Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts

Φυσικά κ δεν ειναι το οικονομικο κόστος το θεμα για μας.Νομιζω ο,τι οσον αφορα την υγεια ενος παιδιου το κοστος δεν θα το σκεφτει ενας γονιος.Το θεμα ειναι οι παρενεργειες απ,οτι καταλαβα γιατι ειναι σχετικα νεο.Εγω της ειπα να μου μιλησει περαν του κοστους,χωρις να το λαβει αυτο υποψιν κ μου ειπε αυτα που σας έγραψα"μην πανικοβαλεσαι,δεν εγινε κ κατι,το κανεις αργοτερα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι παρενέργειες ενός εμβολίου δεν ειναι μόνο οι βραχυπρόθεσμες, για τις οποίες γινεται λόγος κατα κύριο λόγο σ αυτή τη συζήτηση. Το ζήτημα ειναι εάν υπάρχουν και ποιες ειναι οι μακροχρόνιες παρενέργειες. Το εμβόλιο ειναι παρά πολύ καινούριο και για να θεωρηθεί ασφαλές θα πρέπει να περαςουν αρκετά χρόνια αφού εμβολιαστεί ο γενικός πληθυσμός για να αποτυπωθούν οι τύχον παρενέργειες.

 

Αν σκεφτεί κανεις οτι πολλοί γονείς δεν κανουν το mmr το οποίο ειναι εμβόλιο 30ετιας επειδή κάποιες μελέτες το συσχετίζουν με αυτισμό, τότε τι να πούμε για το bexsero.

 

Τέλος, προσωπικά το γεγονός οτι οι περιςςοτερες χώρες της Ευρώπης δεν το έχουν εντάξει στο εθνικό προγράμματος εμβολιασμών με καθησυχάζει. Γιατί για την Ελλαδιτσα εν καιρώ κρίσης προφανώς θα συμφωνούσα οτι οι λόγοι ειναι οικονομικοί.

 

Το δίλημμα ειναι μεγάλο και δυστυχώς την απόφαση πρέπει να την πάρουν οι γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Οι παρενέργειες ενός εμβολίου δεν ειναι μόνο οι βραχυπρόθεσμες, για τις οποίες γινεται λόγος κατα κύριο λόγο σ αυτή τη συζήτηση. Το ζήτημα ειναι εάν υπάρχουν και ποιες ειναι οι μακροχρόνιες παρενέργειες. Το εμβόλιο ειναι παρά πολύ καινούριο και για να θεωρηθεί ασφαλές θα πρέπει να περαςουν αρκετά χρόνια αφού εμβολιαστεί ο γενικός πληθυσμός για να αποτυπωθούν οι τύχον παρενέργειες.

 

Αν σκεφτεί κανεις οτι πολλοί γονείς δεν κανουν το mmr το οποίο ειναι εμβόλιο 30ετιας επειδή κάποιες μελέτες το συσχετίζουν με αυτισμό, τότε τι να πούμε για το bexsero.

 

Τέλος, προσωπικά το γεγονός οτι οι περιςςοτερες χώρες της Ευρώπης δεν το έχουν εντάξει στο εθνικό προγράμματος εμβολιασμών με καθησυχάζει. Γιατί για την Ελλαδιτσα εν καιρώ κρίσης προφανώς θα συμφωνούσα οτι οι λόγοι ειναι οικονομικοί.

 

Το δίλημμα ειναι μεγάλο και δυστυχώς την απόφαση πρέπει να την πάρουν οι γονείς.

 

Καλο ποστ!!

 

Προσωπικά στο μικρο δεν έκανα mmr ακομα θα το κάνω σε κανα χρονο αλλα η αληθεια ειναι οτι έκανα της μυνηγγιτιδας... Δεν παίρνω το ρίσκο της μυνηγγιτιδας ειδικα της βακτηριακης με τιποτα! Το ρίσκο ιλαράς το παίρνω...

