Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συναισθήματα θηλασμού


SofiaDav

Recommended Posts

14 ώρες πρίν, inakiagapi είπε:

Καλησπέρα 

Δεν ήξερα που να γράψω. Ελπίζω να ταιριάζει εδώ το θέμα μου. 

Λοιπόν έχω ένα αγοράκι 10 ημερών που γεννήθηκε 3850 γρ κ 51.5 ύψος με κ. Τ. 

Εδώ κ δέκα μέρες κάνουμε προσπάθειες να καταφέρουμε να θηλάσει αποκλειστικα.  Τον έχω όλη μέρα κυριολεκτικά πάνω μ κ έχω κουραστεί. Έχω δώσει κ συμπλήρωμα καθώς είναι μεγάλος κ δε χορταίνει. 20 με 30 μλ το πολύ δύο φορές την ημέρα. Αυτό π με ανησυχεί είναι πως μάλλον το στήθος το έχει κάνει πιπίλα. Κ πλέον μόνο πάνω μ κοιμάται. Έχω κ μια κόρη 3 ετών κ τα πρωινά είμαστε μόνοι καθώς ο μπαμπάς είναι στη δουλειά. Άλλη βοήθεια δεν έχω. Οπότε καταλαβαίνετε έχω ζοριστεί πολύ. 

Είναι φυσιολογικό;; θα μπούμε ποτέ σε ένα ρυθμό ή θα πάει έτσι;; πιπίλα δεν έχω δώσει καθόλου. 

Θα εκτιμούσα πολύ τις συμβουλές τις εμπειρίες τις απόψεις σας. 

Κάνω κάτι λάθος; δεν μπορώ να τον αφήσω να κλαίει. 

Νομίζετε πως θα συνηθίσει το μπουκάλι που πίνει δύο φορές την ημέρα; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Να σου ζήσει!! :)

 

Θα σου πρότεινα να σταματήσεις το συμπλήρωμα αν θέλεις να συνεχίσεις αποκλειστικό θηλασμό  για 2 λόγους.

1)με το έξτρα γεύμα που δίνεις δεν αφήνεις το στήθος να ρυθμίσει το πόσο γάλα χρειάζεται το μωρό μέσα στην  ημέρα, έτσι σταδιακά, μπορεί να μην έχεις όσο χρειάζεται και θα δίνεις περισσότερο ξένο. Κι όσο θα δίνεις περισσότερο ξένο, τόσο θα μειώνεται το δικό σου. Είναι ένας κύκλος όλο αυτό.

2) σε τόσο μικρή ηλικία υπάρχει κίνδυνος για σύγχυση θηλών με τη χρήση μπιμπερό και το μωρό να αρνείται το στήθος για την ευκολία του μπιμπερό.

Φυσικά υπάρχουν κι εξαιρέσεις όπου όλα αυτά δεν έχουν εμποδίσει το θηλασμό, αλλά συνήθως επηρεάζουν και στα έγραψα για να τα ξέρεις, εφόσον θες να το προσπαθήσεις για αποκλειστικό θηλασμό.

 

Δεν κάνεις τίποτα λάθος, περιγράφεις μια νόρμα ενός νεογέννητου που θηλάζει. Όταν είναι τόσο μικρά τα μωρά μπορούν να είναι ακόμα και 20 ώρες την ημέρα στο στήθος. Το πιπίλισμα είναι κι αυτό ένας τρόπος για να ρυθμίσει το μωρό την παραγωγή σου. Είναι φυσιολογικότατο και όχι δεν θα είναι πάντα έτσι, η αρχή όμως είναι δύσκολη. Σε καταλαβαίνω, πρέπει να είναι πολύ ζόρικα που είσαι μόνη όλη μέρα. Εδώ ήταν ζόρικα για μένα που είχα μόνο το μωρό, όχι να υπάρχει κι ένα τρίχρονο στο σπίτι που με έχει ανάγκη κι αυτό. Πιστεύω πως ένας μάρσιπος θα σε σώσει στην παρούσα φάση, θα έχεις ένα ήρεμο μωρό πάνω σου που είτε θα θηλάζει, είτε θα κοιμάται και θα μπορείς ταυτόχρονα να ασχολείσαι με το μεγαλύτερο παιδάκι σου. Κατά τα άλλα, φρόντιζε όσο μπορείς τον εαυτό σου. Μόλις επιστρέφει ο μπαμπάς στο σπίτι, προσπάθησε να κοιμάσαι όταν κοιμάται το μωρό, ακόμα κι αν αυτό είναι ένα μισάωρο. Επίσης τρώγε καλά, πλήρη θρεπτικά γεύματα πρωί, μεσημέρι, βράδυ. Δεν θα προλαβαίνεις να φας φυσικά με την ησυχία σου, ΤΡΏΓΕ όμως υπό όποια συνθήκη, ακόμα και με το κουτάλι απευθείας από την κατσαρόλα.

