Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις φίλες του φόρουμ,

 

στις 14 Μαρτίου κλείνουμε αισίως 5 μήνες αποκλειστικού θηλασμού και η αλήθεια είναι πως νιώθω πολύ όμορφα που τα καταφέραμε μαμά και κόρη. Η μαμά όμως αντιμετωπίζει ένα μικρό θεματάκι μιας και δεν έχει έρθει ακόμα η περίοδος μου. Γέννησα με καισαρική. Ξέρω πως στον αποκλειστικό θηλασμό είθισται να καθυστερεί η επανεμφάνιση της περιόδου, τόσο όμως????:(

Όσες φίλες θήλασαν ή θηλάζουν αποκλειστικά μπορούν να γράψουν πότε τους ήρθε πάλι η περίοδος

Φιλιά και ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στην πρωτη μου κορη μου ήρθε ένα μήνα αφού σταμάτησα να θηλάζω (7 μηνες θηλασα, αποκλειστηκα τους 6 κ μετα εισαγωγη στερεων τροφων). Στην δεύτερη θηλαζω επισης αποκλειστικά ακριβως 5 μηνες κ ακομη δεν μου ηρθε.

pemOp2.pngjawJp2.png

 

1/12/2012 ... ήρθε και ο μπεμπούλης μας!

Link to comment
Share on other sites

και εγω γεννησα με καισαρικη και ειναι το πρωτο μου παιδακι, δεν νομιζω οτι παιζει ρολο ο τροπος που γεννησαμε, απο οτι εχω διαβασει οσο θηλαζουμε δεν αδιαθετουμε. εγω αγχωθηκα γιατι ειναι η δευτερη φορα που μου συμβαινει και πιο πολυ για την ποσοτητα του γαλατος ευτυχως ομως δεν καταλαβα να μειωθηκε σε αντιθεση με την πρωτη φορα που συνεβη περιπου τον δευτερο μηνα μια μικρη μειωση απο το ενα στηθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις φίλες του φόρουμ,

 

στις 14 Μαρτίου κλείνουμε αισίως 5 μήνες αποκλειστικού θηλασμού και η αλήθεια είναι πως νιώθω πολύ όμορφα που τα καταφέραμε μαμά και κόρη. Η μαμά όμως αντιμετωπίζει ένα μικρό θεματάκι μιας και δεν έχει έρθει ακόμα η περίοδος μου. Γέννησα με καισαρική. Ξέρω πως στον αποκλειστικό θηλασμό είθισται να καθυστερεί η επανεμφάνιση της περιόδου, τόσο όμως????:(

Όσες φίλες θήλασαν ή θηλάζουν αποκλειστικά μπορούν να γράψουν πότε τους ήρθε πάλι η περίοδος

Φιλιά και ευχαριστώ

 

Κι εγώ γέννησα με καισαρική το κοριτσάκι μου και την θηλάζω αποκλειστικά εδώ και 9 μήνες περίπου. Η περίοδος μου ήρθε στους 2,5 μήνες, πολύ νωρίς δηλαδή για μαμά που θηλάζει αποκλειστικά! Η περίπτωση μου πάντως αποδεικνύει ότι ο αποκλειστικός θηλασμός δεν εμποδίζει την εμφάνιση της περιόδου! Τελικά νομίζω ότι κάθε κοπέλα είναι ξεχωριστή περίπτωση και γι΄αυτό απόλαυσε τις ημέρες χωρίς περίοδο όσο τις έχεις:-)

Qep5p3.pngrWtbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μένα περίοδος δεν μου έχει έρθει ακόμα (ο μπέμπης είναι 3,5 μηνών) αλλά από τις 45 μέρες από τον τοκετό έχω κατά καιρούς πόνους περιόδου που κρατούν για κανά δυο-τρεις μέρες. Είναι φυσιολογικό αυτό;

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Δείτε κι εδώ πώς αυξάνουμε τις πιθανότητες για γαλακτική αμηνόρροια:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39695[/QUOT

 

καλησπέρα!

τι εννοείς ανωορρηκτικοί κύκλοι;θηλάζω και πριν λίγες μέρες ξεκίνήσαμε και με τις στέρεες.ούτε κι εγώ έχω αδιαθετήσει ακόμα.αυτό που με προβληματίζει,είναι το εξής:όταν πριν 2 μήνες πήγα για ΠΑΠ και υπέρηχο ο γιατρός είχε δει στην αριστερη ωοθήκη ένα ωαριο,αλλά εγώ τελικά δεν αδιαθέτησα.κατά τη διάρκεια της γαλακτικής αμηνόρροιας ΄΄ξοδεύονται΄΄(συγνώμη για τον μη δόκιμο όρο)τα ωάρια;

n8l134tiu.png
Link to comment
Share on other sites

Δείτε κι εδώ πώς αυξάνουμε τις πιθανότητες για γαλακτική αμηνόρροια:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39695

 

καλησπέρα!

