Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα!! η ημεριδα στο αττικο νομιζω θα ωφελησει τη μικρη μας αφροδιτη...ειμαι σε προσπαθεια επαναγαλακτισμου, μονο 3 μερες με αποκλειστικες αντλησεις & δομπεριδονη. ειχα μονο σταγονες στον ενα μαστο οταν ξεκινησα & αισιως βγαινουν γυρω στα 5ml σε καθε αντληση. καμια κοπελια που να πηρε δομπεριδονη ή να εκανε επαναγαλακτισμο με μωρο που δεν θηλαζε πια?

Διαφημίσεις

Ω,μα να ναι καλα η Αγλαια, εχω ηδη βοηθεια απο IBCLC & γιατρο (ειμαι Αθηνα). Εγω λεω για αλλες μαμαδες που εχουν δοκιμασει κατι παρομοιο, πως τα πηγαν, λιγο κουραγιο, ξερεις τωρα...

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

στο παραπάνω λινκ θα βρεις ιστορίες επαναγαλακτισμού ακόμη και μετά από διακοπή με χάπια

δεν θυμάμαι αν κάποια μαμά βρήκε γιατρό για να πάρει και δομπεριδόνη.

Οι περισσότερες τα καταφέρνουν χωρίς τη δομπεριδόνη όμως με αυτή είναι πιο γρήγορη η διαδικασία! :)

Είσαι τυχερή που μπορείς να έχεις τέτοια στήριξη!

Καλό κουράγιο και καλή συνέχεια! :)

Αν θέλεις συνέχισε τις δημοσιεύσεις εκεί για να μπορούν να βοηθηθούν και άλλες μητέρες από την εμπειρία σου. Θα ήταν καλό να γράψεις αναλυτικά τη διαδικασία που ακολουθείς! :D

IBCLC

International Board Certified Lactation Consultant

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima

Σ'ευχαριστω Αγλαια!!

Λοιπον παιρνω 80mg cilroton (δομπεριδονη) ημερησιως, δλδ 2x10mg 4 φορες τη μερα.Θα τα παιρνω max 3 βδομαδες και επειτα θα μειωθει σταδιακα με συσταση του γιατρου.

Αντλησεις κανω 8 με 12 τη μερα, καθε 2-3 ωρες, 10min αντληση, 2-3min μασαζ-χαλαρωση, 5min αντληση.Χρησιμοποιω το Symphony της Medela 2πλης αντλησης.

Αν εχω στις 3 βδομαδες καποιο αποτελεσμα, που η δομπεριδονη θα κανει το pic της, ολα καλα. Αλλιως, στο αλλο παιδακι οταν κανω με το καλο, θα επιμεινω περισσοτερο νωριτερα για να ειναι πιο ευκολα επιτευξιμος ο θηλασμος.

Βεβαια πριν ερθω σε επαφη με τη συμβουλο & το γιατρο, ειχα σοβαρους ενδοιασμους επειδη προκειται για φαρμακο και εφαγα κανα 2 μερες να διαβαζω papers για τη δομπεριδονη...

Αλλα οκ, ειναι μετα που ερχεται ο γιατρος και σου εμπνεει εμπιστοσυνη οταν συζητα μαζι σου ο,τι μπορει να σκεφτεσαι και σου λεει τι γινεται στην πραξη με αλλους ασθενεις.

Μαλιστα κραταω αρχειο με αντλησεις, δοσεις φαρμακου κ.τ.λ. σε exelακι... :cool::cool:

Εμπνευστηκα απο την Αγλαια που στην ημεριδα ειχε παρουσιασει το δικο της γραφημα απο τον επαναγαλακτισμο του παιδιου της, πραγματικα με επεισε!!! :P

ευχαριστω amaretto!! :)

αληθεια, ξερει καποια κοπελα αν θα βοηθουσε το sns της medela?

