Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συναισθήματα θηλασμού


SofiaDav

Recommended Posts

Αχ μην ανοιγεις πονηρες συζητησεις σε μια λεχωνα, @vtgian! χεχε

 

Εγω προσωπικα δεν εχω νιωσει πιεση οτι θα πρεπει να μου αρεσει ο θηλασμος επειδη καποιες αλλες το εβρισκαν μαγικο και ανεπαναληπτο. Απλως το αναφερω σαν πιθανη αιτια για τα αδιαφορα η αρνητικα συμαισθηματα αλλων κοριτσιων. Τα δικα μου θεματα τα εχω αναλυσει διεξοδικα. Εμενα η ιδεα κυριως μου προκαλει αγχος, πλεον. περα δλδ απο το θεμα ρης διαχειρισης χρονου που ειχα πριν. Μονο που ακουω φρασεις ιπως αν αδειασε το ενα στηθος η αν χορταςε με πιανει πανικος για το πως θα το καταλαβω! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

To κατάλαβα ότι δεν αναφερόσουν σε εσένα, και το δικό μου σχόλιο ήταν γενικό, όχι προσωπικό. 

Σε διαβεβαιώνω ότι έπρεπε να περάσει πολύς πολύς καιρός για να καταλάβω πότε είναι άδειο το στήθος και πότε όχι χα χα χα! Μέχρι να μπουν οι στερεες ήμουν με το άγχος αν πίνει όσο πρέπει. Μετά είχα άλλα άγχη, αν θα φάει ποτέ καλά. Γενικώς, πολλά τα άγχη. 

 

Το κυριότερο δε σου ειπα μιας και δεν πολύ μπαίνω στο φόρουμ. Να σου ζήσει, να είναι υγιές, καλοτυχο και ευτυχισμένο! ❤️ 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Εχω αποτύχει να θηλάσω μακροπρόθεσμα το πρώτο μου παιδί και δεν ξέρω αν ήταν οι πολύ αντίξοες συνθήκες ή ότι πέρασα μία σχετικά ήπια (και γι αυτό με καθυστερημένη διάγνωση) επιλόχειο, αλλά δεν το απόλαυσα. Στα επόμενα παιδιά, όντως το δέσιμο που ένιωσα τις στιγμές του θηλασμού, ειδικά τους πρώτους μήνες, δεν το έχω ξανανιώσει ποτέ στη  ζωή μου ξανά, και ακόμη και πολλά χρόνια μετά βασανίζομαι από τύψεις που ήταν κάτι που ποτέ δε μοιράστηκα με την κόρη μου.

Αυτο πιστευεις οτι ειναι κατι που ισχυει και απο την πλευρα της κορης σου; Δηλαδη τη βλεπεις λιγοτερο δεμενη μαζι σου; Η δεν εχει επθπτωσεις μελλοντικα;

 

@vtgian ευχαριστω πολυ για τις ευχες!

Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2018 at 11:01 ΠΜ, Έσπερος είπε:

 

Διόρθωση: δεν εννοώ ότι πρέπει να θηλάζει αν και δεν της αρέσει. Εννοώ ότι αν θηλάζει χωρίς να της αρέσει απλώς από ευσυνειδησία, πολύ καλά κάνει και καλά θα κάνει να το συνεχίσει όσο αντέχει. Εκεί θα έπρεπε να την επαινούμε, όχι να της λέμε ότι αυτό που κάνει δεν αξίζει γιατί λείπει το συναισθηματικό κομμάτι. 

 

 

Αν μια μαμά πιέζεται τόσο να θηλάσει ώστε να νιώθει δυσφορία και τάσεις να ουρλιάζει, τότε αυτή η ψυχολογική πίεση με κάποιον τρόπο μεταφέρεται στο μωρό. Άρα ναι μεν καλύπτεται το διατροφικό κομμάτι, τι γίνεται όμως με τη δυσφορία της μαμάς σε σχέση με κάτι που κάνει το μωρό της έστω κι αν είναι για τους καλύτερους λόγους?? Εγώ αυτό κατάλαβα πάντως ότι είπε η Λένια!! Και συμφωνώ.

 

Δεν της είπε ότι δεν αξίζει σε καμιά περίπτωση. Αλήθεια αυτό καταλάβατε?

 

22 ώρες πρίν, CMES είπε:

 

Η απορια μου ειναι αν ειναι οντως θεμα συνθηκων ή απλα σε καποιες γυναικες δεν συμβαινει!

 

Σε κάποιες γυναίκες σίγουρα συμβαίνει. Επίσης συμβαίνει συχνά σε γυναίκες που θηλάζουν μακροχρόνια. Είναι αλλιώς όταν θηλάζει ένα νεογέννητο κι αλλιώς ένα νήπιο. Όταν έρχεται σε μορφή εκνευρισμού λέγεται agitation και το έχω πάθει προσωπικά 3-4 φορές. Όταν το παθαίνω δεν με πειράζει να τρώει, όταν όμως πιπιλάει δίχως αύριο τότε απλά ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ. Συνήθως αυτά τα συναισθήματα δεν διαρκούν πολύ και φροντίζονται όταν φροντίζεις τον εαυτό σου με έξτρα ύπνο, μια βόλτα, λίγο χρόνο για σένα. Αν ήταν κάτι μόνιμο, πιστεύω θα αποθήλαζα διότι δεν θα ήθελα κάτι που κάνω για το μωρό μου να με γεμίζει με αρνητικά συναισθήματα. Μιλάω για αρνητικά συναισθήματα, όχι για μη θετικά.

