. Καλή δύναμη σου εύχομαι και σύντομα να τα κρατήσεις αγκαλίτσα. 

Ειναι δύσκολο Ναι,ιδίως οταν μαθαίνεις καποιες μερες ότι έχει πυρετό το ενα σ μωρο ..ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες σου προσπαθω να το κανω αλήθεια   ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα σε όλους! Είμαι μαμά ενός αγόριου σχεδόν τριών μηνών.ενω μέχρι τώρα με τον θηλασμό μου βγήκαν ευτυχώς όλα πολύ εύκολα, δυστυχώς δεν μπορώ να αντλήσω επαρκή ποσότητα γάλακτος.ξεκινησα με χειροκίνητο θηλαστρο,αλλά κατευθείαν είδα πως δεν γίνεται δουλειά και αγόρασα τοswing της medela.δυστυχως όμως και να προσπαθώ σε κάθε άντληση βγάζω από 30 έως 50 ml το πολύ.εχω δοκιμάσει πρωινή άντληση η και ταυτόχρονη με θηλασμό αλλά η κατάσταση είναι απογοητευτική.δεν χρειάζομαι τρέλα πράγματα,τουλάχιστον να αποθηκεύω ένα γεύμα την ημέρα καθώς σε λίγες μέρες επιστρέφω στην δουλειά.μπορειτε να με βοηθήσετε;υπάρχει περίπτωση να μην ανταποκρίνεται το στήθος στο θηλαστρο;;

Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2021 at 11:35 ΠΜ, Subculturalgirl είπε:

Καλημέρα σε όλους! Είμαι μαμά ενός αγόριου σχεδόν τριών μηνών.ενω μέχρι τώρα με τον θηλασμό μου βγήκαν ευτυχώς όλα πολύ εύκολα, δυστυχώς δεν μπορώ να αντλήσω επαρκή ποσότητα γάλακτος.ξεκινησα με χειροκίνητο θηλαστρο,αλλά κατευθείαν είδα πως δεν γίνεται δουλειά και αγόρασα τοswing της medela.δυστυχως όμως και να προσπαθώ σε κάθε άντληση βγάζω από 30 έως 50 ml το πολύ.εχω δοκιμάσει πρωινή άντληση η και ταυτόχρονη με θηλασμό αλλά η κατάσταση είναι απογοητευτική.δεν χρειάζομαι τρέλα πράγματα,τουλάχιστον να αποθηκεύω ένα γεύμα την ημέρα καθώς σε λίγες μέρες επιστρέφω στην δουλειά.μπορειτε να με βοηθήσετε;υπάρχει περίπτωση να μην ανταποκρίνεται το στήθος στο θηλαστρο;;

 

Έχετε λάθος προσδοκίες. 

Εφόσον συνεχίζετε το θηλασμό, όταν επιστρέψετε στη δουλειά, ο στόχος θα είναι συχνά μικρά γεύματα με το μπουκάλι και περίπου 25 ml μητρικού γάλακτος ανά ώρα μεταξύ γευμάτων. Δηλαδή χονδρικά 50 ml στο μπουκάλι ανά 2 ώρες, με πάντα θηλή για νεογέννητο, και συχνές στάσεις, για να μην τρώει το μωρό γρήγορα. 

Μην περιμένετε να δείτε μεγάλα μπουκάλια, τα 50 ml είναι ο στόχος σας για κάθε γεύμα, και τον έχετε πιάσει.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλους σας!! Ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τα θήλαστρα. Θηλάζω αποκλειστικά από την πρώτη ημέρα έως και σήμερα που είμαστε 4,5 μηνών. Ήθελα να αγοράσω θήλαστρο για να αντλησω και να δώσω στο μωράκι μου σε μπουκάλι ένα γεύμα την ήμερα ας πούμε για με συνηθίσει το μπουκάλι σιγά σιγά. Δεν έχω σκοπό να αποθηλάσω προφανώς, απλά δεν πιάνει ούτε πιπίλα ούτε τίποτε. Και αγχώνομαι όταν έρθει η ώρα του αποθηλασμου ότι δεν θα πιάνει με τίποτα το μπουκάλι. Και με άγχωσαν κάτι γνωστές μου, λέγοντας μου ότι τα μωράκια τους έκανα το ίδιο ακριβώς, και κατάφεραν να αποθηλασουν 2,5 χρόνων. Δεν το κρίνω σε καμία περίπτωση, η κάθε μια πραγματικά όπως νιώθει!♥️ η κάθε μανούλα κάνει το καλύτερο για το μωράκι της. 
Εγώ προσωπικά δεν θα ήθελα να φτάσω εκεί, όποτε ήθελα την γνώμη σας για κάποιο θήλαστρο. Να σημειωθεί ότι δεν μπορώ να νοικιάσω νοσοκομειακό γιατί βρίσκομαι σε νησί και δεν έχουμε. Παρόλα αυτά, θα ήθελα κατά την γνώμη σας να μου προτείνεται το καλύτερο ή και να μου πείτε την δικιά σας ιστορία σχετικά με το ποσο εύκολα ή δύσκολα έγινε η μετάβαση στο μπουκάλι 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...