Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενέθλια σε παιδότοπο ή σε σπίτι;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παιδιά καλά να μαστε κ όλα θα γίνουν.τα έχω δει αλλιώς τα πράγματα τις τελευταίες ημέρες.. είχα ρωτήσει τη μικρη αν θέλει να καλέσουμε ένα συγκεκριμένο αγοράκι που έκαναν παρέα περυσι.Μουωειπε όχι γιατί κάνει πολλές αταξίες.

Σήμερα μιλήσαμε με τη δασκάλα κ μας ειπεψοτι κάνουμε πολύ καλά που δεν κρυψαμεψτην αλήθεια για τον παππού.Τα παιδιαψτα συζητάνε την ώρα του φαγητού κ ανταλλάσουν εμπειρίες.Πανωωσεχεκεινη την κουβέντα μαςχειπεψοτι το συγκεκριμένο παιδάκι έχασε από κορονοιο τον μπαμπά του τον Αύγουστο.Διασωληνωθηξε για μια εβδομάδα κ έφυγε.33 ετών άνθρωπος.Εριξα πολύ κλάμα.τον θυμάμαι από τις συναντήσεις.

Την ρώτησα αν θέλει να τον καλέσουμε ε ξανά κ μου ειπε όχι γιατί λέει θα σκίσει την τούρτα.

Τι ζόρια θα τραβάει το παιδάκι και τα κάνει αυτά.Ποσο κρίμα!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Παιδιά καλά να μαστε κ όλα θα γίνουν.τα έχω δει αλλιώς τα πράγματα τις τελευταίες ημέρες.. είχα ρωτήσει τη μικρη αν θέλει να καλέσουμε ένα συγκεκριμένο αγοράκι που έκαναν παρέα περυσι.Μουωειπε όχι γιατί κάνει πολλές αταξίες.

Σήμερα μιλήσαμε με τη δασκάλα κ μας ειπεψοτι κάνουμε πολύ καλά που δεν κρυψαμεψτην αλήθεια για τον παππού.Τα παιδιαψτα συζητάνε την ώρα του φαγητού κ ανταλλάσουν εμπειρίες.Πανωωσεχεκεινη την κουβέντα μαςχειπεψοτι το συγκεκριμένο παιδάκι έχασε από κορονοιο τον μπαμπά του τον Αύγουστο.Διασωληνωθηξε για μια εβδομάδα κ έφυγε.33 ετών άνθρωπος.Εριξα πολύ κλάμα.τον θυμάμαι από τις συναντήσεις.

Την ρώτησα αν θέλει να τον καλέσουμε ε ξανά κ μου ειπε όχι γιατί λέει θα σκίσει την τούρτα.

Τι ζόρια θα τραβάει το παιδάκι και τα κάνει αυτά.Ποσο κρίμα!

Πωπω πόσο κρίμα... Τι δύσκολο είναι σε αυτή την ηλικία τα παιδάκια να χάνουν τον γονιό τους. Δεν θέλω ούτε να το φανταστώ! Κ τόσο νέος, κρίμα ο άνθρωπος και κρίμα για την οικογένεια του..

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Παιδιά καλά να μαστε κ όλα θα γίνουν.τα έχω δει αλλιώς τα πράγματα τις τελευταίες ημέρες.. είχα ρωτήσει τη μικρη αν θέλει να καλέσουμε ένα συγκεκριμένο αγοράκι που έκαναν παρέα περυσι.Μουωειπε όχι γιατί κάνει πολλές αταξίες.

Σήμερα μιλήσαμε με τη δασκάλα κ μας ειπεψοτι κάνουμε πολύ καλά που δεν κρυψαμεψτην αλήθεια για τον παππού.Τα παιδιαψτα συζητάνε την ώρα του φαγητού κ ανταλλάσουν εμπειρίες.Πανωωσεχεκεινη την κουβέντα μαςχειπεψοτι το συγκεκριμένο παιδάκι έχασε από κορονοιο τον μπαμπά του τον Αύγουστο.Διασωληνωθηξε για μια εβδομάδα κ έφυγε.33 ετών άνθρωπος.Εριξα πολύ κλάμα.τον θυμάμαι από τις συναντήσεις.

Την ρώτησα αν θέλει να τον καλέσουμε ε ξανά κ μου ειπε όχι γιατί λέει θα σκίσει την τούρτα.

Τι ζόρια θα τραβάει το παιδάκι και τα κάνει αυτά.Ποσο κρίμα!

