Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποτε και πως ακουσατε καρδουλα?


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ Κ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ ΓΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΑΣ.........

 

ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΧΘΕΣ ΣΕ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ Κ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ Κ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΦΙΛΕΣ!!!

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΙΣ 4-1-12 Κ ΣΗΜΕΡΑ 17-1 ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ!!!!ΘΕΕ ΜΟΥ ΠΟΣΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΝΙΩΘΩ!!!

ΟΙ ΜΟΝΑΔΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 19,75 Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΡΧΗ ΕΓΚΗΜΟΣΥΝΗΣ,ΕΙΜΑΙ 3Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Συγχαρητήρια, να έχεις μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!Να είσαι αισιόδοξη και όλα θα πάνε θα καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η εμβρυική καρδιακή λειτουργία πρέπει να γίνεται αντιληπτή από την 6η εβδομάδα της κύησης (για τις γυναίκες με σταθερό κύκλο 28 ημερών). Κάποιες φορές ο υπολογισμός της ηλικίας της κύησης μπορεί να είναι εσφαλμένος καθώς πολλές γυναίκες δεν έχουν σταθερό κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

πήγαμε για πρώτο υπέρηχο όταν ήμουν στις 6εβδ.+6ημ. είδαμε το έμβρυο και το σάκο που ήταν 4χλ. και ακούσαμε καρδιά αλλά όχι τον κανονικό γρήγορο παλμό. Οι χτύποι ακούγονταν αργοί και σταθεροί...

 

Συγκρίνω και με την πρώτη εγκυμοσύνη που στην ίδια μέρα είχα κάνει πάλι τον 1ο υπέρηχο και η καρδιά ακουγόταν δυνατά και γρήγορα σαν καλπασμός αλόγου.

 

Η γιατρός είπε ότι είναι λίγο μικρότερο για τις μέρες του το έμβρυο και ότι αργός χτύπος δείχνει ότι μόλις ξεκίνησε να χτυπάει η καρδούλα του

 

Είπε να ξαναπάμε σε μια βδομάδα για να την ακούσουμε κανονικά...

 

Καθυστερημένη σύλληψη δεν παίζει γιατί η τελευταία μας επαφή σ'αυτόν τον κύκλό ήταν η 14η μέρα...ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη έπαιζε και καθυστερημένη σύλληψη αλλά παρ'όλα αυτά είχαμε ακούσει καρδιά καθαρά

 

Εγώ νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά και έχω χάσει την αισιοδοξία μου

 

Έσεις ακούσατε όλες τον κλασσικό γρήγορο χτύπο στον πρώτο υπέρηχο?

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμενα. Είμαι ελαφρώς αγχωμένη. Πήγα τη Δευτέρα για υπέρηχο και μου ειπε ο γιατρος ότι είμαι 6 εβδ και 2 ημ αλλα το κύημα είναι 1 εβδ πίσω. Το μεγάλο μου θέμα όμως είναι ότι είδα μόνο το σάκο και τίποτα άλλο μέσα.... μου είπε για ένα χρωμοσωμα κα δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Δεν άκουγα τιποτα από όσα μου έλεγε. Η εικόνα του άδειου σάκου με έχει καθηλώσει. Μου είπε ότι ειναι νωρίς και να πάω σε 2 εβδομάδες να με ξαναδει. Πολύ φοβάμαι ότι δε θα έχει αισιο τέλος....Κατι μου το λέει μέσα μου....

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμενα. Είμαι ελαφρώς αγχωμένη. Πήγα τη Δευτέρα για υπέρηχο και μου ειπε ο γιατρος ότι είμαι 6 εβδ και 2 ημ αλλα το κύημα είναι 1 εβδ πίσω. Το μεγάλο μου θέμα όμως είναι ότι είδα μόνο το σάκο και τίποτα άλλο μέσα.... μου είπε για ένα χρωμοσωμα κα δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Δεν άκουγα τιποτα από όσα μου έλεγε. Η εικόνα του άδειου σάκου με έχει καθηλώσει. Μου είπε ότι ειναι νωρίς και να πάω σε 2 εβδομάδες να με ξαναδει. Πολύ φοβάμαι ότι δε θα έχει αισιο τέλος....Κατι μου το λέει μέσα μου....

