Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εμενα μου 'χει ερθει 2 φορες απο τοτε που γεννησα,αλλα μια χαρα θηλαζει και χορταινει το μωρο.Μην ανυσηχεις δεν κοβεται ετσι το γαλα,μπορει να μειωθει εκεινες τις μερες αλλα επανερχεται dont worry!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω είχα περίοδο απο τον πρώτο κιόλας μήνα, μόλις μου τελείωσαν τα λόχεια..απο τότε μου έρχεται σταθερά κάθε μήνα..σε λίγες μέρες με το καλό κλείνουμε 10 μήνες θηλασμού αλλά η περίοδος δεν δημιούργησε πρόβλημα στην παραγωγή..το μόνο που ειχα παρατηρήσει τους πρώτους 3-4 μήνες είναι οτι όταν ήμουν αδιάθετη τις πρώτες ημέρες το γάλα μου πρέπει να ήταν πιο δύσπεπτο για το μωρό...κατα τα άλλα κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζή ερώτηση?

Υπάρχει περίπτωση να αλλάζει κάτι στη γεύση του γάλακτος όταν έρχεται η περίοδος?

Μου ήρθε εχθές πρώτη φορά (μετά από 5 και κατι μήνες) και ο μικρός μου κάθε φορά που τον θήλαζα δε φαινόταν να το ευχαριστιέται όπως πριν. Αφήστε που μάλλον οντως εχει μειωθεί η ποσότητα και είδαμε και πάθαμε να χορτάσει εχθές το βράδυ, τον είχα στο στήθος κοντά δυο ωρες και πήγε 1 για να κοιμηθεί...

Ελπίζω να μη συνεχίσουμε έτσι για πολύ...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να αλλάζει λίγο η γεύση αλλά το συνηθίζουν. Μπορεί να βλέπεις μια μείωση αλλά είναι παροδική - σε έναν μήνα που θα αρχίσετε τις στερεές, δεν θα το προσέχεις καν.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

amaretto ευχαριστώ.

Όντως η ποσότητα νομίζω πως επανήλθε στα φυσιολογικά. Ο μικρός ακόμα δυσκολεύεται και δεν κάθεται πολύ στο στήθος (γύρω στα 15 λεπτά, ενω μεχρι τώρα θηλαζε 45-60 λεπτά), έτσι κι εγώ για να είμαι σίγουρη τον θηλάζω πιο συχνά (κάθε 2 ωρες το πολύ) και τρώει κάθε φορά (από τσισάκια και κακάκια καλά πάμε). Κάνω καλά?

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα... Εσείς που είδατε περίοδο μετά από κάποιους μήνες, πώς ήταν η ποσότητα? Εγώ έχω τρελλαθεί, τόσο αίμα δεν είχα ούτε στα λόχεια. Χρησιμοποιώ τις μεγάλες σερβιέτες που είχα πάρει για το μαιευτήριο και δεν τις είχα χρησιμοποιήσει και αυτές πρέπει να τις αλλάζω συχνά, γιατί γεμίζουν! Συγνώμη για την περιγραφή πρωί-πρωί, αλλά είναι κάτι που δεν το περίμενα, ενταξει πάντα είχα μεγάλη ποσότητα, αλλά τέτοιο πράγμα ποτε! Εννοείται πως θα ρωτήσω και τον γυναικολόγο μου, αλλά θα ήθελα και την εμπειρία σας!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

amaretto ευχαριστώ.

Όντως η ποσότητα νομίζω πως επανήλθε στα φυσιολογικά. Ο μικρός ακόμα δυσκολεύεται και δεν κάθεται πολύ στο στήθος (γύρω στα 15 λεπτά, ενω μεχρι τώρα θηλαζε 45-60 λεπτά), έτσι κι εγώ για να είμαι σίγουρη τον θηλάζω πιο συχνά (κάθε 2 ωρες το πολύ) και τρώει κάθε φορά (από τσισάκια και κακάκια καλά πάμε). Κάνω καλά?