τι εννοείς ανωορρηκτικοί κύκλοι;θηλάζω και πριν λίγες μέρες ξεκίνήσαμε και με τις στέρεες.ούτε κι εγώ έχω αδιαθετήσει ακόμα.αυτό που με προβληματίζει,είναι το εξής:όταν πριν 2 μήνες πήγα για ΠΑΠ και υπέρηχο ο γιατρός είχε δει στην αριστερη ωοθήκη ένα ωαριο,αλλά εγώ τελικά δεν αδιαθέτησα.κατά τη διάρκεια της γαλακτικής αμηνόρροιας ΄΄ξοδεύονται΄΄(συγνώμη για τον μη δόκιμο όρο)τα ωάρια;

 

ανωορρηκτικοί κύκλοι λέγονται όταν έχεις περίοδο χωρίς κανονική ωορρηξία.

Όταν συμβεί ωορρηξία, είτε θα έρθει περίοδος, είτε θα μείνεις έγκυος. Δεν νομίζω ότι υπάρχει άλλη επιλογή. Υπό αυτή την έννοια, δεν ξοδεύεται τίποτε.

Τώρα, για το τι είδε ο γιατρός, επίτρεψε μου να έχω αμφιβολίες. Αν έχεις ακούσει υπερηχογραφιστή να λέει ότι βλέπει ωορρηξία, καθώς συμβαίνει μια αποβολή, κρατάς επιφυλάξεις για όσα σου λένε τελικά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν 4 μηνες πηγα στον γυναικολογο μου, ο οποιος ειδε ωορηξια και μου ειπε οτι σε 15 ημερες θα εχω περιοδο. Τελικα περιοδος μου ηρθε 4 μηνες μετα!!!! Κοριτσια ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι κρατησε μολις μια ημερα!! Αδιαθετησα οταν το μωρακι μου ειναι σχεδον 15 μηνων και αν βαλετε και τους 9 μηνες εγκυμοσυνης ειναι σχεδον 2 χρονια που δεν εχω χρησιμοποιησει τα ταμπον μου!!!!

ΥΠΕΡΟΧΟ ΘΕΜΑ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ!!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια κ χρονια πολλα..

εχω κ γω μια ερωτηση..

η κορη μου ειναι 12μιση μηνων κ αντλω απ την ωρα που γεννηθηκε..το Νοεμβρη,Δεκεμβρη κ τον Ιανουαριο ειχα περιοδο.Τον φεβρουαριο δεν ειχα.Το Μαρτιο ειχα μια μερα αιμα μονο το πρωι κ μετα απο 15 μερες για 5 μερες καφε κ μετα απο 10 μερες δυο μερες παλι καφε. Πηγα στο γυναικολογο γιατι μου φαιονεται οτι κατι δεν παει καλα κ ο εξυπνος ο συζηγος πεταχτηκεκ ειπε οτι θηλαζω, οποτε ο γιατρος πεταει ενα ..ααα φταιει η προλακτινη δεν ειναι τιποτα κ μεξεπεταει με εναν υπερηχο ο οποιος εδειξε παχυ ενδομητριο, δηλαδη θα μου ερθει περιοδος..

η απορια μου ειναι η εξης: αν ηταν οντως ψηλα η προλακτινη μετα απο ενα χρονο θηλασμου δεν θα επρεπε να εχω περιοδο..ετσι δεν ειναι;τι ειναι αυτα τα ασχετα καφε;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...για λυστε μου την εξης απορια....

 

στην μεγαλη θηλαζα αποκελιστικα και στους ουτε τρεις μηνες μου ηρθε κανονικοτατα περιοδος που ειχα καθε μηνα...τωρα με τη μικρη σημερα μου ηρθε για πρωτη φορα:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil: που θηλαζω αποκλειστικα και παλι...τι στο καλο??απο τι ειμαι φδτιαγμενη το κερατο μου??ακουω 12-13 μηνες και φρικαρω...γιατι σε εμενα παλι αυτο το μηνιατικο ???γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα μου ρθε στους 20 μηνες κι αυτο γιατι για ενα διαστημα 2 μηνων δουλευα πολυ κι ελειπα ολη μερα.......ο μικρος δλδ θηλαζε μετα τις 8 το βραδυ.........

