Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Καλημερα. Θηλάζω αποκλειστικά εδώ και 3 μήνες. Τον 2 μήνα είχα κάποιο σημάδι αίματος για 2-3 μέρες και τώρα τον 3 μήνα κανονικά περίοδο. Το θέμα είναι ότι αυτό άρχισε από τη στιγμή που το μωρό ξεκίνησε να κοιμάται το βράδυ από τις 8-9 μέχρι 5-6 το πρωί. Η αλήθεια ότι κάποιες μέρες νοιώθω ότι έχω λιγότερη παραγωγή και αγχωνομαι, και άλλες είναι οκ, αλλα το παλεύω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα. Θηλάζω αποκλειστικά εδώ και 3 μήνες. Τον 2 μήνα είχα κάποιο σημάδι αίματος για 2-3 μέρες και τώρα τον 3 μήνα κανονικά περίοδο. Το θέμα είναι ότι αυτό άρχισε από τη στιγμή που το μωρό ξεκίνησε να κοιμάται το βράδυ από τις 8-9 μέχρι 5-6 το πρωί. Η αλήθεια ότι κάποιες μέρες νοιώθω ότι έχω λιγότερη παραγωγή και αγχωνομαι, και άλλες είναι οκ, αλλα το παλεύω...

και γω christina3 απο τον 2 μηνα ξεκινησα κανονικα περιοδο αν και θηλαζα αποκλειστικα και συνεχιζεται φυσικα και μεχρι τωρα κανονικα καθε μηνα ....τωρα πια στον 3 μηνα λογικα εχει αιδρεωθει η γαλουχια σου οπωτε μην ανχωνεσε... απολαυσε τις 9 ωρες:shock:συνεχομενου υπνου μα αν το μωρο σου δεν ειναι ευχαριστημενο απο την παραγωγη σου να σε σιγουρη πως θα στο δωσει να το καταλαβεις:wink:

εμεισ παντως που θηλαζουμε τοσο καιρο το 9 ωρες συνεχομενου υπνου εχουμε να το δουμε μπορει και απο εκεινο τον καιρο................:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Θηλάζω αποκλειστικά εδώ και 3 μήνες. Τον 2 μήνα είχα κάποιο σημάδι αίματος για 2-3 μέρες και τώρα τον 3 μήνα κανονικά περίοδο. Το θέμα είναι ότι αυτό άρχισε από τη στιγμή που το μωρό ξεκίνησε να κοιμάται το βράδυ από τις 8-9 μέχρι 5-6 το πρωί. Η αλήθεια ότι κάποιες μέρες νοιώθω ότι έχω λιγότερη παραγωγή και αγχωνομαι, και άλλες είναι οκ, αλλα το παλεύω...

 

Στις περισσότερες γυναίκες, μια διακοπή μεγαλύτερη από 5-6 ώρες είναι ικανή να αφήσει τις σχετικές ορμόνες να επανέλθουν. Αυτή η πιθανότητα αυξάνεται, όσο πιο μακρυά είσαι από τη γέννα. Μερικές "τυχερές", αν επανέλθουν σε πιο εντατικούς θηλασμούς, ίσως ξαναχάσουν την περίοδο για αρκετό καιρό, ειδικά αν είναι πριν τον 6ο μήνα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες γυναίκες, μια διακοπή μεγαλύτερη από 5-6 ώρες είναι ικανή να αφήσει τις σχετικές ορμόνες να επανέλθουν. ......

