Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts

Καλημέρα Ελένη!

 

Αυτό που λες είναι το εμβόλιο για τον τύπο C. Εκτός από αυτό, κυκλοφορούσε ως τώρα και εμβόλιο για τους τύπους A,C, W,Y (το Menveo για την Ελλάδα, που το κάνουμε μετά τα 11). Αυτό που συζητάμε εμείς είναι το Bexsero, έναντι του τύπου Β.

 

ΥΓ: (επειδή λέμε για το κόστος) Με το εμβόλιο στο χέρι, κυνηγούσα το γιο μου, που δεν ήθελε να το κάνει. Οπότε του λέω - η ευαίσθητη μάνα- "τελείωνε, και είναι και πανάκριβο"!!! :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΥΓ: (επειδή λέμε για το κόστος) Με το εμβόλιο στο χέρι, κυνηγούσα το γιο μου, που δεν ήθελε να το κάνει. Οπότε του λέω - η ευαίσθητη μάνα- "τελείωνε, και είναι και πανάκριβο"!!!

Χαχαχαχαχαχαχα

 

Ο γιος μου λατρεύει τα εμβόλια γιατί κάθε φορά που κάνει εμβόλιο παίρνει από τον παιδίατρο ένα τατού (παιδικό χανζαπλάστ στρογγυλό), τρία ζελεδάκια και μια σελίδα αυτοκόλλητα. Την τελευταία φορά που πήγαμε να μας γράψει κάτι φάρμακα ο μικρός παρακαλούσε για ένα εμβόλιο "στα γρήγορα" :P

 

Επί του θέματος τώρα, και στην Αγγλία που το συζήτησα με το γιατρό, η απάντηση ήταν ότι δεν υπάρχει προοπτική να μπει στα εμβόλια του αγγλικού ΕΣΥ στο εγγύς μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ελένη!

 

Αυτό που λες είναι το εμβόλιο για τον τύπο C. Εκτός από αυτό, κυκλοφορούσε ως τώρα και εμβόλιο για τους τύπους A,C, W,Y (το Menveo για την Ελλάδα, που το κάνουμε μετά τα 11). Αυτό που συζητάμε εμείς είναι το Bexsero, έναντι του τύπου Β.

 

ΥΓ: (επειδή λέμε για το κόστος) Με το εμβόλιο στο χέρι, κυνηγούσα το γιο μου, που δεν ήθελε να το κάνει. Οπότε του λέω - η ευαίσθητη μάνα- "τελείωνε, και είναι και πανάκριβο"!!! :P

 

Σχετικά με το Menveo, η παιδίατρος μου είπε ότι βγήκε νέα οδηγία για να το κάνουμε νωρίτερα από τα 11 & ότι για τον δικό μου που είναι 9 ετών πρέπει να γίνει άμεσα. Σας έχουν πει τίποτα αντίστοιχο???

Για το Bexsero μου είπε ότι πρέπει να το κάνει, αλλά να περιμένουμε 1-2 μήνες μήπως συμφωνήσουν να το καλύψουν τα ταμεία γιατί υπάρχει πίεση από τους γιατρούς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Προς το παρόν, στην Ελλάδα ισχύει το Πρόγραμμα Εμβολιασμών του 2011, που συστήνει το Menveo μετά τα 11 χρόνια. Το Πρόγραμμα αυτό βρίσκεται υπό αναθεώρηση. Για να σου το πει αυτό η παιδίατρος, θα το άκουσε σε κάποιο πρόσφατο συνέδριο ή το διάβασε σε άρθρο. Πώς μου...ξέφυγε; :oops::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω κι εγώ σαν τη διαφήμιση, Λαϊδα (τη μάνα σου τη ρώτησες; ):lol:

 

Ο παιδίατρός σας τι σας είπε;

 

