Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

Εγώ από τότε που μπήκα στον τέταρτο μήνα χρησιμοποιώ την "ELANCYL" της GALENIC...Στην κοιλιά και πάντα και στο στήθος...Δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει στην αποφυγή των ραγάδων αν και η φαρμακοποιός μου είπε ότι είναι πάρα πολύ καλή....

MRIip3.png

xnmwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Mόλις γύρισα από τον δερματολόγο (στο ΙΚΑ πήγα και περιέργως πρωί-πρωί ήταν μια κυρία πολύ φιλική και συζητήσημη). Και αυτή συμφώνησε με τη χρήση της βαζελίνης και όπως μου είπε χαρακτηριστικά και η ίδια στις 2 εγκυμοσύνες της βαζελίνη χρησιμοποιούσε και ραγάδες δεν έκανε. Μου είπε επίσης ότι δεν αρκεί μια επάλειψη μόνο το βράδυ. Καλό είναι να βάζεις όσο πιο συχνά μπορείς. Της είπα ότι λόγω δουλειάς δε μπορώ συχνά, μου είπε τουλάχιστον με το που γυρίζω σπίτι να πασαλείβομαι. Στο ενδιάμεσο βάζω baby oil (καλό είναι και αυτό μου είπε, αν και δεν ενυδατώνει όσο η βαζελίνη). Το ότι είναι παράγωγο πετρελαίου να μη με ανησυχεί, μου είπε, στο κάτω κάτω είναι φυσικό προϊόν.

Αυτά, μιας και ενημερώθηκα είπα να μοιραστώ τις γνώσεις που απέκτησα. :D

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

στον γιο μου έκανα ραγάδες από κάτω από τη μπανέλα ώς το εσώρουχο και εννοείται από αριστερά ως δεξιά...

 

τώρα ούτε μία καινούρια, χωρίς κρέμα, λάδι, ή τίποτα άλλο μάλλον της αρκούσαν της κοιλιάς μου οι ήδη υπάρχουσες :lol:

Link to comment
Share on other sites

kai egw bazelini bazw pantou sto sththos gofous popo kai koilia!! kathe mera apo thn mera poy emetha oti eimai egkuos..an kai exw parei +16 den exw poythena pros to parwr ... :roll: na rvthsw kati allo egw :oops::oops: kytaritida exete kanei???? :oops: se auto bgainw miss h mallon star !!!!!! kytaritidas !!!

 

Αχ βρικα καποια να συμπασχω!!!!! τρελενομαι που βλέπω αλλες κοπέλες στον ιδιο μηνα να λένε οτι εβαλαν 5-6 κιλα κι εγω να εχω γίνει σαν τη βουβαλα! +12 μεχρι στιγμής και εξαπλωνομαι σιγα σιγα! Αν σκεφτει κανει οτι ποτε δεν ήμουν πανω απο 56 κιλα τωρα κοντευω να παθω συμφορα!και αρχισα και +2 την εγκυμοσυνη μου! Χριστε μου που θα φτασω!!!!! Οσο για την κυταριτιδα ασ μην το θιξουμε και αυτο το θέμα αρκετη πίκρα μου δώσατε και σημερα! :):D:):D

Αντε βρε να τα εκατοστήσω!χαχαχαχαχαχαχαχ

ejdnoznx2qfczs7i.png
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε και το αμυγδαλελαιο εμενα με εσωσε τις μερες που ειχα την τρελη φαγουρα και ξυνομουνα σαν ψυριαρα!!!! και ειναι και αοσμο για οσες τις ενοχλουν οι μυρωδιες, αρκετα λιπαρο αλλα ποροφαται ευκολα! Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει του Koρε για τις ραγαδες βρομοκοπουσε! Salba-mama την εβαζες το μεσημερι και την αποροφουσε το δερμα το βραδυ! Η fissan ειναι καλη και σχετικα ουδετερο το αρωμα και εχει και κρεμουλα για το στηθος! Αλλα μαλλον το αμυγδαλελαιο της Apivita 6,5€ μια χαρα κανει τη δουλεια του! :wink:

ejdnoznx2qfczs7i.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μου έχει δώσει ο γιατρός μου ένα δειγματάκι fissan mama αλλά ακόμα να τη δοκιμάσω. Είναι που δεν είμαι και ποτέ στο σπίτι και όταν είμαι δεν έχω όρεξη για πασαλείματα, είναι και που ο γιατρός μου μου είπε πως ότι και να βάλω, ότι και να κάνω αν υπάρχει προδιάθεση δεν πρόκειται να τις γλιτώσω. Επίσης εγώ έχω από μικρή ραγάδες και στο στήθος και στην κοιλιά οπότε δεν με πολυνοιάζει. Έτσι με γνώρισε :wink:

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

με καισαρική ? Γιατι τοτσο νωρις? Π.Η.Τ 22/4 δεν εχεις κι εσυ? Κιεγω απ'οτι φενεται νωριτερα θα γεννησω γιατι ο μπεμουλη σε όλους τουσ υπερηχους φενεται μιαμιση εβδομαδα μεγαλύτερος θα δειξει! Αλλιως θα σουβλισω αρνι στην αυλή τού Έλανα!χαχαχαχαχα

ejdnoznx2qfczs7i.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, με καισαρική λόγω υψηλής μυωπίας. Ε, δεν είναι και τοοοοσο νωρις. Όταν κάνεις προγραμματισμένη καισαρική σε βάζουν τουλάχιστον 15 μέρες νωρίτερα για να προλάβουν τις εκπλήξεις :)

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει του Koρε για τις ραγαδες βρομοκοπουσε!

 

Εμένα ίσα ίσα ο άντρας μου από την πρώτη μέρα που το έβαλα ενθουσιάστηκε με την μυρωδιά του...αν και εγώ στην αρχή ήμουν επιφυλακτική με το πως μυρίζει τώρα μου μυρίζει και μένα πολύ ωραία...γούστα είναι αυτά! :D

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βαζελίνη δεν μου πάει κιόλας να βάλω... είναι υποκατάστατο του πετρελαίου

 

 

ο.κ. νομίζω ότι όλες καταλάβατε τότι εννοούσα ΠΑΡΑΓΩΓΟ του πετρελαίου!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαζελίνη δεν μου πάει κιόλας να βάλω... είναι υποκατάστατο του πετρελαίου

 

 

ο.κ. νομίζω ότι όλες καταλάβατε τότι εννοούσα ΠΑΡΑΓΩΓΟ του πετρελαίου!!!

 

ακριβώς αυτό σκέφτομαι κι εγώ :roll: γιατί να βάλω στην κοιλιά μου (ή και αλλού) αυτό το πράγμα;;

 

εγώ χρησιμοποιώ μόνο αμυγδαλέλαιο -σκέτο, της lanova- γιατί όλες οι άλλες μυρωδιές μου ήταν και μου είναι ανυπόφορες!!δηλ.το αμυγδαλέλαιο είναι εντελώς άοσμο..μέχρι στιγμής μια χαρά πάμε αν κι έχω τάση από μικρή στις ραγάδες. Αλλά νομίζω ότι, ό,τι κι αν βάλεις, αν το δέρμα έχει μια ροπή, θα αποκτήσεις αργά η γρήγορα..οπότε είμαι σε αναμονή!

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΒΑΖΑ ΤΗΝ CANDINET20EΥΡΩ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΡΑΓΑΔΕΣ ΜΟΝΟ ΜΕ 8 ΚΙΛΑ+.ΤΩΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΜΕ +8 ΠΑΛΙΒΑΖΩ ΤΗΝ PREVENSTRIA FREZYDERM ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ 28 ΕΥΡΩ Η ΚΡΕΜΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ βάζω την Biovergetures της Biotherme, μου την συνέστησε η αισθητικός μου. Είναι αρκετά ακριβή, 34 ευρώ τα 150 ml, έχει διακριτικό και ωραίο άρωμα και μέχρι στιγμής στα +8 κιλά (:cry: ) δεν έχω κάνει ραγάδες

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Aπό τον τέταρτο μήνα παρόλο που δεν φαινόταν η κοιλιά μου, άρχισα να χρησιμοποιώ την κρέμα που βγάζει το mothercare και έχει και για την κοιλιά και για το στήθος. όσο μεγάλωνε η κοιλίτσα, άρχιζα να βάζω βαζελίνη, τουλάχιστον 1 φορά την ημέρα και κάθε βράδυ που έκανα μπάνιο έβαζα baby oil nivea το οποίο δεν αφήνει καθόλου υπολείματα γιανα αισθάνεσαι σαν λαδωμένη (όπως άλλα λαδια). Στην κοιλιά δεν έκανα καμιά ραγάδα. Το λάθος μου ήταν που δεν έβαζα βαζελίνη, λάδι ή κρέμα και στην μέση μου και έτσι στην πλευρά της πλάτης απέκτησα μια ωραιότατη ραγάδα!Να το προσέξετε αυτό!βαζελίνη και στην μέση και στα πόδια...

