Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απο το μπιμπερο στο στηθος.ειναι αργα??(6μηνών) Επαναγαλακτισμός


Recommended Posts

Καλησπερα θα ηθελα να γραψω και εγω την ιστορια μου.καταρχην εχω ενα κοριτσακι 2,5 χρονων που θηλαζω μεχρι σημερα.τον αυγουστο γεννησα το αγορακι μου στην 38 και 4 εβδομαδα,γεννηθηκε 2.330 και 45 ποντους.μολις γεννηθηκε το βαλλανε ατο στηθος για να δουν αν πιανει μου ειπαν μετα απο αυτο το πηραν και το εβαλαν στην μοναδα λογω χαμηλου βαρους και υπογλυκαιμιας.επειδη γεννησα με καισαρικη μεχρι την επομενη δεν μπορουσα να παω να το δω και να το θηλασω και αναγκαστικα του εδωσαν ξενο.μετα απο δεκα μερες το πηρα σπιτι με την οδηγια φουλ θηλασμοι κα συμπληρωμα με ξενο.τον θηλαζα αλλαωεβλεπα οτι το μωρο ηταν ανησυζχο δεν ησυχαζε στην αγκαλια μου κ καταλαβα οτι ειχε παθει συγχυση θηλων.ετσι απο τοτε του δινω μονο ξενο με μπιμπερο.προσπαθησα πολλες φορες να τον ξαναβαλω στο στηθος αλλα αρνειται κλαιει και γυριζει το κεφαλι του απο την αλλη.υπαρχει ελπιδα να ξαναθηλασει τωρα που ειναι κοντα στους 6 μηνες η το εχω χασει πια το παιχνιδι??να πω πως το παιδι ειναι μεσα στην γκρινια συνεχεια κ δεν μπορω ουτε εγω να το ηρεμησω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 Γεια σας δείτε αυτό τον σύνδεσμο, ενώ επίσης θα βρείτε πάρα πολλά θέματα αντίστοιχα μέσω της αναζήτησης που υπάρχει στο φόρουμ με την λέξη : επαναγαλακτισμός.

Και εδω 

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2018 at 5:58 ΜΜ, Tzelam. είπε:

Καλησπερα θα ηθελα να γραψω και εγω την ιστορια μου.καταρχην εχω ενα κοριτσακι 2,5 χρονων που θηλαζω μεχρι σημερα.τον αυγουστο γεννησα το αγορακι μου στην 38 και 4 εβδομαδα,γεννηθηκε 2.330 και 45 ποντους.μολις γεννηθηκε το βαλλανε ατο στηθος για να δουν αν πιανει μου ειπαν μετα απο αυτο το πηραν και το εβαλαν στην μοναδα λογω χαμηλου βαρους και υπογλυκαιμιας.επειδη γεννησα με καισαρικη μεχρι την επομενη δεν μπορουσα να παω να το δω και να το θηλασω και αναγκαστικα του εδωσαν ξενο.μετα απο δεκα μερες το πηρα σπιτι με την οδηγια φουλ θηλασμοι κα συμπληρωμα με ξενο.τον θηλαζα αλλαωεβλεπα οτι το μωρο ηταν ανησυζχο δεν ησυχαζε στην αγκαλια μου κ καταλαβα οτι ειχε παθει συγχυση θηλων.ετσι απο τοτε του δινω μονο ξενο με μπιμπερο.προσπαθησα πολλες φορες να τον ξαναβαλω στο στηθος αλλα αρνειται κλαιει και γυριζει το κεφαλι του απο την αλλη.υπαρχει ελπιδα να ξαναθηλασει τωρα που ειναι κοντα στους 6 μηνες η το εχω χασει πια το παιχνιδι??να πω πως το παιδι ειναι μεσα στην γκρινια συνεχεια κ δεν μπορω ουτε εγω να το ηρεμησω.

Αυτούς τους έξι μήνες δεν έχει θηλασει καθόλου? Κάθεται στο στήθος? Πιάνει? 

 

Κοίτα, προσωπικά έκανα επαναγαλακτισμο στο μωρό μου όταν ήταν 9 μηνών. Σταμάτησαμε το θηλασμό γιατί έκανα κάποιες επεμβάσεις, το γάλα μου λιγόστεψε αρκετά και ο μικρός ξαναθηλασε μετά από 2 εβδομάδες και εφερε ευτυχώς την παραγωγή στα μέτρα του. 

 

Εσύ επειδή ήδη θηλαζεις έχεις γάλα αλλά φαντάζομαι προσαρμοσμένο στις ανάγκες της κόρης και όχι ενός 6 μηνων μωρού! 

 

Επειδή το μωρό έχει μάθει στην εύκολη ροή χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια ίσως σε βοηθούσε το sns σύστημα για να κάτσει πιο πολυ στο στήθος. Δεν ξέρω όμως περισσότερα για αυτή την μέθοδο μιας και δεν την έχω χρησιμοποιήσει.

 

Για αρχή ίσως βοηθούσε ή σωματική επαφή. Να κάνετε μπανάκι μαζί, να τον αγκαλιάζεις χωρίς ρουχα. Εναλλακτικα, προσπάθησε όταν τον βάζεις στο στήθος να του αποσπας την προσοχή με κάτι άλλο πχ παιχνίδια με την ράντα του σουτιεν, ένα όμορφο κολιέ στο λαιμό σου, ένα σχέδιο στην μπλούζα σου. Γενικά, θα βρεις πολλά τιπς στο διαδίκτυο αν έχεις χρόνο. 

 

Δεν ξέρω αν θα τα καταφερει μιας και απ ότι διάβασα  οσος καιρός περνά απ τότε που θηλασαν τελευταία τόσο δύσκολο είναι να επιστρέψουν στο στήθος. Σιγουρα όμως αξίζει να προσπαθήσεις εφόσον το θέλεις και, ανεξαρτήτως αποτελέσματος, θα είσαι σίγουρη πως έκανες ότι καλύτερο μπορούσες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...