 

Φαίνονται όλα βουνό τώρα, θα δεις όμως πως σιγά σιγά θα βρεις τους ρυθμούς σας. Δοκίμασε να πάρεις έναν καλό μάρσιπο, νομίζω θα σου φτιάξει την καθημερινότητα και κατά επέκταση την ποιότητα της ζωής σου αυτούς τους δύσκολους πρώτους μήνες. Καλή δύναμη! :) 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια ευχαριστώ. 

Θα κάνω υπομονή λοιπόν. 

Η θηλή δε με πονάει όταν θηλάζει. Μόνο κάποιες φορές κ αμέσως του διορθώνω τη στάση. 

Συμπλήρωμα δίνω πάντα αφού έχει αδειάσει το στήθος. Έχω παραγγείλει την Medela calma ίσως βοηθήσει. Η κόρη μ δε τα κατάφερε με τη συγκεκριμένη θηλή κ τη πέταξα κ τώρα πάλι λεφτά. Δεν πειράζει. 

Κ κάτι άλλο. Τι γνώμη έχετε για Co bedding;έχω διαβάσει πως είναι επικίνδυνο κ δεν συστήνεται. Η μικρή κοιμόταν πάντα μαζί μας. Τώρα έχω φοβηθεί με αυτά που διαβάζω κ λέω να πάρω το chicco next to me. Τι λέτε;; 

Όσο για Μάρσιπο έχω δύο. The babasling κ ένα κλασικό της mothercare. Δεν είναι καλά;;; ποιο προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Το στήθος είναι εργοστάσιο, όσο δουλεύει τόσο παράγει. Ακόμα κι αν αδειάσει, ξεφουσκώσει δηλαδή στην παρούσα φάση, όταν θα είναι το μωρό στο στήθος θα παράγει εκείνη την ώρα κι άλλο. Είναι η φύση έτσι. Την calma χρησιμοποίησα κι εγώ για όταν γύρισα στη δουλειά, ήταν πιο μεγάλο το μωρό μου όμως. Μέχρι δύο μηνών είναι καλό να αποφεύγεται το μπιμπερό. Σου έχει πει κάποιος να δίνεις συμπλήρωμα ή το κάνεις από δική σου ανασφάλεια?

 

Υπάρχουν κανόνες ασφαλείας για το co bedding, όπως πχ να  μην καπνίζει κάποιος από τους γονείς, να έχει δικό του σκέπασμα το μωρό και πολλά άλλα που πρέπει να διαβάσεις με προσοχή. Αν τους ακολουθείτε ευλαβικά, είστε οκ. Το next to me το είχα κι εγώ και με βόλεψε απίστευτα. Το προτιμούσα να είναι δίπλα μου μεν, στο δικό του κρεβατάκι όμως τους πρώτους μήνες γιατί είχα ανασφάλεια λόγω της κούρασης μου. Θεωρητικά βέβαια το μητρικό ένστικτο δουλεύει και αν δεν έχεις πιει αλκοόλ/ναρκωτικές ουσίες δεν παίζει να πλακώσεις το παιδί. 

 

Για τους μάρσιπους δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Εγώ είχα ένα σλινγκ αστεράκι αλλά άργησα η χαζή να του το φορέσω και μετά δεν το δεχόταν. Το όλο θέμα είναι πάντως να υπάρχει σωστή στάση στα πόδια, να μην κρέμονται. Θα σου απαντήσει κάποια άλλη κοπέλα που ξέρει καλύτερα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, inakiagapi είπε:

Κ κάτι άλλο. Τι γνώμη έχετε για Co bedding;έχω διαβάσει πως είναι επικίνδυνο κ δεν συστήνεται. Η μικρή κοιμόταν πάντα μαζί μας. Τώρα έχω φοβηθεί με αυτά που διαβάζω κ λέω να πάρω το chicco next to me. Τι λέτε;; 

