Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολυκυστικές Ωοθήκες - Σύνδρομο πολυκυστικών


Recommended Posts

Τι εννοείται καλύτερα προετοιμασμενες;; Δεν έχω κάνει άλλες εξετάσεις πως αλλιώς μπορει κάποιος να κατάλαβε οτι είμαι προετοιμασμένη; Τι μεση πιθανότητα σύλληψης υπάρχει άνα κύκλο θεραπείας;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 672
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα.Και να φύγουν προσωρινά οι κύστες, μόνο τα σταματήσεις θα ξαναβγουν. Εχεις θέμα με ωορρηξία ή απλά με πολυκυστική υφή ωοθηκών?Κ γω ξεκινάω σερπαφάρ, πήρα το Γενάρη 1η φορά αλλά δεν πετύχαμε τπτ...

 

Νομίζω με υφή γιατι έχω ήδη 1 παιδάκι κ είχα κ άλλη μια σύλληψη στο παρελθόν. Εσυ έχεις πολυκυστικες;θα συνεχίσεις σερπαφαρ; Δευτέρα θα πάω γιατρό για ν νου πει τι κάναμε σχετικά με την ωορηξια κ βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείται καλύτερα προετοιμασμενες;; Δεν έχω κάνει άλλες εξετάσεις πως αλλιώς μπορει κάποιος να κατάλαβε οτι είμαι προετοιμασμένη; Τι μεση πιθανότητα σύλληψης υπάρχει άνα κύκλο θεραπείας;;

 

Η προετοιμασία για την οποία μιλώ δεν αφορά αποκλειστικά εργαστηριακές εξετάσεις. Θα σας δώσω ένα παράδειγμα: Μια γυναίκα με πολυκυστικές που δεν είχε περίοδο για 6 μήνες και αρχίζει κλομιφαίνη δεν είναι προετοιμασμένη και είναι απίθανο να ανταποκριθεί άμεσα. Μια άλλη που είχε πρώτα μερικούς κύκλους με χρήση ορμονών ώστε να ελαττωθεί ο αριθμός των κύστεων και να μειωθεί το πάχος του ενδομητρίου είναι πιθανότερο να έχει καλή ανταπόκριση. Αντίστοιχα, μια γυναίκα με παραπάνω κιλά που δεν προσπαθεί να μειώσει το βάρος της πριν την αγωγή είναι λιγότερο πιθανό να ανταποκριθεί σε σύγκριση με μια άλλη που έχει πρώτα μια σημαντική απώλεια βάρους.

Όπως και σε πολλούς άλλους τομείς της ιατρικής, τα καλύτερα αποτελέσματα επιτυγχάνονται όταν η γυναίκα αντιμετωπίζεται ολιστικά, όχι ως σύνολο εξετάσεων...

 

Η πιθανότητα σύλληψης ανά κύκλο θεραπείας, εφόσον επιτυγχάνεται ωορρηξία, είναι της τάξης του 10-15% όσο δηλαδή και όταν συμβαίνει ωορρηξία χωρίς αγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Μιχαλόπουλε,

κατά πόσο όντως η κλομιφαίνη βοηθάει τις γυναίκες με pcos?Καπου διάβασα ότι μπορεί να πυρωθωτήσει άυξηση της LH και να μην γίνει σωστή ωορρηξία. Δεδομένου ότι εμείς με pcos έχουμε ούτως ή άλλως αυξημένη LH τι γίνεται?

eY7sp3.png

v2MFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Οι πολυκυστικές ωοθήκες είναι μια σύνθετη πάθηση όπου εμπλέκονται πολλοί παράγοντες και επηρεάζει πρακτικά όλο το σώμα. Αυτό που πρέπει να θυμάστε είναι ότι κεντρικό ρόλο παίζει η αντίσταση στην ινσουλίνη οπότε σημαντικό είναι να αντιμετωπιστεί αυτή, με την ελπίδα ότι η βελτίωση σε αυτό τον τομέα θα δράσει ευεργετικά και στην ωορρηξία.

 

Η συμβουλή που δίνω πάντα σε γυναίκες με παραπάνω κιλά είναι πρωτίστως να χάσουν βάρος. Όχι εύκολο, είναι αλήθεια, αλλά συχνά αρκεί και μόνο αυτό για να δείτε σημαντική βελτίωση στον κύκλο και την ωορρηξία σας. Η λήψη Glucophage μπορεί να συμβάλλει στη βελτίωση της μεταβολικής κατάστασης και συχνά συστήνεται σε γυναίκες με πολυκυστικές ωοθήκες. Από εκεί και πέρα όμως ο χειρισμός εξειδικεύεται ανάλογα με τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά κάθε γυναίκας, τα υπερηχογραφικά ευρήματα, κλπ.

