Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεωργία, νομίζω ότι θα έπρεπε να ανημερώσεις όλη τη γειτονια κτλ, και μία μέρα θα του πεις ότι από τώρα και στο εξής ο καθένας στο δωμάτιό του.

Πάρτε και άδεια μια βδομάδα με τον άντρα σου, και θα αποφασίσετε ότι θα είστε αμείλικτοι ακόμη και αν ο μικρός κλαίει όλο το βράδυ.

Δυστυχώς θα πρέπει να γίνει με τον δύσκολο τρόπο, αλλιώς πολύ λογικό το βλέπω το παιδάκι. Αφού κοιμόσαστε όλοι μαζί, απλά εννοεί ότι κοιμόσαστε όλοι μαζί!

Μια απορία γενικότερη:Όσοι κοιμούνται με τα παιδιά στο ίδιο κρεβάτι, τί γίνεται στην περίπτωση που το ζευγάρι θέλει να έρθει πιο κοντά (καταλαβαίνετε όλοι τι εννοώ, μην γίνω πιο γλαφυρός); Εννοώ στην πράξη τι γίνεται; αλλάζουν οι θέσεις όταν το παιδί κοιμάται, συμβαίνει ό,τι συμβαίνει στο χώρο κάτω από τα πόδια του μωρού, ή δεν λαμβάνει χώρα το γεγονός στο κρεβάτι;

Link to comment
Share on other sites

MARIONG Καλή σου μέρα καταρχήν θέλω να σου ευχηθώ με το καλό να υποδεχτείτε το νέο μέλος της οικογένειας σας να είναι γερό και να είστε και εσεις γεροί να τα δείτε να μεγαλώνουν !!!!!

Το δικό μου πρόβλημα δεν είναι μόνο ότι κοιμαται στο κρεββάτι μας είναι ότι θέλει να κοιμάτοι μαζί μας την ίδια ώρα, το κόλπο να κόψει το μεσημεριανό ύπνο για να κοιμάται νωρίς το βράδυ στη δική μας περίπτωση δεν πιάνει εχθες λοιπόν που δεν κοιμήθηκε το μεσήμερι γύρω στις 11.00 το βράδυ τον πήρε ο υπνος στον καναπε (δεν ηθελε να παει να κοιμηθεί γιατι καταλάβε ότι είναι νωρίς ακομα) μόλις τον πήγα στο κρεββάτι μας μετά από δέκα λεπτά ξύπνησε και άρχισε να κλαεί (για ακόμα μία φορά κατάλαβε ότι εμείς δεν είμασταν δίπλα του) το αποτέλεσμα ? αφού λοιπόν τον ηρεμήσα κοιμήθηκε όταν κοιμηθηκάμε και εμείς μαζί του.

Τι να κάνω δεν ζητάω πολλά θελώ απλά μίση ωρίτσα το βράδυ να χαλαρώσω και εγω η μάνα είμαι υπερβολική? ολα τα άλλα δεν με πειράζουν δεν πειράζει που είμαι στο πόδι από τις 06.00 το πρώι ούτε που και αυτές τις ώρες που κοιμαμαι ο ύπνος μου δεν ειναι καθολου ποιοτικός αφού ο Νικολής μου είναι σβούρας και οργώνει όλο το κρεββάτι είναι 3 χρόνων και μας χορευεί στο ταψί (αφού κάνουμε ότι θέλει αυτός) είμαι σίγουρη ότι όταν θα γίνει 15 χρονών (και πολύ βάζω θα μας διώξει και από το σπίτι)

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

pk33 νομίζω ότι πήρες την απάντηση σου όσο το παιδί είναι στο σπίτι δεν γίνεται τίποτα γιατί και να κοιμηθεί μετά από λίγο θα ξυπνήσει όταν καταλάβει ότι δεν είμαστε εκεί οπότε χάλια μαύρα . Τώρα είναι 3 ετών και οι φορές που έχει κοιμηθεί στη γιαγία είναι μετρημένες στα δακτύλα και μόνο όταν υπήρχε σοβαρός λόγος. Τις μέρες των γιορτών καταφέραμε και κόψαμε την πιπιλα μπορώ να πώ με σχετικά εύκολο τρόπο λετε να καταφέρω να του μάθω να κοιμάται στο κρεβάτι του σε φυσιολογική ώρα? πως όμως? μου φαίνεται βουνό!!!!

