Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

λογοθεραπεία λόγω σ - η γνώμη σας


Recommended Posts

γεια σας! ο μεγάλος μου γιος σε δύο μήνες κλείνει τα 4. Μιλάει αρκετά καλά με εξαίρεση το γράμμα σ - και λιγότερο το ζ- που το λέει θ.Παρότι μπορεί να προφέρει το σ όταν του πούμε πως ναβάλει τη γλωσσίτσα του δεν κάνει καμιά προσάθει να το πει κανονικά όταν μιλάει.Σκέφτομαι να τον ξεκινήσω λογοθεραπεία αλλά πάλι φοβάμαι μήπως είναι υπερβολικό και είναι μικρός ακόμα.Ο συζυγός μου λέει να περιμένουμε να περάσει το καλοκαίρι και να δούμε απο Σεπτέμβριο, που θα πάει σε δημόσιο προνήπιο ( φέτος πάει σε ιδωτικό σταθμό).Ο παιδιατρός μας που το κουβεντιάσαμε δεν το θεωρεί απαραίτητο αλλά μας είπε πως υπάρχει ενδεχόμενο να τον κοροιδεύουν τα παιδιά στο σχολείο και γι αυτό ίσως θα πρέπε πριν το Σεπτέμβριο.Σημειωτεόν υπάρχει μικρό αδερφάκι στην οικογένεια και γενικά ο μεγάλος χαιδεύεται. Ποια είνα η γνώμη σας; να περιμένω ή να τον αρχίσω λογοθεραπεία πριν το καλοκαίρι;:?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν εχω να σου προτεινω, απλως θελω να παρακολουθησω το θεμα γιατι μαλλον εχω το ιδιο θεμα.

ο δικος μου μερικες φορες το λεει σωστα και καθως μιλαει, αλλά οχι πολλες φορες. συνηθως ειναι το λαθος.

για το μικρο αδερφακι, δε νομιζω οτι αυτο του φταιει. ο δικος μου δεν εχει αδερφακι και μερικες φορες πραγματι χαιδευεται.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς μία από τα ίδια...Τέλη Ιουνίου κλείνουμε τα 4 κι ενώ είναι το λεξιλόγιό του πολύ πλούσιο το σ το λέει σαν θ, το ρ λ και το ξ ψ. Όλοι μου λένε ότι είναι νωρίς για λογοθεραπεία αλλά με ανησυχεί....

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου γίνεται 5 το Μάιο. Πέρυσι όλη τη χρονιά τραύλιζε και η παιδίατρος μας είπε να του μιλάμε πιο αργά και του πέρασε. Τον πήγα πριν από ένα μήνα σε λογοθεραπεύτρια επειδή μπερδεύει το π με το φ (φοτίζω αντί ποτίζω, σκέπτηκα αντί σκέφτηκα) και το χ με το θ (καρθαρίας). Μας είπε ότι ο λόγος του είναι μια χαρά καθαρός και ότι δεν χρήζει βοήθειας.

Έχω την εντύπωση ότι μήνα με το μήνα βελτιώνονται τα παιδιά και ότι μόνο αν έχουν μαθησιακές δυσκολίες (από το νηπιαγωγείο και μετά) αξίζει η λογοθεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι νωρίς. Ίσως ακόμα δεν έχει ωριμάσει. Εγώ θα τον πήγαινα αν αφού πήγαινε στο σχολέιο το πρόβλημα συνεχιζόταν (μπορεί άμα βρεθέι με άλλα παιδάκια και μάλιστα μεγαλύτερα, όπως τα νήπια, στην προσπάθεια του να τους μοιάσει και να γίνει και εκέινος "μεγάλος" να το προφέρει σωστά)

Πάντως η λογοθεραπεία κακό δεν πρόκεται να κάνει....