 

Εφόσον προσπαθείτε αρκετό καιρό ήδη, δώστε στον εαυτό σας ένα εξάμηνο με σταθερό κύκλο για να δείτε αν επιτύχετε σύλληψη. Εάν δε συμβεί και τότε θα ήταν καλό πλέον να δείτε γυναικολόγο με γνώση του αντικειμένου για να σας συμβουλέψει πιο εξειδικευμένα.

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας. με παρακολουθεί συστηματικά ενδοκρινολόγος αναπαραγωγής και γυναικολόγος. Μέχρι τώρα δεν είχαμε κάποιο εύρημα που θα μας αιτιολογούσε αυτές τις ανωμαλίες. Τώρα τους τελευταίους μήνες έχω κύκλο 28 ημερών και με συμβούλεψαν οι γιατροί μου σε αυτό τον κύκλο μια που σταθεροποιήθηκα να κάνω επανεξέταση τις ορμόνες την ινσουλίνη, γενικές και θυροειδή την 3η μέρα και την 11η να κάνουμε υπερηχογράφημα... Μόλις βέβαια είπαμε να γίνουν ο κύκλος μου είχε άλλα σχέδια. Από την 22η μέχρι την 27η μέρα του κύκλου άρχισαν κάποια καφέ.. κυρίως στο σκούπισμα. Την 28η που έκανα δουλειές, περπάτησα σε βουνό και γενικά κουράστηκα πιο έντονα καφέ και λίγο κόκκινα.... Λέω μπράβο σταθερή στο ραντεβού της. Προγραμμάτισα τις εξετάσεις μου και όλα μια χαρά.. τι το είπα όμως..29η μέρα το πρωί πάλι ελάχιστα καφέ όπως όταν είμαι τελευταία μέρα περιόδου... Τί έγινε πάλιιι;;;

Πάλι τα ίδια;; Η γυναικολόγος μου μου είπε να ξεκουραστώ να χαλαρώσω και να δω αν μου έρθει ως αύριο..αλλά όσο περνάνε οι ώρες τίποτα... Πρήξιμο γενικό έχω.. Πονάκια χαμηλά έχω... Το μόνο που έγινε διαφορετικό σε αυτόν τον κύκλο είναι η λήψη Amoxil για πυώδη αμυγδαλίτιδα μία βδομάδα πριν την ωορρηξία.. Να επηρέασε κάτι αυτό; Το μπάνιο που έκανα μια μέρα μετά τα κοκκινάκια που είδα - να σταμάτησε τη ροή;

Βέβαια δεδομένου ότι τους τελευταίους μήνες είδα σταθερό κύκλο, κάναμε στο φουλ προσπάθειες τις γόνιμές μέρες.. (επαφές τη 12η μέρα, 14η μέρα 15η, 16η, 17η, 19η)... Ούτε να σκεφτώ ότι μπορεί να έγινε το θαύμα...προφανώς κάποια ανωμαλία και πάλι....

 

Τώρα με τις εξετάσεις τί να κάνω; Ποιες να κάνω, ποιες να μην κάνω..

Έχω να κάνω:

1) Anti Tg (TGAB), φερριτίνη, Ft4, ΤΡΟ ΑΒ, TSH, Ινσουλίνη απλή, Καλσιτονίνη.

 

2) Γενικές, σάκχαρο, φωσφατάση, τρανσαμινάσες, χοληστερίνη, ουρία κρεατινίνη κτλ κτλ.

 

3)17 -ΟΗPRG E2 FSH DHEA-S, LH, TESTO, PRL, Aνδροστενεδιόνη.

 

Του θυροειδή και τις γενικές (1+2) νομίζω οποιαδήποτε μέρα μπορώ να τις κάνω... Τις υπολοιπες (3) την τρίτη μέρα περιόδου...που προφανώς δεν θα τις κάνω λόγω έλλειψης περιόδου ή ήρθε και κράτησε μισή μέρα; Μήπως να κάνω και καμιά β-χοριακή μαζί;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....

3N2jp3.png?vHeATdZU
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κύριε Μιχαλόπουλε,

κατά πόσο όντως η κλομιφαίνη βοηθάει τις γυναίκες με pcos?Καπου διάβασα ότι μπορεί να πυρωθωτήσει άυξηση της LH και να μην γίνει σωστή ωορρηξία. Δεδομένου ότι εμείς με pcos έχουμε ούτως ή άλλως αυξημένη LH τι γίνεται?

 

Καλησπέρα,

 

Η κλομιφαίνη έχει απόλυτη ένδειξη σε γυναίκες με PCOS γιατί καταφέρνει να "ξεκολλήσει" τα ωοθυλάκια από τη φάση της ημι-ωρίμανσης που βρίσκονται και να τους επιτρέψει να ωριμάσουν αρκετά για να είναι έτοιμα για ωορρηξία. Είναι χαρακτηριστικό άλλωστε ότι με σωστή χρήση η κλομιφαίνη επιτυγχάνει αυτό το αποτέλεσμα στο 75% των γυναικών με PCOS που θα τη λάβουν.