Oπως ειπε και η @marakiz εχει συγκεκριμενους κανονες, που αν τηρουνται δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Μπορεις να αναζητησεις "συγκοιμηση" στο mitrikosthilasmos.com και να διαβασεις αρκετες πληροφοριες. Εμεις κοιμομασταν αγκαλιτσα απο την πρωτη μερα που γεννηθηκε, 2-3 μερες κοιμομασταν στον καναπε (αντενδειξη συγκοιμισης ο καναπες), αλλα στο κρεβατι αν εισαι στο κεντρο, και να σου πεσει το παιδι απ'τα χερια πανω στο στρωμα θα κυλησει. Γενικως, παντως (και απο προσωπικη εμπειρια) δεν γινεται να το πλακωσεις (αν εισαι νυφαλιος και μη καπνιστης). Αυτος ο υπνος που εκανα τους πρωτους μηνες ειχε κατι το ιδιαιτερο που δεν θα ξεχασω ποτε: με τη παραμικρη κινηση ξυπνουσα, ηξερα ανα πασα στιγμη που βρισκεται το παιδι, ηταν λες και κοιμομουν ελαφρια (σαν να χουζουρευα ας πουμε) αλλα δεν ενιωθα καθολου ξενυχτισμενη. Ξεκουραζομουν κανονικα και δεν ενιωθα να μου λειπει υπνος το πρωι που ξυπνουσα. (Να φανταστεις οταν υιοθετησα τις γατες μου, που τα πεταξαν ορφανα και ηθελαν φορμουλα καθε 2-3 ωρες, ημουν σαν ζομπι. Με το μωρο δεν το ενιωσα ποτε αυτο-μεχρι που αρχισαν τα δοντια :wink:) Το next to me ειναι μια καλη ιδεα, εμενα με βολεψε να ειμαστε στο ιδιο στρωμα για αρκετους μηνες γιατι δεν ηθελα να κουνιεμαι πολυ, προτιμουσα να δωσω το στηθος και να συνεχισω να κοιμαμαι και επιπλεον ο μικρος τους πρωτους μηνες τις περισσοτερες φορες κοιμοταν κυριολεκτικα πανω μου.

 

2 ώρες πρίν, inakiagapi είπε:

Όσο για Μάρσιπο έχω δύο. The babasling κ ένα κλασικό της mothercare. Δεν είναι καλά;;; ποιο προτείνετε;

Ο babasling αν σε βολεψει ειναι μια χαρα. Της Mothercare αντενδυκνειται για την σωστη σταση ισχιων και σπονδυλικης στηλης. Εγω δεν θα τον χρησιμοποιουσα καθολου, θα προσπαθουσα με το babasling, και ειδικα μπροστα σε ορθια σταση με ποδια βατραχακι και κοιλια με κοιλια, που ειναι η φυσικη σταση των νεογεννητων (στα video της babasling αναφερεται ως koala cuddle). Μπορεις να αναζητησεις "μαρσιπος" στο φορουμ και να δεις τις συζητησεις που εχουν γινει.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, @inakiagapi, να σου ζήσει ο μπεμπάκος σου! Νομίζω τα πας πολύ καλά και μια χαρά θα μπορούσες να κόψεις κι αυτό το λίγο που δίνεις ως συμπλήρωμα, νομίζω είναι για τη δική σου ανασφάλεια και πραγματικά δεν το χρειάζεται, αντιθέτως διαιωνίζει τη μη ρύθμιση του γάλακτος που χρειάζεται ο μπέμπης σου. Φυσικά και είναι μεγάλο μωρό, αλλά το στήθος σου μπορεί να παραγάγει γάλα για να θρέψει και δίδυμα, όχι μόνο ένα τετράκιλο μωράκι, που φυσικά θα μεγαλώνει και θα βαραίνει και η παραγωγή αντιστοίχως θα ρυθμίζεται για να καλύπτει τις ανάγκες του. Νομίζω είνια θέμα απόφασης να το κόψεις, να αντέξεις κάνα δυο μαραθώνιους βραδινούς θηλασμούς στην αρχή, με συγκοίμηση φυσικά, και θα δεις ότι δεν θα ξαναχρειαστεί και θα βάζει πολύ καλό βάρος. Εμένα τώρα είναι 1 μηνός ο μπέμπης, γεννήθηκε 4 κιλά και 53 ύψος και δεν χρειάστηκε συμπλήρωμα, απλώς επειδή δεν του δώσαμε. Ήταν στο στήθος μέχρι να φτιάξει την παραγωγή τις πρώτες μέρες που ούτως ή άλλως σταγονίτσες είναι το γεύμα τους και τόσο χωράει το στομαχάκι τους. Τώρα έφτασε 5.300 μέσα σε ένα μήνα. Με τον μάρσιπο βοηθήθηκα κι εγώ, για να θηλάζω και όρθια και να μην ταλαιπωρείται κι από γουλίτσες, κι επειδή έχω και τον μεγάλο που είναι 2 ετών και θέλει να παίζουμε όσο πιο πολύ μπορούμε. Από μάρσιπους εγώ με τον έργκο baby carrier τον θηλάζω στο όρθιο, θεωρώ ότι είναι πολύ εύκολος σε σχέση με μέι τάι που είχα προσπαθήσει, ρυθμίζεται στο λεπτό. 

