Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτη περίοδος μετά απο επεμβατική υστεροσκόπηση


Recommended Posts

Καλησπέραα!! αν και δεν ξέρω πια πού να απευθυνθώ, γιατί βλέπω πως δεν είναι και τόσο συχνό εδώ στο forum το θέμα της διαφραγματικής μήτρας, θέλω να ρωτήσω  κάποια κοπέλα εδω μέσα που να έκανε επεμβατική υστεροσκόπηση, πόσες μέρες μετά της ήρθε η πρώτη περίοδος. Και τι μορφή είχε. Στις 30 Ιουνίου έκανα αφαίρεση διαφράγματος  και πριν λίγες μέρες ξεκίνησαν τα συμπτώματα περιόδου με πρήξιμο στο στήθος κτλ κτλ, και κάποια πονάκια χαμηλά στην κοιλιά. Χθες εμφανίστηκε λίγο καφετί αιμα και χάρηκα, είπα οκ ήρθε η περίοδος, επανέρχεται το "σύστημα" στα κανονικά του. (Να σημειωθεί ότι πάντα είχα πολύ καλό σταθερό κύκλο κάθε 28 ημέρες, και περίοδο που διαρκεί 5 μέρες με νορμάλ ροή αίματος). Ο γιατρός με ενημέρωσε ότι θα υπάρχει κάποια  καθυστέρηση λόγω της επέμβασης αλλά μετά την πρώτη περίοδο όλα θα στρώσουν. Πέρασε λοιπόν μια ολόκληρη μέρα με ελάχιστα καφετιά αντι για αίμα, όμως ταυτόχρονα νοιώθω σαν να έχω κανονική περίοδο. Είναι νορμάλ; Να πάρω τον γιατρό μου ή να περιμένω; Αν έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία παρακαλώ ας μου πει την άποψη της. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υποθέτω ότι πια μπορεί να έχεις ήδη μιλήσει με τον γιατρό σου. Αυτό που περιγράφεις πάντως δεν ακούγεται ανησυχητικό. Όντως μετά την υστεροσκόπηση ο κύκλος συνήθως αλλάζει λίγο. Το ίδιο θυμάμαι και από τη δική μου υστεροσκόπηση. Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου!

Link to comment
Share on other sites

On 7/27/2017 at 5:40 ΜΜ, sissy_geo είπε:

Καλησπέραα!! αν και δεν ξέρω πια πού να απευθυνθώ, γιατί βλέπω πως δεν είναι και τόσο συχνό εδώ στο forum το θέμα της διαφραγματικής μήτρας, θέλω να ρωτήσω  κάποια κοπέλα εδω μέσα που να έκανε επεμβατική υστεροσκόπηση, πόσες μέρες μετά της ήρθε η πρώτη περίοδος. Και τι μορφή είχε. Στις 30 Ιουνίου έκανα αφαίρεση διαφράγματος  και πριν λίγες μέρες ξεκίνησαν τα συμπτώματα περιόδου με πρήξιμο στο στήθος κτλ κτλ, και κάποια πονάκια χαμηλά στην κοιλιά. Χθες εμφανίστηκε λίγο καφετί αιμα και χάρηκα, είπα οκ ήρθε η περίοδος, επανέρχεται το "σύστημα" στα κανονικά του. (Να σημειωθεί ότι πάντα είχα πολύ καλό σταθερό κύκλο κάθε 28 ημέρες, και περίοδο που διαρκεί 5 μέρες με νορμάλ ροή αίματος). Ο γιατρός με ενημέρωσε ότι θα υπάρχει κάποια  καθυστέρηση λόγω της επέμβασης αλλά μετά την πρώτη περίοδο όλα θα στρώσουν. Πέρασε λοιπόν μια ολόκληρη μέρα με ελάχιστα καφετιά αντι για αίμα, όμως ταυτόχρονα νοιώθω σαν να έχω κανονική περίοδο. Είναι νορμάλ; Να πάρω τον γιατρό μου ή να περιμένω; Αν έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία παρακαλώ ας μου πει την άποψη της. 

Καλησπερα

Εγω εκανα προς το παρων μη επεμβατικη υσττεροσκοπηση και ειχα ανωμαλιες στην περιοδο μου οπως με ειχε ενημερωσει και ο γιατρος μου.Οποτε μην ανησυχεις ειναι φυσιολογικο νομιζω και στη δικη σου περιπτωση..

