Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαναγαλακτισμός για μωρό 2,5 μηνών


Recommended Posts

Νομίζω ότι η ΑΡΓΚ τα είπε όλα.Εγω στη θέση σου ή θα έπαιρνα το μωρό μαζί μου ή δεν θα πήγαινα καν και μάλλον το δεύτερο.Εισαι νέα μανούλα με νεογέννητο που οι ανάγκες και των 2 σας δεν συμπίπτουν με την καθημερινότητα των άλλων αυτή τη στιγμή.Σου το λέω με αγάπη,ούτε σου τη λέω ούτε ειρωνεύομαι.Φανταζομαι ότι μπορούν να καταλάβουν πόσο δύσκολο είναι μια μάνα να χωριστεί με το νεογέννητο της.Ευχομαι να πάνε όλα όπως επιθυμείς ότι κι αν αποφασίσεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, vanessaki4 είπε:

Νομίζω ότι η ΑΡΓΚ τα είπε όλα.Εγω στη θέση σου ή θα έπαιρνα το μωρό μαζί μου ή δεν θα πήγαινα καν και μάλλον το δεύτερο.Εισαι νέα μανούλα με νεογέννητο που οι ανάγκες και των 2 σας δεν συμπίπτουν με την καθημερινότητα των άλλων αυτή τη στιγμή.Σου το λέω με αγάπη,ούτε σου τη λέω ούτε ειρωνεύομαι.Φανταζομαι ότι μπορούν να καταλάβουν πόσο δύσκολο είναι μια μάνα να χωριστεί με το νεογέννητο της.Ευχομαι να πάνε όλα όπως επιθυμείς ότι κι αν αποφασίσεις!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου !! Το ξέρω και το σκέφτηκα και γω ! Απλά είναι η κουμπαρά μου και παιδική μου φίλη γι αυτό . Θα λείψω 1,5 μέρα για την ακρίβεια ... τώρα θα δείξει μέχρι τότε μπορεί να έχω αλλάξει γνώμη 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Yolie είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου !! Το ξέρω και το σκέφτηκα και γω ! Απλά είναι η κουμπαρά μου και παιδική μου φίλη γι αυτό . Θα λείψω 1,5 μέρα για την ακρίβεια ... τώρα θα δείξει μέχρι τότε μπορεί να έχω αλλάξει γνώμη 

 

Μα καλά, παιδική φίλη και κουμπάρα κιόλας, και θα την πειράξει να πάρεις το μωρό; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Μα καλά, παιδική φίλη και κουμπάρα κιόλας, και θα την πειράξει να πάρεις το μωρό; 

Όχι δεν έχει πρόβλημα εκείνη !! Ο άντρας μου πιστεύει ότι θα ταλαιπωρηθεί το μωρο  τοσες ωρεσ και να σας πω την αλήθεια με τόσο τσιγάρο σε κλειστό χώρο και τέρμα η μουσική δεν νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο για το μωρο . Θα είναι ούτε 3μηνων !