δεν μου εχει απαντησει ακομα στο τηλ η συμβουλος IBCLC... :roll:

Το SNS πιστεύω θα βοηθήσει για να καταφέρεις το μωρό να πιάσει το στήθος, γιατί έτσι θα έχει μεγαλύτερη ροή. Κι αν καταφέρεις το μωράκι να θηλάσει, θα αυξηθεί κι η παραγωγή σου πολύ πιό γρήγορα. Τι ηλικία έχει το μωράκι σου?

ευχαριστω χλοη!! :)

η μικρη μπηκε στον 6ο.εχει ξεχασει να θηλαζει.

αυτον τον καιρο που σκεφτομουν τον επαναγαλακτισμο την εβαλα χαλαρα, αλλα τιποτα, και γυμνουλα μηπως με μυρισει, αλλα τιποτα, μετα απο λιγο κλαιει γιατι θελει πια να εχει ορθιο το κεφαλι της να κοιταει γυρω γυρω, μην της φυγει καμια οξεια!! :lol:

το sns το βρισκω απο την klinikum?

Διαφημίσεις

ευχαριστω amaretto!! :)

αληθεια, ξερει καποια κοπελα αν θα βοηθουσε το sns της medela?

δεν μου εχει απαντησει ακομα στο τηλ η συμβουλος IBCLC... :roll:

βοηθάει πολύ!

Με αυτό μπορείς να έχεις αρκετή ώρα το μωρό στο στήθος ακόμη και αν το γάλα σου είναι ελάχιστον.

Το θέμα είναι να συνεργαστεί το μωρό και να μείνει στο στήθος.

IBCLC

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima

η μικρη μπηκε στον 6ο.εχει ξεχασει να θηλαζει.

αυτον τον καιρο που σκεφτομουν τον επαναγαλακτισμο την εβαλα χαλαρα, αλλα τιποτα, και γυμνουλα μηπως με μυρισει, αλλα τιποτα, μετα απο λιγο κλαιει γιατι θελει πια να εχει ορθιο το κεφαλι της να κοιταει γυρω γυρω, μην της φυγει καμια οξεια!! :lol:

ακομη και να μη θηλάζει αυξάνεις τις πιθανότητες όσο αυξάνεις το χρόνο που είστε σε επαφή δέρμα με δέρμα.

όσο πιο συχνά και όσο πιο πολύ το κάνεις τόσο καλύτερα.

το sns το βρισκω απο την klinikum?

ναι!

IBCLC

artcode συγχαρητηρια για την προσπαθεια που κανεις και καλη επιτυχια!

Εγω εκανα δεν εκανα επαναγαλακτισμο,αλλά αποκλειστικες αντλησεις για 13,5 μηνες περιπου!Τα εγραφα κι εγω ολα σε excel! :)

Καλή σου μέρα και καλή συνέχεια!!! Έκανα και εγώ επαναγαλακτισμό μετά απο 20ήμερη διακοπή με χάπι. Βέβαια δεν μπόρεσα να χρησιμοποιήσω το symphony γιατί αντλήσεις έκανα μόνο στην δουλειά και ευτυχώς κατάφερνα με διάφορα κόλπα την μικρούλα το απόγευμα και το βράδυ να θηλάζει πολύ ώρα οπότε και ουσιαστικά έτσι τα κατάφερα. Πείρα για δύο εβδομάδες μαγιά μπύρας αλλά είδα ότι η μικρή δεν ενθουσιάστηκε και έτσι σταμάτησα μη τυχών και αντί για καλύτερα πάμε για χειρότερα. Είμαι πολύ περήφανη για την απόφαση μου και τόσο μα τόσο ευτυχισμένη που τα καταφέραμε που ο κόπος και η κούραση πια έχουν ξεθωριάσει στη μνήμη μου. Σου εύχομαι να τα καταφέρεις με όλη μου την καρδιά γιατί ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά δεν υπάρχουν λέξεις που να περιγράφουν τα συναισθήματα όταν το μωράκι σου θηλάζει ήρεμο στην αγκαλιά σου και εσύ ξέρεις ότι έχεις κάνει ότι περνάει από το χέρι σου να του το προσφέρεις.