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα... Εσείς που είδατε περίοδο μετά από κάποιους μήνες, πώς ήταν η ποσότητα? Εγώ έχω τρελλαθεί, τόσο αίμα δεν είχα ούτε στα λόχεια. Χρησιμοποιώ τις μεγάλες σερβιέτες που είχα πάρει για το μαιευτήριο και δεν τις είχα χρησιμοποιήσει και αυτές πρέπει να τις αλλάζω συχνά, γιατί γεμίζουν! Συγνώμη για την περιγραφή πρωί-πρωί, αλλά είναι κάτι που δεν το περίμενα, ενταξει πάντα είχα μεγάλη ποσότητα, αλλά τέτοιο πράγμα ποτε! Εννοείται πως θα ρωτήσω και τον γυναικολόγο μου, αλλά θα ήθελα και την εμπειρία σας!

 

Φυσιολογικά αυτά με το αίμα και πολύ καλά κάνεις που θηλάζεις συχνά! :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

emena pali mou hr8e periodos prin kan 40isw k me to pou teleiwse meta apo 3 meres ksanahr8e.....enw 8ilazw kanonika.simera o mikros einai 47 imerwn k teleiwse h 2 periodos.o giatros mou einai pantelws adiaforos alla egw exw tromaksei.to exei pa8ei kamia sas?afhste pou mesa se ola ayta epa8a k mastitida k pairnw antibiosi k simera paratirisa mia mikri fouskalitsa sto 1 sti8os k me ponaei otan 8ilazw alla oute gia ayto noiazetai o giatros.skeftomai na stamatisw to 8ilasmo, den antexw allo.den exw k kamia ypostiriksi apo to gynaikologo.na fantastitai de dextike na me dei.de 8ewrei simantika ayta pou exw k mou ekleise rantebou se 15 meres!!!fobamai poly

Link to comment
Share on other sites

mamag, συχνά παρατηρείται μια διακοπή στα λόχεια και επανέλευση αλλά δεν θεωρείται περίοδος πριν τις 40 ήμερες. Η περίοδος που μόλις είχες είναι η πρώτη σου περίοδος μετά τον τοκετό και αν δεν είχες υπερβολική αιμορραγία ή κάποιο άλλο σύμπτωμα, δεν νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας. Αλλά γιατί δεν αλλάζεις γυναικολόγο; Ή έστω να πάρεις μια γνώμη από κάποιον άλλο;

 

Για τη φουσκαλίτσα στο στήθος, δες εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=35622

 

Για ό,τι σε ανησυχεί με το θηλασμό, υπάρχει λύση. Δυστυχώς οι γιατροί σπάνια μπορούν ή θέλουν να υποστηρίξουν μια γυναίκα που θηλάζει ... πάρα πολλοί, συστήνουν διακοπή του θηλασμού με χάπια, για να ξεμπερδεύουν, το οποίο είναι απαράδεκτο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μη ψαχνεις υποστηριξη για θηλασμο απο γυναικολογους, δεν κατεχουν το θεμα και δεν τους απασχολει.

 

αοατι υποστηριξη θες θα την βρεις απλοχερα εδω.......υπαρχουν πληροφοριες για τα παντα......

 

Η φουσκαλιτσα ειναι μαλλον φραγμενος πορος, πρεπει να δωσεις λεπτομερειες.

 

Τα προβληματα που αναφερεις ειναι συνηθη τον πρωτο καιρο, μολις ξεπερασεις το πρωτο διαστημα θα ηρεμησεις και θα δεις οτι δεν εχεις κανενα λογο να διακοψεις το θηλασμο......

 

Ολες τα περασαμε, κανε υπομονη!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.οντως ο γιατρος απο την πρωτη μερα μου ειπε να σταματησω το θηλασμο.ειχα επιπεδες θηλες κ αιμοραγουσαν.εγω επεμεινα κ οταν επαθα τη μαστιτιδα μου ειπε ειδες που σου τα ελεγα?σταματα τωρα.εγω παλι δε σταματησα κ τωρα αν του πω το νεο προβλημα δε θα ασχοληθει.η φουσκαλιτσα που εχω ειναι διαφανη κ οχι ασπρη.σαν αυτη που κανεις μετα απο εγκαυμα.πολυ μικρη αλλα ποναει.γιατρο κ εγω το σκεφτηκα να αλλαξω αλλα αυτος βλεπετε με παρακολουθει απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, ο γιατρός αυτός δεν μπορεί να σε υποστηρίξει, υπάρχουν και σωστές οδηγίες για το θηλασμό: όταν το μωρό πιάνει σωστά το στήθος, δεν πονάς, τα μωρά μπορούν να θηλάσουν και από επίπεδες θηλές, ίσως με λίγη υποστήριξη. Και βέβαια, όταν έχεις κάποιο πρόβλημα, όπως μαστίτιδα, είναι αντιμετωπίσιμο και σίγουρα δεν είναι λόγος διακοπής του θηλασμού.