 

Καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος.......

 

Το υπεροχο ειναι οτι εξαφανιστηκαν οι πονοι που ειχα προ εγκυμοσυνης......πλεον ερχοταν η περιοδος με ελαχιστα προειδοποιητικα πονακια κι ενιοτε χωρις τον παραμικρο πονο..........

 

Υποθετω οτι και αυτη τη φορα θα ρθει αργα...εκτος βεβαια κι αν λογω δουλειας αραιωσω τους θηλασμους....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα στον 7ο μηνα μου ηρθε,ειχα ελπιδες οτι θα χρονιζαμε χωρις περιοδο αλλα....

Βερα εισαι πολυ τυχερη σου κρατησε παααρα πολυ καιρο.

Εγω δεν εχω σταθερο κυκλο,και θελω μετα το καλοκαιρι προς φθινοπωρο να βαλω μπρος για 2ο μωρο αλλα χωρις να κοψω τον θηλασμο.

Αραγε θα μεινω εγκυος ή θα μεινω με τη λαχταρα για 2ο νινι???:confused:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα...για λυστε μου την εξης απορια....

 

στην μεγαλη θηλαζα αποκελιστικα και στους ουτε τρεις μηνες μου ηρθε κανονικοτατα περιοδος που ειχα καθε μηνα...τωρα με τη μικρη σημερα μου ηρθε για πρωτη φορα:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil: που θηλαζω αποκλειστικα και παλι...τι στο καλο??απο τι ειμαι φδτιαγμενη το κερατο μου??ακουω 12-13 μηνες και φρικαρω...γιατι σε εμενα παλι αυτο το μηνιατικο ???γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ

 

εμένα μου ήρθε στις 50 μέρες...και όπως βλέπεις ακόμη θηλάζω...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω σταθερο κυκλο,και θελω μετα το καλοκαιρι προς φθινοπωρο να βαλω μπρος για 2ο μωρο αλλα χωρις να κοψω τον θηλασμο.

Αραγε θα μεινω εγκυος ή θα μεινω με τη λαχταρα για 2ο νινι???:confused:

 

 

Μαρια εγω ειχα περιοδο για 4 μηνες πριν ξαναμεινω εγκυος.......αρχικα ηταν σταθεροτατη...σαν ρολοι (ηταν σταθερη και πριν)....τον τεταρτο μηνα αν θυμαμαι καλα κατι αλλαξε, δεν θυμαμαι τωρα αν ηρθε νωριτερα η αργοτερα.............και εμεινα εγκυος πολυ μετα τις γονιμες μερες οπως υπολογιζα.........ξαφνικα δλδ κατι αλλαξε στον κυκλο μου και αλλαξε την καταλληλη στιγμη....οποτε μην αγχωνεσαι.......απλα προσπαθησε να μειωσετε καπως θηλασμους (δεν ξερω ποσο θηλαζετε τωρα)...μην θηλαζει ολη την ωρα δλδ.......εμεις θηλαζαμε συνηθως πριν τον υπνο......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Μαρια εγω ειχα περιοδο για 4 μηνες πριν ξαναμεινω εγκυος.......αρχικα ηταν σταθεροτατη...σαν ρολοι (ηταν σταθερη και πριν)....τον τεταρτο μηνα αν θυμαμαι καλα κατι αλλαξε, δεν θυμαμαι τωρα αν ηρθε νωριτερα η αργοτερα.............και εμεινα εγκυος πολυ μετα τις γονιμες μερες οπως υπολογιζα.........ξαφνικα δλδ κατι αλλαξε στον κυκλο μου και αλλαξε την καταλληλη στιγμη....οποτε μην αγχωνεσαι.......απλα προσπαθησε να μειωσετε καπως θηλασμους (δεν ξερω ποσο θηλαζετε τωρα)...μην θηλαζει ολη την ωρα δλδ.......εμεις θηλαζαμε συνηθως πριν τον υπνο......

 

 

 

 

Βερα σ'ευχαριστω για τον χρονο σου.

Λιοπον εμεις θηλαζουμε κατα τη διαρκεια του υπνου 3-4 φορες και κατα τη διαρκεια της ημερας(οταν εχω ρεπο) 5-6 φορες εκτος του μεσημεριανου υπνου (εκει θηλαζει σχεδον ασταματητα).

Ειναι πολλες φανταζομαι ε?:roll:

 

Το μωρο μου τρωει λιγες ποσοτητες στερεων και δεν μπορω ακομα να της περιορισω τους θηλασμους.