Εμένα ο παιδίατρος που τον ρώτησα μου είπε ότι "άσε να το κάνουν οι άλλοι πρώτα και βλέπουμε" σημ. ο παιδίατρος μας είναι καθηγητής στο Πανεπιστημίο της παιδιατρικής και με μεγάλη θέση στο νοσοκομείο Παίδων... είναι υπέρ του εμβολιασμού γενικά, έχουμε κάνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια και γενικά από μωρό που τον παρακολουθεί είμαι πολύ ευχαριστημένη... έχει ανοιχτό ορίζοντα, πάντα χαλαρός στα "προβλήματα" του μικρού που είχαμε (παλινδρόμηση, αλλεργία κλπ) και δόξα τω Θεώ ο μικρός με όλα όσα μας έχει πει ο παιδίατρος πάντα έχει πέσει μέσα... τον εμπιστεύομαι απόλυτα οπότε ακόμη δεν θα το κάνουμε.. με μία άλλη μαμά που το συζητάγαμε της είπε ο δικός της παιδίατρος "άσε να μπει στον υποχρεωτικό εμβολιασμό πρώτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"άσε να το κάνουν οι άλλοι πρώτα και βλέπουμε" "

 

Στους πόσους "άλλους" το προσδιορίζει ο παιδίατρός σας; Εκατό, διακόσια, χίλια παιδάκια; Για να πάρει άδεια κυκλοφορίας, το έχουν ήδη κάνει χιλιάδες "άλλοι", επομένως τα λίγα περισσότερα παιδάκια στην Ελλάδα δεν έχουν να προσθέσουν τίποτα επιστημονικά. Εκτός αν εννοεί να περιμένετε μερικά χρόνια ακόμα, οπότε θα δοθεί περιθώριο για να αποκαλυφθούν άγνωστες παρενέργειες. Αυτό θα είχε μια λογική. Αλλιώς, το να περιμένει, απλώς, τι θα κάνουν τους επόμενους μήνες οι άλλοι παιδίατροι, είναι εντελώς άτοπο.

 

ΥΓ: εξυπακούεται ότι ο καθένας ακολουθεί τις συμβουλές του γιατρού που εμπιστεύεται. Εδώ κουβέντα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Στους πόσους "άλλους" το προσδιορίζει ο παιδίατρός σας; Εκατό, διακόσια, χίλια παιδάκια; Για να πάρει άδεια κυκλοφορίας, το έχουν ήδη κάνει χιλιάδες "άλλοι", επομένως τα λίγα περισσότερα παιδάκια στην Ελλάδα δεν έχουν να προσθέσουν τίποτα επιστημονικά. Εκτός αν εννοεί να περιμένετε μερικά χρόνια ακόμα, οπότε θα δοθεί περιθώριο για να αποκαλυφθούν άγνωστες παρενέργειες. Αυτό θα είχε μια λογική. Αλλιώς, το να περιμένει, απλώς, τι θα κάνουν τους επόμενους μήνες οι άλλοι παιδίατροι, είναι εντελώς άτοπο.

 

ΥΓ: εξυπακούεται ότι ο καθένας ακολουθεί τις συμβουλές του γιατρού που εμπιστεύεται. Εδώ κουβέντα κάνουμε.

 

Δεν νομίζω ότι το προσδιόρισε ποσοστικά όσο χρονικά.... επειδή τον εμπιστεύομαι δεν το συζητήσαμε παραπάνω.. όπως έγραψα και εγώ και ο γιατρός είμαστε υπέρ των εμβολίων και τα έχουμε κάνει όλα μέχρι τώρα... για το συγκεκριμένο εμβόλιο επειδή δεν το έχω ψάξει δεν ξέρω από πότε κυκλοφορεί, εάν π.χ. το κάνουν 2-3 χρόνια στο εξωτερικό και φέτος ήρθε και στην Ελλάδα... το "άσε να το κάνουν οι άλλοι" δεν νομίζω ότι αναφερόταν μόνο για Ελλάδα... σίγουρα ένα εμβόλιο μπορεί και μετά από χρόνια να έχει παρενέργειες και ούτε και οι ίδιοι οι γιατροί μπορεί να σε σιγουρέψουν για κάτι... απλώς θεωρώ ότι επειδή είναι "καινούργιο" ίσως θέλει να αφήσει να περάσει καιρός, να μεγαλώσει το δείγμα (άλλο να έχει δοκιμαστεί σε 50 άλλο σε 5000).. ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το προσδιόρισε ποσοστικά όσο χρονικά.... επειδή τον εμπιστεύομαι δεν το συζητήσαμε παραπάνω.. όπως έγραψα και εγώ και ο γιατρός είμαστε υπέρ των εμβολίων και τα έχουμε κάνει όλα μέχρι τώρα... για το συγκεκριμένο εμβόλιο επειδή δεν το έχω ψάξει δεν ξέρω από πότε κυκλοφορεί, εάν π.χ. το κάνουν 2-3 χρόνια στο εξωτερικό και φέτος ήρθε και στην Ελλάδα... το "άσε να το κάνουν οι άλλοι" δεν νομίζω ότι αναφερόταν μόνο για Ελλάδα... σίγουρα ένα εμβόλιο μπορεί και μετά από χρόνια να έχει παρενέργειες και ούτε και οι ίδιοι οι γιατροί μπορεί να σε σιγουρέψουν για κάτι... απλώς θεωρώ ότι επειδή είναι "καινούργιο" ίσως θέλει να αφήσει να περάσει καιρός, να μεγαλώσει το δείγμα (άλλο να έχει δοκιμαστεί σε 50 άλλο σε 5000).. ίδωμεν...