 

Άσε κι εμένα η δικιά μου σήμερα μου είπε ότι εχει κάνει μια φίλη από το διπλανό τμημα της β’δημ, της οποίας ο μπαμπάς έχει πεθάνει.


Την ρώτησα αν είναι σίγουρη και μου είπε κατηγορηματικά «Ναι, είναι σε τάφο με σταυρό, σαν τον παππού».

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena είπε:

 

Άσε κι εμένα η δικιά μου σήμερα μου είπε ότι εχει κάνει μια φίλη από το διπλανό τμημα της β’δημ, της οποίας ο μπαμπάς έχει πεθάνει.


Την ρώτησα αν είναι σίγουρη και μου είπε κατηγορηματικά «Ναι, είναι σε τάφο με σταυρό, σαν τον παππού».

 

Τι ζόρια τραβάνε κι αυτές οι ψυχούλα.. 

Εγώ έχω κλαψει πολύ γι αυτο .ειμαι κ πολυ ευάλωτη αυτόν τον καιρό.Δεν το πιστεύω.νεις άνθρωπος έφυγε σε μια εβδομάδα.Τους το λέει και το παιδάκι την ώρα του φαγητού.

Κ για να ευθυμήσουμε λίγο.. 

Έσπερος που είσαι? Να δεις ότι υπάρχει κ κατι αλλο που δεν το είχες προβλέψει.

Μου ειπε χθες ότι ο τάδε συμμαθητής,κατέβασε στον κηπο το βρακι του,έβγαλε το π....ι του κ έκανε τσισα.τους το έδειχνε.ηταν πολύ αστείο μου ειπε κ όλοι γελούσαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Έσπερος που είσαι? Να δεις ότι υπάρχει κ κατι αλλο που δεν το είχες προβλέψει.

Μου ειπε χθες ότι ο τάδε συμμαθητής,κατέβασε στον κηπο το βρακι του,έβγαλε το π....ι του κ έκανε τσισα.τους το έδειχνε.ηταν πολύ αστείο μου ειπε κ όλοι γελούσαν.

παρακολουθώ… 

Για τον δικό μου μου είπαν ότι είναι από τα συνεργάσιμα παιδιά. κάνει ενίοτε ατασθαλίες αλλά ακούει αμέσως στην παρατήρηση κ βοηθάει να μαζέψουν κλπ. Για το αν μαζεύει τα πράγματα στην τσάντα του μόνος του μου είπε ότι δεν έχει παρατηρήσει κάτι ιδιαίτερο. Πάει να χωθεί στα παιχνίδια που παίζουν όλα τα παιδιά αλλά - αυτό με εξέπληξε- επειδή δεν ξέρει να τα προσεγγίσει συχνά σπρώχνει ή τσιμπάει κλπ. αυτό εγω δεν τον έχω δει να το κάνει ποτέ παρα μόνο καποιεσ φορές όταν ήταν 1-1,5 κ με στενοχώρησε γιατί δεν καταλαβαίνω κ

πού οφείλεται. έχουν καταλάβει ότι δεν είναι κακή πρόθεση αλλά προφανώς δεν ενθουσιάζει τα άλλα παιδάκια. οπότε οι ιδέες για πάρτι κ γνωριμίες πρέπει να πάνε πίσω μέχρι να το σταματήσει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

παρακολουθώ… 

Για τον δικό μου μου είπαν ότι είναι από τα συνεργάσιμα παιδιά. κάνει ενίοτε ατασθαλίες αλλά ακούει αμέσως στην παρατήρηση κ βοηθάει να μαζέψουν κλπ. Για το αν μαζεύει τα πράγματα στην τσάντα του μόνος του μου είπε ότι δεν έχει παρατηρήσει κάτι ιδιαίτερο. Πάει να χωθεί στα παιχνίδια που παίζουν όλα τα παιδιά αλλά - αυτό με εξέπληξε- επειδή δεν ξέρει να τα προσεγγίσει συχνά σπρώχνει ή τσιμπάει κλπ. αυτό εγω δεν τον έχω δει να το κάνει ποτέ παρα μόνο καποιεσ φορές όταν ήταν 1-1,5 κ με στενοχώρησε γιατί δεν καταλαβαίνω κ

πού οφείλεται. έχουν καταλάβει ότι δεν είναι κακή πρόθεση αλλά προφανώς δεν ενθουσιάζει τα άλλα παιδάκια. οπότε οι ιδέες για πάρτι κ γνωριμίες πρέπει να πάνε πίσω μέχρι να το σταματήσει. 

