Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια.χθες εστειλα μηνυμα με αποριες μου αλλα δεν το βρισκω.εχω το μωρο μου που ειναι 2 μηνων και τον θηλαζω αποκλειστικα.βεβαια οταν γεννηθηκε την 2η μερα του εδωσα ξενο και το συνεχισαμε λιγο καιρο γιατι δεν επιανε το στηθος μου.βεβαια εβγαζα και λιγο δικο μου και του το εδινα.μετα απο προσπαθειες τα καταφεραμε και θηλασε αποκλειστικα.ομως πριν 5 μερες μου ηρθε περιοδος και βλεπω οτι αρχισε να μου μειωνεται το γαλα και φοβαμαι οτι δεν χορταινει ο μικρος.η παιδιατρος ειπε πως αν τον δω να γκρινιαζει συνεχεια και να πειναει θα χρειαστει να του δωσουμε συμπληρωμα,πραγμα το οποιο δεν θελω γιατι μετα φοβαμαι οτι δεν προκειται να ξαναπιασει στηθος.εχω πανικοβληθει.πινω συνεχεια νερα, τσαι γλυκανισο και σημερα πηρα και μπυρες χωρισ αλκοολ να πιω μηπως και αρχισει να κατεβαινει.γιατι εγω ειχα αρκετο γαλα και τωρα μου κακοφαινεται.εχει τυχει σε καμια αυτο?τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα κοριτσια.χθες εστειλα μηνυμα με αποριες μου αλλα δεν το βρισκω.εχω το μωρο μου που ειναι 2 μηνων και τον θηλαζω αποκλειστικα.βεβαια οταν γεννηθηκε την 2η μερα του εδωσα ξενο και το συνεχισαμε λιγο καιρο γιατι δεν επιανε το στηθος μου.βεβαια εβγαζα και λιγο δικο μου και του το εδινα.μετα απο προσπαθειες τα καταφεραμε και θηλασε αποκλειστικα.ομως πριν 5 μερες μου ηρθε περιοδος και βλεπω οτι αρχισε να μου μειωνεται το γαλα και φοβαμαι οτι δεν χορταινει ο μικρος.η παιδιατρος ειπε πως αν τον δω να γκρινιαζει συνεχεια και να πειναει θα χρειαστει να του δωσουμε συμπληρωμα,πραγμα το οποιο δεν θελω γιατι μετα φοβαμαι οτι δεν προκειται να ξαναπιασει στηθος.εχω πανικοβληθει.πινω συνεχεια νερα, τσαι γλυκανισο και σημερα πηρα και μπυρες χωρισ αλκοολ να πιω μηπως και αρχισει να κατεβαινει.γιατι εγω ειχα αρκετο γαλα και τωρα μου κακοφαινεται.εχει τυχει σε καμια αυτο?τι πρεπει να κανω?

 

 

Αρκεί να βάζεις το μωρό συχνά στο στήθος η μείωση είναι προσωρινή και δεν κρατάει περισσότερο από 3-4 μέρες.....μην αγχώνεσαι όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Αρκεί να βάζεις το μωρό συχνά στο στήθος η μείωση είναι προσωρινή και δεν κρατάει περισσότερο από 3-4 μέρες.....μην αγχώνεσαι όλα καλά

 

αυτο το κανω γιατι δεν παρνει πιπιλα οποτε εχει το στηθος.απλα τα βραδυα επειδη κοιμαται 7 ωρες οταν ξυπνουσαμε το στηθος μου ηταν γεματο που καποιες φορες αναγκαζομουν να βγαλω λιγο με το θηλαστρο γιατι πονουσα.τωρα ομως ειναι τοσο μαλακο που φοβαμαι οτι δεν εχω γαλα.θα τρελαθω παντως αν μου κοπει το γαλα απο τωρα.:-(ελπιζω να ειναι ετσι οπως τα λες!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!:-)

 

