Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

Καλώς Ήρθατε στον χώρο του Donkey Island

και απο εδω παιρνω τα φυτικα λαδια μου,πολυ καλες τιμες και βγαινουν οικονομικα αν παρεις μεγαλη ποσοτητα,το γλυκο αμυγδαλελαιο ειναι ιδανικο και για μας και για το μωρακι!

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αφου γεννησα και το δευτερο γιο και χωρις να βαζω καμμια κρεμα αυτη τη φορα, εχω να δηλωσω οτι ειναι καθαρα θεμα δερματος........ουτε μια ραγαδα παλι, οπως και την πρωτη φορα......

 

Οποτε πινετε νερα, καντε καμμια ενυδατωση, αλλα μη ξοδευεστε τζαμπα σε κρεμες....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η βαζελινη δε κανει και τριχοφυεια;;;; ετσι μου ειχαν πει εμενα......

εγω εβαζα στη πρωτη εγκυμοσυνη μια φυτικη (και καλα)... της Benostan και μυριζε ελια..... ραγαδα δεν εκανα καμια.... μονο στο κ..ο εκανα γιατι εκει δεν εβαζα..........

Link to comment
Share on other sites

Propoline Multi-mam της Apivita από τον 2ο κιόλας μήνα κάθε μέρα ανελλειπώς!! Αποτέλεσμα: ούτε μία ραγάδα για δείγμα και είχα μια κοιλάρα άστα να πάνε τεραστίων διαστάσεων. Είναι όμως και θέμα δέρματος πιστεύω και κατά το γυναικολόγο μου και κληρονομικότητας. Θυμάμαι μου έλεγε όταν πήγαινα για υπέρηχο 'μπραβο δεν εκανες ραγάδες' του λέω βαζω την τάδε κρέμα. Μου λέει ' η μαμά σου έκανε ραγάδες;' Όχι του λέω καμία. Ε γι' αυτό. Δεν ξέρω αν όντως ισχύει ή μου έκανε πλάκα αλλά και η πρόληψη όσο να ναι βοηθαει κορίτσια!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Propoline Multi-mam της Apivita από τον 2ο κιόλας μήνα κάθε μέρα ανελλειπώς!! Αποτέλεσμα: ούτε μία ραγάδα για δείγμα και είχα μια κοιλάρα άστα να πάνε τεραστίων διαστάσεων. Είναι όμως και θέμα δέρματος πιστεύω και κατά το γυναικολόγο μου και κληρονομικότητας. Θυμάμαι μου έλεγε όταν πήγαινα για υπέρηχο 'μπραβο δεν εκανες ραγάδες' του λέω βαζω την τάδε κρέμα. Μου λέει ' η μαμά σου έκανε ραγάδες;' Όχι του λέω καμία. Ε γι' αυτό. Δεν ξέρω αν όντως ισχύει ή μου έκανε πλάκα αλλά και η πρόληψη όσο να ναι βοηθαει κορίτσια!!

γεια! μηπως θυμασαι αν ηταν ακριβη;:D

Link to comment
Share on other sites

του κορρε την κρεμα για ραγαδες-δεν εκανα καμια στην εγκυμοσυνη

 

 

Ποια ακριβώς είναι αυτή η κρέμα, γιατί δν μπορώ να την βρώ...:|

 

Εγώ χρησιμοποιώ της frezyderm κ λέω να δοκιμάσω τν simulsion κ της weleda

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποια ακριβώς είναι αυτή η κρέμα, γιατί δν μπορώ να την βρώ...:|

 

Εγώ χρησιμοποιώ της frezyderm κ λέω να δοκιμάσω τν simulsion κ της weleda

Καλημερα. Κι εγω της frezyderm επαιρνα γιατι μου ελεγε ο γιατρος οτι ειναι καλη. Τελικα εμαθα οτι επειδη ειναι στο ιασω παιρνει ποσοστα για να τις προωθει! Το αμυγδαλελαιο ειναι πολυ καλο, το πηρα απ'το φαρμακειο 1 ευρουλακι τα 100 ml:D

Link to comment
Share on other sites

simulcium g3 λιγο ακριβη στα 25 ευρω αλλα φοβερη δουλεια!!ουτε μια ραγαδα!!!