 

Αυτό ισχύει για το βράδυ; Γιατί εγώ κάνω γύρω στις 8 ώρες να θηλάσω το πρωί που δουλεύω αλλά το βράδυ ανά 3ωρο περίπου θηλάζουμε. Περίοδο δεν έχω ακόμα (και δεν βιάζομαι να μούρθει). Οι βραδινοί θηλασμοί είναι αυτοί που καθορίζουν κυρίως αυτές τις ορμονες ή δεν έχει σημασία και είναι απλά τυχαίο;

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει για το βράδυ; Γιατί εγώ κάνω γύρω στις 8 ώρες να θηλάσω το πρωί που δουλεύω αλλά το βράδυ ανά 3ωρο περίπου θηλάζουμε. Περίοδο δεν έχω ακόμα (και δεν βιάζομαι να μούρθει). Οι βραδινοί θηλασμοί είναι αυτοί που καθορίζουν κυρίως αυτές τις ορμονες ή δεν έχει σημασία και είναι απλά τυχαίο;

 

Οι νυχτερινοί θηλασμοί αυξάνουν τις πιθανότητες γαλακτικής αμηνόρροιας, έχει να κάνει με τα επίπεδα της προλακτίνης:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39695

 

Μόνο για πιθανότητες μπορούμε να μιλάμε, το τι συμβαίνει σε κάθε γυναίκα είναι ξεχωριστό. Μερικές γυναίκες χρειάζεται να απογαλακτίσουν πλήρως, για να ξαναέχουν περίοδο, ακόμη και μετά από χρόνια θηλασμού.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηγα προχθες στον γιατρο για τεστ παπ και μου ειπε οτι επειδη θηλασα πολυ και η ακατονομαστη λειπει δυο χρονια σε περιπτωση που μεινω εγκυος τωρα που θηλαζω και μεινω ακομα περισσοτερο χωρις περιοδο κινδυνευω να παθω γρηγορα οστεοπορωση, ενω υπαρχει και κινδυνος να εχω προωρη εμμηνοπαυση.

 

 

:shock::shock::shock::shock: Καλά είναι γιατρός τώρα αυτός; Για όνομα του θεού...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια,να ρωτησω κατι που προβληματιζει.Θηλαζω αποκλειστικα εδω κ 9,5 μηνες,περιοδος με ηρθε πρωτη φορα 5 μηνες μετα την γεννα.Για 3 μηνες ερχονταν κανονικα με κανα δυο μερες καθυστερηση αλλα αυτον τον μηνα δεν μου ηρθε.Εχω 25 καθυστερηση,εγκυμοσύνη δεν παιζει με τιποτα,υπαρχει περιπτωση επειδη συνεχιζω τον θηλασμο να μου σταματήσει προσωρινα?Παρολο που εχουν μπει στερεες την ημερα θηλαζει 3-4 φορες κ κατα τη διαρκεια της νυχτας αλλες 3 φορες,αυτη η συχνοτητα θυλασμου μπορει να την διακοψει προσωρινα?Πολλα ρωταω,ε?Ευχαριστω!!!

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Το φυστίκι μου είναι 3 μηνών.

Εδώ και 3 μέρες παίρνω το fenugreek. Σήμερα μου ήρθε η ακατανόμαστη....

Λέτε αυτό να σχετίζεται με το fenugreek, ή είναι απλώς τυχαίο????

p.s.: πριν από 1 μήνα που πήγα στο γιατρό μου, μου είπε ότι το ενδομήτριο είναι παχύ, οπότε να περιμένω περίοδο... ήρθε μετά από 1 μήνα.... τυχαίο????:confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

αν μπορει καποια απο εσας να με βοηθησει. θηλασα 9 μηνες το μωρακι μου και στον 7ο μηνα αδιαθετησα για πρωτη φορα μετα την γεννα.επισης και τον 8ο μηνα αδιαθετησα κανονικα. μετα( στον 9ο μηνα) και αφου ειχα ξεκινησει να αποθηλαζω δεν ειχα παλι περιοδο ουτε και τωρα που εχω μπει στον 10ο μηνα.μπορει να συμβει αυτο ενω εχω σταματησει να θηλαζω πολυ εδω κα 2 μηνες:( και εδω και 25 μερες δεν θηλαζω καθολου:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορεί να μου πει κάποια για την περίπτωση μου????

σήμερα είναι η μικρή μου 2 μηνών θηλάζω κανονικά αλλά 1-2 φορές την ημέρα τώρα και 20 ημέρες δίνω συμπλήρωμα λόγω μικρότερης ποσότητας γάλακτος....σήμερα λοιπόν μου ηρθε περίοδος κανονικά (μάλλον) είναι κακό αυτό?? τι σημαίνει???

