Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

θελω να το μιραστω αυτο και να μου πειτε..θηλαζω αποκλειστικα εδω και 5 μηνες και κατι..η γιατρος μας μου ειπε πως απ τον 6ο το μωρο δεν πολυ χρειαζεται το μητρικο τοσο πια,καθος υπαρχει και ο κινδυνος να κανει ανεμια,γιατι ειναι πια λιγοτερο το σιδηρο που παιρνει(σαν να μην επαρκει δηλ..)..και μας συνηστα να δωσουμε το δοκιμαστικο γευματακι βανιλιας..μεσα σε ολα αυτα συμβαινουν 2 πραγματα..κατα καιρους προσπαθησα να του δωσω ξενο γαλα γιατι εκνευριζοταν την ωρα που την εβαζα στη θεση του θηλασμου και νομιζα πως ισως δεν επαρκει,η δεν εχω γαλα ..δεν επαιρνε καθολου την θυλη του μπιμπερο..και το αλλο ειναι οτι ..ε... :? 4,5 τσιγαρακια τα κανω την μερα..δεν ειμαι περιφανη γι'αυτο ..αλλα.. :roll:

Αναρωτηθηκα μηπως φταιει κι'αυτο...(που εκνευριζεται..)

Και θα θελα να ρωτησω ακομα..και τελειωνω επιτελους..νερακι απο ποτε πινουν τα μονακριβα μας?

ευχαριστω για τον χρονο σας....!!! :lol:

.png

 

....LOVE IS IN THE AIR...!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θελω να το μιραστω αυτο και να μου πειτε..θηλαζω αποκλειστικα εδω και 5 μηνες και κατι..η γιατρος μας μου ειπε πως απ τον 6ο το μωρο δεν πολυ χρειαζεται το μητρικο τοσο πια,καθος υπαρχει και ο κινδυνος να κανει ανεμια,γιατι ειναι πια λιγοτερο το σιδηρο που παιρνει(σαν να μην επαρκει δηλ..)..και μας συνηστα να δωσουμε το δοκιμαστικο γευματακι βανιλιας..μεσα σε ολα αυτα συμβαινουν 2 πραγματα..κατα καιρους προσπαθησα να του δωσω ξενο γαλα γιατι εκνευριζοταν την ωρα που την εβαζα στη θεση του θηλασμου και νομιζα πως ισως δεν επαρκει,η δεν εχω γαλα ..δεν επαιρνε καθολου την θυλη του μπιμπερο..και το αλλο ειναι οτι ..ε... :? 4,5 τσιγαρακια τα κανω την μερα..δεν ειμαι περιφανη γι'αυτο ..αλλα.. :roll:

Αναρωτηθηκα μηπως φταιει κι'αυτο...(που εκνευριζεται..)

Και θα θελα να ρωτησω ακομα..και τελειωνω επιτελους..νερακι απο ποτε πινουν τα μονακριβα μας?

ευχαριστω για τον χρονο σας....!!! :lol:

 

οσο περισσοτερο θηλασεις τοσο το καλυτερο,γαλα αποκλειεται να μην εχεις μετα απο τοσο διαστημα που το θηλαζεις αποκλειστικα εχει εδραιωθει πλεον ο θηλασμος,νερο πινουν απο τοτε που θα αρχισουν στερεες τροφες.για την περιοδο μην ανησυχεις,οσο θηλαζεις αποκλειστικα συνηθως δεν εχεις,εγω ειμαι απο τις εξαιρεσεις γιατι μου ηρθε πανω στον 1,5 μηνα παρολο που θηλαζα μονο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όπως θα διάβασες παραπάνω δεν είχα περίοδο μέχρι που το μωρό έγινε 7 μηνών. Από οτι διαβάζω δεν είναι στάνταρ πότε θα σου έρθει (σε μία φίλη μου ήρθε στις 40 μέρες) αλλά σίγουρα εφόσον θηλάζεις είναι φυσιολογικό.