θηλαζω αποκλειστικα εδω και εξι μηνες:-D...περιοδος δεν μου εχει ερθει ακομα....ομως εδω και 2 μερες εχω παρα πολλα υγρα(σορυ κιολας)σε σημειο να τρεχουν και εγω μαζι τους μηπως και μου ηρθε η περιοδος...τι ειναι αυτο;;;;γιατι τοσα υγρα;;;;;:roll:

 

 

ευχαριστω:lol::lol::lol:

Code snippet: PseudoHTML, UBBCode™ and BBCode. Used on most forums.

qYllp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας,

Το κοριτσάκι μου είναι 71/2 μηνών και εδώ και μια βδομάδα μείωσε πολύ τους θηλασμούς. Τα στερεά τα αρχίσαμε στον 6 μήνα και τις τα δίνουμε τις ώρες που εργάζομαι. Τα δέχτηκε με μεγάλο ενθουσιασμό. Το πρόγραμμα μας είχε ως εξής:

6:30 θηλασμός (10 λεπτά)

10:00 φρουτόκρεμα (150ml)

13:00 Κρεατοχορτόσουπα (150ml)

15:00 θηλασμός (6 λεπτά)

18:00 θηλασμός (8 λεπτά)

21:00 θηλασμός (8 λεπτά)

23:00 θηλασμός (πολύ σύντομος 2-3 λεπτά και αμέσως ύπνος μέχρι το πρωί)

Εδώ και μια βδομάδα αρνείται να θηλάσει το απόγευμα, αρχικά έκανε μόνο 2 θηλασμούς και σήμερα έκανε μόνο ένα και μου ήρθε και περίοδος για πρώτη φορά. Επείσης άρχισε να κοιμάται πολύ νωρίτερα, 21:00-22:00.

Σήμερα με την περίοδο πρόσεξα και μειωμένη παραγωγή γάλακτος. Μπορεί να ευθύνεται η περίοδος γι αυτό ή φτέει το μωρό που αρνείται τους θηλασμούς?

Άρχισα να αγχώνομαι για την παραγωγή μου. Δε θέλω να αποθηλάσω ακόμα. Γιατί η μικρή ξαφνικά αρνείται τους θηλασμούς? Τι να κάνω?

Αγλαία θα ήθελα πολύ τη δική σου άποψη και φυσικά όποιας άλλης μαμάς έχει παρόμοια εμπειρία.

Φιλάκια

pbKOp2?r=1289202199
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον αποτελώ την εξαίρεση του κανόνα. Μετά τα λόχεια μου έρχεται κανονικά περίοδος κάθε 25-26 μέρες όπως και πριν την εγκυμοσύνη. Τουλάχιστον το γάλα μου εξακολουθεί να είναι θρεπτικο, αφού το μωρό μου έβαλε 550 γραμμάρια σε έναν μήνα.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εδώ και λίγες μέρες έβλεπα λίγα ροζ υγρά και σήμερα είδα αίμα στο εσώρουχο,όχι ποσότητα περιόδου αλλά αιματάκι.

Θηλάζω αποκλειστικά τη μπουμπούκα μου από την αρχή.

Ο γυναικολόγος μου είπε πως σπάνια συμβαδίζει θηλασμός και περίοδος.Στις περισσότερες περιπτώσεις,λέει,η έναρξη της περιόδου σημαίνει το τέλος του θηλασμού,ακριβώς έτσι το είπε.

Φαντάζομαι πως κάτι τέτοιο δεν στέκει,δεν ξέρω γιατί μου το είπε,η αλήθεια όμως είναι πως αγχώθηκα.

Δεν το πιστεύω αλλά από την άλλη σκέφτομαι και αν.....

Και θέλω πάρα πολύ να τη θηλάσω όσο περισσότερο μπορώ...