θα κοπεί κι αλλο το γάλα μου??

Link to comment
Share on other sites

να την βάζεις πιο συχνα΄στο στήθος και δεν θα χρειάζεται συμπλήρωμα!!

 

από που το έκρινες ότι μειώθηκε αρχικά το γάλα σου δλδ??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

να την βάζεις πιο συχνα΄στο στήθος και δεν θα χρειάζεται συμπλήρωμα!!

 

από που το έκρινες ότι μειώθηκε αρχικά το γάλα σου δλδ??

 

 

τώρα κ 25 ημέρες νευριάζει η μικρή στο στήθος και γκρινιάζει, ήθελε μόνο την μεγάλη ροή που στην αρχή είχα πάρα πολύ, μέχρι που αναγκάστηκα να τής κάνω συμπλήρωμα να δω αν ήταν πείνα!! και ναι τελικά πεινούσε μάλλον δεν την έφτανε το γάλα μου ή αν θέλεις δεν ήθελε να κουράζετε στο ρούφηγμα και δεν έτρωγε καλά κ γκρίνιαζε, μόλις έμενε λίγο 2-3 λεπτά τα παράταγε οπότε κατάλαβα ότι είχε λιγοστέψει το γάλα….δεν ξέρω από τι όμως!!

Ίσως λόγω ΓΟΠ που άρχιζα να θηλάζω κάθε 2 ώρες αντί 3-4 και έβλεπα ότι δεν προλάβανε το στήθος να γεμίσει ενώ μετά από 4 ώρες είχα αρκετό… ?????

.

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω...

 

εννοείται ότι όσο περισσότερο συμπλήρωμα δίνεις, τόσο λιγοστεύει το γάλα σου...

 

γιαυτό σου ήρθε και περίοδος!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω...

 

εννοείται ότι όσο περισσότερο συμπλήρωμα δίνεις, τόσο λιγοστεύει το γάλα σου...

 

γιαυτό σου ήρθε και περίοδος!

 

 

σίγουρα προσπαθώ να μην δώσω καθόλου αλλά δεν είναι εύκολο...υπάρχει κ μέρα που δεν τις δίνω αλλά κ μέρα που τις δίνω 2 φορές... ούτε κι εγώ ξέρω τι να πω!!!!

 

λες αυτό να ηρθε περίοδο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοίτα εμένα μου ηρθε περίοδος από όταν ήταν η μικρή δύο μηνών..

αλλά δεν της είχα δώσει ποτέ συμπλήρωμα..

 

μάλλον ήταν ορμονικό..και ακόμη θηλάζω όπως βλέπεις.....

απλά προσπάθησε να μην της δίνεις συχνά..

να την έχεις συνέχεια στο στήθος σου!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

τώρα κ 25 ημέρες νευριάζει η μικρή στο στήθος και γκρινιάζει, ήθελε μόνο την μεγάλη ροή που στην αρχή είχα πάρα πολύ, μέχρι που αναγκάστηκα να τής κάνω συμπλήρωμα να δω αν ήταν πείνα!! και ναι τελικά πεινούσε μάλλον δεν την έφτανε το γάλα μου ή αν θέλεις δεν ήθελε να κουράζετε στο ρούφηγμα και δεν έτρωγε καλά κ γκρίνιαζε, μόλις έμενε λίγο 2-3 λεπτά τα παράταγε οπότε κατάλαβα ότι είχε λιγοστέψει το γάλα….δεν ξέρω από τι όμως!!

Ίσως λόγω ΓΟΠ που άρχιζα να θηλάζω κάθε 2 ώρες αντί 3-4 και έβλεπα ότι δεν προλάβανε το στήθος να γεμίσει ενώ μετά από 4 ώρες είχα αρκετό… ?????

.