Για το λίκνο νεξτ το με, επειδή το έχουμε, θα σου πω καλύτερα προστατευτικό στο διπλό κρεβάτι και ο μπέμπης στην άκρη δίπλα σου, εμάς δεν μας βολεύει το λίκνο γιατί χρειάζεται να τον σηκώσεις να τον βγάλεις απ' το λίκνο κάθε μια ώρα που θα θηλάζει και να τον ακουμπάς δίπλα σου με αποτέλεσμα να σε παίρνει ο ύπνος με το μωρό στο κρεβάτι σου όπως και να 'χει. Με το μωρό στο λίκνο δεν θα μπορείς να θηλάσεις κι εσύ παράλληλα στο κρεβάτι σου, θα πέφτει το κεφάλι σου πάνω στο τοιχίο του λίκνου. Αλλά δοκιμάζεις και βλέπεις! Όποια βοήθεια χρειαστείς εδώ είμαστε 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπως σου ειπαν κ τα κοριτσια τα πατε μια χαρα.αν το παρεις αποφαση μια χαρα θα μπορεσεις να κοψεις αυτο το λιγο συμπληρωμα

Εφοσον δ πονας κ θηλαζει αποτελεσματικα ειναι αρκετο τοσο που ανοιγει το στομα

Διαβασε τους κανονες ααφαλειας για το cobedding.τουλ για την κορη μου ηταν προυποθεση ετσι ωστε να μπορεσω να κοιμηθω κ γω κ εκεινη

Τον μαρσιπο της mother care μην τον χρησιμοποιησεις γτ εκτος απο λαθος σταση ισχυων λογικα θα εχει κ πιο σκληρο υφασμα,που δ ειναι ιδανικο για την πλατη του μωρου

Προσπαθησε τον babasling

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, inakiagapi είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Πάνες αλλάζουμε συνέχεια. Μπορεί κ 6 7 την ημέρα γεμάτες. Είναι τα παμπερς με τη γραμμή υγρασίας οπότε δεν κάνω λάθος. 

Συμπλήρωμα μπορεί κ 10 μλ να πιει κ να σταματήσει. Κάνω κ μαλαξεις. 

Μάρσιπο έχω ένα babasling κ σήμερα προσπάθησα να το βάλω άλλα το σκεπάζει όλο. Θα κοιτάξω  στο YouTube πως γίνεται μήπως κάνω κάτι λάθος. Έχω κ ένα κλασικό μαρσιπο π με βόλεψε στη μικρή κ θα το βάλω εκεί. 

Το βάρος του είναι 3700 τώρα κ ίσως παραπάνω. Ξέχασα να τον ζυγίσω σήμερα. 

Πάντως δύσκολος ο θηλασμός. Στη μικρή δε τα κατάφερα.

Κ μια ερώτηση ακόμα. Προσπαθούμε πολύ αλλά το στόμα του δε το ανοίγει πάρα πολύ. Βλέπω σε κάτι βιντεακια πως πρέπει να το ανοίξει πααααρα πολύ. Εμένα λίγο άβολο μ φαίνεται έτσι όπως το βλέπω στα βίντεο. Τόσο πολύ πρέπει να το ανοίξει; 

Ευχαριστώ. 

 

Ναι, πρέπει να πιάσει το στήθος γύρω από τη θηλή και σε καμία περίπτωση τη θηλή, αλλιώς ούτε σωστά θηλάζει και θα τραυματίσεις τη θηλή. Το να πιάνει λάθος, επειδή δεν άνοιξε σωστά το στόμα είναι ο βασικος λόγος για επώδυνο θηλασμό και αν όντως σας συμβαίνει, δεν πρέπει ούτε λεπτό να το αφήνεις να πιπιλά μόνο τη θηλή και να το υποχρεώνεις να ξαναπιάσει, ακόμη και αν στην αρχή χρειάζεστε κυριολεκτικά 100 προσπάθειες σε κάθε τάισμα. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, inakiagapi είπε:

Κ κάτι άλλο. Τι γνώμη έχετε για Co bedding;έχω διαβάσει πως είναι επικίνδυνο κ δεν συστήνεται. Η μικρή κοιμόταν πάντα μαζί μας. Τώρα έχω φοβηθεί με αυτά που διαβάζω κ λέω να πάρω το chicco next to me. Τι λέτε;; 

Όσο για Μάρσιπο έχω δύο. The babasling κ ένα κλασικό της mothercare. Δεν είναι καλά;;; ποιο προτείνετε;

 

Αν είσαι παχύσαρκη, παίρνεις φάρμακα, υποφέρεις από παθήσεις που προκαλούν υπνηλία, είσαι καπνίστρια, τότε δεν είναι ασφαλές. Επίσης αν το στρώμα σας είναι πολύ μαλακό. Το μωρό πάντα θα κοιμάται ανάμσα σε εσένα και στον τοίχο ή σε κάγκελο, ποτέ ανάμεσα σε εσένα και τον άντρα σου. Εννοείται ότι δεν επιτρέπονται μαξιλάρια κοντά στο μωρό, ούτε να κουκουλωθείτε όλοι με το ίδιο πάπλωμα, το δκά σου σκεπάσματα γύρω από εσένα, το μωρό με το δικό του υπνόσακο, πυτζάμες κλπ. Επίσης γενικά η συγκοίμιση θεωρείται πολύ πιο ασφαλής μεταξύ μαμάς και μωρού που θηλάζει, σε σχέση με μωρά που δε θηλάζουν, λόγω του ότι και τα μωρα και οι μαμάδες σε αυτή την περίπτωση κοιμούνται πιο ελαφρά, η μαμά είναι πιο συντονισμένη με το μωρό και στον ύπνο της και τα μωρά που θηλάζουν έχουν πολύ μικρότερο κίνδυνο αιφνίδιου θανάτου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, inakiagapi είπε:

Κορίτσια ευχαριστώ. 

Θα κάνω υπομονή λοιπόν. 

Η θηλή δε με πονάει όταν θηλάζει. Μόνο κάποιες φορές κ αμέσως του διορθώνω τη στάση. 

Συμπλήρωμα δίνω πάντα αφού έχει αδειάσει το στήθος. Έχω παραγγείλει την Medela calma ίσως βοηθήσει. Η κόρη μ δε τα κατάφερε με τη συγκεκριμένη θηλή κ τη πέταξα κ τώρα πάλι λεφτά. Δεν πειράζει. 

Κ κάτι άλλο. Τι γνώμη έχετε για Co bedding;έχω διαβάσει πως είναι επικίνδυνο κ δεν συστήνεται. Η μικρή κοιμόταν πάντα μαζί μας. Τώρα έχω φοβηθεί με αυτά που διαβάζω κ λέω να πάρω το chicco next to me. Τι λέτε;; 

Όσο για Μάρσιπο έχω δύο. The babasling κ ένα κλασικό της mothercare. Δεν είναι καλά;;; ποιο προτείνετε;

Eαν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα πολυ καλη επιλογη ειναι ενας μαρσιπος ergobaby.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν είχα χρόνο να τις διαβάσω. Τελικά δεν πάει καλά ο θηλασμός. Το μωρό δε χορταίνει με αποτέλεσμα να μην κοιμάται καθόλου κ να θέλει συνέχεια να είναι στο στήθος. Έως κ 3 ώρες συνεχόμενα. Ενώ τον αναγκάζω να βγει από το στήθος όταν δεν πιάνει καλά κ τον βάζω ξανά, τραβάει πίσω το κεφάλι του κ πιάνει μόνο τη θηλή ή κλείνει πολύ το στόμα του. Μάλλον θα αναγκαστώ να νοικιάσω ξανά νοσοκομειακο θήλαστρο κ να κάνω αντλήσεις όπως στην κόρη μ. 

Καλή συνέχεια κορίτσια κ ξανά ευχαριστώ για τις συμβουλές. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, inakiagapi είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν είχα χρόνο να τις διαβάσω. Τελικά δεν πάει καλά ο θηλασμός. Το μωρό δε χορταίνει με αποτέλεσμα να μην κοιμάται καθόλου κ να θέλει συνέχεια να είναι στο στήθος. Έως κ 3 ώρες συνεχόμενα. Ενώ τον αναγκάζω να βγει από το στήθος όταν δεν πιάνει καλά κ τον βάζω ξανά, τραβάει πίσω το κεφάλι του κ πιάνει μόνο τη θηλή ή κλείνει πολύ το στόμα του. Μάλλον θα αναγκαστώ να νοικιάσω ξανά νοσοκομειακο θήλαστρο κ να κάνω αντλήσεις όπως στην κόρη μ. 