Link to comment
Share on other sites

On 29/7/2017 at 5:25 ΜΜ, Eleni-thess είπε:

Καλησπερα

Εγω εκανα προς το παρων μη επεμβατικη υσττεροσκοπηση και ειχα ανωμαλιες στην περιοδο μου οπως με ειχε ενημερωσει και ο γιατρος μου.Οποτε μην ανησυχεις ειναι φυσιολογικο νομιζω και στη δικη σου περιπτωση..

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση! Μου ήρθε κανονικά εδώ και δύο μέρες... Δηλαδή όχι και τόσο κανονικά... Αιμορραγία πρωτοφανής. Έχω κλείσει και ραντεβού για μετεγχειρητικό έλεγχο οπότε ελπίζω να τελειώσει σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, sissy_geo είπε:

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση! Μου ήρθε κανονικά εδώ και δύο μέρες... Δηλαδή όχι και τόσο κανονικά... Αιμορραγία πρωτοφανής. Έχω κλείσει και ραντεβού για μετεγχειρητικό έλεγχο οπότε ελπίζω να τελειώσει σύντομα!

Aν με το πρωτοφανής αιμορραγία εννοείς να γεμίζεις μία σερβιέτα την ώρα, για οποιοδήποτε λόγο, πρέπει να σε δει γιατρός άμεσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, sissy_geo είπε:

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση! Μου ήρθε κανονικά εδώ και δύο μέρες... Δηλαδή όχι και τόσο κανονικά... Αιμορραγία πρωτοφανής. Έχω κλείσει και ραντεβού για μετεγχειρητικό έλεγχο οπότε ελπίζω να τελειώσει σύντομα!

Αν θελει γραψε μας μετα τον ελεγχο ολοκληρη την εμπειρια σου.μ ενδιαφερει καθως κ γω θα πρεπει να κανω επεμβατικη υστεροσκοπηση αλλα το καθυστερω λογω φοβου

Link to comment
Share on other sites

On 31/7/2017 at 11:27 ΜΜ, Eleni-thess είπε:

Αν θελει γραψε μας μετα τον ελεγχο ολοκληρη την εμπειρια σου.μ ενδιαφερει καθως κ γω θα πρεπει να κανω επεμβατικη υστεροσκοπηση αλλα το καθυστερω λογω φοβου

Σήμερα το απόγευμα εχω ραντεβού και έχω αρκετή αγωνία. Θα σε ενημερώσω :) Η αιμορραγία ήταν έντονη, αλλά ευτυχώς κράτησε 3 μέρες, τώρα όλα οκ

Link to comment
Share on other sites

On 31/7/2017 at 11:27 ΜΜ, Eleni-thess είπε:

Αν θελει γραψε μας μετα τον ελεγχο ολοκληρη την εμπειρια σου.μ ενδιαφερει καθως κ γω θα πρεπει να κανω επεμβατικη υστεροσκοπηση αλλα το καθυστερω λογω φοβου