 

13 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

Το κυριότερο δε σου ειπα μιας και δεν πολύ μπαίνω στο φόρουμ.

@vtgian δεν γράφεις συχνά τελευταία και πραγματικά μου έχουν λείψει οι ψύχραιμες, αγαπησιάρικες κι ενσυναισθητικές προς πάσα κατεύθυνση απαντήσεις σου!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , marakiz είπε:

Διόρθωση: δεν εννοώ ότι πρέπει να θηλάζει αν και δεν της αρέσει. Εννοώ ότι αν θηλάζει χωρίς να της αρέσει απλώς από ευσυνειδησία, πολύ καλά κάνει και καλά θα κάνει να το συνεχίσει όσο αντέχει. Εκεί θα έπρεπε να την επαινούμε, όχι να της λέμε ότι αυτό που κάνει δεν αξίζει γιατί λείπει το συναισθηματικό κομμάτι. 

@Έσπερος δεν το είχα δει αυτό το σχόλιο σου κ μου κάνει εντύπωση αν κατάλαβες αυτό από μια γυναίκα που θηλάζει 16 μήνες.

Το να θηλάζει μια γυναίκα από ευσυνειδησία όπως λες και μέσα της να "βράζει" από απόγνωση κ νεύρα ή έστω να βαριέται που κάθεται αγκαλιά με το μωρό της στον καναπέ αντί να απολαμβάνει αυτές τις μέρες που δεν θα ξαναυπαρξουν ΠΟΤΕ, προσωπικά το θεωρώ χειρότερο απτό να δίνει σκονη κ να είναι χαρούμενη παίζοντας με το μωράκι της. Εγώ δε θήλασα από ευσυνειδησία ούτε κ θα παροτρυνα ποτέ καμία γυναίκα να το κάνει γιατί θεωρω πως ο θηλασμός είναι πολύ δύσκολος -ετσι το βίωσα εγώ τουλάχιστον- και για να το αντέξεις πρέπει να εισαι σωματικά κ ψυχολογικα διαθεσιμη 100%. Δεν είναι απολύτως καθόλου κατακριτέο να μην είσαι, έχω ξαναπεί πως σε επόμενο παιδί κ εγώ μάλλον δε θα ακολουθήσω αποκλειστικό θηλασμό. Αλλά το να καταπιέζεσαι τόσο πολύ γιατί πρέπει να θηλασεις κ όχι γιατί θελεις, το θεωρώ λάθος. Όχι γιατί δεν αξίζει όπως κατάλαβες αλλά γιατί δεν έχει νόημα για τη μαμά να περνάει αυτό το βασανιστήριο όταν, όπως ειπώθηκε κ παραπάνω από την ίδια κοπέλα κ από αλλες, υπάρχουν τόσοι άλλοι τρόποι δεσίματος με το βρέφος. Ναι μεν είναι αναντικαταστατη τροφή αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι καλύτερα μια  δυάδα πλήρης συναισθηματων με σκόνη πάρα καταπιεσμένη με θηλασμό.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορει να παρετμηνευω παλι αλλα διαβαζοντσς σας @Lenia16 και @marakiz η εντυπωςη που σχηματιζω ειναι οτι ο θηλασμος σας ενδιαφερει περισσοτερο ως βιωμα και εμπειρια παρα ως τροπος διατροφης. Ισως η προσεγγιση σας να ειναι πιο λογικη, Αλλα απεναντι σε μαμαδες που θηλαζουν επειδη ξερουν την ακια του μητρικου γαλακτος δεν πιστευω οτι βοηθα η συμβουλη να το σταμαυησουν αφου δεν τους αρεσει. Γιατι παλι ειναι σαν να θεωρουμε δεδομενο οτι πρεπει να τους αρεσει, αρα υπαρχει καποιο προβλημα που δεν τους αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μπορει να παρετμηνευω παλι αλλα διαβαζοντσς σας @Lenia16 και @marakiz η εντυπωςη που σχηματιζω ειναι οτι ο θηλασμος σας ενδιαφερει περισσοτερο ως βιωμα και εμπειρια παρα ως τροπος διατροφης. Ισως η προσεγγιση σας να ειναι πιο λογικη, Αλλα απεναντι σε μαμαδες που θηλαζουν επειδη ξερουν την ακια του μητρικου γαλακτος δεν πιστευω οτι βοηθα η συμβουλη να το σταμαυησουν αφου δεν τους αρεσει. Γιατι παλι ειναι σαν να θεωρουμε δεδομενο οτι πρεπει να τους αρεσει, αρα υπαρχει καποιο προβλημα που δεν τους αρεσει.