Το αγοράκι μου το θήλασα 4,5 μήνες αποκλειστικά χωρίς περίοδο και μόλις έκοψα το θηλασμό αδιαθέτησα πάνω στις δυο βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες μέρες έβλεπα λίγα ροζ υγρά και σήμερα είδα αίμα στο εσώρουχο,όχι ποσότητα περιόδου αλλά αιματάκι.

Θηλάζω αποκλειστικά τη μπουμπούκα μου από την αρχή.

Ο γυναικολόγος μου είπε πως σπάνια συμβαδίζει θηλασμός και περίοδος.Στις περισσότερες περιπτώσεις,λέει,η έναρξη της περιόδου σημαίνει το τέλος του θηλασμού,ακριβώς έτσι το είπε.

Φαντάζομαι πως κάτι τέτοιο δεν στέκει,δεν ξέρω γιατί μου το είπε,η αλήθεια όμως είναι πως αγχώθηκα.

Δεν το πιστεύω αλλά από την άλλη σκέφτομαι και αν.....

Και θέλω πάρα πολύ να τη θηλάσω όσο περισσότερο μπορώ...

Το αγοράκι μου το θήλασα 4,5 μήνες αποκλειστικά χωρίς περίοδο και μόλις έκοψα το θηλασμό αδιαθέτησα πάνω στις δυο βδομάδες.

 

Θα μιλήσω καθαρά από δική μου εμπειρία. Οι περισσότερες κοπέλες που θηλάζουν που γνωρίζω τους έρχεται περίοδος. Ο θηλασμός δεν επηρεάστηκε, συνέχισαν κανονικά. Ανάμεσά τους κι εγώ. Όπως έγραψα και πιο πάνω, ο γυναικολόγος μου είπε ότι αφού ήρθε περίοδος ή που θα έχω λίγο γάλα ή που δεν είναι θρεπτικό. Τίποτα από αυτά δεν ισχύει, καθώς το μωρό παίρνει κανονικά βάρος και δείχνει να χορταίνει. Από το λίγο που κατάλαβα, οι περισσότεροι γυναικολόγοι δεν είναι ενημερωμένοι τόσο πολύ στο θέμα θηλασμού. Επομένως το καλύτερο είναι να συνεχίζουμε κανονικά και ας αφήσουμε τις ενδείξεις να μιλήσουν.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επομένως το καλύτερο είναι να συνεχίζουμε κανονικά και ας αφήσουμε τις ενδείξεις να μιλήσουν.

 

Δίκιο έχεις!

Απλά χαλάστηκα με τα λόγια του και την πιθανότητα να μην μπορέσω να συνεχίσω το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταλαβαίνω και μάλλον έχεις στο μυαλό σου και το θηλασμό με το γιο σου. Όμως δεν είναι τα παιδάκια το ίδιο. Και στο γιο μου μου ερχόταν περίοδος κανονικά, και είχα πάρα πολύ γάλα, τόσο που το παιδί πνιγόταν. Στο δεύτερο πέρασα από σαράντα κύματα για να καταλάβω ότι επαρκεί το γάλα μου. Η περίοδος πάλι κανονικά. Μόνο αυτή τη φορά μου κάνει νούμερα κι ενώ έχω κράμπες περιόδου δεν μου ήρθε.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εδώ και λίγες μέρες έβλεπα λίγα ροζ υγρά και σήμερα είδα αίμα στο εσώρουχο,όχι ποσότητα περιόδου αλλά αιματάκι.

Θηλάζω αποκλειστικά τη μπουμπούκα μου από την αρχή.

Ο γυναικολόγος μου είπε πως σπάνια συμβαδίζει θηλασμός και περίοδος.Στις περισσότερες περιπτώσεις,λέει,η έναρξη της περιόδου σημαίνει το τέλος του θηλασμού,ακριβώς έτσι το είπε.

Φαντάζομαι πως κάτι τέτοιο δεν στέκει,δεν ξέρω γιατί μου το είπε,η αλήθεια όμως είναι πως αγχώθηκα.

Δεν το πιστεύω αλλά από την άλλη σκέφτομαι και αν.....