Διαφημίσεις

Επανέρχομαι γιατί κατά λάθος πάτησα υποβολή και δεν πρόλαβα να γράψω ότι η στήριξη που προσφέρουν οι έμπειρες μαμάδες στο forum και η Αγλαϊα για μένα ήταν καταλυτική μιας και στο σπίτι με κοίταγαν όλοι σαν ufo. Στο forum μπαίνω πια κάθε μέρα γιατί νιώθω οικειότητα και ευγνωμοσύνη και ξέρω πως θα βρω λύσεις στα δύσκολα.

χα χα!!! σαν ουφο δεν λες τιποτα χριστινα!!! (ο αντρας μου δηλαδη):lol:

αλλα δε χρειαζεται να αναλυσω και πολλα πια σε αλλον γιατι κανεις δε ρωταει πια για το θηλασμο αφου το μωρο ειναι στον 6ο μηνα...

κανω αυτο που σκεφτομαι χωρις να ξερουν αλλοι τι κανω...

με τη σωστη υποστηριξη και οχι ο,τι να 'ναι... :cool:

μπραβο ρε κοριτσακι μου πραγματικα σε συγχαιρω για το κουραγιο σου και την επιμονη σου...ευχομαι πραγματικα να θηλασεις και να ΑΠΟΛΑΥΣΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

"Λοιπον παιρνω 80mg cilroton (δομπεριδονη) ημερησιως, δλδ 2x10mg 4 φορες τη μερα.Θα τα παιρνω max 3 βδομαδες και επειτα θα μειωθει σταδιακα με συσταση του γιατρου."

Artcode, επειδή με ενέπνευσες και θέλω να σε μιμηθώ-μιάς και οι τριγωνέλλες, η μαγιά μπύρας, η τσουκνίδα και τα θήλαστρα δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα- θα μου πεις μετά από αυτό το διάστημα πώς γίνεται η μείωση?

Ευχαριστώ πολύ!

Σ'ευχαριστω Αγλαια!!

Λοιπον παιρνω 80mg cilroton (δομπεριδονη) ημερησιως, δλδ 2x10mg 4 φορες τη μερα.Θα τα παιρνω max 3 βδομαδες και επειτα θα μειωθει σταδιακα με συσταση του γιατρου.

Αντλησεις κανω 8 με 12 τη μερα, καθε 2-3 ωρες, 10min αντληση, 2-3min μασαζ-χαλαρωση, 5min αντληση.Χρησιμοποιω το Symphony της Medela 2πλης αντλησης.

Αν εχω στις 3 βδομαδες καποιο αποτελεσμα, που η δομπεριδονη θα κανει το pic της, ολα καλα. Αλλιως, στο αλλο παιδακι οταν κανω με το καλο, θα επιμεινω περισσοτερο νωριτερα για να ειναι πιο ευκολα επιτευξιμος ο θηλασμος.

Βεβαια πριν ερθω σε επαφη με τη συμβουλο & το γιατρο, ειχα σοβαρους ενδοιασμους επειδη προκειται για φαρμακο και εφαγα κανα 2 μερες να διαβαζω papers για τη δομπεριδονη...

Αλλα οκ, ειναι μετα που ερχεται ο γιατρος και σου εμπνεει εμπιστοσυνη οταν συζητα μαζι σου ο,τι μπορει να σκεφτεσαι και σου λεει τι γινεται στην πραξη με αλλους ασθενεις.

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 15 ΗΜΕΡΩΝ , ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΓΙΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΑΛΑ, ΚΑΝΩ 8 ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ ΜΑΧΙΜΟΥΜ 45ΜΛ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΣΤΗΘΗ, ΠΗΡΑ ΚΑΙΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΩ?