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να το πάρεις μαζί το μωρό ή να μην πας καθόλου. Έχουμε κι εμείς γάμο μακριά τέλος του μήνα και ή θα έρθει και το μωρό ή δεν θα πάμε (4 μηνών τώρα, 5 τότε). Όμως επειδή είναι πολύ καλή μου φίλη και θέλω πάρα μα πάρα πολύ να πάω, σε καταλαβαίνω ότι το να μην πας δεν παίζει στις επιλογές! Οπότε πάρε/πάρτε το μωρό μαζί! Εμάς βέβαια θα είναι σε ανοιχτό χώρο με εξαίρεση την περίπτωση βροχής. Αφού είναι Σεπτέμβρης όμως θα μπορείτε να περάσετε έξω την περισσότερη ώρα και να είστε μέσα μόνο για το φαγητό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλησπέρα,έχω ένα μωράκι 2,5 μηνων,την θήλασα για ένα μήνα ακριβώς αλλά μαζί με συμπλήρωμα γιατί η παραγωγή γάλακτος Μ δεν έφτανε.Θεωροντας ότι δεν θα τα κατάφερνα να έχω επαρκή παραγωγή για να χορταινει κ ότι αντί να το βοηθάω μάλλον του έσπαγα τα νεύρα μια με στήθος μια με μπιμπερο αποφάσισα να διακόψω τελείως τον θηλασμό.το μωρό πραγματικά μπήκε σε πρόγραμμα με το ξένο γάλα σταθερά ml ανά τρεις ώρες. Ωστόσο επειδή προέκυψε θέμα αλλεργίας στο γάλα θα ήθελα να ξεκινήσω κ πάλι τον θηλασμο είναι αργά λέτε?Το μωρό τρώει περίπου 210ml σε κάθε γεύμα 5 στο σύνολο.το στήθος Μ βγάζει σταγόνες.Η μικρη το πιάνει αμεσως χωρίς γκρινια κ θηλάζει - πιπιλαει .Αν υπάρχει πιθανότητα επαναγαλακτισμου και δεν είναι αργά πως θα μπορούσα να το επιτύχω αυτό;κάθε συμβουλή δεκτή ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, archomar είπε:

Καλησπέρα,έχω ένα μωράκι 2,5 μηνων,την θήλασα για ένα μήνα ακριβώς αλλά μαζί με συμπλήρωμα γιατί η παραγωγή γάλακτος Μ δεν έφτανε.Θεωροντας ότι δεν θα τα κατάφερνα να έχω επαρκή παραγωγή για να χορταινει κ ότι αντί να το βοηθάω μάλλον του έσπαγα τα νεύρα μια με στήθος μια με μπιμπερο αποφάσισα να διακόψω τελείως τον θηλασμό.το μωρό πραγματικά μπήκε σε πρόγραμμα με το ξένο γάλα σταθερά ml ανά τρεις ώρες. Ωστόσο επειδή προέκυψε θέμα αλλεργίας στο γάλα θα ήθελα να ξεκινήσω κ πάλι τον θηλασμο είναι αργά λέτε?Το μωρό τρώει περίπου 210ml σε κάθε γεύμα 5 στο σύνολο.το στήθος Μ βγάζει σταγόνες.Η μικρη το πιάνει αμεσως χωρίς γκρινια κ θηλάζει - πιπιλαει .Αν υπάρχει πιθανότητα επαναγαλακτισμου και δεν είναι αργά πως θα μπορούσα να το επιτύχω αυτό;κάθε συμβουλή δεκτή ευχαριστώ.

Να σου ζήσει το μωρακι σου! 

Προσωπικα επειδή είμαι έξω από το χώρο θα σου πω ότι αυτό που σκέφτεσαι είναι δύσκολο. Θελει πολύ θέληση, προσπάθεια κ υπομονη. Όπως κ στήριξη από το περιβάλλον. Όσο πιο μικρό είναι το μωρο τόσο το καλύτερο. Αλλα θέλεις επαγγελματική βοήθεια για να γίνει σωστά κ να έχεις πιθανότητες. Βρες παιδιατρο πιστοποιημενοι σύμβουλο θηλασμου για να σε κατευθύνει σωστα

Κάποια βήματα που βοηθανε είναι να νοικιασεις νοσοκομειακο θηλαστρο κ να αντλείς κάθε 3ωρες μέρα-νύχτα. Στο θηλασμο γενικα ξεχνάς μλ κ ρολόγια. Το μωρο αν θηλασει αρχικά θα είναι πολλές ώρες στο στηθος, κ θα πρέπει να το βάζεις εσύ ανά τακτα χρονικά διαστήματα ακομη κ αν δ ζηταει

Αν βάλεις το μωρο τώρα, θα κάνει κίνηση να θηλασει; 

