Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και περίοδος


manoula

Recommended Posts

Δε ρωτάτε και μένα, που έμεινα έγκυος στο δεύτερο παιδί μου όταν η Μελίνα ήταν 4 μηνών, να σας πω τι τράβηξα;

 

ΕΓΩ, ΕΓΩ θελω να σε ρωτήσω!!!! :lol::lol::lol:

 

Απο βδομαδα μάλλον θα χρειαστω συμπαρασταση... :D

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Υπάρχει κάποιος λόγος που θέλεις να κάνεις τόσο κοντά τα παιδάκια; Ο Π.Ο.Υ. και η Unicef θεωρούν καλό να υπάρχει μια απόσταση 3-4 χρόνων μεταξύ των γεννήσεων για να προλάβει το πρώτο παιδάκι να ανεξαρτοποιηθεί...

 

Και όχι μόνο αυτό, είναι πιο ασφαλές για τη μαμά και για το επόμενο έμβρυο-παιδάκι να έχει περάσει αρκετός καιρός (τουλάχιστον χρόνος) από τον προηγούμενο τοκετό.

 

Γιατι ειναι πιο ασφαλες για το εμβρυο?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Mh biazeste να ερθει η περιοδος αν δεν υπαρχει λογος.......

 

Οσο περισσοτερο κραταει η αμμηνορροια τοσο καλυτερα για την υγεια μας.....

 

Επισης εχετε υποψη οτι συνηθως το δευτερο παιδι ερχεται πιο ευκολα απο το πρωτο....πολλα ζευγαρια που δυσκολευτηκαν στο πρωτο, τους ηρθε κατακεφαλα η δευτερη εγκυμοσυνη χωρις να το περιμενουν..... :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος λόγος που θέλεις να κάνεις τόσο κοντά τα παιδάκια; Ο Π.Ο.Υ. και η Unicef θεωρούν καλό να υπάρχει μια απόσταση 3-4 χρόνων μεταξύ των γεννήσεων για να προλάβει το πρώτο παιδάκι να ανεξαρτοποιηθεί...

 

Και όχι μόνο αυτό, είναι πιο ασφαλές για τη μαμά και για το επόμενο έμβρυο-παιδάκι να έχει περάσει αρκετός καιρός (τουλάχιστον χρόνος) από τον προηγούμενο τοκετό.

 

Γιατι ειναι πιο ασφαλες για το εμβρυο?

 

Δεν έχω πρόχειρη αναφορά, κάπου διάβαζα ότι κοντινές εγκυμοσύνες μπορούν να συνδέονται με πρόωρες γεννήσεις, χαμηλό βάρος γέννησης και αποβολές. Και εφόσον η μαμά ζορίζεται να ανταπεξέλθει στις ανάγκες ενός νηπίου, καταπονείται ο οργανισμός της και ίσως να μην είναι οι ιδανικές συνθήκες για το έμβρυο.

...

Βρήκα ένα λινκ, δεν ξέρω αν είναι το ιδανικό, γιατί παρουσιάζει αποτελέσματα σε αναπτυσσόμενες χώρες αλλά έχει ενδιαφέρον:

http://www.infoforhealth.org/pr/l13edsum.shtml

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαλιστα.....σε ευχαριστω....ελεγα μηπως δεν ειναι καλες οι πρωτες ωορρηξιες και εχουν προβληματα τα εμβρυα....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μαλλον αρχισαν τα προεορτια τελικα....ειχα ενα ειδος ωορρηξιας εκεινες τις μερες και προχθες κανα δυο μερες ελαφροτατα πονακια και κατι ελαφρως χρωματισμενα καφε υγρα.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μαλλον αρχισαν τα προεορτια τελικα....ειχα ενα ειδος ωορρηξιας εκεινες τις μερες και προχθες κανα δυο μερες ελαφροτατα πονακια και κατι ελαφρως χρωματισμενα καφε υγρα.......

 

αααάλλος για τεστάκιιιι :lol::lol::lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να ρθει θα ρθει........