 

Αν περιμένεις το στήθος να γεμίσει για να θηλάσεις, έχεις μπει στο δρόμο για τον αποθηλασμό!

Θηλάζουμε ΟΠΟΤΕ ζητάει το μωρό. Δεν υπάρχουν ωράρια, δεν υπάρχουν διάρκειες, υπάρχει μόνο το μωρό. Μόνον έτσι εγκαθιστούμε και εξασφαλίζουμε την παραγωγή μας.

Από την άλλη, ένα μωρό που παίρνει μπιμπερό και η μαμά θηλάζει μόνο όταν το στήθος είναι "φίσκα" είναι μωρό που δεν μαθαίνει να θηλάζει αποτελεσματικά, νευριάζει με τη χαμηλή-φυσιολογική ροή, γκρινιάζει κλπ.

 

Το πρόβλημα είναι το πώς θηλάζεις όχι το αν έχεις ή μπορείς να έχεις γάλα...

Link to comment
Share on other sites

Αν περιμένεις το στήθος να γεμίσει για να θηλάσεις, έχεις μπει στο δρόμο για τον αποθηλασμό!

Θηλάζουμε ΟΠΟΤΕ ζητάει το μωρό. Δεν υπάρχουν ωράρια, δεν υπάρχουν διάρκειες, υπάρχει μόνο το μωρό. Μόνον έτσι εγκαθιστούμε και εξασφαλίζουμε την παραγωγή μας.

Από την άλλη, ένα μωρό που παίρνει μπιμπερό και η μαμά θηλάζει μόνο όταν το στήθος είναι "φίσκα" είναι μωρό που δεν μαθαίνει να θηλάζει αποτελεσματικά, νευριάζει με τη χαμηλή-φυσιολογική ροή, γκρινιάζει κλπ.

 

Το πρόβλημα είναι το πώς θηλάζεις όχι το αν έχεις ή μπορείς να έχεις γάλα...

 

 

μα ανάποδα έγινε αυτό...όχι όπως το λες.... είχα πολύ γάλα από την αρχή, θήλαζα λοιπόν όποτε πεινούσε, από κάποιο διάστημα κ μετά θήλαζα πιο συχνά γιατί μεγάλωνε η μικρή και γιατί είχε την ΓΟΠ (οπότε έτρωγε ποιο συχνά κ ποιο λίγο) από τότε κάποιες φορές δεν την έφτανε το γάλα.. έκλεγε γκρίνιαζε έτρωγε τα χέρια της...τι να κάνω??? δοκίμασα το μπιμπερο και είδα ότι πεινούσε τελικά...αλλά ευτυχώς πίνουμε 1 φορά την ημέρα η 2 η και καθολου.. αναλόγως την συμπεριφορά της...

βέβαια και δεν περιμένω να γεμίσει... απλά αν δεν έχει πολύ δεν το θέλει... βαριέται τι να πω... γι αυτο και αγχώθηκα επειδή έβλεπα ότι μειώθηκε το γάλα…

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες.θα προσπαθησω να σας ρωτησω και γω κατι μηπως και βγαλω καποια ακρη,,,μεχρι πριν μια βδομαδα θηλαζα το κοριτσακι μου σχεδον 9μηνων.χρειαστηκε να κανω ενα σπινθηρογραφιμα και να παρω φαρμακα για τοπικη οστεοπωρωση (καλσιτονινη..καπως ετσι..) και αναγκαστικα διεκοψα το θηλασμο,,περιοδος δεν εχει ερθει ακομα και θα ηθελα να μαθω ποσο καιρο μετα τη διακοπη θηλασμου συνηθως ερχεται..δεν ηθελα να διακοψω αλλα λογω ενος παλιου καταγματος στον αστραγαλο και προφανως επειδη ολο αυτο το καιρο δεν επαιρνα ασβεστιο αλλα ουτε γαλακτοκομικα επαθε καποια ζημια το κοκαλο. ειμαι εδω και 2 μηνες με πατεριτσες και πολυ απελπισμενη, ξερει κανεις να με διαφωτησει? οι γιατροι ειπαν οτι επιβαρυνθηκε ο οργανισμος μου και ενοειτε οτι παιζει ρολο η ευαισθησια απο το παλιο καταγμα...