 

Δεν ξέρω αν παρερμηνεύεις, πάντως σίγουρα δεν διαβάζεις σωστά. Εγώ δεν χρησιμοποίησα καθόλου τη λέξη μου αρέσει. Εγώ μίλησα για δυσφορία και αρνητικά συναισθήματα. Και είπα πως στη δεύτερη περίπτωση, προσωπικά, θα αποθήλαζα, αν αυτό ήταν το μόνιμο συναίσθημα μου.   Το να μην αισθάνομαι μαγεία με το να νιώθω απελπισία θεωρείς πως είναι οι ίδιες περιπτώσεις?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

Δεν ξέρω αν παρερμηνεύεις, πάντως σίγουρα δεν διαβάζεις σωστά. Εγώ δεν χρησιμοποίησα καθόλου τη λέξη μου αρέσει. Εγώ μίλησα για δυσφορία και αρνητικά συναισθήματα. Και είπα πως στη δεύτερη περίπτωση, προσωπικά, θα αποθήλαζα, αν αυτό ήταν το μόνιμο συναίσθημα μου.   Το να μην αισθάνομαι μαγεία με το να νιώθω απελπισία θεωρείς πως είναι οι ίδιες περιπτώσεις?

Εντάξει, μεταξύ βαρεμάρας, δυσφορίας, ενόχλησης και απελπισίας προφανώς και  υπάρχουν διαβαθμίσεις. Μιλάω καθαρά για τον εαυτό μου που από πριν ένιωθα δυσφορία με την ιδέα και στην πράξη ένιωσα βαρεμάρα. Το να μου πει κάποιος ότι καλύτερα να το παρατήσω αν δεν έχω ευχάριστα συναισθήματα, δεν με ανακουφίζει. Μάλλον μου εντείνει την αίσθηση ότι κάτι πάει λάθος. Αλλά σίγουρα δεν είμαστε όλες οι περιπτώσεις ίδιες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

Εντάξει, μεταξύ βαρεμάρας, δυσφορίας, ενόχλησης και απελπισίας προφανώς και  υπάρχουν διαβαθμίσεις. Μιλάω καθαρά για τον εαυτό μου που από πριν ένιωθα δυσφορία με την ιδέα και στην πράξη ένιωσα βαρεμάρα. Το να μου πει κάποιος ότι καλύτερα να το παρατήσω αν δεν έχω ευχάριστα συναισθήματα, δεν με ανακουφίζει. Μάλλον μου εντείνει την αίσθηση ότι κάτι πάει λάθος. Αλλά σίγουρα δεν είμαστε όλες οι περιπτώσεις ίδιες. 

Θεωρώ ότι πρέπει να κάνεις αυτό με το οποίο αισθάνεσαι εσύ καλύτερα.Αν θες να θηλάσεις θηλασε.Αν θες να δώσεις ξένο δώσε.Εσυ κρίνεις τι είναι καλύτερο για εσένα και το μωρό σου.Δεν πρέπει να καταπιέζεσαι και καμιά μαμά δεν πρέπει να καταπιέζεται.Ολες αγαπάμε τα μωρά μας είτε θηλάζουμε είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω βρε Έσπερος, σίγουρα είναι διαφορετικό το τι λειτουργεί στην κάθε κοπέλα. Προσωπικά δεν προτείνω σε καμιά να το παρατήσει, ίσα ίσα,  είμαι από τα μέλη που πάντα υποστηρίζω το θηλασμό, μοιράζομαι τις γνώσεις μου που απόκτησα με πολύ διάβασμα στην αρχή και πλέον εμπειρικά μετά από 1.5 χρόνο. Πάντα υποστηρίζω ότι όλες οι γυναίκες μπορούν να θηλάσουν όσο αφορά το πρακτικό κομμάτι αρκεί να το θέλουν και να έχουν σωστή ενημέρωση (πέρα από ένα 2% που δεν μπορεί λόγω ιατρικών λόγων, πληροφορία από το βιβλίο της Πατσούρου). 

 

Είναι τελείως διαφορετικό το δεν μου πολυαρέσει να θηλάζω με το έχω άσχημα συναισθήματα όταν θηλάζω. Δεν έχεις πάθει agitation και ίσως γι αυτό δεν διακρίνεις τη διαφορά.

 

Για την ιστορία, με παραξενεύει πάρα πολύ να με αντιμετωπίζουν ως κάποιον που αποθαρρύνει το θηλασμό..!!

Νομίζω τελικά πως αν θες να δεις κάτι "κακό" σε αυτό που λέει ο άλλος θα το δεις.

Όταν σε άλλο θέμα προτείναμε ξανά και ξανά κάποια μαμά να συμβουλευτεί παιδίατρο που να είναι και σύμβουλος θηλασμού, πολλές μας αποπήρανε ότι μας νοιάζει μόνο ο θηλασμός.
Τώρα που λέμε ότι είναι οκ αν μια μαμά δεν αντέχει να θηλάζει, ακούμε ότι δεν βοηθάμε τη μαμά να συνεχίσει. 

