Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS - χειρουργειο & θηλασμος


leticia

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες σας.

Μπαινω κατ'ευθειαν στο θεμα μου!Μετα την εγκυμοσυνη μου,παρουσιαστηκαν στη μυτη και στα ιγμορεια πολυποδες (εκανα αξονικη).Επισης πριν 4,5 χρονια ειχα κανει εγχειρηση για πολυποδες κ στις φωνητικες μου χορδες κ απο ό,τι καταλαβαινω πρεπει να ξαναεβγαλα γιατι νιωθω μια ενοχληση.

Ο Ω.Ρ.Λ που με παρακολουθει μου ειπε πως πρεπει να χειρουργηθω:(

Το αφησα λιγο (η διαγνωση εγινε Σεπτεμβρη) οποτε τωρα πρεπει οπωσδηποτε να το κανονισω γιατι υποφερω πραγματικα κ εκτος αυτου,μου το τονισαν Ω.Ρ.Λ κ γυναικολογος να ΜΗΝ μεινω εγκυος πριν αφαιρεθουν οι πολυποδες:cry::cry:

Ο μικρος μου, 16 μηνων τωρα, μονο θηλαζει αλλα και κοιμαται θηλαζοντας δηλ δεν παιζει να κοιμηθει χωρις να θηλασει και το μεσημερι κ το βραδι.

Θα χρειαστει να παραμεινω ενα βραδι μεσα στην κλινικη (εκτος απροοπτου).Πιστευω πως ο αντρας μου για ενα βραδι θα τον καταφερει,με πολυ γκρινια βεβαια αλλα ενα βραδι ειναι.

Το θεμα μου ειναι για μετα τι γινεται με ναρκωση,αντιβιωσεις, κτλ.Επιτρεπεται ο θηλασμος?

Οποια μπορει να μου απαντησει υπευθυνα παρακαλω περιμενω:?:-?:?:|:-|

(Αγλαια βοηθεια?????)

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα σε ολες σας.

Μπαινω κατ'ευθειαν στο θεμα μου!Μετα την εγκυμοσυνη μου,παρουσιαστηκαν στη μυτη και στα ιγμορεια πολυποδες (εκανα αξονικη).Επισης πριν 4,5 χρονια ειχα κανει εγχειρηση για πολυποδες κ στις φωνητικες μου χορδες κ απο ό,τι καταλαβαινω πρεπει να ξαναεβγαλα γιατι νιωθω μια ενοχληση.

Ο Ω.Ρ.Λ που με παρακολουθει μου ειπε πως πρεπει να χειρουργηθω:(

Το αφησα λιγο (η διαγνωση εγινε Σεπτεμβρη) οποτε τωρα πρεπει οπωσδηποτε να το κανονισω γιατι υποφερω πραγματικα κ εκτος αυτου,μου το τονισαν Ω.Ρ.Λ κ γυναικολογος να ΜΗΝ μεινω εγκυος πριν αφαιρεθουν οι πολυποδες:cry::cry:

Ο μικρος μου, 16 μηνων τωρα, μονο θηλαζει αλλα και κοιμαται θηλαζοντας δηλ δεν παιζει να κοιμηθει χωρις να θηλασει και το μεσημερι κ το βραδι.

Θα χρειαστει να παραμεινω ενα βραδι μεσα στην κλινικη (εκτος απροοπτου).Πιστευω πως ο αντρας μου για ενα βραδι θα τον καταφερει,με πολυ γκρινια βεβαια αλλα ενα βραδι ειναι.

Το θεμα μου ειναι για μετα τι γινεται με ναρκωση,αντιβιωσεις, κτλ.Επιτρεπεται ο θηλασμος?

Οποια μπορει να μου απαντησει υπευθυνα παρακαλω περιμενω:?:-?:?:|:-|

(Αγλαια βοηθεια?????)

 

 

Γεια σου leticia,

εύχομαι όλα να πάνε καλά με την επέμβασή σου.

Δυστυχως δεν είμαι ειδικός στο θέμα, αλλά στη θέση σου θα ζήταγα από τον αναισθησιολόγο να μου γραψει την ουσία της νάρκωσης και θα το έψαχνα στο http://www.e-lactancia.org για να δω αν είναι συμβατή με τον θηλασμό (που μάλλον θα είναι).