Σου μιληςε ο γιατρός σου για ρίσκο; Κατα την γνώμη του ειναι χειρότερος ο κίνδυνος της αρρώστιας η των πιθανών παρενεργειών ;

Link to comment
Share on other sites

Σου μιληςε ο γιατρός σου για ρίσκο; Κατα την γνώμη του ειναι χειρότερος ο κίνδυνος της αρρώστιας η των πιθανών παρενεργειών ;

 

Δεν το συζητήσαμε παραπέρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Προς το παρόν, στην Ελλάδα ισχύει το Πρόγραμμα Εμβολιασμών του 2011, που συστήνει το Menveo μετά τα 11 χρόνια. Το Πρόγραμμα αυτό βρίσκεται υπό αναθεώρηση. Για να σου το πει αυτό η παιδίατρος, θα το άκουσε σε κάποιο πρόσφατο συνέδριο ή το διάβασε σε άρθρο. Πώς μου...ξέφυγε; :oops::rolleyes:

 

 

H δικιά μου είναι επιμελήτρια στο Παίδων & μου είπε ότι πρόσφατα άλλαξε η οδηγία λόγω της αύξησης των κρουσμάτων.

Επίσης βρήκα & αυτό..

http://www.paidiatriki.gr/index.php?option=com_zoo&task=item&item_id=449&Itemid=232

Οπότε μάλλον θα κάνουμε τώρα το Menveo & θα δούμε για το Bexsero αν σε 2 μήνες δεν το καλύψουν, θα πρέπει να το πληρώσουμε για να το κάνουμε.... τι να γίνει??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις το καναμε.Ειχε πονο στο χερι μονο για 1 1/2 μερα.

Δεν βλεπω να μπαινει γρηγορα στο εθνικο προγραμμα,ειναι πολλα τα λεφτα.

Υπαρχουν περιπου 1 εκατομμυριο ελληνοπουλα 0-9 ετων (δεν μετραω καν τα μεγαλυτερα)

Φανταστειτε 2-3 δοσεις για καθε παιδι ας πουμε επι 100 ευρω...

300.000.000 μονο για ενα εμβολιο,μπακαλίστικα...

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς το κάναμε τελικά την Τρίτη. Από άμεσες παρενέργειες μόνο στο χέρι λίγο ερεθίστηκε (σαν ζόρικο κουνούπι) και πονάει μόνο όταν την πιάνω.

Ελπίζω να κάναμε καλά, και η τωρινή μου παιδίατρος και άλλη μια που ρώτησα που εμπιστεύομαι πολύ ήταν θετικές.

Θα προτιμούσα να ήταν πιο δοκιμασμένο, αλλά σκέφτηκα από που λέει και η Μανούλα για πάντα. Νόημα έχει ή τώρα ή σε 5-6 χρόνια. Το να περιμένω μερικούς μήνες μου φάνηκε άτοπο.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

ο κίνδυνος της αρρωστειας είναι σαφως χειρότερος αλλα με βεβαιοτητα του να νοσησει καποιος....Γιατι αν συνυπολογίσουμε την ελαχιστη πιθανοτητα που υπαρχει να νοσησει καποιος τοτε είναι που μπερδευόμαστε ολοι πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

