Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΠΑΣΜΟΙ Πυρετικοί ή μη πυρετικοί σπασμοί (15 μηνών)


Recommended Posts


Διαφημίσεις


κορίτσια ευχαριστώ για τα περαστικά...ελπίζω κι εγώ να μην ξανακάνει ουφ!

Γκρέτα μου μαζί με την αγάπη μου που στέλνω στην μικρούλα σας θα κάνω και προσευχούλα!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκιααααα μου!!!!Σας ευχαριστώ! Όλες σας!Πιάσανε οι προσευχές σας,δεν κάναμε σπασμούς και δεν νοσηλευτήκαμε!!!!Είμαι απίστευτα ευγνώμον σε όλες σας!Μας δίνει φοβερή δύναμη και αισιοδοξία το να ξέρουμε ότι κάποιοι εκεί έξω μας νοιάζονται!Sardelaki,καταλαβαίνω απόλυτα τι πέρασες...εύχομαι να μην το ξαναζήσετε ποτέ ποτέ ποτέ!Περαστικά και σ ευχαριστώ!

Sk.margaret,όσα κι αν σου γράψω είναι λίγα!Πάντα είσαι εδώ και με στηρίζεις κι εγώ δεν ξέρω πώς να σ ευχαριστήσω!Σου στέλνω όλη μου την αγάπη και μια αγκαλιά!Σ ευχαριστώωωωω!!!

Εύχομαι όλα τα παιδάκια του κόσμου να ναι γερά και ευτυχισμένα!!!

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

τι ευχαριστείς καλέ? ποιους εμάς? εμείς δεν κάνουμε τίποτα εσείς που περνάτε ότι περνάτε (και ξέρω πολύ καλά) εσείς είσαστε άξιοι συγχαριτιρίων είναι αυτό που πάντα λέω εγώ πως "είναι καλύτερα να μην χρειαστεί ποτέ να δούμε πόσα μπορούμε να αντέξουμε" είναι απίστευτη η δύναμη που βγαίνει από μέσα μας όταν υπάρχει ανάγκη. Πάντως η δική μου ή μάλλον οι δικές μου ιστορίες βλέπω φτου φτου σκόρδο κρεμύδι πως τύνουν να γίνουν μια κακιά μακρινή ανάμνηση και αυτό εύχομαι και σε όλους όσους έχουν παιδάκια που για οποιοδήποτε λόγο υποφέρουν. Φιλιά πολλά σιδερένια να είναι όλα τα μωρουλίνια !!

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

μπράβο Γκρέτα μου πολύ χάρηκα με τα νέα!

Σε ευχαριστώ για τις ευχές...ελπίζω να μην μας ξανατύχει...ακόμη είμαι πολύ σοκαρισμένη κι εννοείται πως δεν μπορώ να κοιμηθώ γιατι όλη την ώρα κοιτάω το μωράκι μου αν είναι καλά!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι ευχαριστείς καλέ? ποιους εμάς? εμείς δεν κάνουμε τίποτα εσείς που περνάτε ότι περνάτε (και ξέρω πολύ καλά) εσείς είσαστε άξιοι συγχαριτιρίων είναι αυτό που πάντα λέω εγώ πως "είναι καλύτερα να μην χρειαστεί ποτέ να δούμε πόσα μπορούμε να αντέξουμε" είναι απίστευτη η δύναμη που βγαίνει από μέσα μας όταν υπάρχει ανάγκη. Πάντως η δική μου ή μάλλον οι δικές μου ιστορίες βλέπω φτου φτου σκόρδο κρεμύδι πως τύνουν να γίνουν μια κακιά μακρινή ανάμνηση και αυτό εύχομαι και σε όλους όσους έχουν παιδάκια που για οποιοδήποτε λόγο υποφέρουν. Φιλιά πολλά σιδερένια να είναι όλα τα μωρουλίνια !!

Tι θα κανα χωρίς εσας μου λες?Τίποτα...μια τρύπα στο νερό...θα αναλωνόμουν σε μοιρολόγια και αναθεματισμούς...ενώ τώρα ξέρω πως έχω κάποιον να τα λέω και να με καταλαβαίνει και να μου δίνει δύναμη και να μεταφέρω κι αυτή τη δύναμη και στους άλλους!Γι αυτό και το ευχαριστώ είναι το λιγότερο που μπορώ να πω...;)

Και ναι,έχεις δίκιο...ό,τι περνάμε θα γίνει ανάμνηση μακρινή...πολύ μακρινή!:D

 

μπράβο Γκρέτα μου πολύ χάρηκα με τα νέα!