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Ας γραψω κι εγω τον πονο μου!

Ο γιος μου, ο οποιος σε 2 μηνες θα γινει 3 ετων, τον τελευταιο καιρο, ενω κοιμαται χωρις διαμαρτυριες στο κρεβατι του, σηκωνεται τη νυχτα τουλαχιστον 2-3 φορες, κι ερχεται στο κρεβατι μας! Ο αντρας μου ο καημενος, κανει διαδρομες ολη νυχτα! Μολις κοιμηθει ο μικρος, τον παει πισω, και ξανα μανα τα ιδια... Οταν τον ρωταμε το πρωι γιατι το κανει αυτο, γιατι θελει παρεα λεει! Εχουμε παει στο δωματιο του και την αδερφη του, η οποια ειναι 7 μηνων, αλλα δεν αλλαξε κατι...:(

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ και 2χρόνια αυτό το μαρτύριο που λέγεται ανύπαρκτος ύπνος ή ύπνος με διακοπές έιναι δεύτερη φύση μας .Βέβαια τώρα με τον παιδικό σταθμό υπάρχει μια διαφορά στην ώρα που κοιμάται το βράδυ δηλ.απο τις 24:00 πολλές φορές τώρα και 22:00 την παίρνει ο ύπνος βέβαια είναι άγνωστο τι ώρα θα ξυπνήσει ή πόσες φορές θα ξυπνήσει την νύχτα .¨Εχει τύχει σε μια βραδύα να την έχω πάει και 15φορές στο κρεββάτι και να έχω κοιμηθεί και στο πάτωμα πλάι της ή να έρχεται να με σηκώνει απο το κρεββάτι μου και να μου ζήταει να πάω στο δικό της και να την χαιδέψω αμέτρητες φορές, ο μοναδικός λοιπόν τρόπος που την ηρεμεί πάντα είναι στο κρεββάτι μας και επειδή τώρα δεν χρειάζεται πια βοήθεια για να ανέβει υπάρχουν αμέτρητες φορές που έχω ξυπνήσει το πρωί και την βρίσκω δίπλα μου ξαπλωμένη και γαλήνια και εγώ δεν έχω πάρει χαμπάρι.:shock:Αλλά βρέ παιδιά ελπίζω ότι μεγαλώνοντας θα το κόψει.

Link to comment
Share on other sites

επειδή τώρα δεν χρειάζεται πια βοήθεια για να ανέβει υπάρχουν αμέτρητες φορές που έχω ξυπνήσει το πρωί και την βρίσκω δίπλα μου ξαπλωμένη και γαλήνια και εγώ δεν έχω πάρει χαμπάρι.:shock:Αλλά βρέ παιδιά ελπίζω ότι μεγαλώνοντας θα το κόψει.

 

Ωραιοοοοο. Καλα και εγω αμα κοιμηθω βαρυα δεν καταλαβαινω τιποτα. Ευτυχως εμενα δεν θελει να κοιμαται στο κρεβατι μου. Εμεις οπως εχω αναφερει εχουμε το μαξιλαρι. Οταν ξυπναει το βραδυ τον βαζω στο μαξιλαρι στα ποδια μου και κοιμαται εκει. Αμα τον βαλω στο κρεβατι μου σπαραζει στο κλαμα και θελει να κανει νανι και μου δειχνει το μαξιλαρι. Αλλα αμα τον βαλω στο δικο του αφου εχει κοιμηθει ειμαστε οκ (εμεις εχουμε ακομα τα καγκελα). Παντως το θεμα υπνου με εχει τεντωσει.