 

Εντούτοις η αυξημένη LH μπορεί όντως να προκαλέσει μια δυσκολία στη διαδικασία της ωορρηξίας (της απελευθέρωσης δηλαδή του ωαρίου) γι'αυτό και στους πρώτους ένα-δυο κύκλους καλό είναι να υπάρχει υπερηχογραφική παρακολούθηση για να διαπιστωθεί αν η ωορρηξία συμβαίνει ή όχι. Αν όχι, μπορεί να προκληθεί ορμονικά την κατάλληλη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας. με παρακολουθεί συστηματικά ενδοκρινολόγος αναπαραγωγής και γυναικολόγος. Μέχρι τώρα δεν είχαμε κάποιο εύρημα που θα μας αιτιολογούσε αυτές τις ανωμαλίες. Τώρα τους τελευταίους μήνες έχω κύκλο 28 ημερών και με συμβούλεψαν οι γιατροί μου σε αυτό τον κύκλο μια που σταθεροποιήθηκα να κάνω επανεξέταση τις ορμόνες την ινσουλίνη, γενικές και θυροειδή την 3η μέρα και την 11η να κάνουμε υπερηχογράφημα... Μόλις βέβαια είπαμε να γίνουν ο κύκλος μου είχε άλλα σχέδια. Από την 22η μέχρι την 27η μέρα του κύκλου άρχισαν κάποια καφέ.. κυρίως στο σκούπισμα. Την 28η που έκανα δουλειές, περπάτησα σε βουνό και γενικά κουράστηκα πιο έντονα καφέ και λίγο κόκκινα.... Λέω μπράβο σταθερή στο ραντεβού της. Προγραμμάτισα τις εξετάσεις μου και όλα μια χαρά.. τι το είπα όμως..29η μέρα το πρωί πάλι ελάχιστα καφέ όπως όταν είμαι τελευταία μέρα περιόδου... Τί έγινε πάλιιι;;;

Πάλι τα ίδια;; Η γυναικολόγος μου μου είπε να ξεκουραστώ να χαλαρώσω και να δω αν μου έρθει ως αύριο..αλλά όσο περνάνε οι ώρες τίποτα... Πρήξιμο γενικό έχω.. Πονάκια χαμηλά έχω... Το μόνο που έγινε διαφορετικό σε αυτόν τον κύκλο είναι η λήψη Amoxil για πυώδη αμυγδαλίτιδα μία βδομάδα πριν την ωορρηξία.. Να επηρέασε κάτι αυτό; Το μπάνιο που έκανα μια μέρα μετά τα κοκκινάκια που είδα - να σταμάτησε τη ροή;

Βέβαια δεδομένου ότι τους τελευταίους μήνες είδα σταθερό κύκλο, κάναμε στο φουλ προσπάθειες τις γόνιμές μέρες.. (επαφές τη 12η μέρα, 14η μέρα 15η, 16η, 17η, 19η)... Ούτε να σκεφτώ ότι μπορεί να έγινε το θαύμα...προφανώς κάποια ανωμαλία και πάλι....

 

Τώρα με τις εξετάσεις τί να κάνω; Ποιες να κάνω, ποιες να μην κάνω..

Έχω να κάνω:

1) Anti Tg (TGAB), φερριτίνη, Ft4, ΤΡΟ ΑΒ, TSH, Ινσουλίνη απλή, Καλσιτονίνη.

 

2) Γενικές, σάκχαρο, φωσφατάση, τρανσαμινάσες, χοληστερίνη, ουρία κρεατινίνη κτλ κτλ.

 

3)17 -ΟΗPRG E2 FSH DHEA-S, LH, TESTO, PRL, Aνδροστενεδιόνη.

 

Του θυροειδή και τις γενικές (1+2) νομίζω οποιαδήποτε μέρα μπορώ να τις κάνω... Τις υπολοιπες (3) την τρίτη μέρα περιόδου...που προφανώς δεν θα τις κάνω λόγω έλλειψης περιόδου ή ήρθε και κράτησε μισή μέρα; Μήπως να κάνω και καμιά β-χοριακή μαζί;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....

 

Καλησπέρα,

 

Θα σας έλεγα να κάνετε τις 1+2 και να αφήσετε τις ορμονικές για επόμενο κύκλο που θα έχετε καλά καθορισμένη περίοδο ώστε να είναι πιο αξιόπιστα τα αποτελέσματα. Φυσικά δε χάνετε τίποτα να κάνετε και μια χοριακή - ποτέ δεν ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Η κλομιφαίνη έχει απόλυτη ένδειξη σε γυναίκες με PCOS γιατί καταφέρνει να "ξεκολλήσει" τα ωοθυλάκια από τη φάση της ημι-ωρίμανσης που βρίσκονται και να τους επιτρέψει να ωριμάσουν αρκετά για να είναι έτοιμα για ωορρηξία. Είναι χαρακτηριστικό άλλωστε ότι με σωστή χρήση η κλομιφαίνη επιτυγχάνει αυτό το αποτέλεσμα στο 75% των γυναικών με PCOS που θα τη λάβουν.