 

Επίσης, ως άσκηση μπορείς να του μιλάς να είσαι μπροστά του ώστε να σε βλέπει και να κάνεις μεγάλες κινήσεις του στόματος (καραγκιοζλίκια δηλαδή) για να βλέπει τις κινήσεις και το πώς τοποθετείται η γλώσσα κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Επίσης, ως άσκηση μπορείς να του μιλάς να είσαι μπροστά του ώστε να σε βλέπει και να κάνεις μεγάλες κινήσεις του στόματος (καραγκιοζλίκια δηλαδή) για να βλέπει τις κινήσεις και το πώς τοποθετείται η γλώσσα κλπ

 

εγω λοιπον αυτο το φοβαμαι να το κανω. ομολογω οτι το εχω κανει 1-2 φορες, αλλά φοβαμαι μηπως κατι κανω λαθος και χειροτερευω τα πραγματα, ή τον μπερδευω. δηλ επειδη δεν ειμαι ειδικος μηπως δεν πρεπει να μπαινω σ' αυτα τα χωραφια.

δεν ξερω... η λογοθεραπεια ειναι το πιο ενδεδειγμενο σιγουρα, αλλά απο ποια ηλικια μπορει να ξεκινησει για παιδακια που μιλανε πολυ και απλως δεν προφερουν καποια γραμματα?

επισης αναρωτιεμαι μηπως εχουμε βαλει τα παιδια μας στο μικροσκοπιο και γινομαστε υπερβολικοι... μηπως παλι απλως ειμαστε πιο ενημερωμενοι απο τους δικους μας γονιους...

Link to comment
Share on other sites

εγω λοιπον αυτο το φοβαμαι να το κανω. ομολογω οτι το εχω κανει 1-2 φορες, αλλά φοβαμαι μηπως κατι κανω λαθος και χειροτερευω τα πραγματα, ή τον μπερδευω. δηλ επειδη δεν ειμαι ειδικος μηπως δεν πρεπει να μπαινω σ' αυτα τα χωραφια.

δεν ξερω... η λογοθεραπεια ειναι το πιο ενδεδειγμενο σιγουρα, αλλά απο ποια ηλικια μπορει να ξεκινησει για παιδακια που μιλανε πολυ και απλως δεν προφερουν καποια γραμματα?

επισης αναρωτιεμαι μηπως εχουμε βαλει τα παιδια μας στο μικροσκοπιο και γινομαστε υπερβολικοι... μηπως παλι απλως ειμαστε πιο ενημερωμενοι απο τους δικους μας γονιους...

 

 

Η πρακτική της "εκφραστικής" ομιλίας (συγνώμη, ξέρω ότι δεν είναι σωστός ο όρος, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μου έρχεται κάποιος άλλος) ποτέ δεν έκανε κακό (αν αυτό που την κάνει δεν έχει ο ίδιος πρόβλημα άρθρωσης που πηγάζει από κακή τοποθέτηση γλώσσας, χειλιών κλπ). Όταν ήμουν στη σχολή (είμαι νηπιαγωγός) στο μάθημα της διορθωτικής φωνητικής μας συμβούλευαν να την εφαρμόζουμε όποτε μπορούμε, ώστε το παιδί να βλέπει πώς μιλάμε. Μάλιστα, μας έλεγαν να βάζουμε το παιδί και μπορστά στον καθρέφτη ώστε να βλέπει και τον εαυτό του, αλλά αυτό δεν το έχω εφαρμόσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μου στα 4 δεν έλεγε το ρ και το λ (τα προσπερνούσε) ενώ κατά τα άλλα η έκφρασή του λόγου του ήταν πολύ καλή. Μας είχαν πει από τον παιδικό (συνεργάζονταν με λογοθεραπεύτρια) να περιμένουμε έως τα 5,5 και να του αφήσουμε την ευκαιρία να τα πει μόνος του. Στα 4,5 είπε όντως το λ από μόνος του.

 

Έως τα 5,5 δεν είχε πει το ρ οπότε μας είπαν ότι καλό είναι να τον βοηθήσουμε να το πει πριν πάει 1η δημοτικού. Πήγαμε σε λογοθεραπεύτρια και του έδειξε πως να βάζει τη γλώσσα και να το λέει και με κάποιες ασκήσεις σε δύο μήνες είχε ληθεί το πρόβλημα.

Ο μεγάλος 15/6/2001

Ο μικρός 24/11/2007

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου πρώτα θα πρέπει να επισκεφτείτε έναν αναπτυξιολόγο και εκείνος θα σας πει αν το παιδί θα πρέπει να κάνει λογοθεραπείες ή όχι….