Και οταν τα λεω στον αντρα μου δεν με πιστευει γιατι οταν ερχεται σπιτι τοτε το παιδι δεν ξυπναει τοσο συχνα.

Link to comment
Share on other sites

pk33 νομίζω ότι πήρες την απάντηση σου όσο το παιδί είναι στο σπίτι δεν γίνεται τίποτα γιατί και να κοιμηθεί μετά από λίγο θα ξυπνήσει όταν καταλάβει ότι δεν είμαστε εκεί οπότε χάλια μαύρα . Τώρα είναι 3 ετών και οι φορές που έχει κοιμηθεί στη γιαγία είναι μετρημένες στα δακτύλα και μόνο όταν υπήρχε σοβαρός λόγος. Τις μέρες των γιορτών καταφέραμε και κόψαμε την πιπιλα μπορώ να πώ με σχετικά εύκολο τρόπο λετε να καταφέρω να του μάθω να κοιμάται στο κρεβάτι του σε φυσιολογική ώρα? πως όμως? μου φαίνεται βουνό!!!!

 

Μήπως αν του εφαρμόσετε πρόγραμμα κούρασης ώστε να μην αντέχει μέχρι τις 11;

Link to comment
Share on other sites

pk33 έχω δοκιμάσει τα πάντα ακόμα και με ultrex λουστήκαμε αλλα τίποτα πόσο να τον εξαντλήσω ακόμη? δεν κοιμαται τα μεσημέρια και όλη την ημέρα έχει τον ακάθιστο και όταν είναι να κοιμηθεί αν κοιμηθεί πριν τα μεσάνυχτα δηλαδή γύρω στις 23.00 μετά από δέκα λεπτά ξυπνάει γιατί δεν είμαι δίπλα του συν όλα τα άλλα έχει και μαντικές ικανότητες και ξέρει πότε κοιμομαστε μαζί του και πότε όχι το κακό είναι ότι δεν έχω δίδυμη αδερφή για να με αντικαθιστά και ούτε η μέθοδος της κλονοποίησης έχει εφαρμογή ακόμη. Πλακά δεν θα είχε? για σκεφτήτε πόσο βολικό θα ήταν να υπήρχαν κλόνοι γονείς? :-P

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

pk33 έχω δοκιμάσει τα πάντα ακόμα και με ultrex λουστήκαμε αλλα τίποτα πόσο να τον εξαντλήσω ακόμη? δεν κοιμαται τα μεσημέρια και όλη την ημέρα έχει τον ακάθιστο και όταν είναι να κοιμηθεί αν κοιμηθεί πριν τα μεσάνυχτα δηλαδή γύρω στις 23.00 μετά από δέκα λεπτά ξυπνάει γιατί δεν είμαι δίπλα του συν όλα τα άλλα έχει και μαντικές ικανότητες και ξέρει πότε κοιμομαστε μαζί του και πότε όχι το κακό είναι ότι δεν έχω δίδυμη αδερφή για να με αντικαθιστά και ούτε η μέθοδος της κλονοποίησης έχει εφαρμογή ακόμη. Πλακά δεν θα είχε? για σκεφτήτε πόσο βολικό θα ήταν να υπήρχαν κλόνοι γονείς? :-P

 

 