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Οχι βαζελινη ρε κοριτσια κολλαει παντου!! Εβαλα αυτη με την καρύδα και ναι μεν εχει ωραιο αρωμα αλλα δεν ενυδατωνει. Από τον 4ο βαζω Elancyl εναλλαξ με Fissan mama και καμμια Nivea q10 που και που και μια χαρά είμαι μέχρι τωρα στα +12, αν και αν ειναι να τις κανεις θα τις κανεις, εξαρταται απο το δερμα. Να πασαλειβομαστε καλό κανει παντως οχι κακο!! :lol:

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο Μητέρα solini μου. 5-10 Απριλίου θα έχω γεννήσει. Αυτό ισχύει προς το παρόν.

 

Και εγώ θα γεννήσω στο Μητέρα γύρω στις 5-10 με καισαρική. Όταν οριστικοποιήσω την ημερομηνία θα σου πω. Λες να είμαστε μαζί ?

 

Τώρα για τις ραγάδες εγώ έβαζα την σαλβα μαμα θνο στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν έκανα ούτε μια ραγάδα. Έβαζα κάθε βράδυ μονο γιατί έχω ένα θέμα, δεν ανέχομαι τις κρέμες πάνω μου και κυρίως στα χέρια μου. Να φανταστείται μου την έβαζε ο άντρας μου. Τωρα στην δεύτερη εγκυμοσύνη

βάζω πάλι την ίδια όποτε το θυμηθώ. Μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει καμία.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτές οι ραγάδες είναι το μεγάλο μου άγχος!!!Έχω από πολύ μικρή αρκετές ραγάδες στο στήθος αλλά και στους γλουτούς και λίγες στη μέση. Συμπέρασμα: "Εξαιρετικό" δέρμα με "πολύ" ελαστικότητα :cry: .......

Ξεκινώντας με αυτά τα δεδομένα είπα να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ...Δηλαδή, κάθε βράδυ βάζω βαζελίνη, μετά το μπάνιο βάζω Johnson's Baby Oil Gel και κατά τη διάρκεια της ημέρας εναλλάσω την Prevenstria της Frezyderm με μια φυτική της Macrovita (με ελαιόλαδο και λευκό τσάι). Μέχρι τον 6ο εντωμεταξύ έπαιρνα και τη Syncroelast της Syncroline. Όπως καταλαβαίνεται κολλάω ολοκληρη ολημερίς και οληνυχτίς. Προς το παρόν τα πάω καλά, δεν έχω βάλει και ιδιαίτερα πολλά κιλά (σχεδόν 4.5), πίνω και νεράκι αρκετό και έτσι δεν έχω βγάλει. Αλλά δεν είμαι και πολύ αισιόδοξη γιατί τα δύσκολα τώρα έρχονται....Αφήστε που μερικές φορές η κοιλιά μου μου φαίνεται να έχει κάτι κοκκινάκια....λέτε να φταίει αυτό το mix που κάνω;

tcyDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σαν πολλά δεν ανακατεύεις βρε κοριτσάκι?

Εγώ μονο βαζελίνη βάζω και baby oil gel και παλι το σκέφτομαι που τα μπλέκω.

Δε ρωτάς το φαρμακείο, μήπως δεν κάνει... :?:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα σε όλες τις μελλουσες μανούλες!!!

 

Δεν θέλω να σας τρομάξω αλλά το baby oil της jonhsson και γενικά σαμπουάν οχι πια δάκρυα και άλλα προιοντα της johnsson έχουν ανακοινωθεί ως καρκινογόνα...

 

Σας το λέω αν είναι να χρησιμοποιείτε κάποια άλλη μάρκα...

 

Συγγνώμη και πάλι αν σας ανησυχησα!

 

Καλή λευτερια σε όλες μας!!! :wink:

8b66868b08.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ 3ο ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΗΝ FISSAN MAMA ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΡΑΓΑΔΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΚΥΨΕΙ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΟΣΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΛΑΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΟΙ ΚΡΕΜΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΥΞΗΘΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΥΤΤΑΡΙΤΙΔΑ ΣΤΟΥΣ ΓΛΟΥΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...