Όσο για την αντιβίωση, οι περισσότερες είναι συμβατές με τον θηλασμό αλλά ψάξε το και πάλι στο παραπάνω site. Είναι υπεύθυνο και έγκυρο.

 

ΥΓ. Κάπου είχα δει μια κοπέλα να αναφέρει ότι είναι αναισθησιολόγος, αλλά δεν θυμάμαι ποια ήταν....:(

iCNap3.png
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι γιατρος νομιζω οτι τα φαρμακα που χορηγουν στην καισαρικη (ναρκωση και αντιβιωση) ειναι συμβατα. Οποτε θα υπαρχουν και για την περιπτωση σου. Η ναρκωση πιθανοτατα θα φυγει πολυ πριν βγεις εσυ απο το νοσοκομιο.. (Εκανα ολικη ναρκωση για αποξεση μετα την 1η γεννα και μετα επινα augmentin των 800mg και τις 2 φορες αλλα μολις με πηγαιναν στο δωματιο μου εβαζαν το μωρο στο στηθος)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κοριτσια.

Λετε να χρειαζεται να βγαλω γαλα με θηλαστρο τη μια μερα που δεν θα θηλασω ή δεν θα εχω προβλημα?

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

βλέπω ότι θηλάζεις πάνω από χρόνο, και από τη δική μου εμπειρία (χρειάστηκε να λείψω 2 μέρες πρόσφατα) το βραδάκι θα πρηστείς και είναι καλύτερα να αντλήσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Αγαπητές μου μαμάδες καλή σας ημέρα,

δεν έχει τύχει να γράψω ποτέ στο φόρουμ, αλλά σας διαβάζω ανελλιπώς και πολλές φορές με έχετε βοηθήσει στα προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει με το θηλασμό. Θα ήθελα τις γνώμες όλων σας και κυρίως της Αγλαϊας, για το παρακάτω ζήτημα που μου έχει προκύψει:

 

Το αγοράκι μου είναι τώρα ενός έτους. Ο θηλασμός ποτέ δε μας ήρθε φυσικά. Λόγω λάθος πληροφοριών απο το μαιευτήριο, οδηγηθήκαμε σε μεικτό θηλασμό για ενάμιση μήνα και αδυναμία να πιάσει το στήθος. Μέχρι τριών μηνών έπινε δικό μου αντλημένο , κι απο εκεί και πέρα τα καταφέραμε να θηλάσουμε αποκλειστικά, με έντεκα μαστίτιδες, κανα δυο απεργίες θηλασμού και άλλα όμορφα.

 

Πάντα τα καταφέρναμε και συνεχίζαμε. Και φτάνουμε στο θέμα μας :

Σύντομα θα πρέπει να μπω για ενα μεγάλο χειρουργείο. Θα μείνω στο νοσοκομείο μια εβδομάδα περίπου. Εχω ενημερώσει το γιατρό μου πως θηλάζω και θέλω να συνεχίσω, και του ζήτησα να μου πει ποια φάρμακα θα μου χορηγηθούν για να ελέγξω την συμβατότητα τους με το θηλασμό. Δεν έχω την υποστήριξη του ομως. Μου λεει οτι όλα τα φαρμακα περνούν στο μητρικό γάλα και δεν είναι ασφαλή, πράγμα που ξερω ότι δεν ισχύει και του το είπα, αλλά άντε να τον πείσω τον παντογνώστη, εγώ η κοινή θνητή. Και δεν μου απαντά... Ήδη καθυστέρησα το χειρουργείο μέχρι να χρονίσει ο μικρός, ωστε να έχω περισσότερες επιλογές αν κάτι πάει στραβά με το θηλασμό. Περιθώρια για αλλη αναβολή δεν έχω.

 

Να προσθέσω οτι ο μικρός έχει αλλεργία στην πρωτεϊνη του αγελαδινού γάλακτος/κρέατος.

 

Έχω πάρει κατσικίσιο γάλα σε σκόνη, το οποίο του δεν έχω δώσει ακόμη να δω αν θα του αρέσει, ίσως κάνω και λάθος που το καθυστερώ.