την εβαλα εγω η κουμπαρεσ μου (2)!! παρα πολυ καλη, αν πετυχετε οπως εγω κ καμια προσφορα στο φαρμακειο 2+1 δωρο θα παρετε 3 κουτια στα 50 ευρω!!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα ξεκινησει απο 4 μηνων γιατι ειχα απο την εφηβεια και φοβομουν μην γεμισω ολοκληρη.μου εδωσε την PREVENSTRIA FREZYDERM και δεν εκανα ουτε μια.εβαζα 2 φορες την ημερα αλλα ειναι λιγο ακριβουτσικη.

 

 

και εγώ αυτήν έβαζα και δεν έκανα ούτε μία ραγάδα.Είναι όντως ακριβή, γύρω στα 25 ευρώ νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς Ήρθατε στον χώρο του Donkey Island

και απο εδω παιρνω τα φυτικα λαδια μου,πολυ καλες τιμες και βγαινουν οικονομικα αν παρεις μεγαλη ποσοτητα,το γλυκο αμυγδαλελαιο ειναι ιδανικο και για μας και για το μωρακι!

 

βρε κοριτσακι μου, βοηθησε με λιγο αν μπορεις...δηλ. το χρησιμοποιεις ετσι, αυτουσιο η πρεπει να το αναμιξεις και με καποιο αλλο λαδακι??

Link to comment
Share on other sites

spyni, σχετικα με το αμυγδαλελαιο, επειδη το χρησιμοποιω κι εγω. Το εχω αναμιξει με λαδακι αβοκαντο που το εχω παρει κι αυτο απο το φαρμακειο και βιταμινη Ε (Eviol). Εσπασα μεσα στο μειγμα 3-4. Βαζω αυτο καθε βραδυ μετα το μπανιο σε ολο το σωμα και στο προσωπο μιας και μ'ενοχλουν οι μυρωδεις απο τις κρεμες. Ειναι πολυ ενυδατικο και καλο. Δοκιμασε το και ελπιζω να δεις αποτελεσμα. Αν και απ'οσο ξερω αν ειναι να κανεις ραγαδες 8α τις κανεις. Αυτο που εχει σημασια ειναι να ειναι καλα ενυδατομενο το δερμα. Σχετικα τωρα με τη βαζελινη, το εψαξα λιγο και ενημερω8ηκα πως περιεχει πετρελαιο πραγμα το οποιο δεν αφηνει το δερμα να αναπνεει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

spyni, σχετικα με το αμυγδαλελαιο, επειδη το χρησιμοποιω κι εγω. Το εχω αναμιξει με λαδακι αβοκαντο που το εχω παρει κι αυτο απο το φαρμακειο και βιταμινη Ε (Eviol). Εσπασα μεσα στο μειγμα 3-4. Βαζω αυτο καθε βραδυ μετα το μπανιο σε ολο το σωμα και στο προσωπο μιας και μ'ενοχλουν οι μυρωδεις απο τις κρεμες. Ειναι πολυ ενυδατικο και καλο. Δοκιμασε το και ελπιζω να δεις αποτελεσμα. Αν και απ'οσο ξερω αν ειναι να κανεις ραγαδες 8α τις κανεις. Αυτο που εχει σημασια ειναι να ειναι καλα ενυδατομενο το δερμα. Σχετικα τωρα με τη βαζελινη, το εψαξα λιγο και ενημερω8ηκα πως περιεχει πετρελαιο πραγμα το οποιο δεν αφηνει το δερμα να αναπνεει.

 

σε ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου!!! ακουγεται πολυ καλη και θα τη δοκιμασω σιγουρα...αυτο με τη βαζελινη το εψαξα και εγω..βεβαια στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν ημουν καθολου ενημερωμενη και εβαζα με τους τονους...ευτυχως μαθαινουμε και διορθωνομαστε....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια,

εγώ στην εγκυμοσύνη μου είχα αγοράσει από ένα αγγλικό e-shop μια οργανική κρέμα για ραγάδες της Green Baby.