Και θέλω πάρα πολύ να τη θηλάσω όσο περισσότερο μπορώ...

Το αγοράκι μου το θήλασα 4,5 μήνες αποκλειστικά χωρίς περίοδο και μόλις έκοψα το θηλασμό αδιαθέτησα πάνω στις δυο βδομάδες.

 

μην αγχωνεσαι.ο καθε γυναικολογος λεει τα δικα του.εμενα το μωρο μου ειναι 3,5 μηνων περιπου.οταν γεννησα ειχα λοχια 60 μερες χωρις υπερβολη.δυσκολευτηκα να τον θηλασω αλλα τα καταφερα.το γαλα εττρεχε παρα πολυ, μεχρι που εβγαζα και με το θηλαστρο και το αποθηκευα.20 μερες αφου σταματησαν τα λοχια μου ηρθε περιοδος.εκει ανακαλυψα οτι λιγοστεψε το αιμα μου.ξεχασα να σου πω πως η γυναικολογος μου ειχε πει πως στον υπερυχο εβλεπε πως οσο θηλαζα δεν θα ειχα περιοδο.ο μικρος γκρινιαζε 2 μερες και φοβομουν οτι δεν χορταινε.αρχισα να πινω μπυρες χωρις αλκοολ και το σημαντικοτερο σταματησα να αγχωνομαι.τελη ιουνιου πηαμε στην παιδιατρο και τλκ εβαλε 800 γραμμαρια.δεν χρειαζεται συμπληρωμα και αρχισα να εχω γαλα ξανα.οχι βεβαια οπως ειχα στην αρχη αλλα εχω.και χορταινει.οχι αγχος!!!!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος μου είπε πως σπάνια συμβαδίζει θηλασμός και περίοδος.Στις περισσότερες περιπτώσεις,λέει,η έναρξη της περιόδου σημαίνει το τέλος του θηλασμού,ακριβώς έτσι το είπε.

Φαντάζομαι πως κάτι τέτοιο δεν στέκει,δεν ξέρω γιατί μου το είπε,η αλήθεια όμως είναι πως αγχώθηκα.

Δεν το πιστεύω αλλά από την άλλη σκέφτομαι και αν.....

 

Θήλασα αποκλειστικα την κόρη μας για 6 μηνες (και πολυ παραπανω μεχρι να στρωσουμε την διατροφή μας) και ειχα περιοδο απο τον 5ο μηνα.

πλησιαζουμε σε λιγο τον χρονο και τα παμε μια χαρα.

μονο 1-2 μερες πριν αδιαθετησω θελει παραπανω στο στηθος.

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά κορίτσια για τις απαντήσεις.

Τελικά αυτό που περιέγραψα παραπάνω δεν ήταν περίοδος,δεν ξέρω τι ήταν.'Ισως κάποια ορμονική διαταραχή.

Θα φανεί με τον καιρό αν θα ξαναεμφανιστεί κάτι.

Το μόνο σίγουρο είναι πως και να αδιαθετήσω δεν θα αγχωθώ,καταφέρατε και με ξε-αγχώσατε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μου ήρθε :-( η "κυρία" την Παρασκευή 26/7 για 4 μέρες :?:. Και την είχα ξεχάσει παντελώς μετά από 16-17 μήνες.

 

Εγώ την μείωση στο γάλα την είδα ~κανά μήνα πριν έρθει (αφού το μωρό πήρε μόνο 100γρ!). Αλλά απτόηττη συνέχισα να θηλάζω (συχνότερα βέβαια) και τώρα είμαστε πολύ καλύτερα. Ευχαριστώ για άλλη μια φορά την amaretto και την ΚΡΙΣΤΙΝΑ και το forum που μου άνοιξαν τα μάτια. Αλλιώς σύμφωνα με τις παλιές λάθος εμπειρίες, τώρα θα αποθήλαζα σιγά σιγά.