μας προτάθηκε κι εμάς απ' την παιδίατρο να κάνουμε το εμβόλιο αλλά είμαστε αρνητικοί. είναι καινούργιο, δεν έχει δοκιμαστεί και φοβάμαι πως θα χρησιμοποιηθεί το παιδί μου σαν πειραματόζωο. τ' ότι η μηνιγγιτιδα είναι θανατηφόρα είναι άσχημο να τ' ακους σαν γονιός, τ' ότι το παιδί θα προστατευτεί μόνο από έναν τύπο μηνιγγίτιδας ενώ υπάρχουν τόσοι άλλοι με κάνει να σκέφτομαι πως είναι ανώφελο. επίσης μετά από ψάξιμο βρήκαμε πως είναι και πολύ τσουχτερό στην τιμή, 2 δόσεις από 120-130 ευρώ η κάθε μιά, μιλάμε για συνολικό μέγιστο κόστος 260 ευρώ για ένα στέλεχος, όταν σε αφήνει ακάλυπτο για όλα τα άλλα. τι ακριβώς να κάνω λοιπόν και τι να προστατεύσω;

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

μας προτάθηκε κι εμάς απ' την παιδίατρο να κάνουμε το εμβόλιο αλλά είμαστε αρνητικοί. είναι καινούργιο, δεν έχει δοκιμαστεί και φοβάμαι πως θα χρησιμοποιηθεί το παιδί μου σαν πειραματόζωο. τ' ότι η μηνιγγιτιδα είναι θανατηφόρα είναι άσχημο να τ' ακους σαν γονιός, τ' ότι το παιδί θα προστατευτεί μόνο από έναν τύπο μηνιγγίτιδας ενώ υπάρχουν τόσοι άλλοι με κάνει να σκέφτομαι πως είναι ανώφελο. επίσης μετά από ψάξιμο βρήκαμε πως είναι και πολύ τσουχτερό στην τιμή, 2 δόσεις από 120-130 ευρώ η κάθε μιά, μιλάμε για συνολικό μέγιστο κόστος 260 ευρώ για ένα στέλεχος, όταν σε αφήνει ακάλυπτο για όλα τα άλλα. τι ακριβώς να κάνω λοιπόν και τι να προστατεύσω;

 

Α) Το στέλεχος αυτό είναι εκείνο ακριβώς που ΔΕΝ καλύπτονταν από το προηγούμενο εμβόλιο.

Β) Το στέλεχος αυτό είναι υπεύθυνο για τα περισσότερα θανατηφόρα κρούσματα μηνιγγίτιδας στην Ελλάδα...

Και ρωτάς από ΤΙ θα προστατεύσεις το παιδί σου????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H δικιά μου είναι επιμελήτρια στο Παίδων & μου είπε ότι πρόσφατα άλλαξε η οδηγία λόγω της αύξησης των κρουσμάτων.

Επίσης βρήκα & αυτό..

http://www.paidiatriki.gr/index.php?option=com_zoo&task=item&item_id=449&Itemid=232

Οπότε μάλλον θα κάνουμε τώρα το Menveo & θα δούμε για το Bexsero αν σε 2 μήνες δεν το καλύψουν, θα πρέπει να το πληρώσουμε για να το κάνουμε.... τι να γίνει??

 

Κι η δική μας νεογνολόγος στο Παπαγεωργίου, κάθετη ότι πρέπει να γίνει το εμβόλιο, μας το είχε πει από τον Ιούνιο.

 

μας προτάθηκε κι εμάς απ' την παιδίατρο να κάνουμε το εμβόλιο αλλά είμαστε αρνητικοί. είναι καινούργιο, δεν έχει δοκιμαστεί και φοβάμαι πως θα χρησιμοποιηθεί το παιδί μου σαν πειραματόζωο. τ' ότι η μηνιγγιτιδα είναι θανατηφόρα είναι άσχημο να τ' ακους σαν γονιός, τ' ότι το παιδί θα προστατευτεί μόνο από έναν τύπο μηνιγγίτιδας ενώ υπάρχουν τόσοι άλλοι με κάνει να σκέφτομαι πως είναι ανώφελο. επίσης μετά από ψάξιμο βρήκαμε πως είναι και πολύ τσουχτερό στην τιμή, 2 δόσεις από 120-130 ευρώ η κάθε μιά, μιλάμε για συνολικό μέγιστο κόστος 260 ευρώ για ένα στέλεχος, όταν σε αφήνει ακάλυπτο για όλα τα άλλα. τι ακριβώς να κάνω λοιπόν και τι να προστατεύσω;

 

Πόσων χρόνων είναι το παιδάκι σου;

 

Για τους υπόλοιπους ορότυπους της μηνιγγίτιδας κυκλοφορούν εδώ και χρόνια "δοκιμασμένα" εμβόλια, που γίνονται σε 2 δόσεις μέχρι 6 μηνών κι ένα επαναληπτικό ένα χρόνο μετά. Εμείς κάναμε πχ το Menigitec. Η οδηγία ήταν το Memveo (επίσης παλιό και δοκιμασμένο) στα 11 έτη, τώρα διαβάζω πως προτείνεται από νωρίτερα.