Περα απο αυτο το mmr σχετίζεται με αυτισμό γιατι βάζουν 3 live ιούς στο εμβολιο και έρευνες εχουν βρει οτι αυτιστικα παιδια εχουν ακομα τον ιό μεσα τους (γιατι ηταν ζωντανός και το ανοσοποιητικό τους δεν το πάλεψε ).... Το εμβολιο μυνηγγιτιδας λειτουργει λιγακι διαφορετικά αλλα ναι όντως κανένας δεν ξέρει τις παρενέργειες μετα απο χρονια....

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνω το ρίσκο της μυνηγγιτιδας ειδικα της βακτηριακης με τιποτα!

.

 

Το θεμα ειναι οτι κάνοντας το bexsero παίρνεις ενα ρίσκο το οποίο δεν ξέρεις καν ποιο ειναι.

Τι θέλω να πω; Ορμώμενοι απο το mmr, ας φανταστούμε οτι μελέτες δείχνουν μετά απο χρόνια οτι το bexsero σχετίζεται με κατι ας πούμε αυτιςμο σε μεγάλο ποσοστό.

Πήρες το ρίσκο του αυτισμού σε μεγάλο ποσοστό έναντι της μηνιγγίτιδας της οποίας το ποσοστό ειναι σίγουρο μονοψήφιο. Άρα;

 

Βέβαια όλα αυτά ειναι σενάρια και υποθέσεις, κανεις δε μπορεί να ξέρει αν δεν περάσει ο χρόνος που απαιτείται να αποδειχθούν τυχόν συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θεμα ειναι οτι κάνοντας το bexsero παίρνεις ενα ρίσκο το οποίο δεν ξέρεις καν ποιο ειναι.

Τι θέλω να πω; Ορμώμενοι απο το mmr, ας φανταστούμε οτι μελέτες δείχνουν μετά απο χρόνια οτι το bexsero σχετίζεται με κατι ας πούμε αυτιςμο σε μεγάλο ποσοστό.

Πήρες το ρίσκο του αυτισμού σε μεγάλο ποσοστό έναντι της μηνιγγίτιδας της οποίας το ποσοστό ειναι σίγουρο μονοψήφιο. Άρα;

 

Βέβαια όλα αυτά ειναι σενάρια και υποθέσεις, κανεις δε μπορεί να ξέρει αν δεν περάσει ο χρόνος που απαιτείται να αποδειχθούν τυχόν συνέπειες.

 

Μπορει να ειναι μονοψήφιο (αν και δεν ειμαι πολυ σίγουρη για αυτο) αλλα οι συνεπειες καταστροφικές

Με μυνηγγιτιδα εγω δεν παίζω ... Ολα τα αλλα παλεύονται και διορθώνονται αλλα εχεις δει τις επιπτώσεις του συγκεκριμένου βακτηρίου σε παιδάκια που επιβίωσαν;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι κάνοντας το bexsero παίρνεις ενα ρίσκο το οποίο δεν ξέρεις καν ποιο ειναι.

Τι θέλω να πω; Ορμώμενοι απο το mmr, ας φανταστούμε οτι μελέτες δείχνουν μετά απο χρόνια οτι το bexsero σχετίζεται με κατι ας πούμε αυτιςμο σε μεγάλο ποσοστό.

Πήρες το ρίσκο του αυτισμού σε μεγάλο ποσοστό έναντι της μηνιγγίτιδας της οποίας το ποσοστό ειναι σίγουρο μονοψήφιο. Άρα;

 

Βέβαια όλα αυτά ειναι σενάρια και υποθέσεις, κανεις δε μπορεί να ξέρει αν δεν περάσει ο χρόνος που απαιτείται να αποδειχθούν τυχόν συνέπειες.