ευχαριστω

rys1ubq6nuoz3bc1.png

//www.connectedmoms.com/tickers/]tdikmjscwjfbqzbn.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

απο μια μικρη ερευνα που εκανα.......το εκανα copy paste

 

πρέπει να αναφέρουμε και την οστεοπό-

ρωση που σχετίζεται με την κύηση και τη

γαλουχία. Η λεγόμενη οστεοπόρωση της

κύησης είναι σπάνια, εμφανίζεται στο τρίτο

τρίμηνο της πρώτης συνήθως εγκυμοσύνης

ή και μετά τον τοκετό, λόγω του στρες. Είναι

συνήθως αναστρέψιμη και δεν εμφανίζεται

σε επόμενες εγκυμοσύνες. Η μορφή της

οστεοπόρωσης που σχετίζεται με τη γαλου-

χία συμβαίνει σε γυναίκες που θηλάζουν

από 1 εβδομάδα μέχρι 7 μήνες περίπου.

Η απώλεια οστού κατά 3-5% στην οσφυϊκή

μοίρα της σπονδυλικής στήλης είναι συνή-

θης. Κυρίως οφείλεται σε ορμονολογικές

διαταραχές (υψηλά επίπεδα προλακτίνης

που ελατώνουν τα οιστρογόνα) και σε αυξη-

μένες απαιτήσεις σε ασβέστιο από τα οστά.

Αν και σημαντικές ποσότητες ασβεστίου

μπορεί να χαθούν κατά τη διάρκεια της

γαλουχίας, η απώλεια οστού τείνει να είναι

παροδική, με συνήθως πλήρη αποκατάστα-

ση της φυσιολογικής οστικής πυκνότητας 6

μήνες μετά τη διακοπή της γαλουχίας.

 

http://www.diatrofimagazine.gr/v2/issues/entheta/diatrofi_entheto_27.pdf

rys1ubq6nuoz3bc1.png

//www.connectedmoms.com/tickers/]tdikmjscwjfbqzbn.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες.θα προσπαθησω να σας ρωτησω και γω κατι μηπως και βγαλω καποια ακρη,,,μεχρι πριν μια βδομαδα θηλαζα το κοριτσακι μου σχεδον 9μηνων.χρειαστηκε να κανω ενα σπινθηρογραφιμα και να παρω φαρμακα για τοπικη οστεοπωρωση (καλσιτονινη..καπως ετσι..) και αναγκαστικα διεκοψα το θηλασμο,,περιοδος δεν εχει ερθει ακομα και θα ηθελα να μαθω ποσο καιρο μετα τη διακοπη θηλασμου συνηθως ερχεται..δεν ηθελα να διακοψω αλλα λογω ενος παλιου καταγματος στον αστραγαλο και προφανως επειδη ολο αυτο το καιρο δεν επαιρνα ασβεστιο αλλα ουτε γαλακτοκομικα επαθε καποια ζημια το κοκαλο. ειμαι εδω και 2 μηνες με πατεριτσες και πολυ απελπισμενη, ξερει κανεις να με διαφωτησει? οι γιατροι ειπαν οτι επιβαρυνθηκε ο οργανισμος μου και ενοειτε οτι παιζει ρολο η ευαισθησια απο το παλιο καταγμα...

ευχαριστω

 

Το πότε θα επιστρέψει η περίοδος δεν μπορεί να το υπολογίσει κανείς με ακρίβεια, μπορεί σε ένα μήνα, μπορεί και αργότερα.