 

Υ.Γ. Μόνο το σύζυγο είχα να με βιδώνει "μήπως δεν έχεις γάλα?" "εντάξει καλά είναι μέχρι εδώ μη στενοχωριέσαι" "μάλλον θέλει συμπλήρωμα, πεινάει":evil: Βλέπετε εκείνη την περίοδο ξύπναγε 2-3 φορές και με τσιρίδες -ανυπόμονο το μανάρι μου- και του διαταράζαμε τον ύπνο :mrgreen:.

Αλλά τα καταφέραμε τελικά μάνα + μπεμπέ. :D Ελπίζω να συνεχίσουμε για πολύ ακόμα!

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας..Αρχικά θα ήθελα να ευχηθώ σε όλες σας να χαίρεστε τα μωράκια σας!Εγώ γέννησα πριν από 5 περίπου μήνες.Από τότε θηλάζω την μικρή μου αλλά τον τελευταίο μήνα της δίνω και λίγο συμπλήρωμα γιατί μου έδινε την εντύπωση οτι δεν χόρταινε μόνο με το στήθος.Δε μου έχει έρθει ακόμη περίοδος όμως χθες εμφανίστηκαν κάποιες ακαθαρσίες σαν περίοδος..Δεν συνεχίστηκε όμως η ροή ούτε πονάω αλλά και ούτε πρήστηκε η κοιλιά μου.Μήπως μπορεί κάποια να μου πει αν είναι περίοδος ή κάτι άλλο;Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου λιζακι!δεν ξερω και πολλα επι του θεματος εγω θηλαζω αποκλειστικα 3,5 μηνες και εχω περιοδο απο τον 2ο μηνα.υπαρχει περιπτωση να εισαι εγκυος?καλυτερα ρωτα τον γυναικολογο σου.

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..Αρχικά θα ήθελα να ευχηθώ σε όλες σας να χαίρεστε τα μωράκια σας!Εγώ γέννησα πριν από 5 περίπου μήνες.Από τότε θηλάζω την μικρή μου αλλά τον τελευταίο μήνα της δίνω και λίγο συμπλήρωμα γιατί μου έδινε την εντύπωση οτι δεν χόρταινε μόνο με το στήθος.Δε μου έχει έρθει ακόμη περίοδος όμως χθες εμφανίστηκαν κάποιες ακαθαρσίες σαν περίοδος..Δεν συνεχίστηκε όμως η ροή ούτε πονάω αλλά και ούτε πρήστηκε η κοιλιά μου.Μήπως μπορεί κάποια να μου πει αν είναι περίοδος ή κάτι άλλο;Ευχαριστώ...

 

Με την εισαγωγή συμπληρώματος επηρεάζεται η διαδικασία παραγωγής γάλακτος και είναι συνηθισμένο να επιστρέφει η περίοδος. Αν κάνεις περισσότερους θηλασμούς και αυξήσεις την παραγωγή σου, ίσως καταφέρεις να εξαφανίσεις την περίοδο για λίγους μήνες ακόμη. Πάντως, μεγαλύτερη προσοχή στην αντισύλληψη από δω και πέρα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πηγα προχθες στον γιατρο για τεστ παπ και μου ειπε οτι επειδη θηλασα πολυ και η ακατονομαστη λειπει δυο χρονια σε περιπτωση που μεινω εγκυος τωρα που θηλαζω και μεινω ακομα περισσοτερο χωρις περιοδο κινδυνευω να παθω γρηγορα οστεοπορωση, ενω υπαρχει και κινδυνος να εχω προωρη εμμηνοπαυση. :shock: Ειναι αληθεια? Παντως μου ειπε μπραβο που θηλασα τοσο καιρο αλλα φτανει. Αν δεν ηθελα να κανω αλλο παιδι μου ειπε να θηλαζα οσο ηθελα με συμπληρωμα ασβεστιου αλλα τωρα που θελω να ξαναμεινω εγκυος πρεπει να σταματησω, να ερθει η φιλεναδα 5-6 φορες και μετα να αρχισω προσπαθειες και επειδη κοντευω και τα 40 πρεπει να κανω γρηγορα. Δεν θελω να αποθηλασω, αρχισα ηδη αλλα λυπαμαι το αγορακι μου...:confused:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Πηγα προχθες στον γιατρο για τεστ παπ και μου ειπε οτι επειδη θηλασα πολυ και η ακατονομαστη λειπει δυο χρονια σε περιπτωση που μεινω εγκυος τωρα που θηλαζω και μεινω ακομα περισσοτερο χωρις περιοδο κινδυνευω να παθω γρηγορα οστεοπορωση, ενω υπαρχει και κινδυνος να εχω προωρη εμμηνοπαυση. :shock: Ειναι αληθεια? Παντως μου ειπε μπραβο που θηλασα τοσο καιρο αλλα φτανει.