 

Εντούτοις η αυξημένη LH μπορεί όντως να προκαλέσει μια δυσκολία στη διαδικασία της ωορρηξίας (της απελευθέρωσης δηλαδή του ωαρίου) γι'αυτό και στους πρώτους ένα-δυο κύκλους καλό είναι να υπάρχει υπερηχογραφική παρακολούθηση για να διαπιστωθεί αν η ωορρηξία συμβαίνει ή όχι. Αν όχι, μπορεί να προκληθεί ορμονικά την κατάλληλη στιγμή.

Γιατρέ εγώ που λαμβάνω κλομιφαίνη για 2η φορά τώρα ο γιατρός μου ειπε να πάω για υπέρηχο 4 μέρες μετά το τελευταίο χαπάκι και μέρα παρά μέρα.Στον 1ο κύκλο ο υπερηχογραφικός έλεγχος σταμάτησε μόλις το ωάριο έφτασε τα 20 χιλιοστά. Δηλ μπορεί να φτάσει τόσο και να μην σπάσει?

eY7sp3.png

v2MFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι κανούρια στο forum αν και σας παρακολουθώ καιρό τώρα. Προσπαθούμε κι εμείς για μωράκι εδώ και 9 μήνες. Έχω πολυκυστικές και θυροειδή (ρυθμισμένο) και έχω να δω περίοδο φυσιολογικά από τον Μάιο του 2012. Το Νοέμβριο την προκάλεσα (primolut) και από τότε πάλι τίποτα. Κάθε 2 μήνες πήγαινα στη γυναικολόγο μου για υπέρηχο αλλά τα ωάριά μου δεν ωριμάζουν με τίποτα. Οπότε, με απόφαση γυναικολόγου και ενδοκρινολόγου ξεκίνησα τα glucophage (1/2 χαπακί το πρωί και 1/2 το βράδυ), χωρίς να έχω θέμα με την ινσουλίνη μου. Είμαι στον 3ο μήνα χρήσης, χωρίς αποτέλεσμα. Πριν 1 εβδομάδα πήγα πάλι στη γιατρό μου και μου είπε να τα κόψω γιατί δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι. Μου είπε να κάνουμε σαλπιγγογραφία και εξέταση σπέρματος για να πάρω ορμόνες για πρόκληση ωορρηξίας. Αποφάσισαμε να πάρουμε 2η γνώμη από πολύ καλό γιατρό. Αυτός μου βρήκε 2 ινομυώματα στη μήτρα, γεγονός που με νευρίασε γιατί τόσο καιρό η δικιά μου δεν τα είδε. Επίσης, μου είπε ότι η δόση των glucophage που παίρνω είναι μικρή και θα πρέπει να αυξηθεί και να τα συνεχίσω γιατί μετά από 6μήνες χρήσης φαίνονται τα αποτελέσματα. Φυσικά, μου είπε να κάνω τις ίδιες εξετάσεις και μετά θα μου δώσει χάπια και θα μείνω έγκυος. Ακούστηκε πολύ σίγουρος και καθησυχαστικός. Επίσης, μου είπε ότι τα χάπια που θα μου δώσει δε θα με πειράξουν.

Έχετε καμιά ιδέα για το τι θα μου δώσει και αν θα έχει αποτέλεσμα;:-)

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ εγώ που λαμβάνω κλομιφαίνη για 2η φορά τώρα ο γιατρός μου ειπε να πάω για υπέρηχο 4 μέρες μετά το τελευταίο χαπάκι και μέρα παρά μέρα.Στον 1ο κύκλο ο υπερηχογραφικός έλεγχος σταμάτησε μόλις το ωάριο έφτασε τα 20 χιλιοστά. Δηλ μπορεί να φτάσει τόσο και να μην σπάσει?

 