Αντλημένο δικό μου κατεψυγμένο δεν πίνει, ανήκω στις "τυχερές" που το γάλα τους μυρίζει σαν ταγκισμένο μόλις αποψυχθεί. Ούτε ελαφρά βρασμένο και μετά κατεψυγμένο δέχεται.

 

Τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω? Να αποθηλάσω δε θέλω. Η παιδίατρος μας συμφωνεί να έρχεται το παιδι στο νοσοκομείο να θηλάζει. Ή να του στέλνω δικό μου, κι αν το πιεί καλώς. Αλλά αξίζει το ρίσκο να περάσει στο παιδι μου η όποια συγκέντρωση φαρμάκου, άγνωστων παρενεργειών?

Μήπως αντί για καλό κάνω κακό?

 

Αν πούμε ότι αποθηκεύω γάλα, μήπως το πιεί, μιας και δεν θα έχει άλλη διέξοδο? Αλλά και η άντληση πλέον δεν μου είναι αποδοτική, ούτε με νοσοκομειακό θήλαστρο.

Ή να του δοκιμάσω κατσικίσιο, να διατηρήσω τη γαλουχία με θήλαστρο και να συνεχίσουμε θηλασμό μόλις επιστρέψω?

Και πρέπει να έρθει το παιδι στο νοσοκομείο? Φοβάμαι για τις πιθανές ιώσεις, αλλά πιο πολύ φοβάμαι για το τραύμα που μπορεί να του δημιουργήσει η απουσία μου. Δεν έχουμε αποχωριστεί ποτέ, πέρα απο τις ώρες που δουλεύω. Κοιμάται στο στήθος και με τα χάδια μου.

Δε θα του πέσουν πολλές όλες αυτές οι αλλαγές?

 

Με συγχωρείτε για το σεντόνι, αλλά είναι πολύ μπερδεμένα όλα στο μυαλό μου...

Τα φώτα σας, σας παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές μου μαμάδες καλή σας ημέρα,

δεν έχει τύχει να γράψω ποτέ στο φόρουμ, αλλά σας διαβάζω ανελλιπώς και πολλές φορές με έχετε βοηθήσει στα προβλήματα που έχω αντιμετωπίσει με το θηλασμό. Θα ήθελα τις γνώμες όλων σας και κυρίως της Αγλαϊας, για το παρακάτω ζήτημα που μου έχει προκύψει:

 

Το αγοράκι μου είναι τώρα ενός έτους. Ο θηλασμός ποτέ δε μας ήρθε φυσικά. Λόγω λάθος πληροφοριών απο το μαιευτήριο, οδηγηθήκαμε σε μεικτό θηλασμό για ενάμιση μήνα και αδυναμία να πιάσει το στήθος. Μέχρι τριών μηνών έπινε δικό μου αντλημένο , κι απο εκεί και πέρα τα καταφέραμε να θηλάσουμε αποκλειστικά, με έντεκα μαστίτιδες, κανα δυο απεργίες θηλασμού και άλλα όμορφα.

 

Πάντα τα καταφέρναμε και συνεχίζαμε. Και φτάνουμε στο θέμα μας :

Σύντομα θα πρέπει να μπω για ενα μεγάλο χειρουργείο. Θα μείνω στο νοσοκομείο μια εβδομάδα περίπου. Εχω ενημερώσει το γιατρό μου πως θηλάζω και θέλω να συνεχίσω, και του ζήτησα να μου πει ποια φάρμακα θα μου χορηγηθούν για να ελέγξω την συμβατότητα τους με το θηλασμό. Δεν έχω την υποστήριξη του ομως. Μου λεει οτι όλα τα φαρμακα περνούν στο μητρικό γάλα και δεν είναι ασφαλή, πράγμα που ξερω ότι δεν ισχύει και του το είπα, αλλά άντε να τον πείσω τον παντογνώστη, εγώ η κοινή θνητή. Και δεν μου απαντά... Ήδη καθυστέρησα το χειρουργείο μέχρι να χρονίσει ο μικρός, ωστε να έχω περισσότερες επιλογές αν κάτι πάει στραβά με το θηλασμό. Περιθώρια για αλλη αναβολή δεν έχω.