 

Και εγώ θήλαζα αποκλειστικά μέχρι και τον 5ο μήνα και ξεκινήσαμε βανίλια ριζάλευρο για να αντικαταστήσω το γεύμα που θα έχανε καθώς έπρεπε να επιστρέψω στη δουλειά. Η δικιά μου η γιατρός δεν μου ανέφερε τίποτα για το σίδηρο αλλά δεν το έχω ξανακούσει. Φαντάζομαι η Αγλαία θα μας διαφωτίσει ως ειδική.

 

Για το νεράκι, εμείς ξεκινήσαμε μερικές κουταλίτσες με την εισαγωγή στερεών τροφών, πολύ λίγο στην αρχή, τώρα πιο πολύ με το ειδικό ποτηράκι.

.png
Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!!!

 

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΙΣ 27 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ΤΩΡΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ.....

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΥΠΗΡΞΑΝ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΠΑΦΗ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ????

Η ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΧΑΣΩ ΜΗΝΑ?????

B8xkp2.png 4MTZp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω οσο θηλαζα,για 7 μηνες περπιου δηλαδη, δεν ειχα καθολου περιοδο.Μου ηρθε ενα μηνα περπιου αφου αποθηλασα (χωρις χαπια).

 

Οσο για την πιθανοτητα εγκυμοσυνης,οπως εχω ξαναπει, στις 40 μερες που πηγα στο γιατρο μετα τη γεννα ειχα ωαριο ετοιμο για ωορρηξια πραγμα που σημαινει οτι θα μπορουσα και τοτε να εχω μεινει εγκυος :shock: .

 

Μου ειπε ο γυναικολογος μου οτι θηλασμος δεν σημαινει σε καμια περιπτωση αντισυλληψη.Απλως εχεις ακανονιστες γονιμες μερες.Αν δεν επιδιωκεις εγκυμοσυνη πρεπει να προσεχεις οσο κι αν δεν θηλαζεις.

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

θελω να το μιραστω αυτο και να μου πειτε..θηλαζω αποκλειστικα εδω και 5 μηνες και κατι..

 

Συγχαρητήρια και να σου ζησει!!!

 

 

η γιατρος μας μου ειπε πως απ τον 6ο το μωρο δεν πολυ χρειαζεται το μητρικο τοσο πια,

 

δηλαδή η γιατρός λέει ότι μετά τον 6ο μήνα τα μωρά χρειάζονται λιγότερο το μητρικό και περισσότερο ένα γάλα σε σκόνη που προσπαθεί να μιμηθεί το μητρικό;

 

Η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής δηλώνει ρητά ότι το μητρικό γάλα είναι uniqual, δηλαδή δεν μπορεί να εξισωθεί με κανένα υποκατάστατο.

 

Λυπάμαι αλλά η παιδίατρος αυτή είναι κατά του θηλασμού αλλά ντρέπεται να σου το πει ανοιχτά. Σε υπονομεύει ύπουλα για να δει αν θα υποκύψεις...

 

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας υποστηρίζει ότι είναι καλό να θηλάζουμε τα παιδιά μας για τουλάχιστον 2 χρόνια....

Δεν υπάρχει τίποτα που να μπορεί να αντικαταστήσει την υλική ή μη υλική πλευρά του θηλασμού.

 

καθος υπαρχει και ο κινδυνος να κανει ανεμια,γιατι ειναι πια λιγοτερο το σιδηρο που παιρνει(σαν να μην επαρκει δηλ..)..

 

Ο σίδηρος που παίρνει είναι ίδιος και το ίδιο καλά αφομοιώσιμος. Η αναιμία διαπιστώνεται εύκολα με αιματολογικές εξετάσεις και είναι πιο συχνή στα μωρά που δεν τρέφονται με μητρικό γάλα.

 

Αυτό που έχει λιγοστέψει είναι τα αποθέματα σιδήρου που είχε το μωρό από τη μητέρα του όταν γεννήθηκε.

 

Πολλά μωρά τα πάνε καλά ακόμη και με 8 μήνες αποκλειστικού θηλασμού....

 

Η γιατρός σου ή πολύ αδιάβαστη είναι ή προσπαθεί να σε βάλεις σε διαδικασία αποθηλσμού...

 

και μας συνηστα να δωσουμε το δοκιμαστικο γευματακι βανιλιας..