Το λέω γιατί το έχω ψάξει το θέμα με τον μεγάλο μου, και ξεκινάμε λογοθεραπείες οσονούπω!!!! ;)

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

margarita32 παιρνω το θαρρος να ρωτησω πηγατε σε αναπτυξιολογο μονο για το θεμα της καλης αρθρωσης? και σας οδηγησε στη λογοθεραπεια?

φοβαμαι μηπως το παιρνω καπως χαλαρα το ολο θεμα...

Link to comment
Share on other sites

margarita32 παιρνω το θαρρος να ρωτησω πηγατε σε αναπτυξιολογο μονο για το θεμα της καλης αρθρωσης? και σας οδηγησε στη λογοθεραπεια?

φοβαμαι μηπως το παιρνω καπως χαλαρα το ολο θεμα...

 

Λοιπόν γλυκιά μου mmaria, πριν από 6 μήνες περίπου (και ενώ έως τότε δεν είχε δείξει κάτι το παιδί) μερικές φορές τραύλιζε….

Αποφασίσαμε να μην το αφήσουμε στην τύχη του και να το ψάξουμε περεταίρω… Έτσι πήγαμε σε αναπτυξιολόγο ο οποίος μας είπε ότι δεν τίθεται θέμα τραυλισμού αλλά άρθρωσης.

Επειδή δεν μπορεί να πει καλά το σ, ζ, ψ, τσ, τζ και πλέον το καταλαβαίνει ότι δεν το λέει σωστά… κολλάει!!!!!!

Όσο πιο νωρίς τόσο πιο καλά… Γλυκιά μου αν πιστεύεις ότι πρέπει να το ψάξεις κάντο!!!!!

Ένα ραντεβού είναι ….και θα ξέρεις!!!!!! Αν και από ότι είπες παραπάνω μόνο στο σ και στο ζ έχει θεματάκι…. Μην αγχώνεσαι .....αλλά μην το αφήσεις στην τύχη του.

Φιλικά πάντα!!!!

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

η ανωριμη αρθρωση του λογου στα παιδια 3,4 και 5 ετων ειναι κατι συνηθες και δεν σημαινει οτι κρυβεται απαραιτητα καποια αλλη διαταραχη.καλο ειναι το παιδι πριν παει στο δημοτικο να εχει καλη αρθρωση.βεβαια μονο ο λογοπαιδικος μπορει να κρινει το λογο του και να πει ποσα μαθηματα χρειαζονται .ο γονιος απο μονος του δεν ξερει να κανει τις ασκησεις παιρνει καθοδηγηση και αυτος.η κορη μου παει 2 φορες τη βδομαδα απο 45 λεπτα και κανουμε εξασκηση στο σπιτι τις αλλες μερες.βεβαια μερικες φορες βαριεται και δεν εχω και παντα την υπομονη:)

Link to comment
Share on other sites

H κόρη μου είχε κλείσει τα 5 όταν άρχισε να λέει σωστά το ψ και το ξ. Μέχρι τότε τα έλεγε τσ. Δεν κάναμε τίποτα γι' αυτό, το έμαθε μόνη της. Σίγουρα πρέπει να έχουν μάθει να μιλούν σωστά όταν ξεκινάνε την α δημοτικού. Πάλι, ειδικός δεν είμαι, απλώς καταθέτω την εμπειρία μου.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή δεν μπορεί να πει καλά το σ, ζ, ψ, τσ, τζ και πλέον το καταλαβαίνει ότι δεν το λέει σωστά… κολλάει!!!!!!

 

αυτο τωρα με μπερδευει...

προηγουμενως καποια κοπελα ειπε οτι οι γονεις αν εχουν καθαρη αρθρωση μπορουν να "δειχνουν" στο παιδι το σωστο τροπο.

ομως ετσι δεν θα του υποδειξουμε - επισημανουμε το "προβλημα"? και μηπως ετσι του δημιουργησουμε "κομπλεξ" και αρχισει και ο τραυλισμος ή καποια αρνηση ομιλιας μπροστα σε αλλους?