Georgia καμιά φορά σε εμάς έπιανε και το αντίστροφο αυτό που λένε

¨ο ένας ύπνος φέρνει τον άλλο¨δηλ.αν τον ξεκουράζεις και κοιμήθει και χαλαρώσει δεν έχει τρελλή υπερένταση μπορεί να είναι καλύτερα ;)(Είπαμε βέβαια μερικές φορές δεν έπιανε πάντα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο Νικολής μου από την ώρα που γεννήθηκε είχε πρόβλημα με τον ύπνο δεν κοίμοταν εύκολα δεν θα ξεχάσω τις ατελείωτες ώρες αγκαλιά να τον κουνάω να τον κάνω βόλτα να τον τραγουδάω να τον βάζω στο καρότσι και πέρα δώθε αφού είχα πεί το καρότσι θα τα παίξει δεν θα αντέξει ένα χρόνο.Περισσότερη ώρα είμασταν στην διαδικάσια του ύπνου δηλαδή έκανε και μία ώρα για κοιμηθεί και όταν επιτέλους κοιμόταν ξυπνούσε σε 5 λεπτά. Για εμένα αυτά που ακούω από άλλους γονεις ότι το βάζω στο κρεββάτι τον φιλάω για καλυνύχτα και τον αφήνω μόνο του για να κοιμηθεί μου φαίνονται απίστευτα. Τώρα που είναι 3χρόνων αν δεν περάσουν 6-7 ώρες από την ώρα που ξύπνησε δεν ξανακοιμάται και φυσικά όταν κοιμάται το μεσημέρι για να πάει για ύπνο το βράδυ πρέπει να έχουν βγεί τα φαντασματα πρώτα και μετά, σκέφτομαι όταν μεγαλώσει να τον κάνω φύλακα μπάρμπαν ή τραγουδιστή δεν νομίζω να έχει πρόβλημα

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

pk33 το ξέρω έχεις απόλυτο δίκιο το θέμα είναι ότι θα παίζει? (χλωμό το βλέπω) ή θα ξεσηκώσει την γειτονιά από τα κλάματα?

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

pk33 το ξέρω έχεις απόλυτο δίκιο το θέμα είναι ότι θα παίζει? (χλωμό το βλέπω) ή θα ξεσηκώσει την γειτονιά από τα κλάματα?

 

Στην αρχή θα ξεσηκώσει τη γειτονιά από τα κλάματα. Γιαυτό σου έγραψα πριν ότι θα πρέπει να ενημερώσεις τη γειτονιά οτι για καμιά βδομάδα θα έχει φασαρία. Τι να κάνουμε τα μωρά κλαίνε!

Η μεγάλη μας (τι μεγάλη....2.5 είναι) έκλαιγε επι 3 μήνες κάθε βράδυ μεταξύ 10 και 12 επειδή είχε κάτι σαν κολικούς (ποτέ δεν καταλάβαμε). Στις 12 έπεφτε ξερή για ύπνο. Η γειτονιά απλά μας κουνούσε το κεφάλι με συγκατάβαση (όσοι ανεχόταν να μας χαιρετήσουν)

 

Μήπως αν του πάρεις κανα ζωάκι από το ΙΚΕΑ; Η δικιά μας είναι αχώριστη με μία αγέλη λιονταριών από το ΙΚΕΑ...δεν κοιμαται χωρίς λιοντάρι! Δεν έχει σημασία το κρεβάτι, αλλά το λιοντάρι!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ενα βιβλιο, λεγεται " κοιμησου παιδι μου"(εκδ.πατακη). εκει περιγραφει μια μεθοδο για να μαθαινουν τα μωρα απο 6μην. ως 5 χρον. να κοιμουνται μονατους χωρις κουνηματα και νανουρισματα. η διαδικασια κραταει 7 βραδια περιπου και μοιαζει μ'αυτη που κανει η νταντα στο σκαι. εμεις το καναμε και πετυχε.τα πρωτα βραδια ηταν λιγο ζορικα αλλα τωρα του λεμε καληνυχτα και σε 10 λεπτα εχει κοιμηθει μονος του. βεβαια το βραδυ ισως ξυπνησει για λιγο επειδη διψαει αλλα δεν ειναι αυτο το καθημερινο μαρτυριο. εμενα μου το συστησε αλλη μαμα που ειχε μεγαλο προβλημα.το βιβλιο ειναι φτηνο, γυρω στα 10ευρω. αξιζει η δοκιμη