 

Απλα για μας δεν ηταν ευκολο να μεινω εγκυος....εχω εγω την μητρα πισω (οπως λεμε στο βαθος κηπος.....) και ο συζυγος ολιγον ασθενες σπερμα.......οποτε πρεπει να πετυχω την ωορρηξια......με τον Αλεξανδρουλι ειμασταν τυχεροι....ηξερα μερα ωορρηξιας (ηταν η 11η) τον εβαλα κατω και του αλλαξα τα φωτα την 10 και τσουπ......τσακωσαμε τον παιδαρο...... :lol:

 

 

Αντε να πετυχουμε την ωορρηξια παλι.......παντως κρατησα το λινκ που εβαλε....θενκς!!!! :wink:

 

Βρε Vera μου κι εγω εχω οπισθια καμψη μητρας,αλλα ο γιατρος μου ειπε πως δε σημαινει τιποτα κακο αυτο.Δεν ειναι αιτια υπογονιμοτητας.Εσενα σου ειπε καποιος οτι καθιστα δυσκολη τη συλληψη η οπισθια καμψη?

Παντως την απορια για "αναστολη" της ωορηξιας κι εγω την εχω.Δηλαδη γινεται να ετοιμαζεται ωορηξια και να ανασταλει λογω αυξησης θηλασμων? Ας μας απαντησει καποια αν ξερει.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ο ιατρος μου δεν ειπε κατι τετοιο, μου το πε μια φιλη που ειναι παθολογος..........ειπε πως δεν μενεις τοσο ευκολα εγκυος οσο αν δεν την εχεις πισω.......οχι βεβαια οτι ειναι και ιδιαιτερα δυσκολο φανταζομαι αφου κι αυτη που ειχε το ιδιο θεμα τσακωσε δυο παιδαρους αλλα κι εγω το δικο μου τζουτζουκακι......αλλα ισως σε συνδυασμο με το προβληματακι του συζυγου να ταν πιο δυσκολο.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Βρε Vera μου κι εγω εχω οπισθια καμψη μητρας,αλλα ο γιατρος μου ειπε πως δε σημαινει τιποτα κακο αυτο.Δεν ειναι αιτια υπογονιμοτητας.Εσενα σου ειπε καποιος οτι καθιστα δυσκολη τη συλληψη η οπισθια καμψη?

 

ελα μωλέ, σκύβεις λίγο μπροστά :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

αδιαθετησα εχθές! 14 μηνες μετα τη γεννα σχεδον.

Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο, αλλα πριν ενα μηνα ξεκινησα διαιτα.

Δεν αλλαξα τιποτα στη συχνοτητα ή διάρκεια των θηλασμων, μειωσα πολύ τις θερμιδες και εχασα κιλά με απίστευτη ευκολια. Με το που ήρθα στα επιθυμητά κιλά, ήρθε και η περιοδος.... Αραγε να έχει καποια σχέση;

:?::?:

Link to comment
Share on other sites

 

Βρε Vera μου κι εγω εχω οπισθια καμψη μητρας,αλλα ο γιατρος μου ειπε πως δε σημαινει τιποτα κακο αυτο.Δεν ειναι αιτια υπογονιμοτητας.Εσενα σου ειπε καποιος οτι καθιστα δυσκολη τη συλληψη η οπισθια καμψη?

 

ελα μωλέ, σκύβεις λίγο μπροστά :lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σωστηηηηηηηηηηηηη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι διαιτα εκανες, δε μας λες κι εμας μπας και δουμε ασπρη μερα?

 

 

εΓΩ ΠΑΛΙ εδω και 3 μηνες δουλευα πολυ και εκανα πολλες ωρες να θηλασω........πανω απο 8-10 σχεδον καθε μερα......ζητημα αν μια μερα την εβδομαδα ημουν ολη μερα με το παιδι......το περιεργο ειναι οτι δε μου μειωθηκε καθολου το γαλα, την μερα που ειμασταν μαζι δλδ μια χαρα ετρωγε, αντιθετως την επομενη που δουλευα παλι ημουν πρησμενη απο το γαλα......

 

 

Αλλα μαλλον λογω τοσων μηνων με αραιους θηλασμους (αν και τη νυχτα μου αλλαζε τα φωτα) αρχισε σιγα σιγα να ερχεται η περιοδος...βεβαια δεν αδιαθετησα ακομα........κατι ιχνη....ουτε καν να λερωθει το σερβιετακι.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Με το που ήρθα στα επιθυμητά κιλά, ήρθε και η περιοδος.... Αραγε να έχει καποια σχέση;

:?::?:

 