ενταξει καταλαβαινω οτι ο ειδικος ειναι αυτος που θα δωσει την σωστη απαντηση, αλλά προσπαθω να ξεκαθαρισω μεσα μου λιγο τα πραγματα γιατι ειναι πολυ λεπτα θεματα και η αγωνια μου ειναι μηπως προσπαθωντας να βοηθησουμε τα παιδια μας σε ενα θεμα κανουμε σφαλματα που ισως κοστισουν.

περισσοτερο καταθετω τις σκεψεις μου...

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω…. Και εγώ της ίδιας άποψης είμαι…. Θέλω την γνώμη του ιδικού!!!! Τα παιδιά είναι τόσο έξυπνα και ειλικρινά δεν μπορούμε να ξέρουμε πως τα βλέπουνε με το δικό τους μυαλουδάκι.

Η παιδοψυχολόγος, του προ-νηπίου (κάναμε ένα ραντεβού γιατί νομίζαμε ότι τραύλιζε και στον τραυλισμό παίζει μεγάλο ρόλο η ψυχολογία) μας είπε να μην διορθώνουμε επιδεκτικά το παιδί όταν λέει κάτι λάθος.

Δηλαδή:

- Μαμά αυτό είναι τένο??

- Ναι μπράβο τΡένο είναι.

Ουφφφ είναι πολύ λεπτό το θέμα Μαράκι…. Εγώ πιστεύω ότι σαν μανούλα ξέρεις τι είναι καλύτερο για το παιδάκι σου!!!!!

Φιλικά

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

αυτο τωρα με μπερδευει...

προηγουμενως καποια κοπελα ειπε οτι οι γονεις αν εχουν καθαρη αρθρωση μπορουν να "δειχνουν" στο παιδι το σωστο τροπο.

ομως ετσι δεν θα του υποδειξουμε - επισημανουμε το "προβλημα"? και μηπως ετσι του δημιουργησουμε "κομπλεξ" και αρχισει και ο τραυλισμος ή καποια αρνηση ομιλιας μπροστα σε αλλους?

ενταξει καταλαβαινω οτι ο ειδικος ειναι αυτος που θα δωσει την σωστη απαντηση, αλλά προσπαθω να ξεκαθαρισω μεσα μου λιγο τα πραγματα γιατι ειναι πολυ λεπτα θεματα και η αγωνια μου ειναι μηπως προσπαθωντας να βοηθησουμε τα παιδια μας σε ενα θεμα κανουμε σφαλματα που ισως κοστισουν.

περισσοτερο καταθετω τις σκεψεις μου...

 

 

Δεν είπα να δείχνεις στο παιδί το σωστό τρόπο και να το διορθώνεις όταν κάνει λάθος!!!! Αυτό είναι τελέιως αντίθετο από αυτό που είπα!

Είπα, λοιπόν, οι γονείς να μιλάνε στο παιδί με πολύ έντονες κινήσεις του στόματος, να μιλάνε αργά και με τρόπο που να φαίνεται πώς τοποθετούν τη γλώσσα, τα χείλη, τα δόντια κλπ (φανταστείτε σαν να μιλάτε σε κάποιον μεγάλο και να κάνει χειλανάγνωση). όχι, όμως, όταν το παιδί κάνειθ λάθος. Να μιλάνε έτσι σε διάφορες φάσεις της ημέρας (όχι όλη τη μέρα), π.χ. όταν λένε τα νέα της ημέρας΄. Και πάντα έχοντας το παιδί απέναντι του ώστε να βλέπει το στόμα, να βλέπει πώς τοποθετούνται η γλώσσα, τα χείλη κλπ

Και βέβαια, αυτό θα το κάνει ένας γονιός που έχει καλή άρθρωση. Δεν θα το κάνει κάποιος που δεν μπορεί να πει το 'ρ'. Επίσης, θα το κάνει κάποιος που το παιδί μπορεί να διακρίνει το στόμα του καθαρά. Δεν θα το κάνει κάποιος που έχει γένια ή μουστάκι ή δεν θα το κάνει κάποιος που του λέιπουν δόντια....