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Georgia, απ'ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα στον ύπνο έχει ξεκινήσει από πολύ μικρή ηλικία. Άρα είναι και πιο δύσκολο να μπει ένα καινούργιο πρόγραμμα. Το πιο δύσκολο όμως δε σημαίνει και ακατόρθωτο. Από αυτά που περιγράφεις, μου φαίνεται ότι πρώτα πρέπει να πάρετε εσείς απόφαση ότι η "τακτική" του μικρού για τον ύπνο του πρέπει να αλλάξει και μετά να την αλλάξετε όντως. Δυστυχώς, θα συμφωνήσω με τον pk33, ο μόνος τρόπος που κι εγώ σκέφτομαι για να τον μάθετε να κοιμάται στο κρεβάτι του περιλαμβάνει κλάματα και οδειρμούς. Γι'αυτό και είπα ότι πρέπει πρώτα να το πάρετε εσείς απόφαση και μετά να βοηθήσετε το παιδί. Καλό κουράγιο, γιατί πραγματικά η έλλειψη σωστού ύπνου δεν παλεύεται.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εδώ και κανένα δίμηνο ο μικρός μας έχει αλλάξει τα φώτα!ενω του είχα φτιάξει το προγραμματάκι του και 8:30 κοιμόταν το βράδυ μόνος του ξυπνούσε γύρω στις 7-7:30 το πρωϊ χωρίς να ξυπνάει.

Μόλις ξεκίνησε παιδικό άρχισε και ξύπναγε 1 φορά ενδιαμέσα , μετά από λίγες μέρες το έκοβε. Μετα ξανά τα ίδια. Τώρα ειδικά τον τελευταίο μήνα ξυπνάει 2-3 φορές κλαίει, και θέλει να έρθει τσο κρεββάτι μας που εκεί δεν κοιμάται αλλα στριφογυρίζει κανα δίωρο με αποτέλεσμα να μένουμε όλοι ξύπνοι.

Εχτές το βράδυ από τις 12:00 που ξύπνησε δεν ήθελε να ξαναμπεί στην κούνια του και φυσικά τον πήραμε κρεββάτι.Κορίτσια δεν έχουμε κλείσει μάτι όλη νύχτα!!!! θα λιποθυμίσω από την εξάντληση. Δεν ξέρω αν φταίνε τα δόντια που βγάζει αλλα δεν παλεύεται!

Εντωμεταξύ δεν θέλω να τον αφήσω να κλαίει γατί είναι μπουκωμένος και θα γίνει χειρότερα.

Τίποτα μόλις αναρρώσει θα εφαρμόσω ξανά την τακτική της νταντάς που με είχε σώσει!

Α ρε τι τραβάμε...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ενα βιβλιο, λεγεται " κοιμησου παιδι μου"(εκδ.πατακη). εκει περιγραφει μια μεθοδο για να μαθαινουν τα μωρα απο 6μην. ως 5 χρον. να κοιμουνται μονατους χωρις κουνηματα και νανουρισματα. η διαδικασια κραταει 7 βραδια περιπου και μοιαζει μ'αυτη που κανει η νταντα στο σκαι. εμεις το καναμε και πετυχε.τα πρωτα βραδια ηταν λιγο ζορικα αλλα τωρα του λεμε καληνυχτα και σε 10 λεπτα εχει κοιμηθει μονος του. βεβαια το βραδυ ισως ξυπνησει για λιγο επειδη διψαει αλλα δεν ειναι αυτο το καθημερινο μαρτυριο. εμενα μου το συστησε αλλη μαμα που ειχε μεγαλο προβλημα.το βιβλιο ειναι φτηνο, γυρω στα 10ευρω. αξιζει η δοκιμη

 

 

Για αυτό το βιβλίο κάπου διάβασα και εγώ και θελώ να το αγοράσω με την πρώτη ευκαιρία μήπως και μας βοηθήσει.

