Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Εγώ δεν περιμένω πιά, μου ήρθε πριν από ένα μήνα....η αλήθεια είναι ότι δεν μου'χε λείψει καθόλου....αλήθεια, παλιότερα η περιόδος έκανε τρια χρόνια να εμφανιστεί στις γυναικες που θήλαζαν; το λέω γιατί ήταν πολύ συνηθισμένη η διαφορά τρειων χρόνων μεταξύ των παιδιών ( ο πατέρας μου για παράδειγμα έχει 4 αδερφές και έχουν 3 χρόνια διαφορά μεταξύ τους, ο πατέρας του άντρα μου, επίσης 5 αδέρφια, με 3 χρόνια διαφορά).Πως αργούσε τόσο πολύ; Θήλαζαν πολύ περισσότερο;;;

 

Για να έχουν τρία χρόνια διαφορά σημαίνει ότι η περίοδος το νωρίτερο ήρθε στα δύο χρόνια και 3 μήνες (ξεχνάς την εγκυμοσύνη από το λογαριασμό!!!). Επίσης με το που έρχεται η περίοδος δεν έρχεται αμέσως η εγκυμοσύνη αρα πάμε σε μάλλον λιγότερο από 2 χρόνια.

 

Στη δική μας κοινωνία η τροφή είνα υπεράφθονη και αυτό προκαλεί πρόωρη εμφάνιση της περιόδου στην εφηβεία (12-13, ενώ αν η τροφή δεν περισσεύει εμφανίζεται περίπου στα 16, αν θυμάμαι καλά) αλλά και πρόωρη εμφάνιση μετά τη γέννα.

 

Οι παλιοί ξέρανε ότι τα δύο πρώτα χρόνια της ζωής του παιδιού είναι αρκετά κρίσιμα, οπότε συχνά φυλάγονταν (για να χρησιμοποιήσω μια δική τους έκφραση) για να εξασφαλίσουν τον απαραίτητο χρόνο μεταξύ των γενήσεων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ωραία όλα αυτά, αλλά εμένα πότε θα μου έρθει περίοδος, μπας και κάνουμε κανένα αδελφάκι στην Αννούλα;;;;; :roll:

 

Ειλικρινά, έχω 20 μήνες περίπου να δω περίοδο και δεν θυμάμαι να την περίμενα με τόση αγωνία ποτέ :shock:

 

Και να πεις ότι θηλάζει τρελά η Αννούλα, καμία σχέση... :roll:

 

Ουφ τα΄πα!

 

κι εγω ακομη περιμενω :roll:

 

Από μία έννοια καλό είναι... Προστατεύεστε από τον καρκίνο, όπως μας έχει πει και η Αγλαΐα!

.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η περίοδος μου μου ήρθε στους 3 μήνες ακριβώς(απολειστικός θηλασμός ), με πολύ αίμα, και έκτοτε έχω καθε 30-35 μέρες κύκλο.Εχω παρατηρήσει πως 1 εβδομ'αδα με 10 μέρες πριν, το γάλα μου μειώνεται αισθητά και επανέρχεται πάλι κανονικα την 1η μέρα της περιόδου.Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τη θηλάζω πιο συχνά εκείνες τις μέρες και άς ελπίσουμε οτι χορταίνει, το μωρό μου :(

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!Εμένα ακόμη να μου έρθει η περίοδος και το κακό είναι ότι θέλω να ξαναμείνω έγκυος άμεσα(έχω ξεχάσει πως είναι μετά από 15 μήνες)!Για να κόψω το θηλασμό ούτε κουβέντα...Τι να κάνω :?:

2zNUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Εμένα ακόμη να μου έρθει η περίοδος και το κακό είναι ότι θέλω να ξαναμείνω έγκυος άμεσα(έχω ξεχάσει πως είναι μετά από 15 μήνες)!Για να κόψω το θηλασμό ούτε κουβέντα...Τι να κάνω :?:

 

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος παρέμβασης αλλά και δεν υπάρχει και λόγος παρέμβασης, δεν μπορείς να διασφαλίσεις ότι θα μείνεις έγκυος από τον πρώτο κύκλο.... Αν υπολόγισα καλά το μωρό σου είναι 6 μηνών, σύνηθως με την εισαγωγή των στερεών τροφών επανέρχεται η γονιμότητα. Μέχρι τότε υπομονή. :wink:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα δεν μου ηρθε αυτη τη φορα. εχω 15 μερες καθυστερηση αλλα οι θηλες μου οταν θηλαζω με ενοχλουν αρκετα! εχει σχεση;;; :?:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ τέλιωσα τη πρώτη μου φορά μετά τη γέννα πριν λίγες μέρες (μου ήρθε στους 5.5 μήνες σνιφκλαψ). Για πρώτη φορά στα δικά μου χρονικά το αίμα ήταν ελάχιστο, η διάρκεια κανονική (4-5 μέρες), χωρίς πόνους όπως και πριν.