Σε ευχαριστώ για τις ευχές...ελπίζω να μην μας ξανατύχει...ακόμη είμαι πολύ σοκαρισμένη κι εννοείται πως δεν μπορώ να κοιμηθώ γιατι όλη την ώρα κοιτάω το μωράκι μου αν είναι καλά!

Κι εγώ σ ευχαριστώ!:DΚαταλαβαίνω πως η εικόνα δύσκολα θα σβήσει....καταλαβαίνω πως ξενυχτάς για να σιγουρευτείς πως το μωράκι σου είναι καλά...Σκέψου ότι εμείς φοβόμαστε να κάνουμε το μωρό να γελάσει πολύ,να κλάψει πολύ,να κοιμηθεί πολύ,να το αγκαλιάσουμε πολύ, μήπως και ξανακάνει σπασμούς από την ένταση....Το φαντάζεσαι?Αλλά όταν μετά από τα γέλια ή το κλάμα είναι όλα καλά δεν ζητάμε τίποτα περισσότερο....Κάποια στιγμή θα μας φύγουν όλοι οι φοβοι και οι ανησυχίες!Και πρέπει! Γιατί μόνο έτσι θα μεταδώσουμε στο μωράκι το αίσθημα της ασφάλειας!;)Να σκέφτεσαι θετικά και όοοολα θα πάνε καλά!:D

Φιλιά σε σένα και στο μωρουλίνι σου!

 

Γκρέτα εύχομαι όλα να πάνε καλά και να μην ταλαιπωρείται το μωράκι. Πάντα ευχάριστα να είναι τα νέα σου!

Ταρούλα σ ευχαριστώ πολύ!:DΚι έχω κι άλλο ευχάριστο...οι τελευταίες εξετάσεις έδειξαν ότι υπάρχει θεαματική πρόοδος!:DΕίμαι πολύυυυυ χαρούμενη!!!Φιλιά πολλά σε σένα και στα παιδάκια σου!

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσάκια είχα καιρό να μπω και πραγματικά στεναχωρήθικα όταν είδα οτι και άλλες μανούλες περνάνε αυτή την τραυματική εμπειρία των πυρετικών σπασμών!!!!! Εύχομαι να είναι περαστικά σε όλες και να μην ταλαιπορηθούν πολύ τα παιδάκια!!! Εμείς αυτή την εβδομάδα περάσαμε μια ιωση με όχι και πολύ υψηλό πυρετό και με μεγάλη μου χαρά σας ανακοινώνω ότι κλείσαμε ένα χρόνο χωρίς ούτε ένα επεισόδιο!!!! Να σας θυμήσω ότι τα τελευταία 4 χρόνια κάναμε 14 ή 16 επεισόδια και έτσι νομίζω δικαίως χοροπηδάω απο την χαρά μου που επιτέλους έχω έναν ολόκληρο χρόνο να δω αυτή την α΄παίσια εικόνα του παιδιού μου να χτυπιέται!!!!!!! Πιστεύω οτι πιθανότατα το έχουμε ξεπεράσει το πρόβλημα αλλά το DIASEPAM (STEZOLID) δεν λείπει απο την τσάντα μουκαι φαντ'άζομαι οτι θα αργήσω να το βγάλω!!!!! Ο μικρός είναι τώρα εξίμηση χρονών και σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα του παιδονευρολόγου βγαίνουμε απο τα δύσκολα αυτά χρόνια της εμφάνησης πυρετικών σπασμών δόξα τον Κύριο!!!!! Επιτέλους νομίζω οτι μπορώ να αρχίσω να ζώ και πάλι και ναχαίρομαι τα παιδάκια μου. Εχω αρχίσει να φιλάω το παιδί μου στο μάγουλο και όχι στο κούτελο και διαπίστωσα οτι έχει ένα πολύ τρυφερό μαγουλάκι και όχι μόνο ένα σκληρό κούτελο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τέλος πάντων εύχομαι καλή δύναμη σε όλες σας και να είστε σίγουρες οτι σας σκεύτομαι συνέχεια και για όποια απορία σας είμαι και εγω εδώ για τις νεότερες μαμάδες το λέω που δυστιχώς τώρα μπαίνουν σε αυτό τον απαίσιο χορό......