Πιθανον θα χρειαστείς κάποιο συμπληρωμα για αύξηση παραγωγής. Κ ισως να δινεις το γαλα με τα σωληνάκια sns της medela γτ έτσι θα τρέχει τι ξενο, αλλα με το σωληνάκι δίπλα στη θηλη κ θα μαθει το μωρο ότι εκεί έχει γαλα

Κάποιες ιδέες αλλα πραγματικα χωρις να έχω επιχειρήσει κτ τετοιο. Δ ειμαι γνωστης.οποτε μιλά με ειδικό 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, archomar είπε:

Καλησπέρα,έχω ένα μωράκι 2,5 μηνων,την θήλασα για ένα μήνα ακριβώς αλλά μαζί με συμπλήρωμα γιατί η παραγωγή γάλακτος Μ δεν έφτανε.Θεωροντας ότι δεν θα τα κατάφερνα να έχω επαρκή παραγωγή για να χορταινει κ ότι αντί να το βοηθάω μάλλον του έσπαγα τα νεύρα μια με στήθος μια με μπιμπερο αποφάσισα να διακόψω τελείως τον θηλασμό.το μωρό πραγματικά μπήκε σε πρόγραμμα με το ξένο γάλα σταθερά ml ανά τρεις ώρες. Ωστόσο επειδή προέκυψε θέμα αλλεργίας στο γάλα θα ήθελα να ξεκινήσω κ πάλι τον θηλασμο είναι αργά λέτε?Το μωρό τρώει περίπου 210ml σε κάθε γεύμα 5 στο σύνολο.το στήθος Μ βγάζει σταγόνες.Η μικρη το πιάνει αμεσως χωρίς γκρινια κ θηλάζει - πιπιλαει .Αν υπάρχει πιθανότητα επαναγαλακτισμου και δεν είναι αργά πως θα μπορούσα να το επιτύχω αυτό;κάθε συμβουλή δεκτή ευχαριστώ.

Γιατι πιστευεις οτι δεν εφτανε το γαλα σου; Η παραγωγη σου εξ'αρχης θα εφτανε σε ικανοποιητικο επιπεδο αν ειχες την καταλληλη υποστηριξη, ολα τα μωρα μπορουν να τραφουν αποκλειστικα απο το στηθος της μαμας τους. Οσον αφορα το ερωτημα σου, οσο πιο μικρο ειναι το μωρο τοσο πιο ευκολο ειναι να γινει επαναγαλακτισμος. Θα πρεπει να εχεις πολλη επιμονη και υπομονη για να το πετυχεις, αλλα αν το θελεις θα τα καταφερεις οπως πολλες μανουλες. Θα πρεπει να μιλησεις με συμβουλο θηλασμου για να σε κατατοπισει, ισως σου προτεινει καποιο συμπληρωμα για αυξηση του γαλακτος ή/και χρηση sns.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα,πριν 3ης μήνες γέννησα ένα υγιέστατο αγοράκι,το θέμα μου είναι ο θηλασμός,τον θήλασα μαζί με μικτή διατροφή από το νοσοκομείο,όμως επειδή δεν είχα πολύ γάλα ή τουλάχιστον έτσι μου λέγανε και οι μαιες και απο το περιβάλλον μου επειδή έκλαιγε συνέχεια του έδεινα και ξένο αλλα αυτο είχε ος αποτέλεσμα να απελπιστω να στεναχωριθω και να σταματήσω πριν περίπου 1,5 μηνα τον θηλασμό,δεν το έκοψα το γάλα με κάποιο χαπι απλα σταμάτησα να τον θηλαζω,εβγαζα το γάλα με το θήλαστρο και έβλεπα και εγώ ότι βγάζω σύνολο λιγότερο από 30ml και απο τους 2 μαστούς,το θέμα μου είναι ότι θέλω να ξανα θηλασω το μωράκι μου την θηλή μου την πιάνει ακομη,έτσι από μια κοπέλα είδα που είχε πάρει το τσάι θηλασμού από weleda το ξεκίνησα πριν 5 ημέρες και από εκεί που εβγαζα μερικές σταγόνες από μόνη μου εδω και 3ης ημέρες έχει πρηστεί το στυθος μου και δεν βγαίνει καθόλου γάλα κανω μαλαξης και βάζω και το θήλαστρο αλλα τιποτα μήπως το εχει πάθει κάποια κοπέλα και ξερει να με βοηθήσει?θέλω πολύ να θηλασω το μωράκι μου...συγνώμη για το κατεβατό 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, για ποιό λόγο δεν το θηλάζεις απλά χωρίς να βγάλεις το γάλα. 