Δεν ξέρω, αλήθεια, παραξενεύομαι.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , marakiz είπε:

Τι να σου πω βρε Έσπερος, σίγουρα είναι διαφορετικό το τι λειτουργεί στην κάθε κοπέλα. Προσωπικά δεν προτείνω σε καμιά να το παρατήσει, ίσα ίσα,  είμαι από τα μέλη που πάντα υποστηρίζω το θηλασμό, μοιράζομαι τις γνώσεις μου που απόκτησα με πολύ διάβασμα στην αρχή και πλέον εμπειρικά μετά από 1.5 χρόνο. Πάντα υποστηρίζω ότι όλες οι γυναίκες μπορούν να θηλάσουν όσο αφορά το πρακτικό κομμάτι αρκεί να το θέλουν και να έχουν σωστή ενημέρωση (πέρα από ένα 2% που δεν μπορεί λόγω ιατρικών λόγων, πληροφορία από το βιβλίο της Πατσούρου). 

 

Είναι τελείως διαφορετικό το δεν μου πολυαρέσει να θηλάζω με το έχω άσχημα συναισθήματα όταν θηλάζω. Δεν έχεις πάθει agitation και ίσως γι αυτό δεν διακρίνεις τη διαφορά.

 

Για την ιστορία, με παραξενεύει πάρα πολύ να με αντιμετωπίζουν ως κάποιον που αποθαρρύνει το θηλασμό..!!

Νομίζω τελικά πως αν θες να δεις κάτι "κακό" σε αυτό που λέει ο άλλος θα το δεις.

Όταν σε άλλο θέμα προτείναμε ξανά και ξανά κάποια μαμά να συμβουλευτεί παιδίατρο που να είναι και σύμβουλος θηλασμού, πολλές μας αποπήρανε ότι μας νοιάζει μόνο ο θηλασμός.
Τώρα που λέμε ότι είναι οκ αν μια μαμά δεν αντέχει να θηλάζει, ακούμε ότι δεν βοηθάμε τη μαμά να συνεχίσει. 

Δεν ξέρω, αλήθεια, παραξενεύομαι.

Α ρε Μαρία να αγιασει το στόμα σου

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Αυτο πιστευεις οτι ειναι κατι που ισχυει και απο την πλευρα της κορης σου; Δηλαδη τη βλεπεις λιγοτερο δεμενη μαζι σου; Η δεν εχει επθπτωσεις μελλοντικα;

 

@vtgian ευχαριστω πολυ για τις ευχες!

Ειχε σαφώς διαφορά για τα πρώτα χρόνια, δηλαδή ήμουν σαφώς πιο δεμένη με τα αδέρφια της και στην προσχολική ηλικία. Παρόλο που ως μοναχοπαίδι  για ένα διάστημα είχε και την αποκλειστική προσοχή μου. Μην παρεξηγηθώ, δεν ένιωθα ότι δεν είχαμε δεσμό ή δεν αγαπούσα το παιδί, απλά μετά τα άλλα παιδιά, κατάλαβα ότι ο δεσμός όταν θήλαζα ήταν ένα τσακ παραπάνω, και κάτι για το οποίο πριν δεν είχα μέτρο σύγκρισης. Επίσης και όταν μεγάλωσαν τα παιδιά, πάντα τα 2 που θήλασαν ήταν πιο "αγκαλίτσες", αποζητούσαν και αποζητούν περισσότερο τη σωματική επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλάς για το θηλασμό ως θηλάζουσα σίγουρα θα ακούσεις πολλά, διαπίστωση μετά από πολύ μικρή εμπειρία στο φόρουμ(κάτι ημέρες).

Φοβάσαι να πεις καλό λόγο για το θηλασμό γιατί θα θεωρηθείς μέλος κάποιου "κινήματος" που ωθεί τις μητέρες στο να κάνουν αυτοσκοπό το θηλασμό και να μην ασχολούνται με τίποτα άλλο που αφορά το μωρό τους.

 

Από προσωπική εμπειρία και μόνο, δεν μου ταιριάζουν καθόλου οι λέξεις βαρεμάρα, απελπισία κλπ με την πράξη του θηλασμού. Άλλο πράγμα να νιώσεις δυσφορία λόγω πληγωμένων θηλών, κούραση λόγω μαραθώνιων, άγχος αν το βάρος είναι καλό κλπ κλπ.

 

Η τελική απόφαση είναι μόνο της μητέρας, ανεξάρτητα από το πώς νιώθει. Ζυγίζει το αν μπορει, αν θέλει και αν υπάρχουν οι αντικειμενικές συνθήκες. Κανείς δεν σου λέει οτί ο θηλασμός πρέπει να σου αρέσει, κανείς δεν σου το επιβάλλει σαν πράξη και σαν συναίσθημα.

Τα αρνητικά συναισθήματα μάλλον προέρχονται από κάποια άλλη αιτία, ελλειπή στήριξη, τύψεις, άσχημη εμπειρία τοκετού, δεν ξέρω...

Τότε ναι, με βάση και την τοποθέτηση της @vtgian, όλο αυτό καταλήγει να είναι άσχημη εμπειρία και για τους 2. Μαμά δυσαρεστημένη, μωρό που δεν τρέφεται σωστά, κι αυτός ο κύκλος μάλλον θα οδηγήσει αργά ή γρήγορα σε συνειδητό αποθηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Σαν μαμά που κάνει μεικτή διατροφή μπορώ να πω οτι έχω μια σφαιρική άποψη επι του θέματος.