 

Μέχρι τώρα δεν υπάρχει καμία δημοσίευση σε κανένα ιατρικό περιοδικό για τη χρησιμότητα τουσυγκεκριμένου γεύματος.

 

Συστήνεται η εισαγωγή των στερεών τροφών αφού το μωρό κλείσει τον 6 μήνα και οι στερεές τροφές δεν περιλαμβάνουν απαραίτητα ούτε τη γεύση βανίλια ούτε το αγελαδινό γάλα σε σκόνη που περιέχει το συγκεκριμένο κουτί...

 

Το οποίο φυσικά είναι μιας συγκεκριμένης εταιρείας...

 

Δηλαδή 1 εκκατομύριο χρόνια επιβίωσε ο άνθρωπος χωρίς γευματάκι βανίλιας και τώρα το χρειάζεται;

 

 

 

μεσα σε ολα αυτα συμβαινουν 2 πραγματα..κατα καιρους προσπαθησα να του δωσω ξενο γαλα γιατι εκνευριζοταν την ωρα που την εβαζα στη θεση του θηλασμου και νομιζα πως ισως δεν επαρκει,η δεν εχω γαλα ..δεν επαιρνε καθολου την θυλη του μπιμπερο..

 

Ευτυχώς το μωρό σου είναι αρκετά έξυπνο και ξέρει να εκφράζει τη γνώμη του...

 

Συνέχισε αυτό που κάνεις με τον τρόπο που ξέρεις! Μια χαρά τα πάτε!

 

 

 

και το αλλο ειναι οτι ..ε... :? 4,5 τσιγαρακια τα κανω την μερα..δεν ειμαι περιφανη γι'αυτο ..αλλα.. :roll:

 

Η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής δηλώνει ρητά ότι το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

 

 

Αναρωτηθηκα μηπως φταιει κι'αυτο...(που εκνευριζεται..)

 

Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να εκνευριστεί ένα μωρό. Να το βγάζεις πιο συχνά βόλτα και να χαλαρώνεται μαζί!

 

Και θα θελα να ρωτησω ακομα..και τελειωνω επιτελους..νερακι απο ποτε πινουν τα μονακριβα μας?

 

Όταν με το καλό αρχίσει και τρώει ικανοποιητική ποσότητα στερεών τροφών. Μερικά μωρά που θηλάζουν πολύ ίσως να αργήσουν να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους για το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια μου σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου..ευχομουν να δεις το μνμ μου μπας και φωτιστω η γυναικα..!!

ποια στερεα τροφη συστηνεις οτι μπορω να της δωσω απο τον 6ο εκτος απο τις φρεσκες φρουτοκρεμιτσες?..να αποφυγω δηλ. να της δωσω την κρεμουλα?

.png

 

....LOVE IS IN THE AIR...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια μου σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου..ευχομουν να δεις το μνμ μου μπας και φωτιστω η γυναικα..!!

ποια στερεα τροφη συστηνεις οτι μπορω να της δωσω απο τον 6ο εκτος απο τις φρεσκες φρουτοκρεμιτσες?..να αποφυγω δηλ. να της δωσω την κρεμουλα?

 

Μια χαρά φωτισμένη είσαι! Λάμπεις!!!!

 

Μπορείς να δίνεις

 

Κουάκερ βρασμένο

 

Αν το προτιμάει πιο γλυκό μπορείς να το βράσεις με λιγότερο νερό και να προσθέσεις δικό σου γάλα αν αντλείς και σου περισσεύει.

 

Επίσης μπορείς να μουλιάζεις σταφίδες σε νερό και να τις βάζεις να βράσουν μαζί με το κουάκερ, μετά τα πολτοποιείς όλα μαζί.

 

Χορτόσουπα πολτό

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!!!!

 

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΙΣ 27 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ΤΩΡΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ.....

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΥΠΗΡΞΑΝ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΠΑΦΗ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ????

Η ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΧΑΣΩ ΜΗΝΑ?????