 

Να εισαστε αισιόδοξη γιατι μπορει να συμβαινει κατι άλλο, όπως μια μικροανωμαλια και ασταθεια του κυκλου κατα το μηνα της συλληψης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επανέρχομαι με νεότερα από τον 2ο υπέρηχο

το έμβρυο έχει μεγαλώσει φυσιολογικά μέσα σε μια εβδομάδα

και η καρδιά είχε 126/λεπτό

 

το περιέργο είναι ότι η γιατρός το βρίσκει μια εβδομάδα μικρότερο

και είναι περιέργο γιατί δεν είχαμε επαφές μετά την 14η μέρα

 

δηλαδή ημερολογιακά είμαι 7+6

ενώ υπερηχογραφικά 6+6

 

μόνο στην αυχενική μου είπε θα ξεκαθαρίσει το τοπίο

δηλαδή αν είναι τυχαίο ή αν έχει κάτι το μωρό

μέχρι τότε υπομονή

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι με νεότερα από τον 2ο υπέρηχο

το έμβρυο έχει μεγαλώσει φυσιολογικά μέσα σε μια εβδομάδα

και η καρδιά είχε 126/λεπτό

 

το περιέργο είναι ότι η γιατρός το βρίσκει μια εβδομάδα μικρότερο

και είναι περιέργο γιατί δεν είχαμε επαφές μετά την 14η μέρα

 

δηλαδή ημερολογιακά είμαι 7+6

ενώ υπερηχογραφικά 6+6

 

μόνο στην αυχενική μου είπε θα ξεκαθαρίσει το τοπίο

δηλαδή αν είναι τυχαίο ή αν έχει κάτι το μωρό

μέχρι τότε υπομονή

 

Το εύρημα αυτό δεν έχει από μόνο του κάποια ιδιαίτερη σημασία. Αν συνεχιστεί η διαφορά αυτή (πόσο μάλλον αν εξαλείφει η διαφορά) τότε δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Πρόβλημα είναι αν η διαφορά αυτή σταδιακά αυξάνεται.

 

Καλη επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εγκυούλες! Είμαι 7 εβδομάδων και 5 ημερών και την καρδούλα την ακούσαμε πριν 3 μέρες που ήμουν 7 εβδομάδων και 2 ημερών! Είχα κάνει τον πρώτο υπέρηχο όταν ήμουν 5 και κάτι εβδομάδων αλλά είδαμε μόνο αμνιακό σάκο και τίποτα άλλο. Είχα μια αγωνία!! Όταν μου είπε :"Πω πω ένας παίδαρος!" τότε ηρέμησα. Και μετά ακούσαμε και την καρδιά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα στην κορη μου την ειδαμε να παλεται 6+1 κ την ακουσαμε 3 μερες αργοτερα

τωρα που ειμαι παλι εγκυος χθες ακριβως 6εβδομαδων δεν ειδαμε αρδουλα ο γιατρος ειναι αισιοδοξος εγω παλι οχι γιατι εχω ιστορικο αποβολων ξερω ακριβως υπερηχογραφικα ποτε εκανα ωορηξια ηταν 16 μερα του κυκλου κ τελευταια περιοδο ειχα 6 γεναρη δεν επρεπε τουλαχιστον να την δουμε να παλεται?

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα στην κορη μου την ειδαμε να παλεται 6+1 κ την ακουσαμε 3 μερες αργοτερα

τωρα που ειμαι παλι εγκυος χθες ακριβως 6εβδομαδων δεν ειδαμε αρδουλα ο γιατρος ειναι αισιοδοξος εγω παλι οχι γιατι εχω ιστορικο αποβολων ξερω ακριβως υπερηχογραφικα ποτε εκανα ωορηξια ηταν 16 μερα του κυκλου κ τελευταια περιοδο ειχα 6 γεναρη δεν επρεπε τουλαχιστον να την δουμε να παλεται?