Τωρα σοβαρα?σου έκανε παρατήρηση?αυτά είναι αναμενόμενα δική της δουλεια είναι η αντιμετώπιση. Κι εσύ τι λες τώρα νε τις γνωριμίες. Τα παιδιά δεν το βλέπουν έτσι ίσα ίσα.ενα βήμα παρα πάνω θα γίνει. Μην αφήνεται στο φόβο σου κ βρίσκεις ευκαιρία να αφήσεις τις γνωριμίες.Αυτα είναι στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τωρα σοβαρα?σου έκανε παρατήρηση?αυτά είναι αναμενόμενα δική της δουλεια είναι η αντιμετώπιση. Κι εσύ τι λες τώρα νε τις γνωριμίες. Τα παιδιά δεν το βλέπουν έτσι ίσα ίσα.ενα βήμα παρα πάνω θα γίνει. Μην αφήνεται στο φόβο σου κ βρίσκεις ευκαιρία να αφήσεις τις γνωριμίες.Αυτα είναι στο πρόγραμμα.

όχι καθολου παρατήρηση δεν έκανε. Σαν προβληματισμό στο πλαίσιο των γενικότερων δεξιοτήτων αλληλεπίδρασης κ επικοινωνίας που λείπουν. Αλλά κατάλαβα ότι κάποια παιδάκια έχουν ενοχληθεί, κ μου είπε ότι ίσως το έχουν πει κ στους γονείς τους γιατί 1-2 έκλαψαν κιόλας. Άρα θα είναι κάτι πέρα από το αναμενόμενο. Δεν θεωρώ πάντως ότι είναι δική της δουλειά. Και παρατήρηση να έκανε, κάθε δικαίωμα θα είχε. Τα παιδιά που δημιουργούν πρόβλημα μόνο σε συνεργασία με το σπίτι αντιμετωπίζονται. Με εμένα παρούσα ποτέ δεν τον έχω δει να απλώνει χέρι. Στην παραλία έρχονταν άλλα κ του άρπαζαν παιχνίδια από το χέρι κ δεν αντιδρουσε, προφανώς έχει συνηθίσει ότι εγω θα κάνω την κίνηση για να τον εντάξω στην παρέα κ τώρα δεν ξέρει πώς να το κάνει μόνος του. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Έσπερος είπε:

όχι καθολου παρατήρηση δεν έκανε. Σαν προβληματισμό στο πλαίσιο των γενικότερων δεξιοτήτων αλληλεπίδρασης κ επικοινωνίας που λείπουν. Αλλά κατάλαβα ότι κάποια παιδάκια έχουν ενοχληθεί, κ μου είπε ότι ίσως το έχουν πει κ στους γονείς τους γιατί 1-2 έκλαψαν κιόλας. Άρα θα είναι κάτι πέρα από το αναμενόμενο. Δεν θεωρώ πάντως ότι είναι δική της δουλειά. Και παρατήρηση να έκανε, κάθε δικαίωμα θα είχε. Τα παιδιά που δημιουργούν πρόβλημα μόνο σε συνεργασία με το σπίτι αντιμετωπίζονται. Με εμένα παρούσα ποτέ δεν τον έχω δει να απλώνει χέρι. Στην παραλία έρχονταν άλλα κ του άρπαζαν παιχνίδια από το χέρι κ δεν αντιδρουσε, προφανώς έχει συνηθίσει ότι εγω θα κάνω την κίνηση για να τον εντάξω στην παρέα κ τώρα δεν ξέρει πώς να το κάνει μόνος του. 

Τι στιγμή που το παιδί δεν έχει έρθει σε επαφή με άλλα παιδιά συστηματικα δεν μπορείς να ξέρεις πως θα συμπεριφερθει.Βρισκεται στον πραγματικό κόσμο κ θα μάθει να διαχειρίζεται καταστάσεις.Ευτυχως που δεν είσαι εκεί.

Φυσικά κ ειναι ολαψαυτα αναμενόμενα.Το κάνει για να εκφραστεί.Η δασκάλα δεν πρέπει να επιπληξει κ να μαλώσει. Απλά ήρεμα λέει ότι δεν πρέπει να συμβαίνει.Εχει τον τρόπο.πρεπει  κ οφείλει να τον ξέρει. 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι δική της δουλειά ποιανού είναι;;

Έσπερος.

Εισαι κ εκπαιδευτικός.

Το παιδί αντιδρά έτσι προφανώς γιατί δεν έχει μάθει πώς να αντιδράει.