Προσωπικά ποτέ δεν ένιωσα την απόλυτη ''συναισθηματική ολοκλήρωση΄΄ που άκουγα για τον θηλασμό. Στην αρχή πόναγα τόσο πολύ που θήλαζα και χτύπαγα το κεφάλι μου στον τοίχο για να ξεχαστώ απο τον πόνο. Το ξέρω ακούγεται υπερβολικό αλλα κάπως έτσι ήταν οι πρώτες εβδομάδες για μένα. Σε καμία περίπτωση δεν θα τις άλλαζα γιατί μαζί με τον πόνο ερχόταν και η ικανοποίηση οτι δίνω στο παιδί μου το καλύτερο γι΄αυτο...αν μπορούσα να μην έχω και τις αμφιβολίες για το εάν χόρτασε θα ήταν ακόμα καλύτερα :-P

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, anath είπε:

 

Φοβάσαι να πεις καλό λόγο για το θηλασμό γιατί θα θεωρηθείς μέλος κάποιου "κινήματος" που ωθεί τις μητέρες στο να κάνουν αυτοσκοπό το θηλασμό και να μην ασχολούνται με τίποτα άλλο που αφορά το μωρό τους.

 

Χαχα γέλασα με το που το είδα αυτό!! Είναι λίιιγο αλήθεια εδώ που τα λέμε! 

Παρόλα αυτά είναι σωστό σε έναν μικρόκοσμο όπως είναι το φόρουμ, μια μικροκοινωνία, να είμαστε αυτοί που είμαστε και να λέμε αυτό που πιστεύουμε χωρίς να φοβόμαστε μην παρεξηγηθούμε. Όπως πρέπει δηλαδή και στον κανονικό κόσμο. Να συμφωνούμε όλοι με όλους δεν γίνεται. Αρκεί ο τρόπος που εκφραζόμαστε να έχει ευγένεια και σεβασμό. Κι έτσι ακόμα και από τις διαφωνίες, αν θέλουμε, μπορούμε όλοι να μάθουμε κάτι καινούριο.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα 

Δεν ήξερα που να γράψω. Ελπίζω να ταιριάζει εδώ το θέμα μου. 

Λοιπόν έχω ένα αγοράκι 10 ημερών που γεννήθηκε 3850 γρ κ 51.5 ύψος με κ. Τ. 

Εδώ κ δέκα μέρες κάνουμε προσπάθειες να καταφέρουμε να θηλάσει αποκλειστικα.  Τον έχω όλη μέρα κυριολεκτικά πάνω μ κ έχω κουραστεί. Έχω δώσει κ συμπλήρωμα καθώς είναι μεγάλος κ δε χορταίνει. 20 με 30 μλ το πολύ δύο φορές την ημέρα. Αυτό π με ανησυχεί είναι πως μάλλον το στήθος το έχει κάνει πιπίλα. Κ πλέον μόνο πάνω μ κοιμάται. Έχω κ μια κόρη 3 ετών κ τα πρωινά είμαστε μόνοι καθώς ο μπαμπάς είναι στη δουλειά. Άλλη βοήθεια δεν έχω. Οπότε καταλαβαίνετε έχω ζοριστεί πολύ. 

Είναι φυσιολογικό;; θα μπούμε ποτέ σε ένα ρυθμό ή θα πάει έτσι;; πιπίλα δεν έχω δώσει καθόλου. 

Θα εκτιμούσα πολύ τις συμβουλές τις εμπειρίες τις απόψεις σας. 

Κάνω κάτι λάθος; δεν μπορώ να τον αφήσω να κλαίει. 

Νομίζετε πως θα συνηθίσει το μπουκάλι που πίνει δύο φορές την ημέρα; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Επεξεργάστηκαν by inakiagapi
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , inakiagapi είπε:

Καλησπέρα 

Δεν ήξερα που να γράψω. Ελπίζω να ταιριάζει εδώ το θέμα μου. 

Λοιπόν έχω ένα αγοράκι 10 ημερών που γεννήθηκε 3850 γρ κ 51.5 ύψος με κ. Τ. 

Εδώ κ δέκα μέρες κάνουμε προσπάθειες να καταφέρουμε να θηλάσει αποκλειστικα.  Τον έχω όλη μέρα κυριολεκτικά πάνω μ κ έχω κουραστεί. Έχω δώσει κ συμπλήρωμα καθώς είναι μεγάλος κ δε χορταίνει. 20 με 30 μλ το πολύ δύο φορές την ημέρα. Αυτό π με ανησυχεί είναι πως μάλλον το στήθος το έχει κάνει πιπίλα. Κ πλέον μόνο πάνω μ κοιμάται. Έχω κ μια κόρη 3 ετών κ τα πρωινά είμαστε μόνοι καθώς ο μπαμπάς είναι στη δουλειά. Άλλη βοήθεια δεν έχω. Οπότε καταλαβαίνετε έχω ζοριστεί πολύ. 