καλημερα! ποτε πηγες στον γιατρο??ρωταω γιατι κ εμενα η τπ ηταν 4/1 κ πηγα 13/2 κ εμεις δεν ακουσαμε...

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! ποτε πηγες στον γιατρο??ρωταω γιατι κ εμενα η τπ ηταν 4/1 κ πηγα 13/2 κ εμεις δεν ακουσαμε...

χθες πηγα κ ημουν ακριβως 6 υπερηχογραφικα με εβγαλε 5+5 μια εβδομαδα θα με φαει η αγωνια εγω τπ ειχα 6/1

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με την χοριακη που εκανα την δευτερα (κ με 6μερες καθυστερηση) βρισκομαι σημερα στην 5βδ κ 3 μ

την δευτερα υποθετικα βρισκομουν στην 4η βδομαδα κ η χορικη μου ηταν 800-900 δεν ειναι χαμηλη?

την παρασκευη που θα ειναι στα μεσα της 6ης βδομαδας θα παω στον γυναικολογο

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια την Πέμπτη που μας πέρασε ήμουν 6+4 και ενώ το ακούσαμε οι παλμοί του ήταν χαμηλοί και το έμβρυο ήταν για 6+2. Εχθές Δευτέρα 3 μέρες ουσιαστικά μετά o γιατρός ήθελε να με ξαναδεί και όλα ηταν οκ. Το μικρούλι μου είχα καλύψει την διαφορά των ημερών και ήταν όσο ακριβως δείχνουν και οι μέρες 7+1 δηλαδή και οι παλμοί του άψογοι... Αυτό λοιπον που θέλω να πω είναι ότι σε κάθε εγκυμοσύνη διαφέρει και καλό θα είναι να μην αγχωνόμαστε και να ακούμε τον γιατρό μας..

Σε κάθε πρόβλημα.. υπάρχει πάντα μία λύση..!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

καλημέρα!

εγω πήγα εχθες για τον πρώτο υπέρηχο και είδαμε μόνο σάκο 8χιλ.

δεν είδαμε εμβρυικα στοιχεία ακόμη.

Θεωρείτε ότι είναι νωρίς για αυτό?είμαι 5,5 εβδομάδων.

και τελευταία επαφή έιχα 04/2.Μου έιπε ολά καλα δε πειράζει που δεν είδαμε και να ξαναπάω σε 2 βδμοάδες περίπου να δούμε.Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι....κ γω ειχα κανει χοριακες κ τεστ στην 3η κ 4η βδομαδα κ πηγα για υπερηχο στην 6η η 7η--δε θυμαμαι...κ ειδα ενα κοκκο ρυζιου...κ ξαναπηγα στην 8η κ ειδα ενα παιδακι να κουναει χερια κ ποδια!!!απιστευτη η φυση τελικα!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

εγω πήγα εχθες για τον πρώτο υπέρηχο και είδαμε μόνο σάκο 8χιλ.

δεν είδαμε εμβρυικα στοιχεία ακόμη.

Θεωρείτε ότι είναι νωρίς για αυτό?είμαι 5,5 εβδομάδων.

και τελευταία επαφή έιχα 04/2.Μου έιπε ολά καλα δε πειράζει που δεν είδαμε και να ξαναπάω σε 2 βδμοάδες περίπου να δούμε.Εσείς τι λέτε?

 

να μην ανησυχεις καθολου ειναι νωρις ακομα κ μπορει να εγινε κ καθυστερημενη συλληψη!εγω πηγα 5,5 εβδομαδων κ ειδαμε μονο σακο,μια βδομαδα μετα εμβρυικα στοιχεια(εκει ο γιατρος μου ειπε οτι επρεπε να το ακουσουμε)κ μια βδομαδα αργοτερα ακουσαμε το φασολι μας!!!τελικα εγινε καθυστερημενα η συλληψη γι αυτο καθυστερησαμε να το ακουσουμε!ολα καλα θα πανε θα δεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

οκ κορίτσια σας ευχαριστώ πολυ!!και εγω λεω έτσι θα ναι μαλλον.

αχ αυτό το άτιμο το αγχος δε φευγει βρε γαμωτο με τίποτα!!