 

Εσένα έχει κάνει κάποιο από αυτά το παιδί σου; Γιατί αν δεν εμβολιάζεις γενικά, σαφώς και θα ξεκινήσεις από αλλού κι όχι από το Bexsero που δεν το καλύπτουν και τα ταμεία.

 

Επίσης όπως έχουμε αναφέρει πολλές φορές, το Bexsero είναι για τον πιο θανατηφόρο ορότυπο, τον Β.

 

Για όσους δεν το γνωρίζουν, η Έλεν Κέλλερ είχε γεννηθεί υγιέστατη. Η μηνιγγίτιδα ήταν η ασθένεια που την άφησε τυφλή και κωφάλαλη, μόλις 1,5 έτους.

Link to comment
Share on other sites

@Αγγελίνα_2 και @argini εννοείται πως κάνουμε όλα τα εμβόλια, είναι 27 μηνών. αρχές Σεπτεμβρίου εμβόλιο κάναμε. και το MMR κάναμε που κάποιοι το θεωρούν υπέθυνο για αυτισμό κι εννοείται πως δεν φοβάμαι τα εμβόλια της λίστα και γίνονται στον χρόνο τους αλλά εκείνα δοκιμάζονται χρόνια. αυτό έγκριση μπορεί να πήρε αλλά είναι καινούργιο. πόσα κρούσματα έχουμε κάθε χρόνο στην Ελλάδα από μ. Β και πόσα είναι θανατηφόρα και σε ποιες ηλικίες; ένα το έχω και το έχω σαν τα μάτια μου, ο πανικός όμως δεν βοηθάει.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πρόκειται περί πανικού, Velv. Είναι θέμα πιθανοτήτων. Είναι θανατηφόρα η μηνιγγίτιδα; Είναι. Υπάρχει εμβόλιο γι' αυτήν; Υπάρχει. Υπάρχουν κάθε χρόνο θανατηφόρα κρούσματα στην Ελλάδα και σε όλον τον κόσμο; Υπάρχουν. Εγώ έτσι κάνω την εξίσωση και το αποτέλεσμα μου λέει "εμβολίασε τώρα, έστω κι αν χρειαστεί να το πληρώσεις από την τσέπη σου". Γιατί κανένας φούστης που δε βάζει μια καταραμένη υπογραφή για να κάνω το εμβόλιο δωρεάν, δε μπορεί να μου εγγυηθεί πως δεν θα είναι το δικό μου παιδί μέσα στα κρούσματα του 2015. Γι' αυτήν την υπαρκτή πιθανότητα λοιπόν, εγώ προσωπικά, πλήρωσα και εμβολίασα. Από εκεί και πέρα, ο καθένας πράττει κατά το δοκούν. Αλλά να ξέρουμε πού βασιζόμαστε, όχι "τι να προστατέψω κι από πού". Έτσι όπως το έγραψες, εμένα τουλάχιστον μου έδωσες την εντύπωση πως δεν ήξερες τι εμβόλια έχει κάνει το παιδάκι σου κι από ποιες ασθένειες είναι προστατευμένο.

