Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπερα. Θα ηθελα να ακοθσω τις εμπειριες σας σε αυτο που μου συναιβει και αν σας εχει τυχει κατι παρομοιο. Στης 24 ιουλιου γεννησα γυσιολογικα το δευτερο παιδακι μου. Στης 16 σεπτεμβρη μετα την επαφη με τον σηζυγο μου εσπασε το προφυλακτικο και σχεδον τελειωσε μεσα. Μετα απο μια ωρα πηρα το χαπι της επομενης ημερας. Δεν ξερω ομως αν ειμουν σε ωορηξεια γιατι δεν μου ηρθε ακομα περιοδο? Φοβαμαι μηπως το χαπθ δεν επιασε. Υπαρχει καποια που να εχει παρει χαπι και τελικα να εμεινε εγκυος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

22 ώρες πρίν, Αθηνα δημ είπε:

καλησπερα. Θα ηθελα να ακοθσω τις εμπειριες σας σε αυτο που μου συναιβει και αν σας εχει τυχει κατι παρομοιο. Στης 24 ιουλιου γεννησα γυσιολογικα το δευτερο παιδακι μου. Στης 16 σεπτεμβρη μετα την επαφη με τον σηζυγο μου εσπασε το προφυλακτικο και σχεδον τελειωσε μεσα. Μετα απο μια ωρα πηρα το χαπι της επομενης ημερας. Δεν ξερω ομως αν ειμουν σε ωορηξεια γιατι δεν μου ηρθε ακομα περιοδο? Φοβαμαι μηπως το χαπθ δεν επιασε. Υπαρχει καποια που να εχει παρει χαπι και τελικα να εμεινε εγκυος?

Το μωρό το θηλάζεις? Πρίν την επαφή σου είχε έρθει περίοδος ή όχι ακόμα? Μετά τη γέννα ίσως καθυστερεί αν θηλάζεις κιόλας. Λογικά πάντως το χάπι θα επιασε αλλά αν αγχώνεσαι ας κάνεις κανένα τέστ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είχα πάρει πέρσυ το χαπι της επόμενης μέρας και είχα 1.5 μήνα καθυστέρηση. Μετά όλα κανονικά. Έχω πολύ σταθερό κύκλο . 

Το πήρα φέτος στις 11 Σεπ και κανονικά περίμενα περίοδο στις 26 Σεπ.  Πάω λοιπόν τουαλέτα και βλέπω αίμα. Τώρα έχει περάσει μια ώρα και δεν ξανά έβγαλα αίμα καθόλου.  Ούτε πονο έχω. Εντελώς τίποτα σαν να μην έγινε ποτε.  Με ανησυχεί ότι πέρσυ είχα δύο μήνες καθυστέρηση Ενώ τώρα "ήρθε αμέσως.  Αν αυτο το αίμα είναι περίοδος.  Υπάρχει περίπτωση να ειμαι έγκυος και να έβγαλα αίμα; θα πάω στον ιατρό Φυσικά απλά θέλω κάποια συμβουλή μέχρι τότε. Τι πίστευετε ότι είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γειά σας!Ευχαριστώ όποιον μπορεί να με συμβουλέψει στο πάνω στο συγκεκριμένο θέμα!

Χθες δηλαδή Παρασκευή πρωί είχα επαφη με το αγόρι μου χωρίς προφύλαξη.Δεν τελείωσε μεσα μου γιατί τραβήχτηκε εγκαίρως και σύμφωνα με τον γυναικολόγο μου 99% Γιατι ειναι και λιγο ασταθης ο κύκλος μου δεν ημουν στις γονιμες μερες.

Εγω όμως εξακολουθώ να φοβαμαι Μήπως συνεβη καποιο ατύχημα και αγόρασα το χαπι της επόμενης μερας αν και ο γιατρός μου ειπε δεν χρειάζεται λογικα και απλα να κλείσω ενα ραντεβού μαζι του τη Δευτέρα βράδυ για να το τσεκάρουμε 

Ομως αν τυχον εχει γινει το κακο εφοσον δεν θα είναι Δευτέρα πρωι δεν θα μπορώ να παρω το χαπι γιατι θα έχουν περασει 3 μερες 

Δηλαδη 72 ωρες αρα θα συμβουν τα χειρότερα...

Πιστευετε πρεπει να παρω το χαπι τωρα που ειναι ακομη σαββατο και προλαβαινω ή θα βαλω αδικα τον οργανισμό μου σε αυτή τη διαδικασία??