 

 

Γκρέτα μου τα τελευταία σας νεα είναι πολύ ευχάριστα και αυτό που πιστεύω είναι οτι όσο ζητάμε του Κυρίου Εκείνος μας δίνει...... να είστε καλά και να μας λές συνέχεια τέτοια ευχάριστα.

 

Φιλάκια πολά σε όλες !!!!!!! Καλό χειμώνα!!!!!!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Νατάσα γειααα!!!Εύχομαι το παιδάκι σου να εκατοστήσει τα χρόνια χωρίς σπασμούς!Χαίρομαι πάρα πολύ που είσαι πιο ήρεμη και αισιοδόξη και πράγματι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απολαύσεις τις στιγμές με τα ζουζούνια σου!!!

Σ ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου και για τις ευχές σου!Μας δίνεις πολύ κουράγιο!

Καλό χειμώναααα!!!!

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

ΛΥΠΑΜΑΙ..ΕΜΕΙΣ ΕΧΘΕΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΙΖΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΒ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΚΟΙΤΑΖΕ ΑΦΗΡΗΜΕΝΟΣ...ΤΡΟΜΑΞΑ ..ΕΠΑΝΗΛΘΕ ΑΜΕΣΩΣ..ΣΗΜΕΡΑ ΟΛΗ ΗΜΕΡΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΕΑΝ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ..ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ..ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑΥΤΟ..ΕΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ..ΕΙΝΑΙ 22 ΜΗΝΩΝ..ΚΛΑΙΩ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΩΡΑ...ΟΛΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΜΟΥ..ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΕ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΤΒ ΜΠΗΚΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΣΠΡΩΞΕ ΝΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ..ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΦΑΙΡΕΤΙΚΗ..ΜΕΝΕΙ ΑΚΙΝΗΤΟΣ...???:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εαν αναφερόμαστε στο ίδιο πράγμα αλλά εαν εννοείς επεισόδιο προσήλωσης, τότε επειδή το έχουμε ζήσει, το βλέμα του παιδιού παγώνει για κάποια δευτερόλεπτα και ακόμη και εάν του μιλάς ή το κουνάς δεν ανταποκρίνεται, όταν συνέλθει δεν θυμάται τίποτα από αυτό που προηγήθηκε. Εμείς που κάναμε πολλά επεισόδια πυρετικών σπασμών είχαμε πολύ συχνά τέτοιες εκδηλώσεις αλλά πάντα με πυρετό. Τώρα βέβαια μπορεί απλά το παιδί να ήταν συγκεντρωμένο σε κάτι και να μην σου έδωσε σημασία παρακολούθησε το και εάν έχεις τέτοιες υποψίες πήγαινε σε νευρολόγο για να το εξετάσεις παραπέρα.

Link to comment
Share on other sites

...το ιδιο ακριβως εχω να πω κι εγω που ο δημητρης μου εχει κανει δυο επεισοδια απυρετης προσηλωσης.δεν επικοινωνει για λιγο κ επανερχεται σαν να μην εχει συμβει τιποτα.ο δημητρης κ τις δυο φορες ειχε υπνηλια μετα,οπως κ στην "κανονικη" επιληπτικη κριση που ειχε παθει αρχικα..