Να μάθει χρειάζεται, όχι να απομονωθεί κι άλλο μέχρι να μάθει.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Παιδιά καλά να μαστε κ όλα θα γίνουν.τα έχω δει αλλιώς τα πράγματα τις τελευταίες ημέρες.. είχα ρωτήσει τη μικρη αν θέλει να καλέσουμε ένα συγκεκριμένο αγοράκι που έκαναν παρέα περυσι.Μουωειπε όχι γιατί κάνει πολλές αταξίες.

Σήμερα μιλήσαμε με τη δασκάλα κ μας ειπεψοτι κάνουμε πολύ καλά που δεν κρυψαμεψτην αλήθεια για τον παππού.Τα παιδιαψτα συζητάνε την ώρα του φαγητού κ ανταλλάσουν εμπειρίες.Πανωωσεχεκεινη την κουβέντα μαςχειπεψοτι το συγκεκριμένο παιδάκι έχασε από κορονοιο τον μπαμπά του τον Αύγουστο.Διασωληνωθηξε για μια εβδομάδα κ έφυγε.33 ετών άνθρωπος.Εριξα πολύ κλάμα.τον θυμάμαι από τις συναντήσεις.

Την ρώτησα αν θέλει να τον καλέσουμε ε ξανά κ μου ειπε όχι γιατί λέει θα σκίσει την τούρτα.

 

Από περιέργεια. Πώς το διαχειρίστηκες; Της εξήγησες π.χ. ότι είναι στεναχωρημένος με τον μπαμπά του και θα χαρεί αν τον καλέσετε στο πάρτι; Ή θεωρείς ότι είναι πολύ μικρή για να καταλάβει και να διαχειριστεί κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τι στιγμή που το παιδί δεν έχει έρθει σε επαφή με άλλα παιδιά συστηματικα δεν μπορείς να ξέρεις πως θα συμπεριφερθει.Βρισκεται στον πραγματικό κόσμο κ θα μάθει να διαχειρίζεται καταστάσεις.Ευτυχως που δεν είσαι εκεί.

Φυσικά κ ειναι ολαψαυτα αναμενόμενα.Το κάνει για να εκφραστεί.Η δασκάλα δεν πρέπει να επιπληξει κ να μαλώσει. Απλά ήρεμα λέει ότι δεν πρέπει να συμβαίνει.Εχει τον τρόπο.πρεπει  κ οφείλει να τον ξέρει. 

 

 

πρίν από 25 λεπτά , marakiz είπε:

Αν δεν είναι δική της δουλειά ποιανού είναι;;

Έσπερος.

Εισαι κ εκπαιδευτικός.

Το παιδί αντιδρά έτσι προφανώς γιατί δεν έχει μάθει πώς να αντιδράει.

Να μάθει χρειάζεται, όχι να απομονωθεί κι άλλο μέχρι να μάθει.

Σε καμία περίπτωση δεν μου έδωσε η δασκάλα την εντύπωση ότι δεν ξέρει τι να κάνει. Απλώς μου το ανέφερε στο πλαίσιο της γενικότερης συζήτησης για τις δυσκολίες επικοινωνίας. Δεν γινόταν να μην  μου το πει, εξάλλου είναι καθαρά κάτι που πηγάζει από το σπίτι. 

Αυτή η προσέγγιση πάντως, ότι αφού το παιδί μας στο σπίτι δεν μας δημιουργεί προβλήματα, δεν μας νοιάζει τι κάνει στο σχολείο γιατί είναι δουλειά της δασκάλας, δεν μου αρέσει. Τα πάντα από το σπίτι πηγάζουν. 

 

Δεν λέω ότι θα τον απομονώσω, δεν είναι ότι έχει μια παρέα και θα του την κόψω για να μην χτυπάει. Αλλά προφανως δεν μπορώ να περιμένω ότι θα έχει κάνει κ άποιον φίλο ή ότι θα μας καλέσουν κάπου. Οπότε δεν αλλάζει κάτι για μας. 

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το γιατι κάνει έτσι. Δεν μου είπε ότι χτυπάει αν θέλουν να παίξουν με το ίδιο παιχνίδι. Αυτό ας πουμε θα το καταλάβαινα. ΜΟυ είπε ότι στα καλά καθουμενα, μια φορά ας πούμε είχε τσιμπήσει ένα κοριτσάκι που καθόταν δίπλα του στην παρεούλα. Το οποίο πλάνταξε στο κλάμα μάλιστα. ΕΓώ δεν τον έχω δει να κάνει κάτι τέτοιο. Στη μουσική πχ του άρπαξε ένα παιδάκι από το χέρι το ξυλάκι που έπαιζε ξυλόφωνο κ δεν έκανε τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Έσπερος said:

 

Σε καμία περίπτωση δεν μου έδωσε η δασκάλα την εντύπωση ότι δεν ξέρει τι να κάνει. Απλώς μου το ανέφερε στο πλαίσιο της γενικότερης συζήτησης για τις δυσκολίες επικοινωνίας. Δεν γινόταν να μην  μου το πει, εξάλλου είναι καθαρά κάτι που πηγάζει από το σπίτι. 