 

Σχετικά με τη συνέχιση του θηλασμού, στην e-lactancia η καλσιτονινη αναφέρεται επιπέδου 1 αλλά θεωρεί ότι δεν είναι πιθανό να φτάσει στο γάλα λόγω μεγάλου μοριακού βάρους και μπορείς να θηλάζεις μετά από 1-2 ώρες. Για το σπινθηρογράφημα, εξαρτάται ποια ουσία χρησιμοποιήθηκε:

 

ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΚΤΙΝΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΥΡΗΝΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

Τ.Θ. 60092, 153 10, Αγ. Παρασκευή Αττικής

Τηλ.: 210 650 6700, Fax: 210 650 6748

http://www.eeae.gr

Συγχρηματοδοτείται κατά 70% από την Ευρωπαϊκή Ένωση - Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης και κατά 30% από το Ελληνικό Δημόσιο, στο πλαίσιο της Δράσης 4.4.5 «ΕΡΜΗΣ», πρόγραμμα «Ανοικτές Θύρες» του Επιχειρησιακού Προγράμματος «ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ» - Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης 2000 - 2006.

 

α. Σπινθηρογράφημα οστών, νεφρών και θυρεοειδούς με Tc-99m

Σε περίπτωση γαλουχίας, ο θηλασμός θα πρέπει να διακόπτεται για 24 ώρες μετά την εξέταση (αν πρόκειται για σπινθηρογράφημα θυρεοειδούς, απαιτείται διακοπή θηλασμού για 48 ώρες). Επίσης θα πρέπει να αποφεύγεται η άμεση επαφή με έγκυες γυναίκες και μικρά παιδιά για διάστημα τουλάχιστον 48 ωρών και θα πρέπει να διατηρείται μια απόσταση τουλάχιστον 2 μέτρων από τους συγκατοίκους. Για το ίδιο χρονικό διάστημα θα πρέπει να αποφεύγονται ο ύπνος στο ίδιο κρεβάτι με άλλο άτομο και οι σεξουαλικές επαφές. Συστήνεται η συχνή λήψη υγρών, καθώς επιτυγχάνει την ταχύτερη αποβολή του Tεχνητίου από τον οργανισμό.

 

β. Σπινθηρογράφημα μυοκαρδίου με Θάλλιο

Σε περίπτωση γαλουχίας, θα πρέπει να διερευνηθεί η περίπτωση διακοπής του θηλασμού. Για διάστημα 72 ωρών πρέπει να αποφεύγεται η άμεση επαφή με έγκυες γυναίκες και μικρά παιδιά και επιπλέον θα πρέπει να διατηρείται μια απόσταση τουλάχιστον 2 μέτρων από τους συγκατοίκους. Επίσης, για το ίδιο χρονικό διάστημα θα πρέπει να αποφεύγονται ο ύπνος στο ίδιο κρεβάτι με άλλο άτομο και οι σεξουαλικές επαφές. Συστήνεται η συχνή λήψη υγρών για χρονικό διάστημα 3 ημερών, καθώς επιτυγχάνει την ταχύτερη αποβολή του Θαλίου από τον οργανισμό. Επειδή το Θάλιο εμφανίζεται στα ούρα, η ούρηση θα πρέπει να γίνεται σε καθιστή θέση χρησιμοποιώντας 2 φορές το καζανάκι. Μετά τη χρήση της τουαλέτας, τα χέρια θα πρέπει να πλένονται με άφθονο νερό.

 

γ. Ολόσωμο σπινθηρογράφημα με Γάλλιο

Σε περίπτωση γαλουχίας θα πρέπει να διακοπεί οριστικά ο θηλασμός. Για διάστημα 72 ωρών πρέπει να αποφεύγεται η άμεση επαφή με έγκυες γυναίκες και μικρά παιδιά και επιπλέον θα πρέπει να διατηρείται μια απόσταση τουλάχιστον 2 μέτρων από τους συγκατοίκους. Επίσης, για το ίδιο χρονικό διάστημα θα πρέπει να αποφεύγονται ο ύπνος στο ίδιο κρεβάτι με άλλο άτομο και οι σεξουαλικές επαφές. Συστήνεται η συχνή λήψη υγρών για χρονικό διάστημα 3 ημερών, καθώς επιτυγχάνει την ταχύτερη αποβολή του Γαλλίου από τον οργανισμό. Επειδή το Γάλλιο εμφανίζεται στα ούρα, η ούρηση θα πρέπει να γίνεται σε καθιστή θέση χρησιμοποιώντας 2 φορές το καζανάκι. Επιπλέον, το Γάλλιο εμφανίζεται και στα κόπρανα του ασθενούς. Για αυτό τα χαρτιά μετά τη χρήση της τουαλέτας πρέπει να απορρίπτονται στη λεκάνη αν αυτό είναι εφικτό.