 

Να προσθέσω οτι ο μικρός έχει αλλεργία στην πρωτεϊνη του αγελαδινού γάλακτος/κρέατος.

 

Έχω πάρει κατσικίσιο γάλα σε σκόνη, το οποίο του δεν έχω δώσει ακόμη να δω αν θα του αρέσει, ίσως κάνω και λάθος που το καθυστερώ.

Αντλημένο δικό μου κατεψυγμένο δεν πίνει, ανήκω στις "τυχερές" που το γάλα τους μυρίζει σαν ταγκισμένο μόλις αποψυχθεί. Ούτε ελαφρά βρασμένο και μετά κατεψυγμένο δέχεται.

 

Τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω? Να αποθηλάσω δε θέλω. Η παιδίατρος μας συμφωνεί να έρχεται το παιδι στο νοσοκομείο να θηλάζει. Ή να του στέλνω δικό μου, κι αν το πιεί καλώς. Αλλά αξίζει το ρίσκο να περάσει στο παιδι μου η όποια συγκέντρωση φαρμάκου, άγνωστων παρενεργειών?

Μήπως αντί για καλό κάνω κακό?

 

Αν πούμε ότι αποθηκεύω γάλα, μήπως το πιεί, μιας και δεν θα έχει άλλη διέξοδο? Αλλά και η άντληση πλέον δεν μου είναι αποδοτική, ούτε με νοσοκομειακό θήλαστρο.

Ή να του δοκιμάσω κατσικίσιο, να διατηρήσω τη γαλουχία με θήλαστρο και να συνεχίσουμε θηλασμό μόλις επιστρέψω?

Και πρέπει να έρθει το παιδι στο νοσοκομείο? Φοβάμαι για τις πιθανές ιώσεις, αλλά πιο πολύ φοβάμαι για το τραύμα που μπορεί να του δημιουργήσει η απουσία μου. Δεν έχουμε αποχωριστεί ποτέ, πέρα απο τις ώρες που δουλεύω. Κοιμάται στο στήθος και με τα χάδια μου.

Δε θα του πέσουν πολλές όλες αυτές οι αλλαγές?

 

Με συγχωρείτε για το σεντόνι, αλλά είναι πολύ μπερδεμένα όλα στο μυαλό μου...

Τα φώτα σας, σας παρακαλώ!

 

 

Κατ αρχάς ο γιατρός δεν μπορεί να αρνηθεί να σου πεί ποιά φάρμακα θα σου χωρηγήσει! Οφείλει να σου πεί την φαρμακευτική αγωγή ασχέτως με το λόγο για τον οποίο εσύ το ζητάς! Κάνε φασαρία γιατί καταπατάται βασικό δικαίωμά σου! Επεισης μπορείς να του πεις πως θέλει να ξέρει και ο παιδίατρος τα φάρμακα που θα πάρεις. Δεν είναι δουλειά του χειρούργου αν εσυ θα συνεχίσεις το θηλασμό άλλωστε.

 

Παρ όλα αυτά, εγω θα έλεγα να δοκιμάσεις το κατσικίσιο ούτως ή άλλως. Μπορεί να προκύψει κάποια ανάγκη ξαφνικά. Ας έχει το μικρό σου μια εναλακτική. Ασε που δεν ξέρεις και εσυ πώς θα επιδράσει η εγχείριση στην παραγωγή σου. Μπορεί για μερικές μέρες να έχεις κάποια μείωση στην παραγωγή λόγω της ταλαιπορίας. Μπορεί και να μην αλλάξει τίποτα βεβαια. Κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά.

 

Οσο το να έρθει το μικρό στο νοσοκομείο... είναι νομίζω καθαρά δικό σου θέμα. Τί νοιώθεις ότι θα είναι καλύτερο για το μικρό σου.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Το αν θα συνεχίσεις ή όχι το θηλασμό το αποφασίζεις ΜΟΝΟ εσύ.

 

Ο παιδίατρός σου μπορεί να επικοινωνήσει με το γιατρό και να ζητήσει αυτός τη φαρμακευτική αγωγή, αν ο γιατρός δεν συνεργάζεται μαζί σου.