Συνήθως όταν φτάσει σε αυτό το μέγεθος ωορρηξία θα γίνει όμως είναι καλό να το επιβεβαιώσει κανείς υπερηχογραφικά λίγες μέρες μετά. Στις λίγες περιπτώσεις που δε θα έχει συμβεί τότε μόνο χρειάζεται πρόκληση ωορρηξίας με φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, είμαι κανούρια στο forum αν και σας παρακολουθώ καιρό τώρα. Προσπαθούμε κι εμείς για μωράκι εδώ και 9 μήνες. Έχω πολυκυστικές και θυροειδή (ρυθμισμένο) και έχω να δω περίοδο φυσιολογικά από τον Μάιο του 2012. Το Νοέμβριο την προκάλεσα (primolut) και από τότε πάλι τίποτα. Κάθε 2 μήνες πήγαινα στη γυναικολόγο μου για υπέρηχο αλλά τα ωάριά μου δεν ωριμάζουν με τίποτα. Οπότε, με απόφαση γυναικολόγου και ενδοκρινολόγου ξεκίνησα τα glucophage (1/2 χαπακί το πρωί και 1/2 το βράδυ), χωρίς να έχω θέμα με την ινσουλίνη μου. Είμαι στον 3ο μήνα χρήσης, χωρίς αποτέλεσμα. Πριν 1 εβδομάδα πήγα πάλι στη γιατρό μου και μου είπε να τα κόψω γιατί δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι. Μου είπε να κάνουμε σαλπιγγογραφία και εξέταση σπέρματος για να πάρω ορμόνες για πρόκληση ωορρηξίας. Αποφάσισαμε να πάρουμε 2η γνώμη από πολύ καλό γιατρό. Αυτός μου βρήκε 2 ινομυώματα στη μήτρα, γεγονός που με νευρίασε γιατί τόσο καιρό η δικιά μου δεν τα είδε. Επίσης, μου είπε ότι η δόση των glucophage που παίρνω είναι μικρή και θα πρέπει να αυξηθεί και να τα συνεχίσω γιατί μετά από 6μήνες χρήσης φαίνονται τα αποτελέσματα. Φυσικά, μου είπε να κάνω τις ίδιες εξετάσεις και μετά θα μου δώσει χάπια και θα μείνω έγκυος. Ακούστηκε πολύ σίγουρος και καθησυχαστικός. Επίσης, μου είπε ότι τα χάπια που θα μου δώσει δε θα με πειράξουν.

Έχετε καμιά ιδέα για το τι θα μου δώσει και αν θα έχει αποτέλεσμα;:-)

 

 

Φοβάμαι ότι η γιατρός σας δεν έχει ιδιαίτερη γνώση χειρισμού των πολυκυστικών ωοθηκών και καλά κάνατε και αλλάξατε. Θα συμφωνήσω σε όλα με το δεύτερο γιατρό που συμβουλευτήκατε - ναι η δόση Glugophage ήταν μικρή (μισή από το ιδανικό) και ναι χρειάζεται 6 μήνες για να δείτε αποτέλεσμα. Ακόμα και αν δεν δείτε ωορρηξία μόνο με τη λήψη Glucophage η χρήση του θα βοηθήσει την πρόκληση ωορρηξίας με ταυτόχρονη χρήση φαρμάκων όπως το Clomid ή το Serpafar τα οποία προφανώς σχεδιάζει να σας δώσει σε δεύτερη φάση. Αυτή η μέθοδος είναι αποτελεσματική προκαλώντας ωορρηξία στο 75% των γυναικών που τη λαμβάνουν. Παρενέργειες μπορεί να υπάρξουν, τίποτα όμως το σοβαρό - κάποιες γυναίκες παρουσιάζουν γαστρεντερικές διαταραχές (έμετο, διάρροια, πονόκοιλο) η πλειοψηφία όμως όχι.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια μου και απο εμενα... ειμαι να σκασω....μολις αδιαθετησα(δυστυχως)...ψαχνω σαν την τρελη στο ιντερνετ τι γινεται με τις πολυκυστικες και επεσα πανω στο σαιτ,μολις γραφτηκα (εγραψα και λαθος το ονομα απο τον αγχος μου)

ας ξεκινησω και εγω και αναμενω βοηθεια απο συμπασχουσες...

επαιρνα 2 ,5 χρονια τα γιασμιν λογω πολυκυστικων,τα εκοψα τον ιουλιο που μας περασε γτ κουραστηκα και ειπα να σταματησω να παιρνω ορμονες... ειμαι 24 ετων,με κοντα στα 10 παραπανω κιλα(κατεβαινουν τον τελευταιο καιρο ευτυχως),χωρις εντονη τριχοφυια οπως διαβασα απο καποια αλλα κοριτσια.

ολα καλα τους πρωτους μηνες,κανονικα η περιοδος.απο το σεπτεμβρη και μετα αστα να πανε...

εχουμε κανα 3μηνο που κανουμε ελευθερα με τον αρραβωνιαστικο μου αλλα και αυτο λογω συγκυριων δε γινεται μερα παρα μερα (οπως διαβασα οτι ειναι ο καταλληλος τροπος προσπαθειας για να πιασεις)οποτε μας ερθει ρε παιδι μου γινεται το......

αυτο το μηνα περιμενα να μου ερθει 20 μερες(και ηρθε δυστυχως)

τον προηγουμενο μηνα περιμενα 15 μερες(και παλι ηρθε δυστυχως)

τον επομενο προσευχηθειτε να αργησει κανα 9μηνο να ερθει...

φοβαμαι πως δε θα μπορεσω ποτε να κανω παιδι....ειναι 10 χρονια μεγαλυτερος μου ο αντρας μου και με ανησυχει η ηλικια του οσο περνανε τα χρονια...

εχοντας τοσο ατσαλο κυκλο πως θα γινει???

ο γιατρος μου λεει να ξαναπαρω αντισυλληπτικα να σταθεροποιηθει ο κυκλος και μετα προσπαθω..δε θελω ομως ξανα....