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημέρα σε όλους όπως θα έχετε διαπιστώσει δεν μπαίνω πια συχνά δεν είναι ότι δεν θέλω αλλά πληγώθηκα με διάφωρα που έγιναν εδώ και γενικά διαπίστωσα πως είναι καλύτερα να μην λέμε πολλά γιατί κάποιοι μπορεί να τα στρέψουν εναντίον μας. συγνώμη για την παρένθεση μάλον δεν είναι του θέματός μας. Και εγώ με την σειρά μου έρχομαι να σας ανακοινώσω πως ο μεγάλος μου 5ετών σε λίγους μήνες, είναι πάνω από ένα χρόνο χωρίς σπασμούς και πιστεύω το καλοκαίρι να σταματίσει και το ντεπακίν. χαίρομαι πολύ για αυτό όπως καταλαβένεται πολύ καλά. εύχομαι καλή δύναμη σε όλους όσους περνάνε τέτειες φάσεις και πάντα να είναι περαστικά. τώρα δεν ξέρω γιατί δεν κατάλαβα καλά γιατί ανυσηχείς ΜΑΝ μόνο από μία απλή προσύλωση? και εμείς αφαιρούμαστε συχνά πικνά θα έλεγα εκτός και αν έχεις υποψίες λόγω κάποιου άλου γεγονότος που δεν γνωρίζω. αν όχι τότε μην είμαστε υπερβολικοί και μην τα βλέπουμε όλα μαύρα επειδεί διαβάσαμε αυτό εδώ το άρθρο που είναι δυστιχώς μες την απελπισία ειδικά στην αρχή (εγώ την έκανα και ξέρω). Νατάσα και Γκρέτα χαίρομαι με τα νέα σας είστε στην καρδιά μου και ας μην τα λέμε συχνά. Αν με χρειαστείτε στείλτε πμ απ το φόρουμ θα αποχωρήσω ή απλά δεν θα απαντάω, φιλιά πολλά και υγεία σε όλα τα παιδάκια. Σας ευχαριστώ που με βοηθήσατε να ξεπεράσω μια τόσο δύσκολη φάση στην ζωή μου να είστε καλά φιλιά πολλά.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμεις το Σάββατο που πέρασε κάναμε εγκεφαλογράφημα - ακόμα περιμένω αποτελέσματα. Έχουμε ένα κοριτσάκι ενός έτους και κάποιες φορές τη μέρα συνήθως την ωρα που κουράζεται κάνει τα ματάκια της περίεργα και δεν έχει επαφή για κάποια δευτερόλεπτα και μετά επανέρχεται κανονικά.

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό που κάνει και ανησυχω:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

ΟΙ ΠΥΡΕΤΙΚΟΙ ΣΠΑΣΜΟΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΚΙΝΔΥΝΟΙ. ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ. ΤΟ ΒΛΑΣΤΑΡΙ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΒΡΕΦΙΚΟΥΣ ΣΠΑΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ. ΕΝΑ 10% ΜΑΣ ΕΔΙΝΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΩΡΑ. ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και ναί μετά από τρία ολόκληρα χρόνια και τρείς μήνες ξαναζούμε τον ίδιο εφιάλτη, ο Αγγελος ξαναέκανε πυρετικούς σπασμούς μόλις έγινε έξι χρόνων. Το σκηνικό γνωστό πυρετός από την Παρασκευή το πρωί, το ίδιο απόγευμα με ένα 38,3, γενικευμένοι τονικοκλωνικοί, stesolid, νοσοκομείο νοσηλεία. Ο πυρετός συνεχίστηκε μέχρι το απόγευμα του Σασββάτου η Κυριακή μας βρήκε απύρετους και το απόγευμα γυρίσαμε σπίτι. Τώρα είναι καλά αλλά τα πάντα έχουν πλέον ανατραπεί, οι παλιοί γνώριμοι φόβοι και οι παλιές αγωνίες αναβιώνουν και το χειρότερο είναι οτι ΄τωρα πιά δεν μπορείς να ξέρεις την εξέλιψη ποιό θα είναι το μέλλον,όλα απο την αρχή λές και δεν έχει περάσει ούτε μιά μέρα απο τότε, τί να πώ δύναμη να έχουμε να το αντιμετωπίσουμε και αυτό και να βγούμε νικητές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κρίμα για τον Αγγελάκο που ταλαιπωρήθηκε πάλι το καημενούλι. όμως δεν ανατράπηκε τίποτα φιλενάδα, πυρετικοί ήταν πάλι και είναι ακόμα στην ηλικία που λένε διώτι τώρα λένε 6-7 και όχι 5 όπως έλεγαν παλιά. απλά θα έχεις πιο πολύ το νου σου και το στρεσολίντ παντού και πάντα. βέβαια καλό θα ήταν να μήν είχε γίνει αλλά τι να κάνουμε? εμείς έχουμε κλείσει 2 χρόνια χωρίς σπασμούς και κάναμε εγκεφαλογράφημα και ήταν καλό και έτσι τώρα μειώνουμε σταδιακά το ντεπακίν και σε κάνα εξάμηνο θα ξανακάνουμε εγκεφαλογράφημα και αν είναι όλα καλά θα το σταματήσουμε ελπίζω το καλύτερο και για το δικό μου αλλά και για όλα τα παιδάκια. φιλιά πολλά!