 

Το ότι τα φάρμακα περνούν στο μητρικό γάλα δεν σημαίνει αντένδειξη για το θηλασμό (υπάρχουν άλλωστε τόσα φάρμακα που χορηγούνται στα παιδιά).

 

Θα πρέπει να έχει πλήρως την αγωγή και τη δοσολογία για να εξετασθεί αν είναι συμβατή με το θηλασμό.

 

Για το μωρό θα ήταν καλύτερο να έρχεται να σε βλέπει όσο το δυνατό περισσότερες φορές γιατί δεν μπορεί να διαχειριστεί ψυχολογικά την απουσία τόσων ημερών. Δες αν μπορείς να κανονίσεις την παραμονή σου σε μονόκλινο ώστε να δέχεσαι το παιδί πιο άνετα.

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω με οτι σου ειπανε παραπανω.κι εγω πρεπει να κανω μια επεμβαση στο ποδι,αφαιρεση ογκου,να παρω κ αντιβιτικα μονο, στη καλυτερη και επιτρεπεται κανονικα.Η παραμονη μου ειναι αναποφευκτη στο νοσοκομειο.το να πηγαινοερχετε το μωρο το αποκλειω...αν δε παρω την ιδια μερα εξιτηριο.Εγω για το μονο λογο που το καυστερω αν κ μου κανει κακο ειναι γιατι δε ελω να αποσιασω κανενα βραδυ γιατι μονο με εμενα κοιμαται,οποτε ειναι μονο ψυχολογικο το εμα μας γιατι κ εμενα κοιμαται μονο ?ηλαζοντας.

 

Παντως αν δε πινει γαλα σε μπιμπερο δοκιμαστε να το φαει κ με κορν φλειξ.Επισης αν ρειαζεται να πινει αλλο γαλα εκεινες τις μερες κ δε πιει το κατσικισιο,δοκιμασε κ του βουβαλιου,το διαβασα εδω μεσα δε γνωριζα οτι εχουμε στην Ελλαδα, κ αλλα γαλατα,ρωτησε το παιδιατρο σας αν γνωριιζει...

 

Ευχομαι να περασετε ομαλα την ολη κατασταση κ να μην αλλαξει τιποτα..που δε το νομιζω...παντως να ξερεις,νομιζω οτι αν λυψεις μετα α ηλαζει ακομα ΄περισσοτερο....Περαστηκα ευχομαι οτι κ αν εχεις κ γρηγορη αναρωση

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά με υγεία! 

Χρειάζομαι την βοήθεια σας..

 

Ο μπεμπούλης μου είναι 9 μηνών και πλέον τρώμε τα πάντα. Αυγό, φρούτα, μεσημεριανό, κρέμα και γιαούρτι. 

Θέλει απαραίτητα στήθος πρωί, μεσημέρι, βράδυ για να κοιμηθεί και πολλές φορές την νύχτα όταν ξυπνάει.. 

 

Ως εδώ όλα καλά.. 

Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να κάνω ένα χειρουργείο που έχω καθυστερήσει ήδη πολύ καιρό και χτυπάνε καμπανάκια..

 

Γαλα φορμουλας δεν θέλει κανένα,  έχω δοκιμάσει 2 και αναγουλιαζει, απ το μπιμπερό σχεδόν δεν ξέρει να πίνει (το νεράκι του το δίνω με ποτήρι γουλιά γουλιά), όσες φορές έχω δοκιμάσω να τον κοιμησω χωρίς στήθος κλαίει, φώναζει, μου τραβάει την μπλούζα και υποκυπτω.. 

 

--Σκέφτηκα την λύση του θηλαστρου αλλα μήπως είναι η ώρα να διακοπεί ο θηλασμός καθώς γυρίζω και στην δουλειά σε 3 μήνες; 

 

--πώς θα μάθω το αγγελούδι μου να κοιμάται χωρίς στήθος; 

 

--πως θα τον μάθω να πίνει γάλα φορμουλας; είναι απαραίτητο να πίνει γάλα με τόσα γεύματα;  αν ναι πόσα ml; 

 

Μανούλες παρακαλώ την βοήθεια σας, τις συμβουλές σας.. 