Αυτή η προσέγγιση πάντως, ότι αφού το παιδί μας στο σπίτι δεν μας δημιουργεί προβλήματα, δεν μας νοιάζει τι κάνει στο σχολείο γιατί είναι δουλειά της δασκάλας, δεν μου αρέσει. Τα πάντα από το σπίτι πηγάζουν. 

 

Δεν λέω ότι θα τον απομονώσω, δεν είναι ότι έχει μια παρέα και θα του την κόψω για να μην χτυπάει. Αλλά προφανως δεν μπορώ να περιμένω ότι θα έχει κάνει κ άποιον φίλο ή ότι θα μας καλέσουν κάπου. Οπότε δεν αλλάζει κάτι για μας. 

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το γιατι κάνει έτσι. Δεν μου είπε ότι χτυπάει αν θέλουν να παίξουν με το ίδιο παιχνίδι. Αυτό ας πουμε θα το καταλάβαινα. ΜΟυ είπε ότι στα καλά καθουμενα, μια φορά ας πούμε είχε τσιμπήσει ένα κοριτσάκι που καθόταν δίπλα του στην παρεούλα. Το οποίο πλάνταξε στο κλάμα μάλιστα. ΕΓώ δεν τον έχω δει να κάνει κάτι τέτοιο. 

Δεν είπαμε να μη μας νοιάζει, αλλά εφόσον εσύ δεν είσαι εκεί, πρέπει να το χειριστεί η δασκάλα . Φυσικά θα είστε σε επικοινωνία και σε κλίμα συνεργασίας. Σου είπε ξεκάθαρα η δασκάλα γιατί το κάνει. Δεν καταλαβαίνω γιατί απορείς ακόμη. Το παιδί δεν έχει κοινωνικοποιηθεί, δεν ξέρει να πλησιάσει παιδάκια, αποζητάει την προσοχή τους και αντιδράει έτσι. το έκανε και ο δικός μου όταν ξεκίνησε σχολείο, παρότι πλησίαζε τα παιδάκια με ευκολία σε μια παιδική χαρά, αλλά εκεί τα βρήκε σκούρα. Το χειρίστηκαν εκείνοι και σταμάτησε πολύ γρήγορα. Φυσικά να μην τον απομονώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , marakiz είπε:

Αν δεν είναι δική της δουλειά ποιανού είναι;;

Έσπερος.

Εισαι κ εκπαιδευτικός.

Το παιδί αντιδρά έτσι προφανώς γιατί δεν έχει μάθει πώς να αντιδράει.

Να μάθει χρειάζεται, όχι να απομονωθεί κι άλλο μέχρι να μάθει.

Ακριβώς.οχι τιμωρητικη συμπεριφορα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

Σε καμία περίπτωση δεν μου έδωσε η δασκάλα την εντύπωση ότι δεν ξέρει τι να κάνει. Απλώς μου το ανέφερε στο πλαίσιο της γενικότερης συζήτησης για τις δυσκολίες επικοινωνίας. Δεν γινόταν να μην  μου το πει, εξάλλου είναι καθαρά κάτι που πηγάζει από το σπίτι. 

Αυτή η προσέγγιση πάντως, ότι αφού το παιδί μας στο σπίτι δεν μας δημιουργεί προβλήματα, δεν μας νοιάζει τι κάνει στο σχολείο γιατί είναι δουλειά της δασκάλας, δεν μου αρέσει. Τα πάντα από το σπίτι πηγάζουν. 

 

Δεν λέω ότι θα τον απομονώσω, δεν είναι ότι έχει μια παρέα και θα του την κόψω για να μην χτυπάει. Αλλά προφανως δεν μπορώ να περιμένω ότι θα έχει κάνει κ άποιον φίλο ή ότι θα μας καλέσουν κάπου. Οπότε δεν αλλάζει κάτι για μας. 