 

Μπράβο του που σπούδαζε τόσο καιρό αλλά, πες του, δεν φτάνει :rolleyes:

 

Αν δεν ηθελα να κανω αλλο παιδι μου ειπε να θηλαζα οσο ηθελα με συμπληρωμα ασβεστιου

 

Αν δεν θέλει να υποστηρίζει γυναίκες που θηλάζουν, ας δουλέψει για τη φαρμακοβιομηχανία, το ίδιο είναι ...

 

 

αλλα τωρα που θελω να ξαναμεινω εγκυος πρεπει να σταματησω,

 

.. να πηγαίνεις σε αυτόν τον γιατρό ...

 

 

να ερθει η φιλεναδα 5-6 φορες

 

Δεν το κάνεις καμιά 12αριά, να το σιγουρέψουμε; Μα, πού τα βρίσκουν;

 

και μετα να αρχισω προσπαθειες

 

Μη τυχόν και κουνήσεις βλέφαρο στον άντρα σου στο ενδιάμεσο, έτσι; :-P

 

και επειδη κοντευω και τα 40 πρεπει να κανω γρηγορα.

 

Αυτό είναι άλλο θέμα ...

 

Δεν θελω να αποθηλασω, αρχισα ηδη αλλα λυπαμαι το αγορακι μου...:confused:

 

Μόνο να χαίρεσαι για το αγοράκι σου, γιατί του δίνεις το καλύτερο.

 

Στα σοβαρά τώρα, για την οστεοπόρωση τα έχουμε πει πολλάκις. Και για τα συμπληρώματα το ίδιο.

Τώρα, στη φάση που είσαι, δεν είναι απίθανο να έχεις την πρώτη ωορρηξία πριν την πρώτη περίοδο (σε μερικές περιπτώσεις, ειδικά όταν είσαι κοντά στη γέννα, οι πρώτες περίοδοι μπορεί να είναι ανωορρηκτικές).

Μερικές γυναίκες χρειάζεται να αποθηλάσουν πλήρως, για να είναι γόνιμες, όμως δεν είναι ο κανόνας. Πόσες φορές θηλάζετε; Είναι δυνατό να προκαλέσεις τον ερχομό της ακατανόμαστης, αν αραιώσεις κάπως, χωρίς να αποθηλάσεις πλήρως.

Κυρίως όμως να ενημερωθείς και να βρεις έναν γιατρό που να μπορεί να σε υποστηρίξει κατάλληλα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κάνεις καμιά 12αριά, να το σιγουρέψουμε; Μα, πού τα βρίσκουν;

 

 

 

Χα,χα ωραίο!!!!Roulaki71,εμένα μου ήρθε μία φορά μετά από 20 μήνες θηλασμού και όπως βλέπεις το τίκερ θα κάνει να ξανάρθει καμιά 30αριά ακόμα!!;)