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά επειδή βλέπω πως έχετε εμπειρία στο θέμα..θέλω να σας διηγηθώ τη δική μας περιπέτεια να μου πείτε αν έχετε κάποια άποψη. Η κόρη μου είναι 4:30 ήταν λίγο άρρωστη βγήκαμε να πάμε στο φαρμακείο και στο δρόμο της επιστροφής για το σπίτι άρχισε να τρέμει και να κρυώνει υπερβολικά. Όταν φτάσαμε στο σπίτι την έβαλα κάτω από πολλές κουβέρτες και της έδωσα να κρατήσει και μία θερμοφόρα ζεστή (αυτό δεν ξέρω αν ήταν σωστό, ή αν μ’ αυτό προκάλεσα τον πυρετό να ανέβει απότομα…). Την είχα στο πλάι ξαπλωμένη και άρχισε να σωματάκι της να συσπάται (όχι ρίγος) κάθε λίγο όχι όμως κάτι που να είναι πάρα παρά πολύ έντονο, απλά έβλεπα μια σύσπαση. Άρχισα να της μιλάω και αυτή δε απαντούσε, μου έδινε την εντύπωση πως προσπαθούσε να αρθρώσει κουβέντες και δεν μπορούσε (όπως όταν παθαίνουν εγκεφαλικό οι παππούδες), μόνο έκανε προσπάθειες και κουνούσε χείλη στον αέρα, μου φάνηκε σαν να μη μπορεί να καταπιεί το σάλιο της. Τη σήκωσα στα χέρια μου και η αίσθηση ότι πνιγόταν έγινε πιο έντονη, γιατί άρχισε να κάνει ένα από το θόρυβο από το στόμα. Συνέχισε να κάνει συσπάσεις (όμως δεν με ανησυχούσαν αυτές με ανησυχούσε το ότι δεν μπορούσε να μιλήσει και πνιγόταν). Προσπάθησα να της ανοίξω το στόμα το οποίο ήταν τόσο σφικτό (που μου τραυμάτισε το δάχτυλο), γιατί φοβήθηκα μήπως έχει γυρίσει η γλώσσα της . Με αποτέλεσμα να βγάλει υγρά σαν σάλια, ξινά από το στόμα της. Δεν γνωρίζω αν το προκάλεσα εγώ αυτό ή αν είχε μαζέψει σάλια και πνιγόταν. Δεν γνωρίζω μέσα στον πανικό μου αν ήταν γυρισμένη η γλώσσα του παιδιού και αν την επανέφερα, δεν γνωρίζω!!!! Το παιδί από τη στιγμή που το σήκωσα ήταν σφιγμένο με τα ποδιά μαζεμένα. Μετά τα υγρά που έβγαλε από το στόμα (μπορεί να το έπνιγαν και στο λαιμό, δεν γνωρίζω) άρχισε να μου λέει λεξούλες, ναι , όχι, καλά. Το έβαλα να ξαπλώσει σταμάτησαν μετά από 3-4 λεπτά οι σπασμοί που επαναλαμβάνω, δεν ήταν πολύ έντονοι. Το θερμομέτρησα και είχε 40 πυρετό. Το έδωσα αντιπυρετικό και σε 20 λεπτά έπεσε ο πυρετός στους 38, μου ζήτησε να φάει και βρήκε το κέφι του.

Τι ήταν ρε παιδιά αυτό;;;;;;

Ήταν αυτό που περιγράφετε; Πυρετικοί σπασμοί; Κάπως αλλιώς τα περιγράφετε εσείς.

Μπορεί η θερμοφόρα να μου την έκανε τη δουλειά;;;

Μπορεί να γυρίσει η γλώσσα στους πυρετικούς σπασμούς;

Μπορεί να γυρίσει η γλώσσα αν είναι το παιδί στα πλάγια;

Μπορεί να πνιγόταν; Συμβαίνει κάτι τέτοιο;;

Τι έπρεπε να κάνω;

Καλά έκανα που τη σήκωσα; Έπρεπε να την αφήσω ξαπλωμένη στα πλάγια (όμως μου έδινε την αίσθηση ότι πνιγόταν)

Έκανα καλά που της άνοιξα το στόμα;

Έχω τρομοκρατηθεί! Γιατί έχω άγνοια!