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το γιατι κάνει έτσι. Δεν μου είπε ότι χτυπάει αν θέλουν να παίξουν με το ίδιο παιχνίδι. Αυτό ας πουμε θα το καταλάβαινα. ΜΟυ είπε ότι στα καλά καθουμενα, μια φορά ας πούμε είχε τσιμπήσει ένα κοριτσάκι που καθόταν δίπλα του στην παρεούλα. Το οποίο πλάνταξε στο κλάμα μάλιστα. ΕΓώ δεν τον έχω δει να κάνει κάτι τέτοιο. Στη μουσική πχ του άρπαξε ένα παιδάκι από το χέρι το ξυλάκι που έπαιζε ξυλόφωνο κ δεν έκανε τίποτα. 

Εγώ δεν είπα πως φταίει κάπου η δασκάλα.

Για σένα το είπα που είπες ότι δεν είναι δική της δουλειά. Φυσικά και είναι δουλειά της να διαχειρίζεται τις συμπεριφορές των παιδιών στο σχολείο. Στο σχολείο είναι η δασκάλα υπεύθυνη. Γενικά, προφανώς είναι οι γονείς.

 

Στο είπε ξεκάθαρα η δασκάλα γιατί.

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι απλώς μου κάνει εντύπωση γιατί όταν είμαστε μαζί, δεν τον έχω δει να κάνει έτσι. πχ δεν αντιδρά αν τον σπρώξει κάποιος στην τσουλήθρα κ του πάρει τη σειρά. Ή όταν είμαστε μαζί δεν δείχνει πάντα έντονη επιθυμία να μπει σε μια παρέα με παιδάκια. Ίσως κ το αντίθετο. Γι αυτό εξεπλάγην. Δεν περίμενα να ακούσω κάτι τέτοιο. Περίμενα να μου πουν ότι είναι μόνος του και κοιτάει ή απλα τρέχει γύρω γύρω στην αυλή ή κυλιέται στον χλοοτάπητα. όχι ότι πάει κ σπρώχνει τα παιδάκια. 

πρίν από 37 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ακριβώς.οχι τιμωρητικη συμπεριφορα

Δεν έδειξε να έχει πρόθεση για τιμωρητική συμπεριφορά. Γενικα είναι πολύ προσιτή κ γλυκιά κ για να πω την αλήθεια εμένα μου είναι πιο συμπαθής από την προηγούμενη. Πάντως αν συνεχίσει να το κάνει κ τα παιδιά διαμαρτύρονται πολλοί γονείς θα περιμένουν πιο δραστικά μέτρα. 

Link to comment
Share on other sites

Όταν είστε μαζί προφανώς δεν τον νοιάζει να πλησιάσει κάποιο παιδι. Δεν τον έχετε φέρει και σε επαφή συστηματικά με παιδιά να εξοικειωθεί με τη νόρμα αυτή.

 

Δεν κάνει τίποτα διαφορετικό από αυτό που κάνουν πάμπολλα νήπια την πρώτη φορά που πάνε σχολείο. Την τσίμπησε γιατί δεν ξέρει πως αλλιώς να την προσεγγίσει, θα το μάθει σιγά σιγά και θα το σταματήσει.

 

Θελει όμως παραπάνω επαφή με παιδιά, όχι λιγότερη. Δεν είναι θέμα που αντιμετωπίζεται μόνο θεωρητικά με συζήτηση και βιβλία. 
 

Ρώτα την δασκάλα με ποια παιδιά πιστεύει η ίδια ότι θα ωφελούσε να βρεθεί εκτός σπιτιού και take it from there!

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Ναι απλώς μου κάνει εντύπωση γιατί όταν είμαστε μαζί, δεν τον έχω δει να κάνει έτσι. πχ δεν αντιδρά αν τον σπρώξει κάποιος στην τσουλήθρα κ του πάρει τη σειρά. Ή όταν είμαστε μαζί δεν δείχνει πάντα έντονη επιθυμία να μπει σε μια παρέα με παιδάκια. Ίσως κ το αντίθετο. Γι αυτό εξεπλάγην. Δεν περίμενα να ακούσω κάτι τέτοιο. Περίμενα να μου πουν ότι είναι μόνος του και κοιτάει ή απλα τρέχει γύρω γύρω στην αυλή ή κυλιέται στον χλοοτάπητα. όχι ότι πάει κ σπρώχνει τα παιδάκια. 

Δεν έδειξε να έχει πρόθεση για τιμωρητική συμπεριφορά. Γενικα είναι πολύ προσιτή κ γλυκιά κ για να πω την αλήθεια εμένα μου είναι πιο συμπαθής από την προηγούμενη. Πάντως αν συνεχίσει να το κάνει κ τα παιδιά διαμαρτύρονται πολλοί γονείς θα περιμένουν πιο δραστικά μέτρα. 