πειτε μου ρε κοριτσια....γιατι δε μπορω να ηρεμησω... τι να κανω???

ειναι νωρις θα μου πειτε το ξερω αλλα φοβαμαι οτι ποτε μου δε θα τα καταφερω..

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι η γιατρός σας δεν έχει ιδιαίτερη γνώση χειρισμού των πολυκυστικών ωοθηκών και καλά κάνατε και αλλάξατε. Θα συμφωνήσω σε όλα με το δεύτερο γιατρό που συμβουλευτήκατε - ναι η δόση Glugophage ήταν μικρή (μισή από το ιδανικό) και ναι χρειάζεται 6 μήνες για να δείτε αποτέλεσμα. Ακόμα και αν δεν δείτε ωορρηξία μόνο με τη λήψη Glucophage η χρήση του θα βοηθήσει την πρόκληση ωορρηξίας με ταυτόχρονη χρήση φαρμάκων όπως το Clomid ή το Serpafar τα οποία προφανώς σχεδιάζει να σας δώσει σε δεύτερη φάση. Αυτή η μέθοδος είναι αποτελεσματική προκαλώντας ωορρηξία στο 75% των γυναικών που τη λαμβάνουν. Παρενέργειες μπορεί να υπάρξουν, τίποτα όμως το σοβαρό - κάποιες γυναίκες παρουσιάζουν γαστρεντερικές διαταραχές (έμετο, διάρροια, πονόκοιλο) η πλειοψηφία όμως όχι.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας. Με βοηθήσατε ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα θα ηθελα να σας ρωτησω κατι .προσπαθω για μωρο.εχω πολυκυστικες ,ειμαι παχουλη .στα 33 .πηγα σε γυναικολογο-ενδοκρινολογο μου εγραψε εξετασεις ,μου εδωσε θεραπεια με glucophaze ,φιλικο οξυ ,το πρωτο για να χασω κιλα .τα ραντεβου ειναι καθε 4 μηνες .εδω και καποιους μηνες (επειδη ηξερα οτι πρεπει να χασω πολλα κιλα για να φτιαξουν οι πολυκυστικες )κανω διαιτα και εχω χασει ηδη 10 κιλα και συνεχιζω ,μεχρι εδω ολα καλα .ελα ομως που χαλασε εντελως η περιοδος μου .εχει συνβει σε καμια αλλη ?με πολυκυστικες?στο παρελθον και 1 κιλο να εχανα ερχοταν στα λογικα πλαισια ,τωρα?εχω και ορμονικες εξετασεις να κανω ,σε 2 μερες χανω την προθεσμια

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

γεια σας,δεν ηξερα που να γραψω για το θεμα μου..μιας και ειμαι νεα...και γραφω εδω..ειχα 20 μερες καθυστερηση..συχνο φαινομενο σε εμενα μιας και εχω κυστες στις ωοθηκες..πηγα στο γιατρο ξανα εκανα κολπικο μου βρηκε ενα συνολο κυστων και στις 2 ωοθηκες..στον υπερυχο που ειπε οτι ημουν ετοιμη να αδιαθετησω...μου εδωσε τα glaira αντισυλληπτικα ..τα πηρα την μερα που αδιαθετησα δηλ 23/1 ειχα λιγο αιματακι..25/1/14 ειχα το πολυ...μεχρι σημερα 2/2/2014 εχω αιμα...που οφειλεται αυτο??να ανησυχω???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια γειά σας !!! :)

 

τον τελευταίο καιρό διάβασα αρκετά για τις πολυκυστικές ωοθήκες και τις επιπτώσεις στην γονιμότητα.

 

Με έχει προβληματίσει πολύ αυτό το θέμα γιατί βλέπω ότι στο ιστορικό μου υπάρχουν αρκετά στοιχεία τα οποία δημιουργούν υποψία πολυκυστικών ωοθηκών και ειναι κάτι που θα ήθελα να εξετάσω.

 

Για παράδειγμα, υψηλά οιστρογόνα, υπάρξη ενδομητρίωσης ( διαγνώστηκε σε αρχικά στάδια στο παρελθόν ), η παρουσία ινομυωμάτων και πολύποδα αρκετές φορές, δυσκολία στην απώλεια βάρους ( δεν είμαι όμως παχύσαρκη), άπνοια στον ύπνο και σχετικά ακατάστατος κύκλος ( πότε έχω κύκλο 21 ημερών, άλλες φορές 25, αλλες 29,άλλες 23...) ,με αποτέλεσμα να μην μπορώ να εντοπίσω με ευκολία την ωορρηξία...

 

Ποτέ όμως κανένας γιατρός / γυναικολόγος δεν μου είχε αναφέρει τις πολυκυστικές ωοθήκες.

 

Είχα ακούσει κάποια πραγματάκια εντελώς επιφανειακά...