 

Από πού κι ως πού ο γονιός που έκανε το bexsero στο παιδί του "πήρε το ρίσκο του αυτισμού σε μεγάλο ποσοστό "; Ποιος το λέει αυτό; Εσύ; Με ποια ιδιότητα και βασιζόμενη σε ποια δεδομένα;

Link to comment
Share on other sites

Από πού κι ως πού ο γονιός που έκανε το bexsero στο παιδί του "πήρε το ρίσκο του αυτισμού σε μεγάλο ποσοστό "; Ποιος το λέει αυτό; Εσύ; Με ποια ιδιότητα και βασιζόμενη σε ποια δεδομένα;

 

Το γραφει η κοπελα.ας φανταστουμε.με αφορμη το mmr εγραψε για αυτισμο.κ γραφει οτι ολα αυτα ειναι σεναρια κ υποθεσεις

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι κάνοντας το bexsero παίρνεις ενα ρίσκο το οποίο δεν ξέρεις καν ποιο ειναι.

Τι θέλω να πω; Ορμώμενοι απο το mmr, ας φανταστούμε οτι μελέτες δείχνουν μετά απο χρόνια οτι το bexsero σχετίζεται με κατι ας πούμε αυτιςμο σε μεγάλο ποσοστό.

Πήρες το ρίσκο του αυτισμού σε μεγάλο ποσοστό έναντι της μηνιγγίτιδας της οποίας το ποσοστό ειναι σίγουρο μονοψήφιο. Άρα;

 

Βέβαια όλα αυτά ειναι σενάρια και υποθέσεις, κανεις δε μπορεί να ξέρει αν δεν περάσει ο χρόνος που απαιτείται να αποδειχθούν τυχόν συνέπειες.

 

Όντως ομως αυτο δεν εχει καμμια βάση, ακομα και υποθετικά αν μιλάμε αν βλέπαμε τι λενε οι έρευνες για ο mmr δεν εχει καμμια σχέση με της μυνηγγιτιδας

Το ειπα και πριν το ενα είχε τρεις ζωντανούς, ένας απο τους οποιος υπαρχει κατα πολυ στο εντερο των αυτιστικών παιδιών

Το bexsero δεν λειτουργει ετσι καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Το γραφει η κοπελα.ας φανταστουμε.με αφορμη το mmr εγραψε για αυτισμο.κ γραφει οτι ολα αυτα ειναι σεναρια κ υποθεσεις

 

Καταρχάς η θεωρία της σύνδεσης του συγκεκριμένου εμβολίου με τον αυτισμό έχει καταρριφθεί προ ετών, όταν βγήκε στη φόρα η απάτη του "μελετητή" Wakefield και υπέστη ο ίδιος τις συνέπειες από το νόμο. Το να το επαναφέρει κάποιος για να υποστηρίξει μια δική του θεωρία, που παραδέχεται κι ο ίδιος ότι είναι καθαρά φανταστική, φανερώνει άγνοια (στην καλύτερη περίπτωση) και κακοπιστία.

 

Κατά δεύτερον, δε χωράνε τέτοιου είδους σενάρια και υποθέσεις στα threads των εμβολίων. Ας μην ξεχνάμε ότι διαβάζει πάρα πολύς κόσμος, όχι μόνο τα μέλη. Αν είναι να αρχίσει ο καθένας να λέει ό,τι του κατεβαίνει, μόνο και μόνο για να δημιουργήσει εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω οτι δ υπαρχει λογος να τρομοκρατουμε(προσωπικα δ το πηρα ετσι αυτο που εγραψε).κ παρολο που προς το παρον δ θα κανουμε αυτο το εμβολιο(δ ειμαι κατα των εμβολιων.εχουμε κανει οτι πρεπει)εγραψα οτι οσοι το εκαναν δ ειχαν παρενεργειες διαφορετικες απο οτι ισως σε καποια αλλα(δεκατα κλπ).απλα συμφωνω οτι δ ξερουμε μακροπροθεσμα αν θα εχει καποια παρενεργεια

Απο τη στιγμη που το αφηνουν στην κριση του γονεα,ο καθενας αποφασιζει για το παιδι του

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έγινε κατανοητό αυτό που είπα. Ίσως ήταν άστοχο το παράδειγμα με το υποθετικό σενάριο.