Καλή συνέχεια κορίτσια κ ξανά ευχαριστώ για τις συμβουλές. 

 

Το 3 ώρες συνεχόμενο είναι το αναμενόμενο σε αυτή την ηλικία. Κρατά λίγες ακόμη βδομάδες. Δεν είναι ότι ο θηλασμός δεν πάει καλά, ακριβώς έτσι είναι ο θηλασμός τους 2-3 μήνες για τα περισσότερα μωρά. Μετά σιγά σιγά μπορεί το ίδιο μωρό να θηλάζει μόλις 5 λεπτά, τώρα είναι αναμενόμενο αυτό που κάνει. Αν θες να πάρει μητρικό γάλα, όσο περνά ο καιρός ο θηλασμός θα γίνεται ευκολότερος και μετά το τρίμηνο πολύ εύκολος αν γίνεται όσο και όποτε θέλει το μωρό τώρα. Αντίθετα το θήλαστρο όσο περνά ο καιρός θα θέλει όλο και περισσότερη ώρα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, inakiagapi είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν είχα χρόνο να τις διαβάσω. Τελικά δεν πάει καλά ο θηλασμός. Το μωρό δε χορταίνει με αποτέλεσμα να μην κοιμάται καθόλου κ να θέλει συνέχεια να είναι στο στήθος. Έως κ 3 ώρες συνεχόμενα. Ενώ τον αναγκάζω να βγει από το στήθος όταν δεν πιάνει καλά κ τον βάζω ξανά, τραβάει πίσω το κεφάλι του κ πιάνει μόνο τη θηλή ή κλείνει πολύ το στόμα του. Μάλλον θα αναγκαστώ να νοικιάσω ξανά νοσοκομειακο θήλαστρο κ να κάνω αντλήσεις όπως στην κόρη μ. 

Καλή συνέχεια κορίτσια κ ξανά ευχαριστώ για τις συμβουλές. 

Έτσι κ έμενα έκανε ... 3 ώρες στο στήθος .... τρέλα ... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρόβλημα είναι ότι έχουμε συνηθίσει γύρω μας σε μωράκια που τρέφονται με μπουκάλια και περιμένουμε ότι θα ταϊζουμε κάθε 2-3 ώρες, θα κρατά το γέυμα 10, 20 άντε 30 λεπτά και τέλος. Ο θηλασμός σε ένα νεογέννητο είναι κάτι που ιδανικά κρατά πάνω από 20 λεπτά σε κάθε στήθος, σε κάθε γεύμα, και χωρίς άνω όριο. Ο μαραθώνιος θηλασμός ώρες ατελείωτες είναι επίσης αναμενόμενος, δε δηλώνει ότι δε φτάνει το γάλα, ότι δε χορταίνει το μωρό, ούτε ότι μας έτυχε "δύσκολο" νεογέννητο. Ειναι απλά ο τρόπος που θηλάζουν πάρα πολλά μωράκια, μάλλον τα περισσότερα, τις πρώτες 8-10 βδομάδες. Είναι το φυσιολογικό, δεν μπορεί να υπάρξει τρικ για να το "διορθώσουμε" γιατί δε χρειάζεται διόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, inakiagapi είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν είχα χρόνο να τις διαβάσω. Τελικά δεν πάει καλά ο θηλασμός. Το μωρό δε χορταίνει με αποτέλεσμα να μην κοιμάται καθόλου κ να θέλει συνέχεια να είναι στο στήθος. Έως κ 3 ώρες συνεχόμενα. Ενώ τον αναγκάζω να βγει από το στήθος όταν δεν πιάνει καλά κ τον βάζω ξανά, τραβάει πίσω το κεφάλι του κ πιάνει μόνο τη θηλή ή κλείνει πολύ το στόμα του. Μάλλον θα αναγκαστώ να νοικιάσω ξανά νοσοκομειακο θήλαστρο κ να κάνω αντλήσεις όπως στην κόρη μ. 

Καλή συνέχεια κορίτσια κ ξανά ευχαριστώ για τις συμβουλές. 

Δεν θυμάμαι αν έχει αναφερθεί το βάρος του και οι πάνες που βρέχει. 

 Γνώμη μου είναι αν συνεχίσεις με μπουκάλι είτε με μητρικό ή φόρμουλα να βάζεις κ το μωρό στο στήθος. 

