Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Ευχαριστώ όλα τα κορτσούδια για τις συμβουλές!!!!! :):)

 

Ίωση να περνάω δε με νιοιάζει...έβαλα τα συμπτωματα στο καταραμένο ίντερνετ και μου βγάζει....άστο καλύτερα! :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπον εγω τελικα αδοαθετησα μετα απο ΑΚΡΙΒΩς 20 μηνες απο την μερα που γεννησα...........περιεργο ε? :lol:

 

Και ουτε που το καταλαβα.......ξαφνικα ειδα αιμα, χωρις πονους οπως συνηθως.........2 μισι χρονια χωρις περιοδο και μου φαινεται σαν να ταν χθες.........κρατησε οπως συνηθως, χωρις ομως πολυ λαιμα οπως ηταν στις πρωτες μερες τουλαχιστον.........για να δουμε πως θα παει τον επομενο μηνα......

 

Το περιμενα αλλα σα να στεναχωρεθηκα καπως........καλα ηταν ως τωρα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Θενκς.......το ηθελα γιατι σκεφτομαστε για δευτερο μωρακι....αν και δεν εχω ακομα ξεπερασει τον ερωτα για το πρωτο...... :lol: ...αισθανομαι σαν να το απατω και με αγχωνει και το θεμα του θηλασμου......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε εμένα η πείοδος ήρθε 4 μήνες μετά τη γέννα, με αποκλειστικό θηλασμό (εχθές δηλαδή...). Αρκετά νωρίς θα έλεγα βλέποντας και από άλλες κοπέλες.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ουτε φωνη ουτε ακροαση :)

 

Άσχετο με το θέμα μας αλλά τα μωράκια μας έχουν δυο μέρες διαφορά! Η δική μου γεννήθηκε 15/11, εσένα 13/11, σωστά?

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ουτε φωνη ουτε ακροαση :)

 

Άσχετο με το θέμα μας αλλά τα μωράκια μας έχουν δυο μέρες διαφορά! Η δική μου γεννήθηκε 15/11, εσένα 13/11, σωστά?

:D:D ναι!!!!

 

Νσ το χαίρεσαι το ζου ζούνι σου!!

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα! :D:D

 

Να ρωτήσω κατι, μετά από ποσο καιρό στατιστικά ομαλοποιείται ο κυκλος απο την πρωτη φορά που θα έρθει η περίοδος και εφόσον η συχνότητα των θηλασμων δεν αυξάνεται?

 

Αδιαθέτησα πρώτη φορά πριν απο 40μέρες περίπου, εκτοτε τίποτα, η συχνότητα των θηλασμων δεν αυξήθηκε (2-3 φορές το24ωρο) ,εγκυος δεν ειμαι και συμπτώματα περιόδου δεν έχω.

 

Μου έχουν μπει ιδέες οτι κάτι δεν πάει καλά, ότι κάτι έχω.. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι ο μέσος όρος είναι 14 με 17 μήνες αμοινόρριας (έτσι γράφεται αυτό; :oops: ) αλλά όμως αυτό περιλαμβάνει και το διάστημα της κυήσης;

 

 

Οι μέσοι όροι δεν σε βοηθούν και πολύ! Το μέσο ύψος είναι πχ 175 εκ. για τους άντρες στην Ελλάδα αλλά είναι φυσιολογικό να υπάρχουν και άντρες με ύψος 155 και άλλοι με ύψος 210.

 

Ο μέσος όρος προκύπτει από γυναίκες που η περίοδος επανέρχεται στις 40 μέρες, στους 3, 9 ή 15 μήνες, στα 2 ή 2,5 χρόνια...

 

Όταν επανέλθει και η δική σου περίοδος θα σου πούμε σε ποια κατηγορία της στατιστικής ανήκεις! :wink:

 

Το ξέρω ότι δεν είμαι όσο κατατοπιστηκή θα ήθελες αλλά τι να κάνω! Ακόμη δεν έχω γνωσεις αστρολογίας! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. ΘΗΛΑΖΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΟΧΤΩ ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΛΟΧΕΙΑΣ. ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΝΗΣΥΧΗΣΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΑΣ, ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤ

Link to comment
Share on other sites

Eξαρτάται από τον κάθε οργανισμό. Κι εγώ που θηλάζω τη μικρή μου 7 μήνες και κάτι δεν έχω περίοδο ακόμη. Υπάρχουν όμως κοπέλες που έχουν περίοδο από το δεύτερο κιόλας μήνα. Πραγματικά μπορεί να μην αδιαθετήσεις όσον καιρό θηλάζεις. Πάντως μην ανησυχείς, κάτι τέτοιο είναι απόλυτα φυσιολογικό! :D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φραντσεσκα εγω αδιαθετησα στους 20 ακριβως μηνες.......