Ωστόσο, ειναι αδιαμφισβήτητο το γεγονός οτι κάνοντας αυτό το εμβόλιο προφανώς προστατεύεςαι απο μια πολύ σοβαρή ασθένεια που στην Ελλάδα τουλάχιστον έχει 0.4 κρούσματα ανα 100.000 πληθυσμού σύμφωνα με το κεελπνο ( οποίος ειναι καλός στα μαθηματικά ας βγάλει το ποςοςτο) αφετέρου ρισκάρεις για τις μακροπρόθεσμες παρενέργειες που για να διαπιστωθούν ποιες ειναι θα πρέπει να περάσουν αρκετά χρόνια.

 

Αυτό ήθελα να καταστήσω σαφές και τίποτε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Tα ποσοστά έχουν ξαναμπεί. Πέρυσι μόνο, υπήρξαν 3 θανατηφόρα κρούσματα που είδαν το φως της δημοσιότητας. Αυτά που δεν κατέληξαν σε θάνατο, ήταν πολλά περισσότερα, αλλά δεν ξέρουμε ποιες βλάβες επέφεραν σε όσους νόσησαν.

 

Καθένας σκέφτεται διαφορετικά. Εγώ προτιμώ να βασίζομαι στα γεγονότα και να μην επηρεάζομαι από τη φαντασία μου, σε ζητήματα υγείας. Τα κρούσματα αυτά, που για άλλους είναι πολλά και για άλλους λίγα, αλλά τουλάχιστον ξέρουμε θετικά πως υπήρξαν, είναι πολύ πιο πειστικά, για εμένα προσωπικά, από οποιαδήποτε θεωρία συνωμοσίας ή φανταστικό κίνδυνο του εμβολίου. Άλλοι βάζουν κι άλλα πράγματα στη ζυγαριά για να αποφασίσουν - δικαίωμά τους. Δεν προσπαθεί να αλλάξει γνώμη κανείς στους υπόλοιπους, αλλά δεν πρέπει να γράφονται ανακρίβειες ελαφρά τη καρδιά σε αυτήν την ενότητα.

 

ΥΓ και για τις υπόλοιπες χώρες, οικονομικοί είναι ουσιαστικά οι λόγοι που δεν εντάσσουν το bexsero στον υποχρεωτικό εμβολιασμό. Η λογική είναι πως, εφόσον τα κρούσματα είναι συγκριτικά λίγα και δεν εγκυμονούν κίνδυνο για επιδημία, δεν επείγει ο άμεσος εμβολιασμός του πληθυσμού και γι' αυτό δεν εγκρίνεται το τεράστιο κονδύλιο που θα χρειαζόταν για να καλυφθούν όλα τα παιδιά ηλικίας 0-17 ετών. Είναι ακριβό, οι δόσεις αρκετές, οπότε μιλάμε για πολλά εκατομμύρια. Είναι λογική επιχείρησης, που μου είναι μεν κατανοητή, δεν αποτελεί δε επιχείρημα για να μην εμβολιάσω, πληρώνοντας ιδιωτικά.

Link to comment
Share on other sites

Στο κεελπνο μπορει να δει κανεις όλα τα κρούσματα που σημειώθηκαν θανατηφόρα και μη απο το 2004 μέχρι σημερα, ανεξάρτητα απο το ποια ήρθαν στο φως της δημοσιότητας.

 

Κανεις δεν επηρεάζεται απο τη φαντασία του και κανεις δε μίλησε για θεωρίες συνομωσίας.

 

Διατύπωσα μια άποψη για τις μακροχρόνιες παρενέργειες που θέλουμε δε θελουμε είναι άγνωστες χρησιμοποιώντας ένα ιςως άστοχο παράδειγμα για να κάνω πιο κατανοητό αυτό που θέλω να πω.