Και, τελικά, αυτό μόνο σε παιδάκια που δεν έχουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα. μπορεί να γίνει σε παιδάκι που δεν λέει π.χ. το 'σ' ή το 'ρ', αλλά δεν μπορεί να γίνει σε παιδάκι που δεν μιλά καθόλου. Εκεί χρειάζεται παρέμβαση λογοθεραπευτή!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να περιμένω μέχρι το Σεπτέμβριο να δω πως θα εξελιχθεί το θέμα του σ. Προσπαθώ να κάνω αυτό που λέει το Εμμάκι χωρίς να τον πιέζω . Αν δε δω προοδο μέσα στο καλοκαίρι -που συνήθως τα παιδιά προχωράνε με γοργά βήματα σε πολλούς τομείς- θα τον πάω σίγουρα το Σεπτέμβριο που ξεκινά το προνήπιο. Εντωμεταξύ έχω παρατηρήσει ότι με τη γιαγιά του μιλάει πιο καθαρά και πιο αργά- βέβαια το σ ούτε εκεί το λέει-. Όταν ειμαστε σπίτι και εδικά με το μωρό μπροστά μπεμπεδίζει. Η δασκάλα του στο σταθμό μου είπε ότι δε βρίσκει απαράιτητη από τωρα τη λογοθεραπεία γιατί είναι μικρός ακόμα. Τώρα σχετικά με αναπτυξιολόγο δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Δηλαδή. το παίδι μπουρεί να κάνει αυτά που θεωρούν ότι πρέπει να μπορεί ένα παιδί στα 4- με εξαίρεση το ντυσιμο. Μπορεί να γδύνεται, αλλά όχι να ντύνεται.Και δυσκολεύεται στο να βγάλει μπλούζα. Τέλος πάντων. Βλέπω το Σεπτέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα elpatra.

 

Μην αγχώνεσαι για το παιδάκι σου! Πολλά παιδάκια στην ηλικία του δικού σου παιδιού δε λένε το "σ" καθαρά.

 

Να ξέρεις πως φυσιολογικά, 1 παιδάκι μπορεί να κατακτήσει από μόνο του τον ήχο "σ" και "ζ", οι οποίοι είναι παραπλήσιοι ήχοι (καθώς και ότι τον εμπεριέχει - τσ, ξ, ψ, σπ, σχ, σφ), μέχρι την ηλικία των 6 ετών. Όμως, επειδή 6 χρονών μπαίνουν στην 1η Δημοτικού και καλό είναι να μιλάει πεντακάθαρα μέχρι τότε για να αποφευχθεί το ενδεχόμενο ανάπτυξης μαθησιακής δυσκολίας. Το σημαντικό για ένα παιδάκι είναι να λέει όλους τους ήχους σωστά μέχρι να πάει 1η Δημοτικού. Και το δικό σου έχει μπροστά του σχεδόν 2,5 χρόνια ακόμα να το καταφέρει. Προσωπικά θεωρώ πως η καταλληλότερη ηλικία για να "διορθώσει" τον ήχο "σ", εφόσον όπως λες είναι μόνο αυτό, είναι η ηλικία των 5, δηλαδή μπαίνοντας στο νήπιο (αν μέχρι τότε δεν τον έχει κατακτήσει μόνος του), ώστε στην χειρότερη περίπτωση μέχρι το καλοκαίρι πριν την 1η Δημοτικού να έχετε ξεμπερδέψει. Τότε θα είναι και πιο συνεργάσιμο το παιδάκι. Και δε νομίζω πως τίθεται θέμα με το προνήπιο, πως μπορεί να το κοροιδεύουν τα άλλα παιδάκια ... Άλλωστε, σκέψου πως πολλά παιδάκια δε λένε σε αυτή την ηλικία αρκετά γραμματάκια!!! Ωστόσο, αν αγχώνεσαι υπερβολικά με το θέμα αυτό, μπορείς να τον ξεκινήσεις λογοθεραπείες οποτεδήποτε θέλεις. Εγώ σου πρότεινα να αρχίσετε στο νήπιο, για να μην ταλαιπωρείται το παιδάκι με τα πέρα-δώθε και για να μην ταλαιπωρείται και η τσέπη σας ... πολύ πιθανόν άδικα, αφού μπορεί και να τον κατακτήσει τον ήχο και μόνο του ως τότε.