Συγνώμη για τα πολλά που γράφω. Κάποιος γονιός να με βοηθήσει;;;;

Πήρα τη γιατρό μας τηλέφωνο (και για μια ακόμη φορά με εκνεύρισε λέγοντας, πως αυτή δεν ήταν μπροστά για να ξέρει τη συμβαίνει….):evil: Μάλλον πρέπει να βρούμε άλλο γιατρό παν απ’ όλα άνθρωπο, γιατί να έχεις την πανικό σου και να σ’ απαντούν και έτσι δε βοηθά καθόλου! Όποιος μπορεί να βγάλει συμπέρασμα ας μου πει κάτι! Pleaseeeee ….:-(

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως το περιγράφεις θα μπορούσε να είναι και σπασμοί, κατά την διάρκεια τους το παιδί δεν έχει επαφή με το περιβάλλον, συνήθως ο΄ταν είναι τονικοκλωνικοί συσπώναι τα χέρια και τα πόδια και επίσης είναι δυνατόν το παιδί να βγάζει κάποιους ήχους από το στόμα σαν ρόγχο, μπορείς να το φανταστείς. Μπορεί να βγάλει σάλια ή και ούρα και κόπρανα ακόμη. Συνήθως βέβαια μετά από ένα επεισόδιο σπασμών τα πιάνει υπνηλία για κάποιο διάστημα και μετά συνέρχονται, βέβαια αυτό δεν είναι απαραίτητο να συμβεί σε κάθε επεισόδιο. Σε περίπτωση επεισοδίου δεν πρέπει να πειράζουμε το στόμα καθόλου γιατί σε αυτή την περίπτωση μπορεί να μας τραυματίσει ή και να τραυματίσει το ίδιο το παιδί την γλώσσα του. Το κρατάμε πάντα στο πλάι φροντίζοντας να μην χτυπήσει και εάν πιστέψουμε οτι έχει φράξει ο αεραγωγός τότε γυρνάμε το κεφάλι προς τα πίσω και τραβάμε την κάτω γνάθο προς τα κάτω. έτσι ώστε να μπορέσει το παδί να πάρει αέρα. Επίσης επειδή υπάρχει περίπτωση να κάνει και εμετό μετά το επεισόδιο αν διαπιστώσουμε κάτι τέτοιο έτσι όπως τό έχουμε στο πλάι του δίνουμε και ελαφριά κλίση προς τα μπρός για να αποφύγουμε τον πνιγμό. Αυτά σαν γενικές οδηγίες. Τώρα οσον αφορά τον πυρετό να ξέρεις οτι σε παιδί ΠΟΥ έχει κάνει επεισόδιο προσέχεις να δίνεις αντιπυρετικό αμέσως ακόμη και από το 37,2 και όχι από το 38. Σίγουρα όταν κάνει πυρετικό ρίγος δεν μιλάμε για σπασμούς αλλά τότε επειδή ο πυρετός ανεβαίνει απότομα, υπάρχει φόβος για επεισόδιο επίσης οι σπασμοί εμφανίζονται μέσα στο πρώτο 24ωρο του πυρετού και μέχρις περίπου τις 30 ώρες. Και το θετικό στην όλη υπόθεση ειναι τοι ένα παιδάκι που έκανε σπασμούς δεν σημαίνει οτι θα ξανακάνει. Αυτά σε γενικές γραμμές. Επίσης να ξέρεις οτι σπασμοί μπορεί να εκδηλωθούν και με προσήλωση βλέμματος, δηλαδή σαν να παγώνει για μια στιγμή το βλέμμα του παιδιού και μετά επανερχεται. Αυτά προς το παρόν για ότι άλλο μπορείς ελεύθερα να με ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα και με μια φίλη και αυτή μου είπε πως οι πυρετικοί σπασμοί έχουν διαφορες μορφές...¨Είναι άραγε έτσι;;;

 

alphae αυτο που περιεγραψες πιο πανω μου θυμιζει πυρετικο σπασμο.... Μηπως θα ηταν καλυτερο να επισκεφτητε καποιον γιατρο να σας πει την γνωμη του. Εξαλου οταν τα παιδια κανουν πυρετικους σπασμους καλο ειναι να κανουν μετα ενα εγκεφαλογραφημα.

 

Η κορη εκανε πρωτη φορα πυρετικους σπασμους πολυ εντονους σε ηλικια 5,30 χρονων (πολυ μεγαλη για να κανει πρωτη φορα).