 

δ. Ολόσωμο σπινθηρογράφημα ή σπινθηρογράφημα θυρεοειδούς με Ιώδιο

Σε περίπτωση γαλουχίας θα πρέπει να διακοπεί οριστικά ο θηλασμός. Για διάστημα 72 ωρών πρέπει να αποφεύγεται η άμεση επαφή με έγκυες γυναίκες και μικρά παιδιά και επιπλέον θα πρέπει να διατηρείται μια απόσταση τουλάχιστον 2 μέτρων από τους συγκατοίκους. Επίσης, για το ίδιο χρονικό διάστημα θα πρέπει να αποφεύγεται ο ύπνος στο ίδιο κρεβάτι με άλλο άτομο. Οι σεξουαλικές επαφές θα πρέπει να αποφεύγονται για 2 εβδομάδες και η εγκυμοσύνη για 4 μήνες. Συστήνεται η συχνή λήψη υγρών (τουλάχιστον 1,5 λίτρα νερό την ημέρα) για χρονικό διάστημα 3 ημερών. Αυτό επιτυγχάνει την ταχύτερη αποβολή του Ιωδίου από τον οργανισμό.

 

http://www.eeae.gr/gr/docs/president/_piriniki_iatriki.pdf

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

----Σχετικά με τη συνέχιση του θηλασμού, στην e-lactancia η καλσιτονινη αναφέρεται επιπέδου 1 αλλά θεωρεί ότι δεν είναι πιθανό να φτάσει στο γάλα λόγω μεγάλου μοριακού βάρους και μπορείς να θηλάζεις μετά από 1-2 ώρες.-----

 

ευχαριστω για την απαντηση αλλα το οτι δεν ειναι πιθανο....δλδ παιζουμε με πιθανοτητες?

rys1ubq6nuoz3bc1.png

//www.connectedmoms.com/tickers/]tdikmjscwjfbqzbn.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

----Σχετικά με τη συνέχιση του θηλασμού, στην e-lactancia η καλσιτονινη αναφέρεται επιπέδου 1 αλλά θεωρεί ότι δεν είναι πιθανό να φτάσει στο γάλα λόγω μεγάλου μοριακού βάρους και μπορείς να θηλάζεις μετά από 1-2 ώρες.-----

 

ευχαριστω για την απαντηση αλλα το οτι δεν ειναι πιθανο....δλδ παιζουμε με πιθανοτητες?

 

Κατ'εμέ, με τις πιθανότητες παίζεις και για τις πιο αθώες -φαινομενικά- ουσίες. Πάντοτε κρίνουμε με τα τωρινά δεδομένα και ζυγίζουμε τα οφέλη και τις γνωστές παρενέργειες.

 

Προσωπικά, θα έπαιρνα το φάρμακο, αν το θεωρούσα απαραίτητο (δεν έχω γνώσεις αλλά ούτε και έψαξα να δω πχ αν θα έδιναν το ίδιο φάρμακο, αν δεν θήλαζα), αλλά θα τηρούσα τους χρόνους που αναφέρονται για τον επόμενο θηλασμό. Αυτό είναι κάτι που το συζητάς με το γιατρό σου και αποφασίζεις εσύ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είναι περίεργο που η μικρή μου είναι περίπου 15 μηνών και δεν έχω αδιαθετήσει;Βέβαια θηλάζει ακόμη αλλά έχω ανησυχήσει κάπως γιατί δεν έχω ξανακούσει για τόσο διάστημα χωρίς περίοδο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...