 

Ξέχασα να σου πω, είμαι λογοθεραπεύτρια. :wink:

 

Υ.Γ. Να έχεις στο μυαλό σου πως όλα είναι εμπόριο ... και από όσο βλέπω στην αγορά, οι περισσότεροι λογοθεραπευτές/τριες σε αγχώνουν προκειμένου να το ξεκινήσεις το παιδάκι νωρίς λογοθεραπείες! Βλέπεις, παίζονται πολλά χρήματα στη μέση!

GqAdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα elpatra.

 

Μην αγχώνεσαι για το παιδάκι σου! Πολλά παιδάκια στην ηλικία του δικού σου παιδιού δε λένε το "σ" καθαρά.

 

Να ξέρεις πως φυσιολογικά, 1 παιδάκι μπορεί να κατακτήσει από μόνο του τον ήχο "σ" και "ζ", οι οποίοι είναι παραπλήσιοι ήχοι (καθώς και ότι τον εμπεριέχει - τσ, ξ, ψ, σπ, σχ, σφ), μέχρι την ηλικία των 6 ετών. Όμως, επειδή 6 χρονών μπαίνουν στην 1η Δημοτικού και καλό είναι να μιλάει πεντακάθαρα μέχρι τότε για να αποφευχθεί το ενδεχόμενο ανάπτυξης μαθησιακής δυσκολίας. Το σημαντικό για ένα παιδάκι είναι να λέει όλους τους ήχους σωστά μέχρι να πάει 1η Δημοτικού. Και το δικό σου έχει μπροστά του σχεδόν 2,5 χρόνια ακόμα να το καταφέρει. Προσωπικά θεωρώ πως η καταλληλότερη ηλικία για να "διορθώσει" τον ήχο "σ", εφόσον όπως λες είναι μόνο αυτό, είναι η ηλικία των 5, δηλαδή μπαίνοντας στο νήπιο (αν μέχρι τότε δεν τον έχει κατακτήσει μόνος του), ώστε στην χειρότερη περίπτωση μέχρι το καλοκαίρι πριν την 1η Δημοτικού να έχετε ξεμπερδέψει. Τότε θα είναι και πιο συνεργάσιμο το παιδάκι. Και δε νομίζω πως τίθεται θέμα με το προνήπιο, πως μπορεί να το κοροιδεύουν τα άλλα παιδάκια ... Άλλωστε, σκέψου πως πολλά παιδάκια δε λένε σε αυτή την ηλικία αρκετά γραμματάκια!!! Ωστόσο, αν αγχώνεσαι υπερβολικά με το θέμα αυτό, μπορείς να τον ξεκινήσεις λογοθεραπείες οποτεδήποτε θέλεις. Εγώ σου πρότεινα να αρχίσετε στο νήπιο, για να μην ταλαιπωρείται το παιδάκι με τα πέρα-δώθε και για να μην ταλαιπωρείται και η τσέπη σας ... πολύ πιθανόν άδικα, αφού μπορεί και να τον κατακτήσει τον ήχο και μόνο του ως τότε.

 

Ξέχασα να σου πω, είμαι λογοθεραπεύτρια. :wink:

 

Υ.Γ. Να έχεις στο μυαλό σου πως όλα είναι εμπόριο ... και από όσο βλέπω στην αγορά, οι περισσότεροι λογοθεραπευτές/τριες σε αγχώνουν προκειμένου να το ξεκινήσεις το παιδάκι νωρίς λογοθεραπείες! Βλέπεις, παίζονται πολλά χρήματα στη μέση!

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. να σου πω την αλήθεια σκεφτόμουν να απευθυνθώ αρχικα για μια διάγνωση σε λογοθεραπευτή αλλά φοβόμουν ακριβώς αυτό που αναφέρεις, μήπως με μπλέξουν χωρίς να είναι άμεση ανάγκη από τώρα και σίγουρα λεφτά για σκόρπισμα δεν υπάρχουν.Θα παρακολυθώ γενικά το θέμα και βλέπω...:)

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινέ το για 1 αξιολόγηση, κακό δεν είναι. Όμως θεωρώ ότι έχεις παραπάνω άγχος από ότι θα έπρεπε, αφού το παιδάκι σου είναι μικράκι ακόμα για να λέει τέλεια το "σ", που μαζί με το "ρ" θεωρούνται οι πιο δύσκολοι ήχοι για τα παιδάκια και για αυτό συνήθως κατακτώνται τελευταίοι!