Αυτος είναι ο σωστός τρόπος. Η φυση δεν έχει κανει το στηθος μας να βγάζει εύκολα γάλα με θήλαστρο. 

Δεν βγάζουν όλωνών των μητέρων τα στήθη γάλα σε ποσότητες. 

Επίσης δεν δινει στο μωρό την ευχαρίστηση του δεσίματος με την μητέρα.

Αν θέλεις να θηλάσεις βάλε το στο στήθος πριν από κάθε γέυμα,,

άλλαζε στάση σε κάθε θηλασμό για να αδειάζει ΕΝΤΕΛΩΣ το στήθος, για να αυξήσεις παραγωγές. 

δίνε και τα δύο στήθη κάθε φορά. 

 

και άρχισε να ελαττώνεις τα συμπληρώματα, ανά 10 μλ ανά γεύμα, κάθε μέρα λιγότερο, σιγά σιγά για να πεινάει πιο συχνά και να δινεις περισσότερο στήθος. 

ξέχασε το θήλαστρο. 

Αν δεν δουλεύεις αν δεν έχεις άλλο λόγο, απλά θήλασε, κανονικά. όχι με θήλαστρο. Αν σε πονάει δε θηλάζεις σωστά, πρέπει να ζητήσεις συμβουλή ή να ψάξεις στο youtube εχει απειρα βίντεο... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Γειά σου, για ποιό λόγο δεν το θηλάζεις απλά χωρίς να βγάλεις το γάλα. 

Αυτος είναι ο σωστός τρόπος. Η φυση δεν έχει κανει το στηθος μας να βγάζει εύκολα γάλα με θήλαστρο. 

Δεν βγάζουν όλωνών των μητέρων τα στήθη γάλα σε ποσότητες. 

Επίσης δεν δινει στο μωρό την ευχαρίστηση του δεσίματος με την μητέρα.

Αν θέλεις να θηλάσεις βάλε το στο στήθος πριν από κάθε γέυμα,,

άλλαζε στάση σε κάθε θηλασμό για να αδειάζει ΕΝΤΕΛΩΣ το στήθος, για να αυξήσεις παραγωγές. 

δίνε και τα δύο στήθη κάθε φορά. 

 

και άρχισε να ελαττώνεις τα συμπληρώματα, ανά 10 μλ ανά γεύμα, κάθε μέρα λιγότερο, σιγά σιγά για να πεινάει πιο συχνά και να δινεις περισσότερο στήθος. 

ξέχασε το θήλαστρο. 

Αν δεν δουλεύεις αν δεν έχεις άλλο λόγο, απλά θήλασε, κανονικά. όχι με θήλαστρο. Αν σε πονάει δε θηλάζεις σωστά, πρέπει να ζητήσεις συμβουλή ή να ψάξεις στο youtube εχει απειρα βίντεο... 

Το θέμα μου είναι ότι δεν βγαίνει καθόλου γαλα και με το χέρι μου που έκανα δεν βγάζω ουτε μια σταγόνα.2 μέρες μετά το τσάι που ήπια σταμάτησα να βγάζω σταγόνες σαν να κόπηκε είναι,παρόλα αυτά το στυθος μου είναι πρησμένο από το τσάι αλλα δεν βγαίνει γαλα,το μωρο το βάζω στο στυθος μου αλλα και πάλι δεν βγαίνει γαλα.και αρχίζω να ανησυχώ μη παθω μαστίτιδα ή οτιδήποτε...