Α, νομίζω ότι παρατήρησα και αύξηση του γάλακτος εκείνη τη περίοδο (ντόινγκ!)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα,εγω προχτες παρατηρησα εναν καφε λεκε στο βρακι που πολυ μου θυμισε περιοδο.Σκεφτηκα βεβαια πως ειναι πολυ νωρις,γιατι ναι μεν το μωρακι μου ειναι 4 μηνων αλλα θηλαζω αποκλειστικα ολο αυτο το διαστημα αφ' ενος,κι αφ' ετερου πριν μιαμιση εβδομαδα που ειχα παει για ΠΑΠ και μου εκανε κολπικο υπερηχο,δε μου ειπε τιποτα,δηλαδη δεν ειδε καποιο σημαδι οτι θα αδιαθετουσα. Μαλιστα τον ρωτησα αν θα αργησει η περιοδος και μου ειπε μαλλον,αφου εχω αποκλειστικο θηλασμο. Δε θα επρεπε να ειχε φανει κατι στον υπερηχο ρε παιδια,οτι ετοιμαζεται ωορηξια ή περιοδος ή κατι τελως παντων;

Οπως καταλαβαινετε μου εχουν μπει παλι ενα καρο ιδεες οπως:μηπως ειναι αποβολη;μηπως τραυματιστηκε ο κολπος απο τις επαφες,δεδομενου οτι ειχα κανει και 15 ραμματα στην επισειοτομη; :oops::oops::oops:

Μηπως ειναι καμμια κυστη; Εννοειται οτι τον πηρα τηλεφωνο το γιατρο και θα παω κατα το μεσημερακι να με δει,αλλα μεχρι τοτε θα ειμαι σε αναμμενα καρβουνα!!!

Εντωμεταξυ το αιματακι (το καφε μαλλον) υπαρχει εδω και 3 μερες οπως σας ειπα,αλλα σε πολυ μικρη ποσοτητα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ηρθε για πρωτη φορα την πεμπτη που μας περασε και κρατησε 2 μερες μονο...ειναι φυσιολογικο?σημειωτεον οτι συνεχιζω να θηλαζω πρωι και βραδυ μονο ...εχει συμβει σε καμια σας? κι ναι μετα πποτε σας ξαναηρθε? εχουμε και την βαφτιση σε καμια 15αρια μερες και εχω αγχωθει μια που περιοδος και ασπρο φορεμα δεν συμβαδιζουν και πολυ...

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' εμένα πάντως είχε ερθει περίοδος σε λιγότερο από 2 μήνες μετά τη γέννα και με ειχε παραξενέψει γιατί θήλαζα αποκλειστικά...

 

& se mena to idio akrivws kai me apokleistiko 8ilasmo...entelws akatastatos omws kuklos opws kai prin allwste..........

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο γιατρο προχτες,κοριτσια,και μου ειπε οτι ειναι "κατι σαν περιοδος αλλα οχι ακριβως περιοδος"!!! :shock:

Δηλαδη,οτι λογικα δεν πρεπει να ειχε γινει ωορηξια,δεδομενου οτι μιαμιση εβδομαδα πριν ειχε δει λεπτο ενδομητριο αλλα και επειδη θηλαζω αποκλειστικα. Οποτε μαλλον προκειται για ανωορηκτικο κυκλο.Με καθησυχασε ευτυχως οτι δεν ειναι κυστη ή κατι τετοιο κι οτι ολα ειναι ενταξει.

Το αιμα μεχρι σημερα συνεχιζεται (ξεκινησε την Τεταρτη που μας περασε) αν και περισσοτερο καφε ειναι παρα αιμα.Στην περιοδο συνηθως ειχα πολυ αιμα που κραταγε γυρω στις 7 μερες,αλλα αυτη τη φορα ειναι πολυ λιγοτερη η ποσοτητα.Μενει να δω ποια θα ειναι η διαρκεια.