Καμια σχεση. Τα παιδακια τη μια στιγμη δερνονται και την αλλη ειναι φιλοι. Οποτε να κανεις παρτυ. Εκτος αν σε βολευει σαν δικαιολογια…

Link to comment
Share on other sites

εσπερος φυσικα ειναι δουλεια της δασκαλας να ασχοληθει.αφου εκει το κανει

βεβαια εγω θεωρω οτι επρεπε να σας το πει,εγω θα ηθελα να ξερω

δ ξερω αν ειναι σωστο να το σχοκιασεις στο παιδι

αλλα εννοειται οπως ειπαν τα κοριτσια σου ειπε για ποιο λογο το κανει.γτ δ ξερει πως να τα προσεγγισει

αλλο οταν εισαστε μαζι

κ εννοειται δ θα περιμενεις να το σταματησει.ακριβως γι αυτον τον λογο θα επιδιωξεις συναντηση με παιδακια.κ πλεον δ θα εισαι εκει να τον βαλεις στην παρεα κ να παρεμβαινεις

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, επιβεβαίωσαν ΟΛΟΙ! Και 2 που θα έφευγαν, με πήραν ένα χθες και ένα προχθές, ότι ακυρώθηκε το ταξίδι τους και τελικά θα έρθουν! Φαντάζομαι θα αρρώστησε κανένα αδερφάκι! 17 παιδάκια μαζεύονται τελικά! ΚΑι την Τρίτη είμασταν στα 3! 

Κατα τ' άλλα τα δέκατα υποχωρούν (είμαστε στον 36,7 από το πρωί, αλλά όταν βήχει, ακούγεται ότι έχει βλέννα. συνεχίζουμε aerolin και xozal και physiomer φυσικά, και ελπίζουμε για τα καλύτερα! Το μεσημέρι του έφτιαξα ζεστή κρεατόσουπα (ήθελα κοτόσουπα που κάνει θαύματα αλλά δεν είχα κοτόπουλο:sad:). Βέβαια έφαγε μισό πιάτο, αλλά όσο να ναι θα βοηθήσει.   Να τον κρατήσω τελείως μέσα και σήμερα λέτε? ΘΑ πάω μετά απο τον χώρο να τους δώσω τη διακόσμηση και να πούμε τις λεπτομέρειες. έλεγα να τον πάρω να δει το χώρο, αλλά καλύτερα όχι ε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Yovanna είπε:

Τελικά, επιβεβαίωσαν ΟΛΟΙ! 17 παιδάκια μαζεύονται τελικά! ΚΑι την Τρίτη είμασταν στα 3!

Να τον κρατήσω τελείως μέσα και σήμερα λέτε? 

Μπράβο μπράβο!!! 

Ας μη βγει σήμερα. 

Θα είναι κ ο χώρος έκπληξη για εκεινον.! 

Καλα να περάσετε! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yovanna said:

Τελικά, επιβεβαίωσαν ΟΛΟΙ! Και 2 που θα έφευγαν, με πήραν ένα χθες και ένα προχθές, ότι ακυρώθηκε το ταξίδι τους και τελικά θα έρθουν! Φαντάζομαι θα αρρώστησε κανένα αδερφάκι! 17 παιδάκια μαζεύονται τελικά! ΚΑι την Τρίτη είμασταν στα 3! 

Κατα τ' άλλα τα δέκατα υποχωρούν (είμαστε στον 36,7 από το πρωί, αλλά όταν βήχει, ακούγεται ότι έχει βλέννα. συνεχίζουμε aerolin και xozal και physiomer φυσικά, και ελπίζουμε για τα καλύτερα! Το μεσημέρι του έφτιαξα ζεστή κρεατόσουπα (ήθελα κοτόσουπα που κάνει θαύματα αλλά δεν είχα κοτόπουλο:sad:). Βέβαια έφαγε μισό πιάτο, αλλά όσο να ναι θα βοηθήσει.   Να τον κρατήσω τελείως μέσα και σήμερα λέτε? ΘΑ πάω μετά απο τον χώρο να τους δώσω τη διακόσμηση και να πούμε τις λεπτομέρειες. έλεγα να τον πάρω να δει το χώρο, αλλά καλύτερα όχι ε?

Θα έλεγα και εγώ να μείνει μέσα και σήμερα για να είστε σίγουροι. 