Εμένα η περίοδος επανήλθε λίγες μέρες πρίν γίνει η μπέμπα δύο μήνων, μου ήρθε 2 φορές και τώρα πάλι σταμάτησε."Υποπτες επαφές" δεν υπήρξαν, έκανα βέβαια και ένα τεστ για να φύγει το άγχος μέρες που είναι!!!!!Ο γιατρός μου πάντως μου είπε να μη βασίζομαι σο θηλασμό για αντισύλληψη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ποιες περιπτωσεις αρχιζει να αλλαζει η υφη και η γευση η το 'αραιωμα'που λενε, του μητρ.γαλακτος?και πως το καταλαβαινεις?Μου ηρθε και η περιοδος μου πριν λιγες μερες..αυτο,παιζει καποιο ρολο? :roll:

.png

 

....LOVE IS IN THE AIR...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα σου θα είναι πάντα αυτό που χρειάζεται το παιδάκι σου, δεν αραιώνει, δεν παθαίνει τίποτα... όσο το μωράκι σου θα ζητάει, το σώμα σου θα παράγει, αυτό που πρέπει, όσο πρέπει!!!

Στην περίοδο αυτό που είχα προσέξει εγώ (για τις ημέρες εκείνες μόνο) ήταν μια ελάττωση στην ποσότητα... μετά πάλι οκ όμως... :D

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!!!!!!!!!

Εμένα μόλις προχτές μου ήρθε περίοδος ενώ θηλάζω και η μπέμπα μου είναι μόλις 3,5 μηνών.

Μόλις μου ήρθε άρχισα να τρώω σούπες και να πίνω πολύ νερό και πολλούς χυμούς και έτσι δεν παρατήρησα καμια διαφορά στην ποσότητα του γάλατος μου. Λέτε να είναι τυχαίο;

ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ

 

bozu.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

Λενε οτι αν πινεισ περισσότερα υγρά "κατεβάζεισ" περισσοτερο γάλα. Ο παιδιάτροσ μου δεν το παραδεχόταν αυτό. το μόνο που μου έλεγε ειναι να μην τρωω πικάντικα. θήλάζω την μικρή μου εδώ και 9 μήνεσ.Στην αρχή 5 φορέσ την ημέρα δηλ. κάθε 4 ώρεσ. το βράδυ για καλή μου τύχη κοιμόταν. απο τότε που ξεκινήσαμε τισ στερεέσ τροφέσ ΄θηλάζω πρωί - βράδυ.

περίοδοσ μου ήρθε πριν λίγεσ μέρεσ.

Link to comment
Share on other sites

Λενε οτι αν πινεισ περισσότερα υγρά "κατεβάζεισ" περισσοτερο γάλα. Ο παιδιάτροσ μου δεν το παραδεχόταν αυτό.

 

Η πιο σωστή διατύπωση είναι όταν αν η μητέρα δεν πίνει όσο χρειάζεται (επειδή το ξεχνάει, δεν προλαβαίνει, δεν έχει νερό δίπλα της όταν διψάει), μπορεί να μειωθεί κάπως η παραγωγή. Τα περισσότερα υγρά δεν θα αυξήσουν την παραγωγή περισσότερο από τις ανάγκες του μωρού τα λιγότερα όμως μπορεί σε μερικές περιπτώσεις να τη μειώσουν λίγο.

 

 

το μόνο που μου έλεγε ειναι να μην τρωω πικάντικα.

 

Στην Ινδία και αλλού τρώνε πολύ πικάντικα και θηλάζουν μια χαρά τα μωρά τους. Δεν ισχύει αυτό που σου είπε η παιδίατρος...

 

απο τότε που ξεκινήσαμε τισ στερεέσ τροφέσ ΄θηλάζω πρωί - βράδυ.

περίοδοσ μου ήρθε πριν λίγεσ μέρεσ.

 

Πολύ σπάνια αυτό είναι αρκετό για ένα μωρό που δεν έχει κλείσει χρόνο. Τα πιο πολλα μωρά έχουν ανάγκη από περισσότερους θηλασμούς το 24ωρο. Για να βεβαιωθείς ότι δεν το έχει ανάγκη είναι καλό να της προσφέρεις την ευκαιρία να θηλάσει και ανάμεσα στα γεύματα ή πριν τα γεύματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Γεια σας!