Link to comment
Share on other sites

γειά σας. έχω κανει επαναγαλακτισμό. 

Σας λέω, δεν είναι ενδεικτικό τι βγάζετε απο το στήθος σας. 

Δεν θα δείτε ΠΟΤΕ πόσο γάλα παίρνει το παιδί σας. Δεν λειτουργεί έτσι η φύση. Ποτέ δεν θα μάθετε.

Καλά κάνετε και ανησυχείτε για μαστίτιδα, αν δεν έχετε πάρει συμβουλή από ειδικό ή αν δεν σας πεί κάποιος πως να αδειάζετε επαρκώς το στήθος, σίγουρα δεν θα είναι καλό για σάς. 

Για να αδειάσει το στήθος πρέπει το μωρό να αλλάξει 2-3 στάσεις θηλασμού,

και να θηλάσετε και τα δύο στήθη. 

Μπορείτε , το έκανα εγώ, όταν τελειώσει από το δεύτερο στήθος να το ξαναπάτε πάλι στο άλλο στήθος γιατί στο ενδιάμεσο, έχει και άλλο λίγο γάλα. 

Την μάλαξη την κάνουμε επίσης πολύ πολύ απαλά την ώρα που θηλάζει το μωρό για να αδειάσει το στήθος καλά.

Αν δεν τα κάνετε αυτό δεν θα αυξήσετε παραγωγή.

Στήθος που δεν αδειάζει δεν κάνει μεγαλύτερη παραγωγή. 

Το σώμα μας είναι πανέξυπνο, ξέρει ότι όταν έχει μείνει γάλα στο στήθος άρα φτάνει το γάλα στο μωρό και άρα δεν παράγει και άλλο. 

Επίσης θα πρέπει να πινετε σουπες ζωμους κλπ.. Ακόμα δεν χρειάζεται να αγοράσετε τίποτα ακριβό,  τα μαυρομάτικα και η βρώμη ή και μάραθο/ μαραθόσπορος (φτηνος στα βιολογικα το μασας κ το τρως ειναι νοστιμο αντι τσιχλας) κάνουν την καλύτερη δουλειά αλλά ποτέ τα μαυροματικα με μαιντανο, κοβουν το γάλα. 

Θα χρειαστεί να πάρετε συμβουλή απο πιστοποιημενη συμβουλο θηλασμου να δει αν οντως το μωρο σας πιανει σωστά τη θηλη. 

για να αδειασει το στηθος πρεπει να θηλαζει και σωστά.  να μην σας πονάει.

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Γειά σου, για ποιό λόγο δεν το θηλάζεις απλά χωρίς να βγάλεις το γάλα. 

Αυτος είναι ο σωστός τρόπος. Η φυση δεν έχει κανει το στηθος μας να βγάζει εύκολα γάλα με θήλαστρο. 

Δεν βγάζουν όλωνών των μητέρων τα στήθη γάλα σε ποσότητες. 

Επίσης δεν δινει στο μωρό την ευχαρίστηση του δεσίματος με την μητέρα.

Αν θέλεις να θηλάσεις βάλε το στο στήθος πριν από κάθε γέυμα,,

άλλαζε στάση σε κάθε θηλασμό για να αδειάζει ΕΝΤΕΛΩΣ το στήθος, για να αυξήσεις παραγωγές. 

δίνε και τα δύο στήθη κάθε φορά. 

 

και άρχισε να ελαττώνεις τα συμπληρώματα, ανά 10 μλ ανά γεύμα, κάθε μέρα λιγότερο, σιγά σιγά για να πεινάει πιο συχνά και να δινεις περισσότερο στήθος. 

ξέχασε το θήλαστρο. 