Συγνώμη, δεν διάβασα όλα τα ποστ (είναι και πολλές οι σελίδες) 17 παιδάκια και θα μείνουν και οι γονείς; ουαου πάρα πολλά και μπράβο σου που οργανώνεις πάρτυ για τόσα πολλά παιδιά. Είναι ο λόγος που δεν θα κάνω πάρτυ ούτε φέτος ακόμα στην μεγάλη, δεν το χω να οργανώνω πάρτυ για τόσα άτομα και δεν γίνεται να μην καλέσω όλα τα παιδιά από το σχολείο. Μπράβο σου! 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

Σε καμία περίπτωση δεν μου έδωσε η δασκάλα την εντύπωση ότι δεν ξέρει τι να κάνει. Απλώς μου το ανέφερε στο πλαίσιο της γενικότερης συζήτησης για τις δυσκολίες επικοινωνίας. Δεν γινόταν να μην  μου το πει, εξάλλου είναι καθαρά κάτι που πηγάζει από το σπίτι. 

Αυτή η προσέγγιση πάντως, ότι αφού το παιδί μας στο σπίτι δεν μας δημιουργεί προβλήματα, δεν μας νοιάζει τι κάνει στο σχολείο γιατί είναι δουλειά της δασκάλας, δεν μου αρέσει. Τα πάντα από το σπίτι πηγάζουν. 

 

Δεν λέω ότι θα τον απομονώσω, δεν είναι ότι έχει μια παρέα και θα του την κόψω για να μην χτυπάει. Αλλά προφανως δεν μπορώ να περιμένω ότι θα έχει κάνει κ άποιον φίλο ή ότι θα μας καλέσουν κάπου. Οπότε δεν αλλάζει κάτι για μας. 

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το γιατι κάνει έτσι. Δεν μου είπε ότι χτυπάει αν θέλουν να παίξουν με το ίδιο παιχνίδι. Αυτό ας πουμε θα το καταλάβαινα. ΜΟυ είπε ότι στα καλά καθουμενα, μια φορά ας πούμε είχε τσιμπήσει ένα κοριτσάκι που καθόταν δίπλα του στην παρεούλα. Το οποίο πλάνταξε στο κλάμα μάλιστα. ΕΓώ δεν τον έχω δει να κάνει κάτι τέτοιο. Στη μουσική πχ του άρπαξε ένα παιδάκι από το χέρι το ξυλάκι που έπαιζε ξυλόφωνο κ δεν έκανε τίποτα. 

Κι εγώ πιστεύω πως πρέπει να ενθαρρύνεις τις επαφές με συνομηλίκα και όχι να τις αφήσεις μέχρι να λυθεί το "ζήτημα".  Το τσίμπημα μπορείς να το δουλέψεις παράλληλα, να τον δεις και στο χώρο του πως συμπεριφέρεται με άλλα παιδιά. Και γενικά μπορείς να μιλάς και να εξηγείς πως παίζουμε ήσυχα, συζητάμε με τα παιδιά, ζητάμε ή δίνουμε παιχνίδια, περιμένουμε την σειρά μας αλλά λέμε πως θέλουμε να παίξουμε κι εμείς με το τάδε, και οτιδηποτε θέλουμε το επικοινωνούμε, το λέμε. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Chrysoum said:

Θα έλεγα και εγώ να μείνει μέσα και σήμερα για να είστε σίγουροι. 

Συγνώμη, δεν διάβασα όλα τα ποστ (είναι και πολλές οι σελίδες) 17 παιδάκια και θα μείνουν και οι γονείς; ουαου πάρα πολλά και μπράβο σου που οργανώνεις πάρτυ για τόσα πολλά παιδιά. Είναι ο λόγος που δεν θα κάνω πάρτυ ούτε φέτος ακόμα στην μεγάλη, δεν το χω να οργανώνω πάρτυ για τόσα άτομα και δεν γίνεται να μην καλέσω όλα τα παιδιά από το σχολείο. Μπράβο σου! 

Βασικά δεν έκανα και πολλά πράγματα (εκτός από το να αγχωθώ πάρα πολύ). Έκλεισα το χώρο και το μενού, αγόρασα τα μπαλόνια, πινιάτες, ζαχαρωτά, δωράκια κτλ, έγραψα τις προσκλήσεις και παρήγγειλα την τούρτα. Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει ο χώρος. Και εμάς το πρώτο μας είναι, αλλά ξενερώνω κάθε φορά που ο μικρός έρχεται με δωράκι από γενέθλια που γιόρτασαν στην τάξη. Έχουμε κλειστεί στο καβούκι μας. Όταν ήμουν εγώ μικρή, όλα τα παιδιά καλούσαν σπίτι για γιορτή ή γενέθλια. Ήταν δεδομένο ότι κάτι θα κάναμε. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...