 

Απο κει και μετά προφανώς ο καθένας βάζει στη ζυγαριά διαφορετικά τα πράγματα και αποφασίζει.

 

Προσωπικά, θεωρώ πως το mmr για το οποίο γίνεται τόσος ντόρος είναι πιο ασφαλές απο το bexsero. Ακριβώς γιατί είναι έμβολιο που γίνεται εδω και τριάντα χρόνια και έχουν αποτυπωθεί οι μακροχρόνιες παρενέργειες του.

Link to comment
Share on other sites

Θα με συγχωρέσεις, αλλά όταν, για την απόφασή σου να μην κάνεις ένα εμβόλιο, χρησιμοποιείς ένα δικό σου φανταστικό σενάριο, και μάλιστα σε μια δημόσια συζήτηση, τότε δε μπορείς να ισχυρίζεσαι ταυτόχρονα ότι δεν επηρεάζεσαι από τη φαντασία σου. Αλλά τελοσπάντων, αυτό δεν αφορά κανέναν άλλον, εκτός από εσένα.

 

Οι διευκρινήσεις έχουν γίνει, δε νομίζω πως χρειάζεται να συνεχίσουμε να επιμένουμε πάνω σε αυτό το σημείο. Τις υπόλοιπες επιφυλάξεις, που δε λέω πως είναι παράλογο να υπάρχουν, έστω από ψυχολογικής άποψης, μπροστα σε ένα καινούριο εμβόλιο, καλό είναι, όποιος θέλει, να τις συζητάει πρώτα με τον παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θεμα ειναι οτι κάνοντας το bexsero παίρνεις ενα ρίσκο το οποίο δεν ξέρεις καν ποιο ειναι.

Τι θέλω να πω; Ορμώμενοι απο το mmr, ας φανταστούμε οτι μελέτες δείχνουν μετά απο χρόνια οτι το bexsero σχετίζεται με κατι ας πούμε αυτιςμο σε μεγάλο ποσοστό.

Πήρες το ρίσκο του αυτισμού σε μεγάλο ποσοστό έναντι της μηνιγγίτιδας της οποίας το ποσοστό ειναι σίγουρο μονοψήφιο. Άρα;

 

Βέβαια όλα αυτά ειναι σενάρια και υποθέσεις, κανεις δε μπορεί να ξέρει αν δεν περάσει ο χρόνος που απαιτείται να αποδειχθούν τυχόν συνέπειες.

 

To ρίσκο του αυτισμού ίσως να το πήραμε όλοι αφήνοντας τα παιδιά μας να βλεπουν με τις ώρες τηλεόραση, ή καπνίζοντας ή ζώντας σε πόλεις με νέφος ή τρώγοντας διάφορα πρόσθετα συντηριτικά, χρωστικές κλπ, ή οτιδήποτε άλλο εντάσσεται στις σύγχροενς συνήθεις και είναι δύσκολο να απομονωυεί και να συσχετισθεί με τέτοιες παθήσεις, αλλά σίγουρα δεν το πήραμε επειδή κάναμε εμβόλια στα παιδιά μας! Αν υπάρχει ένα πράγμα που σίγουρα έχει μελετηθεί και αποδειχθεί ότι δεν σχετίζεται με αυτισμό, αυτό είναι τα εμβόλια. Ελεος πια με τις αβάσιμες θεωρίες συνωμοσίας, ειδικά όταν παίζουμε με τη ζωή των παιδιών.

