Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ραγάδες ραγάδες ραγάδες...


Recommended Posts

ΒΑΖΕΛΙΝΗ απο την αρχή της εγκυμοσύνης και ούτε μία ραγάδα!!! :wink:

Έβαζα κάθε βράδυ απο τα μπούτια μέχρι το στήθος και κάθε πρωί μπάνιο γιατί κολλάει πολύ.

 

Το ίδιο έκανε και μία φίλη μου και στις 2 εγκυμοσύνης και όντως δεν έκανε ραγάδες αντίθετα με μένα που οι ραγάδες στον γιο μου ξεκινούσαν από το εσώρουχο μέχρι και το σουτιέν....

 

Τώρα στα διδυμάκια απλά εμφανίστηκαν οι παλιές άσπρες πιο έντονα μιας και έχει τεντώσει το δέρμα, τώρα αργότερα δεν ξέρω. Θα ρωτήσω τον γιατρό μου να μου δώσει καμία. (Αν και μετά θα κάνω κοιλιοπλαστική :wink: )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 887
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κωνκων ΝΑΙ!!! Βαζελίνη και πάλι βαζελίνη και Johnson's baby oil!!!!!!

εγώ αυτά έβαζα απο την αρχή και στις 2 εγκυμοσύνες μου και δεν έχω καμία ραγάδα!!

nat-left δοκίμασε να βάλεις λίγο baby oil .. ίσως απο τώρα να σου κάνει καλό, να θρέψει δηλαδή τη ραγάδα και να κλείσει έστω και λίγο .. δεν ξέρω .. :roll:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.. σα βρεφικό πωπουδάκι .. :wink:

ΕΙΔΙΚΑ η βαζελίνη που είναι της johnnson's με ρόζ αυτοκόλλητο .. σίγουρα πράγματα!! :lol::wink:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

ιιιιιιιιιιιιιιιιιι αμυγδαλέλαιο!!!!!!!!!

καλά! μυρίζει ΘΑΥΜΑ!!! σου ρχεται να το φάς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εγώ έβαζα στα νύχια μου όταν είχα τεχνητά διότι αυτό το λάδι είναι θρεπτικό για τα νύχια και όλο στη μύτη μου τα είχα τα νύχια μου!!

DO IT nat-left!!!!! DO IT! :lol::wink:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια, με την βαζελίνη πως τα καταφέρνετε?

Εβαλα το καλοκαίρι 2-3 φορές και δεν μπορούσα να βάλω ρούχο...δεν μπορούσα να ακουμπήσω πουθενά...δεν μπορούσα να κάτσω, να ξαπλώσω....γινόντουσαν όλα χάλια...δεν απορροφάται με τίποτα...

Μου λύνετε αυτή την απορία :?:

Link to comment
Share on other sites

Kαλά όλα αυτά αλλά για ήδη υπάρχουσες ροζ/μωβ ραγάδες έχετε χρησιμοποιήσει κάποιο προϊον ή μέθοδο που να τις έσβησε;;

 

Εγώ είχα αγοράσει την kelosoft για να βάζω στην τομή της καισαρικής. Έβαζα και στις πολύ μωβ ραγάδες κι έγιναν τελικά καλύτερες απ' τις ροζ. Έκλεισαν και δεν φαίνονται πολύ. Τώρα βέβαια ξανα-άνοιξαν μερικές αλλά θα επαναλάβω την ίδια μέθοδο όταν επουλωθεί η τομή.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ μέχρι στιγμής έχω τελειώσει τρία διαφορετικά σωληνάρια. Μία της gallenic (ακριβή), μία άλλη που μυριζε ελαιόλαδο και τώρα τελειώνω ένα σωληνάριο Percutalfa (γαλλική). Όλες τις έχω πάρει απο φαρμακεία και βάζω ευλαβικά πρωί βράδυ αν και βαριέμαι πάρα πολύ τη διαδικασία. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να δω όλη την κοιλιά μου πλέον, αλλά η διαίσθηση μου λέει ότι στο τέλος δεν τη γλιτώνω :lol: Ελπίζω μόνο να περιορίσω το κακό! Στο στήθος έχω ήδη πολλές, αλλα όχι απο την εγκυμοσύνη... :(