 

Γι' αυτά που ρωτάς, έχουν αναφερθεί στατιστικές στο φόρουμ σε θέματα εμβολίων. Αν σε ενδιαφέρει, με λίγο ψάξιμο, θα τα βρεις μόνη σου. Εγώ δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πρόκειται περί πανικού, Velv. Είναι θέμα πιθανοτήτων. Είναι θανατηφόρα η μηνιγγίτιδα; Είναι. Υπάρχει εμβόλιο γι' αυτήν; Υπάρχει. Υπάρχουν κάθε χρόνο θανατηφόρα κρούσματα στην Ελλάδα και σε όλον τον κόσμο; Υπάρχουν. Εγώ έτσι κάνω την εξίσωση και το αποτέλεσμα μου λέει "εμβολίασε τώρα, έστω κι αν χρειαστεί να το πληρώσεις από την τσέπη σου". Γιατί κανένας φούστης που δε βάζει μια καταραμένη υπογραφή για να κάνω το εμβόλιο δωρεάν, δε μπορεί να μου εγγυηθεί πως δεν θα είναι το δικό μου παιδί μέσα στα κρούσματα του 2015. Γι' αυτήν την υπαρκτή πιθανότητα λοιπόν, εγώ προσωπικά, πλήρωσα και εμβολίασα. Από εκεί και πέρα, ο καθένας πράττει κατά το δοκούν. Αλλά να ξέρουμε πού βασιζόμαστε, όχι "τι να προστατέψω κι από πού". Έτσι όπως το έγραψες, εμένα τουλάχιστον μου έδωσες την εντύπωση πως δεν ήξερες τι εμβόλια έχει κάνει το παιδάκι σου κι από ποιες ασθένειες είναι προστατευμένο.

 

τα εμβόλια που έχει κάνει το παιδί μου είναι ΟΛΑ.

 

πόσα είναι τα κρούσματα της μ.Β το χρόνο στην Ελλάδα, πόσα τα θανατηφόρα και σε ποιες ηλικίες; στην ουσία αυτό που ρωτάω είναι αν αυτή τη στιγμή έχουμε πανδημία (χωρίς να ξέρω αν ευσταθεί ο όρος) ή αν τα περιστατικά είναι 3-4 το χρόνο.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

"Η μηνιγγιτιδοκοκκική νόσος σε αριθμούς • η οροομάδα β προκαλεί 20,000 – 80,000 περιστατικά και 2,000 – 8,000 θανάτους κάθε χρόνο σε παγκόσμιο επίπε- δο • Θνητότητα: 10%. Στην περίπτωση μηνιγγιτιδοκοκκικής ση- ψαιμίας η θνητότητα φθάνει 40%. • Μπορεί να προκαλέσει θάνατο σε 24 ώρες και είναι εύκο- λο να μη διαγνωστεί σωστά. • Μέχρι και 20% των ατόμων που επιβιώνουν εμφανίζουν μόνιμη αναπηρία, όπως εγκεφαλική βλάβη, κώφωση, νε- φρική ανεπάρκεια ή ακρωτηριασμό άκρων. • τα βρέφη είναι 17 φορές πιο πιθανό να προσβληθούν, σε σχέση με το γενικό πληθυσμό, στην ευρώπη.

• 10% του γενικού πληθυσμού είναι ασυμπτωματικοί φορείς N. meningitidis. • Στα πρώτα 30 χρόνια της ζωής κάθε άτομο υπολογίζεται ότι θα είναι φορέας του μηνιγγιτιδόκοκκου για 10 περίπου φορές.

 

Επιδημιολογικά στοιχεία οι 5 κύριες οροομάδες που προκαλούν το μεγαλύτερο ποσο- στό διεισδυτικής μηνιγγιτιδοκοκκικής νόσου, παγκοσμίως, εί- ναι οι A, B, C, W-135 και Y. Στη χώρα μας, κατά την χρονική πε- ρίοδο 1993 – 2012, ο συνολικός αριθμός καταγεγραμμένων περιστατικών μηνιγγίτιδας από μηνιγγιτιδόκοκκο οροομάδας β ανέρχεται σε 947 και για την οροομάδα C σε 281 (Σχήμα 1). την χρονική περίοδο 1993 – 1998, οι δύο οροομάδες που επικράτησαν στην ελλάδα ήταν η οροομάδα C και B, ακο- λουθώντας την ίδια ανοδική πορεία. από το 1998 και μετά, η πορεία των 2 κύριων οροομάδων διαχωρίστηκε. η οροομάδα C είχε καθοδική πορεία, που διατηρήθηκε μέχρι και σήμερα, ενώ η οροομάδα β σταθεροποιήθηκε σε περισσότερα από 35 περιστατικά κάθε χρόνο. το 2012 σε σύνολο 61 περιστατικών μηνιγγίτιδας η θνητότητα ανήλθε σε 11,5% (7 περιστατικά). ας σημειωθεί ότι την τελευταία επταετία τα θανατηφόρα κρού- σματα από βακτηριακή μηνιγγίτιδα οφείλονταν σχεδόν απο- κλειστικά στον μηνιγγιτιδόκοκκο οροομάδας β."