Τωρά εδω και λίγες ημέρες σκεφτόμαστε να του αγοράσουμε καινούργιο κρεβατι (θέλει τον spiderman) και να βγάλουμε την κούνια και του κάνουμε πλύση εγκεφάλου, του λέμε όταν θα πάρουμε το κρεβάτι θα κοιμάσαι με όλα τα ζωάκια σου και τα παιχνίδιαα σου και πες μας πότε θέλεις να το αγοράσουμε άλλα όταν το πάρουμε θα κοιμάσαι εκει. Προσπαθούμε να του δώσουμε χρόνο να το σκεφτεί μέσα στο μυαλουδάκι του και μετά να το κάνουμε (έτσι έγινε και με την πιπίλα και πέτυχε) από ότι κατάλαβα το βλαστάρι μου για κάθε αλλαγή στη ζωή του θέλει χρόνο για να συνηθίσει πρώτα στην ίδεα και μετά στην πράξη. Ολα καλά λοιπόν και εχθες το βράδυ που του λέγαμε πόσο ωραία θα είναι που θα κοιμάσαι στο καινούργιο σου κρεβάτι κλπ κλπ το βράδυ τι λέτε να μου απάντησε? θα κοιμάμαι στο κρεβάτι του spederman που θα είναι εδώ και μου δείχνει τον δωμάτιο της κρεβατοκάμαρας δηλαδη θέλει να βάλουμε το κρεβάτι μέσα στην κρεβατοκάμαρα είναι δυνατόν? πείτε μου τι να κάνω η μάνα?

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα μόλις αναρρώσει θα εφαρμόσω ξανά την τακτική της νταντάς που με είχε σώσει!

Α ρε τι τραβάμε...

 

 

g.stone η τακτική της νταντάς ποια είναι? εννοείς την εκπομπή που δείχνει ο sky?

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

g.stone η τακτική της νταντάς ποια είναι? εννοείς την εκπομπή που δείχνει ο sky?

 

Ναι! Όταν πήγε 14 μηνών ο μικρός μετά από ατελείωτα ξενυχτια και πηγαίνοντας κατευθείαν για δουλειά είπα θα το δοκιμάσω.Πήρα λοιπόν το βιβλίο της και εφάρμοσα την τακτική του ελεγχόμενου κλάματος. Από τότε έφτιαξε το προγραμμά του και έρχεται μόνος του για ύπνο. Αλλα δυστυχώς από τότε που ξεικινήσαμε σταθμό ξυπνάει τη νύχτα. Εχτές το βράδυ του έδωσα ντεπόν και δεν ξύπνησε, οπότε μάλλον τον ενοχλούν τα δόντια του. Θα περιμένω λίγο και θα πράξω ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι! Όταν πήγε 14 μηνών ο μικρός μετά από ατελείωτα ξενυχτια και πηγαίνοντας κατευθείαν για δουλειά είπα θα το δοκιμάσω.Πήρα λοιπόν το βιβλίο της και εφάρμοσα την τακτική του ελεγχόμενου κλάματος. Από τότε έφτιαξε το προγραμμά του και έρχεται μόνος του για ύπνο. Αλλα δυστυχώς από τότε που ξεικινήσαμε σταθμό ξυπνάει τη νύχτα. Εχτές το βράδυ του έδωσα ντεπόν και δεν ξύπνησε, οπότε μάλλον τον ενοχλούν τα δόντια του. Θα περιμένω λίγο και θα πράξω ανάλογα.

 

G.STONE μάλλον πρέπει να είναι τα δοντάκια της πρεπεί να κάνετε υπομονή μέχρι να βγούν όλα, εγω περίμενα υπομενετικά να βγούν όλα τα δόντια για να ηρεμήσουμε και κάθε βράδυ που ξυπνουσε έγω τον δικαιολογούσα μια τα δοντάκια του μια είναι μπουκομένος, μία είδε όνειρο και αντράς μου συνέχεια μου λέει σταματά ποια να τον δικαιολογείς αυτά το παιδί όλο κάτι έχει? Ποιο είναι το βιβλιο που αναφέρεις?