Όσο για το "μικρό " ρίσκο της μηνιγγίτιδας ή της εγγεφαλίδας από ιλάρα ή όλες τις άλλες σπάνιες ασθένειες, είναι μικρό γιατί οι γονείς μας μας εμβολίασαν αντί να παίζουν τους γιατρούς. Ας σταματούσαν οι εμβολιασμοί για μια γεννιά, και ξαφνικά θα μιλάγαμε για άλλα ποσοστά θνησιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικά, από άποψη ημερομηνίας έγκρισης και κυκλοφορίας στην Ε.Ε. το Βexsero είναι καινούριο εμβόλιο, αφού εγκρίθηκε το 2013, ενώ ο FDA το ενέκρινε μόλις το 2015. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι επειδή εγκρίθηκε πρόσφατα, ότι δεν έχει γίνει εκτεταμένη έρευνα (20 ετών για την ακρίβεια) που περιλαμβάνει και συμπτωματολογία.

 

Ο σημαντικότερος λόγος που το συγκεκριμένο εμβόλιο δεν συμπεριλαμβάνεται στο εθνικό πρόγραμμα είναι ο οικονομικός σε συνδυασμό με τα λίγα καταγεγραμμένα κρούσματα.

 

Τα οποία λίγα τα κρούσματα ναι, αλλά ο συγκεκριμένος ιός χτύπησε τον ανιψιό μας (ευτυχώς η παιδίατρος μας το κατάλαβε αμέσως και το παιδί τη γλύτωσε χωρίς κουσούρια) και χάσαμε πριν 10 χρόνια τον γείτονά μας και το παιδάκι του. Κοινώς, είναι μη σου κάτσει. Εμείς δεν το έχουμε κάνει ακόμα στη μικρή καθώς η παιδίατρός μας θεωρεί ότι μπορούμε να το καθυστερήσουμε αφού δεν πάει παιδικό. Αλλά το προτείνει ως απαραίτητο αν το παιδί είναι να πάει παιδικό σταθμό ή πριν την εφηβεία, καθώς αυτές είναι ηλικιακά οι ομάδες υψηλού κινδύνου. Ακριβώς επειδή έχω δει τη χειρότερη πλευρά του ιου, θα το κάνουμε. Δεν μπορώ να το ρισκάρω.

Link to comment
Share on other sites

To ρίσκο του αυτισμού ίσως να το πήραμε όλοι αφήνοντας τα παιδιά μας να βλεπουν με τις ώρες τηλεόραση, ή καπνίζοντας ή ζώντας σε πόλεις με νέφος ή τρώγοντας διάφορα πρόσθετα συντηριτικά, χρωστικές κλπ, ή οτιδήποτε άλλο εντάσσεται στις σύγχροενς συνήθεις και είναι δύσκολο να απομονωυεί και να συσχετισθεί με τέτοιες παθήσεις, αλλά σίγουρα δεν το πήραμε επειδή κάναμε εμβόλια στα παιδιά μας! Αν υπάρχει ένα πράγμα που σίγουρα έχει μελετηθεί και αποδειχθεί ότι δεν σχετίζεται με αυτισμό, αυτό είναι τα εμβόλια. Ελεος πια με τις αβάσιμες θεωρίες συνωμοσίας, ειδικά όταν παίζουμε με τη ζωή των παιδιών.

Όσο για το "μικρό " ρίσκο της μηνιγγίτιδας ή της εγγεφαλίδας από ιλάρα ή όλες τις άλλες σπάνιες ασθένειες, είναι μικρό γιατί οι γονείς μας μας εμβολίασαν αντί να παίζουν τους γιατρούς. Ας σταματούσαν οι εμβολιασμοί για μια γεννιά, και ξαφνικά θα μιλάγαμε για άλλα ποσοστά θνησιμότητας.