 

Δεν θέλω να ταλαιπωρηθει και να στεναχωρεθει ο σταλιτσας μου. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην ηλικία που είστε, πρέπει να παίρνει από το γάλα (μητρικό ή υποκατάστατο) περισσότερες από τις μισές του θερμίδες. Αν αυτό δεν το πετυχαίνετε, μειώνετε τα στερεά και τα δίνετε μετά το γάλα, να πιει περισσότερο γάλα. 

Μπιμπερό σε αυτή την ηλικία είναι παράλογο να εισάγετε, ποτηράκι γουλιά γουλιά ή ποτήρι με καλαμάκι (θέλει εξάσκηση φυσικά).

Το αν θα αποθηλάσεις ή όχι είναι δική σου απόφαση, δεν μπορεί κανείς να σου πει τι να κάνεις. Αλλοι θα έλεγαν 9 μήνες είναι πάνω από το μέσο όρο, άλλοι ότι το ιδανικό κατά π.χ. τον Παγκόσμιο οργανισμό υγείας είναι μίνιμουμ δύο χρόνια, αλλά τελικά κανείς δεν μπορεί να σου πει τι είναι υπό τις δικές σας συνθήκες για τη δική σας οικογένεια το πιο καλό, γιατί δεν είναι μόνο το θέμα διατροφής, αλλά και η υγεία η δική σου φυσικά.

Αν ήμουν εγώ, και αν ήταν θέμα νοσηλείας για π.χ. 2-3 μέρες, θα έπαιρνα θηλαστρο και μετά θα συνέχιζα όπως πριν. Αν από την άλλη είναι χειρουργείο δύσκολο με μετά πόνους και ανάρρωση εβδομάδων, νομίζω ότι δεν αξίζει την ταλαιπωρία.

Το γάλα σε σκόνη αν το αποφασίσετε, θα το δώσει καταρχήν ο μπαμπάς και σίγουρα πριν τα στερεά. Για ένα διάστημα θα επιμείνετε στο γάλα, να πεινάει και να αναγκαστεί να πιει.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα

Να τον χαιρεσαι κ ολα να πανε καλα με το χειρουργειο

Αν θες να αποθηλασεις τωρα με σκοπο να μην θηλαζεις οταν θα γυρισεις στη δουλεια,ειναι διαφορετικη αντιμετωπιση απο το τι θα κανεις για το χειρουργειο.παντως με τη δουλεια θα μπορουσες να θηλαζεις πρωι-βραδυ,κ αν αντεχεις οσο ξυπναει νυχτα.ποσες μερες δ θα μπορεσεις να θηλασεις;

Μπορεις το γαλα να το δωσεις με καλαμακι,ποτηρακι η με κουταλακι.ακομη κ γαλα με δημητριακα η κρεμα βρωμης με γαλα

Αν θες να δωσεις μπιμπερο με ξενο καλυτερα να το δωσει καποιος αλλος,πχ μπαμπας η γιαγια,κ εσυ να λειπεις

Ειναι μικρος οποτε θα πρεπει να πινει γαλα πρωι-βραδυ.μαξ 500μλ συνολο τη μερα νομιζω.υπαρχει κ κατσικισιο σε σκονη

Μονο για το χειρουργειο κ γω θα σκεφτομουν να βγαλω μητρικο τουλ να ειναι γνωστη η γευση.κ οποιος τον κρατησει θα βρει τροπο να το δωσει

Οπως κ το κοιμισμα.σιγουρα θα ταλαιπωρηθουν αλλα ειναι για λιγο

Φανταζομαι δ εχεις τον χρονο να αποσυνδεσεις τον υπνο απο τον θηλασμο αμεσα.θα μπορουσες να προσπαθησεις κτ τετοιο μετα το χειρουργειο κ μεχρι να γυρισεις στη δουλεια

Ισως να χρειαστει να βγαλεις κ συ 2-3φορες τη μερα οσο δ θα θηλαζεις για να διατηρησεις την παραγωγη σου

Link to comment
Share on other sites

Θα σύμφωνησω, ότι είναι δυο διαφορετικά πράγματα το χειρουργείο κ η δουλειά.