Έχει ηλιέλαιο βούτυρο κακάο, και κάτι άλλα έλαια, και μύριζε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!(βασικά για το τελευταίο την έβαζα περισσότερο, γιατί τη περίοδο εκείνη δε τα πήγαινα καλά με τις μυρωδιές...)

Τη πρότεινα σε μια φίλη μου που ήταν έγκυος και μου είπε πως τη βρήκε σε ένα e-shop στην Ελλάδα, το http://www.sunnyside.gr

Μπήκα και εγώ να δω τί έχει αυτό το μαγαζί και έχω αγοράσει διάφορα πράγματάκια έκτοτε.Είναι πολύ οργανωμένοι και έχουν καλό client service.

ΓΕΙΑ ΣΑΣ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑΣ ΜΟΥ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

η βαζελινη κ το baby oil κανουν φοβερη δουλεια για να μην ανοιξει το δερμα

 

και όσες άλλες μαμάδες γράψατε για τη βαζελίνη.

 

Είμαι σίγουρη πως όσο εγω τόσο και εσείς θέλετε να προσφέρετε το καλύτερο δυνατό για τα παιδιά σας πριν ακόμα αυτά γεννηθούν.

Γι' αυτό το λόγο άλλωστε είστε μέσα σε αυτό το forum.

 

Θα σας συμβούλευα από τώρα που βρίσκονται ακόμα στη κοιλιά σας να αποφεύγετε χημικά, συνθετικά και πετροχημικά προϊόντα.

 

διαβάστε αυτό το κείμενο:

 

http://users.hellasnet.gr/spangs/Prasini_Ximeia.htm

 

είναι γραμμένο από καθηγητή Χημείας και εξηγεί με τον καλύτερο τρόπο τι προκαλούν τα προϊόντα αυτά.

 

Η βαζελίνη, το baby oil και τα συνθετικά βάλσαμα είναι ΚΑΘΑΡΟ πετρέλαιο.

Όλα τα συμβατικά απορρυπαντικά του σπιτιού, τα αφρόλουτρα και τα σαμπουάν που αγοράζουμε ΟΛΑ περιέχουν πετροχημικά συστατικά. Είναι η χημική, φτηνή λύση στις φυτικές σαπωναρίες και τα έλαια.

Όλοι μας τα χρησιμοποιούσαμε μέχρι σήμερα και τα χρησιμοποιούμε κατά κόρον!

Προτείνω από σήμερα να κάνετε μια νέα αρχή για τους αγγέλους που θα φέρετε στη ζωή και τουλάχστον τα προϊόντα προσωπικής χρήσης, (αν όχι όλα τα προϊόντα του νοικοκυριού) να τα επιλέγετε πιο συνειδητά.

 

Ειδικά για τη βαζελίνη στη φάση της εγκυμοσύνης, να σας ενημερώσω πως η επικύνδινη ουσία του πετρελαίου περνάει από τις στοιβάδες του δέρματος κατευθείαν στο μωρό.

 

 

Θα σας πρότεινα ότιδήποτε φυτικό, εναλλακτικά. Αμυγδαλέλαιο, ηλιέλαιο, καροτέλαιο.

Κάνουν την ίδια και πολύ καλύτερη δουλειά!

Υπάρχουν πια αναρρίθμητα φυτικά (και δη οργανικής προέλευσης - βιολογικά δηλαδή) προϊόντα στα φαρμακεία, στο internet, ΠΑΝΤΟΥ.

Μερικά από αυτά είναι εμπλουτισμένα και με αιθέρια έλαια (προσοχή σε μερικά γιατί προκαλούν πρόωρες συσπάσεις) και μυρίζουν υπέροχα ΦΥΣΙΚΑ αρώματα!

Είναι βέβαια αρκετά ακριβότερα, αλλά νομίζω πως τα παιδιά μας το αξίζουν, (όσο και εμείς, βέβαια).