 

Συμφωνώ απόλυτα, προσωπικά είμαι υπέρ των εμβολίων και κατα του κινήματος των αντιεμβολιαστων, τα επιχειρήματα των οποίων θεωρώ αβαςιμα. Ακολουθώ το εθνικό προγράμματος εμβολιασμών στο παιδί μου, όμως το συγκεκριμένο εμβόλιο για το οποίο πρέπει να αποφασίσω εγώ αν θα το κάνω η όχι προβληματίζομαι απο όλες τις πλευρές. Φυσικά και τρέμω με το ενδεχόμενο να τύχει το κρούσμα στο παιδί μου όμως ειλικρινά δεν ξέρω τι ειναι καλύτερο. Αν μιλούσαμε για πανδημία θα το έκανα αυτή τη στιγμή παίρνοντας το ρίσκο του αγνωστου. Βάζεις λοιπόν στη ζυγαριά, ποιο ειναι μεγαλύτερο ρίσκο; Να τύχει το κρούσμα σε μένα η να πάθω άγνωστο τι απο τις παρενέργειες; και αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα, προσωπικά είμαι υπέρ των εμβολίων και κατα του κινήματος των αντιεμβολιαστων, τα επιχειρήματα των οποίων θεωρώ αβαςιμα. Ακολουθώ το εθνικό προγράμματος εμβολιασμών στο παιδί μου, όμως το συγκεκριμένο εμβόλιο για το οποίο πρέπει να αποφασίσω εγώ αν θα το κάνω η όχι προβληματίζομαι απο όλες τις πλευρές. Φυσικά και τρέμω με το ενδεχόμενο να τύχει το κρούσμα στο παιδί μου όμως ειλικρινά δεν ξέρω τι ειναι καλύτερο. Αν μιλούσαμε για πανδημία θα το έκανα αυτή τη στιγμή παίρνοντας το ρίσκο του αγνωστου. Βάζεις λοιπόν στη ζυγαριά, ποιο ειναι μεγαλύτερο ρίσκο; Να τύχει το κρούσμα σε μένα η να πάθω άγνωστο τι απο τις παρενέργειες; και αποφασίζεις.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει μεγαλύτερη παρενέργεια απο την ίδια την αρρώστεια ...

Εμβόλιο δαγκωτό όπως άλλωστε συστήνουν πια όλοι οι παιδίατροι.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει μεγαλύτερη παρενέργεια απο την ίδια την αρρώστεια ...

Εμβόλιο δαγκωτό όπως άλλωστε συστήνουν πια όλοι οι παιδίατροι.

 

Κ ομως δ το συστηνουν ολοι.ξερω 5διαφορετικες περιπτωσεις σε 5πολεις που δεν το προτεινουν

Link to comment
Share on other sites

Αυτη που εχουμε τωρα δ το θεωρει απαραιτητο.η προηγουμενη μας ειπε οτι μετα τα δυο ειναι οι λιγοτερες δοσεις.αν θελουμε το κανουμε.νομθζω δ το αναφερουν καν.κ οσοι γνωστοι δ το κανανε δ σκεφτονται το οικονομικο

Link to comment
Share on other sites

Αυτη που εχουμε τωρα δ το θεωρει απαραιτητο.η προηγουμενη μας ειπε οτι μετα τα δυο ειναι οι λιγοτερες δοσεις.αν θελουμε το κανουμε.νομθζω δ το αναφερουν καν.κ οσοι γνωστοι δ το κανανε δ σκεφτονται το οικονομικο

 

Μια ερωτηση μονο για να καταλαβω...και εσυ ας πουμε και οι γνωστοι σου που λες, φοβαστε πιο πολυ το εμβολιο και τα συμπτωματα του, απο την ιδια την αρρωστια?(αφου δεν ειναι πλεον οικονομικοι οι λογοι)Κι αν ειναι κατι πιο προσωπικο(ο λογος) δεν χρειαζεται να το αναφερεις..

Δεν εχω καταλαβει συγνωμη!Το εχω γραψει τελειως φιλικα το μηνυμα απλα να καταλαβω θελω, δεν ειναι επικριτικα γραμμενο..απλα στο γραπτο λογο φαινεται διαφορετικα..