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια πλαστική χειρουργός μου έδωσε την SYΝCHROELAST της SYΝCHROLEAST. Μου είπε ότι είναι πολύ καλή τόσο για πρόληψη από τον δεύτερο μήνα όσο και για θεραπεία ροζ ραγάδων. Την χρησιμοποιώ από τον τρίτο μήνα ( τώρα μπήκα στον πέμπτο ) και δεν έχω κάνει ραγάδες. Για το μέλλον δεν ξέρω ωστόσο. Είναι βέβαια ακριβή 35 € τα 200μλ και 18 ευρώ τα 100

Την βάζω στην κοιλιά και στο στήθος και στο υπόλοιπο σώμα βάζω ένα απλό vaseline intensive care, που έχει για βάση τη βαζελίνη και ενυδατώνει χωρίς να λαδώνει.

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

λενε παντως οτι οι ραγαδες μενουν ασχετα με το αν βαλεις κρεμα 'η οχι στο ξηρο δερμα... εγω εβαζα fissan στην κοιλια και τα ποδια οταν ημουν εγκυος στο γιο μου... εχω λιγες μονο στους γοφους... καφε γραμμουλες... στην κοιλια τιποτα... ισως επειδη εχω λιπαρη επιδερμιδα...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

εγώ χρησιμοποιώ την prevenstria της frezyderm.στην πρώτη εκγυμοσύνη στην κοιλιά δεν έκανα ούτε μία ραγάδα..τώρα θα δείξει..αλλά από κυταρίτιδα κορίτσαι ήδη είμαι αστα να πάνε...τί θα κάνω?

Link to comment
Share on other sites

εγώ χρησιμοποιώ την prevenstria της frezyderm.στην πρώτη εκγυμοσύνη στην κοιλιά δεν έκανα ούτε μία ραγάδα..τώρα θα δείξει..αλλά από κυταρίτιδα κορίτσαι ήδη είμαι αστα να πάνε...τί θα κάνω?

 

maraki ,ayth h krema poso kanei?

ol4hp2.png

 

Vp1tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα,

 

Σήμερα αγόρασα το λαδί με άρνικα της Weleda για την εγκυμσύνη και τις ραγάδες και θα ήθελα την γνώμη σας αν κάποια την έχει δοκιμάσει...!!!

Όσο για τις φανατικές της Weleda το φαρμακείο στο Cosmos έχει πολύ μεγάλη ποικιλία...

z4X6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα,

 

Σήμερα αγόρασα το λαδί με άρνικα της Weleda για την εγκυμσύνη και τις ραγάδες και θα ήθελα την γνώμη σας αν κάποια την έχει δοκιμάσει...!!!

 

To βάζω εγώ από την αρχή της εγκυμοσύνης μου. Γενικά έχω εμπιστοσύνη στα WELEDA. Πάντως 1-2 σχεδόν ανεπαίσθητες λεπτές ραγάδες, που είχαν σχηματιστεί στην κοιλιά μου από την πρώτη εγκυμοσύνη μου και που δε φαινόντουσαν καθόλου, τώρα άνοιξαν και έγιναν κανονικές ραγάδες. Πιστεύω όμως, πως αυτό θα γινότανε, ό,τι και να έβαζα, μόλις τεντωνόταν λίγο η κοιλιά μου. Άσε που για να πω την αλήθεια, το λάδι το έβαζα μόνο μια φορά την ημέρα κι όχι δυο-τρεις, όπως έγραφε στις οδηγίες χρήσης. Δεν υπάρχει νομίζω όμως, εγκυμοσύνη που να μην αφήνει τα σημάδια της. :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

kalispera

sugnomi an exei ksanaupothei to thema :?

briskomai ston enato mina .kath oli ti diarkeia tis egkumosunis den eixa emfanisi

katholou ragades ,tora pros to telos 8 arxes enatou emfanistikan kati grammes kai polu entones ,ligo pio kato ap tin koilitsa mou sta podia ekei pou kanoun klisi :? bazo kremoula alla den blepo aspro fos :( .stin koilitsa den exo katholou.

autes oi ragades paramenoun oi feugoun meta tin egkumosuni?

a ksexasa na sas po to sumantikotero :? exo parei 20 kila sxedon pou proti fora sti zoi mou paxaino toso.pote den ksepernaga ta 60kil :roll:

lete na mou meinoun gia enthimio?esas efugan?kai pote sas emfanistikan?

line_m123_beg_40_time_1229922000_text_6f20e1ede4f1e1eaeff220eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...