θελω να ρωτησω και εγω κατι με τη σειρα μου.θηλαζα αποκλειστικα για 3,5 μηνες και πριν απο 20 μερες ξεκινησα ξενο γαλα γιατι ο μικρος ειχε τελικα δυσανεξια στη λακτοζη.αυτες τις 20 μερες λοιπον αντλω μια φορα την ημερα γαλα και το αποθηκευω στην καταψηξη,εχει μειωθει βεβαια πολυ η παραγωγη...σκεφτομαι το εξης λοιπον τωρα.αυτη τη μια φορα να ταιζω τον μικρο απο το στηθος μου.μπορω;η κανω ανοησιες;θα τον πειραξει πολυ παλι η λακτοζη ή επειδη θα ειναι μονο ενα γευμα δεν θα υπαρξει προβλημα;μηπως μπερδεψω τον οργανισμο μου;

ξερει καμια να μου πει;;;;;;;;

wCzlp2.png

αν καταλαβα καλα σου ειπαν οτι τον πειραζει η λακτοζη του μητρικου γαλακτος και γι'αυτο ξεκινησες ξενο;;;:shock:

αν σου ειπαν κατι τετοιο ειναι ενα τεραστιο, σκανδαλωδες ψεμα.....το μονο που θα μπορουσε να πειραξει το μωρο ειναι η δικη σου καταναλωση γαλακτοκομικων ή τροφων που του δημιουργουν προβληματα, πρασινα κακα, εκζεμα, εμετους......η λυση σε αυτο ειναι η συνεχιση του θηλασμου κανονικα κ η αφαιρεση αυτων των τροφων απο το δικο σου διαιτολογιο....

επισης ..πως εννοεις οτι θα μπερδεψεις τον οργανισμο σου;

θελω να ρωτησω και εγω κατι με τη σειρα μου.θηλαζα αποκλειστικα για 3,5 μηνες και πριν απο 20 μερες ξεκινησα ξενο γαλα γιατι ο μικρος ειχε τελικα δυσανεξια στη λακτοζη.αυτες τις 20 μερες λοιπον αντλω μια φορα την ημερα γαλα και το αποθηκευω στην καταψηξη,εχει μειωθει βεβαια πολυ η παραγωγη...σκεφτομαι το εξης λοιπον τωρα.αυτη τη μια φορα να ταιζω τον μικρο απο το στηθος μου.μπορω;η κανω ανοησιες;θα τον πειραξει πολυ παλι η λακτοζη ή επειδη θα ειναι μονο ενα γευμα δεν θα υπαρξει προβλημα;μηπως μπερδεψω τον οργανισμο μου;

ξερει καμια να μου πει;;;;;;;;

Πως διαπιστώσανε ξαφνικά μετά από 3,5 μήνες δυσανεξια στη λακτόζη; Πες μας τι εγινε;

.pngy3DLp3.png

at alikaki83 :

laurie anderson 6942010752 ειναι συμβουλος θηλασμου IBCLC και συστεγαζεται με τον αντρα της ο οποιος ειναι ενδοκρινολογος και μπορει να σε βοηθησει με τη χρηση του φαρμακου. αν δεν το σηκωσει οταν την καλεσεις σε καλει εκεινη πισω (μιλαει ελληνικα).