 

Είναι από τα πρακτικά του Συνεδρίου Λοιμώξεων της Θεσ/νίκης η εισήγηση του καθηγητή παιδολοιμωξιολογίας. (συγνώμη για τη μορφή του κειμένου. Άτιμο copy-paste!:D)

Link to comment
Share on other sites

τα εμβόλια που έχει κάνει το παιδί μου είναι ΟΛΑ.

 

πόσα είναι τα κρούσματα της μ.Β το χρόνο στην Ελλάδα, πόσα τα θανατηφόρα και σε ποιες ηλικίες; στην ουσία αυτό που ρωτάω είναι αν αυτή τη στιγμή έχουμε πανδημία (χωρίς να ξέρω αν ευσταθεί ο όρος) ή αν τα περιστατικά είναι 3-4 το χρόνο.

 

ΌΛΑ μπορεί να είναι, αλλά ΠΟΙΑ; ΑΠΟ ΠΟΙΕΣ ασθένειες προστατεύουν; Το διαβάζεις το χαρτάκι του εμβολίου πριν το πας στον παιδίατρο; Εμένα μου φαίνεται πως ΟΧΙ.

 

Η ερώτησή σου περί πανδημίας είναι σοβαρή;:rolleyes: Αν εσύ δεν θέλεις να κάνεις τον κόπο να ψάξεις 1-2 στοιχειώδη πράγματα, δεν θα το κάνω εγώ για σένα.

 

Σε κάθε περίπτωση, εμένα μου αρκεί και 1 περιστατικό παιδικού θανάτου από μηνιγγίτιδα το χρόνο για να εμβολιάσω, εφ' όσον υπάρχει εμβόλιο. Δε λέω σε κανέναν να σκέφτεται ή να πράττει όπως εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε επαγγελματικό επίπεδο εγώ γνώρισα περυσι οικογένεια που τους έλαχε δυστυχως , με αποτέλεσμα να χάσουν το αγοράκι τους 8 ετών μέσα σε 24 ώρες. Μάλιστα το παιδί το είχαν πάει στο Παιδων με σημάδια ίωσης και από εκεί τους είπαν πάρτε το δεν είναι τίποτα σοβαρό για έναν βήχα τον φέρατε? εδω θα κολλησει τα παντα.Την επόμενη μερα το παιδι δεν ξυπνουσε.

 

Γίναν νεκροψίες για να καταλάβουν τι έγινε. Και δεν πρόκειται για αστικό μύθο την οικογένεια την γνωριζω προσωπικά

Link to comment
Share on other sites

:cry::cry::cry:

 

Ε να αυτό είναι. Γι' αυτό το κάνεις το εμβόλιο. Γιατί ένα από τα 1-2-3 κρούσματα της χρονιάς, μπορεί να είναι το δικό σου το παιδί. Δεν είμαι καθόλου της λογικής "έλα μωρέ, σε μας θα τύχει;" Και πού να ξέρεις από πάνω ότι υπήρχε εμβόλιο κι εσύ δεν το 'κανες...:-(

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, δεν καταλάβανε από που τους ήρθε οι άνθρωποι. Και φυσικά δεν ξέρω αν θα συνέλθουν ποτέ. Εχουν άλλα δυο παιδιά μεγαλύτερα αλλά ουσιαστικά έχουν καταστραφεί πια ψυχικά. Επιπλέον νομίζω οτι ακόμα είναι στα δικαστήρια με γιατρούς.

Link to comment
Share on other sites

σας διαβαζω κ σκεφτομαι αν εχει απαντησει καποιος απο το υπουργειο υγειας για την συνταγογραφιση του. ο παιδιατρος μας το ειχε πει απο το Πασχα οτι οταν κυκλοφορισει θα πρεπει να το κανουμε. απο εσας ειδα οτι πηρε την αδεια κ κυκλοφορησε. στα Μ.Μ.Ε. ουτε κουβεντα δεν ειπαν. πρεπει να τον παρω τηλεφωνο να δουμε ποτε να το προγραμματισουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...