Μην εκθέτετε το δέρμα σας στο πετρέλαιο. Φανταστείτε την εικόνα ενός πουλιού που βρέθηκε σε ύδατα μολυσμένα απο πετρελαιοκηλίδα

 

prestige_oil_spill_victim.jpg

 

κάπως έτσι είστε και εσείς μόλις αλειφθείτε με βαζελίνη...:(

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

spyni, σχετικα με το αμυγδαλελαιο, επειδη το χρησιμοποιω κι εγω. Το εχω αναμιξει με λαδακι αβοκαντο που το εχω παρει κι αυτο απο το φαρμακειο και βιταμινη Ε (Eviol). Εσπασα μεσα στο μειγμα 3-4. Βαζω αυτο καθε βραδυ μετα το μπανιο σε ολο το σωμα και στο προσωπο μιας και μ'ενοχλουν οι μυρωδεις απο τις κρεμες. Ειναι πολυ ενυδατικο και καλο. Δοκιμασε το και ελπιζω να δεις αποτελεσμα. Αν και απ'οσο ξερω αν ειναι να κανεις ραγαδες 8α τις κανεις. Αυτο που εχει σημασια ειναι να ειναι καλα ενυδατομενο το δερμα. Σχετικα τωρα με τη βαζελινη, το εψαξα λιγο και ενημερω8ηκα πως περιεχει πετρελαιο πραγμα το οποιο δεν αφηνει το δερμα να αναπνεει.

 

λοιπον κοροτσακι μου πηρα ολα οσα μου εγραψες..μονο μια ερωτηση σε παρακαλω...τα ανεμιξες ολα μαζι με τη μια???η εβαζες ισαριθμες ποσοτητες ανα φορα???και κατι τελευταιο...που μπορω να κανω την αναμιξη και να μη φοβαμαι να χυθει ολο???

παντως οποια κοπελια ενδιαφερεται προκειται πραγματι για πολυ καλη συνταγη... εβαλα χτες στο χερι μου λιγο απο ολα και ηταν φοβερη αισθηση...και καθολου λαδιλα!!!Κατριν μου σε ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποια ακριβώς είναι αυτή η κρέμα, γιατί δν μπορώ να την βρώ...:|

 

Εγώ χρησιμοποιώ της frezyderm κ λέω να δοκιμάσω τν simulsion κ της weleda

κρεμα αβοκαντο και αμυγδαλο κατα των ραγαδων στα προιοντα για εγκυμοσυνη http://www.korres.com/default.aspx

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοροτσακι μου πηρα ολα οσα μου εγραψες..μονο μια ερωτηση σε παρακαλω...τα ανεμιξες ολα μαζι με τη μια???η εβαζες ισαριθμες ποσοτητες ανα φορα???και κατι τελευταιο...που μπορω να κανω την αναμιξη και να μη φοβαμαι να χυθει ολο???

παντως οποια κοπελια ενδιαφερεται προκειται πραγματι για πολυ καλη συνταγη... εβαλα χτες στο χερι μου λιγο απο ολα και ηταν φοβερη αισθηση...και καθολου λαδιλα!!!Κατριν μου σε ευχαριστω πολυ!!!

 

spyni μου το λογικο ειναι να βαλεις ηση ποσοτητα αμυγδαλελαιο και λαδι αβοκαντο. Εγω αρχικα εβαλα 100μλ αμυγδαλελαιο και 50 μλ αβοκαντο και 4 βιταμινες Ε. Δεν νομιζω πως εχει και πολυ διαφορα να σου πω την αληθεια. Δοκιμαζοντας και κανοντας λοιπον. Να το αναμυξεις σε ενα γυαλινο μπωλ και να τα βαλεις σε γιαλυνο μπουκαλι χρησιμοποιωντασ χωνι. Για πιο ευκολη χρηση μετα εγω χρησιμποιησα ενα γιαλυνο μπουκαλι με απλικατερ απο πανω που ειχα απο ενα προηγουμενο λαδι σωματος.

Δοκιμασε το λοιπον και ακουω σχολια.....

Καλη επιτυχια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

οκ μαλλον θα βαλω ισες ποσοτητες και 4-5 Ε βιταμινες....

 

Η αληθεια ειναι πως μου φανηκε λιγο ακριβο το λαδι αβοκαντο γι'αυτο και δοκιμασα την αναλογια 2 προς 1. Ποσο το πηρες εσυ? Ετσι για να κανουμε και μια ερευνα αγορας.....;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...