Καλησπέρα Ελένη, θα σου πω την εμπειρία μου με την υστεροσκόπηση, όσο πιο σύντομα γίνεται. Προσπαθουμε για μωρο σχεδόν δύο χρόνια χωρίς αποτέλεσμα. Στους 8 μήνες, αρχίσαμε να "ψαχνόμαστε" . Οι πρώτες εξετάσεις, (ορμονικές,σπέρμα, κτλ) φυσιολογικές, όλα καλά μας έλεγε η γιατρός μας, κάνε και μια σαλπιγγογραφία να δουμε τις σάλπιγγες. Στην σαλπιγγογραφία λοιπόν, φάνηκαν οι σάλπιγγες οκ, λειτουργικές και ανοιχτές, αλλά φάνηκε ένα παράξενο σχήμα μήτρας, μικρό, σαν 2 κέρατα σκέψου το. Ο γιατρός που ήταν παρόν στην κλινική που έγινε η εξεταση μου είπε πως δεν είναι νορμαλ αυτη η μητρα, είναι ή διαφραγμα ή δίκερος μήτρα και πρέπει να διορθωθεί άμεσα, γιατί είναι παράγοντας υπογονιμότητας και γιατί αν μείνω έγκυος υπάρχει αυξημένος κίνδυνος να αποβάλω. Τρομοκρατημένη τον ευχαριστώ και φεύγω στην τότε γιατρό μου (σημ. Τωρα πια εκείνος είναι ο γιατρός μου και δεν τον αλλάζω με τιποτα). Η τότε γιατρός μου βλέπει την σαλπιγγογραφία και λεέι η μήτρα σου είναι οκ. Είναι καρδιόσχημος λεέι και δεν υπαρχει θέμα. Περνάει ο καιρός χωρίς κανένα αποτέλεσμα κάνουμε  μαζί της και την πρώτη μας σπερματέγχυση. Μην στα πολυλογώ άρχισα να βλέπω κάποια φάουλ στην γιατρό μου. πχ παλαιότερο όταν ήμουν φοιτήτρια έκανα λαπαροσκόπηση για αφαίρεση απλής ορόδους κύστης απο την οποία έχω κρατήσει το βιντεο της επέμβασης. Σε αυτό το βίντεο φαίνεται απο πάνω η μήτρα, δηλαδη αν είναι δίκερος, αυτό φαίνεται στο σχήμα απο έξω. Αν το σχήμα απο έξω είναι νορμάλ τότε αυτό σημαίνει ότι το σχήμα που είδαμε στην σαλπιγγογραφία δειχνει ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ στο εσωτερικό... Έγιναν πολλά, φορτώνω και λεώ στον αντρα μου φύγαμε για εξωσωματική δεν αντέχω άλλο να μη μας βρίσκουν τίποτα και εμείς να απογοητευόμαστε και να υποφέρουμε. Κλείνουμε ραντεβού σε μια πασίγνωση γιατρό οσον αφορά τις εξωσωματικές στη Θεσσαλονίκη. Εκείνη με το που βλέπει την σαλπιγγογραφία μου λέει, αχ κορίτσι μου, πού πας. Εχεις τεραστιο διάφραγμα, πού να πάει να κολλήσει το καημένο το έμβρυο;;; Αυτό ήταν.. Είχα τόσο θυμό μεσα μου... Μου λέει επι λέξη.. Δεν μπορούμε να μιλάμε ούτε για φυσιολογική σύλληψη, ούτε για  σπερματεγχύσεις ούτε για εξωσωματική αν δεν διορθώσεις αυτό το διάφραγμα. Εγω μου λέει θα σου μιλήσω ανοιχτα. Θέλω επιτυχίες. Θα σε αναλάβω όταν όλα θα είναι τέλεια. (προς τιμήν της που μου μιλησε ειλικρινα). Μου λέει πως πρέπει να γινει υστεροσκόπηση, και πρέπει να γινει απο καλό έμπειρο γιατρό για αποφυγή συμφύσεων. Μου συστήνει εναν γιατρό, ωστόσο εμείς θεωρήσαμε πως το σωστότερο ήταν να βρούμε τον γιατρό που μου εκανε την σαλπιγγογραφία και μας μιλησε πρωτος για διάφραγμα. Ετσι πήγαμε. Μας είπε πως κανονικά γίνεται και λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση μαζί. Εγω ωστόσο ήμουν τυχερή γιατί έχω κάνει λαπαροσκόπηση στο παρελθόν (μου είπε πως άδικα την έκανα για απλή κύστη) αλλά το βιντεο απο αυτή θα μας έλυνε το μυστήριο για το αν η μητρα είναι δίκερος ή έχει διάφραγμα. Είδε λοιπόν το βιντεο, η μητρα απο έξω ήταν κανονικη στρόγγυλη, αρα πια ηταν σίγουρο ότι είχα διάφραγμα. Δεν ήταν τίποτα απολύτως,  το κάνεις τις μέρες μετα την περίοδο. Πήρα 3 μέρες πριν αντιβιωση, έκανα την επέμβαση, την ίδια μέρα έφυγα, πήρα μητροτάν για να επουλωθεί η μήτρα, δεν μου έδωσε τίποτε άλλο, ορμόνες κτλ που διαβάζω, δεν είχαμε επαφές για 10-15 μέρες μετά για αποφυγή μολύνσεων, το ίδιο ισχύει και για το μπάνιο στη θάλασσα. Σε έναν μήνα μου ήρθε περίοδος και πήγα να με δει, μας έδωσε το οκ για νέες προσπάθειες και ο Θεός βοηθός! Δεν ξέρω τι ακριβως θέμα αντιμετωπίζεις, αλλά δεν έχεις τίποτα απολύτως να φοβάσαι! Χίλια συγνώμη για το ΄μεγεθος, απλως θα ήθελα με την εμπειρία μου να βοηθήσω και άλλα κορίτσια. Να προσέχετε γιατί στο δρόμο που βαδίζουμε τα λάθη και λάθος επιλογές πολλές φορές κοστίζουν χρόνο, χρήμα και απογοήτευση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γεια σας ειμαι καινουργια και θελω βοηθεια!! Εκανα υστεροσκοπηση και λαπαροσκοπιση στις 4/7/18 μου αφαιρεσαν και μια κυστη σε σαλπιγγα... μετα το χειρουργειο ειχα λιγες μερες αιμα... μετα τις 15 μερες ξεκινησαμε επαφες με τον αντρα μου ...ακομα δεν μου εχει ερθει περιοδος και σμρ εκανα ενα τεστ και βγηκε αρνητικο .. ποτε θα ερθει περιοδος ;; ξερετε κατι;; 

Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2018 at 5:20 ΜΜ, Papakialove είπε:

Γεια σας ειμαι καινουργια και θελω βοηθεια!! Εκανα υστεροσκοπηση και λαπαροσκοπιση στις 4/7/18 μου αφαιρεσαν και μια κυστη σε σαλπιγγα... μετα το χειρουργειο ειχα λιγες μερες αιμα... μετα τις 15 μερες ξεκινησαμε επαφες με τον αντρα μου ...ακομα δεν μου εχει ερθει περιοδος και σμρ εκανα ενα τεστ και βγηκε αρνητικο .. ποτε θα ερθει περιοδος ;; ξερετε κατι;; 

Καλησπέρα. Έχω κάνει 2 φορές υστεροσκοπηση επεμβατικη αλλά μηδέν λαπαροσκόπηση. Η περίοδος και τις 2 φορές μου ήρθε στις 20-30 μέρες μετά. Καλό θα ήταν αυτό το μήνα μέχρι να σου έρθει περίοδος να μην προσπαθήσετε για παιδί λόγω ότι έχεις πάρει φάρμακα για την επέμβαση!  Εδώ να φανταστείς εγώ μια απλή σαλπιγγογραφια έκανα και μου είπανε στο νοσοκομείο να αφήσω αυτόν τον κύκλο να περάσει και μετά να προσπαθήσουμε πάλι. Αυτοί συνιστούν αυτό αλλά ο γιατρός που σε παρακολουθεί εννοείται ότι έχει τον 1ο λόγο. Εξάλλου εμείς εδώ τις εμπειρίες μας λέμε.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Sansa είπε:

Καλησπέρα. Έχω κάνει 2 φορές υστεροσκοπηση επεμβατικη αλλά μηδέν λαπαροσκόπηση. Η περίοδος και τις 2 φορές μου ήρθε στις 20-30 μέρες μετά. Καλό θα ήταν αυτό το μήνα μέχρι να σου έρθει περίοδος να μην προσπαθήσετε για παιδί λόγω ότι έχεις πάρει φάρμακα για την επέμβαση!  Εδώ να φανταστείς εγώ μια απλή σαλπιγγογραφια έκανα και μου είπανε στο νοσοκομείο να αφήσω αυτόν τον κύκλο να περάσει και μετά να προσπαθήσουμε πάλι. Αυτοί συνιστούν αυτό αλλά ο γιατρός που σε παρακολουθεί εννοείται ότι έχει τον 1ο λόγο. Εξάλλου εμείς εδώ τις εμπειρίες μας λέμε.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση ..τελικα μου ηρθε σμρ (30 μερες απο την επεμβαση).Η αληθεια ειναι οτι παιρνω μονο τ4 inofert σιδηρο neurobion και σεληνιο. Αυτα μου εχουν δωσει ... ελπιζω να τα καταφερουμε στον επομενο κυκλο ...δεν προσπαθουμε πολυ καιρο ενα 4μηνο αλλα επειδη ειχα συμφυσεις (3ωρες χειρουργιο λαπαρο-υσπεροσπικα) και στις σαλπιγγογραφιες φανηκε οτι περναει υγρο αλλα με δυσκολια (2εχω κανει) εχω αγχωθει λιγο ... :) σε ευχαριστω ειλικρινα 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Papakialove είπε:

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση ..τελικα μου ηρθε σμρ (30 μερες απο την επεμβαση).Η αληθεια ειναι οτι παιρνω μονο τ4 inofert σιδηρο neurobion και σεληνιο. Αυτα μου εχουν δωσει ... ελπιζω να τα καταφερουμε στον επομενο κυκλο ...δεν προσπαθουμε πολυ καιρο ενα 4μηνο αλλα επειδη ειχα συμφυσεις (3ωρες χειρουργιο λαπαρο-υσπεροσπικα) και στις σαλπιγγογραφιες φανηκε οτι περναει υγρο αλλα με δυσκολια (2εχω κανει) εχω αγχωθει λιγο ... :) σε ευχαριστω ειλικρινα 

Γεια σου κορίτσι μου.  Δεν εννοούσα αυτά τα φάρμακα που είπες (που βασικά βιταμίνες είναι)  αλλά τα φάρμακα της επέμβασης (της αναισθησίας δηλαδή) :) Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι οσο μπορεις, καταλαβαίνω δεν είναι εύκολο.. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έκανα λαπαροσκόπηση τον ιουνιο, όχι ομως υστεροσκόπηση ο γιατρος μου ειπε να εχουμε κανονικα επαφες εκείνο το μήνα,  βεβαια δεν επαιρνα αλλα φαρμακα εκτος απο εκεινα που μου δωσανε στο νοσοκομειο. @Papakialove στην λαπαροσκόπηση δεν σου εκαναν  έλεγχο διαβατοτητας των σαλπιγγών? 

Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2018 at 6:14 ΜΜ, Sansa είπε:

Γεια σου κορίτσι μου.  Δεν εννοούσα αυτά τα φάρμακα που είπες (που βασικά βιταμίνες είναι)  αλλά τα φάρμακα της επέμβασης (της αναισθησίας δηλαδή) :) Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι οσο μπορεις, καταλαβαίνω δεν είναι εύκολο.. 

Σε ευχαριστω πολυ πολυ!!! Η αληθεια ειναι οτι πρεπει να μην αγχωνομαι.. αλλα πως να το κανω;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/8/2018 at 10:24 ΜΜ, maria1212 είπε:

Εγώ που έκανα λαπαροσκόπηση τον ιουνιο, όχι ομως υστεροσκόπηση ο γιατρος μου ειπε να εχουμε κανονικα επαφες εκείνο το μήνα,  βεβαια δεν επαιρνα αλλα φαρμακα εκτος απο εκεινα που μου δωσανε στο νοσοκομειο. @Papakialove στην λαπαροσκόπηση δεν σου εκαναν  έλεγχο διαβατοτητας των σαλπιγγών? 

Δεν ξερω.. δεν μου ειπαν κατι.. το μονο που ειπε ο γιατρος ειναι οτι αν δεν τα καταφερουμε μεχρι τον οκτωβρη να παμε να μας παραπεμψει σε αλλο γιατρο για εξωσωματικη γτ φοβαται μην ξαναγινουν οι συμφυσεις.. εσυ εχεις παιδακι; πως ειναι η πορεια σου; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!Την Πέμπτη εκανα εισαγωγη στο νοσοκομειο για διαγνωστικη λαπαροσκόπηση και υστεροσκοπηση λογω διδελφυς μητρας.Στην πορεία όμως η επέμβαση από διαγνωστική έγινε επεμβατική λόγω ύπαρξης ενδομητρίωση. 5 μέρες μετά την επέμβαση έχω μόνο κάποια κιτρινωπα υγρά, έναν πολυ ελαφρύ πόνο περιόδου και όπως είναι λογικό τα ράμματα. Ο γιατρός μου μου είπε ότι η περίοδος μου θα μου έρθει κανονικά.το ερώτημα μου είναι εάν είχατε και εσείς μικρά πονακια μετά το χειρουργειο κ για πόσες μερες;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΚΑΝΕ Η ΝΥΦΗ ΜΟΥ ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΗ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΔΙΟΤΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΕΙΧΕ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΑ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ

ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ, ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΔΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤ Η ΜΗΤΡΑ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΧΑΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΟΙΛΟΤΗΤΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΜΦΗΣΕΙΣ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ 

ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΕ . ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΤΗΣ ΗΡΘΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΤΑ ΟΙΣΤΡΟΓΟΝΑ

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΠΑΛΙ (3ος ΜΗΝΑΣ) ΒΛΕΠΕΙ ΜΟΝΟ ΛΙΓΟ ΡΟΖ ΚΑΙ ΑΥΤΟ. ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ? ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΞΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...