 

Για τη φουσκαλίτσα που λες, ίσως είναι πύον από πληγή; Δοκίμασε να την αλείψεις με λίγη λανολίνη πριν το θηλασμό, για να μαλακώνει λίγο και να μην σε πονάει.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ για τα βασικά του θηλασμού, θα δεις τι μπορούσε να σου είχε πει ο γιατρός σου αλλά δεν σου τα είπε:

http://www.thilasmos.gr

Εδώ θα διαβάσεις και για τις σωστές στάσεις θηλασμού και το σωστό πιάσιμο, για να αποφύγεις ξανά τέτοια προβλήματα. Και ό,τι θέλεις, ρωτάς.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα για να γράψω την απορία μου αλλά δεν έχω χρόνο να ψάξω! Η αδερφή μου σαράντησε κ συνεχίζει να έχει αίμα! Θηλάζει αποκλειστικά. Υπάρχει περίπτωση να συνεχιστεί το αίμα κ μετά τις σαράντα μέρες; Θα πάει βέβαια κ στον γυναικολόγο την άλλη βδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα για να γράψω την απορία μου αλλά δεν έχω χρόνο να ψάξω! Η αδερφή μου σαράντησε κ συνεχίζει να έχει αίμα! Θηλάζει αποκλειστικά. Υπάρχει περίπτωση να συνεχιστεί το αίμα κ μετά τις σαράντα μέρες; Θα πάει βέβαια κ στον γυναικολόγο την άλλη βδομάδα...

 

και εγώ είχα αίμα, παρόλο που θήλαζα, βέβαια μετά απο τις 50 μέρες (κάπου τόσο κράτησε) μου σταμάτησαν και μετά επανήλθαν ότι πλέον μου κοβόταν το γάλα, δηλαδή στο 6μηνο κοντά.

wobz4vsv31g4fym5.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν περασε μια βδομαδα απο τοτε που τελειωσε η αντιβιωση γιατι ειχα παθει μαστιτιδα κ απο χθες με ποναει απο το αλλο στηθος η θηλη, νιωθω σαν να εχει ενα μικρο ογκο μεσα κ εχει κατα μηκος του στηθος βγει μια κοκκινη γραμμη.ειναι δυνατον να ξαναεπαθα μαστιτιδα?κ αν ναι τι να κανω?την προηγουμενη φορα ειχα κοψει το θηλασμο για 3 μερες του εδινα ξενο εβγαζα το γαλα μου κ το πετουσα κ το μωρο εχει ακομα προβλημα στις κενωσεις?να ξαναπαρω αντιβιωση?αν βγαζω απλωσ το γαλα θα περασει? κανει να θηλαζεις με μαστιτιδα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα!!

δεν ξερω αν εχω γραψει στο σωστο τοπικ ..

εχω μια μικρουλα που ειναι 10 μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα και τρωμε κανονικα και φαγητακι,ομως δεν μου εχει ερθει ακομα περιοδος και αρχιζω και ανησυχω...

εχει συμβει σε καμια μανουλα κατι αντιστοιχο???

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

δεν ξερω αν εχω γραψει στο σωστο τοπικ ..

εχω μια μικρουλα που ειναι 10 μηνων και θηλαζουμε αποκλειστικα και τρωμε κανονικα και φαγητακι,ομως δεν μου εχει ερθει ακομα περιοδος και αρχιζω και ανησυχω...

εχει συμβει σε καμια μανουλα κατι αντιστοιχο???