Μπα, εγώ που είμαι ακόμα με παραπάνω κιλά μου ήρθε για 2η φορά και στι μέρες τις. Είχα κύκλο 25-28 μέρες. Σήμερα είναι η 28η. Κρίμα κι είπα ότι λόγω αύξησης θηλασμών αυτό το μηνα δεν θα ερχόταν. Είμαι πολύ άτυχη.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια ανήκω στην κατηγορία ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΧΝΟΥΝ ΟΙ ΡΩΣΟΙ!! Αμέσως μετά τα λόχεια μου ήρθε περίοδος και απο τότε πιστή στο ραντεβού της κάθε 28-30 ημέρες...ούτε πριν την εγκυμοσύνη τέτοια συνέπεια! :( αύριο κλείνουμε 4 μήνες αποκλειστικού θηλασμού, συμβαίνει όμως το εξής περίεργο..απο την πρώτη φορά που μου είχε έρθει περίοδος παρατήρησα οτι το μωρό όταν ρεύεται μετα το φαγητό βγάζει πολύ γάλα..σαν εμετό ένα πράγμα..στην αρχή θεώρησα πως δεν έχει καμία σχέση με το θηλασμό,όμως πλέον μετά απο 4 μήνες που γίνεται κάθε φορά όταν έχω περίοδο έχω αρχίσει και αναρωτιέμαι..μήπως τελικά έχει σχέση; και τώρα που την τάισα πριν τη βάλω για ύπνο πάλι τα ίδια..έβγαλε σχεδόν όσο γάλα ήπιε!! σας έχει τύχει κάτι ανάλογο ; ξέρετε αν έχει κάποια σχέση ή αν επηρεάζεται το γαλατάκι μας απο την περίοδο;

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζω αποκλειστικά το μωράκι μου εδώ και 5.5 μήνες. Τα αποτελέσματα του θηλασμού για τη μπέμπα είναι πολύ καλά, αφού αναπτυσσεται θεαματικά. Η διαδικασία του θηλασμού είναι για μένα και από ό,τι μπορώ να νιώσω και για κείνη απολαυστική. Όλο αυτό τον καιρό έχω αμηνόρροια.

 

Όμως εδώ και καιρό νιώθω ένα βούισμα στα αυτιά και κάπου διάβασα πως μπορεί να οφείλεται στον θηλασμό. Αλήθεια ψέματα, δε ξέρω.

Και εδώ και τρεις μέρες νιώθω ένα αίσθημα ναυτίας και ελαφρύ πόνο στο στομάχι και κόμπο στον λαιμό συν το βούισμα στα αυτιά συν ένα κεφάλι βαρύ.

Πήγα και έκανα ένα τεστ κύησης για κάθε ενδεχόμενο αλλά βγήκε αρνητικό.

Δε ζητάω να κάνουμε διάγνωση με βάση αυτά τα συμπτώματά μου. Αλλά μήπως κάποια θηλάζουσα βιώσε κάτι αντίστοιχο; Τι να κάνω; Δε θέλω να σταματήσω να θηλάζω. Αλλά μήπως έχει "παρενέργειες"; :(

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, πρώτη φορά το ακούω. Μήπως περνάς κάποια ίωση;

 

Και η μάνα μου αυτό μου είπε. Νιώθω πολύ χάλια πάντως... :( Ξέχασα να πω πως σήμερα προστέθηκε και η ανορεξία. Ένα μήλο έχω φάει απ'το πρωί.

 

αααα! Και νιώθω και ένα φούσκωμα στην κοιλιά μου! :?

Link to comment
Share on other sites

Και εδώ και τρεις μέρες νιώθω ένα αίσθημα ναυτίας και ελαφρύ πόνο στο στομάχι και κόμπο στον λαιμό συν το βούισμα στα αυτιά συν ένα κεφάλι βαρύ.

 

Λοιπόν έτσι ένιωθα κ γω πριν κανά 2 μήνες,εκτός από τον πόνο στο στομάχι...και γω έκανα τεστ και...αρνητικό.Σε μένα πιστεύω έφταιγε η κακή στάση στο θηλασμό...κάτι σαν απαρχή αυχενικού να πω...δεν ξέρω,ελπίζω όχι.Πέρασε βέβαια το βαρύ κεφάλι,η ζαλάδα κλπ,αλλά πού και πού έχω πόνους στην πλάτη και στη μέση...(πρέπει να αρχίσω γυμναστική!!!)

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Zaira

Τον μεγάλο μου γιό τον θήλασα μέχρι 11 μηνών

τον μικρό μου τον θηλάζω ακόμα (9 μηνών)

κάτι τέτοιο που περιγράφεις δεν ένιωσα τόσους μήνες.

Συμφωνώ με τις υπόλοιπες φίλες πως μάλλον κάποια

ίωση περνάς.

Η διατροφή είναι σημαντική κοίτα να τρως να

δυναμώσεις γιατί το παιδί σε χρειάζεται και εσένα

αλλά και το γάλα σου.

.png, .png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...