Παιδια ειναι οτι πιο δυσκολο εχω αντιμετωπισει με την μικρη μου μια κατασταση που με τιποτα δεν θελω να ξαναζησω. Τωρα ειναι 6 χρονων οι γιατροι λενε οτι συνηθως μετα τα 6 δεν κανουν πυρετικους σπασμους αλλα εγω τρεμω στην ιδια να ανεβασει πυρετο. Και εχουμε μπροστα μας εναν χειμωνα:?:?:?:?

Εσεις τι λετε οταν ανεβαζουν τα παιδια 37,5 πυρετο να τα δινουμε κανα υποθετακι για να κατεβει πιο γρηγορα ο πυρετος???? Η δικια μου το επαθε αυτο γιατι ανεβηκε πολυ αποτομα ο πυρετος απο 38 στα 40 και δεν προλαβα να της βαλω υποθετο. Της εδωσα σιροπακι το εκανε εμετο και μετα απο 2 λεπτα ο πυρετος στο κοκκινο...... Φυσικα δεν θελω να σας περιγραψω το περιστατικο γιατι ειναι πολυ συγκλονιστικο (δεν θελω να σας τρομαξω) αλλα καλο ειναι να μην περνουμε αψηφιστα το πυρετο του παιδιου μας....

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ παιδιά. Μάλλον εγώ δεν το έζησα πάρα πολύ έντονα όμως τα έπαιξα!!! Ίσως φταίω και εγώ με τη θερμοφόρα...Πρέπει να μιλήσω με γιατρό...πάντως οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ παιδιά. Μάλλον εγώ δεν το έζησα πάρα πολύ έντονα όμως τα έπαιξα!!! Ίσως φταίω και εγώ με τη θερμοφόρα...Πρέπει να μιλήσω με γιατρό...πάντως οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες!

 

Δεν νομιζω να εχει σχεση η θερμοφορα. Τι κακο αλλωστε μπορει να κανει.? αφου το παιδι ειχε ριγος και κρυωνε εσυ επρεπε να το ζεστανεις και καλα εκανες. ΘΑ ανεβασε πολυ αποτομα πυρετο γιαυτο και ειχες αυτο το επεισοδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γειά σου και από εμένα αν έχεις διαβάσει το θέμα απ την αρχή θα ξέρεις τί έχω περάσει! ούτε να το θυμάμαι δεν θέλω. τώρα διάβασα με πολύ προσοχή τα όσα γράφεις και θα σου πω και εγώ πως ναι όντως οι πυρετικοί σπασμοί έχουν πολές μορφές και κάθε φορά είναι διαφορετικοί εμένα μια φορά μου είχε κάνει ο μικρός μου ήταν περιπου 2 τότε ένα επεισόδιο ίδιο με αυτό που περιγράφεις περιπου πάντα έτσι όμως θυμάμαι χαραχτιριστικά το ότι είχα την αίσθηση ότι προσπαθούσε να μιλήσει και δεν μπορούσε λόγω του ιστορικού με τον πρώτο μου είχα το φάρμακο για τους σπασμούς και του το έκανα και τον πήγα αμέσως στο νοσοκομείο το ευχάριστω είναι πως δεν του βρήκαν τίποτα και με τα γιάννενα που μίλησα με τους γιατρούς που παρακολουθούν τον πρώτο μου είπαν πως δεν χρειαζόταν να κάνω τίποτα και να μην το προδικάζω λόγω ιστορικού. τώρα 2 χρόνια μετά ακόμα αναρωτιέμαι αν ήταν σπασμοί ή αν εγώ είχα την ιδέα λόγω των όσων έχω περάσει με τον μεγάλο μου. φαντάσου το έχω ζήσει και πάλι δεν είμαι σίγουρη πάντως δόξα να έχει ο θεός δεν μου ξανάκανε ποτέ τίποτα αλλά πάντα προσέχω τον πυρετό και δίνω αντιπ/κα. ομως θα σου πω και το άλλο που άκουγα συνέχεια στο νοσοκομείο που μπαινόβγαινα με τον μεγάλο όσο πιο μικρό είναι το παιδί όταν πρωτοκάνει τόσο καλύτερο και σίγουρα στα μεγαλύτερα παιδάκια πάντα έκαναν μαγνητική για να σιγουρευτούν ότι δεν είναι τίποτα άλλο. δεν θέλω να σε τρομαξω άλλα θέλει προσοχή οι νοσοκομειακοί γιατροί μπορούν να σε συμβουλεψουν σίγουρα. ευχομαι να είστε καλά και όλα τα παιδάκια του κόσμου!

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...