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση μονο για να καταλαβω...και εσυ ας πουμε και οι γνωστοι σου που λες, φοβαστε πιο πολυ το εμβολιο και τα συμπτωματα του, απο την ιδια την αρρωστια?(αφου δεν ειναι πλεον οικονομικοι οι λογοι)Κι αν ειναι κατι πιο προσωπικο(ο λογος) δεν χρειαζεται να το αναφερεις..

Δεν εχω καταλαβει συγνωμη!Το εχω γραψει τελειως φιλικα το μηνυμα απλα να καταλαβω θελω, δεν ειναι επικριτικα γραμμενο..απλα στο γραπτο λογο φαινεται διαφορετικα..

 

Δεν μπορω να πω οτι φοβαμαι το εμβολιο.καποια στιγμη πριν γεννησω το πρωτο τρομοκρατηθηκα με καποια πραγματα που διαβασα για τα εμβολια γενικα αλλα θα εμβολιαζω τα παιδια μου.δεν ειχαμε ποτε ασχημες παρενεργειες.ελπιζω να μην εχει κ ο μικρος.παντως δεν παρεξηγησα το μηνυμα.απλαβλεπω οτι δεν το κανουν ολοι,ο καθενας για τους δικους του λογους,κ ουτε το προτεινουν ολοι οι παιδιατροι.κ ειναι κατι που συζητω γιατι θελω να μαθω για τις διαφορετικες αποψεις.δεν το απορριπτω τελειως.μπορει σε ενα χρονο να αλλαξω γνωμη.οσοι εχω μιλησει δεν το θεωρουν απαραιτητο κ εχω επιλεξει προς το παρον τουλαχιστον να μην το κανω.αν ειχε μπει στο προγραμμα εμβολιασμου δε θα αμφισβητουσα.το οτι ειναι "καινουριο" ειναι ανασταλτικος παραγοντας.τα 200€ καθολου

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω οτι φοβαμαι το εμβολιο.καποια στιγμη πριν γεννησω το πρωτο τρομοκρατηθηκα με καποια πραγματα που διαβασα για τα εμβολια γενικα αλλα θα εμβολιαζω τα παιδια μου.δεν ειχαμε ποτε ασχημες παρενεργειες.ελπιζω να μην εχει κ ο μικρος.παντως δεν παρεξηγησα το μηνυμα.απλαβλεπω οτι δεν το κανουν ολοι,ο καθενας για τους δικους του λογους,κ ουτε το προτεινουν ολοι οι παιδιατροι.κ ειναι κατι που συζητω γιατι θελω να μαθω για τις διαφορετικες αποψεις.δεν το απορριπτω τελειως.μπορει σε ενα χρονο να αλλαξω γνωμη.οσοι εχω μιλησει δεν το θεωρουν απαραιτητο κ εχω επιλεξει προς το παρον τουλαχιστον να μην το κανω.αν ειχε μπει στο προγραμμα εμβολιασμου δε θα αμφισβητουσα.το οτι ειναι "καινουριο" ειναι ανασταλτικος παραγοντας.τα 200? καθολου

 

Ειχα αυτη την κουβεντα με την παιδίατρό μου, την οποία γνωρίζω χρόνια και έχουμε φιλική σχέση. Η απάντηση ήταν ότι οι παιδίατροι δυσκολεύονται να επιμείνουν να γίνουν εμβόλια που έχουν μεγάλο κόστος γιατί απλά μπορεί να έρθει σε πολύ άσχημη θέση ο γονιός που δεν μπορεί με τίποτε να ανταπεξέλθει (και που πιθανόν δεν έχει καμία διάθεση να συζητήσει και την οικονομική του κατάσταση), οπότε το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να ενημερώσουν ότι υπάρχει και το χ ή ψ εμβόλιο, που όμως δεν καλύπτεται από τα ταμεία. Πώς να "πιέσεις" μία οικογένεια για εμβόλια που θα τους κοστίσουν μερικές εκατοντάδες ευρώ στις μέρες μας;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...