Είναι φυσιολογικό;; θα μπούμε ποτέ σε ένα ρυθμό ή θα πάει έτσι;; πιπίλα δεν έχω δώσει καθόλου. 

Θα εκτιμούσα πολύ τις συμβουλές τις εμπειρίες τις απόψεις σας. 

Κάνω κάτι λάθος; δεν μπορώ να τον αφήσω να κλαίει. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Αν θέλεις να θηλασεις αποκλειστικά τα κάνεις όλα σωστά. Έτσι συμβαίνει στην αρχή. Να ελέγχεις αν καταπίνει κ δεν πιπιλαει μόνο, αν κ το πιπιλισμα το θέλουμε γιατί αυξάνει την παραγωγή. Αν δεν μπορείς, δώσε κ συμπλήρωμα να ξεκουράζεσαι λίγο κ να προλαβαίνεις να ασχολείσαι κ με το άλλο σου παιδάκι. Να σου ζήσει ο μπεμπης!

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , inakiagapi είπε:

Καλησπέρα 

Δεν ήξερα που να γράψω. Ελπίζω να ταιριάζει εδώ το θέμα μου. 

Λοιπόν έχω ένα αγοράκι 10 ημερών που γεννήθηκε 3850 γρ κ 51.5 ύψος με κ. Τ. 

Εδώ κ δέκα μέρες κάνουμε προσπάθειες να καταφέρουμε να θηλάσει αποκλειστικα.  Τον έχω όλη μέρα κυριολεκτικά πάνω μ κ έχω κουραστεί. Έχω δώσει κ συμπλήρωμα καθώς είναι μεγάλος κ δε χορταίνει. 20 με 30 μλ το πολύ δύο φορές την ημέρα. Αυτό π με ανησυχεί είναι πως μάλλον το στήθος το έχει κάνει πιπίλα. Κ πλέον μόνο πάνω μ κοιμάται. Έχω κ μια κόρη 3 ετών κ τα πρωινά είμαστε μόνοι καθώς ο μπαμπάς είναι στη δουλειά. Άλλη βοήθεια δεν έχω. Οπότε καταλαβαίνετε έχω ζοριστεί πολύ. 

Είναι φυσιολογικό;; θα μπούμε ποτέ σε ένα ρυθμό ή θα πάει έτσι;; πιπίλα δεν έχω δώσει καθόλου. 

Θα εκτιμούσα πολύ τις συμβουλές τις εμπειρίες τις απόψεις σας. 

Κάνω κάτι λάθος; δεν μπορώ να τον αφήσω να κλαίει. 

Νομίζετε πως θα συνηθίσει το μπουκάλι που πίνει δύο φορές την ημέρα; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Τα νεογέννητα και για τους πρώτους 2-3 μήνες, μπορεί να θηλάζουν για ώρες τη φορά, με μία ώρα διάλειμμα και μετά πάλι το ίδιο. Οχι μόνο δεν είναι κακό, είναι το επιθυμητό, το πρόβλημα είναι ένα νεογέννητο που κοιμάται πολύ και δεν τρώει αρκετά συχνά.

Το μπουκάλι θα σου έλεγα να το μαζέψεις, μην το βλέπεις και μπαίνεις σε πειρασμό. Η αν θέλεις την "ασφάλεια" που σου παρέχει, δίνε ένα τη μέρα, σαφώς όχι πάνω από 20-30 ml για τις πρώτες βδομάδες, π.χ. το βράδυ που μπορεί να είσαι πολύ κουρασμένη και πάντα αφού έχεις θηλάσει για τουλάχιστον 15-20 λεπτά από κάθε στήθος. Περισσότερο για να σπάσεις ένα μαραθώνιο θηλασμού πολλών ωρών αν ψυχικά δεν αντέχεις, και όχι γιατί το μωρό το χρειάζεται.

Πιπίλα σε καμία περίπτωση μη δώσεις τόσο νωρίς, αν θελήσεις μπορείς μετά τους 2-3 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Απο πανες πως παει;βαρος;

Το συμπληρωμα που δινεις ειναι λιγο οποτε σιγουρα μπορεις να το κοψεις

Η συμπεριφορα που περιγραφεις ακουγεται νορμαλ για 10ημ νεογεννητο

Οπως ειπε κ η λενια πρισπαθησε οσο ειναι στο στηθος να θηλαζει αποτελεσματικα.κανε κ μαλαξεις παραλληλα να τον βοηθας

Ακομη κ το πιπιλισμα ομως το θελουμε για αυξηση παραγωγης

Μαρσιπο να χρησιμοποιησεις ωστε να εχεις ελευθερα χερια.κ λιγο υπομονη να φτιαξει ο καιρος.με εναν μαρσιπο εξω θα περνανε πιο καλα κ τα δυο

Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2018 at 11:24 ΜΜ, CMES είπε:

Καλησπερα! Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας εναν προβληματισμο μου σε σχεση με τα συναισθηματα κατα το θηλασμο και να ρωτησω αν καποια αλλη κοπελα εχει νιωσει το ιδιο. Ακουω συνεχεια πως ο θηλασμος ειναι απολαυση, πρωτογνωρη ευχαριστη εμπειρια κλπ. Διαβαζω και τα παραπανω ποστς και αντιλαμβανομαι κατι ακομα πιο εντονο απο τις κοπελες που εχουν γραψει. Για μενα ομως δεν ειναι καθολου ετσι! Ο θηλασμος μου ειναι ιδιαιτερα δυσαρεστος σαν αισθηση. Οταν το μωρο τρωει καπως υππφερεται ομως ειδικα αν πιπιλαει μου ερχεται να ουρλιαξω!! Δεν με εχει τραυματισει ποτε, δεν ποναω, δεν υπαρχει τιποτα παθολογικο. Απλα νιωθω δυσαρεστη αισθηση στο στηθος μου. Θηλαζω επειδη αυτο ειναι το καλυτερο για το παιδι μου ομως δεν αντλω καμια ευχαριστηση απο τη διαδικασια παρα μονο απο τη γνωση πως προσφερω το καλυτερο στο παιδι μου και τιποτε αλλο. Ολο αυτο δεν εχει καμια σχεση με τον ελεγχο του σωματος μου και κατι τετοια που εχω διαβασει. Απλα δεν μου αρεσει!! Υπαρχει καποια αλλη κοπελα που εχει αισθανθει το ιδιο ή ειμαι απλα παραξενη;;; (γιατι γενικα ειμαι ιδιοτροπη...)

Μια από τα ίδια κ εγώ .... ήθελα πολύ να θηλασω κ η απογοήτευση ήρθε από όταν χρειάστηκε να βάλω ψευδό θηλή καθώς έχω επίπεδες θηλες... στην αρχή το χάρηκα πόλυ ...ερχόμενη σπίτι ... χωρίς βοήθεια με την μαμά μου άρρωστη κ την πεθερά απών ... εμένα ώρες νηστική με το μωρό στο στήθος γιατί όποτε το έβγαζα έκλαιγε ... καθόλου ώρα για μπάνιο , αφού έχω πάει κ για κατούρημα με το μωρό στο στήθος ... δεν ξεκωλουσε λέμε ..... ηρεμούσε μόνο πάνω μου .... εννοείται όλο αυτό κ την νύχτα ...ερχόταν κόσμος να δει το μωρό κ εμένα κ εγώ μόνιμα με το στήθος απέξω η κλεισμένη στο δωματίο με τις ώρες να θηλάζω ... τέλος κατάφερα να θηλάσω αποκλειστικά 2 μήνες κ μετά ξεκίνησα το συμπλήρωμα ... πήγαμε στον παιδίατρο με είδε πως ήμουν ... με νεύρα σπασμένα κ μαύρους κύκλους κ μου λέει πρέπει να δώσεις ώστε να χορταίνει κ να κοιμάσαι κ εσυ κ το μωρό παραπάνω ... κ εκτός αυτού κ να καταφέρω να βγω κ λίγο από το σπίτι καθώς με το θηλαστρο έβγαζα μόνο 50ml μετά από άντληση μιας ώρας ... η ψευδό θήλη να πέφτει κάτω ... το μωρό με τα χεράκια του να την μετακινεί να μην εφαπτει σωστά να μην βγάζω γάλα .... ένα χαλι κ μισό .... δεν απόλαυσα τον θηλασμό κ δυστυχώς έκανα πολύ μεγάλο κακό στον εαυτό μου ,.... μια μίνι επιλόχεια κατάθλιψη την πέρασα .... ούτε να μαγειρέψω δεν με άφηνε ούτε τίποτα .... μακάρι να είχα άτομο να με βοηθάει στο φαγητό κ στις δουλειές κ ίσως να είχα καλύτερο συναίσθημα για τον θηλασμό ... λυπάμαι πολύ ...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Πάνες αλλάζουμε συνέχεια. Μπορεί κ 6 7 την ημέρα γεμάτες. Είναι τα παμπερς με τη γραμμή υγρασίας οπότε δεν κάνω λάθος. 

Συμπλήρωμα μπορεί κ 10 μλ να πιει κ να σταματήσει. Κάνω κ μαλαξεις. 

Μάρσιπο έχω ένα babasling κ σήμερα προσπάθησα να το βάλω άλλα το σκεπάζει όλο. Θα κοιτάξω  στο YouTube πως γίνεται μήπως κάνω κάτι λάθος. Έχω κ ένα κλασικό μαρσιπο π με βόλεψε στη μικρή κ θα το βάλω εκεί. 

Το βάρος του είναι 3700 τώρα κ ίσως παραπάνω. Ξέχασα να τον ζυγίσω σήμερα. 

Πάντως δύσκολος ο θηλασμός. Στη μικρή δε τα κατάφερα.

Κ μια ερώτηση ακόμα. Προσπαθούμε πολύ αλλά το στόμα του δε το ανοίγει πάρα πολύ. Βλέπω σε κάτι βιντεακια πως πρέπει να το ανοίξει πααααρα πολύ. Εμένα λίγο άβολο μ φαίνεται έτσι όπως το βλέπω στα βίντεο. Τόσο πολύ πρέπει να το ανοίξει; 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , inakiagapi είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. 