Σκεφτομουνα οτι οταν θα κλεισει τα 2 μπορει να τρωει περισσοτερο και (αν εμενα εγκυος ) μεχρι να γεννιοταν το μωρο η μεγαλη θα ηταν 3,σαν και σας δλδ,κατι τετοιο θα ηταν ιδανικο,αλλα αυτα τα πραματα ΔΕΝ σχεδιαζονται ουτε προγραμματιζονται.

 

Αγχωνομαι γιατι πριν κανω το μωρακι μου ειχα υψηλη προλακτινη και δεν εμενα εγκυος,2μιση χρονια και βαλε προσπαθουσα:evil:,φανταζομαι οτι η προλακτινη θα ειναι ανεβασμενη παλι λογω θηλασμου και μου μπαινουν ιδεες,ειμαι και 33 γμτ:mad:.(τα 2 χρονια επαιρνα dostinex για να πεσει η ορμονη και να μεινω,σκεψου τι θα μπορουσα να παθω με τοσα χαπια :().

 

Βερα αν δεν τα ξαναπουμε σου ευχομαι με το καλο,με εναν πονο και ενα υγιεστατο μωρακι στην αγκαλια σου!!!:D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρια μου ειναι σιγουρα πιο πολυπλοκη η περιπτωση σου......δεν ξερω τι γινεται με το θεμα της προλακτινης, μηπως να το εψαΧΝΕς και ομοιοπαθητικα?....εχω την εντυπωση οτι το ιδιο προβλημα ειχε και η yogini....δεν την ρωτας? .... καλο θα ειναι να κανεις μια εξεταση προλακτινης αργοτερα, πολλα προβληματα λυνονται μονα τους μετα απο εγκυμοσυνη......

 

Σιγουρα ειναι μικρο ακομα το μωρακι σου, εχει αναγκη απο θηλασμους.....

 

Αφου εχει ηδη περιοδο ειναι σημαντικο κι ας ειναι ασταθης.......και για την ηλικια μια χαρα εισαι εχεις καιρο ακομα μπροστα σου........εγω το πρωτο το εκανα στα 37 και το δευτερο τωρα που κοντευω τα 40.......κι εγω ειχα αγχος λογω ηλικιας και περιμενα την περιοδο, αλλα τελικα επαψα να ασχολουμαι και ηρθε μονο του εκει που δεν το περιμενα........αμα ειναι να ρθει θα ρθει....μην αγχωνεσαι εσυ!!!!

 

Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες!!! Φιλια!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα μανουλες ο Χαρης μου οπως φαινεται και στο ticker θηλαζει ακομα παρολαυτα εχω περιοδο. Μου χει ερθει 4 φορες με κυκλους 35, 25 και 32 ημερων. Πριν την εγκυμοσυνη ημουν ρολοι καθε 28 ημερες και ετσι ηξερα οτι ειχα ωορρηξια τη 14η μερα οποτε και εμεινα εγκυος. Τωρα αυτοι οι αστατοι κυκλοι με μπερδευουν. Εσας ποσο καιρο μετα τη γεννα σταθεροποιηθηκε ο κυκλος σας ειδικα αν θηλαζατε κιολας?

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν πρόλαβε γιατί πριν την 3η έμεινα έγκυος ;)

Πάντως μου είχε πει ο γυναικολόγος ότι θέλει μερικούς μήνες για να σταθεροποιηθεί, πόσους όμως δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι θέμα οργανισμού...

Ο γιατρός μου μετά τη γέννα και πριν αδιαθετήσω μου είπε το εξής: "Στο σώμα σου γίνεται πάλη, οι ορμόνες του θηλασμού και οι ορμόνες της περιόδου κοντράρονται ποια θα υπερισχύσει. Συνήθως νικάνε του θηλασμού. Στις πολύ γόνιμες γυναίκες νικάνε της περιόδου και όσο πιο νωρίς γίνει αυτό τόσο πιο γόνιμη θεωρείσαι." Τελικά αδιαθέτησα όταν ο Γιώργος έγινε 6 μηνών. Τώρα είναι ενός έτους και θηλάζει ακόμα. Και βέβαια ο κύκλος μου είναι γιούχου. Βγάλτε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια αδιαθέτησα στις 50 μέρες..και όπως βλέπετε θηλάζω ακόμη

επίσης δεν με λες και τρομερά γόνιμη καθώς έκανα εξωσωματική...τι να πει κανείς

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...