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

''ΝΤΑΝΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ '' της Τζο Φροστ. Πραγματικά είναι ένα πολύ χρήσιμο βίβλιο και να θυμάσαι ότι με την τακτική του ελεγχόμενου κλάματος δεν το αφήνεις το παιδί να κλαίει ανεξέλεγκτα αλλα το ελέγχεις μεσολαβώντας στα χρονικά διαστήματα που σου αναφέρει. Στο λέω γιατί πολλές μαμάδες νομίζουν ότι έτσι αφήνουν το μωρό τους να σπαράζει! Καμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

''ΝΤΑΝΤΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ '' της Τζο Φροστ. Πραγματικά είναι ένα πολύ χρήσιμο βίβλιο και να θυμάσαι ότι με την τακτική του ελεγχόμενου κλάματος δεν το αφήνεις το παιδί να κλαίει ανεξέλεγκτα αλλα το ελέγχεις μεσολαβώντας στα χρονικά διαστήματα που σου αναφέρει. Στο λέω γιατί πολλές μαμάδες νομίζουν ότι έτσι αφήνουν το μωρό τους να σπαράζει! Καμία σχέση.

 

Σκεφτομαι το βιβλιο "κοιμησου παιδι μου" να το παρω αλλα εχω μια απορια. Ο δικος μου βαζει το ποδι πανω στο καγκελο και προσπαθει να ανεβει για να βγει. Αμα τον αφησω εστω και ενα λεπτο μονο του μπορει να πεσει. Σε αυτη την περιπτωση τι κανουμε? Εμενα κοιμαται πανω σε ενα μαξιλαρι πανω στα ποδια μου (το πως καταληξαμε εκει ειναι μεγαλη ιστορια, τουλαχιστον κοψαμε το καροτσι). Και το βραδυ που ξυπναει θελει ετσι να τον εχω για να ξανακοιμηθει. Μπορει να κανουμε και μια ωρα για να κοιμηθουμε. Το Σαββατο το βραδυ καναμε μια ωρα και ενα τεταρτο για να κοιμηθει και οτι και να του εκανα εκει το ματι γαριδα. Συνηθως τον ρωταω θελεις να σε αφησω κατω (δηλ να μην κοιμηθει και να κατσουμε να παιξουμε) ή νανι και μου λεει με απαιτητικο τροπο νανι θελω. Δεν μπορω να καταλαβω μηπως τον βαζω και νωρις για υπνο 9:30 ωρα δεν το θεωρω νωρις (κοιμαται και στις 3 το μεσημερι για καμια ωριτσα ή μιαμιση)

Link to comment
Share on other sites

korinaki και εμένα το κάνει αυτό με το κάγκελο και μου έχει πέσει μια φορά. Άστα ευτυχώς έπεσε στο χαλί. Γι αυτό όταν εφαρμόζω την τακτική αυτή είμαι απέξω από την πόρτα για να ελέγχω τι γίνεται. Και αυτό το θέμα του κρεββατιού με απασχολεί επίσης.

Πάντως 9:30 μια χαρά τον βάζεις, εγω να φανταστείς τον βάζω 20:30 και ξεκινάμε προετοιμασία από τις 20:00. Έχτές όμως τον έβαλα πιο αργά γιατί δεν πήγαινε άλλο. Ο δικός μου κοιμάται στο σταθμό καμια ωρίτσα η στις 11:30 με 12:30 ή 1:15 με 14:00 οπότε εγώ δεν τον ξανακοιμίζω για μεσημέρι γιαυτό και τον βάζω 20:30.

Δεν πρέπει να τον ρωτάς αν θέλει να παίξει ή να κοιμηθεί, πρέπει να καταλάβει πότε είναι η ώρα για ύπνο. Να μάθει σε μια ρουτίνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή μερα σε όλους και καλή εβδομάδα. Το Σάββατο τελικά καταφερα και αγόρασα το βιβλιο κοιμησου παιδι μου. Δυστυχως ομως διάβασα μονο λίγες σελιδες γιατι χρονο δεν ειχα (απορω με τον ευατο μου πως καταφερα και πηρα το πτυχιο μου ποτε εβρισκα χρονο για διαβασμα?). Τελος παντων όταν διαβασω όλο το βιβλιο και άρχισω να το εφαρμοζω θα σας πω τα αποτελεσματα.

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...