 

Όλως τυχαίως διάβασα ένα αρθρο πριν μερικές μέρες το οποίο με προβλημάτισε οπότε άρχισα να ερευνώ και να μελετάω περισσότερο για να ενημερωθώ.:roll:

 

Η απορία μου είναι εξής.

 

1. Με ποιές εξετάσεις γίνεται η διάγνωση των πολυκυστικών ωοθηκών ?

 

Η γυναικολόγος μου σε υπερήχους τους οποίους έκανα δεν είχε δει ποτέ τίποτα.

 

Υπάρχει περίπτωση μια γυναίκα να έχει πολυκυστικές ωοθήκες και να μην φαίνονται στον υπέρηχο ?

( είτε λόγω ανεπάρκειας του γιατρού, είτε γιατί δεν εντοπίζονατι πάντα υπερηχογραφικά ? )

 

2. Ποιές είναι ορμονολογικές εξετάσεις που πρέπει να κάνουμε ?

Για αυτήν την περίπτωση πρέπει να απευθυνθούμε σε ενδοκρινολόγο ?

 

3. Αν διαγνωστούν οι πολυκυστικές ωοθήκες μπορεί να αντιμετωπιστεί με φαρμακευτική αγωγή ?

 

 

Σας ευχαριστώ !!!!;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!οι πολυκυστικες φαινονται στον υπερυχο,ειναι κυστουλες γυρω απο τις ωοθηκες και δεν θεραπευονται με φαρμακευτικη αγωγη.το μονο που κανουν ειναι να δινουν αντισηλιπτικα ωστε να φτιαχνει ο κυκλος που ειναι η συνεπεια του προβληματος,αλλα δεν διωχνει το προβλημα.

απο προσωπικη εμπειρια μου θα σου πω πως απαλλαχθηκα απο το προβλημα οταν εχασα καποια κιλα και ετρωγα πιο σωστα και ισως αυτος ειναι ο μονος τροπος απαλλαγης...επισης η ακαταστασια που εχεις στον κυκλο σου δεν ειναι τραγικη εγω μπορει να μην ειχα ενα ολοκληρο μηνα περιοδο...

οσο για την εγκυμοσυνη δεν ειχα προβλημα στον δευτερο μηνα εμεινα.

παντως αφου δεν φαινεται κατι στον υπερηχο καλο ειναι να κανεις ορμονικες,που στις γραφει και ο γυναικολογος,γιατι μπορει να οφειλεται εκει η ακαταστασια στον κυκλο σου!

ελπιζω να βοηθησα!!

http://lmtf.lilypie.com/XtbDp3.png http://lb3f.lilypie.com/Dusap2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω επειδη ειχα λιγο αστατο κυκλο χρονια πριν μου ειχε κανει υπερηχο ο γυναικολογος και ειχε δει "υποψια" πολυκυστικων ωοθηκων,δηλαδη πολυ πολυ μικρο προβληματακι μου ειχε συστησει αντισυλληπτικα τα οποια τα ηθελα ετσι και αλλιως γιατι χρειαζομουν αντισυλληψη.ο κυκλος μου αμεσως εφτιαξε και πριν 1.5 χρονο περιπου που τα σταματησα γιατι θελαμε να κανουμε παιδακι δεν δυσκολευτηκα να "πιασω" το μωρακι μας.περιπου σε 3-4 μηνες προσπαθειων εγινε:).λογικα με τοσες εξετασεις που εχεις κανει θα το ειχε δει απο την αρχη.και αλλες φιλες μου που ειχαν με τον υπερηχο το ειχε δει ο γιατρος τους

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω μονο αν εχεις ποτε ελεγξει τον θυροειδη σου.ειναι πολυ σημαντικο αν επιθυμεις να γινεις μανουλα.και για πριν και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης.εγω εχω και παντα τον ελεγχα.δεν ειναι τιποτα παντως.ενας ενδοκρινολογος σου γραφει μια εξεταση αιματος και φαινεται εκει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Οι πολυκυστικες ωοθηκες ειναι συνδρομο,δηλαδη δεν εμφανιζονται σε καθε γυναικα ολα τα συμπτωματα..Μερικα απο αυτα ειναι η υπαρξη πολλων μικρων κυστων που φαινεται υπερηχογραφικα,η εντονη τριχοφυια σε προσωπο και πλατη,η ακμη και φυσικα ο ασταθης κυκλος.Εγω απο τα προηγουμενα ειχα ως ενδειξη πολυκυστικων την εντονη διαταραχη κυκλου,να φανταστεις εκανα δυομιση και τρεις μηνες να αδιαθετησω.Μετα απο υπερηχο και ορμονικο ελεγχο,κατεληξα στην ληψη αντισυλληπτικων ως θεραπεια.Με το που αποφασισα να μεινω εγκυος ο γιατρος μου συστησε ωοθηλλακιορηκτικα ως τριμηνη θεραπεια,εγω ομως στον πρωτο μηνα ληψης εμεινα εγκυος..Ευχομαι να σου πανε ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

White Angel, Abebablom, E+D σας ευχαριστώ παρά πολυ για την αμεςη ενημέρωση !!!! ;)

 

Να προσθέσω οτι εχω κανει αφαίρεση θυρεοειδούς και παίρνω χάπι ...επιςης ειμαι σε φάση να κανω παιδι γιατι ήδη εχω στο ενεργητικό μου μια αποτυχημένη προσπάθεια εξωσωματικης και τώρα θα προχωρήσω στον δεύτερο γύρο σε φυσικο κυκλο δηλ. Χωρις φαρμακα.