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Πηγα προχθες στον γιατρο για τεστ παπ και μου ειπε οτι επειδη θηλασα πολυ και η ακατονομαστη λειπει δυο χρονια σε περιπτωση που μεινω εγκυος τωρα που θηλαζω και μεινω ακομα περισσοτερο χωρις περιοδο κινδυνευω να παθω γρηγορα οστεοπορωση, ενω υπαρχει και κινδυνος να εχω προωρη εμμηνοπαυση. :shock: Ειναι αληθεια? Παντως μου ειπε μπραβο που θηλασα τοσο καιρο αλλα φτανει. Αν δεν ηθελα να κανω αλλο παιδι μου ειπε να θηλαζα οσο ηθελα με συμπληρωμα ασβεστιου αλλα τωρα που θελω να ξαναμεινω εγκυος πρεπει να σταματησω, να ερθει η φιλεναδα 5-6 φορες και μετα να αρχισω προσπαθειες και επειδη κοντευω και τα 40 πρεπει να κανω γρηγορα. Δεν θελω να αποθηλασω, αρχισα ηδη αλλα λυπαμαι το αγορακι μου...:confused:

 

Εμένα μου είχε πει η παιδίατρος ότι αφού ολοκλήρωσα 6 μήνες αποκλειστικού θηλασμού, είναι καιρός να τον κόψω τον θηλασμό. Εγω βέβαια δεν την άκουσα και μια χαρά θήλασα μέχρι που κλεισαμε 9 μήνες. Όσο για την οστεοπόρωση, καλό είναι να πίνεις πολύ γάλα (αν θες και αυτό που περιέχει πιο πολύ ασβέστιο). Να ξέρεις βέβαια πως ότι ασβέστιο πέρνουμε μετά τα 25 είναι απλά για να διατηρήσουμε αυτό που έχουμε αποθηκεύσει μέχρι τα 25. Εν ολίγις απλά για συντήριση είναι. Τουλάχιστον εγώ αυτό ξέρω.

Τώρα αν θές να μίνεις άμεσα έγκυος, δεν ξέρω τι παίζει. Αν πρέπει δηλαδή πρώτα να σταματήσεις να θηλάζεις κλπ.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εμένα μου είχε πει η παιδίατρος ότι αφού ολοκλήρωσα 6 μήνες αποκλειστικού θηλασμού, είναι καιρός να τον κόψω τον θηλασμό.

Καλησπερα πατριώτισα.Φαντάζομαι από τα ΙΣΘΜΙΑ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ.Αν επιτρέπεται για πιο λογο μετα τους 6 μηνες σου ειπε η παιδιατρος να διακόψεις το θηλασμό?Δεν προσφέρει κατι?Γιατι και εγω στην πρωτη κορη μου στους 6 μηνες αποθήλασα ενώ τώρα στην δευτερη μου κορη συνεχιζω.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την οστεοπόρωση, καλό είναι να πίνεις πολύ γάλα (αν θες και αυτό που περιέχει πιο πολύ ασβέστιο).

 

Μύθος

 

Να ξέρεις βέβαια πως ότι ασβέστιο πέρνουμε μετά τα 25 είναι απλά για να διατηρήσουμε αυτό που έχουμε αποθηκεύσει μέχρι τα 25. Εν ολίγις απλά για συντήριση είναι. Τουλάχιστον εγώ αυτό ξέρω.

 

Έχουν γίνει μετρήσεις σε γυναίκες που θηλάζουν και φάνηκε ότι μετά από ένα χρόνο θηλασμού είχαν μεγαλύτερη οστική μάζα σε σχέση με αυτή που είχαν πριν την εγκυμοσύνη!

 

Άρα αυτές που θηλάζουν αφομοιώνουν ασβέστιο και μετά τα 25.

 

Ο θηλασμός αυξάνει την κινητικότητα του ασβεστίου και άρα την αφομοιωσιμότητά του.

 

H υπερβολική κατανάλωση γαλακτοκομικών έχει ενοχοποιηθεί ως μια από τις αιτίες της οστεοπόρωσης (γιατί το ασβέστιο για να αφομοιωθεί χρειάζεται και άλλα στοιχεία, μεταξύ αυτών και μαγνήσιο, στο οποίο είναι πολύ φτωχά τα γαλακτοκομικά).