 

Link to comment
Share on other sites

Θα θέλαμε να προωθήσουμε τις  αναγνώστριες/-ες στο θέμα 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας μετά απο φόβο για πιθανή εγκυμοσύνη λογω επαφής χωρις προφύλαξη  παρόλο που το πιο πιθανό είναι ότι δεν ημουν στις γονιμες μέρες αλλα όχι 100% γιατί έχω ασταθή κύκλο και χωρίς ο φίλος μου να ολοκλήρωσει μεσα μου αποφάσισα να παρω το χαπι της επόμενης μερας συγκεκριμένα το norlevo οχι βεβαια εγκαιρως αλλα την Τρίτη μερα οπου οι πιθανότητες να δρασει είναι λιγότερες 

Μήπως ξέρει κανεις αν παω στον γυναικολόγο θα μπορούσε να δει αν ειμαι εγκυος ή λογω λήψης του χαπιού όχι?? Ή οχι γιατι δεν πέρασαν αρκετές μερες απο την επαφη??

Υποψην η επαφη εγινε Παρασκευή πρωι και τωρα ειναι Δευτέρα 

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεί να το δεί τόσο γρήγορα, από ότι ξέρω. 

 γιατί για να υπάρξει διάγνωση εγκυμοσύνης μπορεί να γίνει είτε

α) με χημικό τρόπο - με ορμόνες δηλαδή

β) με οπτικό τρόπο -  με υπερηχο δηλαδή.

 

και τα δυο αυτά αργουν ακόμα.  γιατί το γονιμοποιημένο ωάριο δηλαδή η βλαστοκύστη θελει καποιες ημερες μεχρι να παράξει την ορμόνη που δίνει εντολή στο σώμα "είμαι έγκυος". 

από εκεί ξεκινάει η εγκυμοσύνη οποτε τότε μόνο μπορεί να γίνει χημικά πρώτα, διάγνωση με εξέταση αίματος. 

πρωτα κανεις εξεταση αίματος, 

δηλαδή πρώτα αυτό μπορεί να γίνει διάγνωση και πολλές μέρες μετά η οπτική διάγνωση. 

η οπτική διάγνωση πρέπει δηλαδή λίγο να γίνει μεγαλύτερη η βλαστοκύστη για να φανεί κ να πει ο γιατρος οτι υπαρχει εγκυμοσύνη. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φόρουμ! 

φόρουμ. Τελευταία με απασχολεί κάτι, το οποίο θα ήθελα να συζητήσω με όσες έχετε εμπειρία επί του θέματος και να μου πείτε την άποψή σας.

 

Στις 23/11, είχαμε ελεύθερη επαφή με το αγόρι μου για λίγη ώρα. Τελείωσε έξω, αφού βγήκε λίγα δευτερόλεπτα πριν την κορύφωση & είναι σίγουρος 100% πως δεν εισήλθε σπέρμα. Όμως, επειδή αυτή δεν είναι η συνηθισμένη μέθοδος αντισύλληψης για εμάς (πάντα κάνουμε με προφύλαξη) , αγχώθηκα και αποφάσισα την επόμενη μέρα 24/11, χωρίς να έχει περάσει ένα 24ωρο, να πάρω το χάπι. Για λίγες μέρες, είχα λίγα καφετί υγρά, αλλά αυτά σταμάτησαν. Η προηγούμενη περίοδος μου ήταν στις 14/11, έχω ασταθή κύκλο και η περίοδος μου ακόμα δεν έχει έρθει. Λόγω της αστάθειας, δεν μπορώ να υπολογίσω ακριβώς τις μέρες της καθυστέρησης. Το ερώτημά μου λοιπόν είναι: υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης; Υπάρχει καθυστέρηση λόγω του χαπιού; Τί πιστεύετε κορίτσια ; 

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας & αναμένω τις απαντήσεις σας. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σαςς!! Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας.. Στην 13 μερα του κύκλου μου πήρα το χάπι της επόμενης ημέρας 3 ώρες μετά το ατύχημα.. Πριν μια εβδομάδα είχα δει για 3-4 ημέρες καφέ.. Σήμερα βρίσκομαι στην 30 εβδομάδα του κύκλου μου.. Και ακόμα τίποτα.. Λέτε να μην έπιασε το χάπι? 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...