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από Tzelam.,
        Καλησπερα θα ηθελα να γραψω και εγω την ιστορια μου.καταρχην εχω ενα κοριτσακι 2,5 χρονων που θηλαζω μεχρι σημερα.τον αυγουστο γεννησα το αγορακι μου στην 38 και 4 εβδομαδα,γεννηθηκε 2.330 και 45 ποντους.μολις γεννηθηκε το βαλλανε ατο στηθος για να δουν αν πιανει μου ειπαν μετα απο αυτο το πηραν και το εβαλαν στην μοναδα λογω χαμηλου βαρους και υπογλυκαιμιας.επειδη γεννησα με καισαρικη μεχρι την επομενη δεν μπορουσα να παω να το δω και να το θηλασω και αναγκαστικα του εδωσαν ξενο.μετα απο δεκα μερες το πηρα σπιτι με την οδηγια φουλ θηλασμοι κα συμπληρωμα με ξενο.τον θηλαζα αλλαωεβλεπα οτι το μωρο ηταν ανησυζχο δεν ησυχαζε στην αγκαλια μου κ καταλαβα οτι ειχε παθει συγχυση θηλων.ετσι απο τοτε του δινω μονο ξενο με μπιμπερο.προσπαθησα πολλες φορες να τον ξαναβαλω στο στηθος αλλα αρνειται κλαιει και γυριζει το κεφαλι του απο την αλλη.υπαρχει ελπιδα να ξαναθηλασει τωρα που ειναι κοντα στους 6 μηνες η το εχω χασει πια το παιχνιδι??να πω πως το παιδι ειναι μεσα στην γκρινια συνεχεια κ δεν μπορω ουτε εγω να το ηρεμησω.
      • Από aglaia,
        Επαναγλακτισμός είναι η επαναφορά της γαλουχίας που είτε διακόπηκε τελείως είτε απλά μειώθηκε.

Πρόκληση γαλουχίας είναι η έναρξη της γαλουχίας χωρίς προηγηθείσα εγκυμοσύνη.

Ο επαναγαλακτισμός είναι γνωστός από αναφορές από πολύ παλιά. Ήδη από τη δεκαετία του 1960 υπάρχουν σχετικές επιστημονικές δημοσιεύσεις που μελετούν το φαινόμενο τόσο στα ζώα όσο και στον άνθρωπο.

Στον άνθρωπο ο επαναγαλακτισμός μελετήθηκε συστηματικά από τη δεκαετία του 1980 όταν άρχισε να διαδίδεται η χρήση των νοσοκομειακών θηλάστρων.

Μια από τις σημαντικές μελέτες έγινε από της Auerbach και Avery το 1980 σε 336 γυναίκες (το δείγμα θεωρείται μεγάλο και αξιόπιστο). Αν και κάποιες μητέρες αποφάσισαν να κάνουν επαναγαλακτισμό γιατί το μωρό τους παρουσίασε αλλεργία στο αγελαδινό γάλα σε σκόνη ή γιατί είχε άλλα προβλήματα υγείας, οι περισσότερες το έκαναν γιατί επιθυμούσαν γιατί επιθυμούσαν μια σχέση μεγαλύτερης εγγύτητας με το μωρό τους.

Το 75% των μητέρων είχε θετικά συναισθήματα από τη διαδικασία και ανεξάρτητα από την ποσότητα του γάλακτος που κατάφεραν να παράγουν.

Σε ποσοστό μεγαλύτερο από 50% πέτυχαν πλήρη επαναγαλακτισμό μέσα στο μήνα ενώ άλλο ένα 25% χρειάστηκε λίγο περισσότερο χρόνο από μήνα. Οι υπόλοιπες μητέρες θήλαζαν και παράλληλα έδιναν συμπλήρωμα.
        Δηλαδή σε διάστημα 4-6 εβδομάδων ένα ποσοστό μεγαλύτερο από 75% κατάφερε πλήρη επαναγαλακτισμό και οι υπόλοιπες μητέρες μερικό επαναγαλακτισμό!

Οι μητέρες που ξεκίνησαν τον επαναγαλακτισμό τους πρώτους δύο μήνες από τον τοκετό είχαν μεγαλύτερη παραγωγή από αυτές που τον ξεκίνησαν αργότερα. Αν και κάθε περίπτωση είναι μοναδική, πολλές μητέρες πιστεύουν ότι το διάστημα που απαιτείται είναι περίπου ίσο με το διάστημα από τότε που διέκοψαν το θηλασμό.