  

Link to comment
Share on other sites

Γενικα αυτο που γραφω ειναι μονο ενα απο αυτα που θα ελεγξεις

Γραφεις οτι δ χορταινει.γτ το λες αυτο;πανες βρεχει;βαρος παιρνει;οσο θηλαζει κανεις μαλαξεις;αλλαζεις στασεις;ακους το μωρο να καταπινει;φαινεται οτι πινει,δες κινηση στα αυτια,η μονο πιπιλαει;οσο θηλαζεις διψας;τρεχει το αλλο στηθος γαλα;εσυ πως νιωθεις το στηθος σου;αν δ θηλασεις 1-2ωρες πρηζεται;καθε ποτε θηλαζει κ για ποση ωρα;δ το λεω για να θηλαζεις καθε τριωρο 10'απο το ενα κ 10'απο το αλλο.αλλα απεναντιας επειδη θελετε τουλ 8θηλασμους.κ για οση ωρα θελει το μωρο.ειναι φυσιολογικο να θηλαζει 20' απο το ενα 20απο το αλλο.κ μολις τελειωσει σε μιση ωρα να ξαναζητησει,η να θηλαζεις 3ωρες συνεχομενα

Αλλα επειδη αυτα τα λεει απλα η βικη,μια κοπελα απο ενα φορουμ,μπορεις να μιλησεις με παιδιατρο συμβουλο θηλασμου,ωστε να σε δει απο κοντα πως θηλαζεις,αν γινεται κτ λαθος,η τι μπορεις να διορθωσεις

Κ παλι να διευκρινισω οτι αυτες τις ερωτησεις δ στις κανω τοσο για να απαντησεις σε μενα,ειναι πραγματα που εσυ θα ελεγξεις,η θα "διορθωσεις", αλλα κ εμπειριες για να δεις οτι καπως ετσι θηλαζουν ολα τα νεογεννητα

Απο κει κ περα εσυ εισαι με το μωρο,αν εχεις ενα μωρο που δ ηρεμει ποτε,η δ κοιμαται,η ολη μερα κλαιει κοιτας να βρεις την αιτια.δ ειναι απαραιτητα μονο το φαι

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Γενικα αυτο που γραφω ειναι μονο ενα απο αυτα που θα ελεγξεις

Γραφεις οτι δ χορταινει.γτ το λες αυτο;πανες βρεχει;βαρος παιρνει;οσο θηλαζει κανεις μαλαξεις;αλλαζεις στασεις;ακους το μωρο να καταπινει;φαινεται οτι πινει,δες κινηση στα αυτια,η μονο πιπιλαει;οσο θηλαζεις διψας;τρεχει το αλλο στηθος γαλα;εσυ πως νιωθεις το στηθος σου;αν δ θηλασεις 1-2ωρες πρηζεται;καθε ποτε θηλαζει κ για ποση ωρα;δ το λεω για να θηλαζεις καθε τριωρο 10'απο το ενα κ 10'απο το αλλο.αλλα απεναντιας επειδη θελετε τουλ 8θηλασμους.κ για οση ωρα θελει το μωρο.ειναι φυσιολογικο να θηλαζει 20' απο το ενα 20απο το αλλο.κ μολις τελειωσει σε μιση ωρα να ξαναζητησει,η να θηλαζεις 3ωρες συνεχομενα

Αλλα επειδη αυτα τα λεει απλα η βικη,μια κοπελα απο ενα φορουμ,μπορεις να μιλησεις με παιδιατρο συμβουλο θηλασμου,ωστε να σε δει απο κοντα πως θηλαζεις,αν γινεται κτ λαθος,η τι μπορεις να διορθωσεις

Κ παλι να διευκρινισω οτι αυτες τις ερωτησεις δ στις κανω τοσο για να απαντησεις σε μενα,ειναι πραγματα που εσυ θα ελεγξεις,η θα "διορθωσεις", αλλα κ εμπειριες για να δεις οτι καπως ετσι θηλαζουν ολα τα νεογεννητα

Απο κει κ περα εσυ εισαι με το μωρο,αν εχεις ενα μωρο που δ ηρεμει ποτε,η δ κοιμαται,η ολη μερα κλαιει κοιτας να βρεις την αιτια.δ ειναι απαραιτητα μονο το φαι

Αυτο με τη διψα κατα το θηλασμο ειναι καποιο αντανακλαστικο; δεν το ηξερα αλλα με το που ξεκιναει το μωρο να θηλαζει σε 3 δευτερολεπτα με πιανει τρελη διψα!! Και ελεγα ιδεα μου ειναι!! Ομως ουτε πρηζεται το στηθος ουτε τρεχει το αλλο οταν θηλαζω, δεν ξερω αν ειναι απαραιτητο να συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , CMES είπε:

Αυτο με τη διψα κατα το θηλασμο ειναι καποιο αντανακλαστικο; δεν το ηξερα αλλα με το που ξεκιναει το μωρο να θηλαζει σε 3 δευτερολεπτα με πιανει τρελη διψα!! Και ελεγα ιδεα μου ειναι!! Ομως ουτε πρηζεται το στηθος ουτε τρεχει το αλλο οταν θηλαζω, δεν ξερω αν ειναι απαραιτητο να συμβαινει.