 

εισαι πολυ τυχερη, δες στην αρχη του τοπικ για τα καλα της αμμηνοροιας!:D

 

εμενα μου ηρθε στους 6 μηνες, εντειναμε τους βραδινους θηλασμους και κοψαμε αρκετα την παλιοπιπιλα και τωρα δεν ξαναρθε, γιουπιιιιι !!!!!!μακαρι να κρατησει ετσι κανα 2μηνο ακομα τουλαχιστον!!!!!!!!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

απο την μια πλευρα χαιρομαι γιατι εχω ξεχασει πως ειναι!:P

απο την αλλη ομως θελουμε με τον αντρα μου να κανουμε και δευτερο μωρακι και δεν ξερω αν αυτο μπορει να συμβει..:?::?:

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω..θηλαζω το παιδι μου εδω και 8 μηνες και ακομα δεν μου χει ερθει περιοδος..Το ερωτημα μου ειναι αν γινεται να το προκαλεσεις καπως χωρις ομως να μειωσεις τον θηλασμο. Το μωρο μου θηλαζει αρκετα ακομα και τωρα και ειδικα το βραδυ μπορει και 5 φορες μες τη νυχτα...Θελω ομως να ξεκινησω προσπαθειες για δευτερο παιδακι αλλα πως???? Υπαρχει η λυση ή μονο με διακοπη του θηλασμου γινεται αυτο? Δεν θελω να αποθηλασω ομως..

Link to comment
Share on other sites

Παπακι θα σου πω τα εξης.....

 

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ! Θα ρθει στην ωρα του.......

 

Κι εγω ελεγα να κανω παιδι γρηγορα και τωρα που μαι εγκυος και ο γιος μου θα ναι σχεδον 3 οταν θα γεννησω ,λεω παλι καλα! Ειναι καλο για σενα αλλα και για το πρωτο παιδι να μην κανεις το επομενο αμεσως.......θα ναι πολυ δυσκολα να τα βγαλεις περα με δυο μικρα παιδια και αναγκαστικα θα ασχοληθεις λιγοτερο με το πρωτο σε μια περιοδο που ειναι σημαντικο να του αφοσιωθεις.

 

Εχε υποψη οτι μολις αδιαθετησεις θα εισαι πολυ γονιμη......

Εγω αδιαθετησα στους 20 μηνες κι εμεινα εγκυος 4 μηνες αργοτερα, μαλιστα εκει που δεν το περιμενα και δεν το επιδιωκα...ειχα αγχος λογω της ηλικιας μου (ειμαι 39) και ομως εμεινα εγκυος ευκολοτατα (παρολο που αργησα στο πρωτο). Παντα μετα απο εγκυμοσυνη ειμαστε πολυ γονιμες.......

 

Ετσι λοιπον δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι.......εγω αδιαθετησα χωρις να προσπαθησω να μειωσω τους θηλασμους.....στην φαση που ειναι το μωρο σου, ο θηλασμος ειναι σημαντικος και δεν πρεπει να επεμβεις στη συχνοτητα......

 

Ασε να περασει λιγος χρονος, υπερ σου ειναι και μην στρεσσαρεσαι......ολα θα πανε καλα και θα ξαναμεινεις εγκυος οταν φθασει η ωρα!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εγω αδιαθετησα στους 20 μηνες

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

μη μου λες τέτοια!!!!! Θέλω κι εγώ να μείνω έγκυος σύντομα και ελπίζω ότι θα αδιαθετήσω σε 1-2 μήνες. Βέβαια θηλάζει ανα 2ωρο ο μικρός, αλλά είχα την ελπίδα....:?... 20 μήνες ε;....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι παιδι μου αγχωνεσαι?

 

Ξερεις τι ζορι ειναι να μεγαλωνεις δυο μικρα μωρα?

 

Μπορει να σου ρθει αυριο κιολας......αναλογως τον οργανισμο ειναι........να το βλεπεις θετικα........οσο πιο πολυ αργεις να αδιαθετησεις τοσο το καλυτερο για σενα, γλυτωνει το σωμα σου απο τις επικινδυνες ορμονες......τα χουμε πει αυτα.

 

Δεν θελουν αγχος αυτα........οσο το σκεφτεσαι και αγχωνεσαι τοσο θα αργει.......θα το αφησεις, θα ασχοληθεις με το μωρακι σου και θα συμβει οταν ερθει η ωρα.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...