Τωρα υποτιθεται οτι ξαναξεκινησε ο κυκλος μου κι οτι πρεπει να περιμενω τα ιδια και τον αλλο μηνα ή μπορει να κανει και μηνες να μου ξαναρθει;

Να τονισω καιπαλι οτι μεχρι στιγμης θηλαζω αποκλειστικα. :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα υποτιθεται οτι ξαναξεκινησε ο κυκλος μου κι οτι πρεπει να περιμενω τα ιδια και τον αλλο μηνα ή μπορει να κανει και μηνες να μου ξαναρθει;

 

δε μπορει να σου πει κανενας με σιγουρια!

 

καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος! :wink:

 

εμενα μου ερχεται καθε 40-45 μερες του τελευταιους 4 μηνες! :roll:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

[

εμενα μου ερχεται καθε 40-45 μερες του τελευταιους 4 μηνες! :roll:

 

Δηλαδη μπορει να αλλαξε ο κυκλος σου; Εννοω,αυτο οφειλεται στο θηλασμο ή υπαρχει περιπτωση μετα απο μια γεννα ο κυκλος να αλλαξει και να αδιαθετεις ας πουμε συχνοτερα ή αραιοτερα;

Link to comment
Share on other sites

 

Δηλαδη μπορει να αλλαξε ο κυκλος σου; Εννοω,αυτο οφειλεται στο θηλασμο ή υπαρχει περιπτωση μετα απο μια γεννα ο κυκλος να αλλαξει και να αδιαθετεις ας πουμε συχνοτερα ή αραιοτερα;

εμένα ο γιατρός μου είχε πει ότι όλα μπορούν να αλλάξουν μετά τη γέννα, είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο (είχα αραιομηνόρροια, κύκλο δηλ. 40-45 ημερών). Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο ο θηλασμός στην κατάσταση του κύκλου μετά τη γέννα, δεν είμαι και σίγουρη βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπορει να αλλαξε ο κυκλος σου; Εννοω,αυτο οφειλεται στο θηλασμο ή υπαρχει περιπτωση μετα απο μια γεννα ο κυκλος να αλλαξει και να αδιαθετεις ας πουμε συχνοτερα ή αραιοτερα;

 

κοιταξε δεν θεωρω οτι εχει επανελθει ο οργανισμος μου πληρως!

 

σε γενικες γραμμες τα πραγματα εχουν αλλαξει: στο θεμα πονου ειδικα... πριν πεθαινα ... τωρα μια χαρα!

 

υποθετω οτι ο θηλασμος παιζει το ρολο του οποτε τα πραγματικα αποτελεσματα θα φανουν εν καιρο! προσωπικα ετσι που ειναι τα πραγματα δεν με ενοχλουν , μονο που καθε φορα κανω και ενα τεστ εγκυμοσυνης...:cool:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω ένα αγοράκι μόλις 10 μηνών και συνεχίζω να το θηλάζω αποκλειστικά. Σήμερα ήρθε η περίοδος ύστερα από τόσο καιρό και δεν γνωρίζω πόση διάρκεια θα έχει, αν υπάρχει κάτι που πρέπει να με ανησυχεί και γενικά τι γίνεται από εδω και πέρα....Δηλαδή θα περιμένω μέχρι να τελειώσει και μετά θα ξαναπεριμένω τον επόμενο μήνα ή συνήθως παίρνει χρόνο μέχρι να σταθεροποιηθεί ο κύκλος.....

line_m121_beg_40_time_1187323200_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

8dbf853a10.png

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και να σου ζήσει το μωράκι!!! :D

 

Κοίτα, σε εμένα όταν μου ήρθε περίοδος για πρώτη φορά γύρω στον 7ο μήνα όλα κύλησαν φυσιολογικά. Δηλαδή κάθε μήνα πλέον με κύκλο 28-29 ημερών... σε άλλες κοπέλες ξέρω έχουν μια αστάθεια στην αρχή... :?

 

Δε θα πρέπει να σε ανησυχεί κάτι. Ακόμα και αν διαπιστώσεις μια ελαφριά μείωση στο γάλα σου τις ημέρες της περιόδου μην ανησυχήσεις. Το μωράκι σου αν χρειαστεί ξέρει πώς να το αυξήσει... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...