 

Εχεις λογο που βιαζεσαι? Μια χαρα ειναι χωρις περιοδο!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμενα μου ηρθε στους 5 μηνες για 2 μερες ροζ και καφε υγρα καθολου αιμα και απο τοτε εχω συνεχεια πονο στην κοιλια σαν να μου ερθει Μηπως ειχε καμια κατι αντιστοιχο

Link to comment
Share on other sites

το μωρο ειναι 5μιση μηνων το επαθα μετα απο 10 μερες περιπου που εκοψα το θηλασμο λογ ιωσης με υψηλο πυρετο. ηρθε η περιοδος μια φορα για 2 μερες χωρις καθολου αιμα μονο ροζ και καφε βλεννα επισης καθε φορα που εβγαζα με το τελευκαιο καιρο μου ερχοταν 2-3 σταγονες αιμα.

Link to comment
Share on other sites

το μωρο ειναι 5μιση μηνων το επαθα μετα απο 10 μερες περιπου που εκοψα το θηλασμο λογ ιωσης με υψηλο πυρετο. ηρθε η περιοδος μια φορα για 2 μερες χωρις καθολου αιμα μονο ροζ και καφε βλεννα επισης καθε φορα που εβγαζα με το τελευκαιο καιρο μου ερχοταν 2-3 σταγονες αιμα.

 

καθε φορα που εβγαζες;τι εννοεις;;;

 

η ιωση με υψηλο πυρετο δεν αποτελει λογω για να κοψεις τον θηλασμο.

ποιός σου ειπε οτι πρεπει να τον κοψεις;

πηρες χάπια για να τον κοψεις;

καλυτερα να ρωτησεις τον γιατρο σου.

Link to comment
Share on other sites

ο αποκλειστικος θηλασμος δεν αποκλειει την περιοδο και θεωρητικα ουτε και τη νεα εγκυμοσυνη.

προσωπικα θηλαζα αποκλειστικα και αδιαθετησα μετα απο 2 μηνες και εμεινα εγκυος πριν η κορη μου κλεισει τον 6ο. και εδινα μονο δικο μου γαλα.

παντως ιατρικα το ιδανικο ειναι να ερθει συντομα η περιοδος της γυναικας γιατι αυτο την προφυλασσει απο μελλοντικα προβληματα πχ. οστεοπωρωση.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

ο αποκλειστικος θηλασμος δεν αποκλειει την περιοδο και θεωρητικα ουτε και τη νεα εγκυμοσυνη.

προσωπικα θηλαζα αποκλειστικα και αδιαθετησα μετα απο 2 μηνες και εμεινα εγκυος πριν η κορη μου κλεισει τον 6ο. και εδινα μονο δικο μου γαλα.

παντως ιατρικα το ιδανικο ειναι να ερθει συντομα η περιοδος της γυναικας γιατι αυτο την προφυλασσει απο μελλοντικα προβληματα πχ. οστεοπωρωση.

 

Το ιδανικό είναι να μην έρθει σύντομα η περίοδος γιατί όσο διαρκεί η αμηνόρροια στη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του θηλασμού ύστερα, τόσο λιγότερο εκτίθεται το σώμα στις ορμόνες του έμμηνου κύκλου και λιγοστεύουν οι πιθανότητες να εμφανιστεί καρκίνος του μαστού, των ωοθηκών και πιθανώς του ενδομητρίου. Επίσης αν υπάρχει πρόβλημα ενδομητρίωσης αυτό βελτιώνεται ή εξαλείφεται.

Όσο για την οστεοπόρωση, η Αγλαΐα έχει αναφέρει τα παρακάτω σε άλλο θέμα:

 

Το πρόβλημα της οστεοπόρωσης έχει να κάνει με το ποσοστό ασβεστίου που αφομοιώνει ο οργανισμός. Ο θηλασμός αυξάνει την κινητικότητα του ασβεστίου στον οργανισμό και κατά συνεπεια αυξάνει την αφομοιωτική ικανότητα του οργανισμού. Το σώμα αφομοιώνει περισσότερο ασβέστιο όταν η μαμά θηλάζει γι αυτό και στο τέλος του πρώτου χρόνου θηλασμού, έχει βρεθεί ότι η οστική μάζα είναι μεγαλύτερη σε σχέση με πριν την εγκυμοσύνη.

 

Στη διάρκεια της εγκυμοσύνη μειώνεται το ασβέστιο, το ίδιο και το πρώτο τρίμηνο του θηλασμού, ίσως και λίγο περισσότερο. Αυτός ο μηχανισμός δεν εχει εξηγηθεί αλλά είμαι σίγουρη ότι δεν είναι τυχαίος. Ίσως να συνδέεται με τις αυξημένες ανάγκες σε σίδηρο. Όταν μειώνεται το ασβέστιο, αυξάνεται η αφομοίωση του σιδήρου.

 

Επίσης η άσκηση με βάρη, αυξάνει την οστική μάζα, χωρίς να αυξηθεί η πρόσληψη ασβεστίου.

 

Αν έχεις βρει κάποιο άρθρο που να τεκμηριώνει επιστημονικά αυτό που λες, παρακαλώ να το ποστάρεις.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...