θα μιλήσεις με σύμβουλο θηλασμού για να ξέρεις σε σχέση με τυχόν φάρμακα που θα πάρεις, εάν πρέπει να σταματήσεις να δίνεις (αντλείς και πετάς) το δικό σου, ή εάν δεν υπάρχει πρόβλημα.

ολοι οι άλλοι ιατροί θα σου πουν ανακρίβειες,εάν δεν έχουν εκπαιδευτεί στο θηλασμό. Υπάρχει κ η ιστοσελίδα lactancia που γράφει για τα φάρμακα.

 

Εισαι σε φουλ στάδιο προσκόλλησης όποτε να ξέρεις ότι και αν του δώσετε εφόσον δεν είσαι παρούσα εσυ θα είναι γκρινιάρης.

δηλαδη ξεκινά το από την αρχή με χαμηλές προσδοκίες, κ ακόμα κ αν δε φάει τίποτα για χ ώρες που δεν θα μπορείς εσυ, να είσαι μαζί του, θα περάσει το στάδιο κ θα γυρίσεις.

ποσο θα λείψεις για το χειρουργείο;

 

Για αργοτερα, μπορείς όταν ξεκινήσεις δουλειά να δίνει κάποιος άλλο γάλα σκόνη  το πρωι κ εσυ όταν γυρνάς να θηλαζετε κανονικά, σε αυτή την ηλικία όλα γίνονται! Το θέμα είναι τι θα θέλεις εκεί εσυ και ο Μπεμπης, θα το δείτε επι τόπου!

Μη σκας για αυτό, το καλύτερο για μένα είναι να ξεκινήσεις μερικές μέρες να φεύγεις για μια ώρα κ το άτομο που είναι μαζί να του παρουσιάζει διάφορες εναλλακτικές τροφές κ γάλατα, σιγά σιγά να μάθει ότι σε απουσία σου θα παίρνει κ αλλά πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

On 26/12/2017 at 11:49 ΜΜ, Anastasia!! είπε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά με υγεία! 

Χρειάζομαι την βοήθεια σας..

 

Ο μπεμπούλης μου είναι 9 μηνών και πλέον τρώμε τα πάντα. Αυγό, φρούτα, μεσημεριανό, κρέμα και γιαούρτι. 

Θέλει απαραίτητα στήθος πρωί, μεσημέρι, βράδυ για να κοιμηθεί και πολλές φορές την νύχτα όταν ξυπνάει.. 

 

Ως εδώ όλα καλά.. 

Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να κάνω ένα χειρουργείο που έχω καθυστερήσει ήδη πολύ καιρό και χτυπάνε καμπανάκια..

 

Γαλα φορμουλας δεν θέλει κανένα,  έχω δοκιμάσει 2 και αναγουλιαζει, απ το μπιμπερό σχεδόν δεν ξέρει να πίνει (το νεράκι του το δίνω με ποτήρι γουλιά γουλιά), όσες φορές έχω δοκιμάσω να τον κοιμησω χωρίς στήθος κλαίει, φώναζει, μου τραβάει την μπλούζα και υποκυπτω.. 

 

--Σκέφτηκα την λύση του θηλαστρου αλλα μήπως είναι η ώρα να διακοπεί ο θηλασμός καθώς γυρίζω και στην δουλειά σε 3 μήνες; 

 

--πώς θα μάθω το αγγελούδι μου να κοιμάται χωρίς στήθος; 

 

--πως θα τον μάθω να πίνει γάλα φορμουλας; είναι απαραίτητο να πίνει γάλα με τόσα γεύματα;  αν ναι πόσα ml; 

 

Μανούλες παρακαλώ την βοήθεια σας, τις συμβουλές σας.. 

 

Δεν θέλω να ταλαιπωρηθει και να στεναχωρεθει ο σταλιτσας μου. 

 

Αχ μου θύμισες τα δικά μου πριν τρεις μηνες σχεδον! 