Συμβαίνει τις πρώτες εβδομάδες μόνο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , CMES είπε:

Αυτο με τη διψα κατα το θηλασμο ειναι καποιο αντανακλαστικο; δεν το ηξερα αλλα με το που ξεκιναει το μωρο να θηλαζει σε 3 δευτερολεπτα με πιανει τρελη διψα!! Και ελεγα ιδεα μου ειναι!! Ομως ουτε πρηζεται το στηθος ουτε τρεχει το αλλο οταν θηλαζω, δεν ξερω αν ειναι απαραιτητο να συμβαινει.

Οχι δ ειναι απαραιτητο να συμβαινει τπτ απο ολα αυτα.απλες ενδειξεις ειναι,κ σκεψεις προς διερευνηση για το αν μια μαμα χρειαζεται κανενα συμπληρωμα για αυξηση παραγωγης.αφου πρωτα προσπαθησει τουλ να τρεφεται με γαλακτογωγες τροφες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , vicky86 είπε:

Οχι δ ειναι απαραιτητο να συμβαινει τπτ απο ολα αυτα.απλες ενδειξεις ειναι,κ σκεψεις προς διερευνηση για το αν μια μαμα χρειαζεται κανενα συμπληρωμα για αυξηση παραγωγης.αφου πρωτα προσπαθησει τουλ να τρεφεται με γαλακτογωγες τροφες

Γαλακταγωγες τροφες εκτος απο τα διαφορα βοτανα και τις σουπες, ποιες αλλες ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Γαιδουραγκαθο,καροτο,Αμυγδαλα,αμυγδαλογαλα,βασιλικος,γλυκανισος,κριθαρι,τριγωνελλα,μαραθοσπορος,παντζαρι,μαγια μπυρας,σκορδο

,κυμινο,καλεντουλα,χαμομηλι,νερο κ γαλα καρυδας,ραδικια,ανηθος,λιναροσπορος,σκουρα πρασινα φυλλωδη λαχανικα,πιπεροριζα,βαλσαμο λεμονιου,πρασινη παπαγια,τσουκνιδα,μαντζουρανα,βρωμη-αχυρο βρωμης,σπιρουλινα,γλυκοπατατα,σμεουρα-βατομουρα

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, CMES είπε:

Αυτο με τη διψα κατα το θηλασμο ειναι καποιο αντανακλαστικο;

Η διψα προκαλειται λογω της οκυτωκινης που αρχιζει να παραγεται τη στιγμη που το μωρο αρχιζει να θηλαζει.

Κυκλοφορει στο διαδικτυο (docplayer) μια παρουσιαση με γαλακταγωγα της μαιας Μαριαννας Παπανικολαου, στο δευτερο σκελος του γραφει για τα φυτικα γαλακταγωγα (λαχανικα, βοτανα σιτηρα κλπ), μπορεις να το ριξεις μια ματια.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα,

Είμαι μαμά ενός αγοριού 23 μηνών και έγκυος 20 εβδομάδων στο 2ο παιδάκι μου. Τον μικρο μου τον θηλάζω καθε μεσημέρι και βράδυ για να κοιμηθεί. Το πρωί πίνει φρέσκο σε ποτήρι με καλαμάκι. Εδώ και περίπου ένα μήνα νιώθω ότι δεν έχω γάλα αλλά ο μικρός συνεχίζει να ζητάει στήθος. Ουσιαστικά πιπιλαει με τις ώρες κι εγώ νιώθω απίστευτα άβολα. Στην αρχή αισθάνομαι πόνο λόγω των ευαίσθητων θηλων και μετά μια απίστευτη ενόχληση, σαν γαργάλημα που κοντεύει να με τρελάνει! Πως αλλιώς θα μπορούσα να τον κοιμισω ώστε να ξεκολλήσει επιτέλους από το στήθος? Θέλω να αποθηλασω άμεσα γιατί έχω κουραστεί πολύ και θέλω να μαζέψω δυνάμεις για το 2ο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...