Ο επαναγαλακτισμός είναι μια απαιτητική διαδικασία από άποψη χρόνου και μπορεί να πετύχει μόνο αν η μητέρα καταφέρει να το βάλει ως υψηλή προτεραιότητα στο πρόγραμμά της. Είναι διαδικασία όμοια με το θηλασμό. Τα περισσότερα μωρά θηλάζουν για 20-30 λεπτά κάθε 2 με 3 ώρες κατά τη διάρκεια της ημέρας. Κατά τη διάρκεια της νύχτας ένα μωρό μπορεί να έχει μεσοδιάστημα ανάμεσα στα γεύματα 4-5 ώρες.

Αν έχει διακοπεί η γαλουχία ή το γάλα είναι πολύ λίγο το μωρό δύσκολα θα μείνει στο στήθος τόση πολλή ώρα. Για τις περισσότερες μητέρες είναι απαραίτητο να συνδυάσουν το θηλασμό με αντλήσεις ώστε να συμπληρώνεται ο απαραίτητος χρόνος διέγερσης σε κάθε μαστό.

Αν το μωρό έχει καιρό να θηλάσει είναι πιο εύκολο για τη μητέρα να ξεκινήσει μετρώντας ως χρόνο θηλαστικών κινήσεων μόνο το διάστημα που αντλεί. Ο μη θρεπτικός θηλασμός είναι πολύ σημαντικός για το μωρό και για τη μητέρα: εξασφαλίζει τη συνεργασία του μωρού για όταν θα υπάρχει περισσότερο γάλα και προσφέρει διέγερση στο μαστό που βοηθάει την πιο γρήγορη αύξηση του γάλακτος.

Συνεχίζω με το πρωτόκολλο αντλήσεων:
      • Από ZIMAROULIS,
        Καλησπέρα,

Η κουμπάρα μου έχει ένα κοριτσάκι 2,5 μηνών
        Θήλασε 12 ημέρες αποκλειστικά και μετά πέρασε σε μικτή διατροφή για 3 ημέρες, συγκεκριμένα θηλασμός και συμπλήρωμα. Ο λόγος? Το μωρό δεν τοποθετείται σωστά, τραγικά πληγωμένες θηλές ραγάδες, αίμα απίστευτος πόνος, κακή καθοδήγηση από το περιβάλλον, στήριξη από παιδίατρο και μαία αλλά χωρίς επιτυχία. Αναζήτησε αργά βοήθεια. Ο παιδίατρος και η μαία που την είδαν της είπα αποχή για 3 ημέρες διότι οι θηλές ήταν σε τραγική κατάσταση και μετά να ξαναδοκιμάσουμε σιγά σιγά μέχρι να επανέλθουν οι θηλές και σταδιακά να κόψουμε το συμπλήρωμα
        Από την 16η ημέρα και μετά ξεκίνησε αντλήσεις με θήλαστρο και ταυτόχρονα η επιλόχεια της χτύπησε την πόρτα. Το μωρό δεν πίνει το αντλημένο γάλα το κάνει εμετό. Η μαμά κλείνεται στον ευατό της και νιώθει άσχημα που το μωρό κλαίει συνεχώς θεωρεί ότι φταίει αυτή. Σταματάει αντλήσεις και το παιδί από την 19η ημέρα και μετά τρέφεται αποκλειστικά με ξένο. Δυστυχώς πήρε χάπι για να κοπεί το γάλα συμβουλή του εξαίρετου και παντογνώστη γυναικολόγου της
        Η φιλεναδίτσα μου ξεκίνησε να βλέπει κάποια ψυχολόγο, θέλω εδώ να πω ότι σε όλη την διάρκεια του θηλασμού, έκλαιγε συνεχώς την ώρα που θήλαζε
        Σήμερα λοιπόν μου είπε ότι θέλει να μάθει αν μπορεί να θηλάσει ξανά. Το θέλει πάρα πολύ. Υπάρχει περίπτωση επιτυχίας ή όχι? Φυσικά αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα θα συνεργαστεί με κάποια σύμβουλο θηλασμό, μένει Αθήνα.
        Πραγματικά θα εκτιμούσα αν μπορούσατε να μου απαντήσετε