Αν δεν δουλεύεις αν δεν έχεις άλλο λόγο, απλά θήλασε, κανονικά. όχι με θήλαστρο. Αν σε πονάει δε θηλάζεις σωστά, πρέπει να ζητήσεις συμβουλή ή να ψάξεις στο youtube εχει απειρα βίντεο... 

Το μωράκι το βάζω στο στυθος μου,αλλά δεν βγάζει γαλα,σας εξήγησα από τη μέρα που άρχιζα να πίνω το τσάι πρηστικε το στυθος μου και σταμάτησε να βγάζει γαλα...και η ερώτηση μου είναι πως να το βγάλω και αν έχει τύχει σε κάποια κοπέλα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

μήπως εννοείτε ότι βάζετε το μωρό στο στήθος αλλά το μωρό, 

"δεν πίνει, δεν κάνει θηλαστική κίνηση;" για να καταπιεί;

Δηλαδή δεν φαίνεται να καταπίνει και να τα παρατάει; 

 

Αν μπορείτε ίσως περιγράψτε το αλλιώς αυτό που εννοείτε.

Πάντως αν φάτε καποια τροφή που σταματάει το γάλα (μαιντανος πχ) μπορεί να συμβεί πάντως αυτό ναι.

 

 Επίσης το να μάθετε αν το στήθος σας έχει γάλα , γίνεται μόνο αν το μωρό κάνει θηλαστική κίνηση, και πίνει. 

Αυτός ειναι ο σωστός τρόπος.  αν κουνιέται το κάτω μέρος του σαγονιού, το μαλακο μέρος, μπορείτε να το δείτε με το δαχτυλάκι σας. 

Αυτό είναι που έχει προτεραιότητα αυτή τη στιγμή, και να αδειάζει το στήθος σωστά.. εύχομαι καλή επιτυχία!

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, belleblue είπε:

μήπως εννοείτε ότι βάζετε το μωρό στο στήθος αλλά το μωρό, 

"δεν πίνει, δεν κάνει θηλαστική κίνηση;" για να καταπιεί;

Δηλαδή δεν φαίνεται να καταπίνει και να τα παρατάει; 

 

Αν μπορείτε ίσως περιγράψτε το αλλιώς αυτό που εννοείτε.

Πάντως αν φάτε καποια τροφή που σταματάει το γάλα (μαιντανος πχ) μπορεί να συμβεί πάντως αυτό ναι.

 

 Επίσης το να μάθετε αν το στήθος σας έχει γάλα , γίνεται μόνο αν το μωρό κάνει θηλαστική κίνηση, και πίνει. 

Αυτός ειναι ο σωστός τρόπος.  αν κουνιέται το κάτω μέρος του σαγονιού, το μαλακο μέρος, μπορείτε να το δείτε με το δαχτυλάκι σας. 

Αυτό είναι που έχει προτεραιότητα αυτή τη στιγμή, και να αδειάζει το στήθος σωστά.. εύχομαι καλή επιτυχία!

 

 

Το μωράκι πιάνει την θηλη κάνει να πιει αλλα επειδή δεν βγαίνει καθόλου γαλα εδω και 3ης ημέρες σταματάει,σας εξήγησα ότι από τη μέρα που ήπια το τσάι για 2 ημέρες είχα λίγες σταγόνες από γαλα και 3ης ημέρες τωρα δεν βγαίνει καθόλου σαν να έχει "φραξει" ειναι, το στυθος μου εχει πρηστεί και καταλαβαίνω ότι "πρεπει" να το βγάλω το γαλα αλλα δεν βγαίνει ουτε με τον θηλασμό ουτε με το θήλαστρο ουτε με το χέρι μου,διάβασα ότι βοηθάνε οι ζεστες κομπρεσες και το μασάζ εκανα αλλα παλι τίποτα.Μηπως ξέρετε αλλο τρόπο να δοκιμάσω για να το βγάλω?φοβαμαι μη παθω μαστίτιδα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...