 

Γι' αυτο τον λόγο θα ήθελα να ελέγξω καθε πιθανό ενδεχόμενο ...

 

..σίγουρα θα επισκεφθώ ενδοκρινόλογο για ελέγξω τα του θυρεοειδή και ο,τι ορμονολογικό θεμα υπάρχει ...:rolleyes:

 

Μια και είστε έμπειρες αφου ήδη είστε μανούλες υπαρχει ο,τιδηποτε ορμονολογικό το οποιο θα έπρεπε να προσέξω και να ελέγξω ;

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα σας και καλως σας βρήκα!!

 

Ειμαι εγκυος 6 εβδομάδων στο πρωτο μου παιδάκι και μάλιστα ήταν κατι πολυ ξαφνικό!!

Εχω μεταβολικό συνδρομο και Συνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών, επαιρνα πολλά χρόνια glucophase για να μην εχω προβλημα γονιμότητας..

Εχω κλεισει ραντεβου 6 Μαρτιου στο Ελενα, αλλά μεχρι τοτε πηγα για υπερηχο σε εναν γιατρό και συζητησα κάποια πράγματα μαζι του..

 

Το θέμα μου ειναι τι κάνω μεχρι να πάω στον κανονικό γιατρό με το glucophase? εχει καμια παρομοια εμπειρία; Το εχω κοψει τοσες μέρες γιατί μου έδωσε utrogestan, μαγνησιο, φολικό οξυ και βιταμινες (με το που μπηκα στην 6η βδομάδα ειδα λιγο ροζ αιμα και τρομαξαμε και εγω και αυτος ο γιατρος).

 

Και κατι ακομα.. οποια εχει παρομοια εμπειρία, πως πηγε η εγκυμοσυνη της;; εγω νιώθω συνεχεια κουρασμενη (εχω κρυωσει κιολας) και πρησμένη λες και ειμαι ετοιμογεννη.. Ειχα καουρες... εχω καθε πρωι ζαλάδες..

Και αν ξερετε καποιον γιατρο στο Ελενα που να ειναι ειδικευμενος σε τετοιες περιπτωσεις!!

 

Συγνωμη αν δεν βγαζετε ακρη με αυτα που γράφω, αλλά και εγώ πρωτη φορά γραφω γι αυτο... ακομα δεν το εχω συνειδητοποιησει!!

 

Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να συμβουλευτεις ενδοκρινολογο παραλληλα με γυναικολογο! Κλεισε σε αλλο γυναικολογο αν θελεις!

 

Ολα αυτα που νιωθεις, τις ζαλαδες, καουρες, ακομη και το αιμα τα νιωθουν πολλες εγκυες ανεξαρτητα αν εχουν συνδρομο! Μην ανησυχεις!!!!

Απλα πρεπει να σου απαντησει υπευθυνα ο γυναικολογος για την συνεχεια ή οχι της ληψης του Glucophage.

 

Kαλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

κοριτσια καλησπερα

ειμαι νέο μέλος στο φορουμ

είμαι 27 χρονών και διαγνώστικα με μεταβολικό συνδρομο και σύνδρομο Πολυκυστικών Ωοθηκών,

αποφασίσαμε με τον άντρα μου να γίνουμε γονείς και φοβάμαι πολύ ότι δεν θα τα καταφέρω να γίνω μανούλα,

ο γυναικολόγος μου λέει να μην ανησυχώ αλλα ψυχολογικά δεν μπορώ να το διαχειριστώ.

διαβαζω στο ιντερνετ για να μπορέσω να ενημερωθώ για το σύνδρομο αλλα με κάνει χειρότερα νομιζω.

την τεταρτη έχω ραντεβου με τον αντρα μου στον γυναικολογο για τις πρωτες εξετασεις και να μας μιλησει.

Link to comment
Share on other sites

kitty να μετρας καθημερινα το σακχαρο σου τεσσερις φορες την ημερα.πρεπει να πας ειτε σε ενδοκρινολογο ειτε σε δοαβητολογο που να εχουν μεγαλη εμπειρια στην κυηση.εχει μεγαλη σημασια αυτο.η αποκοληση ισως,ξαναλεω ισως ,να ειναι ενδειξη διαβητη κυησης.οι γυναικες με πολυκιστικες εχουν αντισταση στην ινσουλινη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...