 

Αν πας, θυμίσου να ρωτήσεις :

α) Πόση ώρα είναι η κάθε συνεδρία. Σε κάποιους λογοθεραπευτές διαρκεί η συνεδρία 30 λεπτά, σε άλλους 60!

β) Αν θα είναι ο ίδιος/α που θα "δουλέψει" με το παιδί. Σε μερικά κέντρα λογοθεραπείας εδώ στην Πάτρα, ιδίως τα μεγάλα, υπάρχουν 1-2 λογοθεραπευτές πτυχιούχοι και άλλοι 2-3-4 που κάνουν την πρακτική τους άσκηση ακόμα από τα ΤΕΙ της Πάτρας. Όπως καταλαβαίνεις, αυτά τα παιδιά δεν έχουν πτυχίο ακόμα. Και ο ρόλος τους τις περισσότερες φορές δεν είναι απλά η παρατήρηση, αλλά η κατ' αποκλειστική θεραπεία. Τα αποτελέσματα μπορείς να τα φανταστείς, καθώς και το χρονικό διάστημα που θα χρειαστεί για να ξεμπερδέψει με τις θεραπείες ένα παιδάκι.

γ) Πόσο καιρό θα χρειαστεί περίπου λογοθεραπείες. Λογικά θα σας πει γύρω στους 3 μήνες ... και ότι αυτό εξαρτάται από το πόσο συνεργάσιμο είναι το παιδάκι. Ξέρω όμως και κάποιους "επαγγελματίες" που το "καθυστερούν" επίτηδες και φτάνουν οι λογοθεραπείες μέχρι και 6μηνο ή και περισσότερο (μόνο για τα σ,ζ,τσ,τζ,ξ,ψ,σπ,σχ κλπ, ότι δηλαδή περιλαμβάνει τον ήχο "σ" ή "ζ"). Έτσι θα μπορείς να έχει 1 πιο ξεκάθαρη άποψη για το πότε πρέπει να ασχοληθείτε με θεραπείες, δεδομένου ότι θα πρέπει να έχει καθαρή άρθρωση μέχρι να πάει στην Α' Δημοτικού.

 

Και αν τελικά αποφασίσεις να το ξεκινήσεις το παιδάκι, να ζητήσεις να σε ενημερώσουν για τη διαδικασία έγκρισης λογοθεραπειών μέσω του ταμείου σου! Το ταμείο μπορεί να σου καλύψει από "ένα μέρος των χρημάτων" εώς "σχεδόν όλο", ανάλογα με το Ταμείο, το πόσο σημαντική θα κριθεί η δυσκολία του παιδιού σου βάση της ηλικίας του, καθώς και το πόσο χρεώνει ο λογοθεραπευτής την κάθε συνεδρία. Γενικά τον τελευταίο καιρό δεν εγκρίνουν μεγάλο ποσό ... και συνήθως όχι για αρκετό διάστημα ... μάλλον λόγω της οικονομικής κρίσης της χώρας μας! Όμως, σίγουρα αξίζει να το κοιτάξεις!

 

Αυτά, ελπίζω να βοήθησα!

GqAdp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γονείς απο θεσσαλονίκη θα ήθελα τη βοήθεια σας ξέρει κάποιος το κέτρο λογου Plasis word στην Αγγελάκη. Θα ήθελα να αρχίσω λογοθεραπεία και αυτό είναι σχετικά κοντά στο σπίτι μου. Θα με βοηθούσε αν κάποιος άκουσε κάτι γιαυτό. Άν όχι κάτι κάποιος να μου προτείνει. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ξέχασα να πω ότι είχα ακούσει από σχολικό σύμβουλο ότι περιμένουμε να τελειώσει το παιδί το νηπιαγωγείο και μετά βλέπουμε τι θα κάνουμε αν συνεχιστεί το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...