 

Μπορείς να ψάξεις τη βιβλιογραφία που θα βρεις συγκεντρωμένη εδώ:

 

http://www.notmilk.com/o.html

Link to comment
Share on other sites

Πηγα προχθες στον γιατρο για τεστ παπ και μου ειπε οτι επειδη θηλασα πολυ και η ακατονομαστη λειπει δυο χρονια σε περιπτωση που μεινω εγκυος τωρα που θηλαζω και μεινω ακομα περισσοτερο χωρις περιοδο κινδυνευω να παθω γρηγορα οστεοπορωση, ενω υπαρχει και κινδυνος να εχω προωρη εμμηνοπαυση. :shock: Ειναι αληθεια?

 

Φοβερή φαντασία ο γιατρός!!! Είναι πολύ σπάνιο από ένα και μόνο ποστ να βγούνε τόσα... ανέκδοτα!

 

Γιατί κινδυνεύεις από πρόωρη εμμηνόπαυση; Επειδή κάνεις οικονομία στα ωάρια; Ενώ αν τα ξόδευες κάθε μήνα (πεπερασμένα είναι) τότε δεν θα κινδύνευες;

 

Αυτό δε για την οστεοπόρωση είναι όλα τα λεφτά (για τα συμπληρώματα...).

 

Ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Κινδυνεύεις λιγότερο από οστεοπόρωση!

 

Παντως μου ειπε μπραβο που θηλασα τοσο καιρο αλλα φτανει.

Φτάνει για ποιον;

Για τον ίδιο;

Για το παιδί;

Το ξέρει κι έχει άποψη;

 

 

Αν δεν ηθελα να κανω αλλο παιδι μου ειπε να θηλαζα οσο ηθελα

Αααααα!!!! Τώωωωρα κατάλαβα! Σου είπε φτάνει για να περισσέψει και για το άλλο! Ενώ τώρα κινδυνεύει να τελειώσει!

 

με συμπληρωμα ασβεστιου αλλα τωρα που θελω να ξαναμεινω εγκυος πρεπει να σταματησω,

Και οι αγελαδες που παράγουν 30 κιλά γάλα τη μέρα; Ούτε συμπλήρωμα ασβεστίου πέρνουν ούτε σταματούν τα αρμέγματα πριν μείνουν έγκυες.

 

 

να ερθει η φιλεναδα 5-6 φορες και μετα να αρχισω προσπαθειες

Γιατί;;;;

Φαντάζεσαι να έκαναν και στις αγελάδες το ίδιο; Θα τις ταΐζανε τόσο καιρό χωρίς να είναι έγυες και χωρίς να τις αρμέγουν;

 

Λοιπόν θα πεις στο γιατρό σου ότι ρώτησες αυτόν που έχει δίπλα το σταύλο και σου είπε ότι στο τρίμηνο του αρμέγματος μένουν έγκυες οι αγελάδες (φωνάζουν το σπερματεγχύτη και τις κάνει τεχνητή γονιμοποίηση). Συνεχίζουν να τις αρμέγουν για άλλους 6 μήνες όσο είναι έγκυες. Τους τελευταίους 3 μήνες της εγκυμοσύνης τις αφήνουν ήσυχες γιατί το γάλα γίνεται πρωτόγαλα και δεν είναι εμπορεύσιμο (αλλιώς θα συνέχιζαν να τις αρμέγουν)...

 

Αυτά που γράφω για τις αγελάδες γίνονται ακριβώς έτσι. Ρώτησε έναν κτηνίατρο να σου τα επιβεβαιώσει.

 

Όταν τα πεις στο γιατρό να έχεις πολύ αθώο ύφος αλλά να έχεις και μία βιντεοκάμερα να καταγράψεις την αντίδρασή του! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...