Εχω ενα μωρακι 47 ημερων και μολις χθες μου ηρθε η περιοδος μου.Αυτο θα εχει καποια επιπτωση στο γαλα μου?Υποψιν οτι θηλαζω τη μικρη μου και οτι χρειαζεται να της δινω καποιες φορες συμπληρωμα.

 

Γλυκιές μου πεταλουδίτσες...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε στους 4 μήνες και δεν είδα καμία διαφορά, ουτε στη ποσότητα γάλακτος , ούτε στη συμπεριφορά του παιδιού!!

 

Είσαι σίγουρη οτι ήταν περίοδος;;; Κράτησε πάνω απο 48 ώρες;;;

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ήρθε στους 4 μήνες και δεν είδα καμία διαφορά, ουτε στη ποσότητα γάλακτος , ούτε στη συμπεριφορά του παιδιού!!

 

Είσαι σίγουρη οτι ήταν περίοδος;;; Κράτησε πάνω απο 48 ώρες;;;

 

Μολις χθες ειδα τα πρωτα σημαδια και σημερα εχω κανονικη ροη και αρκετο αιμα,δεν νομιζω να'ναι κατι αλλο εκτος απο περιοδος.

 

Γλυκιές μου πεταλουδίτσες...

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να έχει απο όσο ξέρω η περίοδος δεν επηρεάζει τη γαλουχία.

Μπορεί να δεις κάποια μείωση αλλά τίποτα ανησυχητικό!

 

ΥΓ. ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ!!!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Υποψιν οτι θηλαζω τη μικρη μου και οτι χρειαζεται να της δινω καποιες φορες συμπληρωμα.

 

Tης δίνεις συμπλήρωμα κάποιες φορές τη μέρα ή κάποιες μέρες;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεννησα στις 9 Ιανουαρίου 2008 και απο τότε το Χρηστάκι μου θρέφεται αποκλειστικά απο εμένα.Την πρωτομαγιά είδα λίγο αίμα για πρωτη φορά μετά το τέλος των λόχειων.Απο προχτές έχω "φαει" 2 πακέτα σερβιέτες.ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ.ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ.Ποτέ η περιοδός μου δν ήταν έτσι με τοση πολύ καταροή. Τι είναι αυτό το πράγμα τωρα. Θα επηρεάσει την ποσότητα γάλακτος;Τι λέει η εμπειρία και η ιατρική κορίτσια!!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα !

και εμενα μου ηρθε περιοδος 4 μηνες μετα τη γεννα , και ειχα πολυ αιμα. το γαλα μου ομως δεν επηρεαστηκε. αλλα και να γινει μην ανησυχεις για καμια τρομερη αλλαγη. θα επανελθεις στα φυσιολογικα με το τελος της περιοδου.

δυστυχως δεν ανηκουμε στις τυχερες που θηλαζουν και δεν εχουν περιοδο. :roll:

και εγω παλι περιμενω αυτες τις μερες. απλα να ξερεις οτι τον αλλο μηνα μπορει να μην ερθει ή να ερθει αργοπορημενα. εμενα την 2η φορα ηρθε στις 40 μερες!

τι να ευχηθω;... καλα ξεμπερδεματα! :wink:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου ήρθε πρώτη φορά στους 5 μήνες και μια δεύτερη τώρα πριν λίγες μερες. Πολύ αίμα όντως. Λένε οτι μπορεί να φερει παροδικη μειωση του γαλατος,αλλα ξεπερνιεται σε 2-3 μερες. Εμένα απλώς την πρωτη μερα καθε φορα πονουσε η θηλη,κατι που δε συμβαινει ποτε αλλοτε. α 8) η δευτερη φορα ηρθε με "καθυστερηση" αρκετη,φανταζομαι τιποτα δεν ειναι ρυθμισμενο ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με φοβίζει είναι χαμηλή φεριτινη και σιδηρος που μετά την 2η γέννα μειωθηκαν αισθητά. Φοβάμε για καμιά ζαλάδα, είμαστε και πάνω στην ανοιξη με την εαρινή κοπωση που ομολογουμένως με έχει αγγίξει ελαφρώς.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ.Ευχαριστώ πολύ κορίτσια

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...