  Όταν ο δικός μου ηταν 9 μηνων έπαθα σκωλικοειδητιδα και μπήκα νοσοκομείο. Τον ανέλαβαν η πεθερά και ο ανδρας μου.  Κι ο δικος μου κοιμοταν μονο με στηθος αλλα αναγκαστικά τον κοιμιζαν ποτε με τραγούδια, περπατημα ή κουνημα. Μπιμπερό από μενα δεν επαιρνε και μάλιστα έδειχνε να μην ξερει πως να το πιασει.  Το δεχτηκε όμως απ την πεθερα μου,  μικρές ποσότητες επινε. 

  Σκέψου αν θέλεις να αποθηλασεις ή όχι. Εγω δεν ηθελα και εκανα αντλήσεις. Θα σε βοηθήσουν και για να μην παθεις μαστιτιδα και για να συνεχισεις αν θες το θηλασμό. 

  Συμφωνω με την @belleblue. Αφου εχεις το περιθώριο άσε το μωρό για λιγες ώρες με το ατομο που θα τον φροντίζει οταν λείψεις. Και εκείνοι θα βρουν τα πατήματά τους και ο μικρός θα μάθει πως η μαμα φεύγει αλλα ξαναγυρίζει.  Εγω δεν τον ειχα αφησει μεχρι τοτε σε κανέναν και όταν γυρισα βρήκα ενα παιδί που δεν με ηθελε.  Έκλαιγε σαν τον έπαιρνα αγκαλιά και ήθελε μονο την γιαγιά του. Εν τελει μου κρατουσε μούτρα αλλα τα βρήκαμε. 

 Αν θελεις να θηλάσεις φροντισε να ενημερωθείς απ το παραπανω σαιτ ή τον παιδιατρο για συμβατές αντιβιωσεις με το θηλασμό.  Εγω την πρώτη φορά την ειχα πατήσει και εκανα να θηλάσω για αυτο το λογο 2 βδομάδες. Το μωρο μου εσκυβε και εγω του αρνουμουν.  Το σκέφτομαι και λιώνω.

  Το αν θα συνεχισεις ειναι καθαρά δικό σου ζήτημα.  Επειδή το έζησα ξερω πως θελει επιμονή, υπομονη και ενημέρωση. Γνωμη μου ειναι πως αξιζει και για 3 μηνες ακομη και για λίγες μέρες. Και πείστηκα εντελως οταν ειδα ξανα το μωρο μου να θηλάζει μετα την ταλαιπωρία μας. Παραδομενος στην αγκαλια μου, τα ματια του έκλειναν απο ανακούφιση, αγαλλίαση και ηρεμια. Δεν ηταν ετοιμος να αποθηλασει... 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας ...λοιπόν  έχω ένα μωράκι 11 μηνών και τον θηλάζω ακόμα όμως θέλω να κάνω λέιζερ στα μάτια το θέμα είναι πήγα εχθές στον οφθαλμίατρο όλα καλά μου λεει ότι μπορώ να το κάνω δεν τρέχει τίποτα και με τα κολιρια όλα κομπλέ μέχρι στιγμης μόνο που εγώ ανχονομαι πολύ επειδή τα κολιρια έχουν μέσα κορτιζόνη από το ανχος ψάχνω στο ίντερνετ συνεχεια αν γίνετε έτσι και βρήκα κοπέλες στο φόρουμ που είχαν γράψει ότι το έκανα διάβασα τα σχόλια τους μετά περνώ την παιδίατρο και μου λέει ότι δεν θέλει να κάνω λόγο για την ακτινοβολία και δεν προλάβω να ρωτήσω καν για τα φάρμακα η ίδια μου λέει δεν συνιστά ούτε λεζειρ αποτρίχωσης μου λέει άλλος κόψε το θηλασμό είναι εντάξει όσο το ταισες προσπάθησα σήμερα να το σταματήσω αλλά εκτός ότι ο μικρός δεν θέλει ούτε μπουκάλι νουτε τίποτα από φαγητό δεν μου πάει η ψυχή να το κόψω μέχρι και τα κλάματα με πήραν συγνώμη για το κατεβάτο και τα ορθογραφικά ....η ερώτηση είναι αν κοπέλες που θηλάζουν έχουν κάνει λεζειρ ήταν όλα καλά μετά που θήλασαν τα παιδάκια τους;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...