Πάνες αλλάζουμε συνέχεια. Μπορεί κ 6 7 την ημέρα γεμάτες. Είναι τα παμπερς με τη γραμμή υγρασίας οπότε δεν κάνω λάθος. 

Συμπλήρωμα μπορεί κ 10 μλ να πιει κ να σταματήσει. Κάνω κ μαλαξεις. 

Μάρσιπο έχω ένα babasling κ σήμερα προσπάθησα να το βάλω άλλα το σκεπάζει όλο. Θα κοιτάξω  στο YouTube πως γίνεται μήπως κάνω κάτι λάθος. Έχω κ ένα κλασικό μαρσιπο π με βόλεψε στη μικρή κ θα το βάλω εκεί. 

Το βάρος του είναι 3700 τώρα κ ίσως παραπάνω. Ξέχασα να τον ζυγίσω σήμερα. 

Πάντως δύσκολος ο θηλασμός. Στη μικρή δε τα κατάφερα.

Κ μια ερώτηση ακόμα. Προσπαθούμε πολύ αλλά το στόμα του δε το ανοίγει πάρα πολύ. Βλέπω σε κάτι βιντεακια πως πρέπει να το ανοίξει πααααρα πολύ. Εμένα λίγο άβολο μ φαίνεται έτσι όπως το βλέπω στα βίντεο. Τόσο πολύ πρέπει να το ανοίξει; 

Ευχαριστώ. 

Κι εμένα δεν το άνοιγε πολύ, αλλά πρόσεχα να παίρνει μεγάλο μέρος της θηλεας αλω. Αν φαίνεται να πίνει σωστά (έντονη κίνηση  πίσω από τα αυτιά, ακούς το γκλουπ  όταν καταπίνει και έντονη κίνηση σαγονιου), βρεχει πανες (που όπως λες βρέχει) και βάζει βάρος, τότε σημαίνει πως πιάνει σωστά και θηλάζει κανονικά ακόμη κι αν δεν ανοίγει το στόμα του διάπλατα.

 
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, inakiagapi είπε:

Καλησπέρα 

Δεν ήξερα που να γράψω. Ελπίζω να ταιριάζει εδώ το θέμα μου. 

Λοιπόν έχω ένα αγοράκι 10 ημερών που γεννήθηκε 3850 γρ κ 51.5 ύψος με κ. Τ. 

Εδώ κ δέκα μέρες κάνουμε προσπάθειες να καταφέρουμε να θηλάσει αποκλειστικα.  Τον έχω όλη μέρα κυριολεκτικά πάνω μ κ έχω κουραστεί. Έχω δώσει κ συμπλήρωμα καθώς είναι μεγάλος κ δε χορταίνει. 20 με 30 μλ το πολύ δύο φορές την ημέρα. Αυτό π με ανησυχεί είναι πως μάλλον το στήθος το έχει κάνει πιπίλα. Κ πλέον μόνο πάνω μ κοιμάται. Έχω κ μια κόρη 3 ετών κ τα πρωινά είμαστε μόνοι καθώς ο μπαμπάς είναι στη δουλειά. Άλλη βοήθεια δεν έχω. Οπότε καταλαβαίνετε έχω ζοριστεί πολύ. 

Είναι φυσιολογικό;; θα μπούμε ποτέ σε ένα ρυθμό ή θα πάει έτσι;; πιπίλα δεν έχω δώσει καθόλου. 

Θα εκτιμούσα πολύ τις συμβουλές τις εμπειρίες τις απόψεις σας. 

Κάνω κάτι λάθος; δεν μπορώ να τον αφήσω να κλαίει. 

Νομίζετε πως θα συνηθίσει το μπουκάλι που πίνει δύο φορές την ημέρα; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Το συμπλήρωμα που δίνεις είναι λίγο κ μπορείς εύκολα να το κόψεις. Είναι φυσιολογικό να είναι μόνιμα στο στήθος στην αρχή. Αργότερα θα βρείτε τους ρυθμούς σας αλλά και πάλι όταν περνά άλμα θα θηλάζει περισσότερο για λίγες μέρες. 

  Για το στοματακι που ρωτάς, εσένα σε πονάει όταν θηλάζει?

Link to comment
Share on other sites

 Έλειπα στην δουλειά και ο 2 μηνων μπέμπης μου ειχε πλαντάξει στο κλάμα .Ο πατέρας του δεν μπορουσε να τον παρηγορησει με τίποτα ,τον τάϊσε-τον έπαιξε ,ο μικρός απαρηγόρητος. Ακόμα θυμαμαι την φούρια με την οποία έπεσε στο στήθος μου όταν επέστρεψα ,τα πρησμενα απο το κλαμα ματακια του να με κοιτουν βουρκωμένα , την σχεδον απτή ανακούφιση καθώς θηλαζε και με μύριζε. Απερiγραπτη στιγμη με εντονη συγκινησιακή φόρτιση δική μου και του βρέφους  που νομίζω οτι δεν μπορεί να βιώσει με την ίδια ένταση  μια μητέρα που δεν θηλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...