έκλεισα να ξαναπάω την άλλη παρασκευή!άντε να δούμε!

Καλο μήνα να έχουμε. φιλια

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

εγω πήγα εχθες για τον πρώτο υπέρηχο και είδαμε μόνο σάκο 8χιλ.

δεν είδαμε εμβρυικα στοιχεία ακόμη.

Θεωρείτε ότι είναι νωρίς για αυτό?είμαι 5,5 εβδομάδων.

και τελευταία επαφή έιχα 04/2.Μου έιπε ολά καλα δε πειράζει που δεν είδαμε και να ξαναπάω σε 2 βδμοάδες περίπου να δούμε.Εσείς τι λέτε?

 

κ γω 5,5 εβδομαδων ειδα μονο τους σακους ,μετα απο μια εβδομαδα ακριβως ακουσα καρδουλες!!!καλη εγκυμοσυνη σε ολα τα κοριτσια!!

Link to comment
Share on other sites

to akousame xtes prwti fora...o yperixos edeikse 7w+1d kai itan oti pio yperoxo..eixa agxos poly giati itan na paw thn proigoumeni Tetarti alla dystyxws pe8ane o pateras mou,fobi8ika oti 8a akouga asxima nea alla eytyxws ola kala!!

 

ΑΧ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙ ΣΥΛΛΗΠΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΣΟΥ.......

ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΗ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ. ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ !!!

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

rinio Μου συλληπητήρια για το μπαμπά σου..

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΔΕΞΙΑ

 

ΑΧ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙ ΣΥΛΛΗΠΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΣΟΥ.......

ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΗ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ. ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ !!!

 

 

sas euxaristw!!

eytyxws prin fygei prolaba kai tou to eipa,ki o giatros mas eipe oti exoume enan mikro maxiti H mia mikri maxitria..makari ws to telos na mi mas diapseusei

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια καλημέρα, δεν μπορώ να καταλάβω..Το πιάσαμε και εμείς το σποράκι μας είναι αλήθεια, τελευταία περίοδος 1/2/2012.. Δεν καταλαβαίνω κάτι. Εμείς ζούμε στο εξωτερικό και γενικώς είναι λίγο παράξενο το σύστημα εδώ με τις εγκύους. Αν ξέρουμε ημερομηνία επαφής και οωρρηξίας, οωρρηξία είχα στις 15/2 και επαφές 14,16 (μιας και παρακολουθούσαμε την οωρρηξία να πάμε για εξωσωματική τρομάρα μας -θα σας πω άλλη φορά αυτην την ιστορία) σε πόσες μέρες από τη σύλληψη μπορούμε να ακούσουμε την καρδούλα? Όχι τίποτα άλλο να μην πάμε νωρίτερα και καραγχωθώ που είμαι ήδη στα όρια υστερίας...Τι κατάσταση και αυτή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια καλημέρα, δεν μπορώ να καταλάβω..Το πιάσαμε και εμείς το σποράκι μας είναι αλήθεια, τελευταία περίοδος 1/2/2012.. Δεν καταλαβαίνω κάτι. Εμείς ζούμε στο εξωτερικό και γενικώς είναι λίγο παράξενο το σύστημα εδώ με τις εγκύους. Αν ξέρουμε ημερομηνία επαφής και οωρρηξίας, οωρρηξία είχα στις 15/2 και επαφές 14,16 (μιας και παρακολουθούσαμε την οωρρηξία να πάμε για εξωσωματική τρομάρα μας -θα σας πω άλλη φορά αυτην την ιστορία) σε πόσες μέρες από τη σύλληψη μπορούμε να ακούσουμε την καρδούλα? Όχι τίποτα άλλο να μην πάμε νωρίτερα και καραγχωθώ που είμαι ήδη στα όρια υστερίας...Τι κατάσταση και αυτή!!!!

Καλημερα! Εμεις το ακουσαμαμε 6w2d αλλα ειναι σχετικα νωρις (θα μπορουσαμε να μην το ακουσουμε, μολις το ειχαμε πιασει μας ειπε η γυναικολογος)! Νομιζω οτι στην 7η εβδομαδα θα το ακουσεις!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...